DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 De strijd in en bniten Europa. Gekocht J*o. 259 Honderd en twintigste Jaargang. 1MB' Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden fl!65, fr. p. post 11,90. Bewijsnummers S cl Advertentieprijs 15 ct. p. regel postera letters naar plaatsruimte. Br. fr. IX Boel- es Basdolsdrnbkeril Soms, Coitpr lu fesrèsss Clal. 1 MAAK DAG 4 NOVEMBER, FEUILLETOH. Buitenland. Bmisenlaiid Er zijn in Duitschland menschen die de teekenen des tijds niet verstaan of niet willen verstaan. Daartoe behoort ongetwijfeld Keizer Wil helm. De volksregeer ing is tot stand gekomen, de macht der jonkers en militaire leiders is ge broken, mannen als Ludendorff hebben het veld moeten ruimen en Keizer Wilhelm gaat als van ouds naar het groote hoofdkwartier als was zijn tegenwoordigheid daar nog al tijd dringend noodig om een nieuwe gewel dige keizerslag in elkaar te zetten. Van geallieerde zijde wordt telkens weer twijfel uitgesproken of de veranderingen in Duitschland werkelijk vertrouwbaar zijn en de volksregeering doet wat zij kan om te be wijzen dat het haar ernst is en dat het oude regime heeft afgedaan. Een groot deel van zijn macht is den Kei zer ontnomen, talrijke Duitsche bladen, van de censuur bevrijd, zinspelen openlijk op zijn heengaan, maar de Keizer blijft doof voor al le wenken. Het voorbeeld van den Griekschen Koning en Koning Ferdinand van Bulgarije, die te rechter tijd begrepen hebben dat zij hun volk een dienst konden bewijzen, door zoo vlug mogelijk te verdwijnen, heeft in Duitschland nog niet aanstekelijk gewerkt. Ondanks de duidelijk hem gegeven wenken klemt Keizer Wilhelm zich nog altijd hard nekkig aan zijn troon vast. Hij verbeeldt zich zelfs, dat hij tegelijkertijd met zijn regeering veranderd is, dat hij ookt min of meer een verandering in democrati-' schen geest ondergaan heeft. Hij heeft prins Max van Baden het hem ter uitvaardiging voorgelegde wetsontwerp tot wijziging der rijksgrondwet en der wetten be treffende de vervanging der rijkskanseliers weer doen toekomen1 met verklaring over zijn eigen inzichten. Voorbereid, aldus de keizer, door een reeks regeeringshandelingen treedt thans een rege ling in kracht, die de fundamenteele rechten van den persoon des keizers op het volk over brengt. Daarmede wordt een periode afgeslo ten, die komende geslachten als eervol zullen beschouwen. Niettegenstaande alle strijd tus- schen de traditioneele machten en de omhoog strevende krachten heeft hij voor het volk de geweldige ontwikkeling mogelijk gemaakt, die zich in de bewonderenswaardige prestaties van dezen oorlog op onvergankelijke wijze uit. In de vreeselijke stormen der vier oorlogs jaren zijn echter oude vormen gebroken, niet om puinhoopen achter te laten, maar om laats te maken voor nieuwe levensvormen, a hetgeen het Duitsche volk in dezen tijd heeft volbracht» kon het er aanspraak op ma ken, dat het geen recht wordt onthouden, dat een vrije en1 gelukkige toekomst waarborgt. Aan deze overtuiging hebben de thans door den Rijksdag aangenomen en uitgebreide voorstellen der verbonden regeeringen hun ontstaan te danken. Ik, aldus de keizer, sluit mij met mijn hooge bondgenooten aan bij deze besluiten der volksvertegenwoordiging in den vasten wil, voor zoover het aan mij ligt mede te werken tot hun volledige ontwik keling, overtuigd, dat ik daarmede het wel zijn van het Duitsche volk dien. Het keizer lijk ambt is een dienst aan het volk. Moge, aldus de keizer, de nieuwe