DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ieia De strijd in en buiten Europa. IS O 262 Honderd en twintigste Jaargang. Abonneuientsprfis bfi Yoornltbetaüng p. 3 maande» f 1,65, fr. p. post (1,90- Bewïisnnmmers 5 ct. fldyertentieprlis 15 ct. p. iml frootera letters naar piaatsrnlmte. Br. fr. B.?. Boek- m HafifoMrattorij Mm, Colter lu fserfam C 0. Tel. DONDERDAG 1 NOVEMBER. Buitenland. Binnenland. vm Staten Generaal. Provinciaal Meuwa. Terwijl wij dit schrijven zijn de voorwaar den voor den wapenstilstand1 van Duitsch- land nog niet bekend, maar zij liggen voor den belanghebbende gereed. Generaal Foch heeft ze onder zijn berus ting en Duitschland mag er om komen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Dtdtsche delegatie tot het sluiten van een wapenstil stand en ter aanknooping van vredesonder handelingen van Berlijn naar het Westen is vertrokken. De Duitsche afvaardiging bestaat uit ge neraal von Gründel, militaire gedelegeerde op de Haagsche vredesconferentie, den voor- maligen Duitschen militairen attaché te Pa rijs, von Winterfeld, benevens admiraal Mei- ner en den vroegeren staatssecretaris van binnenlandsche zaken von Hintze. Volgens de laatste berichten is deze delega tie reeds bij generaal Foch aangekomen, en zal zij de voor Duitschland vernederende voorwaarden in ontvangst kunnen nemen. Dat juist Foch de man moet zijn bij 'wien door Duitsche officieren de voorwaarden van den wapenstilstand-gehaald moeten worden, maakt deze geheele actie tot een militaire vertooning, waarvan de beteekenis geen ande re is dan Duitschland openlijk als de over wonnene aan te wijzen Immers slechts de strijdmacht, die haar nederlaag erkent en zich overgeeft, zendt haar afgevaardigden naar den generalissi mus van den vijand om de voorwaarden voor een wapenstilstand te vragen. Wij meldden reeds het een en ander betref fende de mededeelingen door staatslieden der Geallieerden in hun parlementen' gedaan. Het is begrijpelijk, dat in Frankijk en En- eland Clemenceau en Lloyd George, nu uitschland openlijk zijn nederlaag erkend heeft, min of meer in een overwinningsroes verkeeren. Lloyd George deelde in het Lagerhuis met' voldoening mede welke voordeelen de Gealli eerden door d enwapenstilstand met Oosten- rijk-Hongariie verkregen hebben en zeide. dat wat Duitschlands antwoord betreft, de Geas socieerde mogendheden het resultaat met vol ledig vertrouwen afwachten. Na Lloyd George sprak Asquith, de voldoe ning over den loop der gebeurtenissen uit. Bleek men in het Lagerhuis algemeen vol daan, in de Fransche Kamer kwam het tot een ovatie voor Clemenceau. Toen de oude minister-president op het spreekgestoelte verscheen, werd hem geduren de eenige minuten door de toejuichingen der van hun zetels opgestane kamerleden het spreken onmogelijk gemaakt. Hetgeen ik heb gedaan, zeide Clemenceau, heeft Frankrijk gedaan. Hij las de voorwaar den van den wapenstilstand voor, aangeno men door, naar hij zeide, wat er van de Oos- tenrijksch-Hongaarsche regeering nog over is. En de voorwaarden voor Duitschland be sprekende, zeide hij. dat ze aan Wilson zijn gezonden, die ze zal doen kennen aan de kei zerlijk-democratische regeering. Clemenceau bracht ten slotte hulde aan de Engelsche en Amerikaansche vrienden en betoogde, dat het bondgenootschap in den oorlog door een bondgenootschap in den vre de moet gevolgd worden. Het is dan ook zeker wel een bewijs van eenheid dat de voornaamste staatslieden der Geallieerden in zoo weinige dagen een ge meenschappelijk program voor vredesvoor waarden in elkaar konden zetten. Meermalen is voorspeld, dat het bij de ver deeling van de huid van den beer nog tot groote oneenigheid zou komen, maar de re sultaten van de vergaderingen' van den oor logsraad te Versailles wijzen er wel op, dat men in het kamp der Entente één gemeen schappelijk doel nastreeft. Uit Londen wordt gemeld, dat enkele be palingen van het wapenstilstandsverdrag met Oostenrijk-Hongarije in neutrale landen in verminkten vorm openbaar gemaakt zijn. Volgens artikel 4 zouden toch de Gealli eerden het volstrekte recht hebben tot vrije beweging langs eiken weg, spoorweg en wa terweg op O.