DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im De strijd in en bniten Europa. V> 265 Honderd en twintigste Jaargang. Aïonnemefltspriis bü Toomllfcetallng p. 3 maanden 11.65, ft. p. postl 1.9D- Bewlisnoesners 5 ct. Statsaflsirlis 15'ct n hik!, pnnlem tetters paar plaatsrnlmte. Br. ft. GA Boefc- ei Infe&nUsl Btrsi, Coatér t Be. fserdeis B S. M A A N l> A 6 11 NO VEMBIR. Buitenland» Binnenland. Gemengd Nionws. De keizer is dus afgetreden en de kroon prins heeft afstand van zijn rechten van P ui- sen gedaan. Er was de laatste dagen niemand meer die aan de noodzakelijkheid daarvan heeft getwij feld: De keizer en de kroonprins pasten niet meer in den nieuwen Duitschen staat. Zij wa ren de meest op den voorgrond tredende machtsfiguren in het oude militairistische stelsel en met den val van dit stelsel was hun aanblijven onmogelijk geworden. Wilhelm II, die weinige maanden na den dood van zijn grootvader in 1888 de keizers kroon erfde, is voor het Duitsche volk een figuur van beteekenis g'eweest. Duitschland heeft den oorlog verloren en door de over- Winning der Geallieerden is het met forsche hand opgebouwde keizerrijk als een kaarten huis ineen gestort en wordt de keizer het slachtoffer der omstandigheden. Had Duitschland dezen oorlog gewonnen, dan zou het Duitsche volk van zijn keizer een afgod hebben gemaakt, dan zou Wilhelm II met p acht en praal zijn zegetocht door Ber lijn gehouden hebben en te midden der jube lende bevolking zich den van God gegeven heerscher hebben gevoeld. Duitschland heeft den oorlog verloren, het Duitsche volk heeft zich vrij gemaakt, het heeft de oude heersehers en net geheele oude stelsel van zich afgezet en Wilhelm II zal waarschijnlijk als een banneling in eenzaam heid zijn verder leven moeten slijten. Maar de haat van het Duitsche volk treft hem niet, of laten wij liever zeggen nog niet. Daarvoor is de keizer te zeer de verpe - soonlijking van de Duitsche eenheid geweest, daarvoor heeft ipen te lang in hem den man gezien, die het Duitsche vaderland een voor aanstaande plaats in den Europeeschen sta tenbond wilde zien innemen, v Er is over Wilhelm II heel wat geschreven, er is heel wat critiek op hem uitgeoefend, maar hij is steeds als een figuur "van beteeke nis beschouwd. Dat de vijandelijke pers de persoon van den keizer in een bijzonder ongunstig dag licht gesteld heeft, is te begrijpen, maar men mag daarbij niet over het hoofd zien, dat in de jaren toen Engeland ep Duitschland nog op vriendschappelijken voet stonden, dezelfde bladen, die nu den keizer zoo ongunstig af schilderden, zijn verdiensten hemelhoog heb ben geprezen. De waardeering voor op den voorgrond tredende vorstelijke of politieke personen wisr eelt steeds naar gelang de omstandigheden zich wijzigen. De Duitsche keizer heeft zich naar men zegt niet verantwoordelijk voor dezen oorlog ge- voeld. Hij zag in het oude militairistische stelsel het behoud voor zijn land, hij meende zijn rijk het best te kunnen, dien en door leger en vloot zoo krachtig mogelijk te maken, hij was de verpersoonlijking van het oude sy steem van ijzeren tucht en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid De keizer moet dezen oor log niet gewild hebben, maar wie onpartijdig het verloop der zaken gadeslaat, moet begrij pen, dat juist het oude systeem te sterk door gevoerd tot een reactie moest lijden en zal eveneens moeten toestemmen, dat wanneer de keizer zich in 1914 persoonlijk krachtig tegen hulpverleening aan Oostenrijk-Hongarije