DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERICHT. Na den oorlog. No. 277 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. HnmeientsDiijs bii ToorBitletaling l i maanden 11,65, Ir. p. jostl 1,90. Bcwilsnmsn S ct Idyertentieniis 15 ct. j. regel, poolen letten naar jljjtstelmte. Br. fr. 8.1. Boek- ee Bendelsdrekkerii Bern. Cesier i Zo., looiden C 9, Tel. 3 MAAN 11 Ab 25 NOVEMBER. Binnenland, Nieuw». Donderdag a s. zal ons blad NIET verschijnen. Onze adverteerders gelieven hiermede rekening te houden. Advertiëu geilere men Tédr dcg morgens 11 nar In te Eenden, daar wij anders roor de opname niet In staan. DE DIRECTIE. Ia Berlijn blijft het een strijd om de macht tusschen de meerderheidspartijen en de meer onafhankelijke groepen, waardoor de vraag of de Constituante al dan niet spoedig moet worden uitgeschreven, heftige debatten en talrijke moties in het leven roept. Zaterdag heeft dé regeering een bespreking gehouden met het uitvoerend comité van den Berlijnschen raad van arbeiders en soldaten waarin men overeenkwam, dat de uitvoerende macht voortaan geheel in handen der regee ring berust terwijl het uitvoerend' comité con-> tröieorgaan zal blijven De raden van arbeiders en soldaten in ge heel Duitschland zullen m December een ver gadering van vertegenwoordigers houden om een centraien raad te kiezen, die dan. weer het uityoerend tomité voor het geheele rijk aan wijst. Intusschen blijkt meer ent meer, dat de sol- datenraden op andere plaatsen zich los willen maken van het oppergezag van den Berlijn schen raad. Volgens de Vorwarts hebben de soldatenraden van Frankfort a.d. Main, Ko ningsberger en Baden en die van het 4e leger zich, in tegenstelling met den Berlijnschen arbeidsraad, onomwonden vóór dé bijeenroe ping der Constituante uitgesproken. De soldatenraad van Kofno zond een reso lutie aan Scheidemann in Berlijn waarin ver klaard wordt, dat de raad niet wenscht, dat een dictatuur over het lot des volks beslissen zal en er op staat, dat de Constituante spoe dig bijeenkomt. Tegen het bosjewisme wordt inmiddels krachtiger stelling genomen naarmate de be volking door het terugtrekken der troepen een gevoel van groorter militair veiligheid krijgt. Juist de vdn het front terug gekeerde soldaten zijn te zeer aan orde en tucht gewend om zich de zegeningen van het bolsjewisme te laten welgevallen* Na de soldatenraden te Berlijn en Ham burg heeft thans die in Bremen stelling geno men tegenover dé tegen de Constituante geno men besluiten. Daarbij komt, dat wanneer men in Berlijn dé Constituante onmogelijk zou willen maken, er groot gevaar dreigt voor afscheiding der Zuid-Duitsche sltaten als Beieren en Hessen. De Hessisch staatsminister heeft geprotes teerd tegen, de poging om de afzonderlijke staten uit te schakelen en het veronrtachtzamen daarvan door wetten en besluiten. Daarop heeft de volkscommissaris Ebert geantwoord1, dat de regeering door hare uiit- noodiging aan de afzonderlijke staten om aan een Berlijnsche conferentie deel te nemen, getoond heeft, dat zij de meest nauwe samen werking met hen wenscht voor den wederop bouw van het rijk. Zij ziert, aldus Ebert, in de Nationale vergadering eveneens het voor naamste middél tot het bereiken, van dit doel. Zij streeft niet naar de dictatuur van een stad of een bondstaat, docji naar de solidaire de mocratie van een één geheel vormend Duitschland. i Veldmaarschalk Hindenburg heeft een tne- dedeeling gedaan, die er wellicht toe kan bij dragen wat ordê in den chaos lc scheppen De wapenstilstandscommissie, aldus Hin denburg, meldt, dat