DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïitenl No. 280 Honderd en twintigstëRï aargang. 1918. ftbonnementsnriis bfi vooruitbetaling 0.8 maanden f 1,65. ft. f, iostl 1.90, Bewii^nnmmers 5 cl AdvertentieDriis II et.®, YRIJ D AG naar olaatsrulmta^ Br.fr. N.V. Boek-en Handelsdrnkkerli Harms. Coster d Zo., fnordam C 9. Tel. 3 29 NOVEMBER. Stadsnieuws. Wij deelden reeds mede, dat de Beiersche regeering- aangaande d£ voorgeschiedenis van den oorlog een boekje open heeft gedaan. Maar in Berlijn vindt men deze publicatie eenzijdig en voorbarig en heeft men een volle dige publicatie aangekondigd. De Rijksregeering besloot alle desbetreffen de staatkundige archieven onder de hoede van den raad van volksgevolmachtigden te plaat sen. In München blijft men op de verwijdering van allen aandringen, die op eenigerlei wij ze met de oude regeering in betrekking ston den, zooals Solf, Erzberger, David en Schei- demann. Zooals bekend heeft minister Spahn reeds het veld moeten ruimen. Wij verlangen, zegt het uitvoerend comité van den arsolraad te München, dat de contra- revolutionnaire elementen op staanden voet aan den dijk worden gezet en binden den sol- datenraad te Berlijn op het hart, met alle middelen een regeering omver te werpen, die zulke menschen in den doorslag gevende ambten zal handhaven. Als resultaat der besprekingen op de bondsstatenconferentie is het volgende vastge steld: lo. De handhaving der eenheid van Duitschland is een dringend gebod. Alle Duitsche stammen staan aaneengesloten ach ter de Duitsche republiek. Zij verplichten zich in den geest der rijkseenheid te werken en elk separatistisch streven te bestrijden. 2o. De bijeenroeping der Constituante wordt algemeen goedgekeurd, alsmede het voornemen van het rijksbestuur, deze ten spoedigste voor te bereiden. 3o. Tot aan de bijeenroeping der Consti tuante zijn de arsolraden de vertegenwoordi gers van den volkswil'. 4o. Aan het rijksbestuur wordt verzocht de vredespreliminairen te bespoedigen. De vergadering der arbeidersraden uit Groot-Berlijn heeft zich inmiddels met de economische kwesties in de bedrijven en de positie der ondernemers bezig gehouden en de volksgevolmachtigde Barth, die de be raadslaging leidde, deelde mede, dat Duitsch land er in elk opzicht bijzonder slecht voor staat. Duitschland heeft, naar uit een Wolff-tele gram blijkt, nogmaals geprotesteerd tegen de wapenstilstandsvoorwaarden, zonder veel hoop dat hiermede eenig resultaat zal bereikt worden. Het partijbestuur der onafhankel"ke socia listische partij1 heeft in een oproep békend ge maakt, dat h. i. van een constitueerende ver gadering eerst sprake kan zijn als vaststaat dat de bevolking van de krachtens het wapen- stilstandsverdrag bezette gebieden vrij kan kiezen. Uit alles blijkt wel, dat zij de Constituante gaarne op de lange baan willen schuiven. De Onafhankelijken zijn niet bang voor het bolsjewisme en verwijten de g: matigden, dat dezen het bolsjewistische gevaar overdrij ven en zij' zijn zelfs overtuigd, dat de Entente en Wilson wel met elke radicale regeering willen onderhandelen, wanneer deze maar niet geheel en al bolsjewistisch is. De Geallieerden schijnen ook wel bereid Duitschland' aan de zoo noodige voedings middelen te helpen. De Amerikaansche voed- selregelaar Hoover heeft voorgesteld, dat een commissie der geallieerden zich te Brussel zal vereenigen om de verzoeken van Duitsch land te onderzoeken en te beslissen in hoever daaraan zal worden tegemoet gekomen. De beschikbare levensmiddelen zullen om te be ginnen onder de geallieerden, vervolhens on der de neutralen en ten slotte onder