BROOD. B m non land. femensUl Nieuws. W#arfsimmen Tam kilt». Bi ISteiül. Sistwisuf 'tain teri DWri&hiie- bedrijf dedt üfiieüe. tki MOIüïN, VRIJDAG 15 DtZER, verkrijgbaar ia: op Bon No. 14 van de Vleeschkaaii, IX ONS RUNDVLEESCH, vóór de legitimatienummers 1 tot 1500 van 8 tot 12 uur, voor de legitimatet«mm 4501 tot daar boven van 2 tot 6 ar, en op ZATERDAG 16 DEZER, op "on No. 14 3 ONS SCHAPENVLEESCH IN IHIET BEEN Voor de legitimatienummm tot 4500 van 8 tot 12 uur, Voor de legitime1' Alamen 1501- tof 3000 van 2 tot 6 uur. De LAPPRN en liet SGHAPENVLEESCH zijn verkrijgbaar bij J. SCHWaRZER, Stationsweg, F. BISKANTER, Laat, J. BISKANTER, Laat, Jac. PELS, Koningstraat, L. VAN MEURS, Nieuwpoortslaan, de STUKJES en de BIEFSTUK zijn verkrijg baar bij G VAN OS, Fnidsen, K. DE VRIES, Laat, J. BLAAUBOER, Ritsevoorf, F VAN DER OORD Huigbrouwerstraat, bet PITUEELE VTEESCH bij: J. BING, Achterstraat. De prijs van het RUNDVLEESCH is: LAPPEN 1 90 per K G. STUKJES 2 90 per K G. BIEFSTUK 3,10 per KG. De prijs van het SCHAPENVLEESCH wordt Zaterdag voor de ramen der winkels gepubliceerd. 7ij, die Vrijdag geen rundvleesch kunnen bekomen, komen Zaterdag voor schapen- vleesch'in aanmerking. Het publiek wórdt verzocht bord en papier Biede te brengen en zooveel mogelijk voor ge past geld te zorgen. Alkmaar, 14 November 1918. De Waam. Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. De Waarn-Directeur van het Distributie bedrijf deelt mede, dat ingevolge beslissing van den Minister van Landbouw, Nijverhei en Handel het broodrantsoen met ingang van 15 NOVEMBER wordt verhoogd tot 280 gram per dag. E>e bons der broodkaarten van het 76e tijd vak welke kaart 15 November a.s. geldig wordt, zullen weder de volle daarop aangege ven waarde hebben. Op die broodkaart zullen dus 2800 gram brood kunnen worden1 gekocht, welke hoeveel heid moet strekken voor een tijdperk van 10 dagen. De broodkaart van het 77e tijdvak wordt derhalve geldig op 25 November a.s. Deze broodkaart is van een nieuw model en is voorzien van bons tot een gewicht van 1400 gram. Aan deze bons wordt de dubbele van de daarop aangegeven waarde toegekend, zoodat ook op deze kaart in totaal 2800 gram brood* welke eveneens moet strekken voor een tijdvak van 10 dagen, kan worden verkocht. Hetzelfde geldt voor de broodkaarten van het 78e, 79e en 80e tijdvak, derhalve voor de geheeie 20e broodkaart-periode. Alkmaar, 14 November 1918. De Waam.-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. De BURGEMEESTER van ALKMAAR krengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Oorlog den Commissaris der Koningin in deze provincie heeft gemach tigd om aan dienstplichtigen der Landmacht, zoowel van militie als landweer, die in het genot van onbepaald (klein) verlof zijn; toe stemming te verldenen tot verblijf buitens lands en tot uitoefening van de buitenland- sche zeevaart en de zeevisscherij, op.den voet als in gewone tijden door den Minister ge schiedde ten aanzien van groot-verlofgan- gers. Ook aan landstormplichtlgen, behoorende tot de landmacht, die in het genot zijn van onbepaald (Hein) verlof, kan door genoem den Commissaris op gelijke wijze die toestem ming worden verleend. Alkmaar, 13 November 1918. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De demobilisatie zou spr. handhaven, om dat men de ontwrichting van het militarisme wil. Den soldaten wilde hij den raad geven om de wapens bij zich te houden, aangezien het noodig kan zijn die te gebruiken. Devoorzitter drong op bekorting aap. De heer W ij n koo p zei dan nog, dat er In zijn Kamerfractie wel verschillen' zijn, maar de revolutionnaire band houdit allen bij.en en van principieele verschillen, waar- •p den heer Troelstra doelde ten aanziea van den heer Kolthek, ia geen sprake. Voor de werkers en de met-werkers eischte ■ten een menschwaardig minimum bestaan. De heer T r e u b (Ec. Bond) meende, dat Me heer Troelstra Dinsdag eenvoudig ter zij de liet de hoofdzaak waarom het ging. Men kan nog niets voorspellen omtrent het verdere verloop in Duitschland, Oostenrijk en Honga rije. De revolutie kan er ordelijk verloopen, maar ook kan er reactie komen. Hoofdzaak is echter, dat de revolutie in die landen een vol komen ander karakter had en een ander rai- son d'être, dan een revolutie hier zou kunnen hebben. Om de democratie te verwezenlijken heeft men hier geen revolutie noodig. De heer Troelstra weet dat evengoed. Hij noemde toen den Economischen Raad, maar om die weg te krijgen' heeft men toch geen revolutie noodig. Waarom ziet men alleen naar het Oosten en spreekt men niet over Amerika, Frankrijk en Engeland? De heer T r e u b zeide, dat de revolutie daarheen niet is overgeslagen, omdat men daar de democratische vormen reeds heeft. De revolutionnaire beweging in Zwitser land is niet die der soc.-dem. tegen de reac tie, maar de bolsjewikische, waartegen de soc.-dem. met de regeering zich trachten te verweren met de mobilisatie. Voor revolutie bestaan geen redenen, bij onderzoek hadden de soc.-dem. op grond van hun historisch materialisme dit ..- eten er kennen. Er is dus geen reden voor op grond van fundamenteel* .ugen. De soc.- êm, fesi t-Aï-dl ix eisatoiaaieUiagoi is het regeer» tekil te asifca. Mr. Troelstra, zei spr. verder, maakte den indruk alsof hij zich in zijn machtsbewustzijn president waande. Aan den ernst van zijn be doelingen omtrent een ordelijk verloop der re volutie twijfelde spr. niet. Maar er was ge brek aan klaarheid van voorstelling bij hem te dezer zake, tot den minister-president zeide hij, dat deze niet meer vertrouwen kan op le ger en politie en zoo goed1 moest zijn om zijn plaats voor hem in te ruimen, want hij is on misbaar. Deze heele voorstelling van zaken is „made in Germany". Daar kan de revolutie zich geweldloos en bloedeloos voltrekken, omdat de staatsinstellingen zoo verouderd waren en de soc.-dem. de sympathie en steun hadden van de overgroote meerderheid de overgroote meerderheid heeft hier geheel an dere wenschen en zou het plichtverzaking achten indien het er op aan kwam, het goed recht onzer staatsinstellingen niet te verdedi gen. Spr. was er van overtuigd, vooral na het manifest der regeering, daarop te kunnen re kenen. De lankmoedigheid mag niet zoover gaan dat men ook-maar een daad van geweld zou kunnen toestaan. Spr. was er van overtuigd, dat er zoo'n kleine minderheid is, dat er voor revolutie hier geen gevaar is. Gevaarlijk zou het drij ven alleen worden, als de meerderheid' bij ae pakken bleef neerzitten. Maar zoo is het god dank met de Nederlandsche bevolking niet ge steld. Het gaat hier niet om een> werkelijke ver andering onzer staatsinstellingen. Alleen door te speculeerén op een klein deel van de bevolking en van de arbeiders kan men een revolutie bewerkstelligen. De manifesten be wijzen reeds, dat de meerderheid er niet van gediend is. Er is slechts een. kleine minderheid, die wil pogen de meerderheid te tyranniseeren. De groote meerderheid zullen de heeren niet aan hun zijde vinden en dan is er maar