DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Na den oorlog. 1 No. 269 Honderd en twintigste Jaargang. V RIJ I) AG i 15 KOYFMBJ5R. fthonnementsurHs bf| roonitbetaling d. -3 maanden f 1,65, fr. p. post! 1,90- Bewïisnnmmers 5 et- AdYertentlenrfis 15 ut. rnjrel uootBia letters naar ptastsrntinte. Bl fr. M. loei?® MiiMkeri! Im I Is,. fóèrSsB 18. Iel I Buitenland. Staten Generaal. Binnenland. lemeiïgd Mieuwsv «11 De onafhankelijke sociaal-democratische partij in Duitschland heeft tot de internatio nale socialisten een' oproep gericht waarin zij er op wijzen, dat de Duitsche revolutie leven de werkelijkheid is geworden. Het tot stand brengen van den vrede, het weder opbouwen van de verwoeste volkshuis vesting en de opbouw der socialistische maat schappij, dat is de taak die thans wacht. Het harde wapenstilstandsverdrag aldus het manifest bemoeilijkt het werk grooten- deels. De Duitsche staatslieden die den schan delijken vrede van Brest Litofsk goedkeurden, hebben geen recht zich te beklagen dat de En tente hun van hetzelfde laken een pak geeft. Wij buigen, aldus de onafhankelijken, ons thans voor den dwang van het oogenblik als we ook de drukkendste ons opgelegde voor waarden aannemen, maar wij doen een beroep op uw rechtvaardigheidszin en wij houden ons overtuigd, dat gij uwe macht dermate zult versterken, dat geen broeders meer on derdrukt worden. Volgt gij ons, dan is het uur van het kapi talisme in de geheele wereld geslagen. Het zal interessant zijn na te gaan öf en in hoeverre deze oproep in het buitenland weer klank zal vinden. Het rustig verloop der Duitsche revolutie en het feit, dat de invloed der onafhankelijken in Duitschland sterk aan het afnemen is, doet ons wel voorzien, dat deze oproep sledits in gelijk gestemde kringen in het buitenland eenigen weerklank zal vinden. De spartacusgroep in Duitschland die tot nu toe bij de onafhankelijken' behoorde is voornemens zich als een zelfstandige politieke partij te constitueeren. Liebknecht en Rosa Luxemburg, die in een openbare vergadering dier partij het woord zullen voeren sphijnen' meer en meer hun in vloed te verl'ezen. De uitvoerende macht treedt met de uiter ste gestrengheid tegen hen op en verwijderde op hardhandige wijze Liebknecht uif het pa leis en Rosa Luxemburg uit de bureaux aan den Lokal Anzeiger, die den opgedrongen naam van „Roode Vaan" weer vod zich afge schud heeft. Meer en meer blijkt, dat de overwinning der anti-bolsjewistische elementen beslissend wordt. In een vergadering van vertegemyoordigrrs van het geheele Berlijnsche garnizoen bleek duidelijk, dat het garnizoen in de huidige or- fanisatip slechts iets voorloopigs ziet, dat zal lijven tot de nationale vergadering, wier vrij heid de troepen willen waarborgen over alles voorgoed beslist. De onafhankelijken komen steeds meer in het algemeen democratische vaarwater en naar uit Berlijn wordt gemeld, is het onder scheid tusschen het standpunt van hun verte- fenwoordigers in de regeering en dat van de bertgroep nauwelijks meer merkbaar. Men hoopt nu den terugkeer der troepen ordelijk te kunnen regelen en alle krachten woraeif ingespannen om een1 anarchistische revolutie als gevolg van de demobilisatie te verhinderen, Contra-revolutionnaire ervaren schijnen voor het oogenblik niet te duchten. Slaagt de regeering er in de demobilisatie en de voed selvoorziening in goede banen te leiden dan heeft zij een sterke positie te meer daar de keizer zoo verwonderlijk snel is losgelaten. De particuliere correspondent der N. R. Ct. meldt nog uit Berlijn, dat het streven der re