Algebra en Meetkunde Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. I l!&Éfg&i m M IfiMlatliliilrllf, OPTneïiffd Nieuws. r Mwm« f#n landbouw, Nijvss&eid ea rï« del nctlt foedgemcMB v**\ stellen ccd utaxiiniDtnprija voor zeeppoeder met ecn vet? jurgehalte van tea micate 10 pet., welk j e poeder echter een hooper soda gehalte It e t dan het in de harde-zeep en1 zeeppoe- dei egeiing genoemde zeeppoeder met 15 pet. vet? uur, «n derhalve niet goedkeoper in den handel gebracht kan worden dan laatstge noemd zeeppoeder m «ze maximumprijs vast te stellen als volgt: groothandelprijs per 100 pak van 250 gram netto 14; russctienhaadelpriis per 100 pak van 250 gram netto 16.50; beide prijzen franco wal of station van be stemming, spoor, boot of laatste veer, inclu sief verpakking, betaling k contant, zonder (korting;* klemnandeiprijs per pakje van 250 gram netto i 0.20. Bij aflevering vaa kleine hoeveelheden is de prijs in verhouding te stellen, zoodat bij aft-vering van esse hoeveelheid van 6254 gram de kleinhandeïprlji» 0.05 zal' bedra ge». 1 November ld? 8, De Minister voornoemd, H. k VAN iJSSELSTEIN, I»« Bargemeeeisr van Alk**»r brengt ter feenmis rsn belangheb benden, dat de Kltkeerlng der vet- («rdisgaa, leepende ©ver bet tljd- rak v»a S3 Oct..t«i as?, met 5 Novem ber, rwI plaats bobben ten Stad- braise «p Woenodag S November a.a. T*or aooToel de ïiAIDWÏMB sa dan LANDSTORM botrefl van 8—«i inr •n vwar tstroveal de M3XITIJ5 aangaat van Sj—na> vtioraiddaga. Alkmaar, 4 Nov. 3918, ®e Burgesaessier voorneemd, 3. RIPPING. den oatvdhrde en bestraffing van de schuldi gen te verlangen, thans nog gevangen wordt gehouden en zoo ja, is de minister dan voor nemens alsnog stappen te doen, ten einde een bestraffing te verkrijgen van het aan Minster op Nederlandsch grondgebied begane mis drijf, alsmedè zijn spoedige invrijheidstelling te verkrijgen? Dr. 'KUYPER. Donderdag heeft dr. Kuyper aan* het Cen- traal-Comire kennis gegeven van de noodza kelijkheid, waarin hij zich bevond, om zijn voorzitterschap en lidmaatschap van het Cen traal-Comité neder te leggen. Hij was voor nemens geweest, dit eerst met Januari 1919 te doen, daar alsdan de 50-jarige dienst, dien hij waarnam, voleind zou zijn, doch met het oog op de naderende Verkiezingen van de Provinciale Staten -en dé gemeenteraden, achtte hij zich verplicht, zijn uittreden uit het Centraal-Comité niet langer te verschuiven. A. W STELLWAGEN t Te Apeldoorn, waar hij sedert zijn perisio nerring woonde, is overleden de heer A. W. Stellwagen, die een reeks van jaren leeraar feweest is in de Ned. taal en letterkunde aan et gymnasium te den Haag. Als schrijver over letterkundige en ge schiedkundige onderwerpen en personen had de heer Stellwagen een goeden naam. Hij be zat bij groote belezenheid een vruchtbare pen, waardoor hij krachtig heefi bijgedragen om de meesterwerken onzer letterkunde bij het th? ns levend geslacht bekend te doen worden. DE SPAANSCHE GRIEP. Het Hbl. schrijft: Met een enkel woord deelden wij reeds me de, dat een geneesheer hier ter stede bij een patiënte, die tengevolge van Spaansche griep aan longontsteking l'eed, met goed gevolg de onlangs uit Weenen medegedeelde sublimaat- inspuiting had toegepast. De geneesheer m kwestie, die zelfs den schijn van reclame wenschte te vermijden, had onzen zegsman verboden zijn naam te noemen. Hij hield zich aan zijn belofte, maar de relaties van een dagblad zijn vele, en zoo kwamen wij al spoedig, zonder de hulp van onzen berichtgever op het rechte spoor. Wij; zijn toen den medicus