DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den oorlog. FIRM HERB JE RUT, N o 275 1918 22 NO YE MB EB Honderd en twintigste «Jaargang Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Y RIJ D A t, Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.T. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Binnenland. Gtraeiigd Nieuws. Dit dammer bestaat uit 2 bladen. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Wij wezen er reeds op, dat het nog lang niet zeker is dat Duitschland door de Entente aan voldoende voedsel wordt geholpen. Het Engelsche levensmiddelenbureau deelt althans mede, dat de voedselraad van de Ge allieerden niets afweet van eene mededeeling in een telegram uit Berlijn aan het blad Berlingske Tidende volgens welk telegram de Geallieerden met de Duitschers schikkin gen hebben getroffen waardoor Duitschland belangrijke hoeveelheden voedsel zou ontvan gen. Men zal niet toelaten, dat voorraden naar Duitschland gezonden worden voor de raad zich vergewist heeft van den toestand daar te lande. Wellicht wil de Entente, zooals wij reeds vroeger opmerkten, door het voedselvraagstuk een, wapen' in de hand houden om invloed uit te oefenen op het iristellen van een langs wet- telijken weg en door het geheele volk goedge keurde regeering, waardoor voorkomen zou worden, dat in Duitschland bolsjewiksche toestanden ontstaan. De Geallieerden zullen een bolsjewistisch Duitschland niet steunen en zij zullen even min een. toenadering tusschen Duitschland en een bolsjewistisch Rusland rustig gadeslaan. Die druk van buiten zal op den loop van zaken in Duitschland zonder twijfel' invloed uitoefenen en er toe medewerken dat het spoe dig tot het bijeenroepen van een' Constituante komt. Verscheidene door de meerderheids sociaal democraten te Berlijn belegde vergaderingen hebben zich reeds voor de spoedige bijeenroe ping dezer Constituante uitgesproken. De vrijzinnige volkspartij en een aanzien lijk deel van de nationaal liberalen hebben zich met de onderteekenaars van dea demo- kratischen* oproep op de beginselen van dien oproep vereenigd. Daarmee is een groote de- mokratische partij1 in het leven geroepen. Zij zal den naam dragen Duitsche demokra- tische partij. Het voorloopig bestuur zal eer lang worden bekend gemaakt. Zoodra de verkeerstoestanden het toelaten zal' een congres van gedelegeerden uit alle deelen des lands worden bijeengeroepen', om de statuten van de partij vast te stellen. De regeering heeft uit alle deelen des rijks alsmede uit de kwartieren der Duitsche troepen in het voormalige bezette gebied te legrafische betuigingen ontvangen, waaruit blijkt dat de groote meerderheid der raden van A. en' S. op het standpunt staat, dat de verkiezingen voor de Constituante zoo spoe dig mogelijk moeten worden gehouden en el ke vorm van dictatuur moet worden bestreden. Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaansche vlootprogram voor de volgen de drie jaar in den bouw van 10 superdread- noughts, 6 slagkruisers en 140 andere oor logsschepen' voorziet. Van eenige beperking in den aanbouw van oorlogsmateriaal valt hier dus nog niets te constateeren. Engeland en Amerika zullen in de toekomst de zee beheerschen en het is begrijpelijk, dat er dezer dagen in de Ameri kaansche pers beschouwingen verschijnen over een mogelijk samenwerken van de vloten van beide mogendheden. De Amerikaansche regeeringsgezinde pers pleit voor een hervatting der tusschen' Enge land en de Ver. Staten aanhangige diploma tieke onderhandelingen, die zoo