DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den oorlog. Gekocht I. No. 274 Honderd en twintigste «laargang. 1918. FEUILLETON. G Ahonnementsiiriis bij vooruitbetaling p. 8 Maanden 1165. Ir. p. postf 1.90- Bewijsnummers 5 ct Adsfertentienriis 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruTmte. Br. fr. N.V. Boek- «n Handelsdrukkerij Herms. Costsj S Zn., Toordam C 9. Tel. 3 DONDERDAG 21 NOVEMBER. Binnenland. Koning Albert heeft zijn blijde intocht in Antwerpen gehouden. Vergezeld van ko ningin Elisabeth, Prins Leopold en Prins Charles is de sympathiek)e vorst onder gewel dige geestdrift door de straten der Schelde- stad gereden. De koninklijke auto, werd onder bloemen bedolven en de vorstelijke familie was merkbaar onder den indruk van den geestdrift der menigte. De klokken luidden en de ontroering greep het publiek aan. Burgemeester De Vos bracht den vorsten den heilgroét der bevolking en verheerlijkte de daden van het Belgische le ger, waarna de koniüg Antwerpen1 geluk wenschte met den trouw dien het aan 's lands onafhankelijkheid betoond heeft en de hoop uitsprak dat de schoone wereldstad haar vroe gere voorspoed zou wedervinden en duizende schepen hare havens zouden binnenvaren. Na een defilee van het leger 'verliet de ko ninklijke familie de stad, een onvergetelijke herinnering in de harten der bewoners ach terlatend. De koning had zijn volk terug, het volk zag zijn koning weer in zijn midden. Na vier jaren van droefheid en zorgen was de blijde dag der bevrijding aangebroken. België gaat, door het leed gesterkt, een nieu we toekomst tegemoet. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de demobili satie een geregeld verloop heeft. Te Frank fort komen op het centraalstation dagelijks gemiddeld 80 treinen aan, die gezamenlijk 50.000 tot 60.000 soldaten transporteeren. Ook over het Zuider- en Oostenstation loopen soldatentreinen zoodat men kan rekenen, dat alleen over Frankfort circa 100.000 man per dag 't binnenland ingaan. Dit zijn soldaten uit de étappen in Duitschland zelf en zij vor men dus nog niet de kern van 't veldleger. Be halve deze treinen loopen nog speciale trei nen voor het vervoer van wapens en voorra den. Volgens alle door de soldatenraden van Frankfort en Mainz ontvangen berichten heeft het opperbevel de troepen in de hand en waarborgt het een geregeld transport. Groot-Berlijn, dat het technische middel punt is voor de verdeeling der terugkeerende menschenmassa, rekent op 300.000 man, voor welker verzorging het' voor drie tot vier we ken is ingericht. Berlijn alleen zal 200.000 man tijdelijk in hotels, scholen, fabrieken en particuliere woningen onderbrengen en deze langzamerhand verdeelen, voor zoover geen gelegenheid tot arbeid aanwezig is, waarbij elkeen vier mark ontvangt, die buiten zijn schuld werkloos blijft. In Duitschland zelf duurt de strijd over het al dan niet bijeenroepen eener Constituan te voort'. In het uitvoerend comité van den Berlijn- schen Raad van A. eh S. heeft de voorzitter, MülIer,,betoogd, dat de burgerlijke partijen zoo op een constituante aandringen omdat zij daardoor de macht weer in handen hopen te krijgen. Wij willen, zeide hij, geen democra tische maar een socialistische republiek. Ook Haase, die namens de .regeering sprak, noemde de bijeenroeping der constituante een zaak van later zorg eh moedigde het uitvoe rend comité aan, voortdurend toezicht op de regeering te houden. Ten slotte werd met grpote meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen: „Het streven der bourgeoisie, om zoo spoedig