-H. gebied en tot gebruik van de noodige O.-H. transportmiddelen benevens tot bezetting van alle strategische punten op de door hen noodig geachte tijdstippen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen tot het voeren van militaire operaties. Uit het laatste blijkt wel de bedoeling der Entente om het O.-H. gebied als terrein voor een opmarsch naar Zuid-Duitschland te ge bruiken ea het is dan ook, ondanks alle Oos- tenrijksche protesten wel te verwachten dat Duitschland van het zuiden uit ernstig be dreigd zal worden, wanneer het de wapen stilstandsvoorwaarden niet mocht willen aan vaarden. In Duitschland is men niet alleen bevreesd voor de behoudende elementen, maar ook voor de bolsjewikische naturen, die Duitsch land de zegeningen van een Russische revo lutie willen brengen. Vandaar dat de nieuwe volksregeering met alle kracht tegen bolsjewikische propaganda optreedt en haar best doet orde en regelmaat zoo krachtig mogelijk te handhaven, om ont binding van het Duitsche rijk en vernietiging van den eerbied voor het gezag tegen te gaan. Toen dan ook heel toevallig de koffer van den koerier van het Russische gezantschap open viel en de bolsjewikische brochures over de straat rolden, heeft de Duitsche regeering onmiddellijk da Russische voor deze aan- sporing tot revolutie in Duitschland verant woordelijk gesteld en krachtige maatregelen genomen. De Duitsche vertegenwoordigers in Rus land zijn terug geroepen en het personeel van het Russische gezantschap heeft vrijkaar- tjes voor de reis naar het vaderland gekregen. Herhaaldelijk, zegt de Vorwarts, hebben wij voor geheimzinnige vliegende blaadjes gewaarschuwd, die ten doel hadden oneenig heid en verbrokkeling ónder de arbeiders klasse te verwekken en tot de politiek aan te sporen, die in overeenstemming met de Rus sische toestanden moge zijn, doch niet met de Duitsche. Thans is gebleken, dat deze vliegende blaadjes ook door het Russische ge zantschap worden verspreid. Wij, zegt de Vorwarts o. a., willen geen Russische toestanden, want wij weten, dat het Russische volk onder bolsjewikische heer schappij den hongerdood sterft. De Duitsche sociaal-democraten wenschen geen Russische toestanden, maar de heeren Haase, Ledeboer c.s. verlangen die wèl en toen het dan ook op de vloot te Kiel echt Russisch toeging, hebben deze heeren een speciale uitnoodiging gekregen om bij dit schouwspel tegenwoordig te zijn. Zooals wij nog in de stads-Mitie van „ons vorig nummer konden mededeelen, verdedig den in de Duitsche oorlogshaven Kiel officie ren met de revolver in de vuist de oorlogs- vlag van het slagschip „Kaisi."". Zij werden overmand en de oorlogsvlag werd met de roode vlag verwisseld. Twee of ficieren werden gedood en verscheidene ge wond. Drie compagnieën infanterie sloten zich dadelijk bij de beweging aan en ontbo den ruiterij werd1 op een uur afetands van Kiel door marine-soldaten met machinegewe ren ontvangen en gedwongen terug te kee- ren. De soldatenraad besloot vervolgens alle officieren in hun rang té handhaven, mits ze zich naar de bevelen van den raad schikten. De soldaten in de Duitsche oorlogshaven Kiel bevelen dus en de officieren gehoorza men. Dit begint al heel erg op Russische toe standen te gelijken. Uit New-York wordt gemeld, dat vele bla den erkennen, dat de republikeinen in het vol gende congres de meerderheid zullen hebben. Volgens de Times zouden de republikeinen in den Senaat een meerderheid van 4 en in het Huis van Afgevaardigden een- meerder heid van 19 stemmen hebben gekregen. Dat ziet er voor Wilson niet schitterend uit en het is goed, dat de Entente besloot zijn beginselen in den wapenstilstand te er kennen zonder af te wachten of Wilson's macht een uitschakeling van zijn denkbeelden tegenover Duitschland mogelijk zou manen. Tusschen Sambre en Aisne haasten de Duitschers zich. uit den gevaarlijken insprin genden hoek weg te komen, welke beweging zich Noordwaarts tot de Schelde uitstrekt. De Amerikanen, die bij Dun over de Maas trokken en W. van Maas steeds N.-waarts oprukken, vergrooten het gevaar voor de Duitsche linies. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Duitschere over het geheele front blijven terug trekken. Ten W. van het Sambre-kanaal werd Barzy bezet. Ten N. van Marle kwamen de Fran- schen Martontaine en Roharya voorbij. De Italianen namen Thoel en drongen ten Z-O. van Montcomet door. Ten W. van Re- thel werd Barby op den N. Aisne-oever bezet. Tusschen Rethel en, Attigny werd de Aisne op verscheidene punten overschreden. Meer naar rechts werd doorgedrongen tot bij Cassine. De Britten melden machinegeweervuur bij Gent en aan het kanaal naar Terneuzen. Ten N van de Sambre werd de hoofdweg Aves nesBavai bereikt. De Duitschers melden een zich losmaken van den vijand en vorderingen van de Ame rikanen bi] Dun. Het Fratfsche avond-communiqué meldt groote vorderingen op het breede front tus schen Sambre en Maas, ten O. van de Sambre, verder Zuidwaarts, aan de Serre. De Italianen namen Rozoy-sur-Serre. Op het front ten N. van de Aisne staan de Franschen op meer dan 12 K.M. noordelijk van Chateau-Porcier op de algemeene linie Hardoye, zuidrand van Chanmont, Porder, Doumely, Herbigny en de spoorlijn van Re thel naar Liart. De stad Rethel is in de macht der Franschen. Met bewonderenswaardige aandrift verder noordwaarts stootend, hebben ze tegen vier uur in den middag Dyonne op zes K.M. be noorden Rethel bereikt. Verder rechts rukten ze op naar de alge meene linie Vauzelles Auboncourt-Vauzelles, Storcy-Bauthémont, Ecordal op zes K.M ten N. van Attigny, Gruncourt, Jonval, Chagny- les-Amoot. In de streek ten W. van de Bar hebben ze na Vendresse en het beboschte terrein ten N. daarvan te hebben veroverd, hun linies tot aan Amicourt, hetgeen hun behoort, voortge bracht. Tusschen de Bar en de Maas zet het eerste -Amerikaansche leger tegenover den krachti- gen tegenstand zijn opmarsch in noordelijke richting voort. KORTE BERICHTEN. De Duitsche rijkskanselier spoort in een manifest het volk aan tot kalmte en een dracht. Het Russische gezantschap heejt Ber lijn verlaten. Reuter verneemt: de Hongaren hebben zes Duitsche, divisies aan den Donau onder Mackensen niet door Hongarije willen laten terugtrékken. Men mag daarom aannemen, dat deze troepen ons in handen zullen vallen. De Duitsche infanterie en artillerie in Kaukasië, die bevolen is, overland naar Duitschland terug te keeren, zal eveneens waarschijnlijk in gevangenschap raken. De oproerige beweging te Kiel is vol gens een bericht uit Berlijn, zoo goed als be teugeld. In een buitengewone geheime zitting van de Academie van Wetenschappen, Maandag te Parijs gehouden onder voorzit terschap van Painlevé, werd besloten een ze tel als vrij lid der academie aan maarschalk Foch aan te bieden. Uit betrouwbare bron verneemt men dat onder de Duitsche marine-divisie te Lo keren tal van dienstweigeringsgevallen zijn voorgekomen en de geest der geheele divisie gevaarlijk is voor de krijgstucht. De Hongaarsche regeering zal een wetsontwerp indienen dat het kiesrecht wil verleenen aan allen die het 24ste kvensjaar hebben bereikt. Volgens de Prawda is in Turkeslan een contra-revolutionaire organisatie ontmas kerd, die ouder leiding stond van den vroe geren St. Petersburgsdhen commandant Dis- hunkofsky. Het onderzoek woitit voortgezet. De Oekraïner» hebben in Lemherg den staat van beleg afgekondigd. Przemysl is in de macht dei öekrainora. Lemberg is van al le verkeer afgesneden, daar de Poolsche spoorwegambtenaren weigeren de treinen tot Lemberg te rijden, terwijl de Rutheensche le gerbenden aan de andere znde ieder verkeer tegenhouden De vroegere stadhouder, graaf Huyn, is door de Ruthenen geintemeerd. Over de nationaliteitenvraagstiikken in Hongarije zal de algemeene wedesconferenr tie definitief moeten beslissen. Volgens nieuws uit Triëst is de geest drift daar en in de plaatsen in de buurt ten top gestegen. Te Muggia waren de straten met kleeden bespreid. Elders werd een kei zerlijke adelaar bij wijze van een begrafenis plechtigheid in den grond gestopt. wordt. De minister bad voldoende waarbor gen van de geschiktheid van het leger voor zijn taak; hij was overtuigd, dat het leger zijn plicht zal doen als het land in gevaar komt. Een deel der militaire