DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Met vunr spelen. Na den oorlog. Honderd en twintigste Jaargang. MnimMs bil minIMalIu j. 3 maandei 11,65. Ir. p. tosti 1.9D- Bewijst timers 5 tt. adiertenOetrils 15 et.ten), poiieie Men aas ptailsmMe. Br.8. fX Best- es Bstfsis&n&srii Ierss. Etser I fi„ Mte 1 IE DONDERDAG 14 SOYEMBS1. Buitenland. Staten 0eneraai ft O 268 Dlt nummer bestaat vtt bladen. tmm De groote volkerenoorlog is uitgestreden, de dag, dat het laatste schot daarin heeft ge klonken, ligt achter ons en het tijdperk is aangebroken waarnaar millioenen reikhal zend hebben uitgezien, omdat het ons de rust en de vrede zou hergeven. Hoe weinig konden wij den loop dep ge beurtenissen voorzien. Want juist dezer dagen, op 't tijdstip waarin de uit hun oorlogsroea ontwaakte volkeren zoogenaamd het zwaard weer voor den ploeg zouden verwisselen, juist nu is de lucht vol verwarde geruchten, juist nu worden verhit te hoofden onheilspellend bij elkaar gestoken en maken agitators misbruik van de onrust der tijden door te trachten hun theorieën op misdadige wijze tot werkelijkheid te brengen. Op misdadige wijze zeggen wij, en niet zonder reden. Want de heeren Troelstra c.s., de mannen, die speculeeren op de volkshartstochten, op de begeerte naar burgerstrijd, naar inwilli ging van eischen langs onwettelijken wegj desnoods door ruw geweld, die mannen staan als misdadigers tegenover het geheele Neder- landsche volk. In Duitschland is de revolutie losgebroken^ zij is er niet gemaakt, maar gegroeid, zij had er reden van bestaan na alles wat het Duit- sche volk in de thans achter ons liggendle ja ren heeft moeten ondervinden en verdragen. In Nederland is een revolutie op dit oogen- blik misdadig,omdat het Nederlandsche volk langs wettelijken weg volkomen verkrijgen kan, wat men door geweld wil trachten te vermeesteren. Nog maar weinige maanden geleden is onze Tweede Kamer door het geheele Neder landsche volk gekozen. En de uitslag dier stemming heeft bewezen, dat slechts een vierde deel dier Kamer uit afgevaardigden bestaat van de groepen die thans openlijk hun voornemen te kennen heb ben gegeven ons land in de ellende van een revolutie te storten. Een minderheid wil een meerderheid met geweld onderdrukken en tot welke rampzali ge toestanden dat leiden kan, tot welke ver schrikkelijke hongersnood en ellende, dat be wijst Rusland nog dezer dagen. Daar heerscht de minderheid bij de gratie van de bajonetten, daar wordt de vrije mee- ningsuiting onderdrukt, daar is een toestand in het leven geroepen duizendmaal erger dan in het oude Czarenrijk ooit gekend is. De sociaal-democraten wenschen een on bloedige revolutie, maar dit is in de gegeven omstandigheden onmogelijk. Het is mogelijk in Duitschland, waar de revolutionnairen de meerderheid vormen, het is onmogelijk in Nederland, want het groot ste deel van het volk wenscht hier geen op stand met al zijn rampzalige gevolgen. De leiding der zoogenaamde onbloedige 'revolutie zou, wanneer zij mocht uitbreken, in zeer korten tijd aan de gematigde elemen ten ontglippen en in handen komen van de anarchistische groepen, wier eenig doel het scheppen van wanorde is, omdat hot hen in een toestand van volkomen wanorde slechts mogelijk is zich van het hoogste staatsgezag meester te maken. De sociaal-democraten hebben het oogen blik afgewacht waarin door de gebeurtenis sen in Centraal Europa in alle staten een ze nuwachtige stemming heerscht. Zij hebben den Nederlandschen akker op dit oogenblik geschikt geacht voor uitstrooi- ing van het revolutionnaire zaad, zij willen misbruik maken van de spanning der tijden, om hup program te kunnen verwezenlijken De groote massa van het Nederlandsche volk wenscht geen revolutie ter bereiking van het doel der sociaal-democratische en anar chistische partijen. De eischen der sociaal-democraten, waar onder zeer redelijke, kunnen langs volkomen wettelijken weg worden ingewilligd. Niemand belet de revolutionnaire groepen hun