DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I lil De strijd in en buiten Enropa. I *0. 254 Honderd en twintigste Jaargang 1018 DINSDAG 29 OCTOBBS. Deze Conrant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijk© en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. BJJ groote contracten mbat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam G 9. Buitenland, ken. Binnenland. Gemengd Nieuws. as Telefoonnummer 3. Duitschland blijft alleen staan in den strijd tegen de geassocieerden. De een. na den ander hebben zijne bondgenooten de worsteling op gegeven, al was er nog zoo vaak sprake van een niet uiteen te scheuren hondstrouw, voor namelijk van de zijde van Oostenrijk-Hooga- rije. Dit rijk had dan ook wel groote ver plichtingen jegens Duitschland. Hebben zijne ministers niet nog kort geleden met veel op hef gesproken van „den trouwen bondgenoot, die ter wille van de Donau-monarchie ten strijde trok en haar herhaaldelijk voor een verplettering behoedde?" En nu trekt diezelfde monarchie zich terug en wil zij een afzonderlijken vrede sluiten. Zeker, zij heeft dien hard noodig, al was het maar alleen met het oog op hare binnenland- sche toestanden, maar desniettemin is het voor het Duitsche rijk toch wel' tragisch, dat het door zijn bondgenooten zoo in den steek wordt gelaten. Ook Turkije heeft zich los gemaakt van het bondgenootschap. In tegenspraak met vorige berichten verneemt men thans wij maakten er in een1 deel onzer oplaag van gisteren nog, melding van dat de onderhandelingen tus- schen Turkije en de geallieerden zijn begon nen. Officieele berichten dienaangaande heb ben we nog niet onder oogen gehad, maar enkele Turksche bladen spreken reeds van harde voorwaarden. Zal Duitschland geheel alleen den strijd trachten vol te houden? Dat zal natuurlijk in hooge malte afhangen van de voorwaarden, die de geassocieerden zullen noemen. Men meept reeds te mogen zeggen, dat te Parijs daarover reeds overeenstemming is verkre gen. Dat zou wel zeer spoedig rijn, want Lloyd George en Balfour en kolonel House als vertegenwoordiger van Wilson rijn nog maar pas in Frankrijk aangekomen. „Het einde is nabij", zegt de Manchester Guardian. De vooruitzichten op den vrede worden helder, alles beweegt zich in die rich ting. Duitschland's nota, waarbij het Wil son's vorige nota feitelijk aanvaardt, bereidt den weg voor de definitieve formuleering van den wapenstilstand. Het heele debat, dat gevolgd is op de mededeeling van den Rijkst kanselier in den Rijksdag, wijst uit, dat Duitschland alles zal inwilligen wat Wilson verlangd heeft, hoe bitter het sommigen ook mag toeschijnen. Maar vóór Duitschland zich ontwapent, heeft Duitschland recht te weten op welke algemeene voorwaarden de vrede geregeld zal worden. Met andere woor den, de preliminairen voor den vrede moeten opgenomen worden in de voorwaarden voor den wapenstilstand. De VorwSrts schijnt evenzeer te verwach ten, dat Duitschland alle door Foch op te leggen voorwaarden zal aanvaarden, waar zij als hare verwachting uitspreekt, dat de oorlog nog slechts dagen zal duren. Na de wijzigingen in de Duitsche grond wet, waarbij den Keizer verschillende rechten en bevoegdheden werden ontnomen en hij dus een constitutioneel vorst werd zooals door Wilson werd gewenscht, schijnt een af treden van Wilhelm II niet meer bepaald noodzakelijk voor het verkrijgen van vrede, maar toch duiken nieuwe geruchten daarom trent op. De rijksdagafgevaardigde Kuckhof heeft in de Keulsche centrumvergadering ge zegd: „Ik kan uit de beste bron verzekeren, dat de keizer niet aan de kroon kleeft. Wan neer het oogenblik