Uemeugd >ieuws. Keclit s/aken. Provinciaal Meuws. Ingezonden Stukken. gwi»»®, faanizinxdgea^ikfrtsiL opvw ü'ingsgestichten «n dergelijke inrichtingen. Ait er geen' drank was geweest,, zou de dragen <m eecwüCie kleenoi hebben ran row materiaal, moeten' "item de cel steeds, een kap dragen, zoodat zij elkaar geest der menschen anders zijn eni zoude men I zien. Zelfs in de JHHHH kerk, die ook in zuch niet in1 den oorlog hebbek' laten driven. I nissen wordt gehouden, dragen zij De grootste vijand der menschen is de ajt drank. „Den werkman komt een borrel toe," zei eene een minister, maar spr. ontkende dit ten sterkste, wie het goed met den werkman kunnen were die meenit, gunt hem géén borrel'. Spr. bepleitte eendrachtig optreden tegen den drank. Er zijn thans te veel vereenigin- gen. Spr. beval in dezen aan zijne vereeni- gvng, de Internationale Orde van Goede Tem- pélkren. Dit is een ideaal van een vereeni- ging. Zij doet niet aan politiek, houdt zich niet bezig met godsdienstige geschillen, ieder is welkom «u d'ien bond. Er worden geen eischen voor toelating gesteld, alleen' heeft men iets na te laten en dat is het gebruik van alle alcoholische dranken, dus men ver plicht zich geen zelfmoord te plegen. Om de contributie behoeft men zich niet te laten weerhouden van het lidmaatschap, want die is zeer laag. De voordeelen van de Orde zijn grootmen beveiligt zichzelf en zijn ziel, en' een voor naam iets is voorts, dat men de kans heeft de ware menschen1- en naastenliefde te betoenen. Want juist de gevallenen, de diepst gezonke- nen, due door niemand worden aangezien, worden door de Goede Tempelieren bezocht. Het redden van dergelijke menschen is het werk der Tempelieren, die hen wijzen op het verkeerde huns weg». De maatschappij, die zoo goed kon zijn, wordt vernield' door de drinkers, daarom is het de plicht dér niet-drinker» die menschap zoo mogelijk te redden. Spr. hekelde<ie matige drinker» scherp, die hij eeni groot gevaar noemde voor de maatschappij. I Allen, die zich overgeven aan prostitutie, alle moordenaars, ook de groot-moordenaars, de dieven en alle andere misdadigers zijn tot hunne misdrijven gekomen dooraat iv nako melingen zijn van lieden, die geregeld sterken drank gebruikten. Ieder heeft den plicht zich van allen alco holiseren drank te onthouden, om zijn kinde ren tot een goed voorbeeld te zijn. Want ma tig drinkende ouders kunnen hunnen kinderen moehijk hunne drankzucht verwijten. Met een opwekking om dus geen sterker drank meer te gebruiken en' lid1 te worden van de I. O. G. T. besloot spr. zijne met den gloed der overtuiging uitgesproken rede. Van' de gelegenheid tot het stellen van via- gen maakte geen aer ongeveer vijftig aanwe zigen gebruik. t ijdens de pauze lieten) de heeren Vink nog een paar nummers muziek hooren, waarna ra overgegaan tot het andere deel van het ramma, de vertooning van lichtbeelden, iet gevangeniswezen in Nederland aan schouwelijk voorstelden. De heer H. Drenih, uü liaariem, die reeds jaren bij de politie werkzaam is, licjitte het in beeld gebrachte op duidelijke wijze toe. Wat is de voornaamste oorzaak, dat zoovele menschen herhaaldelijk moeten worden opge «loten? Spr. gaf het antwoord in één woord: alcohol. Spr. ging den invloed na van den al cohol op de geboorte der kinderen, om ver volgens aan de hand van verschillende beel den te betoogen dat van den matigen gebrui ker een drinker