DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den oorlog. No. 273 Honderd en twintigste «Jaargang. 1918 ftbonnementspiiiï EO YountfMaüiif i. 8 maanden ÏU5. p. post IL9D- Bswusnonimfira 8 fit AJYertfinfleuriu IS cl a iêpL grantor® letters oaar-ptaatailttto. Br. IL li. WOENSHAO Beaic- so MelsdrnRkerlj Harp. folter 2»., Toortfara E9, Tel. 3 20 NO VEMBEB. Een ingezonden stuk en het antwoord daarop. Staten Generaal. Binnenlaiid. Wij ontvingen heden het volgende schrij ven: Mijnheer de Redakteur! Alweer een avond van ellende met het Elec- tirsche licht. Het gemeentebestuur acht het schijnbaar niet noodzakelijk de oorzaak der ramp mede te deelen. De Alkmaarsche burgerij zal het wel in gélatenheid dragen en rustig afwach ten tot het beter zal zijn. Maar ligt het nu soms ook op den weg van een plaatselijke courant om eens te infor- meeren wat de oorzaak is. Zou zoo'n dagblad niet .eens bij de Gemeente-lichtbedrijven om •'dichtingen gaan en eens mededeelen wat al reeds is gèdaan ooi een en ander zooveel mo gelijk te beperken. Dit lijkt mij' veel belangrij ker dan een uitgebreid verslag van de een of andere revolutionnaire vergadering in Alk maar. Met dank voor de opname. Alkmaar, 20 Nov. 1918. ABONNé. Het deed ons zeer veel genoegen het bo venstaande stuk hedenmorgen in onze brie venbus te vinden., omdat wij door daarop te antwoorden in de gelegenheid zijn, eenige verkeerde begrippen, die naar men ons mede deelde, de laatste dagen in,sómmige kringen de rondte doen, te kunnen 'wegnemen. Allereerst 2jillen wij even de lichtkwestie behandelen. Naar men ons aan de gasfabriek verzeker de, schuilt het euvel van gisteravond in een ongeluk met eenige hoogspannings-verzeke- ringen, welk euvel geen bekende oorzaak heeft en in geen enkel opzicht aan nalatig heid van het gemeentelijk lichtbedrijf is te wijten.. De fout is inmiddels hedennacht her steld, maar men kon ons niet de zekerheid geven, dat zij zich te een of anderer tijd niet opnieuw zal voordoen. En nu de opmerking van inzender over het uitgebreide verslag van een revolutionnaire vergadering in Alkmaar. In sommige kringen het is ons volko men bekend heerscht min of meer de mee ning, dat wij1 van bedoelde vergadering een uitgebreid verslag opnamen, omdat een on zer medewerkers op de bewuste vergadering het woord heeft gevoerd. Dit nu is een meening, die eiken grond- van waarschijnlijkheid mist. Wie van- de gedachte mocht uitgaan, dat wij een verslag van een revolutionnaire vergadering plaatsen, omdat wij het met doel en strekking van die vergadering ééns zijn of sympathie voor een der sprekers gevoelen, vergist zich schromelijk. Wij plaatsen een zoodanig verslag uitslui tend omdat wij als neutraal dagblad den plicht hebben melding te maken van alles wat er in Alkmaar voorvalt en omdat wij daar om niet het stilzwijgen mogen bewaren over een vergadering waar twee sprekers zijn op getreden en die door ruim 400 personen in onze gemeente bezocht is geworden. Velen onzer lezers zouden het ons en terecht zeer kwalijk nemen als wij als ste- delijke courant, hen onkundig lieten san het geen er omgaat in sommige arbeiderskringen, voornamelijk waar het gebeurtenissen in onze eigen gemeente betreft. De bewuste vergadering had een revoluti onnaire strekking. Maar mocht "dit voor ons een reden zijn het verslag ervan weg te laten 'of dit in vergelij king met andere verslagen te bekorten? Wie even doordenkt begrijpt dat dit van geen- enkel neutraal blad verlangd kan wor den. Zie eens naar- de groo-te liberale Neder- landsche dagbladen, hebben zij geen kolom- menlange verslagen van het congres der S. D. A. P. gegeven, gaven zij- geen uitvoerig verslag van het congres der S. D. P. van alle uitlatingen van Wijnkoop en de zijnen? Nogmaals zij- het hier met nadruk gecon stateerd een neutraal dagblad moet, zoo het als nieuwsblad zijn reputatie wil handha ven, verslag geven van alles wat er in zijn omgeving gebeurt.' Wij hebben verslag