de vijan delijke landen worden verdeeld. De ex-rijkskanselier Von Bedimann Holl- weg heeft een zelfverdediging gepubliceerd, die feitelijk neerkomt op een zelfbeschuldi ging. Hij noemt de fouten op, waardoor de geheele wereld er toe gekomen is Duitsch land de schuld van den oorlog te geven, llij laakt den inval in België, maar wil niet in zien, dat de annexatie van Elzas-Lotharingen een grooter onrecht is geweest dan- de talloo- ze annexaties van andere landen. In Engeland zijn de verkiezingen in vollen gang. Hoe ongunstig voor de liberalen de verkie zingsafspraak is, die de eerste-minister met de unionisten heeft getroffen, treedt eiken dag duidelijker aan het licht, want de heele coali tie te Londen heeft haar zegel maar aan 15 liberalen gehecht tegenover G1 unionisten Voor de rest van het land zijn alle beslissin gen nog niet bekend. Totdusver blijken buiten Londen 279 unionistische candiaaten steun der coalitie te genieten en slechts 113 libera len. In het thans ontbonden Lagerhuis zaten 280- unionisten. Indien de coalitie erin slaagt, deze en maar een 30 of 40 meer gekozen te krijgen, zullen de unionisten een groote meer derheid over de liberalen en arbeiderspartij- leiders krijgen. Men oefent eenige critiek op de wijze waar op de coalitie-candidaten naar de verschillen de kiesdistricten worden gezonden, waar zij allen steun genieten waarover de coalitie be schikt, terwijl deze steun den candidaten die gesteld ziin zonder de goedkeuring der cen trale coahtie-organisatie, wordt onthouden. Men acht het waarschijnlijk, dat vele mi nisters en oud-minis'ters oppositie zullen on dervinden, o.a. AsquiÜJ, Bcruar Law, Cham berlain, Churchill, Eric Geddes en Robert Ce cil, maar men beschouwt hun verkiezing als zeker. Terwijl de Geallieerden stelselmatig voor waarts gaan, wijken de Duitsche legers. Van Aken uit zijn de laatste troepen landinwaarts getrokken, zoodat alle Duitsche troepen tijdig het vijandelijk gebied hebben verlaten. Te Aken blijft een veldhospitaal om, zoo er nog gewonden mochten aankomen, die op te ne men. De doortocht der troepen door de andere Rijnsteden gaat volkomen ordelijk. De Keulsche arsolraad heeft zich opnieuw tot de rijksregeering gewend met het verzoek om de leiders der doortrekkende troepen te gelasten, zich van provoceerende daden te onthouden. HET FEEST VAN 28 NOVEMBER. Des voormiddags. Zoo heeft dus Alkmaar haar vredes- en koningsfeest gevierd, haar vredesfeest in den morgen en haar oranjefeest in den middag en avond. Wel 'had1 de regeering verzocht den' 28en November als een dag van dank en stille overpeinzing te beschouwen, maar toen dit bekend werd waren de feef+elijkhedèii reeds voorbereid en kon er van afatei geen sprake meer zijh. De morgen was dus aan een dankgebed voor de zegeningen van den vrede, de mid dag en avond aan een hulde voor vaderland en vorstenhuis gewijd De carillonnist heeft in den vroegen mor gen zijn vaderlandsche liederen reeds van den Waagtoren doen klinken en toen om half tien de metalen stemmen van alle kerkklokken de vreugde der stad verkondigen, toen het zon netje tersluiks even uit het wolkengordijn kwam gluren en het rood wit blauw bijna huis aan huis naar buiten1 gestoken was, gingen drommen kerkgangers naar de ver schillende bedehuizen. Daar zijn te tien uur door predikanten van onderscheidene gemeenten de gebeurtenissen der laatje jaren herdacht, daar was de plaats van stille overdenking, die de regee ring op dezen vredesdag gewenscht had ge oordeeld. In de Groote kerk traden twee predikanten op, ds. Verwaal en ds. Ds Pree, welke laatste een huidetelegram aan H. M. de Koningin