mogelijk de Constituante bijeen te roepen, be oogt den arbeiders de vruchten der revolutie te ontrooven. Het uitvoerende comité van den R v. A.,en S. van Groot-Berlijn verlangt daarom de bijeenroeping van een gedelegeer denvergadering der arbeiders- en soldatenra den van geheel Duitschland. Deze moet op grond van een door haar te ontwerpen kies stelsel een Centralen Raad der Duitsche ar beiders- en soldatenraden kiezen, die eene grondwet ontwerpt, in overeenstemming met de grondbeginselen van de proletarische de- mokratie. Deze grondwet moet dan aan de door den Centralen Raad bijeen te hoepen Constituante ter goedkeuring worden voorgelegd." Volgens het besluit dezer vergadering zou dus* van het bijeenkomen der Constituante Naar hgt Engelsch van Charles OaxViTO. 86) „Ja, Sir Jordan, wij zijn eenigen tijd gele den al meer op den uitkijk geweest naar dien man." „Ja?" zei Jordan, die nauwelijks zijn eigen siem verstond. Dus was alles uit! Banks was gepakt en had zonder twijvel alles opgebiecht om het bezit van de banknoten te verklaren. Maar Jordan was een man die zijn leven düur wou verkoopen. „Dus heb je Jim Banks eindelijk gekre gen zei hij met een gelukwenschend glim lachje. Trale keek heel verbaasd. „Jim Banks, Sir Jordan? O neen! ik wou dat wij hem hadden, dien vent." Jordan slaakte een zucht van verlichting en zijn hart sprong op met een gewaarwor ding van uitstel. 'Is het Banks niet geweest?" Hij trok zijn wenkbrauwen op, maar hield steeds zijn ooges verborgen onder de oogleden. „Uit je voorloopig niets komen en zal in allen gevalle haar bevoegdheid beperkt worden. Het is te hopen, dat dit besluit niet tot uit voering komt, het zou iri het binnenland tot levendigen strijd aanleiding geven en het tot stand komen eener overeenkomst met het buitenland ten zeerste bemoeilijken. Het comité van den Raad van matrozen voor Berlijn en voorsteden heeft inmiddels een motie aangenomen, waarin wordt uiteen gezet, dat de matrozen alleen1 gekomen zijn om de regeering bij de handsaving van rust en orde te helpen. Zij zullen zich niet met de politiek inlaten en keuren de inmenging van toeziende overheden, zooals het comité der Raden van A. en S. te Berlijn, in de daden der regeering af. Staatssecretaris Preuss heeft aan de pers medegedeeld, dat alle leden der rijksre- geering het volkomen eens zijn over de on voorwaardelijke noodzakelijkheid eener spoe dige bijeenroeping der wetgevende vergade ring. Of de 2e Februari als verkiezingster mijn kan worden vsatgesteld, hangt van de mogelijkheid af of de technische moeilijkhe den tot dien datum overwonnen kunnen wor den. Meer dan duizend vertegenwoordigers van alle beroepsgroepen in groot-Berlijn hebben in een burgercomité verklaard, dat zij slechts rechtsgelijkheid in den' nieuwen staat wen- schen. Zij Wenschen n?ast de arbeidersraden ook boeren- en burguraden om krachtig te gen de invoering van bet bolsjewisme té ar beiden. In het circus Busch heeft de voorzitter van het uitvoerend comité der Raden van A. en S. gisteren nog eens zijn standpunt uiteen gezet. Tegen de verklaringen van Kaliski, die zich tegen het dictatorisch streven keerde en voor een spoedig bijeenroepen der nationale vergadering bijeenkwam, werl heftig gepro testeerd. Ebert verklaarde, dat hij met Haase ac- coord ging, behalve wat de aangenomen re solutie betrof. De uitlevering der Duitsche vloot heeft thans volgens de wapenstilstandsvoorwaar den plaats. Admiraal Tyrwhitt heeft aan boord van zijn vlaggeschip 30 mijlen van Harwich reeds de overgave van de eerste twintig Duitsche