Gekocht Honderd «i Jaargang. Donderdag 14 Not. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. te Alkmaar, Binnenland. FEUILLETON. €&m«ii£d Nieuw* Provinciaal Ui(*nw« De Beirameeiter ram Alkmaar brengt ter kennis rai belnngbeb- bendea, dat de nitkeerlng der ver> goedtngen, loopend® ever het t(|d- rak van 6 Hot. tot en met 15 Hor#*- ber, '[aal plaata hebben ten Stad- hnlze ep Zaterdag 16 Xerember a.a. Teer *oot®®1 de LANDWBEH ea den LANDNTOUM betreft Tan 6}—11 aar en Teer soovoel de M1L1T1Ü aangaat Tan 1119 nnr voormiddag* Alkmaar, 13 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, O. R1PPINO. EEN NATIONALE B1DDA0. Naar wij vernemen, is de regeering voor nemens een nationalen biddag voor. te berei den op een der eerste dagen van de volgende week. Alle personeel in dienst van rijk, pro vincie en gemeente zal vrij worden gegeven. Aan de particuliere bedrijven zal worden verzocht evenzoo te doen. (Reeds in een deel van onze vorige oplaag vermeld). OVEREENKOMST INZAKE DE WERELDVOORRADEN. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Van de Nederlandsche delegatie te Londen is telegrafisch bericht ontvangen dat behou dens goedkuering dor de regeering te Was hington welke is aangevraagd door de gealli eerde regeeringen en door den Amerikaan- schen vertegenwoordiger te Londen, Neder land zal kunnen rekenen op toevoer geduren de een jaar van 375,000 ton broodgraan, in clusive rijst, 80,000 ton olieën en vetten, 45,000 ton chilisalpeter, 40000 ton fosfaten, 25,000 ton pyrieten en 300,000 ton mais voor veevoeder. Al deze voorraden zullen worden verstrekt indien eene algemeene economische overeen komst tot .stand komt, waarop naar het oor deel der delegatie alle kans bestaat. Bij de uitvoering dezer algemeene overeen komst zal van Nederlandsche zijde worden medegewerkt aan internationale organisaties welke ten deele reeds bestaan, ten deelte staan te worden opgericht en welke ten deel hebben de noodige maatregelen te nemen om algemeen eene billijke verdeeling der beschik bare wereldvoorraden mogelijk te maken en prijsopdrijving te voorkomen. Omtrent deze wereldorganisatie waarover te Londen reeds voorloopige besprekingen gehouden werden, en waarvan de beginselen waarschijnlijk ook op de scheepvaart toepassing zullen vinden, zullen zoodra mogelijk nadere mededeelingen worden gedaan. De noodige voorbereidingen worden hier te lande gemaakt om gereed te zijn de overeen komst uit te voeren, zoodra zij tot standi zal zijn gekomen. Reeds in een deel onzer vorige oplaag ver meld.) SCHOEISEL, KLEEDINO EN HOOI. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat aan de militairen (korporaals en solda ten) die met onbepaala (klein) verlof vertrek ken, van hun uitrusting, in eigendom een stel onderkleeren en een paar schoenen zullen worden gelaten, teinde in den bestaanden Naar het Engelsek van Charles Car\4s& „Er is geen haast bijik kan nog niet loopen laat staan hard loopen en hij moet nu een maal den voorsprong maar hebben dien hij gekregen heeft. Daar heb ik den heelen tijd gezeten van 't oogenblik af aan dat Sir Jor dan kwam." Neville deinsde terug en fronste de wenk brauwen. „Hoorde je „Alles," zei Trale. „Ik was het die de kaars heb uitgeblazen." Neville keek verbaasd op. „Nu begrijp ik het", zei hij. „Hadt je maar geweten dat ik hier was. Samen zou het ons gelukt zijn hem te vangen. Nu is hij er van door met de banknoten." Trale schudde het hoofd, hij stak de hand in zijn zak, haalde er een vuil en verfrom meld hoopje papier uit en hield het omhoog. „Ik geloof van niet, mijnheer. Kijk!" „De banknoten?" riep Neville uit en Trale knikte. „Ja, ik