één moge lijkheid. Er komt hie§ geen revolutie of als die komt dan is 't door geweld. Zeker zal men goede voornemens hebben, maar ook de weg naar de hel van de revolutie is daarmede geplaveid. Komt er eenmaal revolutie, dan aat het niet om afschaffing van de Eerste "amer en terzijdestelling van den Econ Raad. Komt er revolutie, dan zal mr. Troelstra eerst de leiding met Wijnkoop moeten' deelen en daarna die aan Wijnkoop moeten overla ten. Dan kwam spr. tof den rechtsgrond van mr. Troelstra, net besef van eigen noodzake lijkheid en onmisbaarheid en het historisch en psychologisch moment. De S. D. A. P. heeft geen meerderheid in het volk, noch bij de arbeiders. Mr, Troelstra gooide dan ook de meerderheidstheorie over boord. Wat men in getal miste, vergoedt men in kwaliteit. Onder ae vorige regeering zond mr. Troelstra nog bloemen aan den minister president na de grondwetsherziening en Dinsdag werd bijna smalend neergezien op het algemeen kiesrecht Nu bediende hij zich van de oude leus der bourgeoisie, dat men de stemmen niet moet tellen, maar wegen. Dat is antidemocratisch. Daarom is van zulk een revolutie geen vooruitgang te verwachten, maar slechts de tyrannie van een' kleine min derheid. Waarom zou men ook met nieuwe verkiezin gen komen; op het tellen der stemmen komt het niet aan en men zou een nieuwen rechts grond uitdenken voor het tyraniseeren der meerderheid. Democratisch is dat niet en' dat moet ook voelen de groote meerderheid van mr. Troelstra's partijgenootendat hun leider op den verkeerden weg is. Aan de groote meerderheid def bevolking wilde spr. zeggenlaat u niet overdonderen door de groote woosden en het groote gebaar als ge dat doet, dan komen er misschien rel letjes. Nader wees spr. er op, dat ook Renner zegt, dat er naast een klassenstrijd een klassensoli dariteit is. Spreker haalde nog verschillende Duitsche schrijvers aan, ten betooge, dat het staats socialisme een verkeerde richting van het so cialisme is. Hier te lande zou een dergelijk staatssocialisme, dat tot zekere hoogte voor Du<tschland gaat, volkomen in strijd zijn met onze verhoudingen. Veel meer dan vóór den oorlog zal de Staat toezicht moeten houden en beperkend moeten optreden, om uitbuiting1 der verbruikers te voorkomenmaar daarbinnen moet. de be- driifsvrijheid blijven. Voor socialiseering der bedrijven maakt men de arbeiders hier niet warmzij vragen verbetering van toestanden van loon enmaar die theoretische kwesties laten hen koud. De verbittering is gewekt doof de lang zaamheid van onze wetgeving en daaraan heeft de S. D. A. P. ten minste evenveel schuld als wij allemaal. Wordt het niet beter, dan is men bezig het parlementaire stelsel te vermoorden. Afschaffing der Eerste Kamer, wanneer er een grondwetsherziening komt, had spr.'s instemming, omdat deze vaak een sta in den weg is gebleken. Spr. noemde nog verschillende der soc.dem. eischen, waartegen geen bezwaar bestaat. Wat de staatsbedrijven betreft, al komen er enkele fiscale monopolies, de bedrijven moe ten vrij blijven. Noodig is sterke beperking van het erfrecht en een mede-erfrecht van den Staat. Omtrent het staatspensioen zei spr., dat door den volkerenbond de uitgaven voor het leger minder zullen worden, zoodat er milli oenen zullen vrijkomen voor een staatspen sioen op lageren leeftijd. Spr. wees dan nog op den' belangrijken tijd, de verlangens der arbeiders zijn ge groeid, dat moet vooral de regeering begrip pen. Noodig is een rustig gedrag en leiding geven aan ingrijpenden