Telegrammen oiHanpn nd 5 uur. I Rechtszaken. raad toot de begroeting goed te leuren in ontvang op 4529,8.— en in uitgaaf op 81023.—, met toekenning eener bijdrage van de gemeente tot dekking van het vermoe delijk tekort op de exploitatie van 35298. Alsvoren. BEG ROOTING GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, DIENST 1919. De commissie van belastingzaken stelt den. Raad voor de begrooting der Gemeentelijke arbeidsbeurs, dienst 1919 goed te keuren in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 1538.en bovendien te bepalen, dat het salaris van den directeur met ingang van 1 Januari 1919 wordt gebracht op 500. Alsvoren. VOLKSWASCHINRICHTINO. (Zie ons nummer van Dinsdag). De heer Westerhof wees er op dat het prae-advies pas na 8 maanden kwam ea toch zegt de toelichting zoo weinig. Spr. las hetgeen de Voorzitter in de ver gadering van rebr. daarover zeide. Spr. constateerde, dat het voorstel van spr. en den heer Verkerk, in onderdeelen de kos ten aangaf. Spr. constateerde zeer dicht bij de werkelijkheid te zijn geweest en gaat het afwijzende advies na. Hij veronderstelde dat B. en W. hun bewe ring om het af te wimpelen, hadden gehaald uit net art. van den ingenieur Cijfer, die juist betoogde vóór de oprichting. Het afmaken van het uenkbeeld, zonder motiveering, veroordeelde spr.. Spr. wees er op, hoe Amsterdam is voor gegaan. Wat daar kan, waarom kan dat niet in Alkmaar? De volkstoestand wordt door een gemeentelijke waschinrichting be vorderd. Dikwijls moet nu alles in één kamer gebeuren en gedroogd worden. Het wasschen in nuis is, vooral voor zwak- ;e vrouwen,-misdadig. gemeentelijke wasscherlj doet geen concurrentie aan de bestaande wasscherijen. Nu komt er vervuiling in het arbeidersge zin door gebrek aan de grondstoffen voor ae wasch. De gemeente kan ze gemakkelijker krijgen. Dit is ook in Amsterdam het geval. De verbetering van den volkstoestand is een algemeen belang. Voor de gegoeden wordt al zooveel ge daan. Spr. wijst op het onderwijs. Nu wordt voor de arbeiders niet anders gevraagd dan de wasch tegen den kostenden prijs te berei den. De wasch moet in een gemeentelijke wasscherij, ook met de lotfnen, goedkooper zijn dan dat de arbeiders het zelf doen. Een wasch van 8 K.G., dat is een arbeiderswasch van 2 weken. kos»t dan nog maar 1,60. Spr. had verwacht dat B. en w. niet met zoo'n simpele afwijzing waren gekomen. Spr. kan zich daarbij niet neerleggen. Het zou spreker genoegen doen als B. en W. hun preadvies terug wilden nemen. De Voorzitter had „Gemeentebelan gen" voor zich van 1 November, waarin de heer Wessel den heer Cijfer tegenspreekt. De heer d e W i t had met verschillende deskundigen een onderhoud gehad. Het was nu niet mogelijk de machineriën voor een wasscherij te krijgen. Amsterdam wist achter een stopgezette wasscherij te komen. De rei niging van arbeidersgoed kost tegenwoordig 30 cent per K.G. In de Loosduinsche wasch inrichting is het ondoenlijk een zoodanigen prijs te berekenen, dat de arbeiders dien kun nen betalen. Wat het beginsel betrof, daarover een hygiënisch voordeel en daarom willen B. en W. wachten tot de machineriën behoor lijk te krijgen zijn. De heer C1 o e c k had ook beide artikels in „Gemeentebelangen" gelezen. Spr. is voorstander van een gemeentelijke waschin- riehting en toch voor het