ben er op af gesprongen zoodra ik het licht had uitgedaan, mijnheer Neville. Als ik dat geld niet had willen redden, zou ik den man gehad hebben." Neville kermde. „Ik had dien schavuit veel liever dan het geld. Trale", zei hij. „Ik ook, mijnheer bijna ten minste. Ik heb hem al lang geleden willen pakken." „Wou jij hem hebben?" zei Neville. „Ja; naar dien Jim Banks heb ik zoo ver langd als naar mijn ,.Ji im Banks?" herhaalde Neville weifelend. kleedtagsood tegemoet te komen. Verder zullen zooals bekend ia plm. 500.000 paren militaire schoenen ter be schikking van het departement van Land bouw worden gesteld ter voorziening in de behoefte aan schoeisel voor de burgerlijke be volking. Eindelijk kan ook nog worden medegedeeld, dat in verband met den hooinood bij at land bouwende bevolking en de spoedig te ver wachten vermindering van het aantal leger- paarden instede van 40.000 K.G. hooi slechts 12,000 K.G. zal worden gevorderd. EEN WAARSCHUWINO. Het Nederlandsch Verbond van Neutrale Vakvereenigingen richt zich tot alle werkne mers, zoowel in panticulieren als overheids dienst, om hen op te wekken zich in deze kri tieke tijden voor overijlde stappen te hoeden Het verbond is van oordeel, dat de oplos- georgi en dat niets voor het Nederlandsche volk noodlottigei zou zijn dan een onbekookt op treden. Met name komen voor het oogenblik min der politieke eischen op den voorgrond maar vragen de sociaal-economische proble men oplossing, maar dan ook onverwijld en in voor de werknemers bevredigenden zin. Daarom is het van het grootste belang, dat worde voortgegaan op den reeds ingeslagen weg om bij ae verdere voorziening van le vensbehoeften, de werkloosheidsverzorging in verband met de demobilisatie, de bepaling van maximum-arbeidsduur en minimum-loon de verdere regeling van het economisch leven eeniging< Alleen op deze wijze zal het mogelijk blij ken, een werkelijke democratiseering van onze samenleving op gezonden grondslag door te voeren. DE EX-KEIZER IN NEDERLAND. Het kasteel Amerongen is op verzoek der regeering als tijdelijk verblijf van den gewe zen Duitschen keizer door den eigenaar graaf van Aldenburg Bentinck beschikbaar gesteld. Dinsdag zijn 2 zware vrachtauto's aange komen, zwaar beladen met kisten en koffers behoorende bij de bagage van den gewezen keizer, welke ontladen werden door Duit- sche soldaten. Dinsdag omstreeks kwart voor vier Is de keizer, vergezeld van graaf Bentinck in een auto uitgereden om een toer in de omstre ken te maken. Een auto met Hollandsche offi eieren volgde. Om kwart voos 5 warm zij teruggekeerd. Men meldt nog uit Maam: Een dertigtal officieren en minderen, be hoorende tot het gevolg van den ex-keizer bleven tot halfzes in den keizerlijken trein achter. Omstreeks dien tijd werden zij door een 8-tal marechaussees onder leiding van overste Schröder in ontvangst genomen er met hun bagage naar gereedstaande auto's geleid. Onder hen bevonden zich ook twee gene raals en één admiraal. Een1 der generaals was zeer aangedaan. De officieren waren zeer belangstellend: naar de ontwikkeling der kwestie in Nederland en naar de laatste be richten uit Duitschland. Zij informeerden ook zeer belangstellend naar den toestand in Zwitserland en verna men met blijkbaar welgevallen, dat daar di revolutie op het punt staat uit te breken. Den officieren werd verblijf aangewezen in de ho tels Lievental en Oranje te Amerongen. De Haagsche correspondent van de Frank furter Zeitung meldt, dat de keizer zich t« Brussel tot den Nederlandsch gezant aldaat had gewend en dat door diens bemiddeling di Koningin en de Nederlandsche regeerin^ hem gastvrijheid