gegeven van een revo lutionnaire vergadering, wij hebben het even- uitvoerig gedaan van een katholieke mee ting of een Oranjehui de,-en wie de Alkmaar sche Courant de laatste weken nauwkeurig gelezen heeft is het duidelijk, dat onze ver slaggevers op geei; enkele vergadering van eenige beteekenis zijn weggebleven-. Deze verslagen komen in onze rubriek Stadsnieuws voor zonder eenig commentaar. Wij geven ze als zuiver Zakelijke weergave van wat er in en buiten onze gemeente voor valt. Dat is de plicht van ieder neutraal dag blad, dat is ook onze plicht. JEn wij komen er ten sterkste tegen op, wanneer iemand durft beweren, dat het op nemen van sommige verslagen of de meer of mindere uitgebreidheid daarvan, iets zou té maken hebben met de persoonlijke opvattin gen der Redactie. Wil- men onze meening kennen, wil men na gaan hoe de Alkmaarsche Courant over be paalde gebeurtenissen zich een oordeel ge vormd heeft, dan zie men naar onze hoofd artikelen. Dat is het weric van den hoofdre dacteur, de eenige vertegenwoordiger der re dactie wiens beschouwingen uitsluitend als het oordeel van de Alkmaarsche Courant mo gen aangehaald worden. Wij tarten inzender aan te toonen, dat de Alkmaarsche Courant, wanneer men op hare hoofdartikelen- let, rechtstreeks of zijdelings spmpathie met eenig revolutionnair streven betuigd heeft. Integendeel, de Alkmaarsche Courant heeft zich ten krachtigste gekeerd tegen elke po ging om tot een misdadigen staatsgreep, tot omverwerping van, orde en gezag over te gaan. Op de hoofdartikelen van «ns blad wordt door nieuend den minsten invloed uitgeoe fend. En dit kan onze lezers steeds"een borg zijn, dat de Alkmaarsche Courant noch nu, noch in de toekomst, haar beproefde beginse len ten bate van eenige revolutionnaire partij zal prijs geven. Van een krijgsbedrijf is gelukkig niet meèr te spreken. Het geldt nu alleen het te rugtrekken der Duitsche legers en den op mars ch der geallieerden."'Een en ander gaat vlugger dan men verwacht zou hebben na de noodkreten, die in Duitschland werden aan geheven naar aanleiding van de bepalingen in het wapenStilstands verdrag, waarbij den' overwonnene de plicht tot uitlevering van et telijke duizenden locomotieven en spoorwa gons werd opgelegd. Ondanks dit is Metz, üe sterke vesting in het Rijnland, hoofdstad van Lotharingen, thans reeds ontruimd en zijn de Franschen er binnengetrokken on- ondftr hunnen generaal Petain. Frankrijk heeft as zijn stad Metz terug. Het zal haar' nu voorgoed bij het oude vaderland inlijven. Een verheven oogenblik moet het voor heel het Fransdie leger zijn geweest, toen het zijn voet zette op den c.. i-Franschen bodem. Generaal Maudh. voormalig legeraan voerder, die Loth;mger is, is tot militaire gouverneur van Metz, generaal Bourgois, di recteur van den fotografischen dienst in het leger, tot militaire gouverneur van Straats burg bestemd. Volgens de Deutsche Allg. Z tg. zal hét aantal kiezers voor de Nationale Vergadering 40 millioen bedragen. Een oproep, door tal rijke vt instaande mannen uit alle beroe pen ond teekend, eischt onverwijlde bijeen- roeping uer Nat. Vergadering voor Duitsch land en Duitsch-Oostenrijk, volgens het alge- meene, gelijke, geheime en rechtstreeksdie kiesrecht voor beide geslachten. Vóór dat de Nationa' Vergadering heeft gesproken, mag de wetgevende macht niet in den socialen en economischen wederopbouw ingrijpen. Met dezen eisch is een demoral ische volkswensch geopperd. