DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gekocht No. 250 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. DOW DERDAG 24 OCTOBER. De strijd in en buiten Europa. FEUILLETON. Abonnementsiirils bij Yaoinpetaling p. 3 maanden f 1,65, ft. p. post 11,90. Bewiisnnmmers 5 et- Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Br. ft. B.Ï. Boek- en Bandelsdrnkkerli Harms. Coster 8 Zn., foordam CI, Tel. 3 Staten Generaal. Buitenland. Binnenland. Hedenmiddag werd ons de volgende sa menvatting van hei Amerikaansche ant woord geseind: President Wilsón deelt in zijn antwoord aan Duitschland mededat hi) niet kan wei geren, het Verzoek ó/n wapenstilstand bi) de regeeringen der geassocieerden ter sprake te brengen. De wapenstilstand kan evenwel slechts ge sloten worden op zulke voorwaarden, dat het vóór Duitschland onmogelijk pal zijn, de vij andelijkheden wederom te hervatten. De regeling van den wapenstilstand dient aan de militdirfi autoriteiten der Entente en van Amerika te worden overgelaten. i Indien Duitschland deze voorwaarden aan vaardt, dan zal hiermede het beste bewijs ge leverd zijn, dat het eveneens geneigd is, de voorwaarden tn vredesbeginselen waardoor de actie is ontstaan, te aanvaarden. De president somt vervolgens de redenen op waarom in dit geval zulke waarborgen gevraagd dienen te worden, omdat de parle mentaire hervormingen in Duitschland uit sluitend bctóekenls hebben voor de toekomst. Veel dichter schijnen wij den vrede door de ze verklaring weer niet te naderen. President Wilson kan, naar hij zegt, niet weigeren het verzoek om wapenstilstand bij zijn bondgenooten ter sprake 4e brt*j. gen, maar hij garandeert in geen enkel opzicht dat deze daarin zullen toestemmen. Hij voorspelt nu reeds, dat als de wapen stilstand gesloten wórdt, dit op voorwaarden zal geschieden, welke het Duitschland onmo gelijk zullen maken de vijandelijkheden weer te hervatten, en wij kunnen dus gevoegelijk aannemen, dat bij toestemming tot wapen stilstand vrijwel de onvoorwaardijke overga ve zal geëischt worden. Daarvoor zullen de militaire autoriteiten der Entente en Amerika dan wei zorg dra gen. Zal Duitschland daartoe bereid zijn? Wij- zullen den volledigen tekst van 'a pre sidenten nota afwachten, vóór ons aan voor spellingen te wagen. heel wat uitlatingen verschillende van vertegenwoordigers partijen weer. Thans willen wij nog even de aandacht vestigen op de rede van Haase, de onafhanke lijk socialist, die wel eens ae Lenin van Duitschland genoemd wordt. Hij verklaarde met zijn geestverwanten voortdurend tegen het kapitalisme te strijden. Hoe staat het, vroeg hij, daarmede, dat zich einde 1916 en nadien in'October1917 vre- deskansen openden, die men niet liet rijpen? Overal rollen' de kronen over dc straat en in conservatieve kringen is gezegd1, dat mea Duitschland niet aan de Hohenzollern-dy- nastie zal opofferen. dat n.m.l. wanneer het met vernietiging wordt bedreigd. Het is voor het leven van het Duitsche volk noodig, zich te weer te stellen wanneer zijn levensbelangen ia den knel raken. Dit, aldus Von Payer, beantwoordt aan het menschelijk en vaderlandslievend gevoel en past volkomen in den geest der mannen, die net Duitsche rijk hebben geschapen en groot gemaakt. Óver de binnenlandsche politiek, aldus Von Payer, hebben afgevaardigden van rechts en links zich geuit. Het resultaat was ongeveer te voorzien. Van rechts werd het ver wijt gemaakt dat de regeering en de meerder heidspartijen door overijlde en te ver gaande hervormingen' de grondslagen- van het staats wezen helmen aangerand en dat wij1 thans naar den afgrond gaan. Van Links wordt be weerd dat alles wat wij hebben- verricht en in het vooruitzicht hebben gesteld, slechts zwak ke pogingen zijn tot een juiste hervorming, welke van den grond af moet worden begon nen. Wellicht ligt ook hier de waarheid in het midden. Het zijn hervormingen van groote Wilson's idee