in Nederland toestonden. Naar aanleiding van in de pers kenbaar uiteenloopende meeningen omtrent het karak ter van het verblijf hier te lande van den ge wezen keizer van Duitschland, waarbij o.a ook van intemeering werd gesproken, ver strekte men aan het departement van buiten landsche zaken de inlichting, dat met der troonsafstand elke betrekking van den keizer tot het Duitsche leger had opgehouden tc bestaan. Te Gorinchem is in een vergadering, na een rede van het anarchistische raadslid C de Boon een motie aangenomen, „om den ex „Waar praat je over?" „Over den schavuit die zooven ontsnapt is den man die zooeven hier was", zei Trale die op zijn beurt beschroomd keek. „He was Jim Banks, die valsehheid pleegde in ge schrifte, die ontsnapt is uit de gevangenis tc Dastmoor en verdwenen buiten bereik der po litie. Herinnert u u niet mijnheer Neville?" Neville viel neder aan den voet van der boom en sloeg de hand aan zijn voorhoofd Het deed hem nog pijn van zijn vreeselijken worstelstrijd met Trale. „Jim Banks-" zei hij. „Ja, ik herinner hel mij. Groote hemel! is dat mogelijk? Wel, ik ken den man onder een anderen naam en be geerde hem even vurig voor mij zelf o veel vuriger dan jij hem begeeren kunt." „U?" riep Trale uit. „Ja," zei Neville op strengen toon. „Die schurk heeft mij meer moeite en doodelijk verdriet aangedaan dan je je kan verbeelden Ik heb hem in Australië ontmoet en Maar waarom verbeuzelen wij hier onzen tijd? Hij moet niet hij zal niet ontsnappen 1" en hij sprong overeind. Trale legde de hand! op zijn arm. „Een oogenblikje, mijnheer," zei hij. „Hij zal dezen keer niet ontsnappen. Wat ik graag wou weten is dit: „waar is het testament waar zij over praatten?" Neville scheen hem niet te verstaan. „Ik zag dat de man het in de holte van den boom neerlegde, ik zag het met mijn eigen oogen," ging Trale voort; „en ik be grijp niet Neville haalde het testament uit zijn zak, juist zooals Trale de banknoten had ver toond. „Hier is het," zei hij ongeduldig. „Ik zat in den boom en het lag onder mijn bereik Trale uitte een kreet van genot en voldoe ning. keizer van Duitschland, die zooveel op rijn eweten heeft en hier nu een schuilplaats eeft gezocht, aan Duitschland uit te leveren, alwaar hij zich heeft te verantwoorden." Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester en de groepscommandant kolo- EEN VOORSPELLING. „Hij zal de laatste zijn van zijne dynastie". Aldus de profecy, die lang vóór den oorlog omtrent den toen regeerenden Duitschen Kei zer in deze streken bekend was en nog in den zomer van 1914 in de Limb. Koerier herin nerd is. En een ander deel der profecy luidde: Hij zal binnen Nederland vluchten, In wagens zonder paardenhij zal zijn intocht doen over Limburgsch gebied; hij zal vergezeld zijn r g< vinden onder 't lommer van een flinken boom door niet meer getrouwen dan plaats kunnen Ook dit is uitgekomen: in auto's is de ex- keizer te Eijsden binnengereden met een ge volg en dienstpersoneel van te zamen niet meer dan een veertigtal menschen. De volkssage had de profecy in dezen zin uitgelegd, dat de keizer over de Mookerheidi ons land zou binnenvluchten. Dit is niet zoo gebeurd: niet in het noorden maar in het uiterste zuiden van Limburg is de ex-souve- rein ons land binnengekomen. DE EX-KROONPRINS. De ex-kroonprins en zijn gevolg zijn Dins dagnacht om 12 uur in 4 auto's uit Maas tricht vertrokken onder militair escorte naar Swalmen (Limb.), waar hij op het kasteel van graaf Metternich zijn intrek zou nemen. Een tak van het uit I lessen afkomstige ka tholieke geslacht Wolff Metternich is in Lim burg gevestigd. In 1883 werd