gaan opzoeken, en in het algemeen belang is hij ten slotte fezwicht voor onzen aandrang. Dr. Bern. de Smitt, Amstel 230 stond ons ten slotte toe zijn naam en adres te publiceeren, met de verklaring dat hij dag en nacht bereid is rijn collega's van advies te dienen, en dat hij alles, wat in zijn vermogen ligt, wil doen, om onze stad, indien dat- mogelijk is, te helpen bevrijden van de vreeselijke epidemie, welke thans heerscht. Ik was, zeide dr. de Smitt ons, de laatste weken sterk onder den indruk van de foudro- yarte sterfgevallen hier in de stad. Telkens en telkens weer stond mijn medische kennis machteloos tegenover een ziekteproces dat zich met zulk een razende snelheid ontwik kelde. Alle injecties tot dusver bij longontste king toegepast, bleven zonder resultaat. Toen las ik dezer dagen in een dagblad het enter- filetje over de uitvinding van den Weenschen collega. Wij geneesheeren, wij zijn er aan ge wend geraakt om ten opzichte van de mede deel, ingen over medische uitvindingen in het buitenland wanneer die met een enkel woord 'in een dagblad vermeld worden, een zekere reserve in acht te nemen. Dit keer echter trof mij het bericht als rationeel. Ik voelde dat, wat die collega had bedacht, logisch kon zijn, niettegenstaande er geen dosis werd genoemd. Hoewel de mededeel ine in haar algemeenheid vrij vaag was, besloot ik al dadelijk op de eerste, zware patiënt, die ik in mijn praktijk zou ontmoeten de inspuiting toe te passen. Woensdagochtend werd! ik bij een zieke geroepen. Ik constateerde een zeer ernstige longontsteking en vond den algemeen en toe stand bovendien zóó slecht, dat ik weinig of geen hoop kon geven, 's Middags bezocht ik de patiënte ten tweede male. De toestand was van dien aard, dat de zieke die katholiek is, ten volle bediend moest worden. 's Avonds hfife ik tas» de i&spuitias geg®- mm «fes, «s*3jpBEtlw oefstaï kon fk mijn eoafis sist de koorts was van 40 graden gedaald fat 37.2 graden, de nacht verliep rustig; de zieke zag niet meer blauw, zij had een» goede pols, ademde zuiver en ook de aigemeene toestand was veel en1 veel gunstiger dan ik had durven, hopen. Ik heb op de eerste inspuiting een tweede laten volgen. Gisterochtend was de tempe ratuur 36.8 graden. De zieke voelde zich als een herboren mensch, ik mocht aannemen dat zij gered was en dat een derde injectie niet meer noodig zal zijn. Gisterochtend heb ik een andere patiënt voor de eerste maal ingespoten; morgen kan ik de resultaten daarvan nagaan. En nu hebben mijn critische zin en mijn dertigjarige ervaring mij wel geleerd, dat éen zwaluw nog geen zomer maakt, doch voor mij zelf, al kan ik dat nü nog niet Wetenschappelijk bewijzen, heb ik de overtuiging, dat er een middel is gevonden om het kwaad te keeren. Van een crisis kon bij de patiënte geen sprake zijn. Die komt bij longontsteking zoo spoedig niet; dat da ziekte desniettegenstaande zoo'n gun stige wending nam, is dus te danken öf aan een wonder óf aan het middel, door mij toe gepast; en dit middei is met de' noodige voorzorgen die ik gebruik, absoluut gevaar loos. Van de daken zou ik mijn collega's wil len tosroepen: E>oet wat ik heb gedaan. Gij kunt er allee door winnen en niets bij verlie zen. Dr. de Smitt deelde ons mede, dat het in zijn bedoeling ligt, zijn ervaringen zoo spoe dig mogelijk In de medische biaaen bekend te maken. Nadrukkelijk wees hij er in den bop van ons gesprek op, dat de verdienste van de uitvinding niet hèm, maar geheel en al den Wtaischen collega toekomt. „Ik heb alleen de durf gehad van zijn mededeeling