komen mocht, waarop zijn aftreden in het welzijn van het volk zou zijn, zou keizer Wilhelm II niet aarzelen de kroon neer te leggen", en het Neues Wiener Journal te Weenen vernam reeds uit Berlijn, dat de keizer waarschijnlijk vroeger of later afstand van den troon zou doen ten behoeve van den jongsten zoon van den kroonprins. Op het Westelijk oorlogsterrein hebben de Franschen tusschen Oise en Aisne een aan zienlijk succes behaald. Zij vielen van twee kanten de Duitschers aan, die dientengevolge hunne liniën benoorden de Serre terugbrach ten. Een groot aantal dorpen werd daardoor bevrijd, terwijl een 300-tal gevangenen den Franschen in handen vielen. Het zuidelijk deel van de zoogenaamde Hunding-linie hebben de Duitschers moeten prijs geven en thans is de toestand zóó, dat bij een verderen opmarsch der Franschen het Duitsche front ten Oosten van Laon ernstig bedreigd wordt. De terugtrekkenden zullen hier geen steun meer vinden in rivierafschei- dingen. De Fransche linie loopt nu van de Oise, bij Vadencourt, over een punt dicht ten W. van Guise, over Le Hérie la Vievelle, bijna recht naar het Z. tot een punt ten O. van Crecy sur Serre, alwaar ze naar het O. buigt en bezui den Fróidemont en Pierrepont naar de streek van Chateau-Porcien gaat. In de richting van Le Quesnoy en Valen ciennes schoten de Engelschen nog wel wat op, maar tot een ernstiger bedreiging van deze beide steden kwam het nog niet. De strijd op het Italiaansche front leverde hun meer voordedien. In hevige gevechten aan de Piave maakten de Engelschen gisteren 5628 gevangenen. Een later bericht uit Rome zegt, dat meer dan 9000 Oostenrijkers zijn ge vangen genomen, terwijl 51 kanonnen werden veroverd. De Oostenrijkers erkennen, dat hun vijand de rivier beneden Vidor over trok en doordrong tot Tezze en San Polo di Piave. Het Oostenrijksche front werd 2 tot 3 K.M. ingedrukt. De gevechten duren nog voort. Ook in Mesopotamië leidt het optreden der Britten nog steeds tot successen. Door de verovering van Aleppo is de hoofdverbin dingslijn met Konstantinopel van de Turksche legers in Mesopotamië, de Bagdadspoorweg, afgesneden. De legers zetten hem terugtocht naar Mosul voort, op de hielen gevolgd door de legers van den Engelschen veldmaarschalk. De vervolging duurt voort op de beide oevers van de Tigris en de Lesser Zab. De Engelr sche troepen zijn Kirkik binnengerukt. DUITSCHE KRANTEN OVER HET HET NIEUWE ANTWOORD VAN DUITSCHLAND. De Lotel Anz. bespreekt in het kort de nota aan Wilson en zegt, dat het laatste deel er op wijst, dat voorwaarden voor een wapen stilstand, die met hei neerleggen der wapenen gelijk zouden komen te staan en een vrede, die geen vrede der gerechtigheid zou rijn, on aannemelijk rijn. Het Berl. Tagebl. schrijftDe korte Duit sche nota verklaart, aat de macht en de be voegdheden om te b°*!is3en feitelijk en grond- wetelijk m handen der volksregeering rusten. Zoodra de beraadslagingen te Parijs geëin digd zullen zijn, zal men vermoedelijk zien of de Entente de door Wilson onder de baker de voorwaarden aangekondigde buitenge* ne waarborgen eischen zal, die een wederopve- men dei vijandelijkheden door Duitschland onmogelijk zullen maken. Het zal er dan op aankomen te weten, waarin deze buitenge wone waarborgen bestaan en1 het is duidelijk, dat, zoolang de kracht van Duitschland niet vernietigd1 is, er grenzen van mogelijkheden bestaan. De Voss. Ztg. zegt: Volgens toon en In houd is de nieuwe nota de naturlijke con- sekwentie van de tot dusver gedane stappen tot het verkrijgen van den vrede. Een verde ren stap in <fen geheelen toestand kan zij niet beteekenen, daar