voorraden is beschik baar gesteld voor de volksvoeding (toejui chingen). De heer K r u y t repliceerde. De heer Ter Laan verklaarde dat de rede van den minister hem' weldadig aan deed; nog nooit werd zulk een geluid van een minister van oorlog vernomen, Spr. diende een motie in, waarin werd ver klaard, dat het onder de wapens houden van de twee jongste lichtingen voldoende is te achten en voor het overige op demobilisatie wordt aangedrongen. De heer Duymaer van Twist achtte de portefeuille van Oorlog in goede handen. De heer Troelstra achtte de verklarin gen der regeering omtrent het algemeen milir tair beleid bevredigend. Voor een' motie van wantrouwen was geen aanleiding De heer 'Kruyt diende een motte in, waarbij demobilisatie werd gevraagd. De heer B o m a n s verklaarde dat het ver trouwen, dat de l^pthoheke fractie van deu aanvang af in het kabinet had, nog is ver sterkt. Spr. juichte het aftreden van den op perbevelhebber toe. Dit maakte een einde aan. de onbegrijpelijke militaire macht, die allerlei dwaasheden beging. Spreker wilde evenwel eetie verklaring hebben of dat aftreden, nog meer beteek ent dan een persoonsverwisseling De heer W ij' k betoogde, dat de klachten van de ontevredenen M ds legerplaats bf Harskamp sterk overdreven waren. De groote oorzaak van de ongeregeldheden is het gebTek aan tucht en het vermogen om tucht te handhaven bij de officieren. Spr. diende een motie in, waarin werd verzocht de commissie van onderzoek inzake de Hars kamp aan te vullen met vertegenwoordigers van de vakbonden, van officieren, onderoffi cieren en minderen, en andere onafhankelijke ter zake kundigen Ten 5 uur werden de beraadslagingen ver daagd tot heden 1 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren kwamen weer aan de orde de interpellaties over het militair beleid en1 de ongeregeldheden In den Hare kamp. De Minister van Oorlog zette zijn rede voort. Hij was van oordeel, dat de minder goede geest in het leger voor een groot deel gevolg is van het feit, dat de verlöfs-offi- cieren nog geen' begrip hebben van de ver houding van officier tót soldaat. Wat de in trekking der verloven betreftde minister had venvacht dat de hoogere officieren de lagere zouden hebben ingelicht over de redenen voor de intrekking. De uitzondering op het weer toestaan van verloven geldt niet voor hen, die niet aan de ongeregeldheden' deelnamen. Spr. gaf een overzicht van het gebeurde in den Harskamp. Daaruit bleek, dat de hoogere of ficieren weinig of niets deden tegen de mui terij de directe aanleiding was het optreden van enkele belhamels. De houding der offi cieren was, op enkele uitzonderingen na, slap en weifelend. De minister meende, dat de oorzaken wa ren: intrekking der verloven'; te gering rant soen aardappelen; te hooge cantine-prijzen en gebrek aan begrip omtrent den omgang met minderen bij ae officieren. Strenge maat regelen worden getroffen tegen- de officieren, van wie sommigen niet zullen kunnen worden gehandhaafd. De raddraaiers zullen voor den krijgsraad komen. De overplaatsing naar Noord-Brabant mag niet beschouwd worden als een straf. Spr. was- van oordeel, dat er in het leger misstanden zijn, die verbetering vor deren. Reorganisatie van het officierskorps in moderner zin wordt ter hand genomen. Aan de soldaten' zal de behandeling ten deel vallen, waarop zij recht hebben; de oude feest in het leger moet verdwijnen. Spr. meen-' e daarbij niet te kunnen rekenen op de hulp van den opperbevelhebberdeze heeft dan ook ontslag gevraagd. Aan hen, die bij de ongeregeldheden be zittingen verloren, zal schadevergoeding wor den verleend Omtrent de weerkracht van leger en vloct zal een nota aan de Kamer worden overge legd. De zinsnede in de troonrede over verminde ring van den mobilisatiedruk moest bezien worden in. het licht van de omstandigheden van dat oógenblik. Zoolang evenwel de strijd wordt gevoerd in de nabijheid van onze gren zen, is het onmogelijk, geheel of gedeeltelijk te demobiliseer en. Echter zal worden overge gaan tot opheffing van de depots en tot op leiding bij het veldleger en tot het verleenen van bijzondere verloven op ruime schaal. De