AAEBAPFELEH. Isom^ng-d Nieuwm. Provinciaal Nieuws. Telegrammen van heden. D# ASJUNet-ömECfeüR v*a ató DIS TRIBUTIEBEDRIJF feit mede, dat op Bon No. 3d sisaog vanaf WOENSDAGMIDDAG 2 KG. AARDAPPELEN BESCHIKBAAR WORDT GESTELD. De Adjunct- Diredwir voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. tegenheid heeft, na te gaan of er aanleiding bestaat de verscheping toe te «taan. In site gevallen moeten de goederen wer sten rijn van certificaten van oorsprong. DE FRANSCHE VLUCHTELING ER D« Nafeleafefcs regeeriag stelde ter be- Khileki&g van de Fransdie r^geering? vier schepen vee de Batavier-Maatschappij voor de repairierAeg der viudifc-imgen uit Noord- Frankrijk, die in Nederland zijn aangekomen. De dienst, die geregeld door zal gaan, zal dagelijks ISÖO personen kunnen vervoeren. 'Mes sal sr «ssfgsfefeea mt orgaan, tot dat alk vkchtekftgm in Frankrijk zullen sijn teruggelwera. Reeste ia nes fel eter ferige oplaag meege- SÉSeid. Medegedeeld teerdit dat óiaenkoit ook een staiiooo; van de Maatschappij Zeeland vluchtelinge terug zali brengen naar Fr&akrük, m wel van. Vlissmge® amr Dfefekess. Naar uit Eisdiiovsa wordt gemeld, staan nabij Bcrkd m Schaft wél 18.000 maischen voor de grass, NE0BRL ANDSCHE SCffEPFN. Te 's-Gravmhsgï te aangdtr rHen de heer P H. v. d, fisert, consul van Nederland te Brugge. Blijkens door hem gedane mededeeling is hij in de cerate plaats is het bezit van twee seheepsiournalaC, één van d<e „Hbllandia", K. W. 159 en éésa van de „Neeiiandia III", K. W. 38, die door hm aangetroffen rijn in eene woning te Brugge en voor beianghebben- den wellicht van belang kunnen zijn. Voorte deelde de heer v d. Haertr mede, dat te Zeebrugge de schenen „Zaansirootn", „Gelderland" en „Niobé" door de Duitschers voor de ontruiming van die plaats tot zinken zijn gebracht. Wellicht kunea deze schepen echter nog gelicht worden. Vervolgens werd door hem nog een m an der medegedeeld omtrent df tjalksshepen „Roelfimr en „AgiaaB en de visscheravaar- tuigffli K. W. li en K. W. 84. Daar wellicht door belanghebbenden na dere inlichting» gewenaebt worden, heeft dé heer v. d. Haert zich bereid verklaard Woens dag 6 dezer van 10 tot 12 ure in een der lo kaliteiten van het department van Buiten- landsdie zaken eventueel® belanghebbenden te woord te staan. WIJZIGING DER HUURWETTEN. Oader dagteekening van 25 Juli heeft de Nationale Huurdersbond tot de Koningin een «de» met uitvoerige toelichting gericht, hou dende bezwaren tegen de uitvoering der Htiurcommissie- en Huuropzeggingswet. Bij brief van 2 November heeft de Minister van Justitie den Bond bericht, dat hij wijziging overweegt van een of meer bepalingen der Huuropzeggingswet, waardoor de goede werking dézer wet kan worden bevorderd. SPAANSCHE GRIEP. 7e Amsterdam zija Zaterdag 69 personen als overleden aangegeven. Op normale Za terdag» bedraagt dit cijfer ongeveer 25. Naar uit de hoofdstad gemeld wordt, is Zaterdag op last van den opperrabbijn van Noord Holland in de synagogen ren gebed gedaaa .ter bezwering van de Spaansche SUBLIMAATINJECTIES. Over dit onderwerp lezen wij het volgende ingezonden stuk in. de Tel. Wij ondergetekenden, assisten-geneeshee- ren van het Wilhdmina-gasthuis, verzoeken u beleefd, maar met het oog op het groote ge wicht van de zaak, uitermate dringend, dit schrijven in uw Ochtendblad op te nemen. Naar aanleiding van een artikel, voorkomen de is het „Handelsblad" van 3 Nov. 1918. waarin mededeeüng wordt gedaan van een onderhoud met den heer dr. B. S. de Smitt, arts, Ansstd 230 alhier, over