duikböoten .aanvaard, wel ke booten onder hun eigen bemanningen naar Harwich gaan. De Amevikaansche pers houdt zich druk bezig met de reis van president Wilson naar Europa.'Men kan dezen in Amerika, in ver band met het dringend karakter van de zaken, die in verband met de talrijke voorstellen voor reorganisatie op binnenlandsch gebied moeten worden afgedaan moeilijk missen, maar men acht het toch gewenscht, dat de president zijn invloed uitoefent op de stich ting* en samenstelling van den volkenbond. Amerikaansche beoordeelaars dragen er zorg voor, dat devolkenbond geen prijsge- ving betcekent van..de Monroe-leer, doch veel eer de uitbreiding van dat beginsel over de geheele wereld, zoodat geen volk aanvallend zal mogen optreden tegen een naburig land of zijn hulpbronnen. Volgens degenen, die dén president het best kennen, 1 houdt, hij zich zijn eigen opvatting voor over de manier, waarop de volkenbond zal moet' i worden gevormd, doch wil hij te gemoet komen aan de wenschen van de Eux'o- peesche staatslieden, die de zaken met hem willen bepraten Bij terugkeer in de Ver. Staten' zal hij de gelegenheid hebben om aan het volk van dat land, ter goedkeuring of verwerping, de be ginselen vbor te leggen van een wereldorga nisatie, waarin, naar voorspeld wordt, de V. St. een belangrijke rol zal moeten spelen. De koning van Engeland heeft in pen plechtige officiëele vergadering da k" ge bracht aan allen, dievtot het welslagen van den oorlog hebben medegewerkt. De bladen bespreken zijn rede tof de Hui zen in zeer waardeerende bewoordingen. De „Dailji Mail" schrijft o.a., dat, ais een koning ziet, zooals de koning van Engeland het in de afgeloopen week gezien, heeft, dat het volk ir al zijn klassen met vreugde zijn waarde en zijn groote verdiensten voor het land toejuich, hij zekerder dan ooit van zijn troon kan zijn. toon had ik opgemaakt dat het die beruchte schavuit was."* „Neen, Sir Jordan. Het is merkwaardig dat u aan hem gedacht hebt, mijnheer. U hebt toch niets van hem gehoord, Sir Jordan?" Hij was gekomen om Jordan een kans te geven, niet ter wille van hem zelf, maar ter wille van Neville. Als Sis Jordan alles wou opbiechten en zijn broeder in zijn rechten herstellen, had Trale zeer tegen zijn zin en na een vreeselijken strijd met zijn plichtsgevoel, besloten Neville te helpen om de gemeene streek van Sir Jordan te sussen. Hij wachtte in spanning. Sir Jordan ontmoette zijn emsti- gen blik met koele onverschilligheid. „Hoe ter wereld zou ik iets hooren van zulk een man, mijn beste Trale," zei hij. Trale sloeg de oogen neer en zijn lippen werden strakker. „Dat is x>, mijnheer, bet is niet waar schijnlijk zóoals u zegt. Maar u weet wat het is dat u verloren heeft, Sir Jordan, na tuurlijk weet u wat wij bij dien man gevon den hebben?" Jordan bevond zich in een vreeselijk moei lijk geval. Had Banks de banknoten overge dragen aap een bondgenoot die opgepakt was? De hoop der Italianen om Fiume te bezet ten vóór een definitieve regeling tot stand is gekomen, zal wél ijdel zijn. Te Fiume zijn de eerste Servische troepen aangekomen en door de bevolking met gejuich ontvangen'. De Servjsche troepen hebben in opdracht om evenals te Laibach was ge schied den Italianen den toegang tot de stad te beletten. Naar het heet, wilden da delijk na de aankomst der Serviërs de Ita lianen eenige afdeelingen van de in de haven van Fiume liggende schepen aan wal zetten. De Zuid-Slavische regeering protesteerde daartegen, en de landing bleef achterwege. Voor het overige zijn drie Amerikaansche officieren gearriveerd