denkbeeld van pu blieke werken. Dat B. en W. meenen dat de oprichting niet op den weg van de gemeente ligt, betwist spr. Een waschinrichting is zoo noodig als een gasfabriek en een reiniging. In normale tijden zal spr. de oprichting hel pen verwezenlijken. De heer Verkerk vroeg wanneer het particulier initiatief het niet doet, wie het dan wel moet doen. Voor een groote groep van de bevolking is het een groot belang en daarom moet de overheid ingrijpen. Spr. wij3t op Bergen, waar de wasch naar de fa briek gaat en vroeg of ook B. en W. bereid zijn voor de wasschen van de minst kapitaal krachtigen een toeslag te geven. Devoorzitter zeide dat B. en W. dit niet willen. Mr. Leesberg oordeelde, dat de soci aal-democraten den nood der tijden zooveel mogelijk misbruiken om alles in handen van de gemeente te brengen. Spr. wijst op Am sterdam met de gemeentewinkels. Houdt men in Alkmaar een referendum over de wensche- lijkheid van een. gemeentelijke wasscherij, dan zal de groote meerderheid er tegen zijn. Tal van menschen leven in Alkmaar van het doen van de wasch. De heer d e W i t oordeelde een gemeente lijke wasscherij voor de arbeiders in de toe komst van veel belang. Spr. stond er op als er normale tijden komen, dat er een gemeen telijke wasscherij wordt opgericht. Mr. Leesberg was niet tegen een eventueele subsidie voor het doen van de ar beiderswasch aan - een particuliere inrich- Ee heer Verkerk betwistte het, dat de sociaal-democraten trachten door den nood der tijden hun program verwezenlijkt te krij gen. Het is alleen net gewone gevoel, dat het m de arbeidersgezinnen zoo niet gaat. De arbeiders kunnen de prijzen der par ticuliere inrichtingen niet betalen. Spr. durfde een volksstemming voor een gemeentelijke wasscherij, vooral met vrou wenstemrecht, wel aan. Het deed hem genoe gen dat de heer de Wit zich voor een ge meentelijke wasscherij had uitgesproken. Spr. meende dat de consequentie van de bijlagen van B. en W. was, dat zij genegen ■moeten ziin om aan de arbeidersgezinnen, voor het doen van de wasch, aan de particu liere fabrieken een subsidie te geven. Spr. verzocht B. en W. hun prae-advies terug te nemen. De heer v d. Bosch oordeelde het ook een hygiënisch belang, dat ei' gelegenheden zijn, waar de wasch gedaan kan worden. Spr is voor een gemeentebedrijf, om een ca tegorie personen de gelegenheid te geven, de wasch gedaan te krijgen. In publieke werken toonde de heer 'lingers al aan, dat de berekening van den heer Cijfer nidi juist was. Met die onomstootelijke waarheden is men er niet altijd en op het oogenblik kan men bijna geen machinerieën krijgen. De heer de Wit vestigde de aandacht van den heer Verkerk op het laatste gedeelte in het schrijven van publieke werken. De bedoeling is aan het vraagstuk de aan dacht te blijven schenken. Spr. zal, als hij de tijd daartoe gekomen acht, de zaak in het college van B. en W. weer ter tafel brengen. De heer Westerhof deelde mede, dat spr. en de heer Verkerk, in afwachting van de toezegging van den heer de Wit, hun voorstel introkken. Mr. Leesberg was overtuigd, dat men nu wel voor een gemeentelijke wasscherij zou stemmen. Men moet de oprichting in nor male tijden beoordeelen en voor een platte landsstadje is daarvoor geen reden. De Voorzitter hoopte dat de heer de Wit ook de grootere slijtage in