DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 278 Honderd *n twintigste Jaargang 191» 26 NOYEIBEE Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijk© en bewijsnummer» 5 Cents. Telefoonnummer 3. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.T. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Toordam C 9. DINSDA O Binnenland. Gemengd Nieuw». Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Prijs der gewone Advertentiën Spraken wij vroeger van een Russisch-cn heksenketel, langzamerhand mogen wij ook van een Duitschen spreken. Want het gaat in Duitschland' zooals het in Rusland gegaan is, er wordt een hevige ririjd om de macht gevoerd tusschen de meer gematigde, en de bolsjewikische elementen. Nu eens schrijven de eerste, dan weer de laatste de overhand ;te hebben en het zal van verschillende factoren afhangen in welke rich ting het Duitsche volk ten slotte zal gorden voortgedreven. Het is begrijpelijk, dat het voedselvraag- stuk en de druk der Entente daardoor en door haren onwil om vrede te sluiten met een regeering die niet op vaste grondslagen rust, de gematigde elementen steun verleent en er toe medewerken, dat een nationale verga dering spoedig een regeling op gro^dwettelij- ken basis in het leven roept. Maar anderzijds stichten de duizenden terug gekeerde soldaten, die geen werk kun nen- vinden en de moeilijkheden der voedsel voorziening, door het afstaan van locomotie- jven en spoorwagens groote verwarring en werken zij- ongetwijfeld het anarchisme in de hand. De socialistische staatssecretarissen wen- schen ongetwijfeld de Constituante, maar hun macht wordt beperkt door den Berlijnschen raad van arbeiders en soldaten, die voorloo- pig niets van een bijeenroepen der Nationale Vergadering wil weten en de hoop voedt,- dat de toestand' zich inmiddels zoo zal ontwikke len, dat het Russische voorbeeld gevolgd zal kunnen worden. Zij vinden een krachtigen steun bij de matrozen van talrijke plaat sen, voornamelijk in Hamburg, maar ook in Dusseldorp. In, vele meer van het centrum afgelegen Duitsche gebieden komt evénwel een krachtig verlangen naar orde te voorschijn, en denkt men er over zich desnoods van het oproerige Duitschland af te scheiden. Zoo wordt in het Rijnland, in Hessen, Wur- tenberg, Baden en Beieren een ernstig streven haar onderdrukking van het bolsjewisme merkbaar. De protesten van dé Duitsche regeering te gen de hardheid der wapenst: stands voor waarden zijn tot nu toe onverhoord gebleven en voornamelijk van Fransche zijde staat men er op dat deze voorwaarden zot streng moge lijk zullen gehandhaafd blijven. De afscheiding is inmiddels in Duitsch land reeds begonnen doordat Oldenburg, Oost Friesland, Bremen, Staden, Harburg. Hamburg en Sleeswijk Holstein een nieuwe republiek met den zetel Hamburg gevormd hebben. In Beieren is men begonnen verschillende documenten te publiceeren, die een eigen aardig "licht op het ontstaan van den oorlog werpen. Het eerste gepubliceerde document is van den Beierscfien gezant te Berlijn, graaf Ler- chenfeld en gedateerd 18 Juli 1914. Het be handelt de verhouding van de regeering te Berlijn ten opzichte van het gewichtige ulti matum vaii Oostenrijk aan Servië en is geba seerd* op ruggespraak van Lerchenfeld met den onder-staatssecretaris Zimmerman en verder met den refenredaris voor de. aangele genheden van den Balkan en hei Drievoudig Verbond aan het departement van buitenland- sche zaken en het Oostenrijksch-Hongaarsche gezantschap. Er blijkt wel uit, dat de Oostenrijksche stap te Belgrado, die op oorlog - moest uit- loopen, de volkomen- goedkeuring der Duit sche regeering had. In een stemmingsbeeld van het Beiersche gezantschap op denzdfden dag wordt ge zegd Op het oogenblik zijn twee ultimata ge