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Köln. Volksztg. zou van de zes regeenngs zetels voortaan de helft aan leden van ten uitvoerenden raad worden afgestaan. De a.s. komst van president Wilson in Eu ropa geeft de bladep aanleiding tot uitvoerige besprekingen. Volgens een Havas-telegram zal Lansing de volgende week in Frankrijk voet aan wal zet ten. Wilson zal eerst naar Engeland, van daar naar F lurriik gaan Men verwacht dat de president en zijn echt genoot;: waarsrnijnlijfc ook. naar Brusel en Rome zullen gaan. M-en gelot dat Wilson van zins is, aan de conferentie té Versailles deel te neméh; welke vóór de vergadering der vredesonder- handelaars zal worden gehouden, zoodat hij zoodoende voor het eerst de gelegenheid zal hebben, zich persoonlijk van aiin taak als lid van den oppersten oorlogsraad te kwijten, waarin kolonel House hem thans vertegen woordigt. Wilson zal tegenwoordig zijn bij de ope ningszitting der vredesconferentie, waarin in breede,lijnen de beginselen voor het verdrag zullen worden uitgestippeld, maar hij zal niet blijven bij de volgende, in onderdeden afda lende besprekingen over de beslissende rege lingen, wat het werk der vredesgevolmachtig- den zal zijn. Inmiddels gaat men in Amerika zelf tot likwidatie van den oorlog over. Naar wordt medegedeeld bereidt het Con gres de ol .takeling van de Amerikaansche oorlogsmachine voor. De regeering zal af stand doen van het toezicht over de verschil lende oorlcgsnijverheden en -instellingen na afloop der volgende perioden voor de spoor wegen 21 maanden nadat het einde van den oorlogstoestand is aangekondigd; voor de departementen legen spionnage en voor oor- logshandel: ongeveer na verloop van het zelf de tijdperk; voor het, bureau voor financieele samenwerking: zes maanden na den oorlog, afgezien van den voor de likwidatie vereisch- ten tijd; voor den' beheerder van vijandelijk eigedom: bij het einde van den oorlog. Voor bepaalde regeeringsfuncties wordt het tijd perk verlengd. Voor het toezicht over de schepen: vijf jaar na het eind van den oor log;'voor het de partement voor vliegwezenzes maanden na den oorlog; voor den aanbouw van huizen: bij het einde van den oorlog. Op grond van betrouwbare berekeningen kunnen de Politisch-Parlementarische Nach- richtan de verliezen van Duitschland tot 31 October 1918 nauwkeurig opgeven. Duitschland Jaeeft 1.580.000 dooden te be treuren. Er worden 2Ó0.000 man als vermist opgegeven, waarvan eveneens een' groot ge deelte-niet meer tot de levenden behoort. Het aantal Duitsche gevangenen ,in 's vijands land bedraagt 490.000 man. Vier millioen soldaten werden gewond, waarbij echter herhaaldelijk gevallen zijn geteld, waarin een soldaat meer malen is gewond. Dat zijn de treurige resultaten welke Duitschland in dezen verschrikkelijken volke- renoorlog bereikt heeft. En de kroon daarop wordt gezet door een revolutie, wellicht nog door een hongersnood, waaraan cntelbaxen ten offer zullen vallen. Gelukkig voor Duitschland schijnt ae En tente bereid, het Duitsche volk in dezen tijd te hulp willen komen. De .correspondent van de (New-York) Times te Washington meldt, dat het scheepvaartbureau heeft 1 aangekon digd, dat de schepen in Amerikaansch bezit, die het bureau heeft opgevorderd, niet aan hun reeders zullen terugkomen, zoolang niet in het voedselgebrek in Europa en Rusland is voorzien. Het zal dus vermoedelijk negen maanden of een jaar duren. Op het oogen blik wordt er onderhandeld om de huur van de 150.000 ton Japansche scheepsruimte, die in December en Januari zou afloopen, ver lengd te krijgen. KORTE BERICHTEN. De conferentie der geallieerden te Ver sailles is nog in voorbereiding. Wilson zal zich kort na de opening van het congres naar Parijs begeven. De Russische regeering heeft den vrede van Brest nietig verklaard. Uit Washington via Bazel komt het be richt, dat de Belgische regeering van neutra- liteitswaarborgen afziet. Roosevelt heeft zich naar Europa bege ven. De Zuid-Slaven protesteeren tegen de Italiaansche geweldadigheden op hun ge bied. I In Lemberg houden dé Roethenen de voornaamste gehouden tegen de stormaanval- Ie; der Polen. Het aantal dood en neemt aan houdend toe. De Rpemeniers hebben Czernowitz (hoofdstad der Boekowina) bezet. In Duitsch-Oostenrijk heerscht gebrek aan suiker en aardappelen,. De Duitsche verliezen gedurende den oorlog bedragen:- aan dooden 1.580.000 man; vermisten 260.000; gevangenen 490.000; gewonden 4.000.000. De verliezen der Engetschen in den oor log bedragen, met inbegrip van alles behalve die der luchtmacht, 3.050.0000 man. Volgens de Lokal Anzeiger willen de Litauers Oost-Pruisen bij hun gebied aan sluiten. In Tilsit is reeds een Litausche land raad gesticht. De onafhankelijke soc.