ver zet, had, de oorlog waarschijnlijk niet zou zijn uitgebroken. De keizer, van jongs af aan in het oude stel sel opgevoed, de man die in zijn omgeving geen andere raadslieden had dan mannen, die sterk eenzijdig dachten en handelden, heeft zich ongetwijfeld voorgesteld, dat hij in het ware belang van land en volk handelde. Hij was, niet rijp voor den nieuwen staats vorm en hij moet er volkomen van overtuigd zijn, dat zonder hem en zonder het oude door hem het eenige ware geachte stelsel, het Duit sche volk zijn ondergang tegemoet gaat. Waarschijnlijk is dit de reden geweest, dat hij nog steeds niet kon besluiten afstand van den troon te doen, in de ijdcle hoop, dat alles zich nog ten goede zou keeren en hij door afstand van een groot deel zijner keizerlijke rechten als zoogenaamd democratisch vorst zijn volk langs nieuwe wegen zou kunnen lei den. Die toekomst-droom is voorbij. De keizer zal in de komende jaren' kunnen overwegen in hoeverre hij misgetast heeft en de kroonprins, die meermalen de aanstoker van den wereldoórlog is genoemd .zal dezer dagen kunnen constateeren, dat het Duitsche volk van hem en zijn ideeën genoeg heeft en dat het geen frischer fröhlicher Krieg voor zijn toekomstige grootheid meer noodzake lijk acht. Met dit tweetal heeft de hertog van Bruns- wijk, schoonzoon van den keizer van zijn rechten afstand gedaan, terwijl In Beieren de republiek geproclameerd is. Inmiddels is het de keizer in Duitschland blijkbaar te warm geworden. Zöoals wij reeds bulletineerden is de keizer met gevolg over de NederlandscHe grens ge komen. Meerdere bijzonderheden daarover vindt men in een artikel van het Maandagochtend blad, in dit nummer overgenomen en onder de hedenmiddag door ons ontvangen tele grammen. Het bericht dat de kroonprins ge dood zou zijn, werd nog niet officieel beves tigd. Het aftreden van den keizer heeft de revo lutie niet meer kunnen tegenhouden en het is de vraag ol eèui vroeger aftreden den loop van zaken nog had kunnen verhinderen. Duitschland heeft de Russische ziekte, maar zooals de eene patiënt die ziekte beter doorstaat dan de andere heeft het sterke Duitschland niet d>e kwaadaardige verschijn selen, die het door en door gedesorganiseerde Rusland ondermijnd hebben. De revolutie is in Duitschland niet meer te keeren maar zij heeft tot dusver een' buiten gewoon rustig en on-bloedig verloop. Wij zullen nu aan de hand der verschillen de telegrammen der jongste gebeurtenissen in het Duitsche rijk volgen. De opstand-bewegingen hebben steeds ver der om zich heen gegrepen en in Hannover, Keulen, München, Bronswijk, iMaagden- burg en tal van andere stedn is het gezag in handen der arbeiders en soldaten overgegaan. Vanuit die centra worden treinen vol opstan delingen naar het binnenland gezonden, die overal de arbeiders tot deelname aan de revo lutie aanspoorden, wat in de meeste gevallen gelukte al stuitte men hier en daar nog op ou- verwachten tegenstand. Te Wilhelmshaven en op tal van andere plaatsen werden' de gevangenissen geopend. In München kwamen ernstige onlusten voor. De republiek wordt uitgeroepen en een raad van arbeiders en soldaten' gevormd on der voorzitterschap van Kurt Eisner. Het ge- heelé garnizoen' stelde zich ter beschikking van de republïkeinsche regeering en de dy nastie Wittetebacb is afgezet. Onder den dram van dm arbeiders en soldatenraad gaf de groothertog van. Meck lenburg te kennen, dat er onverwijld een op het grondwettelijk en parlementair stelsel berustende