zal, volgens Haa3e, de kapi talistische maatschappij-formatie niet veran deren. De NoordrSleeswijksche kwestie be hoort vereffend te worden alvorens tot vre desvraagstuk te worden en de wenschen der Polen acht hij niet gegrond. De bevolking moet vrijelijk uitmaken tot welken staat ze wenscht te behooren. Vice-kanselier Von Payer zeidie er van te moeten afzien in de uiteenzettingen; tusschcn de partijen te treden. De anti-monarchale buitensporigheden aldus von Payer, waar Haase weer mee aangekomen is, moet ik om hun zelfs wille afwijzen en' met name ook uit het oogpunt, dat thans het oogenblik niet aangebroken! is om zonder onze positie naar buiten in de waagschaal te #tdl«n zulke vraagstukken te behandelen. Het ia geen uit vloeisel van het kapitalisme en evenmin gek- kewerk als het'Duiische volk thans de wapen rusting zal aanschieten voor het ergste geval, ig"r ren, zal ioonen. Is er wel een tijd en een vólk geweest, waarbij zulke talrijke en zoo ingrij pende hervormingen in zoo korten tijd niet slechts op grondwettelijken weg en zonder eenigen schok, op bizonder rustige, men zou kunnen' zeggen zakelijke wijze rijn aange bracht. Maar daarbij plukken we slèéhte de vruch ten van het verleden en wij: handelen niet onder een oogenblik kslfjfctn invloed. Als wij de regeering door het opnemen van eon«er vatieve elementen versterkt hebben waren, wij eensgezind in de vastberadenheid om het va derland1 te verdedigen, maar niet over den weg die tot den vrede leiden moest en over de hervormingen die ingevoerd' moesten worden. Wij kunnen voor alias niemand in de regee ring gebruiken, die thans nog voor e*n macMsvrede is. Er moet een duidelijke Ad ding komen tusschen het verleden' en het he den. Ingaande op het antwoord van Wi'ton aan Duitschlana, verklaarde de onderkanse- lier dat het verkeerd is hierover te willen strij den. Betreffende het door het centrum inge diende worstel dat het parlement zijn ver trouwen in de regeering zal uitspreken, merkte Von Payer op, dat daarbij ook for meel het parlementaire stelsel in Duitschland tot uitdrukking moet komen. Na deze luid: toeg-ejuichte_ '«de betoogde de Poolsche Polen thans Psolsch gebied tegenwcordigen stand der bevolking beslist worden maar door de geschiedenis Graaf PosadowsM bestreed van con??rva- tief standpunt den nieuwen koers en de El- zasser Rlghlin etethte, dat men een e/enruee- le stemming van zijn landoesootasr over de vraag tot welk land Elzas-Lofharingen be hooren zal ontdoen moet van alle pressie op de zelfstandige beslissing. Een thans inge voerde autonomie wordt ingehaald door het feit, dat de Ehea^E^tharingsdie terattie tot een- intej nationale rechtskwestie verklaard is. De Doer Mauser eischte ten slotte de ten uit voerlegging van artikel vijf van den vrede van Praag. Heden zouden' de Poolsche, Elzasser en Deensche spreker door de regeering beant woord worden. Het is inderdaad: zooals de Elzasser afge vaardigde het gezegd1 heeft, de handelingen der regeeringen worden door de geschiedenis achterhaald. Waarom moest Elzaa-Lotharlngen de zelf standigheid krijgen op het oogenblik, dat 'Duitadilanda overmachtige vijanden' op het punt staan het aan Frankrijk terug te geven, waarom moest Polen Oaliciê terug krijgen nu een zelfstandige Poolsche staaf op het program der Geallieerden staat en' waarom moest Oostenrijk tot statenbond worden ver klaard nu verschillende nationaliteiten reeds de onverkorte zelfstandigheid! eischen. De Centralen komen! met hun maatregelen, te laat. Zij hadden er jaren geléden' de be trokken' volkeren1 mee gelukkig kunnen ma ken. Maar toen; zaten zij vast m den zadel en was het zelfbeschikkingsrecht een phrase zonder beteekenis. Aan het afnemen van. de macht, aan het in den knel komen, zijn concessies verbonden, maar dikwijls blijken' zij te Laat te komen. En zoo gaat hét niet alleen in Duitschland maar ook in de rijken van diens vijanden. Met een sterker