een wassche rij zal overwegen. VERKOOP VAN TERREIN AAN DEN FRIESCHEN WEO. De heer J. J. de Groot Gz., houthandelaar te Barsingerhom, heeft zich onder dagteekening van 15 October 1.1., tot Uwe vergadering ge wend met verzoek om hem een terrein aan den Frieschen weg en wel grenzende aan het terrein van den heer Bierdrager, hetwelk ter rein gemeente-eigendom is, te willen ver-" kooperi, Bedoeld adres werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Dit college bericht thans, het gevoelen te hebben inge wonnen van den directeur der gemeen te-wer ken, die, onder overlegging van eene teeke- ning met terrein-doorsnede, <n zijn rapport eenige voorwaarden aangeeft, welke aan eene eventueele overdracht van het terrein behoo- ren te worden verbonden. Waar tegen den gevraagden verkoop de zerzijds geen bezwaar bestaat, stellen B. en W. voor, bedoeld stuk gemeentegrond, deel uitmakende van de z.g. Gasthuisweide, aan den Frieschen weg, kadastraal bekend in Sectie C dezer gemeente onder de nummers 3030 en 3031 (gedeeltelijk) en1 wel ter grootte van 6400 M*., aan den heer de Groot te verkoopen onder eenige daarbij gestelde voorwaarden, voor 2 per Ma. voor het niet opgehoogde gedeelte van 't terrein, ter groot te vanl8Ó0 M1. en 4.50 per M'. voor 't op gehoogde gedeelte daarvan, ter grootte van 4600 M'. De heer de Wit lichtte hel voorstel toe, dat zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. VERZOEK WERKLOOZE SIGAREN MAKERS EN TABAKBEWERKERS OM HIJURBON, ENZ. (Zie ons nummer van Woensdag). De heer Verkerk kon begrijpen, dat B en W. kwamen met hun voorstel, maar dan kwam dat omdat zij de zaak niet zooals hij hadden bezien. Men heeft hier te doen met werkloozen, die bij werkloosheid door de macht van organisatie wachtgeldregelingen hebben veroverd. Deze soort arbeiders kosten op het oogenblik de gemeente niets. De ar beiders die de wachtgeldregeling hebben, hebben altijd wait meer verdiend. B. en W meenen, dat er een onbillijkheid begaan wordt tegenover de anderen, als men hen nu nog de huurbon geeft. Spr. meent juist het te genovergestelde en verdedigde het verzoek uit billijkheidsoverweging. Tal van die arbei ders betalen nu hun huur niet, en uitzetting zal dan ook spoedig volgen en dan zuljen zij zich tot de gemeente om onderdak moeten wenden. Spr. wil hen daarom de huurbon ge ven. Mr. Leesberg oordeelde de zaak een zeer belangrijke. Spr. kan levendig begrijpen dat er om gevraagd wordt. Maar hetgeen ei in dezen raad gebeurd is moet voor den raad een reden zijn, om er niet op in te gaan. In het Steuncomité is.gezegddie menschen be zorgen de menschen winst", maar spr. wil 't beschouwen als een minder verlies. Veel werklieden d-e bij het Steuncomité komen hebben ook gezorgd, maar hun kassen zijn le dig. De sigarenmakers hebben alleen wat langer werk gehouden .Het zou groote onte vreaenhc.