reed voor St. Petersburg met een termijn van 12 uren,-voor Parijs met een termijn van 18 uren. Aan St. Petersburg wordt gevraagd naar de reden der. mobilisatie; aan Parijs of het neutraal zal blijven. Natuurlijk zullen bei den ontkennend antwoorden. De mobilisatie zal op zijn laatst aanvangen op Zaterdag 1 Augustus, middernacht. De Pruisische generale staf ziet den oorlog met Frankrijk met zeer groot vertrouwen te gemoet; hij rekent er op Frank. binnen vier weken machteloos te kunnen maken (nieder- werfen zu können): in het Fransche leger heerscht geen goede geester is weinig krom- baangeschut; het geweer is slecht. In een rapport van 4 Augustus 1914 wordt over Blegië gezegd: De neutraliteit van Bel gië kan Duitschland niet eerbiedigen. De chef van den generalen staf heeft, verklaard, dat zelfs de neutraliteit van Engeland tot den Kijs van eerbiediging van België te duur ge- cht zou zijn, daar een aanvalsoorlog tegen Frankrijk slechts op de linie van België mo gelijk is. Djit de Entente dergelijke openbaringen toejuicht; behoeft niet vermeld te worden. Er zullen er nog wel meerdere volgt.-. Terwijl de terugtocht der Duitsche legers over den Rijp in vollen gang is, bezetten de Geallieerden meer en meer het door hen vrij gelaten gebied. De bezetting van Elzas-Lotha- ringen is thans zoo goed als voltooid. Generaal Gouraud heeft een proclamatie tót de bèwoners van Straatsburg gericht, waarin hij mededeelt, dat Frankrijk tot de Straatsburgers komt als een moeder tot haar kind. Bevrijde Elzassers, aldus deze proclamatie, en bevrijdende soldaten, vereenigt u in deze plechtige en schitterende stonde, waarop de overwinning van het recht en de vrijheid over de wreede kracht wordt verkondigd, in de zelfde liefde tot het vaderland. Leve Frankijk, leve het republikein,.whc leger S Keizer Karei heeft nog getracht te redden wat er van den faillieten boedel der Monar chie voor hem nog te redden wos- en zich al lereerst nog een maand salaris laten ultbeta- lenj Het blad „de Abend" maakt een document openbaar, waaruit blijkt dat de voormalige Keizer zich in zijn noedaniglhp'd van opper bevelhebber van het iegwr j&a.lijks een be drag van 1 millioen kronen heeft doen uit betalen. De goedkeuring daartoe werd einde Mei 1918 door het taaibureau van het mi nisterie ven oorlog met terugwerkende kracht verleend en de Keizer liet zich op déze wijze nog 2% millioen uitbetalen. De „Arbeiterszeitung" wijst er. in een hu moristisch commentaar op het bericht van de „Abend" op dat de Keizer de gelden ook nog voor November heeft betrokken, alhoewèl hij het opperbevel op 2 November heeft neerge legd Het blad noemt de mede-schuldigen aan dit misbruik de president van de Reken kamer Plener en het praesidium van den Oos- tenrijksch-Hongaarschen ministerraad. De conferentie der Duitsche bondsstaten is gisteren te Berlijn begonnen. Ongeveer 70 vertegenwoordigers der vrije staten waren daar tegenwoordig. De voorzitter Ebert wees °r op, dat er. zoo spoedig mogelijk vrede moet komen. Hij noemde het noodzakelijk werkgelegenheid te scheppen, waartoe de volle eendracht noodig is. Een afdoende regeling van de samenwer king tusschen Rijksbestuur en bondsstaten .noet, volgens Ebër aan de Natte-iak* Verga dering worden overgelaten, welke Constitu ante zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen zal worden Aanvankelijk moét een provisorium tusschen de verse lende riftien én het rijk in het leven worden .ceroepen. Dr. Solf kenschetste den toestand des rijks ais zeer bedreigd en Eisner stelde voor -de discussjin drie gr ote groepen te splitsen. De eersite zal loopen over wapenstilstands- en vredesvoorwaarden benevens het vermogen tot werk aam-beid der regeering. De tweede zal het politieke en nationale verband