voorlas, dat namens de gemeente vervolgens aan H. M. werd gezonden. Ds. De Pree bracht hulde aan de profes- ^"ntsche en katholieke arbeiders voor hun pal staan tegenover de dreigende revolutie. Alle kerken waren geheel gevuld, de Groo te kerk telde stellig wel 3000 bezoekers. De optocht. Reeds vóór één uur was het druk in de Breedelaau, waar de optocht zou worden op gesteld, Al spoedig kwamen vertegenwoordi gers van verschillende vereenigmgen opda gen, met hunne vaandels en banieren. Een goede maatregel was, dat de nummers, waar onder aan den optocht zou worden deelgeno men, aan de langs de Breedélaan staande boomen waren gehecht, zoodat ieder zonder vragen zijn nummer wist -en onnoodig heen en weer «open werd vermeden. Toch was het. nog bij t eeën geworden voordat de stoet zich in beweging zette, 't Was een lange rij, waarvan het voorbijtrekken circa een half uur vorderde. Een kleine honderd vereenigin- gen namen er aan deel, allen meevoerende hun vaandels of schilden of groote gekleurde doeken, waarop de naam der vereeniging prijkte. Er waren bakkers, schilders, rneiaal- en tabaksbewerkers, enz enz., om een geijkten term te gebruiken, te veel om te noemenEen groot deel er van was R. K. Het deed ons ge noeg ook vele soldaten in den stoet te zien, de schoolcompagnie van de Xe infanteriebrigao>. en dan de padvinders en -sters. De volgende vereenigingen maakten deel uit van den stoet Politieruiters; Eerewachtte paard; Dagel.- bestuur Hoofdcomité; Overige leden comité; Ontzetvereeniging; Ver. Alcmaria; Bond van Orde en GezagStedelijk Muziekcorps. Chr. Jongeimgsvereeniging Zacheus met hare onderafdeeling knapenvereeniging Ti- motheus: Chr. Besturenbond; Nat. Chr. Werkliedenborid; Chr. Spoor- en Tramweg personeel; Chr. Metaalbewerkersbond; Chr. Bouwvakarbeiders; Chr Sigarenmakersbond; Kon. Rederijkerskamer Bildefdijk: Bond van OnderofficierenFeestcomm. Holl. Mij. van Landbouw; Burgerplicht; Kracht en Vlug heid; Belgische Vereeniging; Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven"; Mannen- zangvereeniging „Orpheus"; R. C. Volks bon Gew. leden R. C. Volksbond R. C. Fa- brieksarbeidersvereeniging.; R. C Transsport- arbeidersbondR. C. Meubelmakersvereeni- ging; R. C. Gemeentewerklieden vereeniging R. C. MetaalbewerkersvereenigingR. C. BouwvakarbeidersvereenigingR. C. Bakkers gezellen; R. C. Bakkerij „Ons Doel"; R. C. Kleermakersvereeniging; R. C. Spoor- en Tramwegpersoneel; R. C. Post- en; Telegtafie- personeel; R. C. Handels- en Kautoorbedien- denbond; R. C. Typografenvereeniging; R. C Tabaksbewerkersbond; R. C. Propaganda- club St. Petrus; R. C. Red. Vondel; R. C. Bouwvereemging „Goed Wonen"; R. C. Ka tholieke kring; R. C. KiesvereenigingR. C, St. Vincentiusvereeniging; R.'C. Kerkkoren; R. C. Handelsreizigers; R. C. Ambtenaren; R. C. Bond Groote Gezinnen R. C. Land- en Tuinbouwbond R. C. KruisverbondR. C. Zouaven-broedercshapTooneelvereeniging Inter Nos, R. C. Onderwijzers: Katholieke Sociale Actie; R C. Mannencongregatie; R. C. Vereeniging „Hanze"; R. C. Schoenwinke- liersvereeniging; R. C. Bakkerspatroons; R. C. MelkslijtersR. C. Schilderspatroonsver- eeniging; R. C. GroentenhandelarenR. C. Schoenmakerspatroons; R. C. Rijwielclub; R. C. Mannenzangvereeniging „Pulchrio Stu dio"; R. C. Meisjescongregatie; R. C. Meis- jesbond St. Agnes; R. C. Mariavereeniging R. C. Vrouwencongregatie; R. C. Vrouwen bond; R. C. Meisjesbescherming; R. C. Pa tronaat; R. C. Bond van Arbeidersvrouwen; R. C. Voetbalclub; R. C. Militairen; Cadet ten; Alkm. Winkeliersvereeniging; Bond van Alkm. Rijwielherstellers; Vereeniging