ó wUken h men hen nu zooveel m air eu o ui.; - brengt zelt hun wachtgeld regeling in gevaar, daar het K. N. S. de voor waarde heeft gesteld, dat er niets mag bijko- me i, in welktu vorm ook. Spr. oordeelde, dat het argument van de huur in den raad niet gebruikt mocht worden. Spr. adviseerde voor aanneming van het voorstel. De heer V i kerk oordeelde, dat de praktijk van nat leven zoo is, dat men eerst eet en dan huur betaalt. Spr. kan wel de on tevredenheid begrijpen van een deel der ar beiders, die het onbillijk vinden, dat het groote deel wel de huurbon en het kleine deel de huurbon niet krijgt. Mr. Leesberg wees er op, dat het een 200 sigarenmakers betrof. De heer Verkerk oordeelde dat de werk loosheid onder de sigarenmakers haar top punt wel bereikt zal hebben. De heer W e s t e r h o f herinnerde er aan. dat de gemeente den steun verlaagde omdat anders het K. N. S. geen bijdrage gaf. Waar de gemeente het huurbonnen-sysfeem aan vaardde, daar moet ze die geven aan alle werkloozen. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Tegen stemden de heeren Ver kerk en Westerhof. RAPPORT BETREFFENDE HET ON DERZOEK DER GEMEENTE REKENING 1917. (Zie ons nummer van Woensdag). De Voorzitter deelde mede, dat de heer Hoek van de plantsoenen zich bezwaard gevoelde door een zinsnede in het rapport. De Voorzitter oordeelde dat hij ge lijk heeft en deelde mede, dat het schrijven ter visie gelegd zal worden. Spr. herinnerde er aan, dat de terreinen door werkeloozen in orde zijn gebracht. Hierop wen conform het voorstel besloten. Hkrda sluiting. - ARRONDISSliMENTS-RECHTEANK TE ALKMAAR. Als eerste, beklaagde stond heden een scha- me' gekleed en doornat geregend vrouwtje, Pieuwcrtje A., uit Bovenka rspel, terecht. Het menschje durfde in de wachtkamer zelfs niet op de bank plaats te nemen, uit vrees deze nat te maken en vroeg of zij ge holpen kon worden, want ze had thuis een groot aantal kinderen en drie zieken en haar man verdiende in tijden geen geld. Haar zaak ze moest terecht staan we gens het ontvreemden van bankbiljetten moest echter een paar uur uitgesteld worden, wegens het niet verschijnen van de getuigen. VERBODEN VERVOER. Wegens verboden vervoer diende hierop de zaak tegen den niet verschenen schipper Klaas B., tegen wien deswege 5.boete ol 2 dagen hechtenis geëischt werd. DIEFSTAL VAN BRANDSTOFFEN. Johannes de O., melkrijder te Heer-Hugo- waard, was niet verschenen. Beklaagde was als brandstoffenrijder werk zaam geweest en had turven weggenomen. Op zijn zolder had de politie een 700 tur ven gevonden. De landbouwer P. Henk te Heerhugowaard had in Maart in plaats van 60 pond 52 pond briquetten ontvangen. Getuige had de briquetten nagewogen, om dat zijn jongetje gezien had dat beklaagde de briquetten uit den zak haalde en onder de iosse zakken gooide. De broer van beklaagde deelde een zelfde ervaring mede. Getuige Dekker, eveneens landbouwer te Heer-Hugowaard had ook 8 pond briquetten te weinig ontvangen. Getuige A. Kruyer had 90 pond turf moe ten ontvangen en den volgendien morgen woog de turf maar 80 pond. Getuige M. de Vries, brandstoffenhande- laar te Heer-Hugowaard, deelde mede, dat beklaagde, zonder zijn medeweten, in zijn dienstbetrekking zoo had gehandeld. De eisch luidde 5 maanden gevangenisstraf. VERNIELING. Klaas de B., koopman te Alkmaar, had bij den caféhouder P. Breed te Schoorl op 10 Juni, des middags, een ijzeren tafeltje op het billard gegooid, waardoor 2 gaten in het la ken ontstonden. Beklaagde was niet verschenen, doch de caféhouder verklaarde, dat hij zich bereid verklaard had de schade te vergoeden. De eisch luidde 25.boete of 10 dagen hechtenis. Hierop verscheen als beklaagde de 25-ja- rige S., landbouwer te Zijpe, die zich even eens te verantwoorden had voor het vernielen van het billardlaken