I «win Max Pau Hubert Marie graaf Wolff-Metternich gep. luitenant in Pruisischen dienst genatu raliseerd als Nederlander en kort daarna in gelijfd bij den Nederlandschen adel. Hij is kamerheer 1. b. d. van H. M. de Koningin. O. ELÏNG TICHELAAR, f Op 52-jarigen leeftijd is deze voorman van den Groninger Landbouw, oud-lid der Prov Staten, te Loppersum overleden. De paarden- 'okkerij en hare organisatie hebben veel aan hem te danken. Als voorziiter van 't hoofdbc stuur der Oroninger Mpij. van Landbouw en Nijverheid gaf hi] hoog gewaardeerde advie zen. WEIOERINO VAN DEN DOOP. Een soortgelijk besluit van een kerkeraad om de dcopsbediening te weigeren, als on langs gemeld werd. is genomen door den ker keraad eener gemeente in de classis Haarlem deelt het N. v. d. D. mede. „Geweigerde ouders" kwamen daar in be roep bij het classicaal bestuur, met het dat het besluit ongeldig werd verklaai NEDERLANDERS TE ESSEN. Bij het departement van buitenlandsche za ken is bericht ontvangen van den consul te Essen, dat daar orde en rust heerschendal r geen buitensporigheden hebben plaats ge had en dat men zien niet bezorgd behoeft te naken over het lot van de aldaar vertoevende Nederlandera. DRAMA. De milicien S. K. uit de Florastraat te Rot terdam kwam met verlof uit den militairen dienst. Hij trof zijn vrouw aan in gezelschap van een anderen man. Daarover ontstak hij zóo in woede, dat hij een mes greep en den man hiermede in de borst stak. De aangeval lene was terstond dood. JONGENSSPEL. Te Lonneker, waar eenige knapen spelen- ierwijze hunne petten naar de draden der lectrische geleidingen wierpen, wilde de 15 arige J. Weusink, uit Enschedé, zijn hoofd ieksel, dat tusschen de draden bleef hangen erughalen. Hij klom daartoe in een der pa en, kwam met den stroom in aanraking en hortte gewond naar beneden. Naar het zie :enhuis te Enschedé overgebracht, overleed lij daar spoedig. VRIJGESPROKEN. Het gerechtshof te 'a-Gravenhage heeft gis- eren vrijgesproken L. de Visser, propagan- iist der S. D. P die door de Haagsche recht bank wegens opruiing in een vergadering te Amsterdam tot 5 weken gevangenisstraf was veroordeeld onder aftrek van preventief. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag medegedeeld.) „Zat u daar, mijnheer! Geen wonder dat k u niet gezien heb! Geen wonder, toen u ïaar beneden kwam alsof u uit de lucht viel, lat ik u voor een van de twee anderen hield En u hebt het testament in handen. Hoera! Dit is het beste nachtwerkje, dat wij nog joit gedaan hebben! Pas op dat testament ils je blieft, mijnheer. Er is daar meer aan vast dan u of ik op 't oogenblik nog begrij pen maar als ik mij niet vergis „Ga mee!" zei Neville ongeduldig. „Die nan, Jim Banks, zooals je hem noemt, ik noet ik zal hem hebben 1" „Best mijnheer: ik ben nu weer wat op idem," zei Trale. Toen bleef hij staan en rreep Neville bij den arm. „Mijnheer Nevil le," zei hij fluisterend en op onwilligen en .eleurgestelden toon. „Welnu?" „Hij is het niet alleen, maar Sir Jordan, uw uw broeder." Neville bleef plotseling staan. Hij was zoo vervuld geweest met zijn brandende begeerte de hand te leggen op Lavarick, zoo verdiept in de herinnering van het kwaad dat die schelm had gepoogd Sylvia te doen, dat hij Jordan volkomen vergeten had en het aan deel dat hij had genomen in de geheimzinni ge zaak onder de boomen. „Jordan," mompelde hij en hij liet het hoofd zinken. „Ja, mijnheer Neville," zei Trale met zachte stem; „wij moeten hem niet vergeten. Ik wil hem niet graag in moeilijkheden brengen om dat hij uw broer is, en en," de arme kerel kermdfe haast van teleurstelling „ik ben bang dat wij