initiatief-voorstellen in ons parlement in te dienen. Daar kunnen ze worden besproken en daar zullen we twijfelen er geen oogen blik aan de redelijke wenschen een goed onthaal vinden. De regeering zelf heeft de laatste dagen getoond, dat zij niet een conservatief college is, dat doof wil blijven voor rechtmatige ei schen en grieven. Telkens weer heeft zij maatregelen getrof fen en in uitzicht gesteld om aan elk redelijk verlangen tegemoet te komen, om Nederlanc in deze moeilijke dagen te doen blijven het laad van vrijheid eo orde, het land van groo te tegemoetkoming aan alle rechtvaardige volkseischen. Waarom dienen de revolutionnaire groepen hun voorstellen niet bij ons parlement in? Gehoorzamen zij onwillekeurig reeds aan de stem van schreeuwers en' drijvers, die van den Nederlandschen Staat een Bolsjewis tische republiek met al haar ellende willen maken? Hier is een minderheid! die de meer derheid onderdrukken wil. De niet revolutionnaire deelen der bevol- dng willen de eischen der oproerige groepen langs parlementairen weg en niet langs re volutionnairen weg verwezenlijken. Omdat een revolutie in deze omstandighe den tot een burgeroorlog zal leiden en om dat die burgeroorlog pnze voedselvoorzie ning kan verstoren en namelooze ellende voor geheel ons volk met zich kan brengen. De geassocieerde mogendheden hebben ons groote voorraden in uitzicht gesteld, maar zij zullen die niet doorlaten wanneer in Neder land het gezag in handen van onverantwoor delijke elementen mocht overgaan. Burgeroorlog beteekent op dit oogenblik een bloedige strijd van Nederlanders tegen Nederlanders, een inwendige verdeeldheid van ons volk, een verlies van de ons toege zegde voedselvoorraden grondstoffen.' en nij- verheidsproducten, een algemeene wan orde, waaruit ten slotte niet de sociaal-demo craten, maar de anarchistische groepen als machthebbers naar voren zullen komen. Dat kan, dat mag de Nederlandsche regee ring niet toestaan. Zij is verantwoordelijk voor de rust en orde in ons vaderland, zij' is geroepen elke poging tot misdaad met kracht te onderdruk ken en zij heeft nu reeds te kennen gegeven niet te zullen aarzelen om ten krachtigste in te grijpen wanneer de handhaving van rust en orde dit noodzakelijk maken. Het gisteren in Amsterdam gebeurde heeft bewezen, dat de revolutie niet langs onbtosdi- gen weg kan gaan, «lat het niet mogelijk is wat de sociaal-democraten verkondigen, dat zij de revolutionnaire feeweging langs zooda nige banen zullen' leiden, dat buitensporig heden worden vermeden. De tijd is rijp voor hervormingen, niemand zal het ontkennen. En wij willen die hervormingen zoo spoe dig mogelijk tot stand zien komen, maar langs ordelijken weg, niet door de revolutie, niet door het geweld, wat ten slotte het her vormingswerk slechts belemmeren kan. En daarom roepen wij met den meeste® na druk allen, die het wel meenen met ons land en ons volk, die langs wettelijken weg de rechtvaardige ci&^Hcn van het volk willen verwezen iijfcen, die vooruitgang van haar geestelijke en stoffelijke ontwikkeling wen schen, die allen roepen wij toe: Weest ver standig. Weest verstandig en laat u niet beïnvloeden door revülutionnair geschetter, laat u niet overhalen tot daden, die hét geheele Neder landsche volk ook de arbeidersgroepen in zorg en ellende kunnen brengen. Wij hebben toen de strijd in geheel Europa woedde het hoofd koel gehouden, wij hebben toen de vlammen van den wereldbrand1 aan alle zijden rond ons opstegen, het eigen va derland voor de rampen van den oorlog kun nen bewaren. Laten wij dan nu opnieuw tooncn, dat wij ons weten te beheerschen. Wij wenschen, met inwilliging van alle rechtvaardige volkseischen een staat waarin orde en regelmaat heerscht, een staat waarin het gezag bij' het logisch verstand en niet bij onnadenkenden hartstocht berust. Laten wij andermaal de handen ineenslaan om Nederland voor de verschrikkingen' van den strijd te bewaren, voor de rampen' van den gevaarlijksten en misdadigsten