Landsgrondwet moet worden inge voerd. De arbeiders- en soldatenraad te Hamburg beval alle schouwburgen en ontspanningslo kalen weer te openen Een kruiser en zes torpedobooten van de Noordzeevloot liepen onder de roode vlag de haven burnen. Te cas- sel besloten de burgemeester, de gemeente raad en de hoofdcommissaris van politie zich naar de wenschen: van den te vormen arbei ders- en soldatenraad te zullen schikken. Te Emmerik weigerden de soldaten dienst en ve len' vertrokken in de lichting van Wesel. Het treinverkeer staat stil ai de verbinding met Keulen' en' Ehisseldorf is verbroken. In Mann heim, Leipzig, Neurenzerg en Dusseldorf ging het gezag in handen der revolutionairen over. De nieuwe regeering te Baden is onder voorzitterschap van den sociaal-democraat Geiss gevormd. Te Frankfort a. Main is de uitvoerende macht geheel in handen van den soldaten raad, die in voortdurend contact met de geor ganiseerde arbeiders handelt De Beiersche koninklijke familie heeft zich naar Wuldeaharfh begeven In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de koning met zijn kinderen en prins Kupprecht uit München vertrokken zonder dat het doel van de reis bekend was. (Men zie onze telegrammen). De groothertog van Baden heeft den Land dag voor vérstrekkende hervormingen tegen 15 November bijeengeroepen De groothertog van Hessen heeft nög niet formeel afgedankt, doch dit is nog slechts een kwestie van uren. want de sociaal-democraten en de arbeiders- en soldatenraden verlangen de republiek. De arbeiders- en soldatenraad te Mann heim heeft de sociale republiek uitgeroepen De Wurtembergsche regeering 'heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij de bevol king uitnoodigt de lichamen tot handhavin; der openbare veiligheid en orde bij hun taal te steunen en den arbeid te hervatten. Zijn al- cratische partij en den arbeiders- en soldaten raad gekozen uitvoerend comité waaraan ge-v neraal von Ebbinghaus met zijn officiers corps zich tot tenuitvoerlegging van de noo- dige maatregelen, en de handhaving van de openbare veiligheid ter beschikking! heeft ge steld. Het meest trekt natuurlijk de revolutionaire beweging in Berlijn de aandacht. Zaterdagmorgen brak de algemeene sta king uit en tegen den' middag ging het regi ment Naumburgsche jagers tot het volk over en zond eeni afvaardiging naar den raad van arbeiders en soldaten. Andere troepenafdee- lingen sloten' zich aan en het geheele Alexan der-regiment ging tot het volk over. De offi cieren vluchtten en voor de Chausseestraat kwam het tot een onbeduidende schietpartij. In de stad bleef het ordelijk en rustig. Man schappen van het regiment. Naumburgsche jagers bewaakten het gebouw van het soci aal-democratisch dagblad de Vorwarts waar de roode vlaggen waren uitgestoken. Wolffs telegraafbureau werd door den ar beiders- en soldatenraad bezet. De nieuwe dienst werd niet vertraagd, maar staat onder voor-censuur van den arbeiders- en soldaten raad. In den middag werden de bruggen1 door sterke afdeelingen met machinegeweren be zet. Talrijke auto's met gewapende matrozen, arbeiders en soldaten en groote troepen te voet hielden alle militairen aan en ontdeden hen van cocarden, schouderstukken en ijzeren' kruisen Groote stoeten bewapende burgers en soldaten trokken met roode vlaggen en onder het zingen van de arbeiders- Marsei 1 laist door de straten, terwijl onophoudelijk de kreet „leve da republiek" gehoord werd. De politie was verdwenen en de orde werd bewaard door 'revolutionnairen. met