-dem. in Duitsch land willen eerst sociale hervormingen in voeren, alvorens de constituante- bijeen; te roepen. Hét Britsche Lagerhuis heeft een adres gericht den koning met gelukwemchen met het sluiten van den wapenstilstand, Lord Robert Cecil verklaarde in het La gerhuis, dat Turkije alleen op toegevendheid van de geallieerden kan rekenen, als hef snel de voorwaarden van den wapenstilstand- zal uitvoeren. De Fransche ministerraad heeft beslo ten, Petain de waardigheid van maarschalk van Frankrijk te verléenen. EERSTE KAMER, van Dinsdag 19 November 's avonds half negen. Devoorzitter zeide bij' de opening, dat hij de groote vreug^p, welke allen bezjd- de bij het tot stand komen van den wapen stilstand, zeker niet behoefde-te schetsen. Dit beteekent immers, dat Nederland bui ten den oorlog is gebleven, en tevens, dat onze wachters aan de grenzen, dat onze kin deren. bloedverwanten en vrienden nu hun bezigheden mogen hervatten. Spr. zei dat hij1, zeker namens allen- spreekt als hij leger en Vloot hartelijk dank zegt voor de ongeveer door allen bewezen dien sten-. Aan honderdduizenden soldaten en ma trozen den dank te onthouden omdat honder den te kort schoten, zou heel ondankbaar zijn. In.deze d^gen is gelukkig gebleken-, dat wij Nederlanders maar één gezag erkennen, namelijk dat aan de grondwet ontleend is. Voor het handhaven van het gezag scharen wij ons rondom, de wettige regeering. Wij hebben gehuldigd en zullen- blijven huldigen de draagster van het hoogste gezag, namélijk de koningin, omdat wij overtuigd zijn dat zij ons allen in deze jaren is voorge gaan, en zoo ook in de toekomst evenals in het verleden,'de toekomst van het land zal bevorderen. Leve de Konigin-1 De Kamer, die deze redevoering staande aanhoorde, stemde met dezen driewerf her haalden uitroep in. De heer Vliegen (S. D. A. P.) bleef zijn zitplaats innemen. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het voor Noord-Holland nieuw gekozen lid prof. dr. D. van Embden. De heer Smits bracht er rapport over uit, adviseerend tot toelating van het nieuw geko zen lid. De heer Van Embden, binnengeleid zijnde, werd na aflegging van de vereischte beloften door den voorzitter geïnstalleerd. Devoorzitter deed vervolgens verslag van de aanbieding van het adres van ant- woord op de troonrede aan de koningin en een van het daarop van H. M. ontvangen- we der antwoord. De voorzitter deelde mede dat hedien in de afdeelingen vergaderd zal worden voor spoedeischende wetsontwerpen; Donderdag om 11 uur zal dan een openbare vergadering gehouden worden. De vergadering werd daarna gesloten. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren deelde de heer Schaper mede gereed te zijn met. de nota van wijziging betreffende zijn ontwerp aan gaande den 8-urendag. Op zijn voorstel werd in verband met den toestand van mr. Troel stra, die wegens ongesteldheid voorloopig niet aanwezig kan zijn, het voorstel tot instel ling eenee commissie voor buitenlandsche aangelegenheden voorloopig van de agenda gevoerd. Zonder stemming werd een aantal kleine ontwerpen aangenomen. Voortgezet werd de behandeling der mili taire interpellaties. De heer Schokking betoogde, dat aan de Vrijdag door den heer Schaper uitgespro ken rede ter verdediging van mr. Troelstra's houding elke grond ontbrak. Toch is bewe zen dat de heer Troelstra zich inderdaad heeft vergist. Spr. achtte Ook na het Rotterdamsehe congres alsnog een ondubbelzinnige verkla ring noodig omtrent de houding van den heer Troelstra. Er is nog altijd plaats voor de opvatting dat de S. D. A. P. wil grijpen naar de macht met illegale middelen. De heer Ho Lens constateerde dat