Honderd en Twinstfgste Jaargang. Zaterdag 30 Aoy. Wenken voor Land- en Tuinbouwers. Vraag. Te mijnen huize vervoegde zich de zer dagen iemand uit Aalsmeer, die vroeg de boomeu te mogen snoeien en bespuiten. tlij werkte aan een paar appel- en bessen boompjes niet langer oan een kwartier en be weerde toen, 4.50 te moeien ontvangen. Kan de prijs van het kopersutiaat soms dit abn-* uaal hoog arbeidsloon billijken'? Lonkend voor uwe inlichtingen. 1 ïetloo. A. Antwoord. Als deze snoeier niet langer lan een kwartier werk had, kunt u, zelfs wan eer het vaststaat, dat hij kopersulfaat «ge- truikt heeit, gerust aannemen, dat u onbe hoorlijk afgezet is geworden. Door het Ministerie van landbouw, nijver- heid en handel is aan de landbouw-commis- .tes en aan allen, die inlicntingen 'moeten .erstrekkeu aan land- en tuinbouwers, een boekje gezonden, waarin -worden medege deeld: „Ervaringen, opgedaan met den ver bouw van gewassen op gescueurd grasland a 1918." Nu de minister te kennen neeit ge geven, dat met het oog op dqn nog onzeke- ren toestand van de voedselvoorziening, van intrekking der scheur wet geen sprake kan ijn, meen ik, de verdere bespreking dezer wet even te kunnen laten rusten, en daar; voor in de plaats de aandacht op enkele de zer ervaringen te mogen vestigen. Voor de samenstelling van dit rapport wer den gegevens verstrekt door de rijksland- bouwleeraren en de directeuren der provin ciale productiekantoren. Zooals men kan verwachten, is het niet mogelijk, naar aanleiding van de verkregen resultaten met zekerheid juiste voorschrilten te gev?n inzake de toe te passen grondbe werkingen en de soorten van de te, verbouwen gewas&en. Immers de verkregen uitkomsten zullen steeds in sterke mate afhankelijk zijn van de bijzondere omstandigheden. Speciaal de weersinvloeden blijken in 1918 tamelijk sterk de resultaten 'e hebben beheerscht. Toch mag worden aangenomen, dal de opgedane ervaringen van belang kunnen zijn voor hen, die thans tot scheuren zullen overgaan Vroeg scheuren heeft algemeen voldaan en vaak is mislukking grootendeels eed" ge volg geweest van laat scheuren. Voor wintergewassen moet natuurlijk bij tijds in den herfst gescheurd worden, doen ook voor den verbouw'van zomergewassen is scheuren in het najaar of in den winter meestal aan te bevelen. De grondsoort is hierbij wel van eenigen invloed In het algemeen kan gezegd wor den/ hoe zwaarder de grond, des te eerder dient men te scheuren. De kleigronden, spe- taal de zwaardere, zal men bij voorkeur in den herfst of in den winter scheuren, doch ook bij zandgronden is gebleken, dat vroeg escheurde perceelen de beste uitkomsten ebben gegeven. Geschiedt het scheuren in het voorjaar, dan is de kans op mislukking grooter, naar mate hei later plaats heeft. Toch kan hierbij worden opgemerkt, dat de nadeden van laat scheuren eenigszins beperkt kunnen worden door de verdere grondbewerkingen, welke toegepast worden en ook zullen de weersin Toeden hierbij een rol spelen. Ter illustratie kan ik het volgende "Voorbeeld aanhalen: ln het voorjaar van 1918 kon- een stuk grond, waarop bruine boonen zouden worden ge teeld, pas midden April woiden gescheurd; Na hef zorgvuldig ploegen is de grond ach tereenvolgens vijfmaal afwisselend geëgd en gerold.'Daarna zijn de boonen gezaaid Na verloop van een week waren deze boven den grond. Wordt voor den winter gescheurd, dan kan de vorst gunstig werken op de structuur, wat vooral bij zwaardere gronden van belang is. Verder is ook gebleken, dat mislukking door vreterij afneemt, doordat de insecten voor een groot deel omkomen en bovendien kunnen