g Hondard en Twinstigste Jaargang. Dinsdag 19 Not. Uitreiking van broodkaarten, Distributie yan Schoenen en Reparatieleder. Plaatselijke Belasiiugen. Hoofdelijke Omslag. Binnenland. Gemengd Nieuws. Stadsnieuw». BON BLADEN voor diverse rantsoeneerings- artikelen en VLEESCHKAARTEN voor hen die NIET of niet HOOOER zijn aangeslagen dan de 10e klasse van den Hoof de lij ken Om slag, dus alleen zij, die een taeslazkaart heb- ben ontvangen voor Brandstof, Tot in oatvangstname der bovengenoemde fcaarten worden de houders van legitimatie- cu' mers verzocht zich DINSDAG VAN lF VIJF TOT ZEVEN UUR EN 'OENSDAG VAN 2—5 UUR te vervoegen aan ten der onderstaande scholen en wel; houders van legitimatienummers: 1—500 Dinsdag, 501—100# Woensdag, aan de Keetkolk, hoofd der school de heer J. Franssen. 1001—1500 Dinsdag, 1501—2000 Woens dag, aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer F. Aukes. 2001—2500 Dinsdag, 2501—3000 Woens dag, aaa de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 3001—3500 Dinsdag, 3501—4000 Woens dag,-aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A Wijn. 4001—4500 Dinsdag, 4501—5000 Woens dag, aan de Snaarmanslaaa, hoofd der schoei de heer J. Eits. 50015500 Dinsdag, 5501§00# Woens dag, aaa den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 6001 en daarboven Donderdag van half vijf tot half zeven uur, aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. Het publiek wordt «r beleefd op attent ge maakt op de aangewezen datum en uren bo vengenoemde kaarten af te halen of te doen afhalen en bij ontvangst goed na te zien of de juiste hoeveelheid waarop zij recht hebben is ontvangen, aangezien abuizen voor reke ning der ontvangers zijn en later niet meer kunnen worden hersteld. Tevens kunen de veranderingen van brood soort voor de volgende periode worden opge geven. Aan het Distributiebedrijf worden geen kaarten afgegeven De Waarn.-Directeur van het Distributiebedrijf, C. H. SCHNEIDERS. De Waarn.-Directeur van het Distributie bedrijf deelt mede dat op MAANDAG 18 en DINSDAG 19 NOVEMBER 's morgens van 912 uur en van 2—4 uur en WOENS DAG 20 NOVEMBER des morgens van 9— 12 uur aan de afdeeling Schoenen en repara tieleder LAAT 143 HOEK R1DDERSTR. formulieren te verkrijgen zijn tot aanvrage voor nieuwe schoenen en reparatie en wel voor de.navolgende categorieën van personen; AANNEMER. BEHANGER STALHOUDER. •DIENSTBODE. KELLNER. BIERBOTTEL A AR. KALKBRANDER. PLEEGZUSTER. ONDERWIJZER KANTOORBEDIENDE. LEERAAR. GENEESHEER. VEEARTS. VROEDVROUW. SCHEEPMAKER. BANKETBAKKER MEUBELMAKER. WINKELJUFFROUW. WINKELBEDIENDE. MAGAZIJNBEDIENDE. Zij, die een aanvraag-formulier hebben1 af gehaald, mosten zich hiermede vervoegen op WOENSDAG 20 November 191# des avonds van half zeven tot half negen aan dd navol gende scholen «n wel voor hen die in wijk A. wenen1 aan de Nieuwesloot, heofd der schenl de heer G. Zwarteveen; troor hen die in wijk B wonen: aan den Koningsweg, heofd der sch®#l de heer P. Schipper; voor hen die in wijk C. wonen' aan de Oudegracht, hoofd der school de heer J. IJpma; voor hen die in wijk D. wonen aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer F. Aukes; eeor hen die in wijk E. wonen aan den Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J. Eits; voor hen die in wijk F. wonen1 aan de Keetkolk, hoofd der school, dé heer J Franssen. De Waarn.-Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat het 4de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1917, en het 1ste suppletoir kohier derzelfde belasting, dienst 1918, resp. door den Gemeenteraad vastge steld den 7 November en 31 October 1.1., en beide door de Gedeputeerde Staten goedge keurd den 13 November d.a.v., op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering zijn overgegeven en gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad wor den ingedied binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, de 18 November 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. VERGADERING S. D. A. P. EN N. V. V. (Vervolg 2e dag). Met ontsteltenis had spr. de rede van den heer Troelstra gelezen. Spr. veroordeelde het dat het partijbestuur te Groningen het had laten voorkomen of partijleiding en vakbe weging achter den heer Troelstra stonden. Terwijl hierop de heer Smit het woord voerde, verscheen Mr. Troelstra plotseling op 't podium. Allen stonden op en. zongen dc Internationale. Als Mr. Troelstra hierop het woord be kwam, barstte er opnieuw een gejuich los. Mr. Troelstra dankte voor de ovatie en oordeelde dat het bewijs, dat mochten de po litieke conclusie waartoe hij gekomen waé niet de juiste zijn geweest, geest en toon over eenkwamen met wat de vergadering gevoelt Deze week, aldus spr., heeft ons opgelevert een oogst van beloften en toezeggingen or politiek en economisch gebied, zelfs socialisa tie der bedrijven hebben wij veroverd. Van a de katholieken tot diep in de rijen der libera len is waar te nemen, dat onder opstuwende! drang van onze partij de eischen aoorgevoen werden. Ik heb gemeend, om die oogst nie in gevaar te brengen, het congres niet t moeten bijwonen. Gij echter hebt het ander: gewild. Juist de verguizing, die mij te beur is gevallen, maakt, dat tusschen u en mij di band van leed en strijd sterker is dan ooit, ei de vlam, uitgelaaid in mijn redevoeringei van j.l. Maandag en Dinsdag in de Kamer brandt in uwe harten. Ik dank u daarvoor. Ook dank ik de sociaal-democratische Ka merfractie, die niet geweken is voor onzinni ge uitleggingen in de Kamer van mijn rede gegeven. Spr. dankte speciaal Schaper en drukte dez- onder daverend applaus de hand. Het congres oordeelde Mr. Troelstra d' plaats niet om de door hem over de taktiel geuitte woorden te bespreken. Het congre: was z. i. de plaats om uit te vechten hoe vei der gegaan moet worden Spr. erkende de vrijheid van het congre: om over verschillende dingen anders te den ken dan door hem werd gedaan. In hoevern de invloed van het proletariaat in de staats macht in deze dagen verwacht en uitgebreii wordt, hangt af van de geheele machtsver houding van ons land. Als eerlijk man voel ik mij verplicht te ver klaren, dat ik die machtsverhouding niet g» heel juist heb gezien. Spr. wees er op, dat zelfs groote leiders ei voorgangers in de sociaal democratie in d< berekening van het tempo van de beweginj. hun wil en verlangen soms wat al te vee doen medespreken. Welk een week hebben we beleefd 1 aldut spreker. Alles is tegen ons georganiseerd. Alle re actionnaire krachten zijn opgetrommeld. Ne derland is gebracht in staat van beleg. W> moeten daaruit onze conclusies trekken. F zijn in ons land menschen, die meenen, da revolutie bestaat in geweld en plundering Deze verdienste mag ik mij toekennenhei bewijs te hebben geleverd, dat met gewek en plundering het begrip revolutie niets heef te maken, maar dat revolutie is het ontnemei van de macht aan een klasse, die tot nog toi aan het roer is. Deze week was een practische brochure over de doeleinden der moderne arbeidersbc weging. Verder Is daamit gebleken, dat, wat wij ii onze gewone actie hebben en opbouwen, da men kan rekenen op de instemming van eei groot deel van het volk. Spr. betoogde uitvoerig het principe var overreding en organisatie geen oogenblik t hebben losgelaten. Spr. wekte op met alk krachten te strijden^ opdat de revolutie in vei vulling komt. De groote macht waarover de regeering er de bourgeoisie nog beschikt, besefte spr. doch de regeering dient aan den anderen kan de groote macht der arbeidersbeweging in ti zien. Wat zullen we nu doen? Van onzen kant geven we toe. We roepen de regeering toe: we erkenner dat gij nog de machtigste zijt, wij