gebruik te maker." zeide hij. Maar wanneer nu inder daad) blijkt, dat d.r. de Smitt de Nederlaod- sche wetenschap het middel aan de hand heeft gedaan om de epidemie te bezwaren, hebben wij dan niet allen reden om hem voor die durf o.ankbaar te zijn? De Spaansche griep heerscht in het kamp van Oioebroek hevig. Twee patiënten zijn er overleden en vier liggen ernstig ziek, In Apeldoorn en omgeving woe.it de ziekte hevig. In verschillende gezinnen zijn twee en drie dooden te betreuren. Te Arnhem zuilen in verband met het voortduren der Spaansche griep-epidemie de openbare scholen tot 11 Nov. gesloten blij ven. Het aan ral ernstige griep-gevalien neemt nog toe. Te Enschedé neemt de ziekte al. Te Zevenaar en Didam zijn veel sterfgeval len. Te Heerenveen neemt de Spaansche ziekte een ernstig karakter aan. Te Holten, bij Deventer, zijn verscheidene personen aan de Spaansche ziekte overleden Te Almelo zijn in de afgeloopen maand October overleden 143 personen, waarvan 124 aan de Spaansche griep. In October 1917 stierven in totaal 11 personen. HET BEVEL OVER DEN HARSKAMP. De bij het le regiment infanterie overge plaatste majoor J. G. Leverland is belast met het bevel over het le bataljon te Harskamp, ter vervanging van den majoor A. C. de Vos. Alle officieren, die in den nacht van Zater dag 26 op Zondag 27 Oct. zonder bekomen vergunning afwezig zijn geweest uit de leger plaats, zijn in hun functie vervangen. OPROER IN, GEERTRUIDENBERG. Ook onder de te Geertruidenberg aanwezi ge militairen van 't 2e batt. 5e reg. inf. gist het, in hoofdzaak bij diegenen welke niet in gekwartierd, doch in de kazernes gelegerd zijn. Reeds eenige dagen broeide er iets totdat het Woensdag op een formeelen opstand uit liep welke begon'bij de 3e comp. die op een der zolderkamers van de kazerne onderge bracht is. Nadat het avond-appèl gehouden was en de lichten gedoofd waren, vlogen al daar dè aanwezige ruiten weldra uit hunne omli; wen hanteerbaar was, werd naar buiten gesmeten. De wacht was niet in staat de kazernepoorten gesloten te houden, zoodat weldra allen uit gebroken waren. Epnige onderofficieren, die de rust trachtten te herstellen, liepen een pak slaag op. Dit gebeurde omstreeks halfelf en eêrst te balftwee was de rust hersteld, dank zij het taktvol optreden van majoor Hem ming. Als oorzaak van de uitbarsting wordt de intrekking der periodieke verloven genoemd. Voorts mogen de militairen hunne chambrees van 6 tot 9 's avonds niet betreden ten einde te veel petroieum-verbruik tegen te gaan, ze moeten dan öf de cantine in óf de straat op. Over eten word't niet geklaagd. Twee officieren stellen een1 onderzoek in. Gestraft werd nog niemand, terwijl ieder sol daat nog steeds in het bezit is van 120 scherpe patronen, zegt de Tel. ONRUST IN ZALTBOMMEL. Onder de militairen der A. M. T. zijn on- Seregeldheden voorgekomen, die ten gevolge ebben, dat voorloopig geen verloven wor den toegestaan. Als oorzaken gelden, zoo schrijft men aan de Tel., 't ontactisch optre den van een wachtmeester en te weinig mid dageten. Een scherpe controle bij 't uitdeelen der spijzen zal zeer zeker ten gevolge heb ben, dat de porties grooter worden. KANON GESPRONGEN. In dè legerplaats bij Oldebroek is een ka non gesprongen. De milicien P. G. Kilstein uit Ginneken, die een stuk tegen 't hoofd kreeg, is gestorven. De overige manschappen der Bediening en de vele toeschouwers bleven ongedeerd, ondanks de stukken een 40 meter ver vlogen. Het was een stuk van de veldartillerie, dat bij de reserve was ingedeeld. De munitie was