vermindering van den/trein, welke werd' over wogen, kan thans niet geschieden. Voorts zal de aanmaak van geschut en wa penen worden' gestaakt, zullen werken aan de iiniën en stellingen worden stopgezet en zul len wapenen en uitrustingen niet meer wor- °den meegegeven1 aan verlofgangers, waardoor de aanmaak van meer geweren overbodig GENERAAL SNIJDERS TREEDT AF. De minister van oorlog heeft in de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeld» dat de opperbevelhebber van Landt es Zee macht gisteren zijn ontslag heeft Ingediend» nadat de minister hem kenbaar had gemaakt, dat hij» met waardeering voor zijn voortreffe lijke eigenschappen als miensch en als offi cier, van oordeel was, dart generaal Snijders niet getoond heeft, den* modem-militairen geest te vatten. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag' medegedeeld.) Generaal C J. Snijders, geboren ta 1852, werd' 26 Juli 1872 benoemd tot tweede-luite nant bij de genie. Hij heeft dus meer dan 46 - - als offider April 1875 werd hij eerste-hritaantt, ta Februari 1883 kapitein, ta Jluli 1901 ma joor, in Aug. 1903 luitenant-kolonel en' den 16en Juli 1906 kolonel. In dézen rang werd hij overgeplaatst bij den generalen staf, waarbij hem de functie van sous-chef opgedragen werd. Gedurende zijn officiersloopbaan bij de genie trad gene raal Snijders niet zoo zeer op den voorgrond als militair-ingenieur, maar wel als een door en door kundig beoefenaar van de tactische wetenschappen. Zijn handboek over de pio nierskunst kreeg weldra ta bet leger groote vermaardheid en zijne later verschenen wer ken over versterkingskunst werden.1 zelfs ta het buitenland zeer geprezen. Tijdens de mobilisatie werd op zijn last voor alle troep-officieren een serie werkjes uit- getiteid: „Technische en Tactische 'enken voor de Landmacht", handleidingen voor de praktijk, grootendeels door den gene raal zelf verzorgd, welke de aanvoering zeer ten goede gekomen zijn, Verscheidene jaren was generaal Snijders hoofd van het onder wijs in de genie-wetenschappen aan de Kon. Militaire Akademie. Zijne bevordering tot generaal-majoor ge schiedde 16 Juli 1908 en tot luitenant-gene raal, chef van den Generalen Staf, op 31 Maart 1911. Toen in Augustus 1914 het le ger en de vloot op voet van oorlog werden gebracht,* benoemde de koningin op den 9en dier maand luit-gen. Snijders tot opperbevel hebber van land- en zeemacht, en in deze ge wichtige functie werd bij tevens bevorderd tot generaal, den hoogsten rang in het leger. Als opperbevelhebber bleef de generaal chef van den Generalen Staf. Tijdens zijne detacheering bij het leger in Ned. Indië onderscheidde generaal Snijders zich op Atjeh. (Hij verwierf daar eerst het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp en daarna werd hij benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Voorts is de generaal ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Groot-Offi cier van de Orde van Oranje Nassau. Tal van buitenlandsche ridderorden versieren zijn borst. ACHTERHOUDEN VAN GRANEN ENZ. De minister van landbouw heeft tot de bur gemeesters een circulaire gericht naar aan leiding van een door hem ontvangen bericht, dat nog steeds op velerlei wijzen wordt ge tracht granen, peulvruchten en oliehoudende zaden, welke aau de regeeringscommissaris- sen voor de rijksgraanverzameling moeten' geleverd worden, aan deze levering te ont trekken. De minister zegt ojb.: is het van het hoogste belang dat al bet beschikbars graan aan de regeering Behalve dat de heimelijke handel tegen hooge prijzen ontstteoEatew wek« bij de land? bouwers, die hunne granai aan de tegw-tiag leveren en bij de consumenten, die k ia staat zijn, zich' voldoende van menscbeiijï voedsel of veevoeder te voorsten teeft .tez# handel ook ten gevolge dat de fefsta&ada ranisoeneering voor measch ea iiiar bek. g> rijk wordt benadeeld. Ik verzoek u aan de opspcringse-sb -li&reii en controleurs van uwe gemeente opdracht te geven, elk vervoer nauwkeurig' te controlee- ren en na te gaan of onder de vervoerde arti kelen zich granen, peulvruchten of zaden bevinden, die aap de regeering behooren te worden