DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. over 1918. NO- 284 D" nummer bestaal art 2 bladen. H Oil der d OD twintigste Jurgang. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden [1.65. Ir-, p. postf 1.90. Bewijsnummer! 5 et- Advertentieprijs 15 ct.p. regel grootere letters naar plaatsraimte. Br. fr. NX Boek-«en WOENSüAb Herms. Coster On.. Toordam C 9, Tel. 3 4 DECEMBER. Buitenland. Provinciaal Klauwt President Wilson heeft zijn groote reedis aangekondigde rede in het Congres gehouden Hij wees er op, dat het jaar, dat voorbijge gaan is sedert hiji het laatst, voor het congres verschenen is, zoo vol van groote gebeurtenis sen is geweekt, dat hij! geen volledig beeld van de veranderingen kan gevent. De president gal daarna een overzicht van het door Amerika in het laatste jaar verrich te in het belang van een spoedigen vrede. Een jaar geleden, aldus Wilson, zonden wij 145918 manschappen overzee en sedert dien zijn er 1.950.013 gestuurd, gemiddeld 162.042 per maand, een getal, dat in Mei tot 245951, in Juni tot 278760, in Juli tot o07182, in Sepetember 289570 en in Septem ber 257.438 is toegenomen. Dit troepentransport, gevolgd door voor raden en uitrustingsstukken1 had nog nimmer ter zee over een afstand van 3000 mijlen' plaats gehad. Toch waren de verliezen ter zee gering, want bij de geheele beweging verloren slechts 758 menschen het leven tengevolge van vijan delijke aanvallen. De president wees er op, dat Amerika, wat 'betreft het oorlog voeren de leerlinge der reeds strijdvoerende mogendheden was. Maar Amerika leerde snel en handelde snel en on ze grootste trots, aldus de president, is gele gen in het feit, dat wij, in staat waren de we reld met een weergalooze wilskracht en snelle kundigheid te dienen. Vervolgens stelde Wilson de physieke «kracht en de doeltreffendheid der voorberei ding in het licht. Geen' soldaten en zeelieden hebben zich sneller gereed: getoond voor de taak tot strijden' dan de Amerikaansche en geen troepen hebben' met groöter dapperheid hun taak voltooid De officieren waren vastbe raden en' eisohten, dat de taak welke zij op zich hadden genomen werd uitgevoerd met vaardigheid en moed en zonder aarzelen. Wij, aldus Wilson, zullen ons langen tijd schuldig gevoelen, omdat we niet bij hen zijn geweest en in veiligheid waren terwijl de anderen streden. De president wees er vervolgens op, dat nauwelijks na het optreden van de Amerika nen op het W. oorlogsfront de krijgskans voor de Centralen keerde. Thans, aldus Wilson, verkeeren de cen trale rijken in liquidatie. De president wijdde vervolgens uit over de industrieele krachtsinspanning der Ver- eenigde Staten, welke noodig was om den strijd in de loopgraven te ondersteunen, tiii bracht hulde aan de arbeiders en ook aan de vrouwen, welke zich volkomen tegen haar taak opgewassen hebben getoond en nieu wen luister hebben toegevoegd aan de be kwaamheden der Amerikaansche vrouw. Thans, aldus president Wilson, richten wij ons opnieuw naar de taak des vredes, met de bezielmg om den vrede te waarborgen tegen het geweld van onverantwoordelijke en eer zuchtige militaire klieken en ons gereed te maken voor een nieuwe wereldorde en voor nieuwe grondslagen van het recht Wij streven er naar, dezen vrede te rege len en te organiseeren, niet slechts voor ons zelf doch eveneens voor de andere volken der wereld yoor zoover zij ons willen steunen om hen té dienen. Wij zoeken internationale rechtvaardigheid, niet slechts binnenlandsche veiligheid, ünze gedachten hebben verwijld bij Europa, bij Azië, bij het nabij gelegen en verre Oosten en zeer weinig bij de oorkonden van den vrede en hun toepassing, welke voor onze eigen deuren moet worden nagekomen. Terwijl wij onze betrekkingen met de overi ge wereld regelen, is het niet van minder hoofdzakelijk belang om alle redenen tot misverstand met onze onmiddellijke buren uit den weg te ruimen en de bewijzen van vriendschap te geven, welke wij waarlijk koesteren. Na de betrekkingen met de buurstaten te nebben behandeld, wees de president er op, dat het vraagstuk van den terugkeer tot den vrede het vraagstuk is van