de houding van de xijan- delijke leden der commissie, vooral van de Fransche' stellig weigerachtig is, dat de te- Ï;enstanders onmogelijke eiscnen blijven stél en en het niet uitgesloten is, dat de Fran- schen een voorwendsel zoeken om de vijande lijkheden te hervatten. Ik moet er met nadruk op wijzen, dat het Duitsche leger wegens de gestrengheid der wapenstilstandsvoorwaar den en onder invloed der gebeurtenissen bin nen de grenzen' den strijd onmogelijk weer op kan nemen. Zelfs tegen het Fransche le ger alleen zou strijd onmogelijk zijn. Ik acht het mijn plicht, dit ook daarom in het licht te stellen, daar uit vijandelijke bla den blijkt, dat de vijandelijke regeeringen slechts met een Duitsche regeering, die op de meerderheid van het volk steunt, vrede zullen sluiten. Het uitvoerend comité van den Soldaten- raad van Groot-Berlijn publiceert een oproep aan de Arbeiders- en Soldatenraden van Duitschland, waarin o. a. gezegd wordt: Wij dringen er op aan zoo snel mogelijk een conferentie van gedelegeerden te Berlijn te doen plagts hebben. Wij stellen voor de vergadering van gedelegeerden niet later dan 16 December a.s. te doen bijeenkomen. Haar taak zou zijn een voorloopigen centraien raad uit de A.- en S.-raden van Duitschland te kie zen, een voor alle A.- en S'.-raden geldend verkiezingssysteem uit te werkeneep besluit te nemen over de toekomstige wetgevende .vergadering en haar standpunt, teo opzichte van andere politieke kwesties vast te stellen. Het uitvoerend comité van den soldaten- raad >ij het opperste legerbestuur heeft in- Eudóda een oproep tot die arixzlera- <e& sol datenraden in Duitschland gericht, waarin gevraagd wordt om de terugkeerende troepen op hartelijke wijze te ontvangen. Verder wordt er in gezegdDe troepen van het front steunen onvoorwaardelijk de uif de politieke omwenteling te voorschijn getreden regee ring Ebert—Haase. Ook het leger te velde wil de democratiseering en socialiseering van het land. Derhalve protesteert het echter ten krachtigste tegen, alle pogingen, die beoogen het tot stand komen van de nationale verga dering te beletten. Het veldleger wil medezeggingschap over 't lot des land, het w,il vrede en een geordende rganisatie van het nieuwe rijk --en wijst het denkbeeld af een overwinning over de vroe gere dictators te misbruiken voor het instel len van een nieuwe dictatuur, ómdat daar door de vrede verijdeld en het Duitsche volk aan den hongerdood prijsgegeven zou kun nen worden. Kameraden en Arbeiders! Het veldleger dankt u voor hetgeen gij in het vaderland verricht hebt. Waar echter gepoogd mocht worden met uitschakeling van het veldleger en de door het geheele arbeidende volk ver langde démocratie, over het lot des vader lands te beslissen, verzoeken wij u. u tegen dit streven mej alle middelen te verzetten. De arbeidersministers treden thans uit het ministerie, zoodat de coalitie gedeeltelijk reeds uiteenvalt. Slechts Barnes, die zich van de arbeiderspartij heeft afgescheiden, blijft in de regeering zitting houden. Volgens de verklaring van den uitgetreden minister Clynes is diens houding niei alleen een gevolg van het besluit der arbeiderspar tij, maar ook ten gevolge van de regeerings- politiek tegenover Ierland. Ook Lord Robert Cecil, is, zooals wij reeds kortelings meldden, uit het ministerie getre den. Hij kon zich niet vereenigen met de re- geeringspolitiek inzake de scheiding van kerk en staat in Wales. En dus verliest het kabinet daardoor een hoofd van het departement van buitenland- sche zaken, die in de oorlogsjaren getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Nn dé vredesbesprekingen aan de orde ko men en Amerika maatregelen heeft getroffen in de naastie toekomst over een geweldige vloot te. beschikken, treedt het vraagstuk van de hegemonie ter zee meer dan ooit op den voorgrond. In 1920 zal de vloot'macht der Ver. Staten twee maal zoo groot zijn als in 1917, en zal de Amerikaansche vloot uit 600 schepen bestaan. De voortzetting in Amerika van het pro- ram voor drie jaar vlootbouw brengt de Ver. Staten dicjit bij Li geiand' als de eerste ma- rinemogendheid iter wereld. De Amerikaansche marine-minister Da- niêls vestigde den druk, dat .de taak van de verzekering van d. veiligheid ter zee onder den voorgestelden volkenbond op Engeland en de Ver. Staten zon vallen. Er is menteel niemand in de Vei Staten, die op eenig gezag aanspraak mag maken of hij erkent de diepe beteekenis van de overgave der Duiitsche vloot. Nu Wilson voor het vredescongres persoon lijk naar Europa komt, zaï hij ongetwijfeld zijn inv oed ten gunste van een vrijheid der zee aanv^ndfen. De Dó y News schrijft, dat er een volledige en kalme gedachtenwisselmg moet volgen, waarin als voorwaarde geldt, dat men nu in de bewoordingen van de nieuwe en niet van de oude ereld spreekt Wann- r, aldus het blad', tot een volkeren bond ber. toten wordt, dan komt de leer van de vrijheid der zeeën met al het overige op haar plaats. In vredestijd zijn de zeeën vrij, nu en altijd zullen zij vrij zijn. De moeil-kheden, die ui oorlogstijd rijzen, zullen zich niet langer voordoen, als er niet langer oorlog zhl' zijn tusschen twee of meer oorlogvoerenden, waarbij de overige wereld onzijdig i.rijït, maar tusschen een georganiseerd verbond en een, misschien twee of drie weerbarstige na ties. De leer van de vrijheid der zeeën is ten be hoeve van d'e neutralen opgesteld .en indien en wanneer hei voikenverbond werkelijkheid ts, zullen er gun neutralen zijn. Ais onze tegen woordige vij .en, aldus het blad, geduchte vloten hadden, zou het vraagstuk heel anders zijn clan nu. Het verbond met de volstrekte macht om dé vrijheid der zeeën te handhaven is reeds in wording. Alleen is het noodig om het nu op ^egel- matigen grondslag-te plaatsen en tot een be stendige instelling te maken. De sovjetregeering in Rusland ziet zich steeds ernstiger bedreigd en het is de groote Vraag of zij zich op den duur zal kunnen handhaven. Het Salonikileger, bestaande uit Er.gel- schen, Italianen, Franschen en Serviërs teza men 710.000 man, is N. O.-waarts op marsch gegaan. Roémeensche troepen hebben zich bij hen' aangesloten. De voorhoeden bereikten reeds Bessarabië, op zich zelf staande afdee- 'oepen forceerde marschen op Kief aan. Generaal irabie. op linger; Odessa. Andere tr rukken in ge- Bertholot, die de expeditie moet leiden is in Roemenië aangekomen. In verband met liet optreden van witte garden van Pskof en En- gelschen van dé Moermankust komt wellicht ook een aanval van den noordelijken oever van de Finsche Golf af' in aanmerking. De vooruitzichten voor de Sovjetregeering zijn zeer sober. En haar moeilijke positie zaHniet nalaten in den Duitschen buurstaat den noodigei. invloed uit te oefenen. In onze stad-éditie hebben wij Zaterdag avond nog een en ander over de verdere ge beurtenissen bij de intocht van Koning Albert in Brussel medegedeeld. Voor het Kamergebouw stónden de veree- nigingen met hun vaandels. Op het plein defi leerden de troepen, die het laatste offensief onder aanvoering van den Koning hadden ondernomen. Toen de koninklijke familie de Kamer binnenkwam, werd zij met een onbe