kan groeien, die alles in zijn huis verdrinkt, wauntoor de woning ongezel- lig wordt en ae kinderen, die vaders dronke manstaal vreezen, de straat opgaan, waar zij licht met allerlei verleiding te kampen heb- ben. Uit zulke gezinnen komen dikwijls de misdadigers "en de prostitué's voort. Ter il lustratie toonde spr. statistische cijfers, die aangaven hoe groot het aantal veroordeelden- wel is, alleen al8 directe gevolgen van den drank. En dan kregen we vele platen' met Inte rieurs van gevangenissen, te Utrecht, Breda, Groningen, den Haag, Rotterdam, Haarlem. Overal is de ruimte, waar de gevangenen moeten vertoeven klein enl ongerieflijk en doordat zij' daar bovendien nog moeten wec ken, ongezond. Spr. vond hierbij gelegenheid op te merken, dat de Nederlandsche gevangenissen geens zins aan het doel beantwoorden, want dit moet niet alleen, zijn straf, maar ook verbete ring van de veroordeelden. Spr. roemde de verpleging in de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. Verschillende foto's gaf spr. van de indus trieën, die in gevangenissen beoefend' worden. Men heeft er timmerlieden, kleermakers, we vers, typografen, enz. Goedkoop wordt er ge werkt, voor een'"loon van 11 k 12 cent per dag waarvan de gevangenen dan nog meestal een deel beêteden voor eten, want het voedsel, dat hun wordt verstrekt, is ternauwernood vol doende eni bovendien grof en onsmakelijk be reid. De gevangenen', die als schoeisel klompen „Ik zou van avond wel alles kunnen belo ven." r „Maar hoe ben je hier in eens gekomen vroeg zij een oogenblik later. „Wiet je dat ik hier was? Hoe heb je mij ontdekt?" i Toen zij die vraag deed kwam Lord Mar- low binnen, gevolgd door een knecht, die den wijn droeg. „Ben je daar, Lorri Wel verduiveld. Wié is dat? Neen ja! Het is Neville Lyn- i«n kap, terwijl zij' ook"daar afzonderlijk zitten.- Geen woord mogen de gestraften' met elkaar wis selen. Ook van de Straffen voor het maken van ru moer of bij betoonden onwil tot werken vertel de spr.de gevangenen worden op water en broocl gesteld én komen bij herhaling van de straf geheel naakt onder eeni koud water straal, terwijl in enkele gevallen ook oog het dwangbuis wordt aangetrokken,. Voorzeker, het is niet aantrekkelijk in de lis. Alles moet dan ook gedaan wor- en om de menschen er buiten te houden. Het beste middel is wegneming van het alcoho lisme. Als Schiedam gesloten is, zullen de ge vangenissen, tuchtscholen, opvoedingsgestich ten on dergelijke inrichtingen voor een, groot deel ontvolkt worden. Voor het vele, dat de heer Drenth van het Nederlandsche gevangeniswezen vertelde, werd hij met luid, applaus beloond. In zijn slotwoord sprak de heer v. d. Veer ae aanwezigen het ge sprokene thuis nog eens zouden overdenken en dat als gevolg daarvan velen zich zuilen aansluiten' mj de I. O. G. T. Hij bracht dank aan de sprekers eni musici voor hunne belang- looze medewerking. dat ook vrouwen zitting nemen in de besu ren van gewest en gemeente. Wij vestigen de aandacht nog een3 op een artikel over dat on derwerp in „De Ploeger" van Nov. 1917 van Mr. E. Fokker. Het ligt in de bedoeling dér redactie van „De Ploeger" om in de komende maanden telkens in eenige kolommen van ons blad ar tikelen op te nemen rakende de provinciale en gemeentelijke huishouding. Bekende mannen en vrouwen in ons land zullen tot het schrij ven van die artikelen worden uitgenoodigd. Hoe geregelder