de economische en industrieele reorganisatie. Wilson wees er op, dat de grondstoffen waarop de regeering haar hand had gelegd, uit vrees dat er niet genoeg zou zijn voor de industrieën welke het leger moesten voor zien, zijn vrijgekomen en opnieuw op de markt gebracht. De groote industrieele on dernemingen, wier gansche productie en werktuigen zijn overgenomen voor regee- ringsgebruik, zijn vrijgelaten om terug te keeren tot het doel waarvoor zij vóór den oorlog dienden. Het is niet mogelijk aan stonds de controle over de grondstoffen en verschepingen op te heffen, aaar de wereld nog van onze grondvoorraden moet worden gevoed en de schepen nog noodig zijn om onze mannen over zee te voorzien en terug te brengen. De president bracht hulde aan de lichamen die voor de levensmiddelenvoorzie ning hebben gewerkt en noemde het verras send hoe het proces van den vredestoestand zich heeft ontwikkeld in de drie weken sedert de strijd gestaakt werd. De president drong er vervolgens in het belang der werkverschaffing aan de terug gekeerde soldaten op aan, dat de openbare werken spoedig hervat worden, opdat ar- beidsplannen voor ongeschoolde krachten kunnen worden opgemaakt. In het bijzonder noemde de president de plannen tot uitbui ting der onvruchtbare moerassen en gron den. Het Congres kan onmiddellijk duizen den teruggekeerde soldaten hier werkzaam stelles. Wat Noord-Frankrijk en België betreft, wees de president er op, dat nog jaren lang geen bedrag aan geld bij wijze van schade vergoeding in staat zal zijn, deze volken te vergoeden de hopelooze verliezen welke zij ge leden hebben1. Zij mógen niet blootgesteld worden aan de kansen van den scherpen wedijver, om ondstoffen en industriëele faciliteiten, wel- e thans gaat heerschen. Voor deze volken vroeg president Wilson voorkeur voor ex port en aanvoer. Nu de oorlog geëindigd is, kunnen de be lastingen over 1918 van 8 tot 6 billioen wor den teruggebracht. Een groot deel der strijdkrachten moet tijdens de bezettingsperi ode in Europa blijven. De president vroeg de belastingen over 1920 tot 4 billioen terug te brengen en hield er zich van overtuigd, dat het Congres het vlootprogram, dat reeds voor den oorlog was opgemaakt, zal uitvoeren. Wilson besprak vervolgens de spoorweg- politiek en deelde verder zijn plan mede, zich te Parijs bij de vertegenwoordigers van de geassocieerde mogendheden te voegen om de voornaamste punten van het vredesver drag te bespreken. De geallieerden, aldus Wilson, wenschen mijn persoonlijke raadgevingen bij de ten uitvoerlegging mijner beginselen en het is wenschelijk, dat ik deze zal geven, opdat de oprechte wensch onzer regeering om zonder zelfzuchtige bedoelingen bij te magen tot de regelingen die van gemsenschappdijk voor deel zijn voor alle betrokken nai.es, ten volle aan den dag treedt. De vredesregelingen zijn thans van het hoogste belang. Ik, aldus president Wilson, ben het aan de geassocieerde regeeringen verschuldigd te zorgen, dat er geen verkeer de uitlegging aan onze beginselen wordt ge geven en geen enkele poging wordt verzuimd, ze te verwezenlijken. De president deed vervolgens mededeeling van de maatregelen welke getroffen werden om 't contract tusschen hem en het congres tij dens zijn vertrek niet te verbreken Mag ik, aldus Wilson, de hoop uitspreken, dat ik bij de delicate taak, welke ik aan gene zijde van de zee zal moeten volbrengen, bij mijn pogingen om waarachtig en trouw de beginselen en bedoelingen te vertolkeh van het land, dat wij liefhebben, de aanmoedi ging en de sterkte van uw vereenig Jen steun zal hebben I Ik ga om het beste, dat in mij is te geven' aan de gemeenschappelijke regelingen tot welker totstandkoming ik op de conferentie moet helpen Kabels en draadlooze toestel len zullep mij met u verbinden en' ik zal mij vei heugen voortdurend met u in contact te zijn bij de gewichtige aangelegenheden der binnenlandsche politiek, welke wij zullen moeten behandelen. Ik zal, aldus de president, mijn afwezig heid zoo kort mogelijk maken en ik hoop te rug te keeren met de heugelijke zekerheia, dat het mogelijk' is geweest de groote idealen, waarvoor Amerika heeft gestreden, in daden om te zetten. 