zien, da gij sterker zijt dan menigeen onder ons heef gedacht en we geven toe, dat ge uw plaat.' zult behouden door geweld. Wij geven tot dat, als we u die macht willen ontnemen, wt niet kunnen steunen op het geheele Neder landsche volk. Zoo is het! We voegen er aan toe, dat we leven in eer tijd van groote en snelle veranderingen en da wat vandaag is, morgen niet behoeft te zijn (Applaus). Tegen de regeering, zegt spr., maakt he werk van het oogenblik spoedig af. Laa daar zijn ontwapening, opdat nooit de strijc der naties noch den strijd der klassen met gt weid beslecht wordt. Laat Nederland het eer ste land zijn, dat zegt: „de wapens neer". Donderend applaus, gevolgd door hei zingen van de „Internationeel". ierop volgde de pauze. Te 2 uur werd het congres heropend. Mr Troelstra had het congres verlaten. Vliegen voerde het eerst het woord, die al lereerst den heer Heijkoop becritiseerde er, deze er op wees dat de Rotterdamsche arbei dersbeweging hem niet was gevolgd in ziji revolutionnair optreden. Spr. oordeelde, da men in betere tijden en op een betere manie: de revolutionnaire reputatie van de S. D. A P. moet herstellen^ Spreker constateert, dat niemand principi eel eenig bezwaar heeft gemaakt tegen di aangeboden resolutie, welke dus wordt aan genomen met eenstemmigheid. Van de revolu tionnaire plannen, in welken vorm ook deze waren voorbereid, wordt afgezien. Dit congres heeft den blik verruimd. Dal men de revolutionnaire idee heeft laten val len, zal aanleiding zijn tot veel hoon. Daai kunnen we tegen, doch de beloften in angsi gedaan, moeten stuk voor stuk gestand wor den gedaan. Doet men dat niet, dan wordt deze week voor de regeering een kwade en voor ons een goede. (Applaus). De heer Oudegeest betoogde, dat jaren lang gewerkt moest worden om op te bou wen waf Heijkoop deze week had afgebroken. De voorzitter deelt mede, dat het congres bezocht was door 498 afdeelingen der S. D A. P., 34 vakbonden van het N. V. V., 929 af deelingen van het N. V. V., 55 bestuurders bonden, 22 coöperaties, te zamen 1538 orga nisaties. De heer Heijkoop verdedigde zich. Spr. wees er op, dta hij te Rotterdam na Troel stra sprak en dus op diens woorden den domper niet kon zetten. Spr. wees er op, dat het partijbestuur ge- ast had de rede van Troelstra in verschillen de plaatsen te verspreiden. Allen hadden zich vergist. De heer Vliegen wees er op, dat de inleider het zich tot taak had gerekend alles naar vo ren te halen wat een pessimistische stemming (an bevorderen. Daardoor is men, niet gaai litzoeken wat ieder heeft gedaan. Spr. be reurt dat Heijkoop nu zegt, dat er zoovelei gedwaald hebben. Daarom wenschte spreke e verklaren, dat in beide conferenties vai S. D. A. P. en N. V. V. niet eens gestemd is /an den kant der leiding is niets gezegd wa liet absoluut juist is. De voorzitter stelt voor het comité vai icfie aan te vullen met personen die daar /oor in aanmerking komen, en verder de rt solutie aan te nemen met de door Vliegen gi even uitbreiding en deze zoo gauw mogefijl tan de regeering kenbaar te maken. teM applaus wordt dit voorstel aangeno nen. De voorzitter sluit dan met een toepasse ijke pa oratie het congres. De aanwezigen zingen de Internationale ei gaan uiteen. CONORES S. D. P. TE LEIDEN. De S. D. P. heeft te Leiden haar 9e con res gehouden. De heer Wijnkoop was voor ritter. Hij was schor en hield geen groote rt .e. Hij wees er op, dat eerst Rusland ei laarna andere landen zich hebben moeie inderwerpen aan den wil van het volk. Di s het begin van datgene wat moet gebeurei Tij moeten echter het proces niet noodeloo verhaasten, zei spr. Hij noemde hetgee hans in Duitschland geschiedt, hoewel ht een revolutie is, een' opruiming voor de naa Tijheid snakkende menschheid. Maar spi V'lde meer, hij wilde de toekomst. De revolu ie in Duitschland