dien duivelschen Jim Banks niet bij den kraag kunnen pakken zonder Sir Jordan te noemen." Neville stond tegen een boom aangeleund en wischte de zweetdruppels weg die op zijn voorhoofd kwamen. AANRANDINO. Te Son bij Eindhoven werd de alleenwo nende H. op klaarlichten dag in zijn woning overvallen. De aanranders bonden hem aan handen en voeten, duwden hem een prop in den mond en zochten het huis af, waaruit zij alles wat van hun gading was meesleepten. Eindelijk, toen de dieven reeds lang gevlogen waren, kon H. den prop uit den mond verwij deren en door te schreeuwen de aandacht trekken van een buurman, die hem uit zijn hachelijke positie verloste. De politie doet on derzoek. DIPHTHERITIS. Onder de Fransche vluchtelingen, verblij vende in het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel, is in hevige mate diphtheritis uitge broken. Verscheidene slachtoffers zijn reeds gevallen. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. BEMANNING ONTSLAOEN. De geheele bemanning van den uit Dram men te IJmuiden aangekomen Nederland schen motorschoener Ambulant II werd door de politie aldaar een verhoor afgenomen, om dat zij verdacht werd schuldig te zijn aan verduistering van een gedeelte der scheeps lading, welke te Amsterdam was ingeladen om te Kopenhagen te worden gelost. De schuld der bemanning Is niet gebleken, maar toch is zij ontslagen. Het schip ligt in de B'nnenhaven te IJmui den gemeerd en is onder politietoezicht ge steld. Waarschijnlijk zal een nieuwe eq het vaartuig weder naar Amsterdam gen. KORTE BERICHTEN. Van r. k. zijde werden gisteren te den Haag duizende exemplaren verspreid van de rede, Dinsdag door minister Ruys de Beeren- brouck in de Tweede Kamer ui tg Naar verluidt is zeer spoedig" het be sluit van den minister van landbouw te Ver wachten, waarin toestemming wordt gegeven tot den verkoop van schoenen zonder bon. Ingang 13 dezer is een rechtstreeksche post- en telegraafverbinding ingesteld met het bevrijde gedeelte van België. Te Oluenzaal is Dinsdagmorgen 8 uur de eerste trein uit BerlijnBentheim aange komen. Het verdere verkeer is weer voorgoed geregeld. De grenscontróle is zeer verslapt. De grenzen bij Maastricht zijn door Hollandsche militairen afgezet. Wegens het ^riepgevaar worden de mannen niet bij par ticulieren ingekwartierd. De burgemeester van Amsterdam heeft gunstige overweging toegezegd van verzoe ken om straatbetoogingen te houden. Er zijn 120 man cavalleric en 18 maréchaussees aan gekomen. Bij Kerkrade is en Duitsche tweedekker geland, die met hare bemanning daarop on- ing werd gesteld. er bewaking van Nederlandsche militairen olgens bericht uit Venlo aan „Het Volk" zijn de maréchaussees opgeroepen om zich naar den Haag te begeven. Te Sittard zijn gisteren een 800-tal Rus sen, Italianen, Franschen enz. over de grens gekomen. Allen worden in het quarantaine station en scholen ondergebracht. De Engelsche krijgsgevangenen te den Haag hebben aanzegging gekregen, zich ge reed te houden om binnen twee dagen naai hun vaderland te kunnen terugkeeren. Naar een correspondent van de Tel. ver- mam, zijn in het vliegkamp te Soesterberg ioor militairen pogingen aangewend, om loodsen in brand te steken, hetgeen door den schildwacht werd verhinderd. De verkeersstremming te Rotterdam is opgeheven. De dienstregeling van 3 Juni 1918 op de lijn Rotterdam D. P.Dordrecht wordt weder ongewijzigd uitgevoerd. Te Hansweert zijn uit Antwerpen de Duitsche schoeners „Max" en „Moritz" aan eekomen. De Duitsche import in Nederland, zoo wel die van kolen als van ijzer, kali, enz. 