Zij verklaarden dat de Amerikaansche regeering troepen zendt naar het Zuidslavische gebied en wel al lereerst naar Triëst, Fiume en' Cattaro. De Ver. Staten moeten in Europa de rust herstel len en de aanspraken van de verschillende volken met elkaar in overeenstemming bren gen. Terecht wenscht de Entente de definitieve regeling van alle Europeesche kwesties tot de vredesbesprekingen uit te stellen. Uit naam der wapenstilstandscommissie heeft staatssecretaris Erzberger bekend' ge maakt, dat in tegenstelling met krantenbe richten, Duitschlands tegenstanders in de aan Duitschland opgelegde zware voorwaarden niet de minste tegemoetkoming hebben? ge toond. Opnieuw heeft dr. Solf bij de tegenstanders om matiging verzocht, daar er z. i. anders economische schade zou kunnen ontstaan, welke achteraf niet weer is goed te maken, En Weensche bladen als het Duitsche Volksblatt wijzen er op, dat wanneer zich bij het Duitsche volk de overtuiging doet gelden, dat de wapenstilstandsvoorwaarden zijn op gesteld met het doel om het Duitsche volk te vernietigen, het gevaar voor bolsjewistische golven dreigt, die geen halt zullen houden voor de grenzen der Entente. Van Amerika kan, in verband met den voedseltoevoer, zeer zeker een grooten in vloed op het vormen, van een staatsinrichting op gezonden grondslag in Duitschland en bij zijn vroegere bondgenobten uitgaan. De Amerikaansche voedselregelaar Hoover heeft alvorens naar Europa te vertrekken, eenige interessante beschouwingen over het voedselvraagstuk ten beste gegeven. Van de 302 millioen mensdien in Europa, aldus Hoover, hebben alleen die in Zuid- Rusland, Denemarken, Hongarije, tezamen 40 millioen menschen, genoeg voedsel om zon der invoeren den volgenden oogst te kunnen afwachten. Amerika heeft een overschot van 18 5 20 millioen ton levensmiddelen, en de toestand kan worden beheerscht indien deze hoevelheid kan worden "getransporteerd. De moeilijkheden worden vermeerderd door het feit dat meer dan 200 milioen men schen thans ongeregeldheden doormaken, ter wijl de boeren hunne producten niet meer ter markt brengen, en zoodoende de steden be moeilijken. De eerste overweging moet zijn om de blokkaae zooveel mogelijk op te heffen, zoo dat de gerantsoeneerde neutralen hunne vol keren kunnen verzorgen. Een ander vraagstuk leveren de 50 millioen menschen in Noord-Rusland, waar de bevol king ontoegankelijk is door de ineenstorting van het transporiverkeer. Millioenen zullen daar dezen winter van hulp verstoken blijven Een 'andere moeilijkheid is de toestand van de*vijandelijke volkeren, ongeveer 90 millioen in aantal. Tenzij de anarchie wordt onder drukt en een evenwichtige regeering geves tigd, zal er niemand zijn om vrede mee te sluiten. De rechtvaardigheid eischt, dat er een regeering komt, die boete doet voor het bedreven onrecht. Deze kan niet tot stand ko men door anarchie. En honger is de volge ling der anarchie. KORTE BERICHTEN. Het plan tot .aaneensluiting der Duit sche nat. liberalen en vrijzinnigen schijnt mislukt te zijn. Bij de Duitsch-Britsche vlootonderhan- delingen heeft Beatty geweigerd de drie te- den van den soldatehraad mede toe te laten. Generaal Mannerheim komt in aanmer king voor het regentschap van Finland. „Ikke begon hij, toen schudde hij het hoofd „ik heb niets verloren voor zoover ik weet, Trale," zei hij met eenigszins heesche stem. Trale zag hem een oogenblik stilzwijgend aan. t 1 „Misschien wilt\u er nog eens over denken, Sir Jordan," zei-hij met zachte stem. Jordan sloeg de oogleden op en wierp een scherpen blik'op