met het oog op de bin- nenlandsche hervormingen en gebeurtenissen in Duitschland de volgende stap door den tegenstander gedaan moet worden. De Deutsche Tageszeitung wendt zich te gen de passage, waarin de binnenlandsche verhoudingen in Duitschland rijn behandeld, en voegt ér aan toe, dat Wilson en de Enten te dezen oorlog niet hebben gevoerd om regee- ringsvormen en beschouwingen over regee- ringsvonnen. Het Duitsche antwoord staat dicht bij de grens van het verdraagbare, en iets groots kan uit het zaad, dat het heeft ge zaaid, niet opgroeien. Maar het is toch. ook nog een groote schrede van deze nota tot aaa een eerlooze onderwerping. De nationaal-liberale Berliner Börsenzei- tung eindigt haar uiteenzettingen met er op te wijzen, dat in de nota alleen sprake is van een wapenstilstand, waarvoor onderhandelin gen den weg moeten effenen, om tot een rechtsvrede te komen: „een wapenstilstand" gelijk hij in de Engelsche en ook in een deel der Fransche pers steeds luider verlangd, zou voor onze regeering natuurlijk onaannemelijk zijn. Daarin is het 'geheele Duitsche volk eens van zin." De Berliner Börsencourier wijst er op, dat indien bij een nog voortdurenden strijd de Entente ten slote de overwining zou behalen, uit dien wanhoopskamp in 't midden van Europa een brand zou kunnen ontstaan, die naar menscbelijke berekening, ook hun eigen woning zou kunnen aantasten. OPSTAND IN KROATIë. De bladen te Zurich vernemen d.d. 27 Oct., dat de beweging te Fiume een bolsjewistisch karakter begint aan te nemen en zich ovex ge heel Kroatië verspreidt. Segna, Ogulin en Delnice rijn in handen der revolutionnairen. De jacht op de Mayaren eischt talrijke slacht offers. Te Sagabria zouden driehonderd per sonen zijn gedood en te Fiume meer dan 400. In Agram hebben eveneens onlusten plaats gehad. Hongaarsche zaken werden vernield; officieren en soldaten, die weigerden het Kro atische volkslied te zingen, werden mishan deld. Op de gebouwen van den Hongaar- schen spoorweg werd de Kroatische vlag ge- heschen. De Hongaarsche beambten hebben de Hongaarsche regeering om bescherming en hulp gevraagd. Den Oostenrijkschen Keizer, die op zijn reis door Hongarije ook te Szegedin zou ko men, is door den burgemeester verzocht dit bezoek uit te stellen met het oog op de toene mende opgewondenheid der bevolking. BETOOGINGEN TE BOEDAPEST. Het schijnt te Boedapest toch niet zoo kalm te rijn geweest als men eerst wel wilde doen gelooven. Verschillende betoogingen werden gehouden, waaronder van studenten, die in den Hofburg de Hongaarsche vlag wilden hijschen en den Koning een memorandum wenschten te overhandigen. Zij kwamen in bloedige botsing met militairen ea politie. Een afgevaardigde,- behcorende tot de Ka- rolyi-partij, deelde de benoeming mede van een arbeiders- en èoldatenraad en van een volksraad. Karolyi, die op audiëntie bij den Koning is geweest, heeft over deze beide organisaties rapport uitgebracht.Ook heeft hij medege deeld, dat de Volksraad Vrijdag de leiding van de zaken in Hongarije ter naad heeft ge nomen. INTERP AM EMENTAIRE CONFERENTIE. Op de conferentie van de Fransche, Itali aansche, Belgische en1 Britsche afdeelingen van het intergeallieerde parlementaire comité zijn de volgende besluiten genomen: 1. De naties, die thans voor de vrijheid strijden'; moeten- nauw aaneengesloten blijven, tot de gevaren weggenomen rijn door de overwinning op de vijandelijke mogendheden. 2. De geallieerde mogendheden moeten plannen «ramen omi na den oorlog den „volkerenbond" te verzekeren en te ontwikke len. 3. Cenitraal-Europa moet op de basis der nationaliteiten warden ingericht. 