bij vroegtijdig scheuren de zoden reeds eenigermate vergaan. Ook kan de grond zich dan behoorlijk ..zet ten"; zoodat betere aansluiting van den bouwvoor met den ondergrond wordt verkre gen. Een goede aansluiting is van belang met het oog op de wateropstijging uit den onder grond. Heeft deze in. onvoldoende mate plaats, dan zal in tijdes van langdurige droogte de ontkieming der zaden en de groei der jonge planten ten zeerste belemmerd worden. Dit heeft men dit voorjaar op laat escheurd grasland herhaaldelijk ondervon- en, o.a. bij den verbouw van haver en voor al bij de teelt van bruine boonen. Mislukking van dit laatste gewas is zonder twijfel voor een deel het gevolg geweest van te laat scheuren, waarbij langdurige droogte in de ontkiemingsperiode is gekomen Wordt direct met een gewone ploeg op diepte geploegd, dan wordt de zode vaak on voldoende ondergebracht, hoewel de construc tie van het ploegrister hierbij van invloed is Een zeer goede methode, om de zode er goed onder te krijgen, is het z. g. n. twee voren. <Er komen dan twee ploegen direct achter elkaar. De eerste snijdif de zode af, een dikte van 5 cM. is meestal voldoende. Men heeft voor dit doel speciale ploegijzers vervaardigd, die op de meeste ploegen kun nen worden aangebracht. De afgeschilde zo de. komt omgekeerd in de ploegvoor te lig gen en wordt door den ploeger alvast wat aangetrapt. De tweede ploeg, die direct ach ter de eerste aankomt, legt de onder de zode gelegen grondlaag daar over heen. Men dient bij dit werk de voren niet te breed te ne men, daar anders een gedeelte van de zode bij pet omwentelen blijft zitten en men na het ploegen groene randen op den akker overhoudt. Hoe nauwkeuriger dit werk ver richt wordt, hoe beter resultaten men zal ver krijgen. Ook voor het eggen is het goed on derwerken van de zode v^n belang, daar de ze anders bij dit werk gemakkelijk weder aaar boven wordt gehaald. Op lichte gronden wordt dikwijls «en ploeg met twee scharen gebruikt. De voorste schaar schilt de zode af, de achterste keert d: voor. Zal de 'zodt goed verteren, dan moet zij niet te diep ondergebracht worden. Een laag grond van 20 h 25 cM. is meestal voldoende, vooral voor graangewassen. Aardappelen mogen graag wat meer grond onder de voe ten hebben, daar anders een gedeelte van dc nieuw gevormde knollen licht boven den grond komt kijken. Na het ploegen volgt het eggen. Dit moet niet te diep gebeuren, daar anders de zode weer wordt bovengebracht. Men gebruik; dus lichte eggen. Verder zal het, vooral in droge tijden, aanbeveling verdienen, vóór en na het zaaien, soms meerdere malen. Men verkrijgt hierdoor een betere aansluiting met den ondergrond, waardoor het in den grond aanwezige water ook naar de losgemaakte bovenlaag kan op stijgen. Vreterij kwam bij verschillende gewassen voor. Voornamelijk emeiten en ritnaalden de den schade. De cmelt is de larve van de lang- pootinug; de ritnaald, ook wel koperwonn genoemd, is de larve van den kniptor. Dik wijls herstelde de schade zich later belang rijk, zoodat de oogst nog meeviel. Men moet daarom niet al te spoedig tot omploegen overgaan. Een der berichtgevers maakt de opmer king, dat de meeste vreterij voorkwam op grasland, dat vroeger steeds geweid werd. Afdoende bestrijdingsmiddelen tegen deze vreterij zijn niet toe te passen. Voor den win ter scheuren, waardoor de vorst vele insecten kan dooden, kan het gevaar .eenigermate doen verminderen. De uitkomsten met de verschillende ge wassen in een volgend artikel. Alvast zou ik den landbouwers dezen raad willen geven: Organiseert u, om te zamen de lasten van den