reeds jaren gebruikt en niet van het nieuwe procédé, dat juist was ingevoerd en by de proeven goed had voldaan. DE BRANDEN OP DE VLASAKKERS. De militaire overheid heeft een belooning uitgeloofd van 300 voor het aanwijzen van de(n) militair(en) die zich schuldig hebben gemaakt aan het stichten van de branden, wélke Dinsdagavond op de Vlasakkers heb ben gewoed. NOG EEN SLACHTOFFER. Het vreeselijk vliegongeluk te Soesterberg heeft nog een slachtoffer gekost. Het 7-jarig zoontje vaa den hoer Decoster, Belgisch aal- ir dè aanwezige ruiten weiara uit nunne lijsting op de binnenplaats. Een dertigtal d vernield Alles wat maar eenigszins moezemer, werd aangereden door de kamp auto, die den vader van een der slachtoffers naar het kamp reed. Het jongetje is in de Emmakliniek aan de bekomen verwondingen overleden. SPOORBRUG VERNIELD. De scheepvaart en vooral het spoorweg verkeer van Rotterdam naar Dordrecht, het Oosten en het Zuiden des lands, zijn zeer ver traagd. Zaterdagmiddag arriveerde in de Ko ningshaven te Rotterdam het schip „Canden- fels," komende van Antwerpen, en gesleept door twee sleepbooten. Ongeveer halfzes moest het de bruggen in de Koningshaven passeeren. De ebbe was pas begonnen, dus was het hoog water. De sleep booten schenen het schip niet fe kunnên hou den, dat tegen het steigerwerk aandreef, daar op afstootte en toen met den kop de punt van de nauwelijks iets geopende spoorbascule- brug met groote kracht raakte Van het schip werden mast en touwwerk vernield. De brug stiet op de roef van het schip en balanceerde daardoor weder even omhoog, tengevolge waarvan het schip ge legenheid kreeg er onderuit te varen, ware dit niet geschied, ook het schip zou naar den kelder gegaan zijn. De brug, vrij zijnde, stortte nu van het draaipunt af in het water en stond daarin, nagenoeg rechtstandig tegen de draaipijlen rustende. Volgens deskundigen had met sleepen ge wacht moeten worden tot de eb gedaan en het laag water was. De brugwachters der naastliggende voet brug draaiden deze snel open, om te voorko men dat deze door het snel aankomende schip ook getroffen zou worden en hetzelfde lot zou ondergaan. Deze is er echter zonder noe menswaardige schade afgekomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het spoorwegverkeer van het station Beurs naar Feijenoord was totaal gestremd. Zoo spoedig mogelijk zal een noddregeüng ge maakt worden om het verkeer gedeeltelijk te herstellen. De reizigers moeten aan het station Beurs uitstappen en zich naar Feyenoord begeven, van waar dan van tijd tot tijd treinen verder vertrekken. De herstelling der brug zal geruimen tijd duren, zoodat het verkeer tusschen Rotter dam-Beurs en Rotterdam-Feyenoord, waar de brug ligt, voorloopig is gestremd. Aan alle stations zijn kennisgevingen ge publiceerd, waarbij den reizigers er op ge wezen wordt, dat het verkeer uit het Noorden met dè stations meer Zuidelijk dan Rotterdam- Beurs, plaats moet hebben via Geldeimalsen. Het goederenvervoer van Amsterdam naar Rotterdam-Feyenoord en Zuidelijker wordt geleid over HUversum-Amersfoort-Kesteren. DE ONTSLAGKWESTIE AAN DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Het bestuur van den Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft met de directie der artillerie-inrichtingen geconfereerd over de bekende ontslag-kwestie. De directie heeft te kennen gegeven, dat er van een massa-ontslag geen sprake is. Wèl zal het overtollige personeel geleidelijk wor den ontslagen. Er was reeds bepaald, dat het personeel, dat langer dan een jaar in dienst