DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CHflIBP.-PILZ A UI9NADES De strijd In en bulten Europa. lloueinMt til ntrolfiitaili! 3 mandei IU5. Ir. tut 11,30. BtvUransrt S et Sdrerteetieerfu 15 eti retel (rostere lettert naar iltaMats. Ir. I. IX Boet- at BaadetsMkerij Herat. Mr b„ loerdaa C S. Tel. 3 ZAT EB Ik AG 26 OCTOBER. No 252 du nummer bestaat ctt a biad&n. Honderd en twintigste Jaargang. 1918 fan ZUIVER CITROENZUUR fervaardigd, Baangracht. J. B. ACKERMANR. Tal- 536 Buitenland. £aSl Binnenland. Een nieuw hoofdstuk in het boek der historie. De Tijd! is een stokoude man eai zijn handen bewegen het tandrad waarover de eindelooze ketting der eeuwigheid loopt En ieder jaar doet de Tijd met zijn rad een nieuwe schakel van dien ketting verspringen. Er is geen begin en er is geen einde. Wij weten niet wanneer de aarde ontstaan is èn evenmin weten wij wanneer zij weer te niet zal gaan. Ons weten, oI liever onze historiekennis, gaat slechts over een achter ons liggend tijd vak, dat in vergelijking tot den ouderdom der harde heel klein moet zijn. En toch is de aarde steed6 de plaats ge weest waarop zich de wereldgeschiedenis af speelde, de wereldgeschiedenis die begonnen is in het grijs verleden onder aardbewoners en omstandigheden waarvan wfj ons geen denkbeeld kunnen vormen en die zich nog steeds afspeelt en duizenden jaren na onzen dood nog historie aan steeds weer elkaar op volgende geslachten zal leveren. De wereldgeschiedenis is een geschiedenis van evolutie en revolutie. Volkeren zijn opgekomen, groot geworden en ten onder gegaan. Denkbeelden en regee- ringsstelsels zijn geboren, zijn als uitingen van een nieuwe richting toegejuicht en be wonderd om ten slotte als symbolen der re actie voor immer te verdwijnen. Ieder volgend geslacht bracht nieuwe theo rieën en nieuwe inzichten en zoo werd de we reldgeschiedenis de geschiedenis van de evo lutie. De wetenschap bracht steeds nieuwere uitvindingen en verbeterde inzichten. Wanneer wij om ons heen zien, denken wij onwillekeurig, dat de wereld volmaakt is. Allereerst meenen wij, dit op technisch ge bied te mogen constateeren. De moderne mensch beweegt zich op het land, op het wa ver en in de lucht. Er is geen element meer waarin hij zich niet beweegt en onwillekeurig denken wij, dat met het tot werkelijkheid wor den der vliegkunst de uitvindingen op het ge bied van het vervoerwezen een einde hebben genomen. Wij telegrafeeren al zonder draad en ook hier komt het ons voor, dat wij, inzake het overbrengen van berichten, het meest moge lijke bereikt hebben. Het technisch kunnen en weten van het te genwoordige geslacht lijkt ons volmaakt. Maar het is dit natuurlijk allerminst. Want de ketting der eeuwigheid blijft zich voortbewegen en na ons zullen geslachten komen die zich verbazen zullen over de ge brekkige hulpmiddelen waarvan wij ons be diend hebben. Lachten onze voorouders niet om den op gegraven steenen bijl waarmede de eerste mensch zich verdedigde, lachen wij op onze beurt niet om de inrichting en snelheid van de eerste locomotief, die in de oogen van onze voorouders een wonder van constructie was, lachen wij niet om de aarden stadswal len en de kogels uit de ouderwetsche vuur monden, waarmede die wallen beschotten wer den? En is het dan niet duidelijk, dat onze klein kinderen en achterkleinkinderen) medelijdend de schouders zullen ophalen voor onze vlieg tuigen, en «oor wat wij noemen de vèrdra- gende kanonnen van 48 en zelfs van 52 C.M.? Wij kijken naar onze voorouders en noe men ons volmaakt, maar onze kleinkinderen zullen ons ouderwetsch en bekrompen noe men. i Wij denken, dat wij in de laatste vier jaren een 6tuk geschiedenis doormaakten, dat vóór ons niemand zoo gekend heeft. Maar is de wereldhistorie