scheurplicht te dragen. De kans, dat de wet zal worden ingetrokken, is na ae verklaringen der regeering, zoo goed als verkeken. De landbouworganisaties hebben wel me degewerkt om de hooge prijzen voor den vol genden oogst vast te stellen, ze laten U bij het verdere werk in den steek. Daarom zelf de hand aan den ploeg geslagen, zij het dan ook in figuurlijken zin. Kunt ge b.v. niet een bureau vormen, waar zich personen aan kuu- nen melden, die hun scheurplicht willen overdragen, of die land voor dit doel be schikbaar hebben, of die de verschillende werkzaamheden, in de eerste plaats het ploe gen, willen verrichten. Hier is goed werk te doen. Wie neemt het initiatief? STADSNIEUWS VEREEN101NG TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Gistermiddag werd er in het gebouw „de Unie," onder leiding van den heer W. T. Jongejans van Assendelft, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Ver. tot Ontw. van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier. De heer H. W. Kuhn uit Naarden, hield een inleiding over het onderwerp: ls in ver band met de gewijzigde omstandigheden de intrekking van de scheurwet mogelijk? Spr. oordeelde, in verband met de vele pro testvergaderingen tegen de scheurwet het onderwerp belangrijk genoeg voor een bui tengewone vergadering. Spr. is overtuigd, dat een krachtige actie nog wel indruk bij de regeering zal maken. Met de tegenwoordige, zeer gewijzigde om standigheden oordeelde spr., dat de voedsel voorziening eerder schade dan nut van het scheuren zal ondervinden. De theoretische menschen vertellen, dat het bouwland 30 pet. meer menschelijk voedsel opbrengt dan het grasland. Ons bodemkapitaal moest worden aangesproken, om Nederland voor den hon ger te bewaren. Van practisch standpunt be zien, heeft spr. nooit geloofd aan vermeer dering van productie van menschelijk voed sel door scheuren, omdat de groote behoefte aan veevoeder wel een teelt van veevoedergt* wassen met zich zou brengen. De bezwaren onder de gewijzigde economische omstandig heden zijn thans veel grooter. De vet- en vleeschnood is nu grooter dan de brood- nood en dit verschijnsel is voor de volksvoe ding zeer gevaarlijk. Gebrek aan vet leidt tot uitputting. Door het scheuren van 58000 H.A. gras land, bereikt men het eerste halfjaar een be langrijke teruggang van de vleesch- en vet- productie en het tweede halfjaar een tea goede komen van het geteelde voor den vee stapel. Wanneer het vee dat meerdere voed sel zal hebben omgezet, dan pas komt het den volgenden winter als menschelijk voedsel te voorschijn. Én nog slechts gedeeltelnk. Spr. is overtuigd, dat het een gewaagd spel is om de vet- en vleeschproductie van 58000 H.A. best grasland in de waagschaal te stellen voor een zeer dubieus en zekér te laat komend surplus van producten, waaraan eiken dag minder behoefte bestaat. De inzet is de prijs niet waard. Spr. was verheugd, de zaak aan het rollen te hebben gebracht en hoopte op een vruchtbaar debat. De heer van Hoek, directeur van den landbouw, bracht allereerst naar voren, dat hij bij de totstandkoming van de scheurwet niet betrokken was geweest. Spr. heeft steeds gemeend, dat men alleen in den uitersten nood met zoodanige wet mag komen, 't Was noodzakelijk geworden, om tot de scheurwet te besluiten. Wanneer de oorlog nog een jaar had geduurd, dan was Nederland in buiten gewoon moeilijke omstandigheden gekomen. En die omstandigheden zijn nog niet voor bij. Is mijnheer Kuhn er zeker van, dat de po sitie van ons land op internationaal gebied zoodanig is geworden, dat wij de zaak rus tig kunnen aanzien? Ik weet