plotseling waren afgebroken doordien de V. St. met Duitschland in oorlog geraakten. Indien men de persuitlatingen hierover te rechtstreeks opvatte, zouden zij, naar men in Amerika meent, in Engeland kwaad bloed zetten; doch in deze zaak, evenals in andere zaken, moeten de V. St. zich tot Engeland wenden' met een onpartijdig gebaar, teneinde geen voedsel te geven aan mogelijke jaloesie- en, gewekt door het verwonderlijke Britsche prestige onder de volken. Engeland kan niet verwachten, dat de we reld, zonder geschokt te worden, ziet, hoe de Britsche vloot het zonder slag of 6toot heeft vermeesterd'. De vloten van Engeland en1 de Ver. Staten beheerschen thans het lot van vrede of oorlog. Het heele vraagstuk zal zijn opgelost, indien die vloten onderworpen zijn aan een verbond dee1 mmA<kka.é. Aan de Dwina zijn de Geallieerde strijd krachten in hevig gevecht met de troepen der Bolsjewiki. Deze vielen de Geallieerden in het front en' op de flank aan en drongen op een gegeven oogenblik door in dorpen achter het front en tot in de artillerie-stellingen. Een goed uitgevoerde tegenaanval van de Ameri kaansche en Engelsche infanterie dreef hen met zeer zware verliezen terug. Den volgenden' dag werd de aanval her nieuwd, maar ook toen werden de Bolsjewiki met zware verliezen teruggeslagen. Zij zullen evenals de Duitschers wel onder vinden, dat het tegen de Geallieerden kwaad vechten is. De Ententetroepen in het Westen zetten hun opmarsch steeds voort. De Amerikanen zijn Luxemburg binnemgHrokkea en generaal Pershing heeft een bezoek aan de groother togin gebracht. Generaal Pershing richtte in het Duitsch en het Fransch een proclomatie tot de bevol king, waarin de noodzakelijke doortocht der Amerikaansche troepen in Luxemburg wordt aangekondigd, overeenkomstig de bepalingen van den wapenstilstand. De tucht der Ameri kaansche troepen en hun welwillendheid te genover de bewoners worden gewaarborgd en den steun van de bevolking van het groot hertogdom wordt gevraagd. De Franschen trokken het bekende Zabern binnen, waar de geheele bevolking hen geest driftig toegejuichd heeft. Het meest moeilijke voor de Duitschers in het wapenstilstandsverdrag is ongetwijfeld de uitlevering van 5000 locomotieven, daar het verkeer en voornamelijk een geregelde voed selvoorziening van Duitschland daardoor dreigen spaak te loopen. Het Duitsche legerbestuur heeft nu voorge teld 3000 locomotieven in het bezette gebied in het Westen over te geven en daar nog 2000 Duitsche locomotieven bij te voegen, die momenteel nog in andere landen zijn en gedeeltelijk reeds ter* behoeve der Geallieer den' dienst doen. Het is voor Duitschland te hopen, dat de Entente, die bij een noodlijdend Duitschland geen belang heeft, zich met deze schikking tevreden zal stellen. KORTE BERICHTEN. De Britsche verkiezingen zullen 14 De cember plaats hebben. Oal'cië en DuitschrOostenrijk zijn het eens- geworden over de regeling hunner be trekkingen. Een Engelsche vloot van ongeveer 200 oorlogss. epen stak in zee om de Duitsche te ontmoeten en de overgave te doen plaats hebben. De voormalige koning Lode wijk van Beieren heeft, nadat de a, en s. r. hem den terugkeer in Beieren had toegestaan, met zijn familie het kasteel Wildenwart aan hei Chiemmeer betrokken. Duitsche politici en parlementsleden drngen aan op een onpartijdig onderzoek van- de legen Duitschland ingebrachte beschuldi gingen van wreedheid. In Amerikaansche scheepsvaartkringen wenscht men dat Engeland de Amerikaan sche loonstandaard en arbeidsvoorwaarden