Hotel- kokswezen; Spaarkas; Padvindstersvereeni- ging; Alkmaarsche IJsclub; Burger-IJsclub; Alkm. Exportveiling; Nederl. Onderwijzers- Genootschap; GymnasiastenvereenigingNe- derlandsch Verbond „Brinio"; V. O. K. Z. O. S.; Pacivolo; Alkm. Voetbalvereeniging „Alcmaria Viotrix"; Kolfclub „Recht Door"; Alkm. Kegelbond; Kegelclub; Koekoek Chr. vereeniging Nimrod Gymnastiekvereeniging Hygea; Gymnastiekvereeniging De Halter; Gymnastiekvereeniging Kracht en' Vlugheid; Gymnastiekvereeniging Turnlust; Afdeeling Militairen; Afdeeling Militairen Amster dam; Afdeeling Post. Langs Breedelaan en; Muzieklaan ging de optocht via den Kennemerstraatweg stad waarts. Verschillende straten trok men door, waarna halt gemaakt werd voor het stadhuis, op de hooge stoep waarvan het college van B. en W. had plaats genomen. Geestdriftig wer den de demonstranten door de groote schare wachtenden in de Langestraat begroet. Men bestrooide hen met confetti en wierp naar hen met serpentines. Een oogenblik steeg de geest drift ten top, toen de deelnemende groep Bel gen naderde met haar vaandel. Dra klonken de Vlaamsche Leeuw en de Brabangonne. Na een oogenblik rust hoorde men van de R.-K. Volkszang volkliederen zingen, waarop ook nog drie andere R. K- koren gezamenlijk zich lieten hooren. Daarop bood de voorzitter der feestcommissie, de heer mr. Jl. P. Bosman, den burgemeester een motie aan, alsmede een telegram voor de koningin, met verzoek dit door te zenden. De motie had den volgenden inhoud: Burgemeester van Alkmaar. De Katholieke en Christelijke vakorganisa ties en vele neutrale ver-enjgingen, zich re kenende tot de ordelievende burgerij van Alk maar; brengen U, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, oprechte hulde; geven openlijk blijk van hunne trouw aan Vorstenhuis en Regeering; spreken innige voldoening uit over het mis lukken van pogingen tot wanorde en revolu tie; bidden Gods zegen af over de gemeente Alkmaar en haren burgemeester; verzoeken U aan H. M. de Koningin het volgende telegram van hulde en trouw te willen zenden: Aan H. M. de Koningin De, regeeringsgetrouwe burgerij van Alk maar spreekt hare verontwaardiging uit over de revolutionnaire strevingen; bidt Gods zegen af over het Vorstelijk t Huis; betuigt hare oprechte hulde en onwankel bare trouw aan H. M de Koningin en hare regeering. Alkmaar, 28 November 1918. De burgemeester, doorzending van het tele gram toezeggende, sprak ongeveer het vol gende: feestgenooten. Het is mij een hooge eer uit de handen van den voorzitter der Feestcommissie een adres te mogen ontvangen van hulde en trouw aan Koningin en Vaderland. Een adres waarvan de inhoud aan U allen bekend is en waarmede gij onvoorwaardelijk instemt. Ik geef U de verzekering, dat ik den inhoud daarvan onverwijld zal brengen ter kennis van Hare Majesteit de Koningin. Eu ik ben overtuigd, dat het door Haar op hoogen prijs zal gesteld worden, dat in de stad Alkmaar die stad met haar grootsch historisch ver leden, waarvan eenmaal de victorie begon duizenden en duizenden de behoefte gevoel den, op deze wijze uiting te geven aan hunne gevoelens van liefde en trouw. Het was dan ook goed gezien van de feest commissie om u, nadat wij dezen morgen naar onze bedehuizen waren opgegaan tot het gemeenschappelijk gebed, thans daartoe de gelegenheid te verschaffen en voorberei dingen te treffen verder den dag te kunnen vieren in gepaste ontspanning. Ontspanning, een feestviering, ons allen waardig, waar louter feestklanken zullen worden gehoord, zonder eenige wanklank. Wij hebben vier moeilijke jaren achter ons en wij moeten ons niet ontveinzen, dat ook thans nog vele moeilijkheden