het vaststaat dat de leider der S. D. A. .P. de revo lutie heeft aangekondigd. Hij vroeg hoe dat is te rijmen met zijn eed op de grondwet. Spr. betoogde dat de; rechtsgrond door den heer Troelstra aangevoerd, onmisbaarheid en noodzakelijkheid, voert tot de autocratie. De bewering omtrent de onbetrouwbaarheid van het leger en politie is onjuist gebleken. Hij vroeg of'de S. D. A. P. tegen omverwerping van het staatsgezag is uit beginsel of dat zij alleen een betere gelegenheid afwacht. De ka tholieken zijn voor handhaving van het wet telijk gezag en zullen onwankelbaar trouw zijn aan het koningschap, zooals de consti tutie den monarchalen regeeringsvon,. erkent. Spr. wilde in het bijzonder weten uoe de S. D. A. P. tegenover dit punt in beginsel staat. Hij kwam op tegen de bewering als zouden regeering en burgerpartijen .zijn ge weken voor bedreiging met geweld; zij liebr ben eenvoudig ingezien, dat de snelle ontwik keling der tijdsomstandigheden snelle veran deringen noodzakelijk maken. Spr. had met instemming vernomen dat de regeering de so ciale paragraaf van het katholiek program wil uitvoeren. Hij; achtte ter zake van de arbeidersverzeke ring een compromis mogelijk; -afschaffing van de Eerste Kamer dient nader onder de oogen te worden gezien ha invoering van het vrou wenkiesrecht, waarvoor spr. ook liever een regeeringsontwexp De lieer vande zou zien. e L a a r was het grooten- t-eeis eens met de eischen der S. D. A. P,. hij meende evenwel dat de regeering met het oog op de geuite bedreigingen thans niet ma*g ver klaren dat zij eraan zal voldoen. Spr. betoogde verder dat de S. D. A. P. an tidemocratisch is omdat zij met een kleine groen dictatuur wil doen uitoefenen over de meerderheid. Spr. achtte samenwerking met zulk ben par tij onmogelijk; De heer Bcumer betoogde uitvoerig, c d; heer Troelstra wel degelijk heeft gedreigd met revolutie en geweld. Hij vroeg wat men heeft aan het woord van eer yan troelstra, als deze op dat woord verklaart geen geweld te hebben gewild. Hij heeft inderdaad gewild wat hij hier gezegd heeft niet te willen. Spr. ontzegde de S. D. A. P. het recht te spreken als vertegenwoordigster van het arbeidende volk. Hij meende dat aan revolutionnairen niets mag worden beloofd-, doch dat de regee ring in vrijheid uitvoert wat zij heeft beloofd verbetering van de onderwijzerssalarissen, uitvoering van art. 192, invoering van sociale wetten. De heer Scheurer kwam op tegen het verzoek van den heer Schaper, om den ex-kei- zer van Duitschland uit het land te zetten. De afgetreden keizer moet behandeld worden overeenkomstig wet en recht en de Holland- sche gastvrijheid. Te-5 uur werden de beraadslagingen ver daagd tot heden 1 uur. vet-bon, dus bon No. 6, niet 10, doch 9 dagen geldig zou zijn, zoodat de nieuwe boterbon niet a.s. 'Vrijdag, doch Donderdag 21 Novem ber geldig wordt. Over den geldigheidsduur der volgende bons wordt in bedoeld schrijven niet gerept. AANVULLINGSBROODXAARTEN. Nu met ingang van November het brood- rantsoen is verhoogd van 200 op 280 gram per dag en op 5Decemher op 311 gram per dag, meent de minister van landbouw, dat al» algemeene regel niet kan worden voldaan aan het verzoek, van het Kamerlid den heer Haa- zevoet, die bij1 schriftelijke; vraag verzocht had om een- aanvullingsbroodkaart beschik baar te stellen voor personen, die op ongere gelde tijden hun werkzaamheden moeten ver- neLtea. Wei wordt voor elke categorie arbeider», ten wier behoeve een extra-broodkaart wordt aangevraagd, een speciaal onderzoek inge steld. Blijkt net, dat er in verband met het langdurig van huis zijn en den aard van het werk aanleiding bestaat tot het verhoogen van het broodrantsoen, dan wordt in den re gel daaraan voldaan. PEROLEUM VOOR LICHTLOOZE GEZINNEN. In een nader schrijven aan de burgemees ters heeft de minister van landbouw medege deeld. dat voor lichtlooze gezinnen voorloopig eene hoeveelheid van vier Titer petroleum voor éénmaal