'taat volkomen stil. UIT BARSINGERHORN. Hier werden de polderverkiezingen gehou den: Banne BarsingerhomGekozen tot hoofd ingeland J. v. d. Horst in de plaats van P. Kater; herkozen K. Jonker te Alkmaar. Hooglandspolder: Herkozen tot molen- meester K. Jonker te Alkmaar, laer: Kaagpold S. Spaans. Herkozen tot molenmeester „Bij den hemelDat had ik op 't oogenblik heelemaal vergeten," mompelde hij. „Jordan mijn broeder, in verbinding met dien scha vuit Lavarick op één hand met een ont snapten gevangenel Wat beteeknt dat, Tra le?" Trale klopte op Neville's borst waar het testament verborgen was. „Dat zal alles verklaren of ik moet mij erg vergissen, mijnheer Neville," zei hij ernstig. ,.Dat is de sleutel tot de geheele zaak, reken daar op." Neville schudde vol twijvel het hoofd. „Het is alles een geheimzinnige geschiede nis, Trale." „Het zal niet lang meer geheimzinnig blij ven, mijnheer. Laten wij zoo gauw mogelijk naar Stoneleigh gaan. Ik zal eenige van mijn schranderste mannen hun spoor laten volgen. Intusschen kunnen wij de zaken bepraten en beslissen wat er gedaan moet worden." „Ik ga dadelijk naar Jordan. Ik zal de waarheid uit hem zien te krijgen." Trale schudde het hoofd. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar dat is juist iets waartoe noch u noch iemand an ders in staat is. Sir Jordan kan men niet dwingenhij is veel te slim. Neen, wij zullen een anderen weg moeten inslaan." Neville, droef te moede bij de gedachte aan de bloedverwantschap tusschen hem en den schavuit met het aanminnige gezicht die zoo laag gezonken was dat hij de medeplich tige was geworden van een schurk als Lava rick, liep stilzwijgend naast Trale voort. Zij liepen hard, dus hadden weldra Stoneleigh bereikt; Trale zond dadelijk drie van zijn beste manschappen uit om Lavarick op te sporen, met bevel hem niet te arresteeren, maar hem goed in 't oog te houden en aan Trale te rapporteeren. Toen bracht hij Nevil le in zijn particulier vertrek en zeide, terwijl UIT HEERHUOOWAARD. Mej. E. M. J. Marjot alhier is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare lagere school te Maasheze (N.-B.) Onze polder zal met ingang van 1 Decem ber zijn tweede hulppostkantoor hebben, het welk wordt gevestigd in een pand tusschen den Hasselaars- en Driehuizerweg. Tot brievengaarder voor dit kantoor „Hu- owaard Noordeind" is benoemd de heer Louwe, vleeschhouwer. Als lid van 't kiescollege rijn gekozen de heeren Chr. Vis, Jb. de Goede, C. Amels en Cornelis Goed. Als lid van den kerkeraad ie herkozen de heer Jakob Hoogland (ouderl.) en Simon Lodder als diaken (vacature-Best) welke allen hun benoeming hebben aangeno men. De catechisaties worden gegeven: det Zond.-nam. 2 uur voor jongel. van 14 J. en ouder en om 3 uur van 12 en 13 jaar aan jongens en meisjes tezamen. UIT SCHAOEN. De gemeenteschool alhier is op persoonlijk advies van den inspecteur van de volksge zondheid voor 14 dagen gesloten. Er ontbra- ken de helft-der leerlingen en der onderwiir zers en onderwijzeressen wegens „de Griep". UIT BEROEN. De dames H. J. M. van Rooijen, M. H. P. Kamperdijk, E W. M. Kroonstruver en E. M. M. Ziirlone, alhier, zijn te Amsterdam ge-s slaagd voor het examen vrije- en orde-oefe ningen. UIT HARENCARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Maan dagmiddag. Afwezig wegens ziekte de heer Medegedeeld werd dat zijn herbenoemd ais zetters de heeren J. de Groot en W. Zut, dat de rekening over 1917 goedgekeurd] is terug gekomen. Dat de gemeente betreffende vleeschvoorrie- ning is ingedeeld bij het centrum N.