heeft op ons land hare nvloed doen gelden, zoo ook de contra-revc utie, die daar werd waargenomen. De het 'roelstra speelde een dubbele rol, was ee nan met twee koppen, een kijkende naa inks en een naar rechts. Hij is volgens spi looit anders geweest. De heer T. had doo 5 ijnoptreden en zij retirade de arbeidersbt veging een klap gegeven. Spr. geloofde nit lat het de S. D. A. I\ en N. V. V. ernst was naar als zij besluiten tot de daad, doet de S 3. P. mede. Spr. besprak hierna de gebeurtenissen- dei /orige week in de hoofdstad en hij meendt lat zenuwachtige officieren dè slachtoffer! eweten hebben. Hij keurde af het op er bourgeoisie met leger en burger >p hun reden wacht. Men had toen moeten' staken/ Spr. bepleitte de oprichting van arbeiders m soldatenraden, die men met alle gewek vil onderdrukken. Als er daardoor bloei /loeit, is de regeering verantwoordelijk. Hi /ertrouwde dat het program van het revolu ionnair comité gemeengoed zou worden )veral moet gewerkt worden, dan zullen di irbeiders der S. D. A. P. stellig bij dat comi komen, meende spr. Spr. deelde mede, dat connectie is gezoch net Duitschland en de Ententelanden, en da leelgenomen zal worden aan een congres ti Vloscou. Hierna kreeg men een zeer rumoerige dis ussie over de schorsing van de afdeelin; 3en Haag. Na een zeer heftige discussi leelde de heer Soep namens de afdeeling Dei daag mede, dat deze afdeeling verkeeri leeft gehandeld met het niet ten uitvoer leg ,en van de congresbeslui-ten, doch dat zij bi Tuit, dat ze in het vervolg deze zoowel als di litvoeringsmaatregelen van het Partijbestuui oyaal ten uitvoer zal leggen. Met deze ver- laring nam het Partijbestuur genoegen. Hierna werd het jaarverslag van het Par ijbestuur uitvoerig besproken. Bij meerderheid van stemmen besloot d< vergadering het royement-Krets, door de af eeïing Rotterdam uitgesproken, te handha en. De voorzitter deelde mede, dat de heerei Wijnkoop en Ceton bij enkele candidaatstd ing zijn gekozen respectievelijk als voorzitte, :n secretaris. De overige bestuursleden mot en bij referendum worden gekozen. Te ruim elf uur werd het congres verdaagd SPOORWEGPERSONEEL. Zondag 17 Nov. had te Utrecht onder lei iing van het hoofdbestuur een vergaderint j laats van de verschillende vakgroepsbestu en- van den Neutrale Bond van Spoorweg personeel. De voorzitter gaf een uiteenzetting over di iuidige toestand en bracht verslag uit ove. <e verschillende stappen inzake de loonsher .iening, 8-prige arbeidsdag, vrije Zaterdag iiiddag, scheiüsgerecht, enz., enz. bij de Rt „eering geaaan. Hieruit bleek dat deze stap ,en niet zonder resultaat waren geweest. Een uitvoerige discussie ontspon zich ovei iet do :r St. Raphael, Pr. Chr. Bond ei .seutr. Bond onderteekende manifest aan he. .sederlandsche Spoorwegpersoneel. Algemeei .wam ontstemming uit de vakgroepen naa. /oren over de medeonderteekening van di iianifest door den Neutralen Bond. Men wa. /an meening, dat men zich wat de politiek jtriid in deze dagen aangaat, als vakorgam ,alie neutraal behoorde te houden. Naar vo en kwam de meening dat wat de sociale her /ormingen van het program van het N. V. V aangaat, men deze kan onderschrijven, maai .at men het betreurde dat het sociale pro ram. vereenzelvigd was met de politieki actie. Algemeen was men van oordeel dat dit in ïalen yan de partijpolitiek in de vakbeweging en algeheel optreden van de arbeidersklass ',n den weg staat. Naar aanleiding hiervai. werd met algemeene stemmen een motie aan genomen waarin men zich uitsprak, stelling .e nemen tegen het voeren van partijpolitiek in de vakbeweging. Naar aanleiding van -de mededeeling van den voorzitter over de toezegging van den Minister, dat met 1 Jan. a.s. een nieuwe loon regeling zou worden ingevoerd met tevens zeer waarschijnlijk nog een in 1918 uit te keeren bedrag van 