roode en witte banden om den arm. In den namiddag werd het telegraafkan toor bezet, de politie werd ontwapend en alle wachtposten met soldaten en arbeiders bezet. Uit het balkonvenster van het keizerlijk pa leis vanwaar bij het uitbreken van den oorlog de keizer de menigte toesprak, wapperde de roode vlag. Voor de paleizen en ministeries werden wachtposten opgesteld. Liebknecht en Ledeheur reden voor de be- toogers uit. De soldatenraad heeft gister het militair commando in het binnenland op zich geno men en een proclamatie tot het volk gericht. In den nacht van Zaterdag op Zondag ging het uitvoerend bewind over op den voorloo- pigen arbeiders- en soldatenraad. De plaats vervangende commandeerende generaal en de gouverneur zijn afgetreden, het burgerlijk be stuur en de politie-autoriteiten zetten hun werkzaamheid voort. Des namiddags vond de verkiezing van den definitieven soldatenraad plaats.De militaire gevangenen werden in vrijheid gesteld. Zaterdagavond is het aan de Marataelge- bouwen nog tot een schietpartij gekdmen. Uit het gebouw werd een hevig machinegeweer vuur op de menigte gericht. Nadat de man schappen van den soldatenraad, die zich ach ter de Begasfontein hadden opgcsteld? hun munitie verschoten hadden, trokken zij zich terug en wachtten versterking af. Toen deze na een half uur aankwam, werd een aanval tegen de Mami&ll op touw gezet. Scheidemann hield van het Rijksdaggebouw een toespraak, waarin hij het uitroepen der iek bekei 'ijk i karfter waarin in het begin van den oorlog de republiek bekend maakte. In het 'koninklijk paleis, en wel in dezelfde Hij zegt daarin begonnen te zijn een nieu we volksregeering te vormen, welker streven zal zijn het Duitsche wolk spoedig den vrede en de vrijheid te brengen. Hij wijst er op, dat de politieke omwenteling de levensmiddelen- voorziening niet storen mag, daar schaarsch- te aan voedsel tot plundering en ellende voor allen1 leidt. In de tweede proclamatie wordt medege deeld, dat de nieuwe regeering haar taak ter hand genomen heeft, het Duitsche yolk voor hurgeroorlog en hongersnood zal bewaren en zijn rechtmatiger etech fct zelfbepaling zal doorzetten. De nieuwe rijkskanselier doet een ernstig® oproep aan het geheele volk om samen te wer ken en Duitschland niet aan de anarchie over te leveren'. De laatste oproep der negeering luidt als volgt: De dag van heden voltooide de bevrijding van het volk. De sociaal-democratische partij heeft de regeering aanvaard en aan de onaf hankelijke sociaal-democratische partij een keizer een toespraak hield, sprak Liebknecht tot de menigte over de Internationale, Het Berlijnsche garnizoen heeft zich zonder tegenstand te bieder!' bij de nevolutionnairen aangesloten. Velen wierpen him geweren in de Spree. In een vergadering van de sociaal-demo cratische Rijksdaggroep waaraan ook de ver tegenwoordigers der groote bedrijven deelne men, werd de wensch uitgesproken het met de onafhankelijken eens te worden. Éénstemmig werd besloten, dat de^sociaal- democraten uit de regcering treden. De afge vaardigden Ebert, Braun, Wils en Eugen Ernst werden aangewezen om met twaalf vertrouwensmannen van de fabrieken een be perkte commissie te noemen, die zich zoo noodig met een arbeiders! en soldatenraad zou verstaan. De groote commissie van os vertrouwen»- g BBfenaa» der paritf hi de bedrijven besloot daarop tot de algemeene staking. M!et de on afhankelijken zou, naar van particuliere zijde gemeld wordt, geen overeenstemming moge lijk