schrijflijk gejuich begroet, ook de socialisten applaudiseerden. De Koning las de troonre de, waarin hulde aan de geallieerde legers wordt gebracht. Algemeen gelijk mannenkiesrecht voor alle meerderjarigen werd toegezegd. Dank werd gebracht aan den steun van Amerika, Spanje en Nederland, voor de lévensmiddelenvoor- ziening;. Een eerlijk verbond tusschen arbeid en kapitaal wordt noodig geoordeeld. Op taalgebied werd gelijkheid toegezegd, de grondslag voor een Vlaamsche Hoogeschool te Gent zal gelegd worden, de rechterlijke macht zal hervormd worden. Generaal Leman werd door het volk ge huldigd, eveneens kardinaal Mercier voor wien het volk spontaan knielde. Ook aan burgemeester Max werd een ova tie gebracht. De verdragen, die de Belgische neutraliteit garandeeren, worden niet vernieuwd. België zal handelsovereenkomsten met de groote ver bonden rijken sluiten. Het was een blijde dag voor de hoofdstad en daardoor voor gehee' België, het land, dat de zegeningen van den vrede na de geweldige gebeurtenissen der laatste jaren dubbel en dwars verdiend heeft. KORTE BERICHTEN. hemberg is weer geheelin Poolsche handen. Japan mobiliseert volgens Fransche bladen vijf nieuwe lichtingen voor de expedi tie in Rusland. In de Humanité zet Sembat, volgens Wolff, uiteen, dat Duitschland in sociaal-po litiek opzicht Frankrijk verre vooruit is. Als Elzas-Lotharingen Fransch wordt, dan moe ten de arbeiders daar anders behandeld wor den bij de sociale wetgeving; men mag hun dóór hen verworven rechten niet verkorten. De Fransche pers was nog zoo gekneveld, dat niet eens het vraagstuk der arbeiders na den oorlog goed' besproken kon worden. De soldatenraad in Brunne, uit Duitsch- Oostenrijksche soldaten gevormd, is door de Tsjechen met geweld, ontruimd, meldt het Weensche Kórr. Bur. De Duitsch-Oostenrijksche regeering, heeft besloten niet actief op te treden in zake de Duitsche comitaten in West-Hongarije. De ze kwestie moet op dé vredesconferentie en bij de vrije keuze der Pressburgers enz. geschie den'. Aldus meldt het Korr. Bur. In Duitschland wordt aan alle politieke misdadigers amnestie verleend. Volgens een1 telegram uit Brussel aan het Belg. Dagbl. zouden vijfhonderd Luxem- burgsche notabelen zich naar Brussel hebben begeven om er, krachtens het zelfbeschik- kings der volkeren, de vereertiging van het groothertogdom met België te vragen. De groothertogin zou zich gereed maken Luxemburg te verlaten om zich in' Duisch- land' op een harer kasteelen terug te trekken. Dit zou gebeuren onder den zachten drang van de Luxemburgers. Wilson komt 12 Dec .in Frankrijk ctan. De Duitsche wapenstilstand-commissie heeft volgens Wolff die wapenstilstand-com missie der "Entente gewezen' op de storingen, die in hel Luxemburgsche en Lotharingsche gebied zullen ontstaan in het economische leven door gebrek aan toevoer voor de in dustrie, wa,t onlusten tengevolge moet hebben. Aangedrongen wordt daarom op een verlen ging mei 15 dagen van- den termijn der ont ruiming. Zoodoendé zou werkloosheid1 en rustverstoring worden vermeden, wat ook in het belang is der bezettende mogendheden. - De economische toestand in Duitschland wordt hoe langer hoe ernstiger. Politiken te Stockholm deelt mede, dat de Scandinavische regeeringen gemeenschap pelijk overleg er over plegen de diplomatieke betrekkingen met Rusland af te breken. Koning Albert en generaal Foch hebben met de Fransche troepen hun intocht in Straatsburg gedaan. De leidér der Kroatische boerenpartij, Sabor, heeft voor een republiek geageerd, het geen, volgens het Praagsche Korr. Bur., tot