niet een aaneen schakeling van dergelijke episodes, hebben er niet steeds volksverhuizingen en revoluties plaats gehad, zijn er niet steeds machtige vol ken in den strijd der ideeën verdwenen en heeft niet steeds het nieuwe over het oude ge zegevierd? Is niet steeds hij die zijn denkbeelden niet in den loop der jaren wijzigde, van een onaf- hankelijken vrijdenker een. achterlijke conster- vatief geworden? Sommigen van ons achten zich gelukkig, omdat zij wereldschokkende gebeurtenissen mogen meemaken. Maar met Heine zouden wij kunnen zeg gen: er ist eine alte geschichte, doch bleibt sie immer neu. Vele menschengeslachten vóór ons hebben zich gelukkig geprezen, omdat zij episodes in de wereldgeschiedenis mee maak ten, die in hun oogen van overwegend be lang, in het dikke boek der geschiedenis even w«l slechts ondergeschikte fragmenten rijn. Wat zullen onze kindskinderen van den wereldoorlog van 1914 zeggen? Zij zullen dien slechts oppervlakkig kennen uit hun ge schiedenisboekjes en zij zullen nog jaren lang de jaartallen er van ui^het hoofd moeten leeren en hün kleinkinderen zullen van dien oorlog ternauwernood meer weten, omdat voor hen de wereldgeschiedenis, om alle uit gebreidheid' te vermijden, eerst bij een jaartal na dit werelddrama zal aanvangen. Deze oorlog heeft ons de ontwikkeling van het vliegwezen gebracht en dit zullen latere geslachten, die van de tochten door het lucht ruim profiteeren, gedenken, zooals wij nu nog de uitvinding van het buskruit als een der meest beteeken isvolle uit den ouden tijd in eere houden. In dit opzicht hebben wij zeer zeker in een bijzonderen tijd geleefd. Maar dat in vele rijken van Europa de volkswil zich tegen die der oude regenten en jonkers keerde, dat oude inzichten voor nieu we moesten plaats maken, „es ist alles schort da gewesen" Dat het beschaving»- en ontwikkelings centrum zich van Europa naar Amerika of wellicht naar Japan verplaatst, behoeft even min verwondering te baren. Was het al niet eens in Afrika toen men daar de pyramiden bouwde, was het niet eras la Bagdad, In Griekenland of in het machtige Romeinsche rijk. Vonden wij het later niet in Noord-Europa en kan het ons verwonderen als het zich weer eens naar het Oosten of Westen ver plaatst? Het werelddrama van opkomst, bloei en ondergang van volkeren heeft steeds haar centra van zoogenaamde beschaving gekend. Wat wij thans beleven, wat wij thans om ons heen zien, is niets anders dan wat vele geslachten vóór ons onder gelijksoortige om standigheden hebben doorgemaakt Som schijnt het of de wereldgeschiedenis haar nukken en grillen heeft. Jaren en jaren leven wij schijnbaar emotieloos voort en dan, plotseling, speelt zich In weinige jaren een brok geschiedenis af, zoo rijk aan gebeurte nissen, dat wij onwillekeurig beamen, wat wij in een der groote dagbladen dezer dagen als opschrift boven het buitenlandach overzicht zagen staan: „de wereldgeschiedenis gaat op arendsvleugelen". Maar in werkelijkheid blijft de wereldge schiedenis steeds in hetzelfde tempo gaan en zien wij in deze tijden slechts het resultaat van de gisting en volksontwikkeling, die on gemerkt en ongezien plaats had in de jaren, dat wij geen wereldhistorie van beteekenis konden bespeuren. Is het vallen van den appel slechts onze ■aandacht waard en riet het wekenlange kna gen der insecten, die ongezien dien appel ver teerden en den val hebben voorbereid? Een wereldhervorming ia democretischen geest is rijp geworden. Thans zal het proletariaat daarvan de vruchten plukken. De lijn van het wereldgebeuren loopt in democratische richting, deze oorlog heeft de evolutie slechts verhaast. Hoe men van conservatieve zijde ook aan het oude moge vasthouden, het is bestemd ten onder te gaan. Een nieuwe