voor zeelieden zal invoeren, teneinde de Ame rikaansche koop vaart niet te zware concur rentie aan ie doen. Naar f/ij vernemen, is het nieuwe Bel gische ministerie als volgt samengesteld: vi ce-president De la Croix, buitenlandsche za ken Paul Hijmans, justitie van der Velde, binnen landsche zaken de Brocqueville, kunsten en wetenschappen Jasper, kolopiën Franck, economie Harmignies, industrie An- seele, spoorwegen Renair, voeding Wouters, oorlog Janson. Volgens een Wolff-telegram hebben op een' vergadering van den A. S. R. te Frank fort een Fransch en een Engelsche socialist gesproken. Volgens Wolff is in Posen de toestand rustig; er is geen reden tot bezorgdheid. De socialisten der Boven Rijnprovincies vreezen een gevaar voor de revolutie van het opkomend nationalisme. De Britsche regeering zal de aanspra ken der Doimnions inzake de kwestie der Duitsche koloniën op de vredesconferentie steunen. In Jekaterinodar (in het Koebangebied, O. van de Zwarte Zee) hebben de contra-re- volutionnairen een regeering gevormd, waar toe o.a. Sassonof, de oud-minister van Bui tenlandsche Zaken behoort. De beperkingen op de verschepingen van katoen zijn in de Ver. Staten opgeheven, behalve voor verschepingen naar Duitsch land, Noord-Rudand m ie neutralen. In het Zuidelijk Oeral-gebied ageert het roode legre met succes. De verovering van Orenburg is aanstaande. Polen en Oekrajiners hebben Zondag te Lemberg een wapenstilstand van 48 uren gesloten. Karolyi hiel deen rede voor de leden zij ner partij om den toestand uiteen te zetten. Orlando herdacht de overwinning in de Italiaansche Kamer. Lenin heeft op het congres der vrouwe lijke arbeiders in Rusland over de bevrij ding" der vrouwen gesproken. Het Vaticaan heeft te kennen- gegeven, dat het aan tut rvedescongres zal deelnemen. In Fiume heerscht steeds spanning tus schen Italinden en Joego-Slaven. Snatert Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren betuigden de hee- ren van Nierop, van der Does de Willebols, 't Hoofd, De Vos van Steenwijk en Van Emb- den namens liberalen, katholieken, anti-revo- lutionnairen eni christ.-historischen instem ming met de door den voorzitter Dinsdag aan koningin, regeering en leger en- vloot ge brachte hulde en verklaarde zich bereid mede te werken tot de maatschappelijke en staat kundige hervormingen die de veranderde tijdsomstandigheden eischen. De heer K a p p e ij n e had afgezien van zijn voornemen tot een interpellatie ter be spreking van den toestand aan te vragen, na het verschijnen van de proclamatie der ko ningin en na de afkeuring van den heer van Kol va nhet revolutieplan in een interview met het Correspondentiebureau. Hij protesteerde tegen de wijze waarop de heer Visser van IJzendoorn in de Tweede Kamer sprak over de afschaffing van de Eerste Kamer. De heer Vliegen meende dat de inter pellatie tegen de S. D. A P. was gericht. Hij hield echter vol, dat de S. D. A. P. als zoo danig niets heeft gedaan, waaruit blijkt dat zij den grondwettelijken weg wil verlaten. De regeering moet zijn bij hen, die haar langs wettigen weg hebben verkregen. (Bravo's.) Spr. hoopte dat de regeering met kracht her vormingen zal ter hand nemen. De Minister van Binnenlandsche Za ken dankte voor de waardeerende woorden en voor den steun uit alle kringen van het volk ondervonden. De regeering heeft geen oogen blik gewanhoopt, omdat zij vertrouwde op God en het volk. Spr. deed een beroep op volk en volksvertegenwoordiging om steun bij het totstandbrengen van hervormingen. Een