relletjes van de tegenstanders aanleiding gaf. Een manifest der Iersche nationalisten aan Wilson vraagt hulp, om. de beginselen van het zelfbeschikkingsrecht ook op Ierland toe te passen. Officiéél wordt aangekondigdIn de pe riode van den oorlog van 6 April 1917 tot 11 November 1918 hebben de. Ver. Staten 2985 koopvaardijschepen gebouwd. De Nederlandsche regeering heeft in de Temps een verklaring gepubliceerd, betreffen de den ex-keizer en den doortocht van Duit sche troepen dOor Limburg. De Nation aal-liberalen partij heeft be sloten, zelfstandig aan den verkiezingsstrijd deel te nemen en daartoe een program vast gesteld'. De Zionisten deden een dringend ver zoek aan de Entente om levens- en transport middelen naar Duitschland te voeren, ten einde hongersnood en anarchie te voorkomen. Hoover, de Amerikaansche levensmid delenregelaar, is heden in Engeland aangeko men. KAAS. De minister van landbouw, heeft nieuwe prijzen vastgesteld' voor jonge en belegen kaas. De inkoopprijzen voor gemeenten zijn voor jonge kaas aanmerkelijk verhoogd als gevolg van de omstandigheid, dat 1 Novem ber j.l. de winterprijzen voor melk in werkin, zijn getreden, waaraan uit den aard der zaal een verhoogde kaasprijs beantwoordt. Niettegenstaande de verhooging van.' de inkoopprijzen heeft de minister geen aanlei ding kunnen vinden de verkoopprijzen te ver- hoogen; met het oog op het lage vetrantsoeh moest voorkomen worden, dat een deel der be volking niet fn staat zou zijn zich kaas met een hoog vetgehalte aan te schaffen en aldus eenigermate het vetrantsoen aan te vullen. De prijzen van belegen kaas zijn 15 cents fer K.G. hooger gesteld dan die voor jonge aas in verband' met de omstandigheid, dat deze belegen kaas meer is ingedroogd en dus per K.G. een hooger gehalte aan voedings middelen bezit dan jonge kaas. De inkoopprijzen voor jonge kaas treden in werking met ingang van 1 December e.k. en die van belegen kaas zijn gisteren geldig geworden. REPARATIELEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Naar het schijnt, bestaat hier en daar mis verstand ten aanzien van het reparatieledei Men ipeent, dat reparaties met zeg.n. rijksle der (gestempeld leder) vrij zijn. Dit is niet het geval. Dit gestempeld rijksleder is uitsl ui tend beetemd voor reparaties op bons op gelijke wijze als vóór October het geval was. De gemeenten krijgen dus weder een zekere hoeveelheid gestempeld reparatieleder en stel len bons beschikbaar voor hen, die in aan merking komen voor goedkoope reparatie. Voor deze soort reparaties geldien de vastge stelde maximumprijzen. Reparaties zonder bons zijn geheel vrij. DE NIEUWE BROODKAART. De aandacht wordt er op gevestigd dat de nieuwe broodkaart, die; Maandag aanvangt, tien- dagen geldig is en- dat de bons de dub bele waarde bezitten, die er op staat aange geven. Op een bom van 100 gram krijgt men dus 200 gram brood. MILITAIRE VOORRADEN VRIJGE- LATEN. Door de verschillende rijkskantoren zullen de volgende voorraden, uit de stelling Am sterdam afkomstig, in handen van de distri butiekantoren worden gegeven': ongeveer 110,000 K.G. kaarsen, 100.000 K.G. petro leum, 200 000 K.G. gasolie, 360,000 K.G. benzine, 200.000 K.G. carbid, 3,300,000 K.G. gedeeltelijk ongeraffineerd zout, 22,000 ton steenkolen, 1'9,000 ton briketten en 13000 ton cokes, benevens 1,170,000 K.G, ruwe kof fie en 11,000,000 K.G. lijnkoeken. VERBOD OF BEPERKING VAN VER BOUW Bij kon. besluit ts de mimister van Land bouw gemachtigd, indien naar zijn oordeel de verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van mensch en dier