DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IÏ8I. No.' 283 1918. Honderd en twintigste Jaargang. Abosienentsgrlis bit vloilrtbetaHis t. maanden f1.65. h. g. last11.90- Bewiissnmmert 5 tt UierteiMs 15 ct. j. regel, graotere letters naar jlaatsraluta. Br. Ir. KI. Boek- en Baadelsdrnkkerii Berms; Coaler J Zo., ïoardam E 9, Tel. 3 DIHSDA® 3 DECEMBER. Binnenland. «Éememgid Nieuws. v President Wilson had het voornemen in zijn adres aan het Congres een- schets te geven van de vredesbepalingen, die hij op de confe rentie zal voorsitaan. Bij den senaat zou een voorstel verdedigd worden, dat er vier Republikeinsehe en vier Democratische senatoren naar Parijs zullen aan als vertegenwoordigers van den Senaat ij de vredesconferentie. In Amerika vinden zeer vele vrienden1 van den president het van groot belang, dat dfeze persoonlijk aan de vredesbesprekingen deel neemt om Ihet oordeel van Amerika aan de Fransche eni Engelsche afgevaardigden kenbaar te maken. Men vreest, dat zonder Amerikaansche in menging de Geallieerden, in hun overwin ningsroes vele beginselen van den volkeren bond over boord' zullen gooien en bovendien een politiek zullen1 volgen1, die voor het bewa ren van een definitievem vrede niet aan te bevelen is. Volgens den correspondent te Washington van de Morning Post is er behalve den vol kenhond en) de vrije zee waarover wellicht een scherp meeningsverschil tusschen Wilson en de Geallieerden zal ontstaan, nog een andere zaak die tot uitvoerige discussie kan leiden, ami. de bestraffing van den gewezen keizer en andere voor den oorlog verantwoordelijke personen1. Wilson is tegen bestraffing, daar zij van oordeel is, dat het rgcht 'dient getemperd te worden door genade. Menf vermoedt, dat Wilson de. instelling van een internationaal1 hooggerechtshof zal bepleiten1, welks gezag moet worden gehand haafd door een internationale vloot, die feite lijk zou bestaan uit een1 Engelsch-Amerikaan- sche vloot vermeerderd1 met de schepen, die andere leden van den volkenbond daarvoor zouden willen aanwijzen1. Men is er van over tuigd dat de president voor de onverwijlde toelating van Duitschland is eni zich zal ver zetten1 tegen elk voorstel om Duitschland eco nomisch te boycotten1. Zoo zou dus Duitschland, dat door dte in menging van Amerika den oorlog verloren heeft, door de hulp van zijn voorn aamsten vijand weer gelegenheid krijgenl een nieuw en beter leven te beginnen. Volgens de Daily News wil men in Parijs de Oostelijke en Westelijke grenzen van Duitschland zoo gauw mogelijk vaststellen1 en1 verlangt bovendien vergoeding voor door de Duitschers moedwillig aangerichte schade. Frankrijk zou op volledig herstel willen aan dringen en wat voor Frankrijk zal gelden zal ook van toepassing zijn op België, Servië en1; Roemenië. Het bezoek door Clemeneeau, Foch en Or lando aan Londen zou thans ten) doel hebben de hoofdlijnen vast te stellen van de procedu re van klé conferentie waarin over de voorloo- pige vredesvoorwaarden beraadslaagd, zal worden, zich over een gemeenschappelijk'poli tiek te verstaan en tot gemeenschappelijke af spraken te komen. Reeds zijn zij te Londen in vergadering bijeen geweest. Zoowel de .waarschuwing der Entente als die der Russische sovjet-regeering oefenen1 invloed! uit op de houding der Berlijnsche machthebbers. Men erkent dat de bolsjewiki grooten In vloed op het uitbreken van de Duitsche revo lutie gehad hebbeni maar zou hen, nu deze re volutie eenmaal achter den rug is, liever niet meer ontmoeten. De Vorwarts en1 verscheide ne andere bladen wijzen op het ongewenschite van verdere betrekkingen1. In de vergadering van