ons wachten; maar wanneer wij, zooals nu, met onze liefde en trouw de regeering en de Koningin blijven steunen, dan zullen ook die moeilijkheden glansrijk worden overwonnen en zullen wel dra de betere tijden aanbreken. Moge dit zoo zijn Ik stel u thans voor, zoo besloot de burge meester zijn in stilte aangehoorde speech, met mij aan te heffen een driewerf „hoera voor land en Koningin, waaraan wij met zul ke hechte banden zijn verbonden; een drie werf „hoera!" voor Nederland en Oranje! Hierna werd de tocht door de stad ver volgd. Jammer was het, dat het inmiddels steeds harder was beginnen te regenen. Bij de ontbinding van. den optocht op het Dodenveld sprak allereerst de heer mr. J. P. Bosman, die begon met te zeggen, dat er zulk een prachtige dag gedeeltelijk achter ons lag. Toen voor enkele dagen besloten werd tot deze groote betooging, zei spreker, en mij het voorzitterschap daarvan werd aangebo den, dacht ik: Wat begin je? Op één ding had ik daarbij niet gerekend, n.l. dat de voor zitter het gemakkelijkste baantje zou hebben, dat er is, doordat er een commissie gevormd werd, die alle werk deed. Spr. was verheugd, dat alles zoo geheel zonder wanklank van stapel was geloopen' en sprak den wensch uit, dat ook de avondfeesten eenzelfde verloop zouden hebben. Hij bracht, behalve aan de commissie, ook dank aan den burgemeester, die welwillend meehielp. Eén ding was bewe zen, zei spr., en wel, dat de rooie haan van Troelstra en Wijnkoop hier in Alkmaar nog geen victorie kraait. (Daverende hoera's.) Sedert den tijd der gilden was hier geen betooging gehouden, welke die van heden ook maar nabij kwam. Er was heden weer eën bladzijde geschreven in Alkmaar's geschiede nis, welker annalen van dezen dag zullen1 ge wagen als van een dag voor orde en gezag (hoera's.) De heer J. Baart, voorzitter van dén R. K. Volksbond, herinnerde met een' kort woord aan de meeting van voor tien dagen n sprak zijn vreugd er over uit, dat 'n optreden tegen de revolutie niet noodig was geweest door de vastbesloten houding van alle goedgezinde arbeiders. Hij bracht hen daarvoor hulde en dank (hoera's). Laatste spreker was de heer F. H. Ringers Sr., voorzitter van de Ontzetvereeniging, die als zijn meening uitsprak, dat twee weken ge leden niemand zou hebben gedacht, dat zoo spoedig het „Eendracht maakt macht" tot zijn recht zou komen. In de geschiedenis van Nederland is meer malen gebleken, zei spr., dat Holland zich aaneensluit bij dreigend gevaar. Zoo ook thans. Hij bracht hulde aan allen, die mede werkten ter verkrijging van die eendracht. Hulde bracht spr. ook aan hen, die vier jaren geduldig voor ons land hebben gewaakt, aan nen tfan wie onlangs nog gezegd werd, dat zij naar rood' zouden overgaan. Gebleken is, dat onze soldaten weer hun plicht zullen doen, als ons land eens weer in gevaar mocht komen. Koningin en volk kunnen rekenen op onze jongens. Voor hen stelde de heer Ringers een driewerf hoera in, waarmee de aanwezigen luide instemden. Des avonds. Op straat. Des avonds steeg de feestvreugde ten tóp. Hossende en zingende groepen van meisjes, jongens en soldaten trokken reeds vroeg in den avond door de straten De regen deerde hen niet, uit mirlotons en papieren trompetjes werd het Oranje-boven geblazen en in de door den regen in kleiwe gen veranderde straten spatte de modder links en rechts uit al die dansende en hossen de groepen. Het deerde hen niet, het was oranjefeest en dat moest gevierd worden. Talrijke grappenmakers met maskers, neu zen; of snorren voorgebonden en ook wel ge heel verkleede camevalsgasten verhoogden de vreugde der feestgangers. Maar