regeling alle goede krachten vrij maken, die ons volk noodig heeft om aan de zware be< die het rijk zijn opgelegd, het hoofd te en ons uit het duister van het tegenwoordige met vasten tred een heldere toekomst te doen winnen. Het is wel ongewoon, keizer Wilhelm te hooren verkondigen, dat het keizerlijk ambt een dienst aan het volk is. Maar onwillekeurig wil de gedachte er niet in. dat deze verandering van inzicht bij den keizer erg naturlijk is. Zijn macht is hem ontnomen, zijn vrienden en raadgevers zijn weerloos gemaakt, hij staat daar nog alleen als een symbool van het oude regime en zoo lang hij op den troon blijft zal men, voorna melijk in het buitenland, m hem de verper soonlijking van het oude blijven zien. Al moge het waar zijn, dat de keizer vrij- Kgggp 'Engels cB CË&1& 77) „In ieder geval", zei hij tot zich zelf met een zucht, „heb ik de oude plaats gezien. Het is heel onwaarschijnlijk dat ik ze ooit weer zie als ik eens weg ben. Waarom zou ik blij ven en mij bekend maken aan aan Jordan1 en aan Andrey? Ik zou- maar een voorwerp van 'liefdadigheid en medelijden worden, Neen. ik ga heen 1 Er moet ergens werk zijn voor een man met sterke armen en lust ze goed te gebruiken." Het was Vrijdagavond toefl hij op die manier met zich zelf redeneerde en hij de laan doorliep die langs de Grange naar de Holen loopt Hij bleef staan en keek door de poort aan den hoek van het huis dat hij juist zien kon en dacht aan Andrey en toen aan Sylvia. Er waren twee vrouwen voor wie hij gaarne zijn leven zou hebben gegeven, vooral nu op dit oogenblik, nu het van zoo weinig waarde voor hem scheen te wezen en hij zou ze naar alle waarschijnlijkheid nooit weerzien', „Lieve, kleine Sylvia", fluisterde hij, „wat wou ik graag eens weten waar ze was en of wel machteloos is geworden, dit neemt niet weg, dat honderdduizenden in de Geallieerde rijken nog wantrouwend tegenover de nieuwe Duitsche regeering blijven zoolang de keizer, die men als de onmiddellijke oorzaak van de zen oorlog beschouwt nog op den Duitsche troon blijft gehandhaafd. Zoo ooit een keizer zijn land en- volk met zijn heengaan een dienst kon bewijzen, dan is het wel keizer Wilhelm in deze voor Duitsch land zoo moeilijke dagen. Maar de keizer blijft doof voor alle wen ken. Wellicht komt spoedig de tijd, dat de vrije beslissing over aftreden of aanblijven niet meer bij dezen keizer zelf berust. De positie van keizer Karl van Oostenrijk is evenmin benijdenswaardig. Wordt: Duitschland langzamerhand een rijk zonder keizer, althans zonder een keizer die nog meetelt, in Oostenrijk-Hongarije tref fen wij een keizer zonder rijk aan. Keizer Karl heeft tevergeefs tegen den stroom der ontbinding trachten op te roeien, zijn keizerrijk is rondom hem in stukken uit eengevallen, links en rechts hebben zich de verschillende nationaliteiten onafhankelijk verklaard en de keizer heeft niets anders meer te doen dan zich in de omstandigheden te schikken. Het is geen wonder, dat er dan ook reeds geruchten over bet aftreden van dezen vorst loopen. Volgens het Berliner TagrMatï rija Zater dagavond particuliere berichten uit Weenen binnengekomen, meldende, dat keizer Karl de leden der nieuwe regeering en vooraan staande partijleiders bij zich ontboden heeft. Nadat hij zich op de hoogte gesteld had om trent de militaire veiligheid van Beneden- Oostenrijk en Weenen, vet klaarde hij het voornemen te hebben om af te treden m in Zwitserland te gaan wonen. Officieele bevestiging dezer berichte! te