wordende militaire positie, met een grooter worden van het- machtsbesef komt gewoonlijk gelijktijdig de negatie van recht en billijkheid en wordt uitsluitend naar het op de minst kostbare wijze verkrijgen van het meeste politieke of militaire voordeel gekeken. De rede van den rijkskanselier wordt in de Duitsche pers druk besproken en vindt daar natuurlijk algemeen weerklank. Het Berliner Tageblatt zegt o.a. dat de toon van de rede van den ernst en de waar digheid getuigde, die in overeenstemming zijn met het oogenblik. En de Vos. Ztg. meent, dat dé rede van den kanselier een weldadige tegenstelling vormt tot den drogen toon (ter nota van pre sident Wilson. Dat men er bij de Geallieerden andera over denkt, behoeft nauwelijks betoog. In de Btreek ten N. van Vouziers blijven de Duitschers den krachtigsteu tegenstand bieden. De Franschen stonden gisteren langs de Serre van de uitmonding in de Oise af tot aan de Buze en. verder langs de gekanali seerde Buze. De Engelschen dringen naar Condé vooruit en staan ten.' N. daarvan lang» de Schelde tot Helchin en van daar N. waarts naar de Leie toe en1 noordelijker langs den loop van het afwateringskanaal van de Leie, welk kar naai de Belgen hier en daar overtrokken. Volgens net Frannche avondcommunicjué hebben tusschcn Oi.«e en' 'Serre de FrasisefcesS veld! gewonnen. Op het front van de Serre ea de Souche ia verbitterd gevochten, koewei geen groote ver anderingen intraden. Meerendeete worden ook bij Vouziers slechte plaatselijke successen gemeld. Ten O. van de Maas namen die Amerika nen het Bois Belleu. De Britten' namen Bruay tusschen Valen ciennes en Doornik en bereikten den W. Schel de-oever bij Lcharies en Estain, waar de Duitschers sterken tegenstand boden. Een Reutertelegrami meldt een vooruitgang van een mijl en het heroveren van verscheide ne dorpen. 'De Duitschers melden het verijdelen van Britedie doorbraakpogingen aan weerskanten' van Soksmes en le Cateau en hei; afslaan aan de Serre, bij Vouziers, Orandpré en op de Maasoevers van Fransdie en Amerikaansche aanvallen. De tegenstand der Duitsche troepm schijnt aanmerkelijk grooter te zijn geworden. gehad om over het antwoord aan Amerika te beraadslagen. Een bericht uit Terneuzen meldtdat Oeni door de Duitschers ontruimd is. De Duitsche partijen in Oostenrijk heb ben de stichting van een onafhankelijk ij willen van het Uit Lugano wordt gemeld: de Corriera de la Serra verneemt uit Parijs dat de defini tieve beslissing der geallieerden In het vredes vraagstuk op zijn laatst aan het eind der volgende week zal worden genomen. De Italiaansche soc.-dem. Kamerfractie eischt een bijeenkomen vdn het parlement om de groote vraagstukken te bespreken. i i De Engjelsche avond- en provlnctéle bladen wenschen geen verachtelijke afwijzing van de Duitsche nota, maar dringen er wel op aan dat Duitschland zijn nederlaag er kent en zich overgeeft op de voorwaarden der geallieerden. Een officieuze Ooatehrijksch-Kongaar- sche mededeeling over het krijgsbedrijf in den Balkan stelt in het vooruitzicht dat Servië en Montenegro wellicht spópdig dóór de troépen der Monarchie zullen worden ontruimd. De Engelscbe berichtgever Ward Price legt den Bulgaren zoo erge wreedheden tegen Servische gevangenen ten laste, dat van de 50.000 gevangenen slechte 20.000 het hebben overleefd. Een Congres van Zionisten uit Oosten rijk besloot een nathnalen raad van het Joodse/te volk vdn Oostenrijk tn te stellen. Burgemeester Max cn Louis Frank zijn volgens riet Volk in wijheid gesteld en in België aangekomen. Max van Baden, de rijkskanselier, lijdt aan een lichten aanval van griep. De Engelschen richten op den rechter- Schddeoever een brstggehoofd in ten O. van Peeqa, Een aardbeving heeft plaats gehad op Guatemala. De op 22 Augustus ingestelde censuur op de pers is bij kcninklija, besluit in geheel Spanje opgeheven. Gisteren zou een nationale vergadering der Düitsch-Bohemers