blijken. Verschillende regimenten besloten tot de republiek over te gaan en hieven een' hoezee aan op den vrijen Duitschen volkss taai De matrozen van Wilhelmshaven zonden in een luchtschip een afvaardiging naar Ber lijn en drie duizend matrozen van Kiel bega ven zich naar de hoofdstad. De Lokal' Anzeiger meldt, dat de vereenig- de vergadering van sociaal-democraten, onaf hankelijken en leien van den arbeiders- en soldatenraad' besloot voor 'de vorming van een' republiek op te komen. Een constituante zou een nieuwe staatsorde in het leven roepen Een deputatie trachtte de regeering te be wegen af te treden en de overneming van het staatsbestuur door het nieuwe stelsel voor te bereiden em naar verluidt wordt met de leden der andere meerderheidspartijen over intrede in de nieuwe regeering onderhandeld. De Voss. Ztg. meldt, dat de Berlijnsche arbeiders- en soldatenraad uit een commissie van de onafhankelijken bestaat, benevens een comité, dat door cie soc. dem.-partij van Duitschland is gekozen. De eerste zitting van den arbeiders- en sol datenraad werd om half tien des avonds in de groote zittingszaal van den Rijksdag ge opend. Barth als voorzitter sprak zijn vreugde uit over .den succesvollen opstand van het Ber lijnsche proletariaat en bracht het Berlijn sche garnizoen, dat zich aan de zijde van net volk neeft geplaatst, hulde voor zijn houding, die tot de nagenoeg zonder bloedvergieten behaalde overwinning van de revolutie geleid heeft. De stemming van de vergadering was geest driftig. Uit Frankfort werd gisteren gemeld, dat de vorming van de nieuwe regeering te Berlijn, Ebert, Scheidemann, Landsberg, zich in alle orde voltrokken heeft. De regeering zal zich organiseeren voor de verkiezing eener constitueerende nationale vergadering. Aan deze verkiezing zullen alle burgera ouder dan 20 jaar, van beiderlei sek se deelnemen Als dit geschied zal zijn, zal de regeering haar machtsbevoegdheid in handen der nieuwe regeeringsvertegenwoordiging leggen. De gebeurtenissen in Duitschland volgen' elkaar met ontzettende snelheid op. Meldden' wij in ons vorig nummer dat .Max van Baden heit voorstel zou doen den sociaal- democrabsche Rijksdagafgevaardigde Ebert tot rijkskanselier te benoemen, op het oogen- bflk. dat wij dit schrijven, is dit in 1912 voor het 'district Elberfeld-Barmen gekozen rijks daglid niet alleen reeds als rijkskanselier opgetreden maar heeft hij reeds een tweetal proclamaties aan het volk uitgevaardigd. De nieuwe regeering zal zich voor de ver kiezingen voor de Constituante organ iseeren. Zij zal alsdan haar gezagsbevoegdheid^ over dragen aan de nieuwe vertegenwoordiging des volks. Maarschalk Fvch heeft de Duitsche afvaar diging veor den wapenstilstand' omvangen ra hui Jc voorwaarden voorgelezen. Hij weigerde een' onverwijlds wapeesdnr- sing en verklaarde, dat de wapenen niet c>u- den rustel dan na onuerteekeuiag van ket verdrag. De gedelegeerden zonden toen em koerier met den tekst naar Spa, snaar deze koerier schiint zoo'n ongelukkige rris te hebben ge had, dat hij heel laat ter bestemder plaatse is aangekomen en het onwaarschijnlijk begon te worden of de Duiteehe regeer ingi binnen bet vastgestelde tijdperk de voorwaarden zou kunnen aanvaarden De gedelegeerde, genaamd Vbn WtoterMt had, nu het den koerier onmogelijk bleek den landweg te nemen, reeds voorgesteld! hem maar per vliegtuig! zijn reis te deen vervol gen. Zaterdag werd' officieel uit Berlijn geseind, dat de koerier de plaats vsn bestemming nog steeds