'De rede van dep President is met groote aandacht door de beide Huizen van het Con gres gevolgd. Toen de President er van sprak zelf naar Europa te vertrekken, juichten de democraten hem luide toe, terwijl de republi keinen zich van teekenen van goed- of afkeu ring onthielden. Na het vertrek van den President werd een motie voorgesteld en naar een commissie ver wezen. In aeze motie werd uitgedrukt dat het Congres moet verklaren, dat Wilson's reis ten gevolge zou hebben, dat hij1 niet in staat is, zijn presidèntieele plichten te vervullen en dat de vice-president tijdens zijn afwezigheid hulp moet bieden. In Duitschland blijft men hevig veront waardigd over Foch, dien men van uoode- looze hardheid beschuldigt. Generaal Foch heelt thans weer een ulti matum met een termijn van 24 uren gesteld, ten einde den eisch tot uitlevering der krach tigste en beste locomotieven te ondersteunen. Staatssecretaris Erzberger heeft verklaard, dat deze eisch het economische leven van Duitschland vernietigen zou en voorgesteld, dat Duitschland alle locomotieven zal uitle veren welke zich thans in reparatie bevinden. De Duitsche avondbladen melden, dat Foch het verkeer over de grens tusschen Elzas- Lotharingen én de aangrenzende landen heeft strand met inbegrip van het gebied om .rbrücken en Saarlouis, waardoor een groot stuk dér Pruisische Rijnprovincie klak keloos aan Elzas-Lotharingen gehecht wordt, wat in lijnrechten strijd met de voorwaarden van den wapenstilstand genoemd wordt. De Duitsche wapenstilstandscommissie heeft dan ook dadelijk met klem geprotes teerd. Wellicht zal het president Wilson moeten zijn, die onk op dit punt op de vredesconfe rentie ue juiste en billijke besluiten zal doen treffen. Die Russische sovjet-regeering, die haar ein de voelt naderen, protesteert ten krachtigste tegen het offensief der geassocieerden. Op het laatste oogenblik, zoo luidt het slot van dit protest, dat de Entente-legers de gren: zen overtrekken en de Entente-vloten de kus ten naderen van wat voorheen het Russische Rijk was, protesteert de sovjet-regeering plechtig voor het aangezicht van de breede scharen in de Entente-landen, de misleide soldaten en matrozen hunner legers en vlo ten, alsmede voor de zwoegende broeder» over de geheele wereld, tegen de daden van geweld en brute machtsuitoefening, tegen de poging om de vrijheid zoo goed als het poli tieke en sociale leven van het volk in een an der land te vermorzelen'. Wat die vrijheid en dit sociale leven in Rus land thans te beduiden hebben, daarover zwijgt de sovjetregeering wijselijk. KORTE BERICHTEN. De Beiersche regeering wil een confe rentie der regeeringen in een centraal punt met drie unten ter bespreking: n.l. het bijeen roepen der constituante, de bezetting van buitenl. zaken en de publicatie der documen ten. Volgens Litwinof, gewezen gezant der Sovjetrepubliek te Londen, wenscht de regee ring vrede met de geallieerden; zij wil ver gaande concessies'doen. Op een vergadering der Duitsch-demo cratische partij deelde prof. Weber mede, dat eenige groot-industrieelen uit het Rijnland te Spa onderhandelen over uitbreiding hun ner fabrieken bij eventueele Fransche an nexatie. Volgens Poolsch Corr. Bur. heeft de Poolsche regeering naar aapleiding van wanordelijkheden van het Duitsche leger m een ultimatum aan Berlijn onmidaeUijke ontruiming geëischt. Admiraal Beatty verklaarde In een speech op de Britsche vloot, die de overge geven Duitsche schepen zou escorteeren, dat de Duitsche marine zich in den oorlog on waardig en onridderlijk gedragen had. De Oekrajiensche regeering heeft een deratief congres te Kief belegd, waar ook Don, Koeban, Krim en Wit-Rusland zijn uit- genoodigd De schade door de Belgisch eindustrie door den oorlog geleden, bedraagt 6 milli ard 560 millioen francs. Voor Oesel werden Engelsche oorlogs schepen waargenomen. Een manifest is verschenen van prins Heinrich van Pruisen aan de leden der Prui sische koninklijke familie. tiet Spaansche ministerie is afgetreden. Staten Generaal. EERSTE KAMER. De v oorzitter dec-'de gisteren