4. De verliezen als gevolg van den duik bootoorlog moeten door overdracht van Duit sche scheepsruimte zooveel mogelijk vergoed worden. 5. De geassocieerde regeeringen dienen tot een afzonderlijke mtergesnlieerde luchtmacht -bij te dragen, ten einde zoo noodig den laat- sten tegenstand van den vijand door een reeks aanvallen op rijn gebied te breken. 6. Het comité dringt aan op voorstellen voor een intematiohale wetgeving op lucht vaartgebied, ten eindje bepaalde luchtroutes te organiseeren. KORTE BERICHTEN. Havelock Wilson, de voorzitter van dén zeeliedenbond en een fel voorstander van boycot van de Duitsche scheepvaart na den oorlog, ik te South&hield bij enkele carjdidaat- stelling tot lid van het parlement gekozen. Er hebben- eeni plaats gehad der onafhankelijke socialisten. De po] heeft ze onderdrukt. Volgens een Slowakisch blad! is een op stand in Montenegro uitgebroken. Skoetari en Ryeka zijn in handen der bij wie zich Albaneesche soldaten aansluiten. Haastig ontruimen de OostenrijkBch-Hon- gaarsche troepen Montenegro. De Deutsche Ostmarkenverein heeft een besluit aangenomen tegen den afstand van gebied in Pruisen1 en Posen en in dien geest een telegram tot den Rijkskanselier gericht. Keizer Karl heeft Andrassy .benoemd tot voorzitter van den gemeenschappelijken ministerraad. Uit Bazel wordt medegedeeld, dat Hindenburg overigens ontslag zal riemen. Naar van bevoegde rijde verluidt, Is De Vossis ene Zeitung verneemt uit Bu dapest, dat de reis van Aartshertog Jozef naar Budapest ten doel heeft de invoering van het militaire dictatorschap. De Hongaar sche nationale raad heeft maatregelen geno men, ten einde eiken aanval met gelijke kracht te keeren. Men verwacht een algemee ne staking. De bladen in Hongarije onderwerpen zich niet aan de censuur en geven dit aan door het woord „ongecensureerd" aan het hoofd van de krant. De Engelsche premier, Lloyd Oeorge en de minister van buitenlandsche zaken, Balfour, zijn, vergezeld van eenige officieren, van leger en vloot, naar Frankrijk vertrok De beheerder van de berittiagea van vijandelijke Vreemdelingen in Amerika beeft een wetsontwerp uitgewerkt, houdende dat het geld, ontvangen uit den verkoop van Duitschen eigendom: in de Vereenigde Staten, besteed zal worden om de verliezen van Ame- rikaansche particulieren te vergoedendoor duikbooten toegebracht. Hij schat da op brengst op twee millard dotter. Kolonel House de vriend en raadgever van Wilson, is te Parijs gearriveerd als offi cieel vertegénwooniiger van de Vereeaigde Staten en den président. Als men een inter- geallieerden politieken raad vormt, zal hij de Vereenigde Staten een vraag hoe de House: „Misse! weken, misse twee jaar." De kolonel heeft verklaard, dat er bij de algemeene beraadslaging der gealli eerden alleen sprake zal zijn van oorlog m niet van vredét MAXIMUMPRIJZEN VAN HOOI. De minister van Landbouw heeft vastge steld een maximum grootha&udpïije voor hooi van eerste kwaliteit van 80 per 1000 K.G. ongeperst, geleverd tranen epoor of schip bij den producent mei dies verstande, dat voor hooi na 31 October 1918 geleverd, deze prijs mag worden verhoogd mei een bewaarloon van 0,50 pes 100 K G. per maand of gedeelte van een maand. Voor hooi van een. mindere kwaliteit wordt een naar evenredigheid Lagere prijs betaald. VERTRAGING IN DE KDFFIE- AFLEVERING. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De mogelijkheid is niet buitengesloten, dat de aflevering van koffie naar sommige, met name moeilijk bereikbare, plaatsen eenige ver traging ondervindt, waardoor de winkeliers in die plaatsen in de eerste dagen van No- vember geen koffie op de door de verbruikers aan te bieden bons kunnen afgeven. Deze vertraging zal echter niet langer dan eenige dagen duren-, waarna de distributie weder haar geregeld verloop zal nemen. MAXIMUMPRIJZEN VAN TOUW WERK. De „Staatscourant" van Maandagavond bevat de maximumprijzen, door den minister van Landbouw vastgesteld voor bindgaren en andere garens en touwsoorten, scheeps- en boerentouwwerk, leidsels, strengen, visediers- garen en gesponnen vlasgaren. CONSENTEN VOOR ZIJDESOOKTEN. De omschrijving van dé zijdesoorten, waar voor de N. O. T. consenten kan verleenen, wordt thans als volgt: rijden artikelen, waaronder rijden of gemengd rijden- garens en geweven stoffen, met uitzondering van ruwe rijde, bourette-rijde (garens en stoffen), rijden stof voor zeven en alle seis van Aziatische of soortgelijke rijde, waar ook vervaardigd. ZES DUITSCHE SCHEPEN ONDER NEDERLANiDSCHE VLAG. 'Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede dat de zes Duitsche schepen in Nederlandsch-Indië welke door de Duitsche regeer in^ zijn afgestaan ter vervanging van de zes op 22 Februari 1917 bij Falmouth vernietigde Nederlandsche vaartuigen, thans aan debetrokken- reederijen in eigendom rijn overgegaan en onder Nederlandsche vlag zijn gebracht. Alvorens de reederijen de scheren tijdens den oorlog in de vaart kun nen brengen, zal met de geassocieerde regee ringen overeenstemming nopens de erken ning der vlagoverdracht rijn te verkrijgen. Bij de thans plaats hebbende economische besprekingen te Londen wordt getracht te de zer zake tot overeenstemming te geraken. VERTREK STOOMSCHIP HOLLANDIA. Het staat vast dat het stoomschip 'Hollan d-La van den Koninklijken Hollandschen Lloyd op 9 November na&r Nieuw-York zal vertrekken. Deze spoedige afvaart schijnt verband te houden met een verzoek van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat aan den nieuwbenoemden Nederlandschen ge zant, den heer Cremer, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid wordt geopend naar rijn post te vertrekken. DE -SCHELDE-KWESTIE. Een bijzondere correspondent meldt uit Londen aan de Haagsche N>. Ct. Ik vestigde de aandacht van minister Bal four op het artikel van de Echo de Paris be treffende de Nederlandsche neutraliteit en de monden der Schelde. Ik verwees naar vori ge verklaringen- van Grey, Churchill en Cecil, die namens de Britsche regeering hebben verzëkerd, dat Engeland nooit de Nederland sche neutraliteit door het forceeren der Schel de zou schenden. De heer Balfour heeft mij daarop geant woord door te verklaren, dat de politiek der Britsche regeering in deze niet veranderd- is. klaaid zitting te "nemen in het eere-comité ie Nederlandsche Jaarbeurs, web Maart 1919 te DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. •De minister van binnenlandsche zaken m de ministers H-. A. van IJsselsteijn. mr. dr. HL A. van Kamebeek, A. W. F. Idenburg ea mr. S. de Vries Czn., hebben zich bereid verh itting voor de Derde ke van 24 Februari tot 8 Utrecht zal worden gehouden. DE VREDE EN DE INTERNATIONALE.. Onder dagteekening van 25 October heef! Branting uit Stockholm aan de Hoi bmdsdic delegatie van het Intemationaal-Socialistiscb Bureau het volgende geseind: „De voorwaarden van Wilson schijnen voor het democratische Duitschland aanne melijk. De vooruitzichten op overeenstem ming schijnen mij gunstig. Zou het dus geen tijd rijn om de samenkomst der Internationals voor te bereiden De Hollandsche delegatie heeft daarop he den met het volgende telegram aan Branting geantwoord: De Hollandsche delegatie in het Intematio- naal-Socialistisch-Bureau ia heden bijeenge