het niet. Men schijnt nu te meenen, dat alle leed leden is. Dit is menschelijk, maar daarom is het nog niet zoo. Wij hebben nog geen vrij verkeer naar alle landen. Wij hebben de ver keersmiddelen niet. De voorraadschuren van de wereld bestaan niet meer. In Rusland is honger, in de Balkan is groote honger, in Bulgarije ook honger; in Amerika zegt mei: „Wij zullen eerst hen helpen, die met ons hebben gestreden, dan de neutralen en dan de anderen. Wij komen voor een betrekkelijk klein rant soen te staan. Dé overeenkomst met de En tente is nog geen afgeloopen zaak. Wij krij gen wel 375.000 ton broodgraan, 80.000 ton olie en vetten, 45.000 ton chili enz., maar hebben wij het al? Zoolang dat er niet is, moeten wij leven van den binnenlandschen oogst. Men moet, hetgeen, dat komt, niet overschatten. Als alles komt, dan krijgen wij nog maar van wat wij vóór den oorlog ontvingen. Ook krijgen wij lang zooveel meststoffen niet en wij zullen daardoor min der kunnen voortbrengen. Bovendien is een massa grond onvruchtbaarder geworden. De toestand is absoluut nog niet rooskleurig. De allergrootste zuinigheid zal in acht moeten worden genomen. Zooveel menjschelijk voed sel, als eenigszins mogelijk is, zal geprodu ceerd moeten worden. De menschen hopen op een volkerenbond, maar dan moeien de menschen ook voor elkander zorgen en zullen wij ook de neergezonken wereld weer moeten helpen opbouwen. Tegen ons zal wel, gezegd worden; „Je moet ie redden, zoo goed je kunt én op je grond verbouwen, zooveel ais mogelijk is.' ln een tijdschrift van het Engelschc mi nisterie vpn landbouw heet het. dat niet dui delijk genoeg gezegd kan worden, dat de be tere korenpositie van tegenwoordig te dan ken is aan de combinatie van grootere krachtsinspanning en goed weer in de lan den vau de geallieerde mogendheden. Wan neer de oogst in Noord-Amerika tegenvalt, dan wordt de korenpositie ertiek. ln Enge land dringt men ook aan op de grootst mo gelijke inspanning. Spr. weet, dat er allerlei bezwaren tegen de scheurwet kunnen worden aangevoerd, maar er zijn ook bezwaren, die eigenlijk niet opgaan, net is niet juist, als men beweert, dat 30 pet. van de bevolking direct en 35 pet. indirect bij den landbouw is betrokken. Dit geldt voor hen, die belang bij den landbouw hebben, maar niet voor hen, die in den landbouw arbeiden. Volgens de statistieken van de volkstelling m 1889- beoefende 11.6 pet. van de bevolking den landbouw. In 1899 was dit 11.1 pet. en in 1909, 11.6 pet. 62.1 pet., daaronder zijn vrouwen en kinderen begrepen, is zonder be roep. Daaronder zijn velen tusschen 22 en dÜ jaar, die, wanneer ze niet me» hun hoofd werken, toch eigenlijk wat moesten doen. Dit zijn allen wel geen bruikbare werkkrachten, maar ook zij kunnen toch de productie ver meerderen. Laat ons aannemen, dat de heer Visser juist berekende, dat de scheurwet 23 millioen zal kosten. Het is beter, dat dit uit gegeven wordt, om producten voor den meusch te produceeren clan voor andere doel einden, waarvoor steeds millioenen gevraagd worden. De rendabiliteit van de veehouderij boven den akkerbouw Zal geheel afhangen van de regeling, die ons wordt opgelegd, Spr. veronderstelt, dat er een rautsoeneermg zal komen en men zal hebben te werken tegen een zekeren prijs. De scheurwet is een ingrijpende wet en spr. is er voor, om met elkander te overwe gen, wat gedaan kan worden. Men kan dan ziin op welke manier men de moeilijkheden te boven'kan komen, dat is beter dan te pro testeeren. Spr. is voor elk overleg bereid. Aaü het onmogelijke is niemand gehouden. Spr. acht he{ wenschelijk om vanwege Hol lands Noorderkwartier een Commissie aan te wijzen, die met de regeering overleg pleegt, op welke manier de moeilijkheden te boven te komen zijn. We moeten komen tot overleg en overwe- er moet niet alleen plaats zijn voor protest. Kracntig applaus! De heer de Klerk, directeur van de produc tie-commissie in N.