niet bereikt had, wat men aan een on geval meende te moeten toeschrijven. Uit Berlijn wordt later officieel gemeld dat de wapenstilstandsvoorwaarden bekend zijn geworden. Wij' hebt» deze reedis gebuifetineerd. Zij betreffen: 'Onmiddellijke ontruiming van België, Frankrijk en Elzas-LotHarlngen, er moeien worden afgestaan duizend kanonnen, dertig duizend mitrailleurs, drie duizend mjnwer- <n twee duizend vliegtuigen. Ontruiming \-m den linker RijnoeverMainz Cobhm en Keulen worden door de vijand bezet. Uit kei Linker Rijnoever gebied mag niets wegge voerd worden, afstand van vijfduizend loco-, motieven, honderd vijftig duizend waggons, tienduizend autefs, afstand van de verdragen van Brestitiowsk Boekarest Afrika. Terugga ve vermogen Belgische bank en Russische en ïlpemunsehé góud, uitlevering van 100 duikbooten, acht lichte kruisers, zes dread noughts en vrije doorvaart door Kattegat. De blokkade blijft bestaan, de wapenstil stand duurt dertig dagen. (Men zie voor de uitvoerige voorwaarden onze telegrammen.) Draadloos wordt uit Parijs geseind, dat de aan de Duitsche delegatie overhandigde nota zekere bijzonderheden over de vredesvoor waarden bevat. Zoo verklaart de Entente, dat de bezetting van Duitsch gebied, met uitzondering van Elzas-Lotharingen, slechts van tijdelijken aar!! zou zijn. Bovendien werd reeds een; ra ming genoemd over de te betalen schadeloos stelling voor Noord-Frankrijk, België en de door den duikbootoorlog aangerichte schade. Deze schadeloosstelling zal niet alleen in contant geld moeten bestaan, maar er zal ook een verrekening plaats vinden in den vorm van in beslag genomen schepen en van te le veren materialen. Uit Berlijn werd heden geseind, dat de wapenstilstandsvoorwaarden onvoorwaarde lijk zijn aangenomen. Oeneraal Foch heeft bevel gegevendat hedenmorgen om 11 nar de ryside- ïykheden gestaakt werden en de dan bereikte linie niet overschreden mag worden. Ook de Duitsche legerleiding gaf bevel cm 1155 de linie niet nteer te overschrijden. In Zwitserland is de revolutionnaire bewe ging algemeen. De algemeene staking Is ge proclameerd. verklaart in een draadloos bericht dat Oqs tenrijk-Hongiïnje niet heeft voldvm aan ernb ge voorwaarden voor dm wagen-stilste*i fcö» treffende de marinet Te Lublin zou ïMi em nsdteutdU rtgim ring van és Pmlsfkè géromê hebben. De Duitsche regeering heef; grant- woord op Lansings mm bdriffmdi hél tóp- ze-tien der Belgische mijnen, i De Ooebenm geteaefai VLoSc mi luvb sc/id heven. Ju ZwitserldM dijn ut*. lusten uitgebroken. Het leger is geeubai* seerd. Wilson richtte een 'telegram lot rde be vrijde volken in Oostenrijk-Hongarije, waarin hij aanspoorde de verkregen vrijheid goed te gebruiken. Te Innsbrfick !a een divisie Bsiersdbs troepen aangekomen. KORTE BERICHTEN. Er zijn nog geen vloten der geallieerden voor Konstantinopel versdienen. De Servische minister-president zou een protest gericht hebben tot de Italianen over de benoeming van een gouverneur in Dalma- til. In Moskou is de verjaardag van de re volutie gevierd met uMeeling van levensmid delen. Aan de zuidelijke grens van Limburg hebben de Duitsche wachten op eenige pun ten' hun posten verlaten De commandant der Italiaansche vloot VRIJGELATEN KRIJGSO& VANOENEN. Men deelt mede het is te verwachten, 8at, nu in Duitschland krijgsgevangenen der geallieerden zijn vrijgelaten, rij zich in groo- ten getale door Nederland naar hun vader land zullen trachten.' te begeven, cm die be weging in goede banen te houden, zs! een