is, gedurende twee maanden een gedeelte van het loon zal uitbetaald krijgen. Deze tege moetkoming aan het ontslagen personeel heeft de directie uitgebreid, door aan het ont slagen personeel, dat een half jaar in dienst was, een opzegtermijn van 14 dagen toe te kennen, terwijl gedurende 14 dagen na het ontslag een gedeelte van het loon zal worden uitbetaald. DAAR GAAN ONZE MANUFACTUREN! Van welingelichte zijde vernemen wij, dat in de textielcentra als Tilburg en dergelijke plaatsen de Duitschers groote hoeveelheden manufacturen opkoopen tegen fancyprijzen, teneinde deze, öf op de een of andere onge oorloofde wijze over de grens te smokkelen, öf ze hier te lande op te stapelen, om ze na den oorlog naar Duitschland te kunnen uit voeren. Men verzekerde ons, dat ongelooflijk hooge prijzen betaald worden en onze Oos telijke naburen er niet tegen opzien enorme voorraden op te koopen. (Tel.) SCHEEPSBOUWMATERIAAL Het algemeen uitvoerverbod van sdieeps- bouwmateriaal, dat sedert langen tijd in Duitschland ten opzichte van ons land be stond, is met ingang van 1 November opge heven en de aflevering van dit materiaal werd met dien datum door Duitschland hervat. Duitschland moet bereid gevonden zijn een vrij aanzienlijke hoeveelheid scheepbouwma- teriaal ter beschikking van Nederland te stel len zonder de voorheen geëischte bezwarende voorwaarden. Ook moet een aanmerkelijke prijsdaling zijn voorgekomen. HOOGERE EIERPRIJZEN. In tegenstelling met sommige markten in het Zuiaea des lands, waar de eieren aanzien lijk in nrijs zijn gedaald, ging te Barneveld de eierhandel buitengewoon vlug. Gemiddeld werd per ei vijf cent meer betaald dan de vorige week. Zelfs had de politie heel wat moeite om den handel tot de eierhal te be perken, daar de kooplui den boeren reeds te gemoet liepen, om hun manden leeg te koo pen, welke straathandel bij gemeenteverorde ning verboden is. DE VOEDING DER VLUCHTELINGEN. Omtrent de voeding der vluchtelingen, welke in de afgelooperf weken in ons land binnenkwamen, meldt men: Het rantsoen, dat den (vluchtelingen wordt toegelegd, is ruimer dan door ons volk wordt genoten. Dit geschiedt in de eerste plaats, omdat de menschen thans in uitgeputtep toestand ver- keeren, maar bovendien omdat al hetgeen zij verbruiken, in natura wordt teruggegeven door de Relief-commissie en de Fransche re geering. Er wordt dus niets onttrokken aan onze eigen bevolking. Trouwens, de porties,, welke thans worden uitgedeeld, zijn nog ge ringer dan die, welke den vluchtelingen, toen zij nog in hunne woonplaatsen vertoefden, werden verstrekt doör de Relief-commissie. DUITSCHE BURGERGEVANGENEN. Op drie dagen van de afgeloopen week heeft de Nederlandsch'geneeskundige com missie de Duitsche burgergevangenen on derzocht, welke zich in het interneerings- kamp te Hattem en in de nabijheid van Zwolle, Kampen en Ede bevinden. INOEZONDEN MEDEDEEL INGEN. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovenge noemde vakken zeer gewenscht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het Weekblad voor Algebra en Meetkunde, Weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige, practische wijze worden behandeld. Van de vete onderwerpen, die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede en derde machtsworteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken enz. enz. Proefnummers worden gratis en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed Bestudeert dus aandachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs f 0.60 per maand. F. U. LIIDKUUZ, Hoofdonderwijzers, Amsteldyk 