van het billard van bo- vengenoemden caféhouder, eveneens op 10 Juni. Beklaagde had de queue woest op het bil lard neergegooid omdat er door zijn tegen partij verkeerd geteld werd. Dit had tenge volge dat er een gat in het laken kwam. Beklaagde had ae schade willen vergoeden, maar dit, wanneer de vervolging niet was doorgegaan. De caféhouder wilde echter een geheel nieuw l?ken en daar er een zeer oud laken op lag, had beklaagde niet meer d'an 25.willen geven. De president wees beklaagde er op. dat hi: bij de politie bekend had opzettelijk met de queue een gat in het laken te hebben gemaakt. Beklaagde ontkende dit. De zaak werd uitgesteld tot over 4 weken voor het hooren van niet versohenen getui gen. VERDACHTE BOT£RVERKOOP. Gerardus van D„ voddenkoopman te Alk maar, had 17 KG. boter voor 47.ver kocht aan d'en banketbakker C. v Stam. Beklaagde was niet verschenen, maar za' als de officier van justitie zijn zin krijgt, 'r 25 boete hebben te betalen of 10 dagen moeten opknappen. VERBODEN VERVOER. De handelsreiziger Frederik L. te Den Hel der, had zich aan verboden vervoer van 20 O. cacao schuldig gemaakt. Eisch 15.boete subs. 10 dagen hech tenis en verbeurdverklaring inbeslag geno men cacaopoeder. VERZET TEGEN DE POLITIE. JanJK., houtbewerker, had zich op 21 Juni des avonds verzet tegen het overbrengen naar het politiebureau, door den inspecteur van politie v. d. Berg, d'ie het noodig oor deelde hem van de Breedstraat naar het bu reau te brengen. Beklaagde had van zich af geslagen. Hij herinnerde zich' het gebeurde niet, wel wist hij, dat hij een klap met de sabel had ge had. De officier requireerde 14 dagen gevange nisstraf. Mr. Leesberg wees er op, dat beklaagde's laatste verooraeeling van 1916 dateerde. Sinds kwam beklaagde in Alkmaar en begon een beter leven. Bedoelden avond was beklaagde tengevol ge van een bloedende wonde naar buiten ge gaan en wist niet meer wat hij deed. Beklaagde heeft zich aangeslotenbij het kruisverbond en van zijn patroons zijn gun stige verklaringen. Spr. vroeg een voorwaardelijke veroordee ling en benoeming van een van de leden dter vereeniging tot patroon over beklaagde. VERBODEN VERVOER. Nicolaas H., landbouwer te Zijpe, had van Zijpe naar Schagen 92 eendeneieren vervoerd en wel op 11 Juni j.l. Toen ze reeds bij den winkelier waren, maakte de controleur proces-verbaal op. Eisch ƒ15.boete of 5 dagen hechtenis en verbeurdverklaring der eieren. Hubertus van de G., fabrikant -te Velzén, had kippeneieren vervoerd. Eisch alsvoren1. Arie J., koopman te Schagen, had schapen- vleesch vervoerd op 27 Juni en was daarme de ook te Den, Helder aangehouden. Eisch alsvoren. OVERTREDING MAXIMUMPRIJS. Frouwtje K., Den Helder, had aan T. Dijk man, aldaar, op 28 Juni suiker verkocht tegen Maximumprijs en wel 10 pond, beneyens 0.50 fooi. Eisch 50.— boete of 25 dagen hechtenis. De zaak tegen Dieuwertje A. werd hierop wederom uitgeroepen. De getuigen waren nog niet verschenen. Beklaagde bekende, dat ze bij haar .buren in Mei uit een geldkastje eenige malen, n.l. eenmaal 25.