is, het verbouwen van de volgende gewassen in het algemeen- of in bepaalde gedeelten des lands te verbieden, te beperken of niet dan voorwaardelijk toe te staan bruin mosterd zaad, geel mosterdzaad, karwijzdhd, zaad van voederbieten en mangelwortelen, blauw- maanzaad, kanariezaad, naijszaad, zaaiuien, Westerwoldsch raygraszaad en andere ge wassen voor zaadwinning, koolrapenzaad, knollenzaad, cichoreizaad, peenzaad, pastina- kenzaad1, uienzaad, spinaziezaad, alle groen tezaden voor zoover mi dit besluit nog niet genoemd, suikerbieten, vlas, hennep, cichorei, tabak, pootuiem, kool, penen, koolrapen, knol- ien, pastinaken.alle soorten groenten voor zoover in dit besluit nog niet genoemd, zaad van Oost-Indische kers, zonnebloemen, aard beziën, bloembollen, vruchtboomen en vrucht struiken, griend- of wishout, boomkweekerij- gewaasem, bloemisterijgewassen, vroege aard appelen, ngeeeskrachtige kruiden. DE SCHEEPVAART HERLEEFT. Er werden in de afgeloopem week negen tien zeeschepen, uit en naar zee 'door de Noordzcesluizen te IJnruiden geschut, waar uit valt op te maken, dat het scheepvaartver keer op het Noordzeekanaal van meer betee kenis wordt. DOOR HET ENGELSCH KANAAL. Het Nederlandsche stoomschip Noord, van Amsterdam naar Amerika vertrokken om een lading graan voor onze regeering te halen, zal de route „om de Zuid", dus door het Emgelsche Kanaal, volgen. Dit is het eerste stoomschip dat van Am sterdam uit deze route neemt, die de reis ten minste zes dagen korter maakt. DE KONINGIN TE HAARLEM. Te Haarlem wapperde Vrijdag in elke straat, ook in de buitenwijken, de vlaggen. Vele rren- schen droegen oranje. De winkels hadden met bijzondere zorg geëtaleerd. Men vierde het einde van den oorlog en het wijken van het gevaar voor de binnenlandsche omwenteling. Het personeel ,der verschillende fabrieken en inrichtingen was vanaf 12 uur vrij. Er heerschte een echte feeststemming. Aan den optocht in den middag namen 125 particuliere en militaire vereenigingen deel met vaandels en banieren, en eenige mu ziekkorpsen deel. Ta 3 uur arriveerde de Koningin, vergezeld vaa de Koningin-Moeder. Zij werd aan hét station door den burgemeester ontvangen. De tocht van het station naar het stadhuis wa» een jubeltocht. Van het bordes af sloegen H.H. M.M. den stoet gade. Te 5 uur vertrokken de vorstelijke gasten weer. Des avonds was- er muziek, bioscoopvoor stelling en vuurwerk. DE NATIONALE BETOOGING TB AMSTERDAM. 't Was Zaterdag als een Koninginnedag vóór den oorlog, of neen, het was eigenlijk veel meer, deze dag van de „Nationale betoo ging" in de hoofdstad des lands.. Nog nooit hebben wij zooveel rood, wit, blauw of oranje gezien. In sommige straten woeien de vlaggen huis aan huis en waren bovendien nog de balkons met de Holland- sche kleuren gedrappeerd. Wie na deze lange oorlogsjaren geen vlag meer bezat, had ge zorgd, dat zijn kinderen tenminste een paar kleine vlaggetjes uitgestoken hadden. In de nieuwe buurten waren vaak smaakvolle ver sieringen aangebracht, die in navolging van het buitenland van de balkons of uit de ra men hingen. Een feestelijk gezicht was medé, dat de trams de vlaggetjes aan den beugel hadden wapperen. Op jassen en mantels van duizenden Am sterdammers prijkte het oranje in groot of klein formaat. De een had een „reuzen-bioem" en de ander een meer bescheiden knoopje. Sommigen droegen zelfs oranje-dassen o! sjerpen wij zagen soldaten met linten in die kleur om hun kepi's. In dé hoofdstraten en ook in de buurt van 't Concertgebouw, het brandpunt van de feestviering in de ochtenduren, klonk het „Oranje