geering om het kreliet op den ouden grond slag zooveel mogelijk te bewaren hoogst op merkelijk is. De Uitvoerende Raad van arbeiders en sol daten heeft besloten niet tot haar oorspronke lijk voornemen tot vorming van een roode garde over te gaan. De Duitsche militairen zijn te zeer gewend1 aan orde en discipline, dan. dit zij thans zou den1 toestaan/ dat onverantwoordelijke drij vers de stemming in Duitschland ten eigen bate zouden exploiteeren. De nieuwe Pruisische regeering heeft een oproep aan het Pruisische volk gericht, waar in zij mededeelt, dat de taak der nieuwe Duit sche landsregeering is het oude reactionaire Pruisen zoo spoedig mogelijk in een volko men democratisch bestanddeel der volksrepu bliek te veranderen. Over de toekomstige staatsinrichtingen van Pruisen, zijns betrek kingen tot het rijk en andere Duitsche staten zal een wetgevende vergadering beslissen en de verkiezingen van de vergadering zullen geschieden op den grondslag van het gelijke kiesrecht voor alle mannen en vrouwen en volgens het stelsel der evenredige vertegen woordiging. Tot aan de bijeenkomst dezer vergadering leidt de voorloopige regeering, die steunen kan op het vertrouwen der arbei ders- en soldatenraden, de zaken. Zij be schouwt het als hare eerste taak om in nauwe samenwerking met de rijksregeering te zor gen voor de orde en veiligheid des lands en voor de volksvoeding. Alle tot het Pruisische kroondomein be- hoorende goederen (en voorwerpen) worden hierbij in beslag genomen. De niet tot het kroondomein behoorende vermogens, welke het eigendom zijn van den koning en andere leden der koninklijke familie, vallen niet on der dit besluit. Met verzekert, dat de nieuwe Pruisische re geering voornemens is, om, zoodra zij voor goed is samengesteld, het Huis van Afgevaar digden te ontbinden en het Heerenhuis af te schaffen President Wilson heeft een geruststellend telegram gestuurd aan het Duitsche volk in antwoord op het beroep van den Rijkskanse lier Ebert. Hij belooft bulp door het zenden van voedsel en andere voorraden om den nood te lenigen. Wilson vraagt echter de verzekering, dat de openbare orde in Duitschland zal worden gehandhaafd en dat een eerlijke voedselver deling duidelijk zal worden gegarandeerd. Volgens den Londenschen correspondent van de Manchester Guardian heeft president Wilson definitief besloten in persoon op de vredesconferentie aanwezig te zijn en wordt hij in December in Engeland verwacht. Telegrammen uit Londen en Parijs melden, dat de bepalingen van den wapenstilstand tot dusver zonder stoornis uitgevoerd wor den. De intocht der Geallieerden te Metz en te Straatsburg kan in" het begin der volgende week plaats vinden» Nu keizer Karl en ia Duitschland vele an dere vorsten en vorstjes van de uitoefening der regeermacht hebben afgezien, is het op merkelijk, dat in Luxemburg een motie door de Kamer is aangenomen, waarin dc regie ring dringend Wordt uitgenoodigd het Luxemburgsche volk in zijn geheel-over den toekamstigen staatsvorm door een refareo dum te raadplegen. De Kamer wenscht dat de groothertogin zich van elke regeeringsdaad onthoudt totdat het volk zijn meening kenbaar heeft gemaakt. Een voorstel van liberalen en socialisten nopens aftreden der groothertogin, onder scheidenlijk invoering van de republiek werd verworpen, KORTE BERICHTEN. De Hamburger arbeiders- en soldaten^ raad maakte het besluit bekend, dat de Se naat en de bourgeoisie niet meer bestaat en dal het Hamburgsche stOatsgétried een deel uitmaakt van de Duitsêke volksrepubliek. Het Heerenhuis hééft het wetsontwerp, dat