hervormingsarbeid. Dat zal moeten geschieden met den meest mogelijken spoedt Weet de regeering hier voor vertrouwen te wekken, dan is er geen ge vaar voor revolutie. Anders kan de regeering den revolutionnairen geest op zijn best met geweld onderdrukken. De voorzitter deelde mede, dat de heer Kruyt zijn demobilisatiemotie eenigs- zins gewijzigd had er. tevens dat deze een motie had ingediend om hen, die wegens dienstweigering in de gevangenis zitten, on middellijk in vrijheid te stellen. t)e heer Marchant (v. d.) repliceerde en begon met eenige detailpunten omtrent hei militair beleid. Oei ss?„ sSSS *r®m m, Dsfè wilde és rsgaennf ssageeien. emdat hij. de geweren, de bajonetten en kogel» denkt te hebbes. Terwijl hij h«t vrouwenkiesrecht vraagt, zegt mr. Troelstra niet om de meer derheid te geven. Bovendien «kende hij de bourgeoisie niet te kuous» missen. In Duitschland heeft men daarwor nu „vakmi nisters" uitgevonden; doch'm Nederland zal men daarvoor de bekwame menschen niet krij gen. Mr. Troelsfra zou zelf eai van die on gekroonde koningen worde die hij bier niet wenscht. Een fout van mr. Troelstra is ook, dat hij te veel naar de Pruisen kijkt. Ook spr. wees aan op het verschilmet Duitschland Daar is de revolutie begooaea van onder af aan, hier zou die gemaakt worden. Spr. zag van de actie, die thans wordt on dernomen, niets dan ellende; het oogenfelik is er ook niet naar, nu een opleving aanstaande is. Als overweldigers kan men hier niet op treden, ons volk wil' vrij zijn; het voelt demo cratisch en wit/zijn lot zelf bepalen. Mr. Troelstra mak# de zaak met zijn geweten uit een groote verantwoordelijkheid neemt hij op zich, alleen met de S. D. A. P. zal hij de zaak moeten beginnen. Toch heeft de beweging ook Iets geleerd. Spr. hoopte dat het imperialisme zal gebroken zijn en hij ontwikkelde dan zijn opvattingen over de inrichting van den Staat met vrijheid voor het bedrijf onder controle van de over heid, Spr. had zich een democratisch program gedacht, in samenwerking met de soc.-dem. uit te voeren. De rechterzijde is nu tot veel bereid, laten wij als democraten daarvan gebruik maken Spr. noemde dan de punten waarom het gaat Over afschaffing der Eerste Kamer valt te praten. Spr. eindigde met de opwekking om stevig te staan in de branding. (Instemming.) De vergadering werd hierop verdaagd tot heden 1 uur. TAPTEMELK. Het Bureau van Mededeelingeu inzake de Voedselvoorziening meldt: Het groot tekort aan volle consuniptie- melk zal, zooals men weet, dezen winter zoo veel mogelijk worden aangevuld met een ze kere hoeveelheid tarptemelk (hoogstens 0.2 L per persoon per dag) en gecondenseerde tap temelk met suiker, later ook met melkpoeder Omdat menigeen niet met het gebruik dezer producten bekend is, en ook hun voeding- waarde niet kent, volge hief in- 't kort een nadere uiteenzetting Taptemelk. Deze melk wordt verkregen doof van dc volle melk den room (het melboet) af te ne- men. Behalve het vet, bevinden zich in tapte melk dezelfde voedende bestanddeelen als in volle melk. De bij velen bestaande meening dat taptemelk geen voedingswaarde heeft, om dat zij dun en blauw is, is dus absoluut on juist. 