3 weken loon, werd op voorstel der vergadering, den voorzitter opge dragen op de a.s. Woensdag te houden confe rentie -te pleiten voor een grootere uitkeering en die voor het geheele personeel hetzelfde te doen zijn. Terecht toch werd opgemerkt, dat bij een uitkeering van 3 weken loon de men schen met lage loonen, dus de minst finanti- eel krachtige personen, daarmede gedupeerd worden. Nadat van bestuurszijde de verzekering was gegeven, dat met de gegeven wenken en critiek rekening zou worden gehouden en dat .en krachtigste voor de vakbelangen van het personeel gewaakt zou worden, sloot de voor zitter deze vergadering. TEGEN DE REVOLUTIONNAIRE STROOM ING. 1 Huldebetuigingen aan de Koningin. Toen de koningin Zondagochtend de gods- lienstoefening bijwoonde in de Willemskerk e den Haag ook de prins en de koningin- noeder waren aanwezig zongen de ge- neentenaren haar twee coupletten van nel Vilhelmus toe. Bij terugkeer in het koninklijk >aleis Noordeinde werd haar nog een ovatie .ebracht. Omstreeks 12 uur toen het koninklijk rij- u;g aankwam, werd een geweldig gejuict langeheven door een groote menigte, di eestdriftig nationale liederen aanhief. He. mbliek drong juichend en zingend op naai ien hoofdingang, waar H. M., na uitgestap e zijn, zich bleef ophouden. H. M. gaf last onmiddellijk prinses Julia- a te halen, en weinige oogenblikken latei /aren de drie vorstelijke personen 't prin esje in het midden het voorwerp van een itbundige aanhankelijkheidsbetooging. He. Vilhelmus en liederen ook waarvan het prin- esje het middelpunt vormde, bleven aangehe- en, totdat koningin, prins en prinsesje he, -aleis waren binnengegaan. 's Avonds om negen uur ongeveer, toen di oningimmoeder uit het paleis in het Noord inde naar haar woning terugkeerde, heen en groote menigte, waaronder veel militai en met oranje getooid, wederom een huldi .an de koningin gebracht. Uit volle bors. ong de menigte het Wilhelmus voor de vor- tinnen. Van de huldebetooging op het Malieveld .istermiddag gehouden, deelden wij reeds eei n ander mee. lu het stadion te Amsterdam werd Zondag- nddag een meeting gehouden van het „chris -lijk volk uit de hoofdstad", welke bijeen omst door ongeveer twintig duizend men- ehen werd bijgewoond. Onder het publiek icvonden zich vele katholieke geestelijken, die p de tribune lange rijen vormden. Op de mu- en van het Stadion wapperden de nationale laggen en enkele in de geel-wit pauselijke deuren. Muziekkorpsen en een1 zangvereni ging verhoogden de opgewekte stemming. Er waren 8 sprekers. Na afloop werd een notie aangenomen, waarbij de revolutie werd erworpen als in strijd met het christelijk be ginsel; steun toegezegd werd aan de regee- ing in de handhaving van het recht en' de ischen van de chr. vakorgan;saties werden mdersteund, op welker verwezenlijking werd langedrongen. In het Concertgebouw te Amsterdam hiel en Zaterdagavond de protestantsch-christe- ijken een protestmeeting tegen de revolutie, vaarbij zes heeren het woord voerden. Aan iet slot werd aangenomen een telegram van rnlde en trouw aan de koningin en de reger ing te zenden. Op Moutrust in den Haag waren Zondag ngeveer 40.000 man aanwezig op de mee- mg, uitgeschreven door de katholieke kiesver eniging. Door 17 sprekers werd het woord gevoerd. Telegrammen van hulde en trouw verden verzonden aan de koningin, den bis- chop van Haarlem en den minister van bin- lenlandsche zaken. Een onbekende stelde aan een der sprekers luizend gulden ter hand als bijdrage voor iet te stichten fonds tot voering van katholie ke actie. Onder de aanwezigen bevonden zich de mi- ïister van oorlog jhr. Alting von Geusau. an waterstaat de heer König, oud-minister volkman en verschillende leden van de Twee- Ie Kamer. De Federatie van hooger, middelbaar en ager personeel bij de posterijen, telegrafie en elefonie heeft een telegram aan den minister an waterstaat gezonden, waarin o.in. ge- egdi wordt: De Federatie, enz., van meen ing, dat ver- 'eteringen slechts langs wettigen weg moger vorden verkregen, geeft aan de regeering de erzekering, dat naar 8000 leden onvoor- vaardelijk hun plicht zullen doen in ieder op icht en dat zij elke misdadige woeling, di- n het staatsbedrijf zou ontstaan, met krach-, uilen helpen onderdrukken. DE REGEERING EN DE BOEREN STAND. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft eer larticuliere audiëntie verleend aan den heei baron van Voorst tot Voorst, voorzitter var en Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuin- ersbond, te Twello. Op verschillende punten, die in het bijzon- 'er naar voren kwamen, antwoordde de mi lister: Het pachtwezen heeft de volle aandacht der egeering, de moeilijke regeling van dit on- erwerp vereischt echter een uitgebreide stu- ie en onderzoek. Een ontwerp der jachtwet, waarbij in elk :eval de opheffing der heerlijke rechten op en voorgrond zal staan, ligt gereed. De onmiddellijke doorvoering van de ge- ijkstelling van het openbaar en bijzonder on- erwijs vormt een der hoofdpunten van hei egeeringsprogram van het huidige kabinet. Op ruime schaal wordt de uitbreiding van iet landbouw-onderwijs voor jongens er neisjes bevorderd, zooveel mogelijk zal de be- toefte van boer en tuinder aan het voortgezet inderwijs worden aangepast. Een regeling tot bescherming der landar- leiders is bij de Staten-Generaal aanhangig. De publiekrechtelijke regeling van de land- ■n tuinbouworganisaties is ruim 15 jaren ge- eden reeds in een wetsontwerp neergelegd /eweest, doch stuitte -toen af op bezwaren der andbouwkringen. De regeering zal deze zaaK hans opnieuw ter hand nemen, echter met ge bruikmaking van de organisaties, zooals deze uit de verschillende kringen ontwikkeld zijn. Maatregelen tot de verbetering der afwate ring zijn krachtig ter hand genomen, een wetsontwerp tot vereenvoudiging van de ont eigening van gronden, ten eide de ontginning te bevorderen, is in voorbereiding. De verbetering van verkeersmiddelen ten plattenlande zal, zoodra de tijdsomstandighe den zulks toelaten, opnieuw ter hand worde» genomen. In aansluiting aan de verplichte ziektever zekering is een regeling in bewerking betref fende de ziektebehandeling zoowel van arbei ders als van degenen die met dezen econo misch gelijk te stellen zijn. Een wetsontwerp tot invoering der verplich te verzekering ook van de land- en tuinbouw- arbeiders is aanhangig. DE TOESTAND IN DE HOOFDSTAD. DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Onder de vele dooden, die Zondagmorgen >p redenhoi" ter ruste gelegd werden, mhoordtn ook de drie personen, die tijden» de betooging voor de cavaleriekazerne door de wacht wcr.ien i eergeschoten, Sprtinnbolm, i.a.-ig en Van Putten 'let Revoluiionnalt Socialistisch Com,ié ad de politie ver/ocht, de lijkkoe/seu met 'inieren en v'aggen te mogen volgen, wat verd toegestaan. De stoet stelde zich op voor iet sterfhui» van L-prunnholm aan de K.'cme va'tenbuegv'rsiraat 123, waarna zij "ok nngs dc I loogte Kadijk, Rapenourgerstraat, -Jieuwe Amstelstraat, Amstel en Ro<in naar iet ILnnengasthi is, waar zich hei luk van aiig bevond. Vandaar begaf men zich naar iet sterfhuis van Van Putten, in de Wester- itraat. De optocht, waarin zich de drie lijkwagen» levonden, vervolgde zijn weg naar de be graafplaats „Vredenhof", waar om half elf eeds veel publiek wachtte, dat door politi» an Sloten en Amsterdam op eerbiedigen af tand van de graven werd gehouden Een aantal sprekers voerden het woord, vaarbij zij de daad van de militairen afkeur- len. Daarna ging men ordelijk uiteen. TOELAGE VOOR VRIJWILLIGERS. Naar wij vernemen heeft de minister van lorlog bepaald dat weder vrijwillig onder de vapenen gekomen