plaats vinden, waar in de zelfstandigheid van Duitech-Sohemen van den Tsjecho-Slowaksdhen staat zou wor den afgekondigd. -Te Wilna hebben Polen verleden Zon dag, tegen het verbod in, een processie gehou den. Men' kreeg het dientengevolge met de politie aan den stok, van wie eenige mannen werden gewond. Te 2 uur 20 werd de openbare vergadering heropend. DeVoorzitter deelde med& dat de Kamer besloot, geen comité-generaal te houden. De heer T roelstr a stelde voert zijn interpellatie en die van den heer Kruijt tegen morgen aan de orde te stellen. Dit voorstel werd verworpen nut 50 tegen 31 stemmen. Het voorstel van den voorzitter, da interpellaties te houden op een nader te bepar len dag, werd aangenomen met 48 tegen 32 stemmen. Daarna werd voortgegaan met de behande ling der interpellatie-Schaper over de teven»- mlddelenvoorzifining. Minister Van IJsselstein zette zijn rede voort en zei, dat een uitvoerverbod alleen beteekent, dat er niets het land zal uit gaan van hetgeen voor voedselvoorziening geschikt is of geschikt te te maken. Maatrege len worden genomen, om vet uit menagewft- ter enz. dienstbaar te maken. Voor de winter maanden' zal de prijs van het wittebrood wor den gesteld op den prijs van vroeger. Ate binnen betrekkelijk korten tijd het broodrant soen niet kan worden verhoogd, zal de prij» voor vat- en stapelgroenten worden verlaagd. Als de veenaardappelen op zijn, wordt d» prijs der kleiaardappelen 1 cent lager. Of suiker toeslag moet worden verleend, kan een volgende credietaanvrage worden beté ken. De melkprijs voor zieken en kinderen wordt gebracht van llop 10 cent. Het rant soen is bepaald op liter per dag. De prij» voor voile melk wordt verhoogd tot 20 cent. De prijs van de taptemelk is echter gesteld op 7 V, cent en van gecondenseerde taptemelk Naar bet F.ttgtew» vom «wvtes 68) Lavarick stond hem met gefronste wenk brauwen aan te zien. „Wat beteekent dat nu?" vroeg hij. „Wat is uw doel daarmee?";. Met een leelijken glimlach keek Jordan tot hem op. „Voor een slimmen schavuit ben je zonder ling suf op 't oogenblik, Banks," zei hij met een spotlach. „Je vergeet daarenboven een voorvalletje uit je verleden. Ik bedoel je ver oordeeling wegens valschheid in geschrifte. Lavarick zag hem nog steeds vol argwaan aan en vloekte ongeduldig. „Wat heeft dat er mee te maken?" ^.lleen dit; ik beschouw het als zeer waarschijnlijk, dat je mij in ruil voor mijn geld een nagemaakte copie geeft van het test ament er het echte voor een andere gelegen heid bewaart." Een straal van echte bewondering vertoon de ,zich op Lavaricks gezicht. „Op mijn woord, je bent slim hoor!" riep hij fluisterend uit: „dat zou u gedaan heb ben. nietwaar? En ik heb er nooit over ge dacht," mompelde Lavarick met echte schaam te en spijt „ik heb er bepaald nooit over gedacht! Sir Jordan, u is een knappe man en ik bewonder uEn om dat te bewijzen, zeg ik afgesproken" en hij stak hem zijn klauw- vormige hand toe. Jordan keek alsof hij liever een slang zou hebbed aangeraakt. „Goed," zei hij, „dat is mijn eenige voor waarde. Geef mi] d.e verklaring en ik zal c genoegen mee nemen. Je kunt het land uit gaan of „Afwachten totdat u een plan in uw hoofd hebt om veilig van mij af te zijn en mij terug te zenden naar de gevangenis vulde La varick aan met een grijns. „Neen, dank u. Als ik het geld eenmaal in handen heb, dan ga ik er van door: ik was eerst van plan wat langer in het land te blijven voor zaken, die mij zelf alleen aangaan Hij zweeg en zijn gezicht betrok en kreeg een boosaardige uit drukking. Jordan zag hem oplettend aan. „Of je wil? blijven of heengaan, is je eigen KORTE BERICHTEN. Een Wolff-telegram uit Berlijn heeft 21 October gemeld, dat ,4e neutrale commissie voor het onderzoek naar de verwoesting in het terug-tochtgebied der Duitschers te samenge steld uit eten Spaanschen gekant markies De Villalóbar, den Nederlandschen minister-pre sident Van Vollenhoven en de volgende ver tegenwoordigers der Reliefcommissie: den Spanjaard Saura, den Nederlander Langen- berg en den Belg Van Bree." net Ned. Corr.