theorie, een nieuw inzicht heeft zich baan gebroken, de oude stelsels hebben afgedaan, wij hebben slechts geleefd in den tijd dat door een we reldoorlog de geschiedenis der volkeren met een geheel nieuw en merkwaardig hoofdstuk is aangevangen. Het hoofdstuk waarin de volkswil de hoog ste wet is En na dit hoofdstuk zullen er nog vele an dere volgen, totdat wellicht ééns het boek der historie als resultaat van alle roerselen in de menschelijke samenleving een hoofdstuk zal bevatten, waarin bet eigenbelang is uitgescha keld en staten en volkeren slechts naar dat gene streven waf zij niet alleen voor zich zelve, maar voor het algemeen nuttig en noo- dig achten. Maar zoover zijn wij nog niet en zoover heeft helaas ook deze wereldoorlog ons nog niet kunnen brengen. VERLANGT GIJ vraagt dan uitsluitend ons labrleaat, hetwelk onder voortdurende controle staat van de Firma BROM WANNA alhier. een wapenstilstand wil sluiten en of hij be reid is vredesonderhandelingen aan te knoo- pen op grondslag van het program van Wil son. Het moet het streven zijn van alle vol keren om te zorgen, dat aan den moorddadi- fen oorlog zoo spoedig mogelijk een einde omt, om dan het overige in den geest van gerechtigheid te regelen, zooals Wilson dat heeft geëischt. Aan de bespreking over bin- nenlandsche Duitsche aangelegenheden zal Duitschland zich niet behoeven te onttrek ken, wanneer Wilson bereid is ook ten op zichte van dit vraagstuk één van zijn voor naamste beginselen: dat van het zelfbeschik kingsrecht der volkeren, te waarborgen. De Vorwarts zegt er o. a. op, dat er in Duitschland in de toekomst geen andere macht zal zijn dan het Duitsche volk, dat zijn politiek gezag door de volksvertegenwoordi ging en de daarop steunende regeering zal uitoefenen. In het bijzonder moet het leger met zijn chefs dusdanig in het democratische geheel worden opgenomen, dat over zijn rol als dienende factor geen twijfel meer kan be staan. De Vos8. Ztg. hoopt, dat de voorwaarden voor den wapenstilstand zoo zullen zijn, dat Duitschland ze kan aannemen. De regeering, die van het Duitsche volk de opdracht heeft, dezen oorlog zoo'spoedig mogelijk te doen eindigen, zal in haar tegemoetkomendheid stellig tot de grens van het mogelijke gaan. Maar, gelijk de rijkskanselier al in zijn laat ste rede betoogde, ook voor een demokrati- sche, juist voor een demokratische, regeering bestaat een maximum voor de inschikkelijk heid. Dit doet zich dan voor, als men de drin gende militaire behoefte te buiten gaat en den vijand smaad en schande berokkent. Slechts de conservatieve Kreuzzeitung kent maar één antwoord op de nota, n.l. op ten strijde tot den laafsten ademtocht. Het groote doel der landsverdediging moet allen vereeni gen en de tweespalt verdringen, die het bin nen landsche front benadeelt. De Duitsch-conservatieve Rijksdaggroep heeft den rijkskanselier een motie overhan digd, waarin uiteengezet wordt, dat Wilson onvoorwaardelijke capitulatie, onttrooning van den keizer, ontslag van de aanvoerders en onverkorte onderwerping onder een vrede door geweld eischt. Maar een volk, aldus de ze motie, dat zich zonder daartoe gedwongen te zijn aan smadelijke voorwaarden onder werpt, doet voor de toekomst voor goed van eer en kracht afstand. De veiligheid des rijks eischt, dat de regeering het Duitsche volk tot den laatsten strijd oproept. Of deze motie veel uitwerken zal, mag be twijfeld worden. Het breken van het verzet der conservatieve elementen is juist een der hoofdvoorwaarden voor het spoedig tot stand komen van vredesbesprekingen. Het Engelsche blad de Manch. Guardian dat president Wilson slechts over zich De Frankf. Ztg. zegt veelbeteekenend, dat Wilson's uiteenzetting over de kern der moei lijkheden klaarblijkelijk