de behandeling van lijders aan Spaansche griep en longont steking, achten wij het onze ernstige plicht, tenige opmerkingen te maken. Het is onze innigste overtuiging, dat het puMiceeren van bovengenoemd artikel een daad is, die grenst aan het misdadige! En nog méér te laken dan de redactie van een groot dagblad, die zich geroepen, acht een dergelijk stuk in haar courant te plaat sen, achten wij den medicus laakbaar, di.e lich op zoo'n wijze durft u:t te laten en zijne sanctie tot publiceercn van zijne mededeelin- gen geeft. Het is zeldzaam onverantwoorde lijk èa van dr. B. S. de Smitt èn van de re dactie van het „Handelsblad" om zulke cri- tieklooze phantasieën het publiek als werke lijkheid te doen gelooven. In dezen tijd, nu «ft groot aantal inwoners van onze stad zijn aangetast door eene zeer ernstige ziekte, is het gevaarlijk lichtzinnig, ken te deen denken, dat een afdoend genees middel voor dit lijden bekend ia en zonder bezwaar kan worden gegeven. Dit laatste is (a geenen deele het geval. „Dit middel (sublimaat) is met de noodige voorzorgen, die ik gebruik, absoluut gevaar loos, zegt dr. De Smitt. Deze mceniftg kunnen wij niet deelen: su blimaat is een vergift voor de nieren en dus bij eene ziekte als Spaansche griep, waarbij als complicatie nierontsteking voorkomt, zeer zeker niet gevaarloos, onder welke voorzorgen het dan ook wordt gebruikt. Uit bovengehaalde woorden meenden wij öp te kunnen maken, dat dr. De Smitt bij de Inspuiting van sublimaat bijzondere voorzor gen nam, die gewoonlijk bij deze bewerking sièt genomen worden. Daarom verzochten wij den heer De Smitt Zondag telefonisch in lichtingen betreffende de techniek der inspui ting en de hoeveelheid van het in te spuiten geneesmiddel. Uit zijn antwoord bleek ons, dat hij zijne patiënten inspuit op precies dezelfde wijze als ieder medicus reeds lang deed bij eene andere, veelvuldig, voorkomende ziekte, dat wil zeggen op de officieele vaststaande ma aier, terwijl ook de dosis, die hij gebruikt, de efflciee! aangegev endosia ia. v'aa iets bijzonders bij deze behandeling is fe. gtesi. aprsS&s. II èssfe ésn &&S safe? *m ssijae mfaêto- Hsstaa (a.L -mi ste m©de?teelingea van den Weaadwa eeltega) gebruik te maken," zegt dr. De Smitt ea de schrijver van het artikel laat daarop volgen„maar wanneer nu in derdaad blijkt, dat dr. De Smitt de Neder- landsche wetenschap het middel aan de hand heeft gedaan om de epidemie te bezweren, hebben wij dan niet alle reden om hem voor dien durf dankbaar te zijn?" Het is wellicht niet ongewenscht den schrij ver mede te deelen, dat behalve dx. De Smitt nog een groot aantal geneesheeren dien „durf hebben gehad, maar gelukkig hebben zij niet den „durf" gehad op zoo'n critiekloo- ze wijze hus meening te verkondigen. En geen verstandig medicus zal zijne mee ning vormen, naar wat bij waarneemt bij een enkel ziektegeval, zooals dr. De Smitt heeft gedaan Of (te verbetering, die hij «waarnam bij zijne patiënte na sublimaatinjectie te danken is aan deze behandeling,' is zeer twijfelachtig. In iet Wilhelmina-gasthuis zijn in de laat ste weken een groot aantal lijders aan Spaan sche griep «n longontsteking behandeld en wordt nauwkeurig nagegaan of er bepaalde geneesmiddelen zijn, bij deze behandeling, die de voorkeur verdienen, boven de andere. Ook hef sublimaat werd gebruikt en wel bij 18 patiënten. Geen der behandelende genees- heerm kreeg den indruk, dat er reden be staai dit geneesmiddel speciaal aan te beve len; «ne plotselinge genezing door de subli maat werd