mede, dat ingekomen waren berichten van verhinde ring, wegens ongesteldheid, van de heeren Van Swaay en Geertsema. Voorts deelde hij mede, dat de centrale sec tie besloten heeft heden Woensdag een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te behande len. Spreker stelde zich voor de Kamer weder bijeen te roepen in openbare vergadering op Donderdag 11 uur. Worden de eindverslagen der heden in de afdeelingen te onderzoe ken wetsontwerpen echter te uitvoerig, dan zal spr. zich verplicht zien de eerstvolgende openbare vergadering bijeen roepen op Vrij dag 11 uur. Dienovereenkomstig werd beslo ten. De heer van Kol (S. D. A. P., Fries land) Vroeg verlof tot den minister van bui- tenlandsche zaken een interpellatie te mogen r 'diterj over de behandeling der joden in Po len en Galicië. De voorzitter stelde voor dit ver zoek toe te staan, waartoe werd besloten. Op voorstel van den voorzitter werd de interpellatie gesteld op den dag der openbare vergadering na afhandeling der agenda. De voorzitter verdaagde vervolgens de vergadering tot Donderdagmorgen 11 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren vroeg de heer Wij n k o o p verlof tot het houden van een interpellatie over het verblijf van den voor- maligen Duitschen Keizer, het doorlaten van Duitsche troepen door ons land en de po rem. in Galicië Het voorstei-Wijnkoop, om onmiddellijk op dit verzoek te beslissen, werd verworpen met 59 tegen 4 stemmen. Heden zal worden beslist. De motie-Wijnkoop in za ke de Russische krijgsgevangenen en gcinter neerden werd verworpen met 60 tegen 4 st. Na het trekken van de afdeelingen werd voortgegaan met de behandeling der inter pellatie-Marchant over het reglement-crisis rechtspraak. De heer Marchant repliceerde. Hij achtte 'het antwoord van den minister van justitie alleszins onvoldoende. Spr. hield vol dat het reglement geen voldoende rechtsbe scherming geeft en diende een motie in, vra gende om wijziging van het reglement in dien zin, dat ook zaken van vóór de invoe ring van het reglement onder de werking er van zouden vallen. De heer Kooien verklaarde zich tegen terugwerkende kracht, omdat de wet tot in voering van de distributie-rechtspraak die uiet kent. De heer Rink steunde den heer Mar chant. Hij meende dat het in de motie ge vraagde niet is te beschouwen als het verlee- nen van terugwerkende kracht. De heer van Beresteijn was het eveneens met den heer Marchant een». De heer San nes was tegen de terug werkende kracht, omdat aan zij, die eventu- eele schade reeds lang hebben verhaald op de consumenten, opnieuw schadevergoeding zouden kunnen verkrijgen. Minister Heemskerk noemde de motie vaag en onduidelijk. Hij wees er op dat de juridische commissie van advies, die den mi nister van landbouw ter zijde staat inzake administratieve beslissingen, ook kennis neemt van oude zaken. Spr. zei toe dat ook vrouwen zullen worden toegelaten als leden der crïsisgerechten. v De heer Marchant trok zijn motie ïn. doch stelde een andere meer preciese in het vooruitzicht. De minister was bereid een alinea uit het reglement te doei vervallen, waardoor voor oude zaken in beroep kan worden ge gaan bij den minister van landbouw en daarna ook bij het crisisgerecht. Dit echter alleen voor zaken, waaromtrent nog geen be slissing door den minister van landbouw werd genomen. De heer Marchant diende de aange kondigde motie in. De heer Rutgers bestreed de terug werkende kracht der motie. De heer Oud betuigde instemming met de motie, evenals de heer Dresselhuys. De motie werd verworpen met 40 tegen 12 stemmen. Ten 5 uur 15 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden 1 uur. PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen opende de commissaris der koningin de heer jhr. mr. dr. A. Roëll, de winterzitting van de Provinciale Staten van Noordholland. Na het trekken der afdeelingen werden eenige ingekomen stukken behandeld, waarbij de heer Pothuis aandrong op afhandeling in d?ze zitting van het adres voor den Ned. Bond van werklieden in diensten en bedrijven inzake verhooging van de loonen der werklie den in dienst der provincie. De voorzitter