den keizer betreft. Indien, zegt het blad, het er werkelijk op aan komt of Duitschland zal capituleeren dan wel of men daarmee vrij over den vrede zal on derhandelen, staat de beslissing in de eerste plaats bij den keizer. Van zijn besluit zal voor Duiischland's toekomst en de ontwikke ling der vredeskwestie veel afhangen Wij hopen, dat het weldra en wijs zal worden' ge- nomen. Is 'het niet teekenend van het herboren Duitschland dergelijke uitlatingen, niet lan- ;er door de censuur geschrapt, openlijk In .e bladen gepubliceerd te zien? Ook in Oostenrijk gebeuren wonderlijke dingen. Volgens een Wolff-telegram uit Boe dapest heeft de koning het voorstel van het iapest kabinet Weckerle, dat de zelfstandigheid1 en onafhankelijkheid van Ho: opzichte van de buitenla zoowel ten sché aangelegen1 Wij moeten voor heden in ons buiten- landsch overzicht wat beknopt zijn. 1 rou- wens van diep ingrijpende gebeurtenissen kan ditmaal geen melding gemaakt worden Het antwoord van president Wilson aan Duitschland wordt in de Duitsche, Engelsche en Fransdie pers druk besproken en over het algemeen vindt het geen afkeuring. De officieuse Nordd. Allg. Zeitung schrijft dat Duitschland thans de mededeeling ver wacht onder welke voorwaarden' de vijand zeR spreekt en zijn bondgenooteö niet binden kan. Maar het blad meent, dat men veilig kan aannemen, dat Wilson zijn bondgenooten heeft geraadpleegd) en dat zij bij voorbaat hun volkomen medewerking hebben toege zegd. Het blad twijfelt er niet aan, dat de Duit- schers de militaire voorwaarden en de Geal lieerden de beginselen van Wilson zullen aan vaarden. Ook de Fransdie pers heeft wel hoop op een gunstig resultaat. Maar de Echo de Paris zegt, dat men met Duitschland slechts over een capitulatie zal spreken De voorwaarden voor deze capitu latie, welke door de maarschalken Foch en Haig en door generaal Pershing, alsmede door de Britsche admiraliteit zullen worden ;esteld, zullen Duitschland niet langs dl- jrdeni overhandigd, doch binnen die vijandelijke li opgesteld, zullen JJuirscn plomatieken weg worden Duitschland zal ze binne heden ra het leger, alsmede ten opzichte van alle economische vraagstukken volkomen waarborgt, goedgekeurd en' in de indiening er van in het parlement toegestemd. Volgens de Voss. Ztg. zou keizer Karei zidh met het oog op den politiekea toestand in Oostenrijk, blijvend in 'Hongarije vestigen. Het Parijsche avond-communiqué meldt, dat de Franschen tusschen Oise en Serre met succes bleven aanvallen, hun vooruitgang ten N. van Villers-le-Sec aanzetten en de Ferrières-hoeve vermeesterden. De Duitachers deden vergeefeche tegenaanvallen. Op het front van de Serre kwamen de Fran schen tusschen Crésv en Mortiers over de ri vier en vestigden zich over een afsiand van meer dan 1 K.M. op den N. oever. Ten O. van de Souché schoven de Fran schen hun linies tot vlak bij de Caumont- hoeve en namen zij Vesle-ei-Csumont en Pisr- repont. Tusschen Sissonne ra Chateau-Porden werd verwoed' gevochten Ter linker zijde kwamen de Franschen vooruit in de bosschen bij den weg Van Sissonne naar de Sèlye. Oost waarts veroverden zij Petit-St. Quentin en be reikten den weg die ait dorp met Banogne- Reconviance verbindt.. De Z. rand daarvan en die van Reconvianoe zijn in hun bezit. Op den rechtervleugel der Franschen dron gen deze in de Duitsche stellingen langs den weg naar Condé-les-Herpy en bij hoogte 145. De Franschen kregen in den molen van Her- py voet. In geheel deze streek is het verzet der Duïischers bizondcr hardnekkig geweest. De Fransdien namen meer dan 2000 gevange nen, negen kanonnen en tal van machinega- weren. Ten O. van Réthel voltooiden zij hun suc cessen. De Amerikanen verruimden hun winsten ten Z. van den wegConsenvoye-Danvillersra bezetten het bosch van Ormont. Duitsche te genaanvallen hadden slechts succes in het Belleu-bosch. Ten W. van de Maas betraden de Amerikanen het Z. deel van het bosch van Bourgogne. De Britten melden de vemeestermg van Sepmeries en Querenaing en bereikten de spoorlijn le Quesnoy-Valenciennes, N.