strijd die de wereldgeschiedenis kent, den burgeroor log met zijn nasleep van honger, ontbering en ellende. Nu de wereldoorlog vrijwel tot het verle den behoort, dienen wij het opschrift van ons buitenlandsch overzicht te veranderen, want „De strijd in en buiten Europa" zou nog slechts slaan kunnen op den binnenlandschen strijd die thans in eenige staten om het bezit van de macht gevoerd wordt. Wij kiezen nu het opschrift „Na den oor- jvig" en spreken daarbij de hoop uit, dat alles wat aan den thans achter ons liggenden strijd Het voornaamste in het wereldgebeuren is natuurlijk de ontwikkeling van. de revolutie in Duitschland en het blijkt meer ea meer, dat deze door het optreden der militairen niet tot uitspattingen van beteekenis zal leiden. Volgens de Vorwarts behoort tot de heu- gelijkste gebeurtenissen der laatste dagen het steeds sterker aan den' dag tredend verlangen der soldaten om de socialistische eenheid on der alle omstandigheden hoog te houden. De soldaten stellen vertrouwen in de nieuwe re geering, wijl die op de basis van gemeen- schappelijken arbeid staat. Ook hebben zij een sterk wantrouwen tegen ieder en alles wat gevaar voor die eenheid schijnt op te le veren. E)oor jarenlang er buiten te hebben gestaan, zijn zij van het politieke partij leven, in nauweren zin, vervreemd. Echter is bij hen de overtuiging helder aanwezig, dat slechts de orde der vrijheid, de orde der democratie den toestand kan redden. Zij zien ook vol komen goed in, dat het het geheele Duitsche volk moet wezen, dat over de definitieve rege ling der verhoudingen in Duitschland het laatste en beslissende woord zal hebben te spreken. Hun praktische zin zegt hun, dat het thans het meest noodzakelijk is, vrede te slui ten, de levensmiddelenvoorziening te verzeke ren en de demobilisatie niet te laten ontaar den in een chaos.. Nader betoogt de Vorwlrts, dat nog kort geleden de sociaal-democraten van beide rich- tingen in den Rijksdag hun goedkeuring ge hecht hebben aan de verandering in de rijks grondwet, die bepaalt, dai geen regeering mag aanblijven die nid. bet vertrouwen ge niet van het volk en dat het militair gezag ondergeschikt moet zijn aan het democratisch georganiseerde burgerlijk gezag. Deze bepalingen waren tegen het gevallen stelsel gericht, maar hebben naar alle richtin gen aanspraak op univcrseele geldigheid. Het volk is het gohpel van alle volwassenen* van mannelijk en vrouwelijk geslacht. Langs welken weg kan het volk een geregelde op dracht verstrekken? Alleen door een wettig meerderheidsbesluit door algemeene verkie zingen of stemmingen, die tegen iedere ver- iedere valsching, tegen onbehoorlijks ïnfluen- log" en spreken daarbij de hoop uit, dat alles wat aan den thans achter ons liggenden strijd herinnert, zoo spoedig uit de buitenlandsche telegrammen zal verdwijnen, dat wij een toe speling op den oorlog ook in het opschrift van ons buitenlandsch overzicht achterwege kunnen laten. ceering moeten zijn gewaarborgd. Alleen van het heele volk kan de regeering opdrachten krijgen. Daar zij zulk een op dracht nog niet heeft, moet zij haar ambtslei ding als voorloopig bescnouwen, dat nog de bevestiging door het volk noodig heeft Op ae beslissing van het volk nrag zij slechts zoover vooruit loopen als de levens noodzakelijkheden van het volk haar daartoe dwingen. Bij elke van haar handelingen moet zij zich afvragen, of zij in staat is, daarvoor tegenover het heele volk de verantwoording op zich te nemen, zoodat zij met goed gewe ten den dag der rekenschap te boven zal kun nen komen. Daaruit Volgt: Zij mag niet gebonden zijn aan opdrachten, die geen opdrachten' van het heele volk zijn. Zij moet den overgangstijd zooveel mogelijk bekorten. Zij moet zoo spoedig, als maar eenigszins mogelijk is, de algemeene volksvertegenwoordiging, de Con- stituteerende Nationale Vergadering, laten kiezen, in welker handen zij de macht over geeft, om ze slechts op haar wensch terug te nemen. Voor het bijeenroepen