vrouwen het recht verleent lid vdft het lagerhuis te zijn, goedgekeurd. Volgens een bericht uit Havas uit Bern zouden de Roemeniërs in Zevenbergen tegen de Magyarm zijn opgestaan. - Het Duitsche grapte hoofdkwartier te uit Spa te WilhelmsMhe aangekomen Te Antwerpen loopt tui gerucht dat het Duitsche leger de stad zal vermin en dat het Belgische er verwacht wordt De 'Rijksmunt heeft dezer dagen 50,000 K.G. zilver uit Duitschland onk-mgen. De verkiezingen in Engeland guiten de volgende maand worden gehouden. De staking had1 in Midden-ZwitseHand een rustig verloopTe Zfirich ên Bazel had den betoogingen1 op straat plaste. Een gerucht meldt, dat de vroegere ko ningin van Beieren gestorven is. De Berlijnsche soldaten hebben kapitein v Beerfeld als hoofd van het comité van actie ontslagen wegens zijn radicale neigingen. Berehtold, de vroegere Oostenrijksch- Hongaarsche minister van Buitenl. Zaken, en anderen zouden in Zwitserland bezig zijn met het voorbereiden vm eert iegenrevolme. Een toenadering tmscfwi de liberale groepen in Engeland voor de verkiezingen is volgens Reuter .waarschijnlijk. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 14 Nov. Voortg gaan werd met de vier interpella ties Kruyt, Troelstra, K. ter Laan en Duymaer van Twist en de daarbij behoorende moties. betoog reheel anders H.) betoogde, dat 1 anders is ge- Nu De heer DeGeer (C de dag van den vrede weest dan wij ons hebben voorgesteld. Nie mand had haast kunnen gelooven dat Neder land buiten den oorlog'zou blijven, Nu is de wapenstilstand onverwacht gekomen, maar een jubeldag,is hef niet geworden. Het is een lust om te leven, een tijd van idealen. Maar in plaats daarvan gaat men dat groote geluk vergallen; nu gaat men kerven in eigen lichaam, nu werpen wij de brandende fakkel in eigen huis. Spr. zeide dit met droefheid, want hij zag slechts mensöielijke verblinding zonder eenige denkbare aanleiding. Het eeni- ge wat men aanvoert als argument, is dat er in Duitschland ook revolutie is. En dat eenige argument is niet houdbaar. Spr. wees op de redevoeringen van Vlje- gen, Polak en Albarda, waaruit blijkt dat zij geen geweld beoogen. De heer Albarda heeft zelfs gevraagd den soldatenboel achterwege te laten, omdat dat geweld provoceert. De heer Heykoop heeft echter gezegd, dat de „lei ding" zai ingrijpen, gesteund door politie en militairen. Dat maakt toch noodzakelijk dat de regeering bedacht is op het gebeurde. Maar uit de woorden blijkt duidelijk, dat de heer Albarda niet het recht had te zeggen dat de regeering provoceert Vervolgens wees spr. op den inval in Bel gië in 1914. Als België toeliet zou er niets ge beuren; zal men nu zeggen dat België is be gonnen met geweld, omdat het zich verzette? België mocht niet toegeven. Welnu, onze re geering mag ook niet toegeven. Wist zij dat bij wettige capitulatie orde en rust verzekerd waren, dan kon zij misschien er over denken. Maar dit kon niet zoo zijn. Wat zou er ge beuren wanneer er een nog kleinere groep kwam die weer het gezag wilde overnemen Wanneer het rechtmatig gezag capituleerde, zou het eind weg zijn van een voortdurend onrechtmatig optreden. Spr. wees op den schoolstrijd, die door recht is gewonnen, door successen bij de stembus. Ook de 3. D. A. P. heeft bij de stem bus successen behaald. Langs strijd en over winning is veel bereikt, is het algemeen kies recht veroverd, is de pacificatie op schoolge bied verkregen. En het is de keer Troelstra die hoonend het algemeen kiesrecht heeft overboord geworpen, nu hij naar de macht grijpt, terwijl hij "verre in <je minderheid