den Berlijnschen arsolraad is een telegram van Tsjitserin voor gelezen waarin de aankomst aangekondigd wordt van drie gedelegeerden en vijf hulp krachten als vertegenwoordigers der Russi sche sovjets op de •bijeenkomst der Duitsche arsolraden op 16 December. Om zoo spoedig mogelijk met de Entente over vrede te kunnen onderhandelen, aldus de Deutsche Allg. Ztg., moet in elk opzicht naar hmnen eni naar buiten afkeer van het bolsje wisme getoond worden. De stakingen in de kolenmijnen doen zich in geheel Duitschland hinderlijk gevoelen. In Opper-Silezië is de toestand nog niet nor maal en1 heeft wederom sabotage plaats ge had. Ook in de Rührstreek is de toestand niet bevredigend. In het algemeen kan nog niet van verbetering gesproken worden. Volgens de Duitsche Allg. Ztg. zou in Bei eren, Wanneer in. het gebrek aan kolen niet spoedig verbetering komt, een algemeene eco nomische katastrofe niet uit kunnen- blijven. Uit Parijs wordt gemeld, dat de afstands proclamatie van 'keizer Wilhelm onvoldoende geacht wordt, daar deze niet hef geheele ge slacht) Hohenzollem betreft. Bovendien blijft voor de Fransche openbare meening het vraagstuk van de verantwoordelijkheid geheel bestaan. Het vraagstuk van de uitlevering van den keizer en zijn verschijnen voor een, hooggerechtshof blijft dan ook naar Fransche opvatting geheel bestaan. Kurt Eisner, die de Duitsche regeering de handhaving van voor den oorlog verant woordelijke elementen verweten heeft, wordt thans door de meerderheidssocialisten krach tig aangepakt en men1 verwijt hem o.a. dat hij reeds in 1912 voor het aanvallend oorlogs- crediet heeft gewerkt. Volgens het Berliner Tageblatt neemt ook de oppositie in Beieren tegen Eisner and toe en verwacht men, dat hij niet lang meer gelegenheid zal hebben als Beiersch minister-president de Rijkseenheid te verstoren. Verscheidene Engelsche bladen veroordee- len het samengaan in den verkiezingsstrijd tusschen Lloyd1 George en Bonar Law. De eerste minister, aldus de Daily Mail, zal voor vijf jaar aan handen en voeten aan de Engelsche jonkers gebonden zijn. Het blad besluit met Lloyd George uit te dagen zijn onafhankelijkheid van de Unionistische partij te toonen, door enkele reactionaire unionis ten1 over boord te gooiem Volgens die Homme Libre hebben de troe pen der Geallieerden Duitsch gebied bezet om verder vernielingswerk te voorkomen en den vijand zich rekenschap van zijn neder laag te doen geven. De bezetting, aldus het .blad van Clemeneeau, zal voor de Duitschers een les zijn en hen doen nadenken over den juisteni zin dier oorlogswetten en him ver waandheid en onbeschaamdheids niet doen. Vier jaren lang hebben- de Duitsche officie ren) in België de bevolking als minderwaardi ge individuen behandeld en- het is, hoewel- niet verdedigbaar, toch begrijpelijk, dat Bel gische officieren in dê in Duitschland -bezette plaatsen thans op hun eigen wijze daarover- wraak nemen. Ook zijl gaan thans van het standpunt uit, dat de overwinnende partij de eenige is waarmede rekening dient gehouden te worden. Wij laten ter illustratie van iet bovenstaan de een1 kreine beschrijving volgen van het op treden der Belgen in Aken, zpoals een cor respondent der N. K Ct. dat aan zijn blad gemeld heeft. Hedenmiddag, zoo meldt deze correspon dent, keerde <k met moeite uit, Aken terug, waar gisteravond een gedeelte van de Belgi sche bezettingstroep®! binnen1 waren geko men (anderen volgden nu.) Tot dat tijdstip was alles rustig in Aken men: hoopte geen- Belgische bezetting te zul- leif betamen waarschijnlijk bevreesd voor meer, wraak. Hedenmorgen' was overal ongeveer het vol gende