-Bureau deelt van bevoegde zijde mede, dat dit bericht een zuiver verzin sel is. verklaring keizerlijk manifest, de nationale raden, en kwam de dualistische toestand, door Hoaga- rijete houding geschapen, ter sprake. i In een vergadering van het Lands- dowm-comitè te Londen is geijverd voor een vrede door vergelijk op Wilson's voorwaar den. De Frsnsche Kamer verklaart het eens te zijn mei den Rijsselcchen afgevaardigde Delvry, dat thans niet de Duitsche geweld daden als afgedaan mogen worden be schouwd. Te Weerten heeft een Kroonraad plaats hij koel. Ik heb alleen te zorgen ïilmg." TWEEDE KAMER. Na de regeeringsverklaring in de zitting gisteren (zie onder Stadsnieuws) zei oe Troelstraer prijs op t» kele vragen zijner interpellatie van heer elstra er ijs op te ctellen er in comité- generaal te behandelen. verlaagd van 1 op 60 cent. Aan kinderen van 13 tot 18 jaar zal een er- tra broodkaart worden gegeven. Van land bouw- en arbeiders-organisatiên zal worden gebruik gemaakt om het aantal tusschfsipejV sonen zoo gering mogelijk te maken. Binnen enkele dagen zal de distributie van schapen- vleesch in werking treden. De centrale keu kens zullen krachtig worden gesteund. Do kleeding-verschaffing begint 15 November. Tegen den kettinghandel zal streng worden opgetreden. In elke gemeente zal de aardap- pel voorraad bij alle ingezetenen worden ge ïnventariseerd. Minister Ruijs de Beerenbrouck deelde mede, dat de jachthonden van dc» Prins voor ae productie niet van beteekente zijn. Er is een wetsontwerp in voorbereiding voor verkorte onteigening van voor ontgin ning geschikte woeste gronden. Voor de voorbereiding der regeling van den toestand na de demobilisatie zijn 6 bu reaux werkzaam, waarvan een onder Oorlog ressorteert. Er zal oen oommissie worden in- esteld om te onderzoeken of de alcoholpro uctie kan worden beperkt of gestaakt. De mi nister achtte de motie-Schaper overbodig. De heer Schaper repliceerde. Hij hand haafde zijn motie en diende een tweede in, waarin verdeeling van de militaire voorraden wordt gevraagd. Ten 4 uur 45 werden de beraadslagingen De heer Schaper merkte op, dat er zijn, vercjaagd tot heden 1 uur. ;eneimhouding andere begrip- j die omtrent de gi pen hebben dan de tot dusver geldende. De heer W ij n k o o p zei, dat het Neder- landsche volk aan een comité-generaal niets heeft. Geheimhouding van het in comité-gene raal behandelde is voor de revolutionnaire socialisten geen heilig ding; zij zullen even wel geen geheime vergaderingen bijwonen. De heer Troelstra en negen andere le den deden een voorstel tot bespreking van de regeeringsverklaring in comité-generaal. DeVoorzitter deed het voorstel de in- terpellatie-Troelstra over het militair beleid en de interpellatie-Kruijt over de medeelin- gen der regeering betreffende de schorsing van verloven, overeenkomstig den wensch der regeering, voorloopig uit te stellen. De heer N o 1 e n s zag weinig nut in een comité-generaal. De heer Beumer wees op de mogelijk heid dat de leden de notulen der geheime ver gaderingen kunnen opvragen en dat het ge heim dus toch niet veilig is als de heeren Wijnkoop c.s. wegblijven. De heer Troelstra verklaarde, dot hij voor dé propaganda van Wijnkoop het leven van Nederlanders, dat bij de maatregelen der regeering betrokken kan zijn, niet wil opoffe ren. De Kamer ging daarop over in comité-ge neraal. zaak," zei hii voor de ruiling. „Daar heb ik ook over gedacht," zei La varick. „Ik zal het in bankpapier aannemen. O, ik beni niet bang dat u ze aanhouden zult en beletten, te circuleeren dat kan u niet doen zonder een onderzoek in te stellen, weet u. Breng, de banknoten in de Stoneleigh Holen, Vrijdagavond om tien1 uur. Ik zal u afwach ten bij het groepje boomen. „Waarom breng je het niet