aantal wetsontwerpen werden zonder stemming aangenomen, w.o. dat tot verkrij ging van meer ruimte voor gevangenen. TWEEDE KAMER. De heer Lohman stelde gisteren voor de debatten over de militaire interpellaties te heropenen, daar ook hij een motie wilde in dienen. De heer Visser van IJ zendoorn ried intrekking van alle moties aan. De heer Rink kon zijn motie niet intrek ken. Het voorstel-Lohman werd aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. De heer Lohman diende een motie in, waarin wordt toegejuicht de wijze waarop de regeering op de bres staat tegen de terroristi sche bedreigingen van onze democratische in stellingen! en waarin wordt verklaard dat on danks de gebezigde dreigementen dringende hervormingen, die een eisch des tijds zijn, behooren te worden doorgezet Deze motie Zal worden gedrukt en rondge deeld. In verband daarmede zijn de behande ling en ook stemming over andere moties uit gesteld tot morgen. Aan de orde was daarna het ontwerp voor een geldleening van 350 millioen. De heer Oud meende, dat we niet kunnen ontkomen aan kapitaalheffing. Spr. kon echter goedvinden, dat daarmede wordt gewacht totdat het bedrag der crisis uitgaven vaststaat en dat inmiddels zooveel mogelijk wordt gedelgd uit belastingen. Hij had bezwaar tegen een verplichte leening als stok achter de deur. Niettemin wilde hij het ontwerp aanvaarden. De heer J. TerLaan bestreed de lee- ningspolitiek der regeering die in het voor deel van het groot kapitaal is. Hij wilde tegen het ontwerp stemmen ten einde de regeering te prikkelen tot delging der schuld door aan zienlijke neffing van vermogens, groote inko mens en grondbezit. De heer Kolkman was voorstander van de theorie „in eens eraf', doch eerst moet het bedrag der cri&isuitgaven vast staan. De be dreiging met een gedwongen leening achtte hij verkeerd, die is ten nadecle van de con- scieritieuse menschenhij wilde voortaan een stok in de hand in plaats van achter de deur. De heer K r u y t wilde heffing ineens. De heer Visser van IJzendoorn achtte wijziging van de heffingsschaal der ge dwongen leening gewenscht. De heer Heemskerk was het met den heer Kolkman eens. De heer Van Doorn vroeg ol met leenen niet kon wordep gewacht totdat de crisisuit gaven zijn tè overzien, daar thans de tijd voor leenen niet gunstig is. De heer De Geer betoogde, dat de kwes tie van heffing ineens geen vraagstuk van so cialen aard is, doch alleen van technische eco nomische beteekenis. .DeMinistervan Financiën be toogde, dat leenen noodig is, omdat anders niet met betalen kan worden doorgegaan. Er is voor 400 millioen aan schatkistbiljetten uit gegeven. Bij volgende gelegenheid zal de Mi nister overwegen of hetzij een geheel vrijwil lige, hetzij eeni zuiver gedwongen leening wenschelijk is. De heer Marchant betoogde, dat de methode van den heer ter Laan zou voeren tot een financieele débacle. Het ontwerp werd aangenomen met 49 te gen 16 stemmen; tegen de sociaal-democra ten en de heeren Wijnkoop en Kruyt. Aan de orde kwam vervolgens de aanvrage om 2 millioen voor subsidie en rentelooze voorschotten aan stoomtramwegen. De heer N i e m e y e r verdedigde een amendement om bij toekenning het kolenver- bruik over 1918 als maatstaf te nemen en al leen hulp te ver leenen in den vorm van subsi dies. De heer Groenendael hoopte, dat in verband met steun de dienstvoorwaarden van het personeel zullen worden verbeterd. De heer Oudegeest drong eveneens aan op positieverbetering van het tramperso neel. Hij wenschte daarom overal exploitatie