nog niet ontvangen. Ma er laar heel onwaarschijnlijk den toch niet uit. Het is tegenwoordig niet gemakkelijk, keizer van een door inwendige verdeeldheid verzwakt en door vijandelijke legers met ver nietiging betdreigde mogendheid te zijn. De Oostenrijksdie minister van buiienland- sche zaken, 'graaf Andrassy, heeft de wijste partij gekozen en den Keizer zijn ontslag aan geboden, dat aanvaard werd. En inmiddels blijft het in Oostenrijk een verwarde geschiedenis en doet elke volks groep precies waf het zelf het beste toelijkt. De Staaisraads van dec^ Duitsdi-Oosten- rijkschen staat heeft er op gewezen, dat de Duitsche soldaten hun kaders verlaten zon der te bedenken, dat een niet ordelijk ten "uit voer gebrachte demobilisatie gevaar oplevert voor ontzettende werkloosheid en namdoo- zen honger en ellende en dat bij plundering, verwoesting en brandstichting dreigend na der komen De staatsraad noodigt daarom allen, die daartoe in staat zijn uit, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij de Rtetech-Oos- tenrijksche Ersatz-koi psen opdat er aan stonds afdeelingen gevormd kunnen worden welke moeten dienen tot verdediging van have en goed vjn het volk en vooral van de nog voorhanden levensmiddelen, tot bescher ming der personen en tot verdediging der nieuwe vrijheden. Hier althans schijnt men dus te begriji dat .het niet tot een bolsjewikischen warl mag komen. De staatsraad heeft het uitvoerend gezag overgenomen en de staatssecretarissen in hunne functies bevestigd. De voorwaarden voor den wapenstilstand tusschen Oostenrijk en ..Italië zjjn bekend, ge maakt, en -de Oostenrijksche troepen hebben op het Italiaansche odrlogstooneel reeds op grond van- dien wapenstilstand den strijd ge staakt. Volgens geruchten zouden de vooi waarden in elk geval de bezetting van Tyrol tot den Brenner, van de zuidelijke provincies en van de strategische spoorwegen bevatten. Men er- ze zich gelukkig voelt. Zou ze mij vergeten zijn? Ze zeggen dat al hou je nog zoo veel van iemand, je ze toch vergeet als ze dood zijn. Ik hoop dat ze mij niet heelemaal verge ten heeft. Ik wou dat ze nu en dan nog eens dacht aan den ouden tijd te Verloren Hoop. Wat waren we daar gelukkig met de oude Heth en met de „claim" en wat zag ze er aardig uit met dat prachtige haar dat over haar oogen viel als ze zong als een nachte gaal, terwijl ik aan het werk was. Ja, we wa ren hifel gelukkig. Ik wist toen niet hoezeer ik haar liefhad, niet voordat wij gescheiden waren om elkaar nooit, weer te zien." Hij voelde iets in zijn keel en zijn oogen waren beneveld toen hij voortging: „Misschien zien we elkaar weer; wie weet? Zij tal bij haar voorname vrienden zijn en en zal pooit denken dat de schunnige man, die haar zeker uit den weg zal gaan, haar oude vriend Jack is, haar broeder" met wien zij lang geleden zoo gelukkig geweest is! Des te beter als zij het niet vermoedt. Ik ben een mislukt mensen een echt vervallen', mislukt wezen en het is niet meer dan ge woon dat ik mij zelf uit de voeten maak. Nog een nacht en danVaarwel LynneIk zal zien naar Australië terug te keeren en nog eens van voren af aan mijn geluk beproeven; of schoon God weet dat 't goud mij op 't oogea- kende, dat de voorwaarden bard zijn, maar schikte er zich in als een staat, die het niet langer ontkent, dat hij als overwonnene zich de zwaarste offers zal moeten getroosten. De wapenstilstand is reeds geteekend en treedt heden om drie uur in werking. Morgra zouden volgens een Reuter-telegram, de