-—, toen 10.en daarna 100.had ontvreemd. Snikkende bekende beklaagde het ten laste gelegde. Ze had zoo gehandeld uit verregaan de armoede, maar had er zeer veel berouw vair ln haar gezin ontbrak het aan alles. De president weer er op, dat beklaagde handelcfe met verregaande sluwheid. Ze had een sleutel van de üeur van de buren en een van het geldkastje. Rechter Mulder wees beklaagde er op, dat ze per week toen nog 41.inkomen had door haar drie zoons. Beklaagde bevestigde dit, doch deelde me de, dat dit niet geregeld het geval was. Ze moesten daarvan met z'n elven leven en 5.huur betalen en doordat ze veel op achter was, moest ze, als ze het geld ont ving, dit weer aau anderen'geven. Ze had 14 kinderen gehad. Nu had ze niets geen geld meer en met haar groot gezin en zieke kinderen wist ze niet hoe ze er komen moest. De officier van justitie eischte bekrachti ging van het vonnis, al. 5 maanden gevan genisstraf. Beklaagde vroeg vrijspraak en was over tuigd dat de heeren, als ze wisten hoe ze moest tobben, het haar zouden geven. De president meende dat iemand met 41 in de week nog niet behoefde te stelen. MISHANDELING. Willem S., timmerman, zwervend, was niet verschenen. Deze beklaagde had den werkman C. v. d. Kooy te Hoorn in het begin van Augustus de middelste slagader van den Linkerarm door gesneden. Dr. v. Dam legde, na dte gebruikelijke ver klaring tegen den eed te hebben geteekend, als deskundige verklaringen af, waaruit bleek dat de mishandelde,-wanneer zijn arm niet goed afgebonden geweest was, ae kans had gehad dood te bloeden. Getuige J. v. d'. Molen, slager te Dirks- horn, deelde mede, dat beklaagde den ge- heelen morgen v. d. Kooy bedreigd had te zullen afmaken, omdat zijn schoenen weg wa ren. Getuige zag dat beklaagde v. d. Kooy bij de borst vast had en zag toen beklaagde een mes uit zijn zak halen en kort daarop v. d. Kooy's arm hevig bloeden. De officier van justitie eischt 5 maanden gevangenisstraf. Hierop had zich te verantwoorden de 18- jarige Gerrit N., schipper te Wieringen. Beklaagde had op 7 Mei, ten laste van den schippersknecht A. Mostert, twee bankbiljet- en ontvreemd, door deze uit een portefeuille, die zich in getuige's jas bevond, weg te ne men. Beklaagde bekende, doch was voor de ver leiding bezweken, daar de portefeuille op den grond viel, toen beklaagde de jas ver legde. Van het geld had beklaagde 5.opge maakt, maar die had hij al weer aan zijn ka meraad terug gegeven. De officier vorderde een voorwaardelijke veroordeeling van 3 maanden, met een proef tijd van 3 jaar. DIEFSTAL. De volgende beklaagde, Harmen O., ar beider te Den Helder, was ook niet versche nen. Op 14 Juni j.l. had hij een donkerblau we trui van een marinevaartuig ontvreemd welke behoorde aan den sergeant-adelborst P Rouwenhorst. De zaak werd wegens niet verschijnen van een paaf getuigen aangehouden tot over 14 dagen. NIET VOOR DEN KEURINGSRAAD VERSCHENEN. Tegen H B. werd wegens het niet verschij nen voor den keuringsraad te Winkel 25.— boete of 5 dagen hechtenis geëischt. Voor het niet verschijnen voor genoem den raad te Schagen op 11 Mei werd tegen C. K. te Harenkarspel een zelfde straf ge ëischt. Dit geschiedde ook tégen Jacob B., land bouwer te Andijk en Jan R., landbouwer te Enkhuizen. VERBODEN VERVOER. Nan S., koopman te Schagen, was ook niet verschenen. Dit verhinderde niet, dat de of ficier van justitie tegen hem wegens het ver boden vervoer van schapenvleesch op 27 Juni van Schagen naar Den Helder 15.boete of 10 dagen hechtenis eischte. Voor een zelfde misdrijf werd tegen de niet verschenen Jacob S., werkman te Scha gen, eveneens 15 boete of 10 dagen hechte nis geëischt Klaas S., landbouwer te Harenkarspel, had op 18 Juni een stierkalf naar Schagen ver voerd, om dit daar te markten. Eisch 15. boete of 10 dagen hechtenis. Gerrit J., winkelier te Anna-Paulowna, had vleesch en vet vervoerd en tegen hem werd ook 15.