-Holland, sloot zich aan bi het betoog van den heer Hoek. Spr. wijst erop, dat pas na den wapenstilstand een ver zet tegen de uitvoering van de scheurwet merkbaar was. Dit is verklaarbaar, want de toestand werd iets beter. De regeering heeft bovendien in den laatsten tijd een hoopvol geluid doen hooren. Spr. wii waarschuwe De regeering heetf dat steeds stellig tegen- samen met de kans op sociale woelingen en spr. kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de regeering dat hoopvolle geluid liet hooren om de menschen tevreden te stellen. pe heer Otto, lid van de Tweede Kamer: De regeering heeft dat steeds stel lig tegen gesproken en gezegd, dat daarvan geen spra ke was. De heer de KlerkMaar ik heb den indruk, dat dit daarbij wel een rol heeft gespeeld en die indruk hebben zeer velen gekregen. Spr. kan begrijpen, dat men nu denkt, dat men er hoopvoller voor staat- Uit hetgeen de heer Van Hoek gezegd heeft, bleek wel, dat de toestand nog verre van rooskleurig is. Wanneer op grond van de internationale ver houdingen de regeering en de verantwoor delijke personen meenen, dat de scheurwet wel moet worden uitgevoerd, dan meent spr dat men zich daarbij moet neerleggen, al is het met een bezwaard gemoed. Men kan hoogstens zijn bezwaren te berde brengen. Spr. is van zijn kant, evenals de heer Hoek, tot elk overleg bereid. Van de gevaren en moeilijkheden is ook spr., als landbouwer, liep doordrongen. Spr. hoopt, dat de ver gadering tot het overleg komt. De heer Visser, Berkhout, lid van Prov. Staten, is er, met het oog op de internationa le verhoudingen, vóór, om niet aan te drin gen op intrekking van de scheurwet. De wet is een schoon wapen in handen van de com missie te Londen. Spr. oordeelde, dat de heer van Hoek uit het oog verloren had, dat een deel van den meerderen invoer vóór den oo:- og, ook diende om de varkens te voeden. Wanneer het komt tot een volkerenbond, dan is spr. het er mee eens, dat ook op Nederland verplichtingen gelegd zullen worden. Neder land is bekend als een land van veefokkers en het is dus te verwachten, dat tot Neder land gezegd zal worden: „Gij moet er voor zorgen, dat zoo gauw mogelijk de veestapel op kracht komt." Wannper de scheurwet wordt uitgevoerd, dan zijn wij juist gedwongen om een belang rijk deel van onze koeien weg te doen. Met de menschen zonder beroep kan men in den landbouw niets beginnen die brengen er niets van terecht. Tengevolge van de revo- lutionnaire woelingen zal de achturen- werkdag wel komen en het is nog niet te zeg gen, van welken invloed dat zal zijn op den trek van arbeiders naar de steden. De ge dwongen scheuring zal niet tot het gewensch te resultaat leiden. Wanneer men nu door de Beemster en de Schermer reist, dan ziet men veel land liggen, dat gescheurd is, mart er allertreurigst bij ligt. Een veeboer, ver grijst in zijn vak, kan in de groeiperiode de tarwe niet van de gerst onderscheiden. Zij kunnen geen ploeg, noch een vlegel hantee- ren. Met den fieer Kufin ben ïk het eens, dat door doorvoering van de scheurwet de voedselvoorziening van ons volk geschaad zal worden. Spr. weet, dat er nu al hoopen uien liggen te verrotten op het land. In de conservenfabrieken zitten groote voorraden, die met den wapenstilstand al dadelijk wer den aangeboden. Wij staan er voor 1919 met de ontvangen verzekeringen voor de voedsel voorziening veel beter voor dan toen 4e scheurwet werd aangeftomen. Hoe zwaar de bedrijven door de scheurwet financieel ge drukt werden, durfde spr. niet in cijfers te brengen. N.