niet waargenomen; bij enkele pa tiënte» werd: dé. temperatuur hooger na de in jectie, sommige patiënten bleven in denzelf- dea toïstand, andere stierven; dus in het al gemeen warm de resultaten precies dezelfde als die, welke men zag bij de zieken, die met andere geneesmiddelen werden behandeld; terwijl twee patiënten, die geregeld met su blimaat behandeld' werden (wegens eene an dere ziekte) niettegenstaande deze behande ling toch Spaansche griep kregen. Dr. De Smitt zegt: „Van de daken zou ik mijne collega's will® toeroepen: „Doet, wat ik heb gedaan", enz.: wij roepen het publiek toe: „Past op! laat de behandeling van uwe zieken over aan de doktoren en tracht hen niet te dwingen hunne patiënten met subli maat te behandelen, waarvan in geen enkel opzicht bewezen, is. dat het iets helpt; vat de mededeeliag ven dr. De Smitt op, zooals zij opgevat moet worden, namelijk als een vloed van woorden zonder waarde. Amsterdam, 4 November 1918. J. VAN OVEN. G. G. M. DE VOS. F. O. B RUINING. D. C. HAGE. S. H. POS. L. J. TE GROEN. C. W. OHRISTIAANSE. ONTEVREDEN SOLDATEN. De minister van oorlog is Zaterdag te Utrecht in de kazerne Damlust geweest tot het instellen van een onderzoek naar den aard der grieven van daar gelegerde mili tairen welke grieven1 liepen over de te kleine porties eten. De minister sprak met de officieren en on derhield zich met verscheidene manschappen, die niet wisten, dat ze den minister tegenover zich hadden. Hét bezoek kwam geheel onver wacht «n duurde gertiimen tijd. GISTING IN HET GARNIZOEN' TE HELL E VOETSLUIS Onder dé militairen en matrozen te Helle- voeishns heerscht, naar „De Tribune" weet te melden, reeds langen tijd ontstemming; deze is vooral toegenomen sedert de autoriteiten dé propaganda der aociaal-revolutionnairen door verbodsbepalingen tegenwerken. Woens dag kwam het tot enkele manifestaties; de; marine weigerde de vaderlandsche liederen te zingen en bij een militaire oefening van 1000 man in de duinen gaf niemand gevolg aan de uitnoodiging van den luitenant, om een hoera op de koningin uit te brengen. Donderdag vertrok de propagandist L. de Visser naar Hellevoetsluis ingevolge een ver zoek der partijgenooten aldaar; bij zijn aan komst werd hem echter meegedeeld, dat hem het verblijf in de stelling Hellevoetsluis was verboden en hij onmiddellijk weer vertrekken moest. Gedurende het wachten op de tram werd hij door politie bewaakt; niettemin slaagden de militairen (eenige honderden te zamen) erin, hem in hun midden te nemen, waarop hij een toespraak hield. Onder het gezang van revolutionnaire liederen vertrok De Visser daarop weder. EEN ZEDENSCHANDAAL. Door een inspecteur der recherche te Am sterdam en twee rechercheurs is aangehouden een kapitein van hot Vrijwillig Automobiel- corps, tegen wien een aanklacht was inge diend wegens het plegen van ontuchtige han delingen met verschillende leerlingen van de Hoogere Burgerschool. Het feit werd eenige weken geleden reeds door den vader van een H. B. S.'er hier ter stede vermoed. Het toeval wilde, dat een vriendje van zijn zoon eenige brieven verloor. In deze brieven werd allerschandelijkste taal gebezigd en zij bevestigden het vermoeden van den vader Toen bleek, dat de kapitein ook wél eens geld naar dit vriendje, dat in Alkmaar woonde, stuurde. De vader ging met deze brieven naar den officier van justitie. Uit de verhooren bleek, dat wel dertig jongens, van den leeftijd van 16 tot 17 jaar, door dezen militair verleid waren. Zijn geschenken bestonden uit siga retten en koekjes