in het Jransch en Duitsch aangeplakt Tot nader orde is alle verkeer op straat tus schen- 7 uur 's avonds eni 5 uur 's morgens Belgische tijd verboden. De cafë's, theaters, enz. blijven tot nader orde gesloten. Alle vervoer van personen of goederen in de stad, per rijtuig of wagen is verboden uitgezonderd de trams. Alle verzamelingen op straat van menschen is verboden zal eventueel met gebruik van wapens uit elkaar gejaagd worden. Voor hedenavond 1 Dec. moeten alle wa pens ingeleverd zijn. Huiszoekingen kunnen ten allen tijde'plaats hebben. Bij ontmoeting op straat mét Belgische officieren, moeten de burgers van het trottoir gaan en net hoofo ontblooten. r Mij werd door 2 officieren de hoed afge rukt, niettegenstaande ik zeide Hollander te zijg. Terwijl met de rijzweep andere de hoe den werden afgeslagen. Het verschijnen, verkoopen etc. van couran ten of drukwerk is verboden. Niemand mag Aken- verlaten of er binnen komen. Tusschen 4 uur 's avonds en 8 uur 's avonds moet licht branden in de parterres van alle huizen. Bij-' overtredingen) van bovenstaande arti kelen zal men op staande voet doodgeschoten worden. De stf. wordt direct een boete opgelegd. Tien^ gijzelaars moeten steeds op het stad huis zijn. om de 24 uur worden zij door 10 andere afgelast. Deze aanplakbiljètteni waren onderteekend door den Belgischen militairen commandant „Gracia." In mijn hotel kwamen hedenmorgen in Aken een Belgisch geestelijke met twee Bel gische militairen. De geestelijke trad1 zeer ruw op tegen eeni Duitsch logé, die vroeger beweerd zou hebben, dat België Duitsch zou blijven1. Het is de Belgen na alles wat zijl te verdu ren1 hebben gehad werkelijk niet kwalijk te nemen, dat zij, nu de bordjes verhangen zijn, als overwinnaars erkend en gevreesd, willen worden. KORTE BERICHTEN. Masarijk, geïnterviewd door Reuter, zei, dat 'voor de Tsf echo-Slow akische repur bliek financheele hulp in de eerste plaats noo- dig was, eni dat op de vredesconferentie de grenzen moesten vastgesteld worden om im perialistische aanspraken van Duitschers en Magyaren te niet te doen. Er is een Duitsche commissie benoemd', die een onderzoek zal instellen inzake de be handeling van krijgsgevangenen in Duitsch land. In Engeland neemt de oppositie tegen de coalitie-regeering toe. In een vergadering van arbeiders te Londenwaar Ramsay Macdonald sprak, is in een motie de instelling van een- volkeren bond, ontwapening, zelfbeschikkingsrecht voor Ierland en de anderen en ontruiming van Rusland dloor de geallieerden geeischt. De Independent Labour Party, de Bri tish Socialist Party en de Socialist Labour Party hebben1 een vereegigd verkiezingsma- J \en gunste van de inier- De moordenaars van den Duitschen ge zant te Moskou werden veroordeeld tot tucht huisstraf. Volgens de Daily News zal het Brit- scke parlemen teerst na de vredesconferentie worden bijeengeroepen. De Roemeensche sociaal-democraten hebben geprotesteerd- tegen de Roemeensche inmenging in Zevenburgen. Er is besloten- dat Mackenseris leger niet geïnterneerd mag worden maar onmid dellijk naar Duitschland moet terugkeeren. Havas zendt berichten- de wereld in dat het met den voedselnood in Duitschland zoo erg niet is. Foch heeft tot de Duitsche commissie voor den wapenstilstand een ultimatum ge richt, in zake de levering van locomotieven. Op 15 December zal te Philadelphia een Am. Joodsch congres gehouden worden. Naar Wolff seint, heeft in Warschau een vijandig» betooging plaats gehatf tegen het Duitsche gezantschap. De Duitsche centrale raad aan het oos telijk front spreekt ongunstige verklaringen over den toestand daar tegen. Op een- Zweedsch