de derde de oeconomische betrek kingen .ter. afzonc rlijke staten tot het rijk betreffe- Over u alles moet worden beslist. Ebert stelde daarna voor, dé groepeering te bewerkstelligen gelijk Eisner voorstelt. De Amtïikaansche staatssecretaris Lansing heeft de Duitsche regeerin;. medégedeeld, dat Wilson bereid is de verzorging van Duiisch- land met .levensmiddelen te overwegen en deze kwestie met de verbonden regeeringen te overleggen, op voorwaarde dat hij de yerzi -te ring ontvangt dat in Duitschland ae open bare orde wordt gehandhaafd en ook verder zal worden gehandhaafd eb dat -en recht vaardige veraeeling der levensmidde': n wordi gewaarborgd. Dergelijke verklaring-en zijn beter dan eeni- e andere geschikt de propaganda vo3r het Isjewiki den kop in te drukken. KOPTE BERICHTEN' De mlrthier van buitenl, ".aken van Oerkajina zal met vertegenwoordigers der andere Zuid-Russische staten een conferentie houden. De BösniscH Nationale Raad- verzocht in eert nora den Servischen kroonprins om véreadging van Bosnië en de Hcrzegowina met Servië. Volgens Scheidemann hebben te Straats burg besprekingen plaats gehad met het Fransche opperbevel over een republiek van Zuid-Duitschland en het Rijnland. Te Agram werd een samertZwering ten gunste van een tcgenrevbluïie ontdekt. Engelsche krijgsgevangenen zijn vóór hun vertrek door Ldebour toegesproken, die tegen inmenging in Rusland protesteerde. Frankrijk en Duitschland zullen bespre kingen houden omtrent gebiedsruil op de beide Rijnoevers. Hoover, de Amerikaansche voedselrege- laar, is naar Parijs vertrokken. Uit Engeland meldt men dal admiraals der gcasso rden naar de Duitsche oorlogs haven szullen gaan pm toezicht ite houden óp de ontwapening. De 1 rnerikmmche demobilisatie gaat geregeld zijn gang. De Noced-Sleeswijkers hebben In een motie hun standpunt inzake de vereeniging niet Denemarken uiteengezet. Assy, een admiraal der Ver. Staten, die met een torpedobootvernielér de haven binnengeloopen is, verhaarde dat Italië niets te maiien had in Fiume. De Italianen hebben Innsbruc bezet. -In goed ingelichte krjngen te Londen wordt betoogd dat de Entente-regeeringen met het oog op den strijd, die overal in Zuid- Oost Eiiropa tusschen. de nationaliteiten woedt, een duidelijke en zoo noodig actieve politiek moeten gaan voeren ten aanzien van alle betwiste gebieden, omdat er anders licht anarchie in die streken kan ontstaan. Hongarije heeft den Ententemogendhe- den verlenging van den wapenstilstand en onmiddellijke vredesonderhandelingen ver zocht. De geallieerden hebben- een vlootbasis opgericht te Odessa, Noworossyck en- Warna. Een vergadering van 800 personen- -te Kiel nam een besluit aan ten gunste van de bijeenroeping der Constituante. De Italianen beschouwen Zuid-Tyrol reeds als Italiaansch gebied en nemen dien overeenkomstig maatregelen. t Het spoorweg-, telegraaf- en postver keer - .,,7iland nu Et; ige is geheel gestaakt. Volgens een bericht uit Weenen zou in Roemenië de communistische republiek zijn uitgeroepen. AANVOER VAN TARWE. Het stoomschip „Adra" is -met 7100 ton Zuid-Amerikaansche tarwe te Rotterdam aan gekomen. Deze lading was oorspronkelijk voor En geland bestemd, doch is ter beschikking van onze regeering gesteld als onderdeel van de 100,000 ton grondstoffen voor broodberei-" ding, die in Maart van dit jaar aan Nederland zijn toegezegd. UITBREIDING VAN DE BIJZONDERE VERLOVEN. In verband met de gewijzigde tijdsomstan digheden is bepaald, dat voortaan aan dienst plichtigen boven en behalve het vastgestelde percentage (17 pet. en 20 pet.) van -toelaat bare afwezigheid, voor zoover de belangen van den- dienst, ter beoordeeling door den corpscommandant, zulks toelaten, bijzondere venoven zullen worden verleend. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Hoewel het Acaderaiebestuur gemeend hééft feene eigenlijke feestviering niet te moe ten laten doorgaan, is de gedenkdag van het 90-jarig bestaan der K. M. A. toch herdacht. Zaterdagochtend werden de vlaggen op de Academie en de gouverneurswoning gehe- schen en eindigden de lessen en oefeningen vroeger dan gewoonlijk. Verschillende autori teiten kwameq hun opwachting maken, het gemeentebestuur van Breda en Velen van bui ten de stad zonden gelukwenschen. Ten- één uur namiddag waren alle officie ren er ambi uarenj alle cadetten, onderoffi cieren en vertegenwoordigers van het overige personeej yerecuigd in de uitspanningszaal tot het aanh >ren van cene toespraak door ti n gouverneur gehouden; mede was hierbij tegen wooui$ kapitein Ruijs, adjudant van de koningin, die in opdracht van H. M. de ge lukwenschen was komen overbrengen. De. muvcrrx r, -maj. P. van Hoogstra ten, gaf eene korte schels van de wederwaar digheden der Academie, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de plechtige inwijding in tegen woordigheid van Prins Frederik der Neder landen, die het hem in 1816 toegewezen kas teel van Breda-aan het rijk had afgestaan,-om de nieuwe inrichting onder dak te brengen-. Daarna werd het woord gevoerd door den inspecteur van het militair onderwijs, den generaal-majoor H. Kemper. Na deze toespraken maakte het cadetten- korps een militairen marsch met het vaandel; de muziek welwillend aangebod'en door den commandant van het 6e. reg. inf., voorop. Lauwerkransen werden gelegd in dé amuse mentszaal bij de beeltenis van de koningip en bij de gedenkschildering met de naïnen dei- gesneuvelde officieren. DE DOORTOCHT VAN DUITSCHE TROEPEN EN VAN DUITSCHE SCHEPEN. Naar aanleiding van berichten in buiten- landsche dagbladen omtrent den doortocht van Duitsche troepen van België naar Duitschland door Limburg en omtrent de houding door de Nederlandsche Regeering aangenomen ten aanzien van uit Antwerpen komende Duitsche torpedobooten en van sleep-boo ten die langs ae kanalen- uit België naar Nederland zijn gtekomen deelt het minis- tetie van Buitenlandsche Zaken het volgende mede: 10. de voorwaarden van den wapenstil stand, die op 11 November in werking trad, waren zoodanig dat met een hervatting der vijandelijkheden niet behoefde te worden re kening gehouden. Het geïnterneerd houden van troepen der oorlogvoerenden had derhal ve geen zin meer en de vrijlating der zich hier te lande bevindende geïnterneerden van beide partijen lag voor de hand. De Regee ring besloot des te eerder, daartoe over te gaan, daar de Britsche Regeering liet weten dat die vrijlating,, ook ten aanzien van de Duitsche krijgsgevangenen hier te lande, bij haar geen Bezwaar ontmoette. Onder die om standigheden was het doelloos Nederland an derzijds opnieuw te bezwaren met een groot aantal geïnterneerden, en zulks dp een tüd- stip waarop de hulpverleening aan groote, scharen vluchtelingen uit Noord-Frankrijk en aan de te verwachten talrijke vrijgelaten krijgsgevangenen van de Entente uit Duitsch- l:-,ud bij de abnormale toestanden de grootste tnoeilijkheden tieden voorzien op h,et stuk van huisvesting, ondehoud en vervoer. Tegen het afwijzen van het verzoek der Duitsche troe pen verzette zich het belang der bevolking van Noord-Bcl-gië. Immers volg;- de ont vangen berichten waren ge\vapendt conflicten niet uitgesloten tusschen de bewuste troepen en andere Ehiitsche troepen, waarvan onver mijdelijk die bevolking den terugslag zou on dervinden voor zichzelve en voor haar bezit tingen. De Regeering besloot daarom aan de bewuste troepen; die ingevolge het wapenstil standsverdrag België binnen een bemaalden tijd moesten hebben geëvacueerd, en die noch voor intemeering in aanmerking