en nu en dan gaf hij den knapen geld. Zijn tegennatuurlijke neigingen vierde hij bot achter zijn auto-garage, die in de Kerk straat uitkomt, en waar zich de meest stui tende scènes afspeelden. Nadat alles aan het daglicht gekomen was, probeerde de kapitein de zaak te sussen, wat hem bij sommige ouders gelukte. Hij gaf te kennen zich hiervoor wel financieele offers te willen getroosten. Maar anderen zetten de zaak door, met dit gevolg, dat de kapitein in zijn woning aan de Keizersgracht bij de Vij zelstraat gearresteerd werd. Den volgenden dag werd hij, na gehoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. (Tel.) ERNSTIGE ONTPLOFFING. Zekere Koeken, te Dennenburg, zoo wordt uit Ravesteyn (N.-B.) gemeld, was op jacht geweest en ledigde een niet afgegane patroon in een carbidbus, die kruit bevatte. Vermoede lijk* smeulde het kruit der niet ontplofte pa tres» asg, waai plotseling bad een geweldige ontploffing ptaafc. Een araur werd omverge- -worpen, deuren en kozijnen versteld, alle ruf ten verbrijzeld, en de kozijnen opgelicht. Koe ken bekwam talrijke wonden aan zijn gelaat en handen, terwijl zijn kleeren vlam vatten, evenals die van een tendje, dat in zijn nabij heid stond. Het vuur kon echter gebluscht worden. HET"SLECHTE REGEERINGSVOERMEEL. Men schrijft ons: Nog steeds komen- van hier en daar weer klachten over het geleverde veevoeder, dat soms van abnormaal slechte kwaliteit blijkt te zijn, en waar hooge prijzen voor moeten worden' betaald, 't ia toch in één woord be droevend, dat, nu de veevoedering toch in deze tijden zulke grooie zorgen baart* er nog maar steeds doorgeknoeid wordt en de con sumenten op grove wijze bij, den neua wor den genomen. Een en ander is oorzaak, dat van verschil lende zijden krachtig gewerkt wordt om aan dezen ellendigen toestand een einde te ma ken, vooral nu, waar de staltijd weer voor de deur staat. Naar we vernemen uit het Algem. Land bouwblad, heeft het Bestuur van de Over- ijselsche Landbouwmaatschappij zich gewend tot de afdeelingen en aangesloten vereenigin- gen. Ook in onze eigen provincie is de zaak ur gent en pakt men de koe bij de horens,'ten einde, zoo mogelijk, van de knoeierijen ver lost te geraken. De Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen heeft namelijk eveneens het voornemen gevormd, omtrent de klachten van het regeeringsvoer- meel gegevens te verzamelen. Daartoe zal zij zich met handelaren en landbouworganisaties in verbinding stellen, teneinde te bereiken, dat de partijen vóór de aflevering aan de boeren worden bemonsterd en onderzocht Deze bemonstering zal dan geschieden door de monsternemers van bo vengenoemde vereeniging. Bij het bestuur van den Coöperatieven Bond van Coöperatieve Landbouwvereenigin- gen in Noordholland heeft eveneens het slech te regeeringsvoermeel een onderwerp van be spreking uitgemaakt. In verband hiermede heeft genoemd bestuur zich gewend tot den Directeur van het Rijks landbouwproefstation voor veevoederonderzoek te Wageningen met het volgende schrijven: x Het bestuur van den Coöperatieven Bond van Coöperatieve Landbouwvereeniging in Noordholland heeft de eer U te berichten, dat genoemd bestuur verschillende klachten be reiken over verstrekt regeeringsvoermeel zon der bekende samenstelling. In verband hier mede zou het bestuur het van belang achten te vernemen of het bedoelde Regeeringsvoer meel geregeld wordt onderzocht' vóór het wordt gedistribueerd. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zou het bestuur gaarne kennis nemen van de garantie." Van de zijde van den Directeur van 't Rijks landbouwproefstation werd hierop o.m. ge antwoord, dat door hunne controleurs van het gedistribueerde regeeringsvoermeel van tijd tot tijd monsters worden genomen, maai dat niet iedere partij voor de aflevering wordt onderzocht. Naar aanleiding hiervan heeft de Bond zich nogmaals tot den Directeur te Wagenin gen gewend met verzoek te vernemen, of deze geraadpleegd wordt over de samenstelling van bet te distribueeren regeeringsvoermeel, en voorts, of bij analyseering blijkt, dat tiet vóermeel aangeboden wordt tegen prijzen overeenkomende met de waarde der voeder- bestanddeelen, dan wel daarboven. Tevens is verzocht, telkens wanneer regee ringsvoermeel is onderzocht, de analyse te publiceeren in 't Landbouwweekblead. Voorts heeft de Bond het voornemen de zaak aanhangig te maken bij het Kon. Ned Landbouw-Comité. KöPENICKIANA. Men meldt uit Deventer aan de Haagsche N. Ct: Naar wij vernemen heeft zich te Markelo een scène afgespeelt, die sterk aan den kapi tein van Köpenick doet denken. Dezer dagen verscheen in de vergadering van het vluchte lingencomité aldaar een sergeant, die „in op dracht van zijn commandant" kwam vertellen, dat er ter bewaking der vluchtelingen mili tairen zouden komen, die in barakken ge huisvest zouden worden en zelf voor hun voeding zorgerf Voor 8 vluchtelingen kwam er liefst één soldaat en nu moest de sergeant het totaal-aantal der réfugiés weten, waartoe seigneur, begeleid door den burgemeester zelf, een bezoek bracht aan de verschillende scholen Te Goor trad hij precies evenzoo op, leende er een karabijn met scheipe patronen en vestigde zich toen bij de vluchtelingen m de school te Stokkum. Onder /oorwendsel, dat te zijner behoeve bons beschikbaar zou den gesteld worden, trachtte hi] verschillen de zaken te bemachtigen. Inmiddels had men te Markelo argwaan gekregen en toen de ser geant wéér ten gemeentehuize aldaar ver scheen, nu met net bericht, dat de Fransche gasten over een week of twee zouden vertrek ken, weshalve militaire bewaking voor zoo korten tijd onnoodig was, werd hij eens in verhoor genomen en kwam aan het licht, dat men de dupe van een oplichter was gewor den. De man, afkomstig uit Enschede, had zich voor deze gelegenheid in een sergeants- pak gestoken, dat vermoedelijk gestolen was. Naar wij verder vernemen, is net heerschap reeds eerder voor een dergelijk feit tot een half jaar' gevangenisstraf veroordeeld. Vóór de marechaussees hem in hechtenis kwamen nemen, had hij te kennen gegeven razend snel te kunnen fietsen. Daarom werd hij geboeid medegevoerd. TWEEDEKKERS BESCHOTEN. Zondagmiddag werd bij IJzendijke een tweedekker, vermoedelijk een Duitsche, be schoten door Hóllandsehe soldaten en dalen de waargenomen in de richting Waterland Oudeman. Op 100 M. hoogte heeft driemaal een Duitsche tweedekker over IJzendijke gevlo gen. Het vliegtuig werd beschoten. FIETSENDIEVEN. Ge durende de laatste weken werden uit het fietsenrek van het gebouw voor toegepaste natuurkunde der Jechnische Hoogeschool te Delft tal van rijwielen van de studenten ont vreemd. De recherche is er thans in geslaagd de daders te arresteeren. Het bleken twee be dienden der Technische Hoogeschool te zijn. Eenige ontvreemde rijwielen zijn in beslag genomen. DE VERNIELDE SPOORWEGBRUG. Veel menschen hebben Zondag een kijkje genomen bij de vernielde brug. De onder bouw bleek aan één zijde geheel vernield. Het ijzer hing er aan flarden bij. Of het draai- werk, de spil, afgebroken of verbogen is zal nog