stoomschip is bolsje wistische agitatie-literatuur in de Engelsche, Fransche en Duitsche taal gevonden. De Italiaansche Kamer heeft de voor- loopige begrooting goedgekeurd en- het- ont werp aangenomen, waarhij het kiesrecht wordtverleend aan alle kiezers, dlie hun diensten bewegen in het leger. DE VAART OP OOST-INDIë. Het vertrek van het stoomschip Insulinde is bepaald1 op 14 December, dat van de Tam- bora op 11 Januari as. Beide schepen zullen zoowel passagiers als lading vervoeren. De voorbereidende maatregelen1 voor een spoedig vertrek naar Nederl.-Indië eveneens via het Suez-kanaal van de reeds lang bela den liggende vrachtbooten Medan, Menado en Garoet wordenl thans getroffen. DE RUSSISCHE STAATSSCHULDEN. De Russische legatie deeldt het volgende mede De Russische zaakgelastigde, de heer Bach heeft aan de Nederlandsche regeering den yolgenden teks overgebracht: „Een telegram van de voorloopige Russi sche regeering te Omsk, overiyegenae, dat de Russische staaf steeds zijn verbintenissen trouw is nagekomen tegenover de eigen me deburgers en de natie met welke hij verdra gen had gesloten heat de voorloopige regee ring van Rusland bij monde van haar. hpofd, admiraal Koitsjak in een onderhoud van 21 November verklaard, dat zij alle verbintenis sen van de Russische schatkist op zich néémt te weten: de betaling van de procenten, de af-, lossing van de binnenlandsche en buitenland- sche staatsleeningen, alle betalingen in over eenstemming met gesloten verdragen, de/be zoldiging van ambtenaren, beambten en pen sioentrekkers en alle andere uitbetalingen, waartoe de Russische schatkist tegenover wie ook, door de wet aangegane verbintenissen; ook op andere wettelijken grondslag, ver plicht is. De tenuitvoerlegging van die bepalingen zal gelijken tred'houden met de hereeniging van het Russische gebied. De regeering van Omsk verklaart al de da den der sovietregeering op het gebied van het Rsusische geldwezen voor nietig en van on waarde en afkomstig van muiters. STEUN AAN GEDEMOBILISEERDEN. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft zich bereid verklaard, onder den een of ande ren vorm financieele hulp te verleenen aan verlofofficieren, vaandrigs en kornetten, die tengevolge van hun verblijf onder de wape nen onoverkomelijke moeilijkheden ondervin den bij hun terugkeer in de burgermaat schappij. Zi], die vermeenen hiervoor in de termen te vallen, wórden uitgenoodigd een met. rede nen omkleed verzoek (ongezegeld) te richten tot den minister van oorlog. Reeds aangevraagde hulp aan het Rijksbu reel „Bemiddeling voor Verlofsofficieren" behoeft geen beletsel te zijn om vóór «hulp door het K. N. S. C. in aanmerking te komen. DE SCHOENENPRIJZEN; Naar wij vernemen, zegt de Tel., heeft er een bespreking plaats gehad van de ridectie van het Rijkskantoor voor Huiden en Leder en een deputatie vdn winkeliers in luxe schoenwerk, in welke conferentie ter sprake kwam de mogelijkheid van gedeeltelijke op heffing van het uitvoerverbod voor schoen werk. De winkeliers zitten n.l. met voorra den (sommigen zelfs met groote voorraden) zeer duur luxe-schoenwerk, tot-prijzen, va- rieerend van 40 tot 70 gulden. Toen n.l. des tijds het uitvoerverbod voor schoenen af kwam, hadden de schoenfabrikanten in ons land beduidende posten loopen in het buiten land, welke koopers zich echter beriepen op hunne contracten, zoodat de'fabrikanten, naar men ons verzekerde,, in vele gevallen verplicht waren schadevergoeding uit te betalen. Deze meerdere kosten zijn op het schoenwerk ge legd, hetwelk onze winkeliers, destijds be vreesd voor totaal schoengebrek, ook tot de zoozeer