-Holland telt een groot aantal steden. Hoe moet de melkvoorziening in die steden geregeld worden, als er nu boven het land, dat dezen zomer gescheurd is, nog 85000 bunder gescheurd moet worden? In N.-Holland moet men die scheurwet niet toepassen. Wanneer de scheurwet voor de internationale verhoudingen gehand haafd moet worden, dan hoopt spr., dat er toch zoo weinig mogelijk de hand aan ge houden zal worden in de praktijk. Applaus! De heer Otto oordeelde het een belangrij ke kwestie, hoelang de internationale moei lijkheden zullen duren. Wanneer de resulta ten van het scheuren van het grasland pas bereikt kunnen worden, als ze met meer noo- dig zijn, dan .maakt men met het scheuren een groote fout. -Is voor de voedselvoorzie ning in verband met den toestand, waarin wij verkeeren, het scheuren van het grasland een vóór- of een nadeel? Zijn de voordeelen rooter dan de nadeelen? Wanneer de voor- eelen grooter zijn, dan moeten wi' al zijn wij landbouwers, zeggen: „Het moet gebeu ren. Is het werkelijk waar, dat door het scheu ren binnen enkele maanden er meer graan zal zijn Als het waar is, dat men niet voldoende arbeidskrachten heeft, voldoende machines, zaai- en pootgoed, zullen wij dan van de scheurwet een vermeerdering van de graan- produdie mogen verwachten? De heer Van Hoek: Wij kunnen niet zeg gen, hoe de loop van zaken zal zijn, maar wij moeten ons eenvoudig wapenen voor de toekomst. Het is zeer wel mogelijk, dat de scheurwet niet noodig zal blijken t# zijn ge weest. Spr. zou dan zeggen„Wat is dat ge lukkig." Juist aan een volksvertegenwoordi ger wil spr. vragen, of er niet voor gezorgd moet worden, dat het Nederlandsche volk blijft leven. En het zal dan beter zijn, dat men de zaak bedenkelijker heeft ingezien, dan te licht. Spr. wijst erop, dat men te doen heeft met een wet over het geheele land. Er zijn provincies, waar men blij is mef de scheurwet. De moeilijkheden zijn juist daar, waar men tot dusver weinig bouwland' en al leën grasland had. Maar die moef men on der de oogen zien, om ze te overwinnen. Spr. bleef dus aandringen op zijn voorstel tot net instellen van een Commissie voor gemeen schappelijk overleg. Door bouwlandf kan men meer menschen van voedsel voorzien dan door grasland. Qaar, waar de moeielijkheden onoverkomelijk zijn, is het wat anders. Al de directie» van commissies in de provincie hebben al op dracht gekregen om daar, waar de melk gele verd wordt voor de groote steden, de men schen zooveel mogelijk te ontzien. Wegens plaatsgebrek moeten wij hier het verslag afbreken. Het vervolg plaatsen we Maandag. Als resultaat van de vergadering zij reeds medegedeeld, dat de door den heer Van Hoek gewenschte commissie werd inge steld. GEPENSIONNEERDE RIJKS- AMBTENAKEN. Woensdag hield de aïdeelnig Alkmaar van den Bond der gepunsionneeicle rijksambtena ren en beambten in Noord-Holland eeno ver gadering in het café „Central". Aanwezig waren 18 leden. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer J. de jongli, het groote succes, dat be haald was in zaae een toesiag op; her pen sioen. Spr. feliciteerde de aanwezigen en alle gepensiouneerden hiermede. Na lez,ing en goedkeuring der notulen, las de secretaris, de heer A. Snoep, een gedicht, vervaardigd door een der lenen, en geuteld: „Anibieuaarsplicht". Op voorstel van den heer Delvaux werd met algemeene stemmen besloten, het gedicht te laten drukken en aan ieder lid een exem plaar uit te reiki'i Hierna las de heer Joh. Greidanus een aares voor, opgesteld in Dep Haag en inhou dende het verzoek, ook voor 1919 aan de ge pensiouneerden een duurtetoeslag te verlee- nt-n niet alleen, maar om dien toeslag te ver- hoogen. Zelfs ging dit verzoek nog verder: de wensch werd uitgesproken, den toeslag b lij v e n d te voegen bij het bestaande pen sioen. Volgens spreker zal dit verzoek in de Tweede Kamer worden behandeld. Door den heer Delvaux werd de wensche- lijkheid naar voren gebracht, te trachten aan weduwnaars, evenais aan gehuwden, den duurtetoesiag te bepalen op lo pet. van het pensioen. Spr. drume den wensch uit, den neer Ketelaar, die zich voor het lot der gepen- sionneeraen zoo uitstekend had beijverd, met dezen wensch in kennis te stellen. De verga dering ging hiermede accoord. De heer Van der Velde zou gaarne zien, dat de taak der Vereeniging zich zoo v?r uit stekte, dat zij op zich nam, te trachten den duurtetoesiag ook te verkrijgen voor de hoo- gtr gepensionneerden. Na eenige bespreking werd besloten ook in dezen geest werkzaam te.zijn. De ernstige vraag werd nu besproken de in 1908 hier ter stede opgerichte vereeniging te bestendigen en een deel te doen uitmaken van de „Pensioen-Vereeniging van Burgerlijke Ambtenaren". Een kruisvuur van amendemen ten «n besprekingen volgde. Ten slotte werd bepaald, dat de afd. Alkmaar een deel zou uit maken van de groote vereeniging; dat in Ja nuari of Februari 1919 opnieuw zou wórden- vergaderd en dat in die vergadering een re glement zou worden ontworpen, in overeen4 stemming met de statuten der Pensioen-Veree niging van Burgerlijke Ambtenaren. Een voorstel om de contributie vast te stel len op 1/10 pet. van het pensioen werd, na eenige bespreking, aangenomen. VOETBAL. Ongetwijfeld' zal Alcmaria morgen alle krachten inspannen om uit den competitie wedstrijd tegen E. D. O. op het Sportterrein alhier twee of ten minste éen puntje te halen. Ved zal natuurlijk afhangen van de meer of mindere volledigheid der elftallen. Is Alktna- ria vcompleet dan kan zij bestdat hebben de eerste wedstrijden bewezen. Is E. D. O. volle dig dan is 't een zeer zware tegenpartij'. De liefhebbers hopen op een aardigen wed strijd, als 't kan bij helder weer. CINéMA AMéRICAIN. hj „Broeder en Zuster" een Ceasarfilm met onder de heeren eenige bekende ltaliaansche artisten, vervult Alda Borelli een dubbele rol Elsa an Marius. De eerste treffen wij aan als de zangeres Dorette, de tweede als apache-leerling, t' Zijn echter broer en zustdr en- nog wel tweelingen. Wat pas aan 't slot uitkomt. Een film, die vooral ook uitmunt door prachtige intérieur». Zeer interessant zijn de twee gedeelten der Fransche gouvernementsfilm. De Canadeezen als houtoesters aan 't front, 't vervaardigen der stalen helmen, postduivendienst, seinen, enz. Verder een mooi journaal en een klucht. Als extranummer zagen wij nog een' mooie film van de Sveiiskafabriek n.l. „De vrouw van den Kluizenaar" met schitterende natuur opnamen. RECTIFICATIE. In een klein deel van ons nummer van gis teravond is door een fout bij het opmaken van het zetsel, de beschrijving van het feest in de Un<e lusschen die van de drukte in de Lange- Straat terecht gekomen. Het gaf daardoor den indruk, dat het draaiorgel waarvan bii het straatfeest sprake was, zich tijdens de Vokzos- en Jubal-voorstelling in d"e Unie had laten hopren. De lezers, die dit deel onzer oplage ontvin gen zullen reeds begrepen hebben, dat de be schrijving van het Uniefeest, bij die der ande re festiviteiten in hotels en' café's thuis be hoorde. NOORDHGLLANDSGH LANDB0UWCREDIET AMSTERDAMSCHE BEURS. Koers van 27 Nov. 2q Nov NEDERLAND. pCt.l PROLONGATIE 3% pet. Mededeelingen. Nederlandsche Staatsfond sen onveranderd1. Russische Staatsfondsen vast met weinig affaire. Culturen bij het slot van de markt vast. Oliewaarden prijshoudend' Scheepvaartaandeelen vast. Marinewaardtn eerder flauw. Tabakken onveranderd. Ameri ka ongeanimeerd. No, «»1. I»I8. mi i M}'^aau> ti» to t»vi jumi, Oblig.N.W.S.vmt 500/1880 1017 88iy1(1 8? 