is. Vindt men dat de laatste 4 maanden wei voor 4 jaar tellen, welnu, laat men dan aan dringen op een nieuwe verkiezing. Spr. had daartegen geen oezwaar, nadat het vrouwen kiesrecht is aangenomen en hij meende dat de regeering zich reeds in dezen geest heeft uit gelaten. De socialisten zouden na een staatsgreep toch ook met een1 Kamer moeten regeerén of zouden zij blijven volharden met verkrachting van het algemeen kiesrecht? Wanneer in Duitschland een sociaal-demo cratische meerderheid zal optreden, zal dat een- propaganda met de daad zijn, die een enormen invloed zal moeten hebben op de toestanden hier. Laten de heeren dat afwach ten en laten zij nu gereed staan om de vruch ten te plukken van hetgeen Duitschland zal leer en. De heer v. d. Voort v. Zijp (A.-R.) vroeg of nu bij de Marine een nieuwe koers zal worden ingeslagen. Vervolgens verklaarde hij zich vóór het vrouwenkiesrecht, al gevoelt hij er niet veel voor. Maar moet men Vlaai voor revolutie ma ken? Spr. meende dat daarvoor geen enkele reden aanwezig is. De heer Visser van IJzendoorn (V. L.) verklaarde de houding der regeering goed te keuren, overtuigd dat zij orde en rust zal handhaven. De heer Troelstra wenscht de vader te zijn van de Nederlandsche democratie. Maar het zonderlinge is dat hij met inziet dat alles waarvoor zijn vriend Ebert vecht, hier allang bestaat. Duitschland moet nog leeren vrij te zijn. Wat wïj hebben op het gebied van zelf bestuur gaat veel verder dan in Frankrijk, waar het ambtenaren-régime is. Het is nu eenmaal een eigenaardigheid dat niets goeds tot stand kan komen1 in de Kamer of de sociaal-democraten beweren dat dit aan hen te danken is. Zij (verklaren zichzelf altijd graag onmisbaar en ons volk heeft nooit een glimlach kunnen onderdrukken, als iemand zich onmisbaar achtte. De heer Troelstra (S.-D.)heb me zelf niet onmisbaar verklaard. De heer Visser van IJzendoorn (V. L.)Gij eischt toch de regeermacht op voor u zelf en uw partij. Het verhevene en het belachelijke grenzen aan elkaar, maar die grens wordt overschredm ale men zichzelf onmisbaar acht voor een programpunt. Hoe zullen de Nederlandsche vrouwen het vinden, dat er een rfevolutie wordt gemaakt voor haar? De heer Tro^lstra heeft al weinig kijk op het volk, dat hij een revolutie gaat begin nen op dit oogenblik, nu heel Nederland dankbaar is voor den vrede. Het vrouwen kiesrecht aanvaardt hij en als de rechterzijde het aanvaardt, zal zij haar positie versterken. Over de Eerste Kamer zou spr. niet veel zeg gen. De wijze waarop zij zich de laatste jaren neeft gedragen, had spr.'s illusie verstoord op verbetering. Is het niet diep-treurig, dat men daarvoor een revolutie gaat beginnen? Spr. hoopte dat net volk kalm zou blijven en zei, dat als er na het congres van de S. D. A. P. dooden zullen1 vallen, dit de schuld zal zijn van den heer Troelstra. De heer Rutgers (A.-R.) betoogde, dat van het platteland geen levensmiddelen meer naar de steden gezonden zullen worden als daar revolutie heerecht. De heer Hermans (R.-K.) verklaarde dat de Katholieken zich krachtig zullen verzetten tegen het drijven van den heer Troelstra en de zijnen. Hij betoogde dat nu 't verkeerde is gebleken, dat aan ae politiek de vakvereni ging zit vastgekoppeld. De Regeering zal bijzondere maatregelen moeten treffen, terwijl men demobilisatie wenscht; men wenscht betere levensmiddelen voorziening, doch stuurt ze in de war door revolutie. Spr. hoopte dat de heeren nog tot bezinning zouden komen en dat zij met de rechterzijde zullen meewerken aan de sociale hervormingen, die de regeering heeft toege zegd. De heer K o 11 h e k (S.