het ernstige gezicht. „Ik begrijp je niet, Trale," zei hij. „Waar om zeg je niet wat die bezitting yan mij is?" „Ik wou liever dat het uit u kwam, Sir Jor dan," zei Trale. „Het is de vraag of u een vervolging wilt instellen, ja of neen, ziet u. Soms zouden de heeren hun eigendom graag terug hebben en laten den did ongedeerd. Hef 'is niet voor mij Hij zweeg even en ging toen ernstig yoort: „Sir Jordan, ik zou u raden als ik het wagen mag u een raad te geven, deze zaak stil .te houden. Ik weet zeker, dat mijnheer Ne ville hij hield even op en ging de uitwer king na van het hooren van dien naam. „Neville?" zei Jordan, mijn mijn broe der Neville? Wat wou je van hem zeggen? Wat heeft die er mee te maken „Ik dacht alleen wat hij zou willen in dit Volgens de „Gazet van Antwerpen" heeft burgemeester Max, daags na zijn terug keer in België, aan den koning een bezoek ge bracht. Beatty zou voorloopig afzien van de be zetting der Oostzcc-versterkingen mits de Duitschers dadelijk met het opruimen der mij nen beginnen. In het nieuwe Poolsche kabinet aPil- sudski hebben soc.-dem. en boerenbonders zitting. De treindienst zal zeer waarschijnlijk vanaf Zondag a.s. worden hervat, voorloo pig in beperkte mate. Geniesoldaten zijn thans bez:g den weg te inspecteeren. In' Noord-Hongarije is tusschèn Hon garen en Tsjechen gevochten. Het Fransche leger is Metz binnenge rukt. Hevige storm bij Nieuw-Scotland en overstroonungen in Canada. Volgens berichten uit Caïro is de Titrksche grootvizier, Izzet-Pacha, afgetre den. Tewfik-Pacha wordt zijn opvolger. In de officieuse Amerikaansche New Re public wordt gewezen op de gevaren der En- gelsche hegemonie, welke alleen een1 volke renbond kan ondervangen. Op initiatief van den Hansabond wordt te Berlijn een Burgerraad gevortm >eg waarom op het congresprogram A. P. niet gesproken nieuwe verkiezingen na invoering van vrou- vroeg D. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren Werd voortgezet de behandeling der militaire interpellaties. De heer Van den Tempel verde digde het Amsterdamsche gemeentebestuur tegen'de beschuldigingen van den heer Wijn koop, die, naar spr. betoogde, zelf er steeds op uit is geweest om allerlei maatregelen' te saboteeren en die do<)r zijn opruiende taal oorzaak was van plunderingen, waarbij bloed is gevloeid. Spr. weigerde categorisch ant woord te geven op de vraag van den heer Nolens of 'de S. D. A. P. principieel tegen re volutie is, of alleen een gunstiger gelegenheid afwacht; hij' verklaarde echter, dat noch de S. D. A. P., noch het Vakverbond in de voor gaande dagen er een oogenblik aan heeft gedacht, een staatsgreep te volvoeren. Zij willen geen dictatuur van het proletariaat, zooals Wijnkoop. Spr. haalde de uitspraken aan van Kautsky, die de sociale revolutie wil ter socialiseering van de productie, doch geen politierevolutie in den zin van gewapenden opstand (uitroe pen: Kautsky kan ons niets schelenwe moe ten precies Weten wat we aan u hebben De heer Oudegeest verklaarde dat het nationaal vakverbond geen' nolit'ek instru ment is; het N. V. V. heek den legalen weg geen oogenblik willen verlaten en heeft de on derhandelingen met de S. D. A. P. niet opge zegd, waaruit blijkt dat ook de S. D. A. P. den wettelijken weg niet heeft willen prijsge ven. Een machtiger wapen dan de werksta king is het stembiljet en zelfs als demonstra tie-middel zou spr. de staking thans afkeu ren met 't oog op de levensmiddelenvoorzie ning, hij vroeg van de regeering een bepaling omtrent den 8-urendag in de bestekken van rijkswerken op te nemen De