ze ker aastal van case troepen beschikbaar moe ten bliwea, om dawbdj de aoodige óhsasm te bewijze. Vr.ETRE'Ki GEZANT j, 1. CRïi'MEK. Zaterdagmiddag is het stocmsejiïp Boï- landia, waarop zich de buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Nederlanden, de heer J. T. Uremer mei zijn eehtgeuoote bevonden, van Amsterdam naar de Ver. Sta ten vertrekken. Voor het rtrék had eau lunch plaats, waaraan verschillende autoriteiten aanzaten. De minister van buitenL zaken, jhr. mr, H. A. van Kameheek, bracht den gezant een af- benoeming van den heer Cremar belangstel- ling is gexoesterd. En daarbij is het van be lang te Weten, dat de nieuwe gezant in Ame rika zeer welkom is, terwijl de overgroots meerderheid van ons volk groote instemming met die benoeming koestert. Nadat ook de burgemeester van Amster dam den gekant had toegesproken, antwoord de de heer CrenKï. Gok voerde aog hei woord de directeur van de Kon Holl. Lioyd, de heer J. Witlr m'nk. Spr, hoopte dat de heer Cremer, wan neer hij weder terugkwam, weer op een schip der Nederlandsche handelsvloot onder Ne derlandsche vlag in het bezit van een goede gezondheid in vrij Nederland zou arriveeree. Bij het vertrek van de „Hollandia" werd dat prof. Van Vollenhoven, die met dén heer Cremer, zou vertrekken, wegens ziekte plotseling verhinderd was de reis mede te maken. KLEIZEEP. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft voor de harde zeep met mineraio bestanddeelen (z.g. kleizeep) een maximum- kleinhandelprijs vastgesteld, van 0.10 per stuk van 100 gram. De disributie van deze zeep zal kunnen aanvangen in den loop dezer maand, gedu rende welke 50 gram per hoofd beschikbaar kan worden gesteld, terwijl het in de bedoe ling ligt, dat in de daaraanvolgende maan den telkenmale 100 gram per hoofd in distri- butiè zal worden gebracht. SCHEPEN UIT INDIë OP KOMST. Volgens telegram van de regeerings-onder- handelaars te Londen ontvangen, hebben de ze, in afwachting van de algemeene overeen komst reeds de volgende regeling getroffen: Het stoomschip „Noordam" zal met passa giers en een volle lading cocosolie, het stoomschip „Bengkails" met een volle lading cocosolie, net stoomschip „Tabanan" met pas sagiers en een volle lading koloniale produc ten kunnen vertrekken. Genoemde stoomschepen, thans in Neder- landsch-Indische havens liggende, zullen de reis naar Nederland via Durban en Gibral tar nemen. In deze havens zullen de noodige bunkerkolen worden verstrekt. Mocht bij aankomst te Gibraltar de econo mische overeenkomst, waarover thans tc Londen wordt onderhandeld, nog niet tot stand gekomen zijn, zoo zullen de stoomsche- te Gibraltar moeten wachten totdat dit t geval is. (Reeds in een deel van ons no. van Zater dag gemeld.) EX-KEIZER WILHELM IN NEDERLAND. Een specialen verslaggever van het Maan dagochtendblad schrijft: Zondagochtend om half acht is ex-keizer Wilhelm met groot gevolg, in het geheel bei- staande uit 51 personen, gezeten in tien au to's, bij Eijsden de grens gepasseerd. Hij had den tocht per auto afgelegd en is via Visé onaf land binnengekomen. Naar beweerd wordt, zou eok veldmaarschalk Hindenburg deel van het gezelschap uitmaken. Zaterdagavond arriveerde te Maastricht een Duitsch generaal, die zich tot de autori teiten wendde en dezen mededeelde, dat de afgetreden keizer van Duitschland den vol genden dag in Nederland zou aankomen Hij verwittigde de autoriteiten hiervan, opdat ALRMAARSCHE COQKART.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1