verhoogde prijzen inkochten. Nu de toestanden plotseling zoo verminderd zijn, wil men echter van koopeds zijde niet zoo gaarne de hooge prijzen uitleggen, waarom de houders een ander afzetgebied trachten te bekomen en daarom aan de regeering gedeel telijke ontheffing van het uitvoerverbod vroe gen. Naar ons werd medegedeeld, zouden reeds stappen gedaan zijn om ook ten opzichte van het buitenland hieromtrent tot overeenstem ming te geraken. Wat overigens de prijzen der betere kwaliteiten schoenen betreft, wij zen de omstandigheden er wèl op, dat aan lage prijzen vooralsnog niet gedacht behoeft te worden. Een der grootste Engelsche fir ma's deelde ons o. a. mede, dat in 't eerste jaar uit Engeland geen schoenen voor Neder land te wachten zouden zijn. Als reden daar voor voert men aan, dat ook de Engelsche fa brikanten hun schoenwerk daar plaatsen, waar de beste prijzen te maken rijn en al dus voegde men er aan toe dat is in den regel niet in Holland, waarbij thans nog de zéér nijpende behoefte in de overige landen van Europa haar invloed doet gelden. VRAQEN AAN MINISTERS. Op de vragen van den heer Kruyt betref fende de uitzetting van den emeritus-predi kant B. de Ligt uit het in staat van beleg ver klaarde gebied tenl zuiden van de Waal. heeft de minister van Oorlog geantwoord, cfat hij die uitzetting pp grond van den inhoud eener rede van den' heer tie L. gerechtvaar digd acht. Als dezè toestemming tot terugkeer vraagt, heeft de minister geen bezwaar dat verzoek in te willigen. - De heer Duys heeft/den minister van land bouw, of het juist- is dat dfen ex-kroonprins een groote hoeveelheid petroleum (men zegt 1000 L.) is toegewezen-, terwijl de lichtlooze gezinnen op Wieringen slechts één pak kaar sen per maand krijgen, of een vert- ül :m be handeling tusschen den ex-kroonprins en de Nederlandsche bevolking ook ten aanzien van andere artikelen is te constateeren, entof daar aan dan geen eind dient te komen. De heer van Zadelhoff heeft den minister van- binnenlandsche zaken gevraagd1 of het uitvoerverbod van nieuwe kleedmgstulcken, wollen goe4 nieuwe schoenen enz. ook van toepassing is ten aanzien van de hid te lande vertoevende vluchtelingen en) geïnterneerden, dan wél of voor dezen een uitzondering ge maakt wordt. De heer Kleerëkoper heeft den minister van Buitenkandsche Zaken gevraagd of hij bereid' is, stappen the doen, om namons de Neder- lahdische regeering aan. te dringen bij de re geering der Poolsche republiek, om door on verwijld' ingrijpen voortzetting of herhalin, van de in Oud- en Nieuw-Polen plaats geha hebbende jondenslachtingen en plunderingen te voorkomen. Op de vragen van- den heer Kolfhek, betref fende den aanvoer van calcipm-carbid en van •petroleum, het gebruik van de voor ons land beschikbare scheepsruimte en regeling der vrachtprijzen, heeft de minister van Land bouw geantwoord, dat het Rijkskantoor voor Verlichtings- en aanverwante producten alle pogingen doet om den aanvoer van calcium- carbid uit Noorwegen1 te bevorderen. Maatre gelen tot den aanvoer van petroleum wot'den genomen. Het is de bedoeling van den minister om de noodiige maatregelen te nemen (en zoodaulge maatregelen worden1 ook reeds genomen), dat de beschikbare scheepsruimte gebruikt wordt voor den aanvoer van' de meest noodzakelijke artikelen. Hij is voornemens binnenkort bij zijn de partement een; speciaal oigaan voor de, be handeling van. deze scheepvaarttaangelegm- heden in te stellen, dat tot taak zal - hebben pa te gaan in welke volgorde en in welke hoe veelheden de verschillende goederen voor ver voer in aanmerking komen en de moodige re gelingen