achtte behandeling in de zomerzitting beter, daar er meer adressen zijn ingekomen en bij Ged. Staten de geheele rechtspositie der arbeiders in behandeling is. Dr. Van der Waerden achtte overleg van meet af aan met de commissie van over leg over de reorganisatie van de rechtspositie gewenscht Besloten werd in den geest van den voor zitter te handelen en het tweede verzoek van den bond (uitkeering van een bedrag van 100 aan de werklieden) commissoriaal te maken. Ingekomen was een voorstel-Thomassen c.s., strekkend de wenschelijkheid te betoogen van den invoer van den 8-urendag voor pro vinciaal pessoneel. Ged. Staten stelden voor om deze motie commissoriaal te maken ter be handeling in deze zitting. De heeren R&busenenFabiui vroe gen praeadvies van Ged. Staten om meer ge gevens te kunnen verkrijgen. De heer Van der waerden en Tho massen meenden dat dit oonnoodig is, daar iedereen zich vóór den 8-urendag heeft uitgesproken. Na verdere discussie werd het voorstel- Fabius om praeadvies te vragen verworpen met 58 tegem 7 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen. De heer Kooiman diende een voorstel in, om schriftelijke vragen bij het provinciaal bestuur in te voeren. Het voorstel werd in handen van Gedeputeerden gesteld ter praead vies. De overige voorstellen werden commisso riaal gemaakt. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 17 December, des mor gens te half elf. De leden van de Staten, C. Thomassen, J. van Eiizinga, F. M. Wibaut, J. v. d. Tempel, Jos. Loopuit em Jl. G. van Kuykhof hebben' een motie ingediend, waarbdjl Gedeputeerde Staten worden uitgenoodigd om voor het per soneel in dienst der provincie, dat nog een. langeren werktijd heeft, zoo spoedig mogelijk den acht-urigen arbeidsdag in te voeren. ONZE VERTEGENWOORDIGING IN AMERIKA. Naar aanleiding van het bericht dat de di recteur van de Javasche Bank, de heer K. F. v. d. Berg, spoedig naar Washington vertrekt, om aldaar eenigen tijd samen te werken met onzen handels-attaché, wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat de heer v. d. Berg, den handels-aittache op de hoogte brengt van den Indischen handel en hem den eersten tijd met zijn groote Indi sche ervaring den weg wijst. De heer van den Berg fal vergezeld worden van een deskundi- fe, die onder den handels-attaché te Was- ington werkzaam zal blijven voor de behar tiging der Indische belangen. LEOERCOMMISSIE VAN ONDERZOEK. De minister van oorlog heeft de heeren F. M. Wilton en J. van de Wall, resp. voorzitter en secretaris van de Nederl. ver. „Ons Le ger," in audiëntie ontvangen om te overwe gen op welke wijze de vereeniging haar taak in de toekomst zal hebben te vervullen. Het voorstel van het dag. bestuur (instellen van een permanente burgerlijke commissie van onderzoek) zal op verzoek van den minister door genoemd bestuur worden uitgewerkt en ter verdere beoordeeling worden aangebo den. PAARDEN. 1 De Min. van Landbouw heeft, onder intrek king van het bij! zijn besch. d.d. 11 October bepaalde, vastgesteld de volgende maximum prijzen voor andere paarden dan bed'rijf- Saarden en paarden met fokwaarde. Prijs per f.G. levend gewicht: Klasse A. 1 1.30, id. A. 2 1.25, id. A. 3 1.20, id. A. 4 1.15, id, A. 5 1.10, id. A. 6 1.05, id. B. 1 1, id, B. 2 0.95, id. B. 3 0.90, id. C. 1 0.85. id. C. 2 0.80, id. C. 3 0.75, id. D. 1 0.70, id. D. 2 0.60, id. D. 3 0.50, id. D. 4 0.40, id. D. 5 0.30. Voor klasse A kunnen alleen paarden van 1 tot 3 jaar in aanmerking komen. Ingaande 3 Dec. 1918 wordt verbod® de in- en doorvoer uit Duitschland' van eenhoe vige dieren, HET SCHEUREN VAN GRASLAND. De minister van Landbouw, Nijverheid, ea Handel heeft bepaald, dat het bouwland, ver kregen door het scheuren van graslanden, klavers en kunstweiden, welke ingevolge arti kel 1 der Scheurwet zullen worden aangewe zen om te worden omgezet in bouwland, ia het oogstjaar 1919 slechts zal mogen worden bebouwd met de volgende gewassen; a. late aardappelen.; koolzaad of raapzaad voor oliewinning ge teeld; tarwe, rogge, gerst, haver; erwten, bruine en witte stamboonen (voor den rijpen korrel als voedsel