door de provincie of door groote spoorwegr maatschappijen. De heer Van de Laar bepleitte op zijn beurt positieverbetering voor het tramweg personeel door duurtetoeslagen. De heer Kuiper pleitte ook voor het per soneel. De heer Van Rijckevorssel achtte hulp dringend noodig met het oog op het personeel. Te 6 uur werd de beraadslaging verdaagd tot heden 1 uur. VRIJGEGEVEN. Blijkens door de N. O. T. uit Londen ont vangen bericht zijn de hieronder volgende, hier te lande liggende goederen, welke gerui- men tijd waren vastgehouden, onvoorwaarde lijk vrij gegeven: 82 ton lijnzaad; 875 tierces premier jus; 25 ton vet; 150 balen wol; en onder zekere voorwaarden: 440 ton stijfsel en 333 ton looistoffen. UITVOER UIT DUITSCHLAND. De uitvoer van borstel- en mandenwerk, glas en glaswaren, aardewerk, horloges, speelgoed, vlechtwerk en vaartuigen uit Duitschland naar Nederland is toegestaan. Binnenkort zijn faciliteiten voor den uit voer van ijzerwaren, machines, chemicaliën en textielproducten uit Duitschland naar Ne derland te verwachten. ZEEP. De Minister van Landbouw heeft met in gang van heden ingetrokken de in de beschik king van zijn ambtsvoorganger van 15 Aug. vastgestelde maximumprijzen' voor toiletzeep De maximumprijzen voor scheerzeep blijven vooralsnog ongewijzigd van kracht. De verbodsbepalingen, gesteld op de afle vering en het vervoer van harde zeep en zeep poeder, zijn tot nadere aankondiging niet van toepassing op toiletzeep. KOSTWINNERSVERGOEDING. Aan de verwanten van den dienstplichtige, die van onbepaald (klein) verlof is terugge keerd om onder de wapenen te komen bij den vrijwilligen landstorm, wordt, ongeacht het tijdstip, waarop genoemd verlof inging en ongeacht den duur van de dienstvervulling bij den vrijwilligen landstorm, nog geduren de dertig dagen na den dag waarop die dienstvervulling is geëindigd de kostwinners vergoeding uitgekeerd voor welke die ver wanten in" aanmerking zijn gekomen tijdens zijn bedoelde dienstvervulling. IN HET WATER GEVALLEN HULDE- BETOOGING. Ter gelegenheid van de komst van prins Hendrik zou Woensdag een huldebetooning plaats hebben. Geheel Apeldoorn was in vlag- gentooi en bijna iedereen had zich met de oranjekleur gesierd. Aan het station zou de prins verwelkomd worden door den bur gem. en de Apeldoorn? sche padvinders, waarna door de versierde straten naar het Marktplein zou worden gere den, waar muziekkorpsen waren opgesteld! ter verhooging van de feestvreugde. Op de Loo- laan zouden vervolgens de paarden van het prinselijk rijtuig worden gespannen, waarna door menschenkracht naar Het Loo zou wor den gereden. Omstreeks 11 uur kwam echter het bericht, dat de prins naar Hamont was vertrokken, in verband met de daar plaats gehad hebbende ramp^en dus niet in Apeldoorn zou verschij nen. Binnen eenige dagen echter komt de ko ningin en dan zal de voorgenomen huldebe tooning geacht**». HOOGSTRAAT 6, TELEFOON 491. ARMBANDSCHOENTJES, ONZE VISSCHERSVLOOT NAAR ENGELAND. Eenige leden van de Vereeniging van Ree- ders van Visschersvaartuigen te IJmuiden hebben aan het bestuur verzocht bij onze re geering stappen te doen', teneinde bespoedi ging te verkrijgen van het vertrek van stoom- visschersvaartuigen naar Fleetwoud. Zij meenen dat het vertrek van een dertigtal stoomtreilers naar buitenlandsche havens tot voordeel kan strekken van de reederijen, wel ke hare schepen in Nederland doen markten. Daar door nonoodig talmen der betrokken autoriteiten de visscherij reeds lang onnoeme lijke schade is toegebracht, schijnt