ter beschikking gesteld zal worden Zoodra voldoende aanvoeren het mogelijk ma ken, zal met eene geregelde distributie worden begonnen, hiermede zullen intusschen nog ten minste twee maanden gemoeid zijn. De vier liters zullen derhalve zoo zuinig mogelijk moeten worden aangewend, en zul len uitsluitend op door of vanwege den bur gemeester verstrekt bewijs geleverd! mogen worden. De maximum-kleinhandelprijs bedraagt 44 cent per liter. KOLEN EN PEK UIT ENGELAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Van de Nederlandsche delegatie te Londen is gisteren, telegrafische mededee- ling ontvangen betreffende den aanvoer van steenkolen en pek uit Groot-BrittaniS. Gedurende ae volgende dertig dagen- zul len op aanvrage om verscheping uitvoerver gunningen worden verleend voor 30.000 ton otoomkolen en 20.000 ton gaskolen, welke uit Northumberland of Durham betrokken- moe ten worden. Voor pek zullen gedurende de volgende dertig dagen op aanvrage om ver scheping uitvoer vergunningen- worden ver leend tot uitvoer van eene hoeveelheid van 10.000 ton, waarvan 20 tot 30 pet. des wenscht uit een peksmeltoven kan worden trokken. De uitvoer zal hoofdzakelijk moeten plaats vinden uit het district taa noorden van de Trent. DF SCHEEPVAART NIET LANGER DOOP DUITSCHLAND BELEMMERD. Van hei Duitsche gezantschap is bericht ontvangen, dat alle belemmeringen zijn opge- ;ui, v van E iche zijde aan het ver- keer van neutrale schepen met Duitschlanda vijanden zijn opgelegd, hetzij zulks geschied de door de Duitsche regeering zelf, hetzij- door Duitsche particuliere ondernemingen, hetzij tegen bepaalde concessies als die van den uitvoer van scheepsbouwmateriaal. Bovenstaande medededing is gedaan over eenkomstig art. 32 van het verdrag tot den wapenstilstand. KOLEN UIT DUITSCHLAND. Van het-Duitsche gezantschap is bericht ontvangen, dat Duitschland de kolenlevering naar Holland wederom in vollen omvang zal opnemen, en dat de nieuwe Duitsche regee ring het mogelijke zal doen om de getroffen schikkingen géheel na te komen. DE LEVENSMIDDELEN UIT AMERIKA. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat van de Nederlandsche regee- ringsonderhandelaars te Londen bericht ia ontvangen, dat de regeering der Vereenigde Staten er in- toestemt, dat Nederlandsche schepen onverwijld naar Noord-Amerikaan sche havens vertrekken, ten eigde de voor Ne derland bestemde levensmiddelen te halen, waarvan de geallieerde blokkade-commissie de verzending overeenkomstig de voorloopig getroffen schikking heeft goedgekeurd. Al» bewijs van hare bereidwilligheid om mede te wérken tot leniging van deu voedselnood hier te lande heeft de regeering der Vereenigde Staten tevens in afwachting van het sluiten van een definitieve algemeene economische sch'kking, geen bezwaar tegen den aankoop en verscheping van d'e artikelen, welke men dezerzijds in de Vereenigde Staten, West-In- HET VETRANTSOEN. Naar men- verneemt is door den direc teur van het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten aan de inspecteurs van het kantoor schriftelijk kennis gegeven, dat de loopende dië en Argentinië wenscht aan te koopen. DE LEVENSMIDDELEN-VOOR ZIENING. De heer Colijn, die Zaterdagmiddag uit Londen te 's-Gravenhage is teruggekeerd, heeft aan de Ned. regeer ing meegedeeld, dat de voedsel levering voor de eerstvolgende zes maanden op bevredigende financieele voor waarden verzekerd is. De overeenkomst is on« derteekend. Het Holl. Nb meldt uit Londen De Morning Post deelt mede, dat ingevol ge de overeenkomst, die kort geleden tusschen de Nederlandsche afgevaardigden- en de ver tegenwoordigers van de geallieerdë regeerin- gen en- de Vereenigde Staten is gesloten, de voedselcommissie van de geallieerden en de V. S. te Londen maatregelen heeft genomen, om onmiddellijk het ss. Agra naar Rotter- dam te zeiden, geladen met ongeveer 7100 tor. term Het «chip ui caetreeaNawen- RSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1