-P.) besprak nog eens zijn motie in zake vrijstelling van straf voor dé muitera in de Harekamp. De regee ring Verschuilt zich acHter formalisme, dat in dezen tijd weinig passend is. Hij verklaarde dat hij het geweld aan vaardt in den strijd van de arbeiders. De heer Troelstra legde spr.'s woorden echter ver keerd uit. Hij sloot zich' aan biji den heer Troelstra. wat ae telling en weging der stemmen betreft en hij verwierp de meerderheidstheorie. Heel veel in de geschiedenis is tot stand gekomen zonder dat er een meerderheid vóór was. Als dat niet gebeurd was, waren wij, nog veel ver der achter. Spr. betoogde dat men met een burgerlijke democratie niet tevreden is. Zonder revolutie komt men er niet. Men wil een economische democratie. De christelijke partijen wenschen nu ook hervormingen, nu het gevaar voor re volutie dreigt. Als dat gevaar weer voorbij zou zijn, zouden zij Wel een toontje lager zingen. De heer Dresselhuys (V.L.) betoogde dat de heer Kolthek gelijkt op den man die roept: hou me vast of ik bega een moord. Spr. wees op den grooten ernst van het ge beuren, van de groote tragiek van dezen tijd. Vervolgens kwam hij cp tegen het verwijt van den heer Troelstra dat hij de incarnatie van het imperialistische groot-kapitaal is. Hij protesteerde daartegen dat bij persoonlijk met een dergelijke kwalificatie wordt voor zien, die volkomen onwaar is, Wanneer de heer Troelstra zich beroept op de noodzakelijkheid, dan, denkt spr. wee; san de leuze: „Not kennt kein Gebot". DtezeMde afgevaardigde heeft gejuicht over de grond wetsherziening, maar nu is die ganediè wet een vodje papier. Ten slotte bestreed hij den heer Kolthek.. Toen spreker het woord) staatsgreep daar bij gebruikte voor hetgeen de heer Troelstra van plan was, zei de heer Troelstra: Ik heb het woord „staatsgreep" nooit gebruikt en ik heb herhaaldelijk gezegd dat ik geen ge weld wil. De heeren hebben zich dagen lang opgewonden over woorden die ik nooit ge bruikt heb. (Ontroering). Van de gereserveer de tribune werd geroepen „Lafaard", waarop de Voorzitter dreigde de tribune te ontrusr men). Spreker verklaarde zich bereid voor de mo tie-Rink te zullen stemmen. Met kracht kwam hii op tegen de ontkete ning van het. woedende beest der revolutie, „die gisteravond al 5 dooden heelt geêisclit", Hoe kan een vrouw willen da+ er Slachtoffers zullen vallen. Mevrouw Groene weg: Dat wil Sk niet. De heer Dresselhuys (V.L.}: Het is ecu verluchting dai gij dal zegt, esaa* 1 rag het dan luide ea buiten de Kamsf, De heer Schaper (S. D.) vroeg ©f de re geering bereid is den Duitschee keizer een wenk te geven om ons land te verlaten als het blijkt dat andere mogendheden liever willen dat hij' niet hier blijft. Spr. hoopte dat moei lijkheden zullen achterwege blijven. Spreker brak zijn rede af. Heden 1 uur voortzetting. BIDDAG. De minister van binnemiandadie zaken deelt in de Staatsct. het volgende mede: De regeering gevoelt, met het. oog op de tijdsomsiandigheden? behoefte om, in overleg met de kerkgenootschappen, een1 algemeenen bidstond te houden» De acgid der tijden, die zich ook in ons land zoozeer doet gtwlén, dringt' in het bijzonder tot verootmoediging en' tot het inroepen' van Gcda hu! 25 Nb Zij gaf, nadat haar was gebleken dat haar voornemen bij de kerkgenootschappen groote instemming had gevonden en zij op den steun van deze Iran rekenen, aan de verschillende kerkgenootschappen in overweging om, zoo mogelijk, op Donderdag 28 November e.k in den» voormiddag zoodanigem biddag of bid stond te doen