— boete of .10 dagen hechtenis ge- eischt DIEFSTAL. Heinrich August Fritz S., landarbeider, thans gedetineerd, was ten1 laste gelegd, dat hij zich te Andijk wederrechtelijk nad toege- eigend 2 konijnen, 1 kip en 1 rijwiel. Het rijwiel had hij in Maart gehuurd, onder voorwaarde, dat wanneer hij er 130.op betaald had, het zijn eigendom was. Na er een 40.op betaald te hebben, verkocht hij het rijwiel Ln Augustus. Beklaagde had zoo gehandeld, omdat hij kleeren moest koopen. Daar zijn meisje het afmaakte, stal hij in October d'e konijnen en de kip. De heer Weber fungeerde in deze zaak als tolk. De officier eischte, omdat hij niet geloofde dat de aard van beklaagde misdadig was, 6 maanden gevangenisstraf. Mr. D. Sluis verbaasde zich er over dat de officier, die toegaf dat de beklaagde geen misdadiger was, voor die kleine feiten 6 maanden durfde eisch en. Pleiter wees op de kinderlijke bekentenis van beklaagde en noemde dit heel wat voor een Duitscher. Door zijn bekennen maakt hij menig rasgenoot beschaamd. Pleiter meende dat beklaagde voor voor waardelijke veroordeeling in de termen kwam en vroeg anders een lichtere straf. EEN ZAAKJE MET GESLOTEN DEUREN. Wolter S., eeh jongentje uit Schellinkhout, stond met gesloten deuren terecht HET NIET INLEVEREN VAN HAVER Na dit kinderwettenzaakje werd voorge bracht Jan K., een veehouder van Texel. Hij had in verband met de op zijn graankaart gestelde gegevens van zijn haver 1435 kilo gram mogen behouden, terwijl hij 4465 kilo gram er van had moeten inleveren voor de regeering, wat hij niet heeft gedaan. De hardhoorende beklaagde werd' nu, daar de O. v. J. het ten laste, gelegde bewezen achtte, opgeknapt meteen eisch tot betaling van 250 gulden boete te vervangen bij niet- oetaling door 25 dagen hechtenis. VERVOER VAN KIPPENEIEREN. Niet verschenen was Cornells Simon K., van Texel, die op 25 Juni j.l. van Texel naar den Helder kippeneieren had vervoerd en 'het daarop toepasselijke vervoerverbod had over treden. De hulpcommies G. Bakker had de eiertjes in beslag genomen. Eisch 15.boete of 10 dagen hechtenis. VERVOER VAN SCHAPENVLEESCH. Arend W., eveneens van Texel, stond we gens verboden vervoer van schapenvleesofe en -vet genoteerd en werd deswege bedacht met een eisch tot 15.boete of 10 dagen hecht VERKOOP BOVEN MAXIMUMPRIJS. Comelis M., als winkelknecht in betrek king bij zekeren Veld te" Andijk, had een hoe veelheid zeep aan een Andijker huismoeder verkocht, maar daarmede had hij de maxi mum prijzen leelijk overschreden. En nu als gevolg een eisch tot 25.boete of 10 da gen hechtenis. MISHANDELINO. Nanne P., van Enkhuizen, was, als vele be klaagden vandaag, niet verschenen. Hij stond op 25 Juli met Klaas Buis te praten, toen hij gestoord werd door den werkman Meinden Reus, die Nanne uitmaakte voor al wat lee lijk was. Deze werd kwaad en sloeg Mein- dert om kop en ooren. Reus maakte cf'r werk van en wist als mede-getuige nog zekeren T. Roozendaal op te schommelen, die het rel letje had gezien. Het slot