1 Liter taptemelk heeft ongeveer dezelf de voedingswaarde als 150 gram rundvleesch doch wanneer men de prijzen dezer beide ar tikeien jnet elkander vergelijkt, dan springt voldoende in het oog dat taptemelk aanmer kelijk goedkooper is dan een in voedings waarde evenredige hoeveelheid rundvleesch. Omdat evenwel in taptemelk vet ontbreekt leent zij zich niet voor de voeding van zuige lingen, kinderen en zieken. Taptemelk laat zich echter zeef goed ge bruiken in koffie en thee; anijs, chocolade, slempmelk, en dergelijke kunnen eveneens zeer goed van taptemelk worden gemaakt; ook Ion zij voor de bereiding van rijst, gort, havermout en aardappelpure enz. evengoed als vollenmelk worden gebruikt. Gecondenseerde taptemelk met suiker. Taptemelk wordt door toevoeging en uit* dampen van water tot dit product bereid. In 1 K.G. van dit artikel zijn ruim 3 Liter tapte melk verwerkt en 0.45 K.G. suiker. Door de groote hoeveelheid suiker is de smaak over- heerschend zoet. In koffie en thee'kan gecon denseerde melk uitstekend worden gebruikt door een theelepeltje per kop toe te voegen. Bij wijze van jam of stroop kan zij op de bo terham worden gesmeerd. Na verdunning met 3 of 4 deelen water kan zij zeer goed gebruikt worden bij de bereiding van meelspijzen, als gort, havermout e. d. Tehgevolge van het ontbreken van vet, is ook gecondenseerde taptemelk niet geschikt voor kindervoeding. Gecondenseerde melk mag, hetzij verpakt in blikjes, hetzij onver pakt verkocht, niet zuur zijn noch gisting ver- toonen Is dit wèl het geval, dan is het pro duct niet geschikt voor menschelijk gebruik RIJST EN PEULVRUCHTEN. Naar van goed ingelichte zijde wordt ver nomen heeft de Regeering besloten, te begin nen met de volgende week een rantsoen rijst te verstrekken van een half kilogram per vier weken, terwijl het peulvruchtenrantsoen van een half kilogram per vier weken verhoogd zal worden tot een kilogram. Een en ander is mogelijk geworden, doordien de minister van landbouw de beschikking heeft gekregen over de militaire voorraden uit de stelling Amster dam. STEUNMAATREGELEN BIJ DEMOBILISATIE. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steun comité is de volgende circulaire gericht tot de commissies voor de wachtgeldregeling: Nu door de demobilisatie van 'het Neder- landsehe leger, duizende arbeiders naar hun haardsteden terugkeeren in een tijd, waarin velen hunner geen werk zullen vinden, doen wij ook op u een beroep De bij de wacht geldregeling aangesloten werkgevers zullen voor het ordelijk verloop der demobilisatie de beste hulp kunnen verleenen, door hun vroe gere werklieden, die niet voor rijksvergoe ding in aanmerking komen, op te nemen in de wachtgeldregeling, zoolang voor hen nog geen werk aanwezig is. Het K. N. S. C, is natuurlijk bereid voor deze arbeiders op dezelfde wijze bij te dragen als voor de'anderen, en wij twijvelen niet of u zult ook de andere contribuanten daartoe be reid vinden. Mocht niet bijtijds met alle aan gesloten werkgevers tot overeenstemming zijn gekomen, dan verzoeken wij u toch van de eerste week af ook voor hun arbeiders het wachtgeld uit te keeren, en verklaren ons be reid om voor de gevallen, dat die werkgevers ite it «telt «1st benSM hlfjVe» htm to deel te betalen, dit voor de eerst» vier weken voor onze rekening te nemen. BETOOGINGEN TE AMSTERDAM. DOODEN GEVALLEN. Op verzoek van de regeering is h» een spoedvergadering van den gemeenteraad van Amsterdam de verkoop van sterken drank verboden. Des middags hielden de revolutionnaire so cialisten een vergadering en trokken daarna met toestemming van den hoofdcommissaris van politie in een stoet met de roodc vlag door de stad. Het Landelijk Revolutionnair Socialistisch Comité had te Amsterdam een groote open bare vergadering in Handwerkers Vrienden kring belegd. De zaal was geheel gevuld. Dc 'teer L. de