heer Dé W ij k e r s 1 o o t h betoogde, dat de regeering het recht heeft den ex-keizer van Duitschland het land uit te zetten. Hij zou evenwel niet gaarne zien dat van dit recht gebruik werd gemaakt. Nederland' heeft steeds eerbied getoond voor de majesteit van het ongeluk. De heer Ketelaar vroeg bovenkleeren voor gedemobiliseerden. Hij wees de S. D. A. P op het voorbeeld van Duitschland, om aan te toonen, dat wanneer dé revolutie is ontla tend, de meerderheid, die geen geweld wil, wordt gedreven door de minderheid die wel geweld wil gebruiken. Spr. herinnerde aan het enthousiasme, waarmede de socialistische kamerleden de re de van den heer Troelstra in de Kamer heb ben begroet. Hij meende daarom dat onmid dellijk profest had moeten worden aangetee- kend, als zij het niet met hun leider eens wa ren, zooals zij later beweerden. Spr. verwees naar het interview dat het correspondentie- bureau had met den heer van Kol om te be- toogen, dat ook nu nog onzekerheid en twijfel btstaat omtrent dé ware bedoelingen van de S D. A. P. 'eval," zei Traie met gedempte stem. ju eeft zeker niets van hem gehoord, Sir Jor dan Jordan fronste de wenkbrauwen. Dat Trale een doel had op die eigenaardige manier af te dwalen en toespelingen te maken en insinua ties, verdacht hij een weinig. „Neen," zei hij. „Ik heb vroeger naspo ringen naar hem gedaan." „Ja mijnheer. Als u misschien een adver tentie in de courant zette dat er iets in zijn voordeel veranderd is, het is waar dan denkt hij misschien dat Sir Greville hem een fortuin heeft nagelaten hij zweeg en zag Sir Jordan oplttend aan. Onder de oeddelakens sloot Jordan's hand npachtig s „Daar Sir Greville hem niets heeft nagela ten zou het mij spijten hem te misleiden en ijdele hoop bij hem op te wekken," zei hij kortaf. „En nu die dief éh die bezitting van mij Hij sloeg de oogen op en keek Trale wantrouwend aan. Trale haalde een oogenblik zwaar adem. Hij had Sir Jordan de kans gegeven en Sir Jordan had geweigerd er gebruik van te ma ken nu zou het wezen hard tegen hard. Zijn stem veranderde en werd eerbiedig officieel. P. niet gesproken werd over wenkiesrecht, terwijl dit punt wel voorkwam op het program der S. D. A. P. van 1918. Hij Waarschuwde regeering en rechterzijde te gen de uittarting van de S. D. A. P.' en tegen het gevolg geven aan mogelijken aandrang <pm met de invoering van hervormingen niet zoo'n haast te maken. De' heer K r u y t verweet het mislukken de* revolutie aan den heer Troelstra. De heer deSavornin Lohman zeide dat de liberalen het bij het rechte eind hebben gehad met hun streven naar doorvoering van den parlementairen regeeringsvorm, de heer ïroelstra meende echter ten onrechte dat de Koningin zich niet met het staatsbestuur mag bemoeien. De Minister van oorlog achtte geheele demobilisatie thans onmogelijk, al zal zoodra mogelijk met demobilisatie worden voortgegaanhij kon de motie-Ter Laan niet aanvaarden. Ten aanzien van de dienstweige raars zullen nadere maatregelen worden overwogen. De staat van beleg zal zoo spoe dig doenlijk worden opgeheven. Spr. ver heugde zich over de plotselinge opleving van den goeden geest in het leger en bracht eere- saluüt aan het leger en bijzonderen dank aan den vrijwilligen landstorm. De Minister van Blnnenl. Zaken deelde mede, dat de voormalige Duitsche keizer wordt beschouwd als een pri vaat persoon. De hem betoonde gastvrijheid is geen andere dan die aan andere uitgeweke nen wordt bewezen. De regeering zal even wel nauwlettend toezien dat ons land geen nadeel van hef verblijf ondervindt. Zij