dat was het werk van de jeugd. De ouderen en meer bezadigden hadden een on derkomen gevonden in de vele feestzalen van café's en hotels, waar het onthaal van de Alkmaarsche werklieden op luisterrijke wijze heeft plaats gevonden. Alle feestzalen en er waren er heel wat waren geheel gevuld met een blijde en dankbare menigte, de er bij zang en dans hun consumptiebonnetjes inwisselde eb een avond van ongestoord" genieten heeft mee gemaakt. Wij' hebben hier en daar even een kijkje ge nomen en over#! de grootste orde en het on schuldigste genoegen geconstateerd. Talrijk waren de café-chantant-artisten, die ieder in hun eigen genre het publiek heb ben bezig gehouden. Piano's en violen zorg- O'-ii voor afwisseling en.in de pauzi tuaxiien de verschillende voordrachten werden spon taan vaderlandsche liederen gezongen of een driewerf hoera op het vorstenhuis uitgebracht. In een' der feestzalen wa3 de' pianist niet verschenen. Men fluisterde, dat ae Spaansche griep hem parten gespeeld had en zoo zaten di toeschouwv.ts dus vóór een leeg podium en een dichte piano, maar ook dat was geen be zwaar want nu amuseerde men zich zelf maar wat en de aanwezigen zongen geestdriftig alle vaderlandsche liederen, die hun maar in de gedachte kwamen. Het meeste en dankbaarste publiek heeft ze ker wel dé koninklijke rederijkerskamer Bil- derdijk getrokken. Toen wij een kijkje in de Harmonie namen zagen wij de groote zaal geheel gevuld me't een publiek dat met volle aandacht het voor deze gelegenheid zoo bij uitstek geschikte blij spel „Groothandelaar" gevolgd heeft. Het komische zoowel als het ernstige in dit stuk werd door 't publiek zeer gewaardeerd. De leden van ,Bilderdijk" brachten het stuk naar hun beste krachten tot de aanwezigen. Een aardig orkestje van jeugdige muziek beoefenaars zorgde onvermoeid voor vroolij- ke muziek en hield de stemming er goed in Begonnen werd met het Wilhelmus", dat door de aanwezigen werd meegezongen. De bioscopen hebben eveneens éen dank baar publiek getrokken. Alle bioscopen waren geheel gevuld en de ondernemers hadden hun best gedaan een zoo interessant mogelijk pro gramma samen te stellen. In vele feestzalen' en bioscopen hebben de vrouwelijke en mannelijke padvind(9t)er« uit stekende diensten voor controle en bediening bewezen. Zij hadden gisteren een zwaren dag «n hek- ben niet weinig tot het goed verloop der fees telijkheden bijgedragen. De feestcommissie en de besturen der ver eenigingen die dezen feestdag hebben voor bereid zullen ongetwijfeld dé medewerking van vele inwoners en plaatselijke vereenigin gen, die zich gratis ter beschikking stelde^, gewaardeerd hebben. In de Groote kerk liet „Nieuw Leve» m-; Orpheus" zich hooren, de heer Maas heeft „Jubal" laten jubelen en vele anderen hebbed zich op instrumentaal of vocaal gebied' ver dienstelijk gemaakt. In de groote bovenzaal van de Unie was door de tooneel-dilettanten van Vokzos 't zeer primitieve plankier herschapen in een aar dig, vertoonbaar tooneel. Gelukkig werd de moeite al dadelijk beloond door een zeer tal rijk publiek ook uit „Central" kwamen vele bezoekers overwaaien. Vóór de pauze werd „De Slaaf der Eubio- thiek" opgevoerd. Na de p uze werd de aardige operette „de Geleende Koekepan" onder tegenwoordig heid van den burgemeester gegeven. Zang, een Voordracht en de vele nummers van „Jubal" vulden den avond aan. De winkels. Vele winkels hadden een vredes- of oranje-* kleedje aangetrokken. Wij zagen er met keurige étalages in de na tionale kleuren, en voornamelijk de versierin gen met gekleurde gloeTampjes hebben in den avond de bijzondere aandacht en bewon dering