Visser betoogde naar aanleiding van de door de regeering uitgevaardigde pro clamatie, dat de arbeiders niet meer tevreden zijn met wat meer brood of meerdere materi ele voordeelen, doch wij willen thans de we reld veroveren. Hij riep de arbeiders op, eerst iti Amster dam de arbeidscommissie te vestigen, om taar vervolgens te verplaatsen naar hel kleinburgerlijk Den Haag. Ook hebben wij e zorgen, dat de Hollandsche kroon bij dc andere kronen spoedig over de straat zal rot en. Spreker zeide, dat de revolutionnairen zich thans niet met de S. D A. P op hun program kunnen vereenigen. Gescheiden zullen wij ten strijde trekken doch vermoedelijk vereend overwinnen Willen de sociaal-patriotten in derdaad ons program, dan zulen wij elkaar weervinden, als de commune eenmaal zal zijn ngevoerd. Hierna voerde ds. N. J. C. Schermerhorn liet woord, die de arbeiders, zij 't vrij socia list of syndicalist, eveneens tot den revoluti onnairen strijd opwekte. Daarna had een, straatdemonstratie plaats Een duizendtal arbeiders gingen in den stoet mee en droegen nu en dan den leider der S. D. P. op de schouders. In de U Teehtschestraat werd uit een gebouw, waarin een filiaal van de Dageraad is gevestigd, met en rooden lap gezwaaid, hetgeen een gejuich in den stoet deed opgaan. Te ongeveer 4 uur bereikte de stoet den Dam Hier poogde men naar de richting van het Kon. Paleis op tc dringen, hetgeen echter door de politie werd verhinderd Hier werd een ovatie gebracht ran mevr. Roland Holst en de Visser. Op heU Beursplein ontbond de heer L. de Visser dc demonstratie met een„Leve de Revolutie." Na de vergadering van revolutieonnair-so- cialisten in de Beurs voor den«Oiamant-han- del trok gisteravond een troep betoogers waaronder velen met een roode pet en roode vlag, voorafgegaan door militairen, naar de eavalerie-kazeme in de Sarphatistraat Er was daar op diit oogenblik slechts weinig politie Tusschen het hek der kazerne, en het plant soentje aan de overzijde van de straat bevon ten zich toen eenige honderden menschen, er steeds meer demonstranten kwamen van der kant van het Weesperplein. Aanvankeliji leek het, alsof er niets zou gebeuren, al stond ■>p het voorplein der kazerne vóór de poor1 en detachement huzaren te voet opgesteld welke juist gisteren geamveerd waren. Toer -enige betoogers het hooge hek vóór de ka zerne aan de trottoirzijde wilden openen, om naar binnen te gaan, werd gesommeerd om te gaan. Daar hieraan geen gevolg gegeven, vuurden de huzaren eerst de luent, en daarop eenige malen op de me nigte, waarvan de voorste ri]en eenige man nen getroffen werden Allen vluchtten iir dc nigte, waarvan in de voorste rijen eenige man cant van de Roeterstraat. Enkele gewondei droeg men binnen in het militair hospitaal bij de cavalerie-kazeme. Een paar werden op genomen in een apotheek en net politiebureau MuiderpoorL Eén doode werd binnengebracht op het po litiebureau. Hij had eèn schot door aen hals Het was zekere Striemholm, wonende Kleine Kattenburgerstraat. De in de apotheek „de Eenhoorn" opgenomen twee mannen, waar van de een een borstwond, de andef een schampwond had gekregen, werden met de auto van den geneeskundigen dienst naar een der ziekenhuizen gebracht. In het militaire hospitaal werd nog één doode binnengebracht, terwijl een zwaar ge wonde, die een schot door zijn hersenen had, spoedig overleed. Drie ernstig gewonden wa ren in dit hospitaal opgenomen. Later werden er nog eenige personen verbonden, die schampschoten hadden gekregen. Tele.onisch