kwamen, noch waren terug te wijzen, toe te staan zich ter bekorting van hun weg over Neder- landsch grondgebied naar Duitschland te be geven, ofidpr controle en op voorwaarde dat wapenen en oorlogsmatrieel in Nederland werden achtergelaten. Van dit voornemen werd door den minister van Buitenlandsdie Zakën den volgenden ochtend mondeling me- dedeeling gedaan iaa de daartoe aan het de partement uitgenoodigde gezanten van de Vereenigde Staten, van België, van Frankrijk, van Gröot-Britannië en van Italië. Tegen de ze mededeeling werden geen bezwaren geop perd. 20. Volgens de neutraliteitsproclamafie worden oorlogsschepen der oorlogvoerenden die binnen het Nedriandscli rechtsgebied ko men zonder dat die binnenkomst volgens de proclamatie gewettigd is, geïnterneerd. Dien overeenkomstig is gehandeld ten opzichte van de uit Antwerpen, komende torpedoboo ten. 30. Het is bekend dat de Nederlandsche Re geering aan uit België komende schepen de doorvaart naar Duitschland niet toestaat, wa meer pen f ni het g val is, zijn vrij cia naar Duitschland te varen. CARBID. 1 Het Bureau voor Mededeelmgem inzake dt Voedselvoorziening meldt: In verband met klachten over onvoldoende verstrekking van calciumcarbid moge er op gewezen worden, dat de distributie van dat artikel groote bezwaren had ondervonden door de stagnatie in de scheepvaart, terwijl ook na de hervatting daarvan de moeilijkhe den- niet zijn opgehouden. Het s.s. Zuiderzee waarmede een lading van 900 ton wérd' verwacht, bracht niet meer dan 650 ton aan. De M. S. Rebecca, welke was/uitgevaren om eene lading carbid uit. Noorwegen te halen is door averij aan het roer gedwongen in Ten noodhaven binnen te loopen. De M. S. Japob voor gelijk doei uitgevaren, ,is op d-- heenreis Vergaan. Het daarna uitge varen s.s. Mercedes, bestemd om oorspronke lijk voor dé bovenbedoelde schepen bestemde ladingen uit Scandinavië aan te brengen, is op de heenreis op een mijn geloopen en ver gaan. Thans wordt getracht voor den aanvoer van deze hoeveelheden carbid een stoomschip te bestemmen, dat zich voor een- ander doel op i-H - iiblik reeds onderweg naar Scan dinavië bevindt. De g( /sa».-.!, die dezer dagen zoo dringend op de verstrekking van het benood'igde car bid' zitten te v achten, zullen- uit het boven staande zien met hoeveel moeilijkheden men te kampen heeft om over de voor deze distri butie zoo dringend noodzakelijke hoeveelhe den die in aë overzeesche havens gereed' lig gen, hier tijdig de beschikking te verkrijgen. Men- houde zich intusschen overtuigd, dat al het mogelijke wordt gedaan om de distri butie zoo regelmatig mogelijk te doen ver- loopen. Dank zij de intusschen ingetreden Wij zigingen in den toestand, zal binnen korten tijd' de toewijzing van beperkte hoeveelheden petroleum dé nooden der lichtlooze gezinnen helpen verzachten TARIEVEN BINNENSCHIPPERIJ. De minister van landbouw heeft bepcrld, dat de thans geldende tarieven voor - de 'oin- nenschipperij met ingang van 25 Och aer 1918 worden verhoogd met 20 pet. Deze verhooging, waarin begrepen is ae vrachtverhooging als gevolg van de verhoo ging van het sleeplpon, bedoeld in de be schikking No. L. a. van 28 September 1918, is niet van toepassing op: 1. de Thans geldende vrachttarieven- voor het vervoer van consumptie-aardappelen bin nen de grenzen van d-e provincie Friesland ST. NICOLAAS-CADEAUX die ALTIJD welkom zij- Warme WINTERPANTOFFELS, MUILEK ST ANDAARDSCHOENEfc. Nummers mogen na St. Nicolaas w. geruild. FIRMA HERM. DE RAAT, SGHOENHANDEL SCHOENMAKER^ Cl oogstraat ft, Telefoon '461. 