van deze Nationale Vergadering heeft de nieuwe leiding des rijks zich dan ook met te waardeeren duidelijkheid in haar pas openbaar gemaakt program uitgesproken. Ook heel Zuid-Duitschland Beieren, Oostenrijk, Baden, Wurtemberg en Hessen heeft zich verklaard voor de constituante. Tegenover deze opvatting staat de dicta- tuur der arbeiders- en soldatenraden. De sociaal-democratische partij, aldus de Vorwarts, die Ebert, Scheidemann en Lands berg in de regeering heeft afgevaardigd, mag zich in geen geval laten meesleepen op den weg, op het eind waarvan zij1 niet de orde van het socialisme, maar een Russischen baaierd ziet. De regeering van de socialistische eenheid kan alleen dan aanblijven, als zij door de ar beiders en soldaten als de eigenlijke centrale macht wordt erkend en gesteund. Zij kan al haar maatregelen alleen in dier voege toetsen, door na te gaan, of zij geschikt zijn de tegen woordige zware beproeving van de arbeiden de bevolking te verzachten. Zij moet worden beschermd tegen alle onderhandelingen, die vermeden kunnen worden, opdat zij zal kun nen handelen, en zij moet zelf weten, dat het volk van haar geen woorden, maar vastbera den daden verwacht. Zij moet ten slotte bereid zijn, om te allen tijde voor'de vertegenwoordiging van het heele volk te verschijnen, om rekenschap af te leggen. Zij mag den tijd, die voor het geven van rekenschap verstrijkt, niet willekeurig verlengen, zij moet hem veeleer zoo veel mo gelijk zien te verkorten. 'Inmiddels ontwikkelt zich de revolutie. De soldaten dragen nu roode kokarden op de kepie's. Tegen plundering worden in en bui ten Berlijn zeer krachtige maatregelen geno men. De voormannen van rooverbenden wor den eenvoudig doodgeschoten. De soldaten dringen voortdurend aan op orde en pc ke eenheid. Zij bestrijden elke bolsjewikische beweging met kracht. Vooral de matrozen zijn in dat opzicht zeer argwanend. Daarom hebben1 zij de wacht in de Marstall op zidi ..genomen en hebben zij von Behrfelde, die hun te zeer den radicalen weg opging, uit het commando van den Berlijnschen Raad van Arbeiders en Soldaten gedrongen. De solda ten protesteeren tegen het gebruik van gewa pende burgers voor den veiligheidsdienst. „Dat kunnen wij allen", zeggen zij. Men schijnt echter in een zeker kamp der onafhankelijken op de vorming van een „Roo de Garde tegenover de soldaten" te willen aansturen. Meer en meer gaat -Inmiddels het: Berlijn- sche leven zijn gewonen gang. Op dc straten is het rustig en tal van instellingen zijn weer geopend. Volgens mededeeling van het commisaa riaat van politie zijn gisteren een aantel ci viele personen en soldaten wegens plunde ring gearresteerd, zii zuilen aanstonds wor den ter dood gebracht Tusschen Polen en Duitschland zijn eenige ernstige grensincidenten voorgekomen. Poolsche legioensoldaten en ongeregelde afdeelingen zijn roovend en plunderend Bo- ven-Silezië en de province Posen binnenge vallen. De raad van arbeiders en soldaten trof met dien der volkscommissarissen krach tige maatregelen ter bescherming der Duit sche volksgenooten. De A. en S.-raad ver klaarde reeds, dat er geen gevaar meer voor de bevolking van Pose* bestaat In Warschau kwamen ongeregeldheden met Duitsche soldaten voor. Deze drongen de ci tadel binnen en bevrijdden een groot deel der gevangenen. De commandant werd gevangen genomen. Later heeft de Duitsche eoldatenraad te Warschau een oproep uitgevaardigd, waarin staat dat de Dui tocht soldaten in eendracht met de Polen willen leven en Polen zullen verlaten, zoodra dat mogelijk is. Tot dat oogenblik zullen ze zich zoo gearageu aüeof geen politieke partij te sul- ze op onzi ven ze metten len helpen. De bevelhebber der Poolsdie troepen bedt medegedeeld, dat hem de vorming van etn na tionale regeering is opgedragen en hei ver trek van de Duitsche troepen die Polen urn verlaten in volkomen orde behoort plaat» te hebben. Daartoe heeft hij de noodige aanwij zingen gegeven aan den Duitechen soldaten- raad te