militairen, die de regeering villen steunen onder deze omstandigheden, en dagelijksche toeslag van twee gulden zul- en ontvangen boven hunne gewone militaire nkomsten, hetgeen dezelfde vergoeding is al» le militaire kommiezen ontvangen. Reeds in een deel van onze vorige oplage ipgenomen.) ENGELSCHE KOLEN. Reuter seint het volgende officieele bericht uit LondenE>e commissie voor den kolenuit» voer is thans bereid aanvragen te behandelen tot het verkrijgen van uitvoervergunningen van kolen naar Nederland. Tot nader order kunnen die alleen worden verleend voor de verscheping van bunker- en, gaskolen uit Northumberland, district Durham en van an- thraciet uit Zuid-Wales. HUISZOEKING BIJ EEN PREDIKANT. Te Helmond is bij den predikant der herv. /em., den heer A. R. de Jong, door de mare chaussee een huiszoeking gedaan, op vermoe ien, dat bij hem belangrijke papieren in ver band met de revolutionnaire beweging gebor gen waren. Er werd echter niets gevonden, wel werd 'n deel van 't kerkelijk archief mede genomen. De heer de Jong heeft een aanklacht ovef deze huiszoeking bij den officier van justitie ingediend. Eerlang zal de partijgenoot van ds. de Jong, liet christen-socialistische Ka merlid, J. W. Kruyt, deze zaak ter hand ne men'. KORTE BERICHTEN. Een aanvang zal worden gemaakt met Je verdeeling van Chilisalpeter ten behoeve van de bemesting voor den oogst 1919. De irijs door bestellers te betalen is 45 per 100 K.G. TeHansweert zijn van Antwerpen 11 Duitsche torpedobooten aangekomen en ge ïnterneerd.. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met het afschaffen van de paarden in iet leger, boven de vredessterkte aanwezig; le voormalige eigenaren kunnen hun paarden iTugkoopen tegen 2/3 van den bij de overne- ning getaxeerden prijs. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Een' mooi programma deze week. Na het journal ziet men Knopje, de bekende Nor- Jisk-komiek, als O. W.-er. Hij komt zelfs zoo ver, dat hij zich op straat Iaat vergezellen door een bokser, die hem getrouw bewaakt. Maar ten slotte komt Knopje zelf te weten ïoe gevoelig de vuisten van zoo'n sterk heer schap neerkomen. „De Kleine Danseres" een bijzonder tref- end dramatisch filmspel in drie acten. Een .cht Nordisk-nummer. Prachtig gespeeld door Mevr. Fritz—Pe- ersen, als de danseres, Ellen Rassow als de prinses en Henry Seemann als de prins. In de .weede acte een fraai opgenomen idylle. De geschiedenis zeer eenvoudig en' sober en daar door juist indruk makend. Het programma wordt gesloten door een klucht in drie acten. Vier zielen, één gedach te. Deze Unionfilm, waarin Ossi Oswalda de loofdrol speelt, is zeer vermakelijk. Ossi ipeelt weer eenig leuk 'en' Frits Schultz is een uitstekende partner als Tobias. Ossi's vader en de weduwe uit de bibliotheek zijn de twee andere zielen, en alle vier hebben maar één gedachte, en dat isOch men kan 't zelf wel invullen. INGEKOMEN PERSONEN. A. Prins, O.R., Verdironkeioord 5. a. rrins, U.K.. Verdironkeaoord 5; Eg- mond aan Zee, db. A. C. de Graaf,R.K., Laat 130, Berge», db. A. Hoogland-Ha- oieclït, R.KRamen 22, Bergen, werkster. J. Bostelaar, N.HFnidsen 103, Nijmegen, winkelbediende. A. O. Ploeg, N.H., Jul. van Stolberglaan 2, Amsterdam. S. Walst, N.H., Lombardsteeg 4, Oostzaan, kellner. M. H. Determann, R.K., Verdronkenoord, Amsterdam, liefdezuster. J Reitsma, N.H., Zuiderhoutlaan 4. Adorp, onderw. R.O.G. We. G. Kruijd, N.H., Vamebroek 39, Haar lem. P. Bakker, N.H., Forestusstraat 1, Enkhuizen, groentenhandelaar. W. P. van Zoon, R.K., Vier Staten 11, Heerhuogwaard, dir zuivelfabr. A. Kroon-Pranger, D. G., Stationsweg 21, Egmond-Binnen. H. Ha- gedoom, N.H., Koorstraat 51a, Meppel, db. H. J. Struijs, R.K., Liefdelaan 12, Bergen op Zoom, onderwijzer. C. van i M». 272. 1918.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 5