-W. van le Quesnoy tot O. van Maing Op 23 en 24 October werden 9000 vijanden gevangen genomen en 120 kanonnen buitgemaakt. Het Duitsche avond-communiqué meldt het keeren van vijandelijke tegenaanvallen in Vlaanderen tusschen Leie en Schelde, en van Fransche aanvallen op een front van 50 K.M. breedte van de Oise tot de Aisne met den voornaamst en stoot tusschen Oise en Serre en ten W. van de Aisne. Het Italiaansche legerbericht meldt, dat de Italianen op verscheidene punten van het front hevige aanvallen deden. Zij namen 84 officieren en 2791 manschappen gevangen. Het Oostenrijlcsche legerbericht gewaagt van een grooten aanval der Italianen tuar schen de Assa-kloof en de Arida, welke over het algemeen werd afgeslagen. In een plaatselijken aanval op het Zuidel k oorlogsterrein veroverden de Britten eenige hoogten en drie Piave-eilanden. nies, onder dekkin ten komen halen. blad, de Duitsche parlementairs af. van een witte vlag, moe- ij, wachten, aldus het parlementairs En de Petit Paris zegt, dat een wapenstil stand! voor de Entente aannemelijk is, indien hij precies dezelfde resultaten brengt als de overwinning waar men naar toe tract ra ze ker van is. Aan voorspellingen durft men zich over het algemeen niet te wagen. Geen enkel blad kan voorzien hoe de voorwaarden der Enten te zuilen luiden, noch of Duitschland gene gen zal blijken, deze te aanvaarden. Het ia niet duidelijk of Duitschland thans weer moet antwoorden dan wel of het ,'t re sultaat van Wilson's besprekingen mét de Geallieerden moet afwachten. Uit Berlijn wordt geméld, dat de laatste meening meer en meer veld wint. Volgens de Lokal Anzeiiger is gistermid dag een kroonraad gehouden waaraan de keizer en de ministers en volgens de Vos. Zei tung ook andere leidende persoonlijkheden hebben deelgenomen. Zou daar ook over een mogelijk aftreden van den keizer zijn gesproken Meer en meer wordt er in Duitsche bladen op gezinspeeld, dat de troonsafstand van kei zer Wilhelm een hinderpaal voor den vrede tuit dra zou ruimen. Amsterdam zijn als Amerika's vertegenwoordigen voos besprekingen van Duitschlands plan voor wapenstilstand en vredesonderhandelinge te Parijs aangekomen. Volgens een officieus bericht uit Boe dapest zijn de Hongaarscht troepen weder Fiume binnengetrokken. In een manifest elsehen de Vrijstaten de onafhankelijkheid op grond van het doos Lloyd George en Wilson voorgestane zdfb©> palmgsrecht. In het Lagerhuis zdd« Bob.ar Law, f« antwoord op een vraag vm Dillon, dat hij niets dwazers kon bédenken dan op kei km* dige oogenblik in het Huis over éi Britsché vredesvoorwaarden te gaan praten. De Japanners hebben Irkoetsk bereikt Volgens de „Daily News" zou er kans zijn op aigemeene verkiezingen in Engeland tegen half November. President Wilson heeft een oproep ioi het volk gericht om in November het cSano* cratische Congres fa herkiezen, indien het zijn politieleen koers in dit kritieke tijdperk goedkeurt De Hongasrsche koning heeft de ont slagaanvrage van Barlan, minister van bul- tenlandsdie zaken, mnvsard en graaf Julius Andrassy in zijn pimis benoemd KORTE BERICHTEN. De Deutsche Zeitung meldt uit Kon- stantinopel: Naar wij uit voorname Turksche kringen vernemen, zijn alle berichten over een afzonderlijken vrede met Turkije onge grond. Turkije zal het door Duitschland be gonnen vredeswerk gezamenlijk met Duitsch land voortzetten. De rijkskanselier, die de griep heeft ge kregen, is nu veel beter. Om