Nationaal". Een paar dozijn koop lieden hadden zich bij het Concertgebouw opgesteld. Zij maakten daar goede zaken, want alle bezoekers dezer vergadering, of het geestelijken, verpleegsters, studenten, jonge meisjes of autoriteiten waren, moesten met oranje getooid zijn. Op straat was het buitengewoon druk, im mers velen hadden een vrijen dag en op straat was het immers zoo gezellig vol op dezen mooien, zonnigen Novemberdag Heele troep jes schooljongens en meisjes trokken in blijde feeststemming door de stad en overlegden samen, waar zij de Koningin, zouden zien en waar den optocht. Al vroeg in den morgen speelden de ver sierde orgels en de muzikanten vaderlandlsche liederen. Zoo ving 's ochtends déze dag al met veel feestvreugde aan, om later op den middag zijn hoogtepunt te bereiken Om 9 uur begaven zich heden troepjes In de richting van het Concertgebouw. Lang zaam vude zich de groote zaal met autoritei- ten en afgevaardigden van tal van vereenigin- Ondér hen merkten wij op prof. Ba- Staalman, gen op prof. vinck, lid der Eerste Kamer, A. P. StaaL lid der Tweede Kamer, majoor Benning, aal moezenier, prof. Diepenhorst, prof. Fabius, generaal Ophorst, prof. de Gróót, wethouder de Vlucht en vele raadsleden. Inmiddels ver schenen de minivers Ruys de Beerenbrouck en de Vries onde rtocjuichingen op het po dium. De voorzitter van het Comité van Actie en Voorbereiding, de heer van Lingen, opende de vergadering. Spr. hette den ministers wel kom en dankte hen voor hunne komst. Verder riep spr. allen het welkom toe en zegde toe een motie van vertrouwen aan de vergadering te zullen voorleggen. Hierop trad de minister van binnenlandsche zaken naar voren- voor het uitspreken van een rede. Begrijpelijk is het, zei spreker, dat de orga nisatie van verschillende groepen des volks behoefte hebben gevoeld iets te zeggen tot hen, die in deze tijden geroepen werden om de regeering des lands te aanvaarden. In de eerste plaats dank ik u voor de gebleken trouw aan het Vorstenhui» en het vaderland en den eerbied voor orde en gezag, betoond in deze dagen. Orde en gezag moeten mede steunen op de organisaties, op de natuur, en zijn haar element van orde. Organisatie is het tegendeel van anarchie. Organisatie betee- kent opbouw en niet afbreken. Organisatie veronderstelt gezag en gehoorzaamheid., Or ganisatie streeft naar vrijheid en gezonde de mocratie. De gevaren zijn nog niet geweken. Binnenlandsche onrust en buitenland&che troebelen bedreigen nog het land. Deze poging is niet bedoeld als contra- manifestatie tegen revolutionnaire elementen, maar vooral als opbouw voor de toekomst en daarbij kan men rekenen op den krachtigen steun van de regeering, die vertrouwen stelt in de eenheid en de kracht van het Nederland sche volk. De rede van den minister werd steeds on derbroken door applaus. Minister de Vries werd, evenals de minis ter-president, bij het verschijnen geestdriftig toegejuicht. Wel zijn er, aldus spr., eenige soldaten geweest, d'ie in het begin wankelden, maar het is thans genoegzaam gebleken, dat alle soldaten dé Koningin zijn trouw geble ven. Evenmin is het zeker, dat de Nederland sche politie-agenten den eed van trouw wenschten te schenden. 1 Allen die den Christus belijden, hebben in deze tijden getoond één te zijn. Het vertrouwen is wederkeerig. Gij hebt het vertrouwen in de regeering gehad, ook wij hebben het in u en hopen het vertrouwen niet te beschamen. Een motie werd aangenomen, die luidde als volgt; de Katholieken- en Christelijke ar- ÜOUR/NT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1