nader moeten blijken en dus kan nog niet worden gezegd, of de brug, na gelicht te zijn, ter plaatse zal kunnen worden hersteld. Is dat niet het geval en moet de brug naar een reparatiewerf worden vervoerd, dan zal dat nog eenige dagen duren en zal waarschijnlijk door een noodverbinding het verkeer hersteld moeten worden. Van de vier spanningen boven water zijn twee zeer ernstig beschadigd. Wanneer onder water geen schade is toegebracht, hoopt men Dinsdag de brug weer op haar plaat» te hébben. Binnen enkele dagen zal dan het ver keer over enkel spoor mogelijk zijn. Voor het lichten der brug is dé reusachtige bok Titan van de N. V. Wilson's Machine- werf, welke 230 ton draagvermogen heeft ter plaatse aangekomen. De reizigers voor het zuiden en oosten over Dordrecht moeten nu aan het station D. P. uitstappen en zich op eigèn gelegenheid naar Feenoord begeven, van waar alsdan treinen vertrekken. Dit geeft natuurlijk ook voor de R. E. T. M. buitengewone drukte. De directie der tram tracht daarin zooveel mogelijk te voorzien door het inleggen van extra trams Daar de tijdsomstandigheden echter een groot stroomgebruik verbieden en ruim 70G man van het trampersoneel door ziekte aan den dienst zijfi onttrokken, gaat de uitvoering van dezen maatregl met groote moeilijkheden gepaard. Het schip Kandelfels, dat het onheil veroor zaakte en dat behoort aan de Deutsche Dampfschiffahrt Gesellschaft Hansa te Bre men, is naar de Waalhaven gesleept. Het schip heeft groote schade bekomen daar alles wat zich boven op het dek bevond als masten, pijpen, touwwerk en de geheek campagna vernield is. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, begaf zich reeds naar Rotterdam, ter bezichtiging van de beschadi ging aan de brug. Ook we*d het terrein van het ongeval be zocht door den minister van waterstaat en verschillende spoorwegautoriteiten, o.w. dt voorzitter en verschillende leden van den raad van toezicht op de spoorwegen, de di recteur-generaal. de chef van dienst, de sec tie-ingenieur e.a. De treinen van Rotterdam in de richting Dordrecht vertrekken van de halte Feijenoord met geringe vertraging. Slechts enkele trei nen zijn in deze richting uitgevallen doch de groote sneltreinen naar Brabant en Zeeland loopen alle. DE SLUITING VAN DE GRENS VOOR DE VLUCHTELINGEN. De Nederlandsche grens is, althans voor- loojsig, voor vluchtelingen gesloten, met hd oog op den algemeenen gezondheidstoestand in ons land. Deze toch is zoowel voor de eigen bevolking als voor de vluchtelingen een gevaar, wanneer overbevolking ons bedreigt Eerst wanneer de vluchtelingen geleidelijk naar hun land teruggevoerd worden, kan van heropening van de grens sprake zijn. DE NEDERLANDSCHE MISSIE IN OOSTENRIJK. De „Residentiebode" verneemt het volgende omtrent de ervaringen van de Nederlandsche missie, die onlangs uit Oostenrijk hier te lan de terugkeerde. De heeren v. d. Hegge Zijnen en Kalff hebben eene ernstige verwonding op- geloopen. Zij maakten met het derde commis sielid, den kapt. P. J. van Munnekrede, een uitstapje op de zweefbaan bij het Garda- meer. Halverwege hun reis werd de trein door Italiaansch vuur getroffen en de inzit tenden stortten neer. De heer Kalff kreeg een hersenschudding en de heer v. d. Hegge Zij nen een ernste beenwond. Beiden lagen drie weken in het hospitaal, waar ze uitmuntend verpleegd werden. Ze zijn nu hersteld en hier te lande terug gekeerd. SMOKKELHANDEL. Men schrijft uit de Geldersche vallei aan het Hbld. De verwachting, dat het weldra vrede zal zijn en dat in