den aan vragers een krachtig optreden zeer gewenscht. Aan de kolenvoorzening der visscherssche- n verleent, naar men meent, het Rijkskolen- jureau alle mogelijke medewerking voor hei bunkeren. Er moet reeds een groot kwantum kolen voor dit doel zijn toegezegd. UIT DUITSCHLAND TERUO. Te Zevenaar kwamen Dinsdagavond1 Woensdagochtend meer dan duizend Engel- schen aan uit Friedrichsfeld, waarvan er ve len erbarmelijk uitzagen. De ontvangst was uitstekend geregeld. Woensdagmorgen arriveerden troepjes Ne derlanders die geruimen tijd in Duitsche ge vangenkampen te Lichtenhorst hadden door gebracht. ZTij verklaarden dat velen hunner van ontbering waren bezwekeni. Enkelen wer den zelfs doodgeschoten. De treinen uit Holland brengen' te Zeve naar honderd» Oostenrijksche deserteurs aan, op weg naar hun vaderland. Aan ecni- gen werd te El ten den doorgang belet, zij moesten weer terug. Dinsdagavond passeerde uit Duitschland eene missie van twee Russi sche officieren, waaronder een- stafarts, om in Den Haag over uitwisseling der, Russische krijgsgevangenen te confereer». Tal van Hollanders kwamen schamel ge kleed uit Duitschland te Zevenaar aan, na dat hen alles ontstolen was. Het reizigersverkeer met Duitschland is Woensdag zeer toegenomen en zoo cosmopo- litish mogelijk. Doetinchem is aangewezen als centraal verzamelpunt voor de binnenkomende Engel sche krijgsgevangenen. Voor de regeling zijn twee Engelsche officieren en zes Engelsche onderofficieren daar ter stede gestationneerd. HET LEGER EN REVOLUTIE. Met algemeene stemmen hebben de militai ren uit het kantonnement Breda een motie aangenomen, waarin zij protesteeren tegen de verklaring van den voorzitter van den Bond van Nederlandsche Dienstplichtigen, dat het leger achter de revolutie staat, en diepe hulde brengen -aan het Hoofd van het Doorluchtig Oranjehuis. De te Tiel ingekwartierde militairen heb ben hulde gebracht 'aan de koningin. Een optocht werd' gevormd, met nationale- en oranjevlaggen, waaronder met het opschrift „Leve de Koningin". Op een met groen' en vlaggen versierden wagen werd de Ievens- groote buste van H. M. medegevoerd. Dui zenden waren op de been en volgden de wan deling door de stad, onder het zingen van na tionale liederen. Er heerschte veel geestdrift. 1* ONGEREGELDHEDEN IN HET KAMP TE WOLFHEZE. Zaterdag en Zondag zijn in het internee- ringskamp in Wolfheze relletjes,geweest. Een aantal Duitsche mariniers, die uit Bel gië over onze grens waren gekomen, protes teerden er tegen dat in verschillende lokalen portretten van den keizer hingen. Zij keerden die om of haalden ze weg, wat verzet uitlokte van de kampbewoners. Het gevolg was ruzie tusschen beide groepen. Nederlandsche mili tairen maakten er een eind aan door de geïn terneerde z.g. Bolsjewikische mariniers uit het kamp te verwijderen. SPOORWEGONGEVAL TE ZAANDAM. Gistermiddag zijn bij het rangeeren op het stationsemplacement te Zaandam vier wag gons ontspoord. De schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het ver keer naar Enkhuizen en Alkmaar moest enkel spoor plaats hebben. EXTRA-BRANDSTOF VOOR PREDIKANTEN. He hoofdbesuur van den Bond van Neder landsche Predikanten hëeft zien naar aanlei ding van ontvangen kladden omtrent niet toekenning aan predikanten van het extra rantsoen voor studeer- en leeskamer, gewend tot de Rijkskolendistributie. Dit heeft geant woord, 4M bat wal dsgeliiV op bet standpunt op SOnOKHHANDEL. - SCHOENMAKERIJ. HAK LOUIS XV, LAATSTR MODE.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1