komen. can uwe telegrammen te overwegen. Gegeven het feit dat het program van Wilson, vervat in de 14 punten, aangenomen Is door de socialistische partijen der Entente-kaden en door de regieringen der Centrale landen, constateeren wij dat er een grondslag aanwe zig j,s voor een democrat ischen en duurza mer. vrede, gewaarborgd door eea volkeren bond. De Internationale heeft derhalve tol taak, het verzet tegen onderhandelingen op dien grondslag, overal waar dat zich ver toont, te overwinnen. De Internationale heeft den plicht, steun te verleenen aan de demo cratische ontwikkeling, die in Duitschland ia begonnen, en die Seida en blijvende vervanging van het tisch regeeratelsel door de souvereiniteit van het volk. Hieruit volgt de dringende noodza kelijkheid van een intemationale-socialisti- sche-conferentie. Het is noodzakelijk dat gfj en andere Skandinavische afgevaarligden van het Hollandsch-Skandinaafsch-Comité en da gedelegeerden van het uitvoerend comité van net totemationaal-Sodalistisch-Bureau sa menkomen, om de organisatie van die confe rentie te regelen. Wij verzoeken u voor dii doel dadelijk hier te komen. Wij zenden dit zelfde telegram aan Huysmans, (geteekend-:) Troelstra, van Kol, Albarda, Vliegen, Wt baut. ea moet tot de volledige militair» VRIJZ.DEM. GEMEENTERAADS- LEDEN. Gisterenmorgen 11 uur -heeft de Vereen!)- ging van Vrijzinnig1-Democratische Gemeen teraadsleden m Nederland in een der zalen van Pulchri Studio vergaderd.. De voorzitter mr. S. J. L. van Aalten droeg den secretaris jhr. mr. E. A. v. Bere- steijn het presidium over, daar hij zelf de be spreking in zou leiden over De opcenten ten behoeve der gemeenten op de dividend en tantième-belasting. Spr. betreurde net, dat de Spaansche griep de opkomst zoo heeft gedund. Ook de inleider van den middag, de heer R. de Vries, was wegens Spaansche griep verhinderd; zoodat spr. in- zou vallen. Hierna was het woond aan mr. van Aal ten. De opcenten ten behoeve der gemeenten op de dividend)- en tantième-belasting vormen, aldus spr., feitelijk een rijksbelasting, waar de 5 pet. wordt geheven van de dividenden en tantièmes van Naamlooze Vennootschap- enz. De gemeenten krijgen nu 30 opeen- van deze heffing, waarvoor rij niets be hoeven te doen. maar waardoor rij ook ge heel afhankelijk rijn van de rijks belasting administratie. Maar behalve die 30 opcenten is de gemeente ook bevoegd nog 15 opcenten te heffel, maar alleen- van de vennootschap pen welke binnen de gemeente gevestigd rijn. Van deze bevoegdheid kan- alleen gebruik worden gmaakt indien van het hoogste inko men in de gemeenten ten minste 4 pet. wordt geheven. Voor deze heffing is ook een speci aal besluit van den gemeenteraad noodig. Te Rotterdam) is deze belasting geraamd op 11 ton, wat natuurlijk een gering bedrag is, maar net is toch een begin van de ver ruiming van het belastinggebied der ge meente. Spr. eindigde met den wensch dat heft wetsontwerp tot verruiming van het belas tinggebied van sommige gemeenten spoedig in «handeling zal komen, daar dit voor de gemeenten, die tegenwoordig aan groote sociale nooden hebben te voldoen, dringend noodig is. Nadat enkele leden om nadere opheldering betreffende deze punten- hadden gevraagd, werd een uurtje gepauseerd, waarna de heer jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn het onder werp inleidde: De regeling der onderwijzers- salarissen in het ontwerp der Bevredigings- commissie. De betfrellmg van rlvm Inleiding was niet - ALKMAARSCHE COURANT ._r_r„|ttr-rmr ~nïrinrr niniiiiiii Mvwii^iwiiiiwaimajEiumfeai pres:

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1