Warschau, terwijl hij van alle burgers eischt, dat zij de orde en de rust zullen hand haven. In Weenen maakte president Seite het be sluit der nationale vergadering bekend om de republiek af te kondigen, wat met gejuich werd ontvangen. Voor het parlementsgebouw waar de leden der nationale vergadering bij een kwamen, kwam het tot een botsing met een kleine communistische of sotiaal-revoluti- onnaire groep. De Britsche pens wijst er op, dat het van groot belang is. dat Duitschland een ordelijke en vredelievende democratie wordt. Niets, zegt o. a. de Daily Chronicle, zou meer 's we relds toekomst in gevaar kunnen brengen, dan dat de Duitschers eeni langen tijd van binnenlandsche beroeringen.' zouden ingaan,' die de kansen voor den reactionnairen zouden doen stijgen en den weg voor het herstel van het regeeren door macht zou effenen. Volgens het Berner Tagéblatt zou, aange zien in Zwitserland het bolsjewistisch streven toeneemt en daardoor de onafhankelijkheid van Zwitserland in gevaar wordt gebracht, een militaire interventie van de Westelijke mogendheden tegen Zwitserland te verwach ten zijn. De Eentente schijnt besloten, ook in neutra le landen binnen te rukken, om het bolsjewis me met geweld te onderdrukken. Officieel bevestigd is deze mededeeling niet. verklaard, dat Italië !stri?zos behouden* maar DcdmatiS aan dg Zuid-SLiveo ©ra af* staan. Ltoyd Qeorge verklaarde rich isgm» ever liberals Partemstfelgdaa raa* sfes Vote kereiportek Hindenburg heeft afflB het c*spo4ew| der geallieerden' verzocht <ie bevolking ?m Elsès-loihtsptetgtn» dig ztofe vtjgreJsjg draagt tegenover de Dteiteche sakM®, m rust <tm h aparMi verlangde hervonninged ïg worden verkregen. KORTE BERICHTEN. Het groote Duitsche hoofdkwartier is met toestemming van de regeering door gene- raal-veldmaarschalk Von Hindenburg van Spa naar Homburg a[d Hoeche overgebracht. De vorst van Waldeck en Pyrnwnt geeft vrijwillig de régeering dp. De Duitsch-Bonemers zenden Wilson een protest tegen hun onderdrukking door de Tsjecho-Slawaken. Volgens berichten uit Duitschland wor den ook aan het Frdnsche front soldatenraden gevormd. In Belfort zou een soldatenraad gesticht zijn. De algemeene Duitsche spoorwegbond heeft geprotesteerd tegen het terrorisme der Duitsche spoorwegvereenigingen en gedreigd met staking. De constitueerende Nationale Verga dering in Duitsch-Oostenrijk zal in Januari worden gekozen op dien grondslag van alge meen, gelijk, direct, geheim stemrecht. Te Hannover zijn bij' ongeregeldheden 34 personen volgens de krijgswet doodgescho ten. De koning van Saksen doet afstand van den troon. De plaats waar het BelerscHe koninklijk echtpaar zich bevindt, is niet bekend. De ko ningin, zegt men, is ernstig ziek. De staatskanselier van Duitsch-Oosten- ,rijk heeft de gevaren van everttueele annexar tielust der geallieerden en het Tsjechisch im perialisme besproken. Te Christiania had een vergadering plaats, waar oprichting van arbeiders- en soldatenraden werd voorgesteld. Bonar Law vroeg in het Lagerhuis een krediet van 700 millioen pond sterling en. legde bevredigende verklaringen af omtrent den toestand der Britsche financiën. .Reuter meldt, dat het Britsche Rijks- oorlogskabinet binnenkort zijn zittingen zal hervatten, ter bespreking van de vredesvoor waarden. De Italiaansdta minister Barzlilai heeft TWEEDE KA-MER, Vergadering van Woensdag 13 NoverateP. Aan da orde waren dé militaire interpella ties. De heer Smeenk (a r.) verklaafcte dat christelijke en katholieke arbeiders tegenover de sociaal-democraten zullen staan bij deze reactie tegen de voortschrijdende constitutio neele ontwikkeling. De tijdelijke voorzitter van flest SïinMer- raad deelde mede, dat behoudens goedkeuring van de regeering te Washington Nederland gedurende 1 jaar de beschikking krijgt over 375.000 ton broodgraan inclusief rijst, 80.000 ton olie en vetten, 45.000 toe Chili- salpeter. 40,000 ton phesphaat, 25.000 ton pyriet, 300.000 tea mate voor veevoeder, als de economische overeenkomst tot staftd bami, waarop alle kans bestaat. 