geteeld); b. voedergewassen voor eigen vee, voor zoover niet genoemd onder a. De bebouwing der gescheurde gronden met de sub b. genoemde gewassen wordt slechts toegestaan, indien de aanvrager een ten minste tweemaal zoo groote oppervlakte der door hem gescheurde landerijen met goed houdbare aardappelen, groene erwten ot bruine boonen bebouwt DE POGROMS IN POLEN EN GALICIë Het Joodsche Correspondentiebureau heeft van den heer Van Kol, lid der Eerste Kamer, een telegram ontvangen, waarin deze aankon digt eene interpellatie te zullen aanvragen naar aanleiding van de pogroms in Polen en Galicië, waarbij hij een.openlijk protest van de Nederlandsche regeering tegen deze gru welheden zal eischen. STOPZETTING VEEMARKTEN? Wij vernemen dat het in de bedoeling van den minister van landbouw ligt de markten in December, tijdens de yeetelling, stop te zetten. JOODSCHE MILITAIREN. De minister van oorlog heeft gunstig be schikt op een adres van de Vereeniging voor Joodsche militairen, waarbij, verzocht werd, aan de Jloodsche militairen, die vrijgesteld zijn van deelneming aan de menage, op de dagen waarop zij dienst verrichten, het gewone mi litaire broodrantsoen tegen betaling wordt verstrekt. EEDSAFLEGGINO DOOR DISTRIBUTIE-POLITIE. De minister van landbouw heeft bepaald, dat zij die ingevolge de Distributiewct 1916 worden aangewezen als ambtenaar, belast met het opsporen van overtredingen, in die wet strafbaar gesteld, alvorens hun ambt te aanvaarden, den volgenden eed (belofte) zul len afleggen „Ik zweer (beloof), dat ik mij in den diens! nauwgezet zal toeleggen op de vervulling der plichten welke uit het mij opgedragen ambt voortvloeien. Dat zweer (beloof) ik." De eed (belofte) wordt door den ambtenaar afgelegd in handen van het hoofd van den tak van dienst bij welker inspectie hij is werk zaam gesteld; van het afleggen van den eed (belofte) wordt door dat hoofd aanteekening gedaan op de akte van aanstelling van den ambtenaar; zij, die ten dage der afkondiging van deze beschikking reeds als ambtenaar werkzaam zijn, zullen een eed (belofte), ieder voor zooveel hem betreft, afleggen, nadat het hoofd van den tak van dienst daartoe door den minister van landbouw uitdrukkelijk is gemachtigd. DE EXPORT NAAR DUITSCHLAND. De directie van de N. U. M. heeft medege deeld, dat de stopzetting van het verlecnen van consenten voor goederen-uitvoer alleen geldt voor den export van groenten en levens middelen. De regeering voert nog nieuwe on derhandelingen over den export van levens middelen. Thans worden nog enkele nijver heidsartikelen en sigaren uitgevoerd. Het besluit der N. U. M. is geen represaillemaat regel. De stopzetting van den kolenuitvocr uit Duitschland wordt toegeschreven aan het oote gebrek aan spoorwegmateriaal in groote gebrcl Duitsch land. DE SIGAREN-UITVOER. De N. U. M. heeft hare oude uitvoercondlr ties laten vallen. Thans wordt er een percen tage geheven op de factuurwaarden in ver band met de duurte der te exportecrcn siga ren. Deze percentageheffing ia verdeeld in vier categorieën., waarvoor resp. wordt gehe ven één, twee, drie en vijf procent. Deze nieu we tarieven zullen voor de 400 millioen siga ren, die nog mogen worden uitgevoerd, an derhalf millioen opbrengen. De onder ae ou de condities geëxporteerde 100 millioen brachten ruim 4 millioen' op, zoodat de voor export in aanmerking komende 500 millioen sigaren in totaal vijf en een half millioen in de schatkist zullen brengen. Bij handhaving der oude condities zou dit ruim twintig mil lioen zijn geweest. GEMEENTERAAD VAN HOORN. Tot onderwijzer aan de herhalingsschool wordt benoemd de heer J. I. Lankester. Het bedrijfplan voor de gemeentegasfabriek wordt vastgesteld tot een bedrag van 460254.50 in ontvang en van 462254.50 in uitgaaf Vermoedelijk oadselig saldo van 2000. De heer Stumpel dringt er op aan de cokes weer geklopt beschikbaar te stellen, mede met •het oog op de werkverschaffing. Wethouder Stam wijst op de hooge kosten, dóch men zal overwegen. Het bedrijfplan voor de gemeentelijke wa- uf tot «n bad terMding wordt vgstgwtei bfdTM ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1