hier?" vroeg Jlordan nadenkend Lavarick glimlachte en schudde het hoofd. „Neen, dank u, Sir Jordan. Ik zou mijzelf met dat kostbare document niet onder uw dak- vertrouwen. U is zoo knap, weet u. Denk aan uw veronderstelling, dat ik eeni duplicaat zou maken Neen, neen, het is voor ons alle bei veiliger in de Stoneleigh Holen." Jordan dacht een oogenblik na „Waarom Vrijdag?" zei hij. „Is het testa ment dan niet in je beat?" „Meent u of ik het overal met mij ffend- draag? Neen, zéker niet; zulk een dwaas ben' ik niet. U draagt de familiediamanten toch ook niet in uw zak? Welnu, het testament is haast even veel waard voor mij als die dia manten voor u. Dc heb het veilig en wel opge borgen, en ik zal het Vrijdag meebrengen, ik zeg immers dat ik niet bang ben dat u terug krabbelt. U kunt Trale meebrengen als u wilt. Maar u weet wel beter. Wat wij beiden wenschen is dat zaakje rustig en op ons ge mak. tusschen ons beidjes af te doen." „Zeer goed," zei Joraan. „Ik heb niets meer te zeggen," voegde hij er na een pauze bij en hij keek beteeken isvol naar de deur en legde zip hand op de bel. Lavarick nam den zeer eerbiedwaardiger hoed! op, die een deel vorm de van zijn vermomming, toen, als door een plotselinge ingeving gedreven, strékte bij' de hand uit en gaf Sir Jordan te kennen liever niet te schellen. „Een enikel oogenblik," zei hij aarzelend en keek naar het dikke Smyrna tapijt met een vreemde en merkwaardige gelaatsuitdruk king. „Wij hébben onze zaken afgesproken, Sir Jordan, maar maar er is nog iets waarover ik met u wenschte te spréken." „Wat is dat dan?" zei Jlordan ongeduldig en opstaande onder het spreken, alsof des mans tegenwoordigheid hem1 ieaer oogenblik ondragelijker werd. Lavarick beet op zijn lip en deed blijkbaar een poging, onverschillig te spreken „Dit is het," zei hüi eni zijn stem va» nog UITVOER SIGAREN. Aan het bericht over het toestaan van den uitvoer van 500 millioen sigaren voegt hei Hbl. toe: De volkssigaren vervallen, doch daartegenover moeten) de fabrikanten een zeker bedrag per duizend sigaren bijdragen in de steunregeling voor de werklooze ar beiders. Het Rijksbureau voor Tabak te Amsterdam heeft reeds gisteravond vergaderd over <te hoeveelheid sigaren-, die per fabrikant mag uitgevoerd] worden. ON1ZE SCHEEPVAART EN VISSCHERIJ. De Maatschappij Nederland Is reed» druk In de weer om de vaart op Indië te hervatten, zoodra het duikbootgevaar geweken is. Te Katwijk worden1 reed» ongeveer 20 vlsschersvaartuigen uitgerust, om op bet eer ste sein zee te kiezen. DE LADING VAN HET sa. „TELLUS?. De N. O. T. heeft bericht ontvangen, dat de tot de ladingen der door Engeland in be slag genomen schepen behoorende groudno- ten, welke tot dusver waren vastgehouden, thans zijn vrftgegesewca co kunnen wordt» afgehaald. ben dikker en heetcher dan gewoonlijk. „U herin nert zich misschien Sir Jordan -t- dat ik hij zweeg even „dat ik een dochter had Jordan stond voor varick sprak scheen kaarsrecht te worden: toen draaide hij om naar de brieven; aie op het tafeltje naast hem lagen, zoodat hij mei zijn rug naar La varick toe stond en zei: „Ja, dat herinner ik mij." ""elnu" Lavarick scheen moeite te héb- roort te gaan „zij - zij was mijn eenige kind; zij was net als haar moeder Hij keek naar Sir Jordan alsof hij verwachtte dat hij spottend lachte en van plan was zich boos te maken' over dien spot; maar Jordan keek met aandacht naar het tapijt met hetzelf de gezicht zonder uitdrukking. „Haar haar moeder was een goede vrouw en eeni betere vrouw dan ik verdiende; en h« was maar gelukkig dat zij stierf voordat - ik was dol op mijn dochtertje, Sir Jordan. U lacht zeker en denkt dat iemand zooals ik het recht niet heeft er gevoel op na te houden. „Ik lachte niet," zei Jlordan zonder de oogen op te slaan. „Ga voort." (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. IJZ n

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1