heeft echter reden om aan te nemen dat de ex-kei zer en omgeving zich van politieke agitatie zullen onthouden. Spr. citeerde zeer vele uitlatingen van den heereTroelstra te Rotterdam en in de Kamer, om aan te toonen dat de regeering terecht waakzaam was en maatregelen nam ter be scherming van de bedreigde orde. Onwaar is dat leger en potitie onbetrouwbaar zouden zijn en dat het volk de handen' om redding uitstrekte naar de S. D. A. P. Ook na het congres te Rotterdam mocht de regeering niet gerust zijn, nu de heer Troel stra wel verklaarde zich te hebben vergist, doch niet dat hij wil bukken voor recht en wet. Nooit zal de regeering zich beloften la ten afdwingen met het pistool op de borst, evenmin als zij zulks tot dusver deed. Zonder zich te laten intimideren, zal zij haar pro- am afwerken en zij is oereid over aanvul ing daarvan te sprekenniet echter nu, maar bij algemeene beschouwingen over de staats- begroofing. Reactie en conservatisme zullen daarbij in het kabinet bestrijding vinden. De minister wekt op tot dank aan God voor het behoud van ons land. Do heer van den Tempel kwam op tegen- de voorstelling van den premier alsof internationaal overleg zou zijn gepleegd over revolutie. Heden zal over de motie worden gestemd. Te 6 uur 40 werden de beraadsla gingen verdaagd tot heden 1 uur. PROCLAMATIE. H. M. de Koningin heeft gisteren de vol gende proclamatie uitgevaardigd, welke in een- buitengewone „Staatscourant" werd be kend gemaakt. -Aan mijn Volk! Ik gevoel mij gedrongen na hetgeen wij in de bange oorlogsjaren en in de laatste dagen met elkander hebben doorleefd, een woord tot u, mijn volk, te spreken. De oorlog spoedt ten einde. Onze onafhankelijkheid is bewaard. Ik breng mijn hartel ijken dank aan de mannen van leger en vloot, die onv rmoeld de wacht hebben' betfoU a tv L;.u krv a en tijd hebben ten offer gebiecht. En niet minder aan u allen, mannen en vrouwen, die met ge duld' en volharding de ontbering, door den krijg veroorzaakt, hebt gedragen! De toon van dank voor ons behoud ver stomde korten tijd, want onder indruk van de geweldige beroeringen in de volken van Euro pa is ook in ons vaderland de staatsorde een oogenblik bedreigd. Het antwoord daarop, door u met overweldigende meerderheid gege ven, heeft op mij een diépen indruk gemaakt. Ik dank u daarvoor uit den grond van mijn harte Getrouw aan dé traditie van mijne voor- lm „De man die wij gevangen genomen heb ben heeft den hoendertuin van Lynne Court bestolen, Sir Jordan; er werden eenige van de vogels die den eersten prijs ben, in zijn bezit gevonden," zei hij bijna levendig. „Het is de zoon van een der tuinlie den ik wist niet of u hem wou laten loopen terwille van zijn vader." Jordan keek Trale scherp aan. „Dank uik waardeer ten volle uw gevoe lens-op dat punt; maar u moet ge moet niet vergeten, Trale, dat ik als magistraat een plicht te vervullen heb tegenover de maat schappij. Wij moeten dezen jongen tot voor beeld stellen. Ja zeker, ik zal hem vervolgen en zijn vader zal uit mijn dienst ontslagen worden.'' „Zeer goed," zei Trale met strakke lippen. „Is er niets meer van uw dienst, Sir Jordan?" en hij keek hem strak aan. „Neen, dank u," zei Sir Jordan. „Wees zoo goed' even te schellen voor den knecht. Goe den morgen, Trale. Ik ben je zeer verplicht dat je bij mij gekomen bent en mij de zaak zoo spoedig hebt voorgelegd, het spijt mij dat mijn gevoel van plicht mij niet veroor looft dezen diefstal over het-hoofd te zien." fWdzsdï v«weigd) I COURANT. hi] der

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1