verband daarmede de prijzen van tal van hamsterartikelen met sprongen omlaag zullen gaan, is oorzaak, dat er sedert eenigen tijd een ongekende malaise heerscht in den binnenlandschen smokkelhandel. Niet dat de oude klanten niet langer de woeker prijzen willen betalen, van onderhandelen is zelfs geen sprake, daar de klanten eenvoudig wegblijven. Boter, kaas en meel blijven dus onverkocht En zeker zouden de fraudeurs tot een prijs verlaging overgaan, als ze niet alreeds bij ge rucht yernomen hadden, dat een verhooging van den boferprijs aafistaande was. Stijging van den boterprijs in de stad beteekent voor hen een wederopbloeien van den clandestic- nen handel in boter en kaas. Met het gevolg, dat de boeren opnieuw aan het kamen trek ken en de fabrieken weder minder melk ter verwerking ontvangen. Een onttrekking aan de distribut "an wéér meer boter, karne melk en taptemelk. Algemeen oordeelt men hier, dat een ver hooging van de boterprijzen onnoodig is. De prijs, die gemaakt wordt, is al extra hoog, in aanmerking genomen dat het vee nog steeds in de weiden loopt en van bijvoederen met meel en koeken misschien" den geheelen win ter nauwelijks sprake zal kunnen zijn. Het officieel opdrijven van de boterprijzen werkt algemeene ontevredenheid in de hand bij de verbruikers Deed de regeering hier niet aan mede, dan zou bij een unanieme weigering van dé burgers om de hooge hamsterprijzen 'te betalen, juist nu de kans groot geweekt zijn, dat de productie aan de fabrieken kon toenemen. HET le REGIMENT INFANTERIE. Naar men verneemt, vertrekt het le regi ment infanterie heden Dinsdag per dag- marsch van den Harskamp naar verschillen de plaatsen in Noord-Brabant, terwijl het 7e regiment naar den Harskamp wordt overge bracht. Aan het personeel van het l e regiment in fanterie zijn thans weder de geweren, welke waren ingekomen, uitgereikt, evenwel zonder munitie. De majoor W. de Laet, van het 20e regi ment infanterie, ts benoemd tot commandant van het le regiment, thans nog te Harskamp gelegerd. GASBEDWELMING. De groentenhandelaar C., in de Lokhorst- straat te Leiden, aismede zijn vrouw en 2- jarig kindje zijn Zondagmorgen, door gas bedwelmd, bewusteloos op bed gevonden. Het bleek dat de gasleiding lek was. Na veel moeite is een geneesheer er in geslaagd de le vensgeesten weer -op te weken. KORTE BERICHTEN. De bij de ontploffing in het kamp van Oldenbroek aan het hoofd gewonde militair K. is aan zijn wonden overleden. Te Hof van Delft is een moeder van ze ven kinderen in een vlaag van 'koorts in de Maassluische vliet gesprongen. Hoewel on middellijk daarna op het droge gebracht, bie ren de levensgeesten reeds geweken. Te Wemeldinge is de geheele collectie broodkaarten voor het nieuwe tijdvak, onge veer 9000 stuks, gestolen. De kaarten waren opgeborgen in een gesloten en verzegelde sist, die met een mes werd geopend. Het tjalkschip „Rehobor' uit Gronin gen, dat in Mei 1.1. door de Duitschers naar Cuxhaven werd opgebracht, is dezer dagen vrijgelaten. Naar men verneemt, hebben de bemoei ingen der N. O. T. thans geleid tot het vrij laten van de met de „Kennemerland" hier te lande aangevoerde partij cacaoboonen, groot )350 balen of 560 ton. Het vervoer van hout is weer toegestaan. De stoomschepen „Atto" en Gaveion" van de Hollandlinie en de „Handelsfels" van Ie Hansa-linie, zijn van Antwerpen te Hans- weert aangekomen. Zij gaan naar Vlissingen om geïnterneerd' te worden. Het stoomschip „Delfland", van de Kon. Holl. Lloyd, ligt te Amsterdam gereed tot vertrek naar Amerika, doch