omtrent den aanvoer en de vrachten met dé reeders te treffen-. De werkzaamheid van1 het hier bedoelde or gaan zal er, mede in verband- met de be staande Schepenvorderingswet, naar de on- dergeteekendfe vertrouwt, toe kunnen leiden, dat de vrachten binnen redelijke grenzen zul: len worden gehouden. SCHOUT-BIJ-NACHT ALBARDA. De schout-bij-nacht Albarda te Willems oord, die den tegenwoordigen minister als commandant der Marine te Helder opvolgde, heeft ontslag gevraagd, naar'„Het Volk" meent, onder pressie Vah het departement van Marine. Maar 't ergste is de reden, schrijft haar correspondent te den Helder. Deze auto riteit gaat n.l. te democratisch met de bonden om. De bijeenkomst, die hij in de z.g. revolu- tieweek hield met de besturen der bonden, wordt hem door de reactionaire elementen bij de Marine, vooral1 aan het departement, zeer kwalijk genomen. ONZE KOLENVOORZIENING ZORGWEKKEND. Nu de aanvoer van kolen uit Duitschland sedert 11 November geheel heeft opgehouden en de op 25 November, verwachte hervatting daarvan niet heeft plaats gehad, is de brandt stoffenvoorziening van Nederland zeer zorg wekkend geworden. Tegenover het uitvallen van 120,000 ton Duitsche kolen, waarop was gerekend, staat wel is waar de gunstige om standigheid, dat de toezegging is ontvangen voor levering van 60,000 ton Engelsche kolen in het tijdvak van 18 November tot 18 De cember, maar behalve met het 'achterwege blijven der Duitsche aanvoeren, moet ook re kening worden gehouden met de omstandig heid, dat de productie van de Limburgsche mijnen zeer aanzienlijk is teruggeloópen door het vertrek van de Belgische geïnterneerden, die als mijnwerkers dienst deden en waarvan slechts een klein gedeelte bereid is hier te lande in de mijnen te blijven werken. Het zal ook met de uiterste krachtsinspanning niet mogelijk zijn in December de productie we derom tot het oude peil op te voeren. Door de Rijkskolendistributie js aan de Brandstoffencommissies dan ook met den meesten aandrang verzocht, op de verstrek king van brandstoffen, inzonderheid aan de groepen B (groote magazijnen, winkels en particuliere kantoren),. C (openbare gebou wen, ziekenhuizen, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, notels en restaur ants) en D (gebouwen voor publieke overmakelijklieder) zooveel mogelijk te bezuinigen. De verstrek king van de minimum-rantsoenen voor groep A én van de volle rantsoenen aan de verbrusr kers van groep C, waarvoor bézuiniging fei telijk onmogelijk is, gelijk met ziekenhuizen en met sanatoria veelal het geval zal zij. blijft inmiddels. verzekerd. Aan de electrische centrales is door és Rijkskolendistributie beperking van het ko- lenverbruik voorgeschreven. De minhaum- gasrantsoenen, in de Rijksrantso neering vastgelegd, blijven ook thans nog verzekerd. Inaien in den aanvoer van kolen uit het buitenland geen wending ten goede mocht komen, zal net slechts mogelijk zijn de in dustrie in zeer beperkte mate gaande te hou den, terwijl stopzetting van' bedrijven, waar van het voontwerken in het algemeen belang niet strikt noodzakelijk is te achten, onvermij delijk zal zijn. WENSCHtN VAN HANDELS REIZIGERS. Het Bureau voor Sociale Actie tenl dienste van handelsreizigers en1 -agenten heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid inwilliging verzocht van de volgende puntemvan hun werkprogram: a Wettelijke ouderdomsvoorziening, ziek te- en invaliditeitsverzekering. b. Wijziging der Ongevallenwet, waardoor o.a. handelsreizigers verzekerd zullen zijn. c. Wettelijke regeling der rechtsverhoudin, voor den handslreiziger en -agent, met ai schaffing vafi het delcredere stelsel, het con currentie- eni het minimumomzetbeding. d. Regeling der Kieswet, waardoor hel mogelijk wordt dat buiten hun woonplaats ver toevend^ person en aan de stemming voor leden der Tweede Kamer, Provinciale Sta tea eni Gemeenteraden kunnen1 deelnemen. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. Het hoofdbestuur van den Bond van vrije liberalen zal een buitengewone alger..l.ene vergadering van den Bond bijeenroepen op Maandag 23 December, vermoedelijk te Utrecht, ter behandeling van een pre am van politieke en Sociale hervormingen, in de naaste toekomst aan de orde te stellen. EEN AARDAPPELENKWESTIE. De commissie, welke door den gemeente raad van Zaandam werd benoemd1, ten1 einde te onderzoeken of de heer Donia, wethouder voor het levensmiddlelenibedrijf, door het op slaan van aardappelen, gehandeld heeft in strijd) met wetten of voorschriften, is met haar onderzoek gereed gekomen en heeft een rap port bij den raad ingezonden. De feiten, die als juist waren1 bevonden, ko men hierop neer: De heer Don-ia had in Maart te zamen met een) buurman eehi contract afgesloten met de firma Dokter van 'Beverwijk, waarbiji hem een stuk gronds in huur was afgestaan voor den verbouw van aardappelen, uitsluitend voor eigen gebruik. In dén huurprijs-was begrepen de vergoeding voor het verbouwen van den grond. Toen) de aardappelen gerooid waren, ont ving de heer Donia bericht, dat het stuk grond 10J4 H.L. had opgeleverd. De heer Donia vroeg en verkreeg een vervoerbewijs, waarna de aardappelen1 weggezonden wer den, om eenige dagen later op last van een regeeringscommissaris, die den heer Donia niet als bona-fidebouwer aanmerkte, in bezit te worden genomen. De regeeringscommissaris verklaarde te genover de commissie het vervoerbewijs afge geven te hebben op telefonisch aandringen van den' directeur van het levensmiddelenbe- drijf en na persoonlijk bezoek van den heer Donia, ofschoon de gevraagde inlichtingen uit Beverwijk nog niet waren ingekomen. Toen deze ontvangen waren, bleek, dat de heer Donia niet als bona-fide-bouwer kon be schouwd worden, zoodat in strijd1 was gehan deld met de circulaire van 3 Mei. N De regeeringscommissaris erkende, dat hét afgeven van het vervoerbewijs een fout is ge weest, welke na het inkomen der inlichtingen is hersteld. De dokter gaf te kennen, dat er een engere en een ruimere opvatting omtrent de uitge vaardigde circulaires bestaat en dat hij de ruimere was toegedaan. Naar rijn meening was van ontduiking geen sprake. De heer Donia wees er tegenover de com missie op, dat het contract in Maart was aan gegaan en1 men) daarop moeilijk kon terug komen. Hij erkende ruiterlijk niet eenoeg aandacht aan de circulaire van 3 Mei- te heb ben1 geschonken. Hij) verklaarde alles te goe der trouw te hebben gedaan, geheel in ver band met dé bestaande distributie-regeling en alzoo in mindering van rijn rantsoen. De commissie komt in haar rapport tot dé volgende conclusies: 1 e. Het is de oommissie gébléken, dat dloor den heer oDnia bij de aanvraag van een ver voerbewijs alle voorgeschreven wettelijke vor men zijn in acht genomen, zoodat hem in dii opzicht geen enkel verwijt kan ti ffem. 2e. Met het oog op de verschillende opvat tingen omtrent de regeeringscirculaires van 28 Augustus eni 12 October 1918, wórdt de vraag of de heer Don'a al dan niet als bona fide-bouwer kon beschouwd vorden door uwe commissie in het midden gelaten. Zij acht zich niet geroepen daarover uitspraak te doen. 3e. Zij is overtuigd, welke opvatting tér; dsse ock. wordt gehuldigd dfit dl goede trotw

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1