-Schar- woude; dat officieus door mej. N. de Jong ontslag gevraagd is als schoolschoonmaakster; dat van de vereeniging van Ned. gemeentel bericht is ingekomen, dat er kans bestaat, dat de gemeenten hun belastinggebied kunnen uitbreiden om den financieelen druk te ver lichten dat ontslagaanvrage is Ingekomen van den heer Jb. Smit als telegrambesteller en een nieuwe oproeping zal worden gedaan tegen een vergoeding van 25 ets. per telegram in en buiten den kostcloozen kring waardoor ecu salaris wordt verzekerd van ongeveer 4 per week: dat van Ged. Staten bericht is ingekomen-, dat het besluit betreffende waterverkoop aan Geestmerambacht is aangehouden omdat het onderzoek nog n-iet afgeloopen is; dat in de vergadering van B. en W. van de leeningen van de brandspuit zijn uitgeloot de uos. 1 en 11. Op voorstel van B. en W. werd besloten de posten brandverzekering voor de gemeente gebouwen tijdelijk te verhoogen. Op het bekende schrijven van de gemeente Ijlst stelden B. en W. voor niet in te gaan omdat de zaak reeds aanhangig is. Conform besloten. De werd 6208 met een post onvoorzien groot De begrooting voor het levensmiddelen-be drijf wees aan een ontvangst van 150.000, en uitgaaf van 155.000 en een post on voorzien groot 654 97. De gemeente-begrooting wees aan een ont vangst en uitgaaf van 53990.80ya en eea post onvoorzien groot 1174.75. De vergoeding voor dienstkleeding voor den veldwachter is gebracht vein 50 op f 100.—. De begrootingen werden voorloopig vastge steld. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om de verordening, regelende de salarissen van onderwijzend personeel, onver anderd opnieuw vast te stellen. Dit is uoodig ingevolge de wet van 1918, doch verbetering werd door B. en W. niet noodig geoordeeld. De heer Dekker merkte op, dat de onderwij zers in 't Waarland in een ongunstige posi tie verkeeren omdat ze nog weinig dienstjaren hebben en voor het kostgeld wat ze kunnen betalen geen kosthuis kunnen krijgen. De voorzitter zei dat dit ook door B. en W. voldoende overwogen is, doch het niet ge» wenscht gacht werd verandering te brengen1. Aan mej. Heijselaar wordt voorloopig rei»- bekif- tiij het gas opdraaide: „Nu moeten we dat testament eens ken, mijnheer Neville." Neville wierp het op tafel. „Lees het," zei hij, en hij liep de kamer op en neer. Trale vouwde het papier open en na het goed bekeken te hebben, riep hij uit: „Het is net wat ik dacht, mijnheer Neville. Het is het testament van uw vader, van Sir Greville." Neville stond eenskaps stil, het bloed steeg hem naar het gezicht. „Ja, mijn heer het is zijn testament en het laatste, daar kan u zeker van zijnen Hij zweeg en las met nieuwsgierigheid stilzwijgend voort, toen sloeg hij plotseling met de hand op de tafel en riep verrukt uit: „Mijnheer Neville, mijnheer Neville, het is alles in orde!" „Alles in orde?" herhaalde Neville. „Wat meen je?" „Ik meen dat de oude heer gedaan heeft wat goed en billijk is", zei Trale opgewonden: „Herinnert u zich niet wat ik verleden ge zegd heb, mijnheer Neville? Ik zei dat ieder een verbaasd was dat Sir Greville u niet in zijn testament had genoemd, u, zijn meest geliefden zoon, maar u geen cent had nagela ten." „Ik herinner het mij." „Welnu, mijnheer", ging Trale haastig voort, „wij hebben Sir Greville onrecht aan gedaan. Hij' had u niet vergeten en hij deed wat billijk was. Ik feliciteer u van ganscher harte, mijnheer Neville. Dit en hij wuif de met het testament boven zijn hoofd „dit maakt u tot een rijk man, mijnheer." Ne ville ontstelde. „Ja", zei Trale ademloos en blijkbaar even verrukt alsof hij zelf een groot fortuin geërfd had „ja, een derde van het geld wordt aan u nagelaten." Wordt vervolgd. K« 968. 1919* 83) ui i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 5