1000 di'o dito O'slig. dit* dito dit* dit* dito N«d., lnd. 1911 1000 1916 1008 BUITENLAND, OOSTENRIJK. Bel. vrije' Krone**. Ju.-Juli RUSLAND. Obl. 1906 frs. 2508 5000 Iwangorod Dombr. QK. 68b Nicolai Spw luw 4 Oeconsol. 1888 OR 61* Rothschild (consols) GR, 62* Hope «n Go. 1889-1890 OR. 62* 4 6e Emissie 1894. ®R. 6» 4 TURKIJE. Bsgdad Spw. ke seate k9Ud 4 BRAZILIË. Finding Ln. 1898 S 20/108 5 Provlnalale *n Öam**nt*L Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en Credlet-lnstaltlngen Auistsrdanische Bank A Nederl. lnd. Handelsbk. Aan*. Ncderlandsehe Batik G. v. A. Ned. Handel Mij. O. V. A. Rotterd. Bankver. Aand, Industrie.,lo Ondernemingen. BUITENLAND. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car. en Foundry Co. O. v. A Amer. Hide en Leather Gomp. Unit. Stat Stael Corp. C. g. A. Cultuurondern., Handelsver.no Handel svennootsch. Campania Mercantil Argentina A. Cult. Mlji der VorstenlandeTi A id. id. id. Wiuslaitud. Handelsv. Amsterdam Aand. Tcls en Go's Hpid. Mij, A- v. Nierop en Go. Handel ISAIj. A. Pet'roleum-Maatschaj,ij&ijen. Dprdtsche Petr. Ind. Aa'na. Gee. Hell. Petr. Ser't. van v, A Ken. Ned. Mlj. t. e. v. Belt. br.A- BUITENLAND. New Schibaieff Petr. Cy. Grt.gew.A. id. id. Crt. Pref. A. Qilon Petrol. Mij. A. Stoaua Romana Petr. Mlj. A. Rub ber-Maat schappijen. Amsterd. Rubber Cult Mlj. Aand. Duli-Batavia Rubber Mlj. Aand. Scheepvaart-Maatschappijen. Holl Amerika Lijn A. Id: Oera. Eigendom A. Hell. Stoomb. Mlj. Aand. Java China japan Lljn A. Kon. Holl. Lloyd. AaniL Kóu. Paketvaarl Mij. A. Ken. Ned Stoomb. Mlj. &wré Ned Scheepv. Unie Rbttcrd. Lleyd A. Stooruv. Mlj. Nederland A. BUITENLAND, Int. Merc. Marine Cy. aig. A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. Tabaks-Ond'ememingen. A'dam Deli* Comp.'Aand A'dam Langkat gew Aand. id. id. Pief. Deli-Maatschapplj Aand Deli Batavia Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand Senembah Tabak-Mlj Aand. Spoorwegen. Holl. Ijzer. Spoorw. ®bl. 5 Mij. t. Expl. V. Staatssp. ®b4 S Mlj. b Expl. v. Staatup. Gbf. 4| BU1TENLAN* AMERIKA. Atchis Top en S. PÉ G. v. >P *8 Beuv. en R. Grande 5pwj3i V. A. Erie Spw. Mlj. gew. Aand. Kans City South. Railw. Qy g. A Missouri Kans en Tex. C. v. A. N.-York Out. en Wester* A. Norf. en West Cert, gew Aand. Southern Pac. Gemp. A South. Rlw. VotI Tr. geWv Union Pac. Railr. Cy. C. gr A. Premieleaningen. NEDERLAND. Amsterdam Stad f874 4/56*"—3 BELQIE. Antwerpen 1887 82 70 64 54'/, 93 ijh 93", 26 401/, 35 36 34?/, 33 iR 35 33t/« 57»/L .84 99?/, 100 1841/4 1985/4 180 174 1405/4 1421/, 72'/, 62 875/4 218 139 119 370 154 t 1731/, 283 224 415 39 73»/; 81 167 174 142 ij» 389 375 213 285 172 242 •232 245 282 276 31V, 108 2415/4 189 255 485 470 2071/, 260 445 100 106 96 911/, 95/, 22 21V, 8 26 27 92 V, 275/4 132* 106'/, 751/, 82 70 64 547/, 935/, 93s/, 29 41% 32. 34% 347/, 33 35 57% ICO 100 198 175 1401% 143% 63 88% 141 119 373 172 281 225 416 82 163 176 1445/, 396 380 213 290 175 244 236 245 283 280 31% 118 242 485 463 208 253 449 90 91% 22% 75/4 25% 92% 28% 131% 105

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 9