houden. GRAAN, VETTEN EN KATOEN UIT AMERIKA. Het stoomschip Almelo van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, met een kubieke laadruimte van 15.000 ton van 40 kub. voet, zal door de regeering gevorderd worden om in ballast naar Amerika te ver trekken teneinde aldaar voor Nederland in te nemen een1 volle Lading graan, vetten en katoen. De reederij' heeft schip zoo ken. Ook helt de reederij is gevorderd om een1 volle lading graan voor ons land uit Noord-Amerika te halen. OVERLEG MET DE .MILITAIRE VER- EENIGINGEN. Binnenkort is te verwachten een regeling, door den minister van Oorlog vast te stellen inzake het overleg door de troepencomman danten1 te houden met de vertegenwoordigers van besturen van militaire vereenigingen en bonden, met betrekking tot de wenschen enz. door de leden dier bonden bij hun bestuur kenbaar gemaakt. DE RECHTSPOSITIE DER ONDER- OFFICIEREN. De minister van oorlog zal Dinsdag as. een door hem, onder voorzitterschap van den gepensionneerden kolonel der infanterie Jhr. L. M. Alton von Smidt. ingestelle conlmissie installeeren betreffende de regeling der rechtspositie voor de onderofficieren, waarin ook vertegenwoordigd zijn de vereeniging „Ons Belang", de „Nationaal Christelijke Onderofficieren-Vereeniging", de „R. K. Bond' van Onderofficieren'" en de Vereeniging van Marechaussees beneden den rang van officier OPHEFFING DER SCHOENPANT- SOENEERING.. In verband met de beschikbaaretelling van een groot aantal militaire schoenen voor de burgerbevolking en de vooruitzichten op aan voer van looistoffen van overzee, overweegt de regeering de opheffing der bestaande schoenrantsoeneering, terwijl ook de rantsoe neering van schoenreparatie aanmerkelijk kan worden verzacht. Wat dit laatste betreft ligt het in de bedoeling terug te keeren tot het stelsel dat reeds vóór dezen gold, te weten de distributie van goedkoop raparatieleder. Overwogen wordt daarbij of het mogelijk is goedkoop reparatieleder op iets ruimer schaal verkrijgbaar té stellen dan voorheen. (Onderstaande berichten werden reeds in een deel on|er vorige oplaag opgenomen.) MET ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF. De minister heeft bepaald', dat de land storm jaarklasse 1917 en militie 1917 1ste en 2de ploeg, kustwacht inbegrepen ojs vernber oï zooveel eerder als mogsijl gal NIL ken, met onbepaald (klein) verlóf altera dm gezonder.. Uitgezonderd) riffi sJJps* rif, *5? sfe rdm oeteuingsrijd "og niet AFSCHAFFING MILITAIREN OHOER Naar wij vernemen heeft bet Tweede Kar raerlid, de Sm Wijk, étsi m oorlog gewaagd of deze bereid' is hei ïaresg;®' den militairen groet, het sêiue af te schaffen1 of belangrijk te of tig mul* taire eerbewijzen, aha!» rii thans voor ver schillende gevalles rip Moorgesdsrevat, te wijzigen. GEEN INTERVENTIE VAN GEALLI EERDE TROEPEN BIJ EEN REVOLUTIE. Het bericht uit den Haag, waarin cp dte mogelijkheid gezinspeeld wordt van een in terventie door de troepen der Entente, ingeval er in Nederland een revolutie zal uitbreken, heeft te Londen groote bevreemding verwekt In bevoegde kringen acht men een. zooda nig optreden geheel in strijd met de principe* en tradities, waardoor de politiek der geas socieerde mogendheden is geïnspireerd en waarender zeicer niet inmenging ia de binnen- lamisdif aangelegenheden van een vreemde staat behoort. Een dusdanige po'itieï Set Engel» sehc volk zdfcar geen populariteit verwsrv®. Bat bfjf het teir-daa «aa ee» tetsM waar bij de f «toepten alst mm sï wÉSffedtf -dat ste g■z&mêm Kssassnidde» leu tel rceMvaaröge veréedisg tomes, mi entente-zijde er zekér