voor waarden gepubliceerd worden. Terwijl wij dit schrijven komt juist een desbetreffend telegram binnen. De voornaamste voorwaarden voor .den wapenstilstand zijn: Volkomen terugtrekken van alle troepen van alle frontende ontrui ming van alle bezette gebieden; het recht van vrije beweging door de geallieerde troepen langs de spoor- en waterwegen; overgave van 3 slagschepen, 3 lichte kruisers, 9 torpe dojagers, 1 mijnenlegger en 6 Donau-moni- tors; de entente kan de vestingen bezetten of sloopen ter verzekering van de Donauvaart de ontruiming van de kust en handelshavens met overgave van alle scheepvaartmateriaal. De voorwaarden zijn overgenomen. De bewe gingsvrijheid der entente wordt echter niet beschouwd als een middel voor een aanval tegen Duitschland. Geschiedt die aanval, dan wordt geprotesteerd. Ih Hongarije treedt de Nationale Raad be leidvol op en weet hij zijn gezag te doen eer biedigen. Graaf Karolyi heeft zijn functie als voorzit ter neergelegd, daar deze onvereenigbaar is met die van premier. De ministers hebben den eed afgelegd het land trouw te zijn, zijn onafhankelijkheid te verdedigen en het wel zijn, de vrijheid en de vooruitgang van het volk van Hongarije te zullen dienen. Aartsr hertog Joseph beloofde zich onvoorwaarde lijk te onderwerpen aan de bevelen van den Nationalen Raad er hem bij al zijn beslissin gen getrouw te zullen ondersteunen. Ook hier heeft men ingezien, dat het vóór alles noodzakelijk is, dat men zich aan een centraal regelend en organiseerend lichaam onderwerpt. Ten gevolge der Fransch-Amerikaansche aanvallen der laatste dagen zullen de Duit- schers in België waarschijnlijk niet achter de Schelde-linie en meer noordelijk langs hei ka naal naar Temeuzen stand houden, maar zul len zij in de richting van Antwerpen aftrek ken, 1 Reeds wordt officieus gemeld, dat Gent door de Geallieerden bezet is. Bevestiging van dit bericht ontbreekt nog. Het Amerikaansche leger zette zijn op- marscb voort en maakte 4000 gevangenen. De Britten namen Valenciennes en de staal fabriek ten Z. daarvan. Zij brachten him linie over een afstand van anderhalven mijl ten O. der stad vooruit en maakten 5000 gevange en. De Duitschers melden, dat zij in Vlaande ren de aan de Leie staande troepen in aan sluiting op hun nieuw front aan de Schelde op Gent terugnamen en maken verder mel ding van gevechten in de buurt van Valen ciennes, aan de Aisne-fronten en ten W. van de Maas. Nu het Oostenrijksche leger niet meer au serieux genomen kan worden en de wapen stilstand reeds zoo goed als een feit was, hebben de Italiaansche overwinningsberich- ten weinig beteeken is meer. Italiaansche troepen hebben Trente bezet en zijn te Triëst geland. De cavalerie is Udine binnengerukt. Uit Rome wordt gemeld, dat het totaal aantal gevangenen thans honderdduizend be draagt. De Serviërs hebben de Donau tusschen Semen dra en Belgrado bereikt en de oude Servische hoofdstad weer bezet. Andere Ser vische troepen zijn de Kolubara overgetrok ken ten N. van Valjevo cn rukken op naar Charbatz. In Montenegro zijn de Zuid-Slaven te Pod- goritza aangekomen. Men zie voor de laatste berichten over den toestand op het gevechtsterrein naar onze telegrammen. blik weinig schelen kan. Ik heb er geen hart meer voor. Geheel mijn hart stierf in mij toen ik Sylvia verloor 1" Op het oogenblik dat hij tot dit opgewekt besluit was gekomen,*had hij den rand van de zoogenaamde Holen bereikt. Het was duis ter, bijna donker, en wat er nog van de maan over