47, Amsterdam. D. 11. SCUEKti, j Teleloou Zuid 4U73. In het geheel werden 204 burgergevange nen, op grond van lichaamslijden, voor re- patrieering naar Duitschland voorgedragen. De bedoelde buxgergevangenen zullen waar schijnlijk deze week over GennepGogh naar Duitschland worden vervoerd. ONZE SCHEEPVAART. De Haagsche correspondent van Nipa ver neemt van zeer bevoegde zijde dat de vredes- vooruitzichten nog geen1 invloed uitoefenen op de positie der regeering, tegenover hel scheepvaartverkeer ingenomen. Zoodra de ge associeerden bij het te Londen af te sluiten agreement gelegenheid geven tot bunkeren, vervoer en clearance, zal de regeering waar schijnlijk de noodige scheepsruimte vorderen om door 't halen van graan uit Argentinië en van de hoeveelheid kokosvet voor rekening der Nederlandsche regeering in Ned-Indië aangekocht, in de meest dringende behoefte te voorzien. Men mag dan ook verwachten, dat zoodra het agreement tot stand gekomen is, naar Batavia geseind zal worden de Noordam met vet, waaraan zeer ernstig gebrek bestaat, huiswaarts te sturen. Eerst nadat zij het ook slechts ve^. oedelijk korten tijd door een distribueeren van scheepsruimte over de verschillende belanghebbenden ruimte genoeg beschikbaar is gesteld om geleidelijk vetten, thee, koifie, tabak, tin enz. hierheen te ver voeren, zal men volgens de meening van den zegsman van Nipa's correspondent, de scheepvaart waarschijnlijk veraer geheel vrij laten. Voorts zal men eveneens naar meening van Nipa's zegsman waarschijnlijk ver moedelijk nog korten tijd door midpel van uitvoerlicenties er tegen moeten waken, dat Nederland, wanneer er vrede is, bij het aan- kooptfl van Indische producten achter het net zou visschen, terwijl tevens die licenties wel licht gebezigd kunnen worden om van bui- tenlandsche afnemers zekere contraprestaties te verkrijgen BUITENLANDSCH POSTVERKEER. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft in een schrijven aan den directeur- generaal der posterijen en telegrafie in over weging gegeven te bevorderen, dat nu binnen afzienbaren tiid weder een geregeld postverkeer tusschen Nederland en Frankrijk over het bevrijde gebied van België zal zijn hersteld' langs dien weg tevens de post van en naar Engeland worde vervoerd, tot dat de Nederlandsche maildienst en postver- dat de Nederlandsche maildienst en postver- HOE IN MAASTRICHT AARDAPPE LEN BEWAARD WORDEN. Men schrijft aan de Haagsche N. Ct.: Dezer dagen is men op tal van plaatsen bezig met het inkuilen van de aardappelen, die aan de regeering geleverd worden. Die aardappelen zijn bestemd om in den nawinter gedistribueerd te worden. Het zijn de z.g. houdbare soorten. Te Maasbracht worden o a. die aardap pels op een veld feabij het station ingekuild. De boeren ontvangen betaling naar het gewicht en nu voegen zij bij de aardappels veel leemgrond, dat is ook gewicht, waar voor wordt betaald en wat nog veel erger is ook een massa rotte aardappelen voe gen zij bij de goede aardappelen Dat brengt het bederf in de kuilen, wat dan ook za! blij ken, dat er later veel aardappels bedorven zijn, als men de kuilen opent Het toezicht op een en ander is te slap en het wordt niet uitgeoefend dror onafhanke lijke personen. Wanneer meer samenwerking met de land bouworganisaties plaats had eq men die or ganisaties voor de behcorliik%zorg van een en ander verantwoordelijk stelde, zou aar. dergelijke praktijken, doe onze aardappel voorziening in den a.s. winter in gevaar bren gen, spoedig een einde komen. Des welden kende boeren