werden nog eenige doktoren gewaarschuwd. De in de cavalerie-kazerne binnengebrachte gewonden werden door hos pitaalsoldaten met brancards gehaald. Vóór het hospitaal stond een groote me nigte nieuwsgierigen, die naar den toestand van de gewonden kwamen vragen. De menschen, die in allerijl waren wegge vlucht, bleven op de hoeken der straten in ilitie-bureau werd een groote politie- ling maréchaussee's en bereden agenten door macff samengetrokken, terwijl sterke afdee groepjes de bloedige botsing bespreken. Op het mai ling de Sarphatistraat patrouilleerden, waar het tegen 10 uur veel rustiger werd. Eenige hon derden betoogers hadden zich intusschen weer ergers verzameld en trokken achter een roode banier de stad in. Een detachement huzaren stond bij de ka zerne met de geladen karabijnen opgesteld en maande tot doorloopen aan, zoodra de stoet halt wilde houden. Voorop liep de heer Wijnkoop. Op het Beursplein ging de demonstratie rustig uit een. De politie behoefde hier niet op te treden. In het geheel werden in het Binnengasthuis opgenomen 3 onbekende doodss üffl 3 gew®a= den, genaamd W. Dame, T. van Walree en A. J. Schrikker. Vier licht gewonden zijn naar huis gegaan. BUITENLANDSCHE INMENGING Het Ned. Corr. Bureau meldt van zeer be trouwbare zijde: Naar het gerucht gaat, is van de zijde, der Verbonden Mogendheden op de mogelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een re volutie uitbreken, de troepen der Entente zich genoopt zouden zien in te grijpen. Stellig zou, gelijk in de proclamatie aer regeering is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen wor den stopgezet. HET BROODRANTSOEN. De minister van landbouw zegt in een eir- culaire aan de burgemeesters o. m dat, wan- neer de gunstige vooruitzichten blijven zoo- ate thaws rif*, mé iftgUg w« 5 Bomrbar c.k. het tijdvak waarvoor d« broodkaarten geldig zullen zijn op 9 dagen zal worden ge steld, zoodat van dien datum al het brood- rantnoen op 311 gram zal worden gebracht GEWAPENDE BURGERWACHT TE HEERLEN. Te Heerlen is in een door 500 h 600 leden van anti-socialistische vereenigingen gehou den vergadering besloten een verzoek aan den burgemeester te richten tot het vormen van »en gewapende burgerwacht, waarvoor zich de noodige leden aanmeldden. De vergade ring vreesde een invasie van vreemde soldaten en krijgsgevangenen over de rijksgrens in mburg. ORANJE ALS SYMBOOL. A. F. schrijft in de Haagsche Nieuwe Crt. o.a.: Een symbool is de stoffelijke vertolking van een gedachte van hooger orde of van een beginsel. Denken wij aan den trouwring; het wit van het bruidskleed en het zwart van den rouw. En denken wij aan het rood in de oos- lijke landen en dat nu onze aandacht vraagt. Maar er is ook nog Oranjes Symbool van nationaliteit en zooveel jaren door duizenden Nederlanders als uiterlijk vereenigingsteeken ~»<iragen ondanks zooveel verschil in stand, godsdienst of politiek. Hoe men over het Oranjehuis en het ko ningschap ook moge denken, allen die tegen de revolutie, de anarchie en1 net brutaal ge weld zijn, voelen nu in een zich scharen om het gezag, het verlangen van het overgroote deel van het volk pm het brutaal geweld der revolutie te willen keeren. Maar een symbool oefent alleen zijn bijzonderen invloed uit al» het gezien en ervaren wordt. Laat daarom door het oranje zien, gij over groot deel van Nederland, dat gij het gezag van het rood1 niet wenscht. Laat van stonde ai aan ieder zich in het openbaar tooien met oranje. Dat zal zijn psychologisch effect niet missen. Als in bet openbaar op iedere 5 oranjedragenden nog niet één rooie te zien is, dan spreekt dat boek- deelen en' het zal saamhoorigneidsbesef ver sterken. Heel Nederland in het Oranje! Provinciaal Nieuws. UIT BERGEN. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Samuel Snoeck, slaagde aan de polytechnische school te Lage in Linge (Duitschland) als werktuig kundig ingenieur. DE H AGAARSCHE VOLKSREPU BLIEK. BOFD4FP ST, 14 Nov. Vrij ia p zal eci proclamatie vt*schijnen inzak-i de Iloo- gaarscne volksrepubliek EEN WERELDARBEIDERS- CONFJiRENTIE. LONDEN, 14 Növ Het uitvoerend co mité der arbeiderspartijen heeft een confe rentie uitgeschreven, waarin een motie zal worden ingediend waarin wordt verklaard dat de conferentie haar verzoek tot het doen plaats vinden der Geallieerde confe rentie herhaalt. Zij wenscht dat in de vre- desdelegatie ook de arbeiders moeten verte genwoordigd zijn en dat terzelfder tijd ea m dezelfde plaats waar de vredesconferen tie wordt gehouden, een wereldarbeiders- conferentie zal plaats vinden. De regeering wordt verzocht vervulling dier eischen te bevorderen. Omtrent een coalitie-regeering verklaart het Uitvoerend Comité dat de conferentie moet beslissen omtrent de deelname daaraan. EEN VERZOEK AAN DEN PAUS. KEULEN, 14 Nov. De Katholieken hebben een verzóekschrift aan den Paus ge zonden. De Duitsche katholieken uit de Rijnstreken vragen Z. H. in naam van alle katholieken in Duitschland onmiddellijk de stem te verheffen om het Duitsche rijk te redden van den dringenden hongersnood DE TOESTAND IN TURKIJE. LONDEN, 14 Nov. De admiraliteit meldt, dat de geallieerde vloten de Darda- nellen zijn ingevaren. De troep bezette de forten en paradeerde bij het voorbij trekken der schepen De vloot is voor Constantino- pel aangekomen. ONZE SCHEEPVAART. AMSTERDAM, 14 Nov. De Kon HolL Lloyd deelt mede, dat zij voornemens is de Ïsregelde vracht- en passagiersvaart op uia-Amerika te hervatten, te beginnen in December. Naar wij vernemen, zullen de schee?» vaart-maatschappijen op Indië binnenkort tot hervatting der passagiers- en vracht vaarten overgaan. Nadere bijzonderheden worden spoedig bekend gemaakt. SAMENKOMST U1TOESTELD. AMSTERDAM, 14 Nov. De samenkomst der arbeidets op het Beursplein ia heden morgen door de leiders van het revohition- nair-socialistisch comité tot hedenmiddag uitgesteld omdat de werkloozen door het afstempelen van hun papieren hedenmor gen niet aanwezig konden zijn. KAMERLID BOOGAARDT. f BREDA, 14 Nov Het Kamerlid W. H. Boogaardt is aan Spaansche Griep op 56- jarieen leeftijd overleden In ziin plaats zal de heer J. va nRijzewijk te Tilburg een bekende persoonlijkheid in de R. K. vakbe weging, in de Kamer komen. DE vLVV' REOELEN TE ROTTERDAM. ROITERI'AM, 14 Nov. tu een Mooi den b trgoTitMer belegde vergadering >i de gi'.ndvigtr gelegd voor de onm d-V,. lijko swing van een burgerwarh', wa-r over map or \an Dobben van den 'lencr*- len'Shd h.-t commando zal voeten. BIDSTONDEN. AMSTERDAM, 14 Nov. Namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd medegedeeld dat met het oog op de tijds omstandigheden bidstonden zijn uitge. schreven op Vrijdag 15 November des avonds 8 uur in de Nieuwe Kerk de Ka- pelkerk, de Noorderkerk en de Muiderkerk MET ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF. DEN HAAG, 14 Nov. De minister heeft bepaald, dat de landstorm jaarklasae 1017 en militie 1917 late en 2de ploeg, kust- teruj wen in

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2