was, was nog niet op; maar de duister nis en de stilte van den avond pasten bij zijn stemming en in plaats van terug te keeren naar juffrouw Persons, die met liefhebbende hand den avondmaaltijd voor hem in gereed heid bracht, liep hij de Holen in. Toen hij dit deed, hoorde hij een stevigen stap achter zich en hoorde hij de stem van Trale. „Aan het wandelen, mijnheer Neville?" zei hij vroolijk. Neville knikte. „He loop een eindje om, Trale," zei hij, ter wijl hij trachtte op vroolijken toon te ant woorden. „He wou dat ik met u mee kon gaan," zie Trale ernstig'; „maar ik moet aan het bureau zijn. U heeft zeker gehoord dat Sir Jordan op de Geurt is, mijnheer?" „Neen," zei Neville met een lichten schrik, „ik had het niet gehoord. Wanneer „Nu, het is algemeen bekend. Hij kwam vrij onverwacht en hij is ziek geweest en aan huis gebonden. Ik wist niet of u lust had' hem TURKIJE's CAPITULATIE. De volledige voorwaarden voor den wapen stilstand met Turkije luiden als volgt: 1. Opening van Dardanellen en Bosporus zoomede uitgang naar de Zwarte zee, ea bezetting van de forten aan de Dardanellen en Bosporus door de geallieerden.. 2. De ligging van alle mijnvelden cn an dere beletselen in de Turksdie wateren moe ten worden aangewezen en zoo veel hulp dient te worden verleend otn ze op ie ruime:, als vereischt wordt. 3. Alle beschikbare inlichtingen aangaan de de mijnen in de Zwarte Zee mceten worden verstrekt. 4. Alle geallieerde krijgsgevangenen be nevens geïnterneerde Armeniërs en gevan genen moeten te Konstantinopel worden bij eengebracht en onvoorwaardelijk ter beschik king der geallieerden worden gesteld. 5. Onmiddellijke demobilisatie van Turksche leger, behalve wat die tr< treft als noodig zijn voor het be am voor grensöewatmg en het bewaren van de orde in het binnenland. De geallieerden zullen naderhand de sterkte der effectieven, alsmede de indeeling daar van bepalen na met de Turksche regeering te hebben overlegd. 6. Overgave van alle oorlogsschepen in de Turksche wateren of in de wateren, die de Turken bezet houden. Deze schepen moe ten worden geïnterneerd in de Turksche ha vens, die zullen worden aapgew^en, op de kleine vaartuigen: na, dié voor politie» of der gelijke diensten in de Turksdie wateren two- dig zijn. 7. De geallieerden hebben het recht, alle strategische punten te bezetten ingeval er een toestand ontstaat, velke de veiligheid der geallieerden bedreigt. 8. Vrij gébruik door de geallieerde schepen van alle havens en ankerplaatsen, nu door de Turken bezet, en1 verbod, dat vijandelijke schepen zich daarvan bedienen. 9. Gebruik van alle inrichtingen voor het opkalefateren van «diepen in alle Tmrksdie havens en arsenalen. 10. Bezetting door de geallieerden van dien Taurus-tunnel. 11. Het onmiddellijk terugtrektei van de Turksche troepen uit N.W. Perzïë tot achter de grens van vóór den. oorlog is reeds ge last en zal door de Turksdie troepen worden geëvacueerd. De rest zal worden geëvacu eerd wanneer dat door de geallieerden zal worden verlangd, nadat zij den toestand héb* ben onderzocht 12. De stations voor draadlooze telegrafie en voor telegrafie worden door de geallieer den1 gecontroleerd, behalve telegrammen van de Turksche regeering. 13. Er mag geen materiaal van de vloot, van het leger of van den handel vernietigd worden. 14. Het koopen van oliën en kolen en mate riaal voor de vloot uit Turksche bronnen moet vergemakkelijkt worden, nadat het land zelf in zijn behoeften heeft voorzien. Niets van dit materiaal mag geëxporteerd worden. 