wanneer het schip de haven zal verlaten is nog niet be rend. De Duitsche zeebooten „Santa Fé", Schildturm", „Erica", „Alméria", „Zora", Venus" en „Hanau" zijn van Antwerpen te lansweert aangekomen. Sedert een week vertoeft tè Heerlen de heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Ka mer, die in opdracht der regeering een on- lerzoek instelt naar de sociale toestanden der ïrbeiders bij de bruipkoolonfginningcn. Vrijdagnacht is ingebroken ten huize van den heer Postma te Oudebildtzijl. Drie mannen drongen de woning binnen, een wor steling ontstond, waarbij Postma werd ge wond en ten slotte gekneveld. Eenige duizen den guldens worden vermist. Voor de Israël, bevolking van on3 land zal voor het e.k. Paaschfeest een' rantsoen van 4 pond (v.j. 5 pond) Matzes beschikbaar gesteld worden. Na het gebruik van garnalen in een lunchroom te Amsterdam, is een juffrouw uit Utrecht onwel geworden. Zij werd naar het O L. Vr. gasthuis overgebracht. Haar fami lie werd gewaarschuwd. Door de Utrechtsche recherche is een los werkman van de Rijksmunt gearresteerd, verdacht van diefstal van 214 K.G. zilver. In verband hiermede zullen vermoedelijk nog eenige aanhoudingen volgen. Iemand, die onbekend wenscht te blij ven, heeft aan het Ned. Israël, armbestuui te Amsterdam een gift van f 5000 geschonken. UIT OBDAM. Dat ook hier de landerijen zeer duur zijn, wordt geïllustreerd door het feit dat door den heer Th. Mul twee bunders land zijn verkocht voor 10 000 UIT WARMENHUIZEN. Wegens het toenemen der Spaansche ziekte alhier, en de ongesteldheid van pl.m. 00 schoolgaande kinderen, werd op advies van den gemeente-geneesheer de school (in het cterp) voorloopig gedurende 14 dagen geslo ten UIT WIJDENES. Bij koninklijk besluit is aan den heer J Bennemeer op zijn verzoek met ingang van 5 November 1918 eervol ontslag verleend als burgemeester van deze gemeente. UIT OUDE NIEDORP. Dat hét gevaarlijk is om een rijwiel onbe heerd te laten staan, bleek Zondagavond te Zijdewind. Twee fietsen werden ontvreemd. Een werd er teruggevonden, de ander is nog zoek. De griep heerscht hier nog hevig. Ge heele gezinnen liggen ziek. De school blijft nog een week gesloten. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJ, 5 Nov. De regeering beraad slaagde heden over de gevolgen van den wapenstilstand voor O.-H. voor Duitsch- land. Men kw.am tot de meening, dat ei geen. aanleiding was tot overijlde orsluircn. Met het oog op een mogelijke ontwikkeling van den militairen toestand werden reeds maatregelen genomen DE TOESTAND IN OOSTENRIJK- HO NGARIJE. BERLIJN, 5 Nov." Het Berliner Tage- blatt verneemt uit Weenen, dat keizer Ka- rel de wapenstilstandsvoorwaarden niet onderteekenen w;l, daar hij ze vernederend vind't. De oorkonde is nu geteekend door den chef van'den generalen staf. DE TOESTAND IN BULGARIJë. BOEDAPEST, 5 Nov. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat er geen verandering in den staatsvorm plaats had. Koning Baris zal Bulgarije niet verlaten. Op 19 Oct. is te Tirnowo een revolutie uitgebroken, die op 24 October gestild is. Nieuwe revoluties zijn niet te vreezen daar de Fransche troe pen het land bezetten. MILITAIRE ONGEREGELD HEDEN. AMSTERDAM, 5 Nov. De speciale verslaggever van het Volk te Ede meldt, dat het vetrek van het le regiment van de Harskamp naar Brabant, dat aanvankelijk op heden ws bepaald, tot Donderdag is uit gesteld. Het regiment in de Harskamp zou worden afgelost door het 9e regiment, dat

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2