getrokken. In het water van de Kraanbuurt spoot een fontein haar breede waterstralen naar boven. In de Langestraat en omgeving was het natuurlijk bijzonder druk. Een draaiorgel verhoogde hier de feest vreugde, maar boven alles uit klonk het hos- gezang van honderden feestgangers, die moeite hadden elkaar in de geweldige drukte te passeeren. De camavalsgasten met drom men jongens en meisjes achter zich aan trok ken hier de bijzondere belangstelling en ook de militairen lieten zich niet onbetuigd, maar hosten met oranjecocardes op de kepi's in dichte drommen door de menigte. Menig jong meisje kwam in den knel en; me nig schrik-gilletje is uit de samengepakte me nigte opgestegen. Maar de geest die allen bezielde was er een van onschuldig genoegen en mede door de activiteit van de politie, die den geheelen dag een uiterst zware taak had, zijn ongere geldheden voorkomen en kan men op dit feest met voldoening terug zien. Alkmaar heeft haar vreugde over den vrede en haar trouw aan het Oranje-huis op de haar eigene spontane wijze doen blijken LANDBOUW? II JISHOU DKUNDIO ONDERWIJS. Van de Woensdagmiddag gehouden bijeen komst, waarin de heer J. Drijver van Sant poort een door lichtbeelden verduidelijkte le zing hield over het Naardermeer, welke hoogst interessante lezing met veel belang stelling werd gevolgd, deden wij nog mede, dat de spreker er allereerst op wees, dat in 1905, dank gij de actie van de vereeniging tot het behoud van natuurmonumenten, in. den Amsterdamschen raad met één stem meerder heid het voorstel om het Naardermeer als bergplaats voor het Amsterdamsche stadsvuil te bestemmen, waardoor het geheele meer tot ondergang gedoemd was, werd verworpen. De natuurvrienden wisten hierop, door aankoop van het meer voor 160.000, het gevaar blijvend af te wentelen. In de laatste eeuwen kwam steeds het stre ven naar voren om het meer in vruchtbaar bouw- en weiland om te zetten. De eerste plannen van droogmaking datee ren van 1623. De Staten gaven eenige kooplieden vergun ning hiertoe over tc gaan. Het werk werd met 15 windmolens uitge voerd en kostte 450.000, een voor dat land in dien tijd zeer hooge som. In 1629 deden de Spanjaarden een inval op de Veluwe en Amsterdam, gevaar duchtende, gaf orders den Moerdijk door te steken en 't werk van jaren werd te niet gedaan. Men her stelde den ringdijk later weer, doch in 1672 werd weer bevel gegeven de dijken door te steken en de huizen en molens te verbranden. De waarde van het meer zakte inmiddels geweldig. In 1729 werd 1/« gedeelte verkocht voor 1250. In 1780 stonden de aandeden nog zoo laag. In het begin van de 18e eeuw werd opnieuw getracht het meer droog te maken. In 1830 kwamen wederom plannen naar voren en in 1884 werd het meer door de familie Rutgers van Rozenburg met stoom gemalen opnieuw drooggemaakt. De kosten van drooghouden bleken echter zoo hoog, dat de familie spoedig besloot het meer we der aan het water over te geven en nu zal het meer wel niet meer met ondergang bedreigd worden. Overal vindt men in het meer wellen, waar het water niet bevriest. Deze plassen zijn des winters goede toevluchtsoorden voor rei gers. enz. Spr. deelde mede, dat de leden van de ver eeniging gratis een excursie op het meer mo gen maken en dan goed doen dit onder lei ding te doen van den 80-jarigen opzichter, die er niet tege opziet nog eer: boot met 7 8 personen te roeien. Het meer vertoont door vaarten, slooten en gedeelten van wegen sporen van menscheli/'- ken arbeid. Allerlei waternHnten en vogefs kn men er in groetten gcak vatden. Otter», COURANT. j

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1