geleverd'. VERHOOG ING VAN HET BROOD RANTSOEN. De regeertag heeft, omdat de toeneming van schier alle besmettelijke ziekten enin z bijzonder de voortwoekering der Spaansche griep volgens eenparig gevoelen der geraad? pleegde medici er op wijzen, dat de voeding der bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvoldoende is, besloten met 15 'November het broodrantsoen te verhoogen van 200 toi 280 gram per dag. (Reeds ta een deel dier vorige oplaag ga- plaatst.) MET ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF. In het genot van onbepaald (Ikin) vataj worden gesteld: lo. in at:, tijdvak van 14-—17 jan. 191® i a. de onderofficieren, korporaals esc, man schappen van de miliüdicAtiag 1915 dti vesting-artillerie, die ingelijfd zijn in hei tijd vak vaa 16—20 October 1915; b. de onderofficier®!, korporaals en man schappen; van de landstormjaarklasse 1914, die m diens! gesteld zijn in het tijdvak van 14 October 1915 bij de infanterie, de ves ting-artillerie, de 'genie en den snotordiaist met uitzondering van hen, geJbesnd under 20. c. de. onderofficieren, korporaals en man schappen van-de "anustoraxjaaridas.ae 1913, die m dienst gestold zijn in het tijdvak van 310 November 1S>15 Wj de infanterie, dfi wielrijders en den motordknst; d. dé onderofficieren, korporaals en man schappen van de lands toom aarklasse 1913, die 21 December 1915 in dienst gesteld zijn bij de genie, met uitzondering van hen, ge noemd onder 2©.j 2o. op 28 Februari 1919 dé onderofficie ren, korporaals en manschappen van den militairen telegraafdienst, behoorende tot de landstormjaarklassa 1914 en 1913, die in dienst gesteld zijn onderscheidenlijk in het tijdvak van 1—4 October 1915 en op 21 De cember 1915. HET HERSTEL DER VERLOVEN. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat van de geheele uitsluiting van verlof worden uitgezonderd personen of groepen van behoorende tot korpsen óf onderdeden, geldheden voordeden en nen waarbij zich ongeregeld die trouw zijn gebleven of hebben meege werkt tot het bewaren of herstellen van da orde. Uitzonderingsverloven zullen worden verleend aan alle militairen bij dringende aanleiding; bijzondere verloven mogen al leen worden ingehouden ten aanzien van mi litairen die zich hebben schuldig gemaakt aan onkrijgstuchtelijke handelingen of wier aanwezigheid noodig is om te onderzoeken in hoever zij medeschuldig zijn. De onthou ding van bijzondere verloven zal niet langer mogen duren dan vereischt is voor het on derzoek of om de krijgstuchtelijke straf te ondergaan. Onder „onkrijgstuchtelijke handelingen" moet worden verstaan het wdgeren of zich onttrekken aan medewerking tot herstel van de orde. (Reeds ta een deel onzer vorige oplaag gemeld.) HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier hield Woensdag in „de Witte Engel" te Hoorn een algemeene vergadering, onder lei ding van den heer W. F. Jongejans, van As- senaelft. In zijn inleiding wees deze op dte droeve tijdsomstandigheden, mede in verband met de griep en vestigde spr. er de aandacht op, dat de landbouwers, .de voeders van het volk, den komenden winter zware verplichtingen zal brengen. Spr. hoopte, diat allen hun best zouden doen elkander door de droeve om standigheden heen te helpen. Medegedeeld werd, dat door verschillende ingestelde commissies nog geen mededeelin gen kunnen worden gedaan. Ingekomen was een reglement van de com missie van toezicht op de cursussen voor be drijfsleiders. De heer Avis (Midwoud) deelde mede, dat de cursus met veel belangstelling wordt ge volgd. Er is weinig verzuim. Het leerplan voor Noord-Holland is ook door de commis sies van andere provincies gunstig ontvan gen. Les wordt gegeven in landbouwvakken, Boekhouden en warenkennis. Ingekomen waren verschillende stukken omtrent stieren, door de Vereeniging op dB bekende voorwaarden verkocht. Besloten werd, de voorjaarsvergadering in Maart 1919 in Uitgeest te houden. De heer Breebaart (Winkel) vreesde, dat daar geen gelegenheid tot vergaderen zou zijn, waarom het bestuur machtiging kreeg, ALKMAARSCHE COURANT. !H 1 «UWJWRJJPj 'vil H.'JW i. jf

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1