van de aandoenlij ke historie was, dat de Officier tegen Nanne een geldboete van 15 requireerde, te ver vangen door 10 dagen hechtenis. VERNIELING. Daarna kregen we Pieter S., een jeugdige arbeider uit Spanbroek. Die was in den avond van Zondag 7 Juli te Obdam in het café van J. Dekker te Obdam, waar een paar „artisten" optraden en in verband daarmede werd er entrée geheven. Daar wou Pieter niet „an" en hij kreeg met den kastelein verschil Dekker smeet ten slotte den jongenheer er uit, maar toen heeft Pieter uit wraak een ruit verbrijzeld in een der gelagkamer-ramen. Deswege werd nu 15.boete of 10 da gen hechtenis gevorderd. BELASTING-ONTDUIKING. Poortsluiter was Petrus V. uit Medemblik. Hij had de stedelijke belasting overtreden, door het niet aangeven van twee honden. Geëischt werd twee maal 5.boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. Den volgenden Dinsdagmorgen,-ter buiten gewone terechtzitting, ten half tien ure uit spraken. In de middagzitting werden, evenals ln de morgenzitting, zoowel de buitendeuren als de deuren van de zittingzaal geheel geopend gehouden. Dit geschiedde met het oog op de Spaan- sche griep en de president verzocht zelfs de ïoestend'en van de tribune te verwijderen. ONLUSTEN TE KIEL. KEULEN 7 Nov. De Köln. Volksz. meldt uit Kiel, dat de stadscommandant van Kiel door een patrouille soldaten fti zijn woning is overvallen. De commandant verzette zich tegen zijn arrestatie en werd daarop door een soldaat doodgeschoten. De soldatenraad verklaarde dit voorval te betreuren. De algemeene werkstaking duurt voort De verbinding van de stad met de om liggende plaatsen is verbroken. SCHADELOOSSTELLINO. BERLIJN, 7 Nov. Bij de wapenstilstands onderhandelingen zal er naar vermoed wordt van Duitsche zijde op worden gewe zen, dat de uitspraak betreffende de schade loosstelling in de laatste nota van Wilson moeilijk in overeenstemming is te bren gen met punt 7 en 8 van Wilson's vredes- program. Het blijft Duitschland vrij staan de oorlogsschade die het eveneens geleden heeft op te geven en te betoogen dat ver woestingen van Vlaanderen en Noord- s Frankrijk ook door de vijanden zijn aange richt. ONGEREGELDHEDEN ÏNTITCK?" EN CUXHAVEN. BERLIJN, 7 Nov. De Soldatenraad in Altona eischte van 'den plaatselijken com mandant inwilliging van dezelfde eischen als te Kiel werden gesteld, waaraan de commandant voldeed. Ook te Cuxhaven hadden dergelijke on lusten plaats, alwaar evenals te Rcnsburg de roode vlag op de schepen werd gehe- schea, GEEN DUITSCHE TROEPEN DOOR HONGARIJE. WEENEN, 7 Nov. De Hongaarsche re geering wenscht, daar zij sedert 1 Nov. een neutrale staat is, slechts volgens de wenschen van da»entente een doortocht van de ontwapende troepen van het leger van Mackensen uit Roemenië door Hongarije toe te staan. De entente verlangt dat de zich in Hongarije bevindende Duitsche troepen ontwapend zullen worden, het land binnen 14 dagen zullen verlaten en daarna geïnterneerd zullen worden. Gene raal Mackensen weigerde den eisch om de wapenen neer te leggen, te aanvaarden. Generaal Franchet Despéré verklaarde in geen geval den doortocht van Duitsche troepen te kunnen toestaan. KONING PETER IN BELGRADO. WEENEN, 7 Nov. Koning Peter van Servië heeft zijn intocht gedaan in Bel grado.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 6