keuren een en ander ook scherp af. ROTTENDE AARDAPPELEN. Nog altijd heerscht er in onze voedselvoor ziening een desorganisatie, die aan het onge- loofelijke grenst. Terwijl in Rotterdam, in Amsterdam en in het algemeen in alle groote volkscentra dringende behoefte heerscht aan het volksvoedselaardappelen, ligt de ont zaglijke hoeveelheid aardappelen aie Zeeland oplevert, schier onaangebroken. In Zeeuwsch-Vlaanderen liggen op dit oogenblik circa 7 h 8 millioen Kg. prachtige Zeeuwsche aardappelen bij de boeren opge slagen, zonder dat aan die boeren order ge geven wordt ze af te leveren, Van die hoe veelheid werd1 tot dusverre slechts 900.000 Kg. verscheept. De kleinste partij die 14 Aug j.l. geleverd werd, bedroeg 13.500 Kg. Sedert hadden versch 1 gen plaats van resp vijf en veertig duizend, zestig duizend, honderd veertig duizend, vijftig duizend, tweehonderd duizend en zeventig duizend K g., zoodat slechts een achtste of negende deel van den totalen voorraad naar het binnenland werd verzonden. De boeren wilden natuurlijk niets liever dan leveren de aardappelen zitten %en in den weg, want de 75 ct. per 100 Kg bewaar loon zijn nauwelijks voldoende om de eigen kosten te dekken. Naar schatting van deskun digen is de voorraad aardappelen, die door den velen, inmiddels gevallen regen bedorven is, op ongeveer een tiende deel van den tota len voorraad aan te nemen, terwijl het gevaar voor verdere verrotting met den dag .toe neemt. Niemand begrijpt trouwens, waarom die aardappelen niet opgevorderd worden. In Zeeland heeft men genoeg, maar in ande re provincies heeft men er behoefte aan, ter wijl de opslag schatten aan bewaarloon kost Er zijn meer dingen, die, om zoo te zeg gen, opvallend zijn. Bij Breskens ligt een hoe veelheid tarwestroo van pl.m. 400.000 Kg. zichtbaar te rotten. Wij meenen dat aan dit artikel eveneens groote behoefte bestaat. Die stroohoopen zijn rijkelijk ingeregend en niet voldoende afgedekt. In Zeeuwsch-Vlaanderen liggen nog millioenen Kg. tarwe, dat nog af- gedorscht moet worden, maar waarvan het stroo blijkbaar straks hetzelfde proces zal moeken ondergaan. Er wordt ons verzekerd, dat zeer groote hoeveelheden tarwe en peul vruchten nog niet voor levering aangezegd zijn. Wanneer een boer wil dorschen, kan Bij ternauwernood brandstof voor zijn machine krijgen, want wanneer hij een aanvrage in dient, duurt het weken voor er over beschikt wordt. Daarom verbaast men zich hier in Zeeuwsch-Vlaanderen dat er in „Holland" gebrek aan voedsel is, terwijl de Zeeuwsche voorraden zoo zonderling behandeld worden. (Tel) OPNEMING VAN ZEELIEDEN IN DE ONGEVALLENWET. De uitvoerende commissie uit het Comité van Zeevarenden, voor opneming van de zee lieden in de Ongevallenwet, had Vrijdag een audiëntie bij den minster van Arbeid. Door den minister werd medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt, het wetsontwerp Talma over dit onderwerp, niet in te trekken, doch het zee spoedig in openbare behandeling te brengen. Het is niet onmogelijk, dat vooraf een nota van wijzigingen door Z. Ex. wordt ingediend. De urgentie van deze zaak wordt dus door den minister volledig erken<E Even wel sprak de minister den wensch uit, om van het comité ten spoedigste opmerkingen te ont vangen, omtrent het bovenbedoelde wetsont werp. Door de commissie werd de aandacht van den minister gevestigd op de noodzakelijkheid om los van de behandeling van het wetsont werp de zeelieden in de ongevallen-verzeke ring op te nemen, door de Oorlogs-zeeonge- vallenwet ook op andere bedrijfsongevallen •van toepassing te verklaren, zij het dan als overgangsmaatregel. De minister bleek niet geheel afwijzend te staan tegenover een overgangsmaatregel, waarbij van bestaande organen voor de uit voering gebruik wordt gemaakt. ONTDUIKING. De maximumprijzen voor naaigaren wor den in verschillende plaatsen op vernuftige wijze ontdoken. Vraagt men naar klossen naaigaren, dan zijn ze in den winkel niet voorhanden. Voor de klossen naaigaren toch zijn maximumprijzen vastgesteld. Wel heeft men naaigaren op stukjes karton voorhanden en die kleine hoeveelheden worden nu ver bo ven de voor klossen naaigaren vastgestelde maximum prijzen verhandeld. AAN ONZE ZUIDGRENS. Uit Sas van Gent meldde men Zaterdag aan de N. R. Crt.: Vanmiddag bracht ik een bezoek aan het westelijk deel van Selzaete. De groote brug was nog bezet, er vertrok van deze zijde nog een vrachtauto die tevens een aantal mannen meevoerde. Op de overwegen naar het station stonden nog overal wachtposten, die echter alles vqorbij lieten. Duitsche marinesoldaten hielpen zelfs Belgische gezinnen die naar Nederland gingen om bagage en huisraad te dragen. Velen zijn uit vrees voor gevechten als het geallieerde leger komt, naar Neder land uitgeweken. Over het algemeen zijn wei nig huizen vernieio. wel zijn van vele de rui ten gesprongen, ook in het stationsgebouw. De draaischijf en alle lijnen zijn vernield, groote kraters wijzen de plaats der mijnen aan, beoosten het kanaal is een sterk bezette stelling der Duitschers, die nog voortdurend werken laten springen De groote brug is nog niet opgeblazen. Er heerscht aan de grens groote drukte van nieuwsgierigen, die echter op een afstand worden gehouden. Van het voortrukken der geallieerden is hier nog niets te bespeuren. Tien minuten vóór vier steeg een machtige rookwolk op, daarna hoorde men een ontzag lijken knal en toen na enkele minuten de rook optrok, bleek de fraaie brug te Selzate ver meld. Ze ligt in het kanaal. DE WOGNUMMERS HERLEVEN. Het nieuwe Wognummer gemengde koor, eene samenstelling van eenige oudleden der vereeniging „Jacob Kwast" en beginnende dilettanten, gaf Zondag haar eerste uitvöe- ling in de Hervormde kerk te Schagen. Het kerkgebouw was geheel gevuld; de herinne ring aan Jacob Kwast was voor de jonge ven- eeniging cene uitstekende introductie ge weest. Al spoedig bleek het, dat deze belang stelling wel verdiend was. De directeur, zoon van wijlen den heer Saai, bezit de bijzondere gave, blijkbaar een erfstuk, om uit weinige personen een klankrijk geheel te kunnen sa menstellen Het ensemble was uitstekend. Daarbij had hij, als weleer bij de oude Wog- nummers, een programma ingestudeerd uit lieve, melodieuse liederen, die niet boven de krachten van het koor gingen. En deze liederen werden op eene eenvou dige, natuurlijke en toch gloedvolle wijze te ruggegeven, allen pakten en maakten een die pen indruk Echte natuurkinderen, die zongen als leeuwerikken en nachtegalen, waar men met toenemend genoegen naar luistert. Waar lijk de entree kon niet beter, de jonge direc teur kan met genoegen op dit concert terug zien. Het belooft'wat voor de toekomst. GEEN VLUCHTELINGEN. Reeds vroeger is bepaald, dat in het alge meen in Noord-Holland en in de Stelling Amsterdam in het bijzonder, geen vluchtelin gen zouden geherbergd worden. Nu zich een commissie heeft gevormd om de vluchtelingen weer naar hun land terug te brengen en dit voornemen.wel kans van sia= gen heeft, zal men zoolang dat mogelijk ia, m ie 2 val, spie geti

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2