'Nederland zal venter medewerk» aan da totstanéteajlng vas iatmsatsonale sirs véof cm vectesMag vaa de. we* relcvoorradea sa fazen prijsopalljvtog, Maat regelen worden getroffen om de ovèreaakOBSi uit te voeren. Verder deelde spreker roede, dat 4CO.OOO paar militaire schoenen woróeo beschikbaar gesteld tegen 8 per paar, De regeeritig zal langs wettelijke» weg her vormingen invoeren en wie van den. wettelij ken' weg wil afwijken, vindt de regeering op zijn weg. (Brave's) De wöischai van hei katholieke vakbureau hebben grcotendeels de instemming van de regecring. De regeeriag stel wder prtfs OpT&sa dige uitspraak van het Nederlandsche volk en wisent, dat het outwerp-Marchant tot in voering van het vrouwenkiesrecht spoedig zal worden' behandeld. De heer Rink (u, 1.) verklaard? dat 5te4 program van de S. D. A, P. in 't gamees instemming heeft van dé Unie-liberalen; evenwel moeten da langs wettelijken' w Een ernstig woorcf van protest uitte spr, tegen' het Dinsdag door den heer Troelstr* gesprokene. Ons volk is afkeerig van revolu tie en anarchie en vooral thans. De heer Troelstra wil geen geweld, maar de geschil denia leert, dat men, eenmaal op den verkeer den weg, het niet meer in de hand heeft om geweld te vermijden. Spr. deed een beroep op het politiek inzicht van den heer Troelstra. De heer Troelstra is sociaal-democraat, maar in de eerste plaats democraat. Wil men het geheele volk hooren, dan werke men er aan mee, dat de motie-March ant spoedig aan de orde kome en men' steune dus de regeering die dit wil. Spr. drukte den heer Troelstra op het hart, bezwoer hem: verlaat den weg van recht en wet niet, gaat niet in tegen1 de demo cratie. Het is niet juist, dat een belangrijke hervorming altijd lang behoeft te duren: het tegendeel is eens gebleken. Spr. vroeg of er geen1 reden1 is om nu een streep te halen door wat de liberalen verdeelt en hij stelde een mo tie voor waarin de onmiddellijke behandeling en invoering van groote democratische here vormingen op sociaal en wetgevend gebied gevraagd. De heer Wijnkoop (s. d. p.) critiseerde het optreden van den burgemeester van Am sterdam tegen revolutionnaire vrouwen, toen deze wilden betoogen. Spr. werd' daarbij door den voorzitter herhaaldelijk tot de orae ge roepen. Spr. zei, dat door de schuld van bur gemeester Tellegen een bloedbad was aange richt en betoogae, dat het handhaven van oen burgemeester van Amsterdam het provoceeren van geweld beteekent. De soldaten zullen zich niet meer laten gebruik ,enmaar zich tegen dfi regeering en haar orders keeren. Er zijn volgens spr. twee machten In ons land, oie de omwenteling tegenhouden; de regeering en de S. D. A. P., omdat zij de ba sis van ae tegenwoordige maatschappen1-wil len behouden. Spr. eisebte dat de Kroon afstand1 moet doen, anders zal het volk er een einde aan moeten maken. De voorziter verzocht den spreker de Kroon niet verder in debat te brengen. De heer W ij n k o o p waarschuwde de re geering tegen haar dubbelzinnig optreden, omdat zij nu toestaat geschriften in het leger te verspreiden' en daar personen toelaat om met de soldaten te spreken. Dat zijn contrar revolutionnaire agitators. Van de regeering is het provocatie, van onze beweging te spreken als illegaal. De eenige beweging welke ons redden kan is de staking en de regeering wil toch niet beweren, dat die illegaal is? Hetgeen de soc.-dem. Raden van Arbeiders en Soldaten noemen, zijn dat in werkelijkheid niet. Dat zijn reactieonnaire instituten. Met de plannen der regeering wordt het volk be drogen. Mr. Troelstra wil desnoods een ge mengde regeering met de bourgeoisie, waarin hij leiding heeft. De bourgeoisie zal nog wel verder gaan in die richting als zij het in haar belang acht, om bij de komst der revolu tie de leiding te geven In handen der soc.- democratta. ALKMAARSCHE •7C. r\n rxniiiVUtr ^jjQ. Tïïi SloiiC

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1