niet aan pdadht zal worden den uitvoer van levensmiddelen vosri te zeiten, behoeft geen' nader betoog. DE REVQLUT ION'N AI RE BEWEOINÖ IN ONS LAND. iDé betoogingen ie Amsterdam. Het is thama gebleken, dat er Mjdena de po gingen om het nek van de cavalerie-kazema met een bijl te openen, met een handgranaat is geworpen, die, aia rij entpjofe Was, sm ma greet ooheil had Lianen veroorzaken. De nieinmiplefte granaat is bij de politic gedepo neerd. Een der gewonden in het militair hospitaal te met goed gevolg geopereerd. Hét landelijk revolutioonair 'txpiid heeft een telegram aan den minister van oorlog ge zonden, waarin gezegd wordt, dat militairen zonder seeaiatie hebben geschoten, waardoor 3 dooden ©a 8 gewonden vielen. Opsporing en directe bestraffing van de daders wordt go» eischt Ci3teren heeft de heer Wijnkoop zich al» vertegenwoordiger van den soldatenraad aan het Binnengasthnia aangemeld, ten einde eaa tebsfe t® aan de gewonden. ESp dtJectear vaa bet Binnengasthuis wel- igESS tem Êü'Sawel d a, toegang, daar hij een soldatenraad niet wilde erkennen, en dus nog minder een vertegenwoordiger vaa een dergelijke raad erkennen kou. Van verschillende rijden gaan stemmen1 op tegen den over ons land gaanden revolution- nairen stroom. In een spoedvergadering be sloten het hoofdbestuur en afgevaardigden van de algemeene Staatspartij, gelijkwij reeds in een deel onzer vorige oplaag meld den, alles te doen om de revolutie tegen te gaan, rij alleen in het nadeel der gemeen schap is. Een telegram in dezen geest werd aan de regeering gezonden. Te Sittard werd een vergadering gehouden, uitgeschreven1 door den Boerenbond en den Aroeidêrsbond, waarin beslóten werd een burgerwacht op te richten. Een telegram werd aan de regeering gezonden, waarin steun wordt aangeboden. Alle plaatsen in Limburg werden uitgenoodigd' dergelijke vergaderin gen te houden, ten einde een centrale vereen!» ging - ■*- J1A wij In alle bioscopen en theaters, waar projeó- ties gegeven worden, door geheel Nederland, wordt vanwege de Neutrale Partij en den Economischen Bond de volgende bekendma king op het doek geprojecteerd: Een kleine minderheid) der bevolking stuurt aan op re volutie. Laat u daardoor niet opwinden. Wnaneer gij uw kalmte bewaart en1 niet uit nieuwsgierigheid revohitionnaire volksverga deringen bezoekt of naar straatbetoogingen gaat kijken, is er geen' gevaar voor ernstige rustverstoring. Blijft kalm, weest niet zenuw achtig. Van gezaghebbende zijde wordt een even- tueéle spoorwegstaking aer meest onverstan dige zet genoemd, die men doen kan, omdat dan in weinige dagen de groote steden, waar juist de aanhangers der revolutionnaire denkbeelden het grootst in aantal zijn, van den toevoer van levensmiddelen zullen1 zijn afgesneden. Te Zaandam wordt een krachtige actie op touw gezet tegen het streven der socialistische partijen om door het verwekken van een revo lutie zich in het bezii der regeermacht te stellen-. Het Prov. Comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in de provincie Zuid-Hol land, heeft in een te Rotterdam gehouden ver gadering met algemeene stemmen en langdu rige toejuichingen een motie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat de geheele Anti-Rev. partij in de hoogst ernstige dagen onwrikbaar staat aan de zijde van het wettig gezag. Door den R. K Volksbond en de Propa- ganda-clvh De Katholieke Garde, rijn op een ing op te richten. (Ook dit bericht deelden ij in een deel van onze vorige oplaag mede.) i!1 ALKMAARSCHE CIBRART roij I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1