echter het ge vaar te voorkomen, dat complicaties intreden, gelijk dit dikwijls bij griepgevallen gebeurt, moet de rijkskanselier voorloopig nog te bed blijven. De Franschen bezetten in Servië Nego tin ra bedreigen daarmee de vijandelijke te rugtochtswegen naar het noorden. Alle personen die wegens politieke overtredingen, ook tijdens de stakingen in Duitschland veroordeeld zijn, hebben vrij- schelding gekregen van de tegen hen uitge sproken vrijheidsstraffen. Wolff ontleent aan een bericht van den Engelschen oorlogscorrespondent Gibbs, dat Thielt en Kortriik, met de plaatsen daar tus schen, den geallieerden onverlet in handen zijn gevallen, maar tikt hem op de vingers, omdat hij verzuimt te melden, dat beide ste den onder Engelsch artillerievuur en vlieger- bommen hebben geleden. Kolonel House ra admiraal Benson MAXIMUMPRIJZEN VANi MELK. De minister heeft vastgesteld met ingang van 1 November ei. voor volle rauwe melk (geen modelmelh als bedoeld in dra codex alimratarius) of losse gepasteuriseerde mdk een maximum* kleinhandelprijs van 2 cent per 0.1 liter; voor gepasteuriseerde melk, verpakt la flessdhen, een maximumikleinhandelprijs van 26 cent per 1/1 literflesch; 23 cent per 8/10 of 3/4 Mterflesdu; 14 cent per 1/2 literflesch; 13 cent per 4/10 of 3/8 literflesch; voor gesteriliseerde melk, verpakt la fles- schen, era1 maximum-kleinnandelprijs van: 28 cent per 1/1 literflesch'; 25 cent per 8/10 of 3/4 literflesch; 15 cent per 1/2 literflesch; 14 cent per 4/10 of 3/8 literflesch voor karnemelk en taptemelk een maximum- kleinhandelprijs van TYz cent per liter bjf den verbruiker bezorgd. Voor melkproducten rijn vastgesteld ds volgende kleinhandelprijzen Gecondenseerde melk met suiker, verpakt in blikken busjes 370 gram netto 0.55 per busje van 0.1 K.G. Gecondenseerde melk zonder suiker, ver pakt in blikken busjes h 340 gram netto 0.50 per busje van 0.1 K.G. Gecondenseerde taptemelk met suiker, ver pakt in blikken busjes h 370 gram netto 0.45 per busje van 0.1 K.G. Gecondenseerde taptemelk met suiker, ver pakt in vaten van 50 K.G. netto, 033 per fl. van Y» K.G inhoud. Melkpoeder per 0.1 K.G. 0.20. Taptemelkpoeder 0.15 per 0.1 K.ö Nu de regeering verplicht is de verstrek king van regeeringsmelk te beperken en op tal van plaatsen een scherpe melkrantsoenee- ring is of wordt Ingevoerd, verdient het ern stig overweging de melkinrichtingen' overal te belasten met den verkoop van melkpoeder en gecondenseerde melk. Het publiek kan dan bij zijn gewonen leverander door melk poeder of gecondenseerde melk te koopen hel tekort aan gewone melk zooveel mogelijk op een gemakkelijke wijze aanvullen en 't geen voor den leverancier verdienste als compen satie voor verminderden melkverkoop. Men voorkomt op die wijze dat de kettinghandel, die bij. tal van winkeliers waren opkoopt, zich van de melkpoeder en de blikjes melk meester maakt. Er is dan ook geen tans, dat de re geering in het as. voorjaar consenten' tot uitvoer geeft, wijl het artikel bij onze bevol king niet gewild is (de waarheid was dal men de verkrijgbaarstellmg in dra vorigen winter bemoeilijkte). GÖEDKOOPE KLEEDING. De minister van landbouw heeft aan de ge meentebesturen een circulaire gericht, waarin om gezegd wordt: Om te voorzien in de huidige aigemeene schaarsdite van voltoskleeding? heeft de Rijkskleedingvoorziening, gevestigd te Rot terdam, zich sedert eenigen tijd bezig gehou den met den aanmaak in het groot van goed- koope wollen, half wollen ra katoenen klee- dingstukken en diversen. Het is mijn wensen, dat, om in aanmerking te komen voor deze verstrekking, slechts één maatstaf mag gelden: de behoefte van den aanvrager, m. a. w., dien» financieels om- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1