15. Geallieerde controleerende officieren moeten op alle spoorwegen worden ge plaatst, inbegrepen op die deelen van de Transkaukasische spoorwegen die thans on der Turksch beheer zijn en die ter vrije vol ledige beschikking van de geallieerde autoji- teiten moeten worden gesteld. 16. Alle garnizoenen in den Hedzjas, Aa- sir, Jemen, Syrië en Mesopotamië moeten zich overgeven aan den naastbijzijnden com mandant der geallieerden en de troepen uit Galicië moeten worden teruggetrokken, be halve die welke noodzakelijk zijn om de orde te handhaven, zooals dat onder clausule 5 zal worden vastgesteld 17. Alle Turksche officieren in Tripolita- nië en Cyrenaica moeten zich aan het naast- bijzijnde Italiaansche garnizoen overgeven. Turkije belooft alle toevoer naar en de com municatie met deze officieren af te snijden als zij de opdracht zich over te geven niet ge hoorzamen. 18. Alle havens die in Tripolltanlë en Cy renaica bezet zijn, moeten worden overgege- aan het naastbij ven, inbegrepen Misoerai gelegen garnizoen der g leerden. 'te zien." Neville schudde het hoofd. „Neen, Trale," antwoordde hij, „lk gelooi niet dat ik daar lust in heb." „Hij is hier om te zien welke veranderingen hij aan de Court wil aanbrengen; hij wil het opknappen ter eere van zijn huwelijk met freule Andrey," zei Trale. Neville's gezicht werd norsch m de duisternis. „Ik hoor dat het dl vrij gauw zal plaats hebben. Nu, ik moet weg, mijnheer Neville; kan ik niets voor u doen Neville schudde het hoofd en stak de hand uit. „Neen; ik dank je wel voor alles wat je voor mij gedaan hebt, Trale. Ik ga morgen weg." „Ach, ik hoop toch van niet, mijnheer 1" „Jawel, Trale, ik ga heen," herhaalde Neville op vasten toon. „Ik héb de oude plaats gezien en nu, ik neb twee vrienden weergevonden in ieder geval," en hij drukte de hand van den mdn stevig. „Houd mijn be zoek geheim, Trale. Misschien kom ik eens te rug als hij. glimlachte ernstig „wan neer ik fortuin gemaakt heb." „Zoo lang hoeft u niet te waditen om een man weer te vinden die blij zal zijn u weer te zien," zei Trale; en alsof hij zich zijn ont roering schaamde, die trilde in zijn stem,, 19. Alle Duitschers en Oostenrijkers vag vloot, leger en civiel moeten worden verwij derd binnen een maand uit het Turksrb? gé- bied. Zij die in ver verwijderde districten wonen, moeten sroo ipoedigj mogdijk vsrwf- derd worden. 20. Onderwerping sm bevdSB, teelte gegeven mochten worden ir. verbami met hei ter beschikking stellen van uitrustingen, wa penen en munitie, alsmede me èet vervoas van dat deel van 't Turksche tegar, dat kK-Jt- ten3 punt 5 gedemobiliseerd wur& 21. Een vertegenwoordiger der geallieer den zal worden toegevoegd aan hei Turksehfl depaitemeni voor de legervoorziecixig, ten einde de belangen der geallieerden te waar borgen. Deze vertegenwoordiger zal de bo- schikking krijgen over al hetgeen ter vervul ling van zijn opdracht noodig is. 22. De Turksche gevangenen zuilen ter beschikking van de geallieerden blijven. Da vrijlating van Turksche burgergevangenen en van gevangenen boven den militairen leeftijd, zal in overweging worden genomen. 23. De verplichting van1 de zijde van Tur kije, om alle betrekkingen met de Centrale mogendheden af te breken. 24. In geval van wanordelijkheden in da zes Armenische villajets, behouden de geal lieerden zich het recht voor elk willekeurig gedeelte daarvan te bezetten'. 