2. de vrachttarieven thans van kracht op de .beurzen te-Arnh-em, Nijmegen en Middelburg naar alle bestemmingen aan den Rijn en/o! Waal stroomafwaarts gelegenen naar alle be stemmingen in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeelandi, Noord-Brabant, Lim burg en Utrecht. I 3. op bijzondere overeenkomsten. HET INTERNATIONALE SPOOR WEGVERKEER. De verbinding per spoor tusschen Parijs- Brussel en Amsterdam zal weldra hersteld zijn. De eerste trein naar Brussel zal Woena- daf of Donderdag vertrekken van Parijs via Valenciennes en Bergen. Aan het einde dezer week zal iederen dag een trein van Brussel naar Parijs loopen Binnen zéér korteii tijd zal het treinverkeer RoosendaalAntwerpen weer in werking tre den. Er zullen da-gelijks zes treinen heen en weer rijden met aansluitingen op de Neder landsche lijnen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat tegelijker tijd de verbinding AmsterdamBrussel weer hersteld wordt De directie der spoorwegmaatschappijen in ons land confereeren over deze zaak met eenige hoofdambtenaren van het Belgische spoorwegwezen. ORANJEBETOOGINGEN. Zondag werd1 te Edam een groote manifes tatie gehouden ter eere vaa de koningin. Van het raadhuis en particuliere woningen' wap perden vlaggen. Des middags werd door de gemeente eer omgang gehouden, uitgaande van katholieke georganiseerden. De waarnemende burgemeester, de heer C. J. Eeltink, sprak bij het stadhuis woorden van hulde en trouw aan het Vorstenhuis. Zaterdag hield ook Vlaardingen een1 natio nale betoogmg. In alle strata ta op deteche- i en wapperde de dr? -*ieur. Een ieder was met oranje veraerd. Bij een '.'etooginr om 2 uur op het plein gehouden, spraken de burgemeester van Vlaardinger-Ambacht en de heeren J. C de Groot, R. X. priester, en- A. C. van Dam, raadslid, de menigte toe, waarna een motie van hulde en trouw de koningin en regeering' werd aangenomen. De burgemeester sprak de talrijke menigte van het bordes van het raadhuis toe, Te Nijmegen is Zondag eveneens eep de monstratie gehouden. Een lange optocht van 50 vercenigingen met banieren en militairen trok door de straten. E-en moitie van hou en trouw aan vorstin, vaderland -en regeering werd aangenomen en na afloop aan den burgemeester ter d'oorzen-, ding overhandigd Voorts werd' tot de ko ningin telegrafisch, hu erzoek gericht naar Nijmegen te komen voor een huldebetoogiug aldaar. Te Gorinchi m is Zaterdag een groote ova tie aan het gemeentebestuur gebracht. De op tocht bestond uit deputaties van nagenoeg al le vereenlgingen en corpofaties aldaar en werd opgeluisterd 'door muziek. Vaandels en banieren werden meegevoerd. Voor het Stad huis hield dé voorzitter der Oranjevereeni- gittg eene rede, welke door den burgemeester weid beantwoord. Vanaf het R. K. Vereen-igingsgebouw te Enschedé trok Zaterdag een groote. stoet door die stad., Een groot gedeelte van de aldaar ge detacheerde militairen: sloot zich, met een tweetal met oranje versierde -legerwagens; bij den stoet aan. Een: deputatie overhandigde den burgenu ster een motie, waarin aan de koningin huldte wordt gebracht. Te Kampen werd' Zaterdag bijna zonder uitzondering gevlagd,; 's middags werd eco optocht gehouden, waaraan werd' deelgeno-' men door het geheele Instructie-Bataljon en den hoofdfcursus en bijna 60- vereenigingen. Aan de stedelijke overheid' werd een- adres -an trouw aan de koningin en eer» adres van tiaak aan- de regeering overhandigd, met verzoek dit telegrafisch te verzenden. De Oranje-betooging te 's-Hertogenbosch is uitgesteld' tot het door de koningin s' a een nader vast te stellen, d'atum umgekonaig- de bezoek. DE SCHEEPVAART HERLEEFT. Gedurenle de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 49 schepen- (2' Nederlandsche, 20 Engelsche, 2 No-rsche, 1 Deensch, 4 ZweedSche, 1 Beri.isch). In hetzelfde tijdperk van 1917 kwamen bin nen' 31 schepen en ia 1514 bedroeg dit aan tal 55. MM I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1