25. De vijardfhjkheden tusschen de ge len en Turkije zullen gestaakt worden vanaf 12 uur, middag, plaatselijke tijd. Don derdag 31 October 191 AARDAPPELEN. De minister van landbouw brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de regeering»- comn belas met de Rijksgracnver zameling in de provinciën, gemachtigd zijn: a. tot het te ontvangst nemen van partijen aardapelem, welke vrijwillig worden aange boden door verbouwers, die niet beads Aken over stroo om de aardappelen ia ie kuiten ol wel om andere redeasa minder goed cfeazroar zijn tegeridxt; b, tot het opvardatsji van die partijen aardappelen, wsllrg oaar het oordeel der re- aardappelen ke thans nog niet mogen worden gedistribu eerd. De genoemde partijen zullen, voor zoover noodig, door de betrokka: organisaties, belast met de expeditie van de aardappelen, worden "agen k daartoe geschikte bewaar- plaatsen. Voor de aardappelen welke vrijwillig woi> den aangébodfen en vóór 15 November ek. zullen zijn afgenomen, zal geen bewaarloon worden betaak. HET 3.8. ADMIRAAL DE RUYTER. De firma Wm. H. Muller Co. heeft be richt gekregen, dat het s.8. Admiraal de Ruy- ter, de groote ertsboot, die'sedert Juli 1914 in Novorossisk, in Rusland, is opgehouden, werd vrijgegeven. Thans is een equipage ge monsterd, die naar Rusland'zal vertrekken om het schip te halen. SCHEEPVAART OP IN1BHS. De Vereeniging van importeurs van Ne der landsch- Indische producten heeft zich tot de regeering gewend, met het dringend ver zoek, zoodanige maatregelen te nemen, dat de scheepvaart tusschen het moederland en Nederl.-lndië ten spoedigste worde hervat. MENSCHENROOF. Het Kamerlid dr. W. van Ravesteijn heeft tot den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gericht: „Is ae minister van Buitenlandsche Zaken bereid om medé te deelen, of de Duitsch-Ame- rikaansche staatsburger Carl Minster, die i!n December van het vorige jaar hier te landa verblijf hield en toen met behulp van de Duit sche grenswacht in Zuid-Limburg geweldda dig over de Nederlandsche grens ontvoerd en gevangen genomen is, naar aanleiding waarvan de Nederlandsche Justitie en de vo rige Nederlandsche regeering, naar het schijnt, geen termen hebben gevonden, om van de Duitsche regeering de uitlevering van haastte hij zich weg. Neville slenterde voort met de handen In rijn zakken en het hoofd gebogen als in na denken verdiept en bereikte het groepje hoo rnen. Hij wierp zich neder aan den voet van een der noomen en zat met rijn rug tegen den dikken stam geleund. „Als Syl en ik samen naar Engeland waren teruggekeerd, dan zou dit een van de plekje» feweest zijn, waar ik haar naar toe gebracht ad, en wij zouden gepicnict hebben zooals wij het in de vallei plachten te doen. Ze zou het aardig gevonden hebben de plekjes te be zoeken waar ik- zoo veel van gehouden heb. die lieve, oude Syl, Hallo!" hij hief de hand op en sloeg iets van zich af en lachte. „Ik had de mieren totaal vergeten," zei hij en stond op en klopte met rijn handen zijn klee- ren af. De maan vertoonde zich juist boven do donkere heuvelreeks en hij had geen lust om weg te gaan. Het scheen zoo bitter onwaar schijnlijk dat hij de Lynne Holen ooit weer zou zien. Hij keek op naar den boom. Het was een oude eik met een stam vol knoesten en hij scheen groote holten: te hebben en1 zware takken uit te strékken naar zijn colle ga's onder de boomen. „Het is lang geleden dat ik in je geklom men ben, oude baas," zei hij, den boom vol liefde toesprekende. Waalt vmwolgd. ALKMAARSCHE COURANT. t

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1