dus ons blad in de eerste tij den kan verschijnen hoe vollediger de voor lichting in deze hoogst belangrijke aangele genheid kan zijn. Als we eens even zeer in /'t kort nagaan, wat alzoo tot de taak van den provincialen en den gemeentelijken wetgever behoort, dan gevoelen we onmiddelijk het groote belang voor ons dagelijks leven, vooral van een goe de bezetting der gemeenteraden, dan gevoe len we onmiddelijk, welk goed werk ook vrouwen in die colleges zullen kunnen d°en Aan de Provinciale Staten dan behoort de regeling en het bestuur van het provinciale huishouden. Zij regelen at hetgeen de geldmiddelen der provincie, dus ook de provinciale belas tingen, aangaat, de bezoldiging der provin- (denk de pei aan ge- pènsioenen le SUPPL. BEG ROOTING VAN DE STADSAPOTHEEK. DIENST 1918. De commissie lot de belastingzaken Stelt voor de le suppl. begrooting van de Stads apotheek, dienst 1918, goed ie keuren in ont vang en uitgaaf op 2000.onder toeken ning van een nadeTe subsidie uit de gemeente kas tot) dit bedrag. BEGROOTING VAN HET BUROERLIJK ARMBESTUUR, DIENST 1919. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor de begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 47740.onder toe kenning van een subsidie uit de gemeentekas van 45263.50. REGOOTINO VAN DE STADS APOTHEEK, DIENST 1919. De commissie tot de belastingzaken' enz. stelt voor de begrooting van de Stadsapo theek, dienst 1919 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 9356.met toekenning van em toelage uit de gemeentekas van 8065. BEO ROOTING VAN HET STADS ZIEKENHUIS, DIENST 1919, De commissie tot de belastingzaken, enz. stelt voor: lo. de begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 46739.—, met toeken ning van ren1 subsidie uit de gemeentekas ad 39456 50; 2o. het salaris van de hoofdverpleegster en de gedipl. verpleegsters te brengen, op 400.— met twee jaariijksche verhoo- ren van 100.z. verleend (denk meis; Dora d. nm J. Kalvaboor en M. 'Stnrring. Barend z. van J Schaap en N. Termaat. Joannes Egidiu* z. van P. Velzeboer sa C wester. Overleden: M. Bosman, oud 27 jaar. G. P. Groen1, echtgenoot® van J. Schoorl, oud 24 jareni' J. Ddemarre, oud 51 jaar.. T Tiebie, #ud 1 jaar. H. P. Dekker, echtgenoot van C. Dekker, oud 34 jaar. D. de Groot, oud 15 jaar, overl. te Alkmaar. G e b u w d C. Graaa en G. M. Borat. SCHOORL (November.) Geboren Grietje d. v. Cornelia Oud en Aafje Pool. Sytje d. v. Johannes Kossen en Maartje van der Neer. Jacob Jan z. v. Pieter Aldert Nottelman en) Trijntje Zweed. Getrouwd!Albertus Wijnberg te Wa- geningen en Martje Kuyper. Overleden Tanus Kooy, 6 j. z. v. Wil lem Kooy en, Neeltje Ruis. Jan Rietveld, 39 j„ echtgtn. van Antonia van Dam eerder gehuwd met Johanna Bdersen. Adrianus z v. Machiel Berkhout en Petronella Schou ten, 1 jaar. KOEDIJK (November.) Geboren Guurtje d1. v. Jacob IJfs en Neeltje Reinoutje Klomp. Catharina Geer- truida d. v. Nicolaas Oud en Geertruida Ma ria Groot Maarten z. v. Jan Barsinger- horn en' Aafje Stam. Theodorus z. v. Ni colaas Trompetter en) Elisabeth Johanna Groen. Maria d. v. Nicolaas Molenaar en Trijntje de Boer. Anna d. v. Arie Mole naar en Jansje Hopman verhinderd e» legde nu omtrent die mishande ling getuigenis af. Ook wordt gehoord de «lager Jan Smit, uit de Zijpe. die heeft gezien dat bekl. de Beur» met het bierfleschje heeft geslagen. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf BESCHADIGING. Ook de tweede tegen' den vorig de aanhangig gemaakte strdfza;, steld geworden op grond van de niet verschij ning eener getuige, de buffetjuffrouw Pieter- tje Spaans, ook deze getuige was de vorige maal ziek. Beklaagde is hier ten laste gdegd dat hij opzettelijk het laken' op 't biljart in het café van den heer Breed' heeft beschadigd', door er een gat in te stooten. Getuige, zegt dat zij beklaagde in woede de biljartque op het biljart heeft zien gooien. Ze kon niet pertinent zeggen; dat beklaagde de door dat neergooien veroorzaakte bescha diging opzettelijk heeft veroorzaakt. rigen beklaag- aak was uitge- waarop bet O. M. vrijspraak klacht wegens vernieling vordert. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraak van 29 November 1918. S. V. te Akersloot, overtreding verordening op versch vleesch, 15 boete of 2 dagen hechtenis. A. Z. te Heerhugowaairi, J? A. K. te Hei- loo, D. B. te Alkmaar, omtreding distribu- tiewet de le 25 boete of 12 dagen hechte nis, de 2e 600 boete of 60 dagen hechtenis, Over leden Maartj. Oefl,35 la- at zij komen 1 op hun maximum 600.ingaande Januari 1919; 3o. met het oog op de uitvoering van de „Pensioenwet voor de Gemeenteambtena ren 1913" te bepalen, dat tot salarieering van de aan de instelling verbonden ge meente-ambtenaren, van het toegekende subsidie uitdrukkelijk is aangewezen' een bedrag gelijk staande aan de gezamen lijke bezóldiging der ambtenaren en. tij delijke ambtenaren der inrichting. BEGROOTING VAN'HET GEMEENTE LIJK- DISTRIBUTIEBEDRIJF, DIENST 1919. De commissie tot de belastingzaken, enz, lo. de begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 1.583163.96, met toekenning eener bijdrage uit de gemeentekas tot dekking van het tekort ad 155561.96; 2o. de salarissen met ingang van 1 Janu ari 1919 vast te stellen zooals nader in de memorie van toelichting is omschreven. DIENST OVERSCHRIJVING iEGROOTING AF- EN 1/917 EN SUPPL. B DILNST 1917 VAN' HET GEMEENTE LIJK DISTRIBUTIEBEDRIJF. De commissie tot de belastingzaken, enz. stelt voor lo. machtiging te verleenen tot deafschrij ving van de posten varkensvleesch, zeep en brandstoften van resp. 6662.31, 1210.60>4 en 7776.79y2 en' het to taal ad 15649.71 over te schrijven op inrichting distributieburëau 2o. de suppletoire begrooting dienst 1917 nel",-riep hij zeer verbaasd. zille stond op. niemand anders aan Jack Sylvia keek rond. Zij zag i Jack den Jongen Baas haar broeder. „Wel mijn beste jongen," riep de graaf, „dat is een verrassing. Waar ter wereld kom jij van daan Hemel wat ben je veranderdIk zou je haast niet herkend hebben, alleen aan je oogen. Tut, tut! Waar is Andrey? Heb je naar al gezien? Wal zal ze blij zijn je te zien, dat weet ik wel zekerIk had nooit gedacht Beste jongen, wij dachten allen dat je dood was! Neville Lynne terug!" en hij klop te Neville op zijn breeden rug en lachte. ,.Joriges! ik wou dat Lady Marlow hier was! Je was een lieveling van haar, Neville, Ik wcu zeggen; mijn jongen", maar je bent een reus geworden en Hij zweeg plotseling villc? Kent u hem, Signora? Zeker wel," en hii keek ze beiden verbaasd en nieuwsgierig asm. heel Svlvia stond op* Zij zag bleek bleek. (Wordt vervolgd). goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 265814.22 Y%met toekenn ing van een nadere bijdrage uit die gemeentekas ad 16460.43 B'EGROOTING VAN DEN DIENST VOOR DEN HOUT, DE PLANTSOENEN EN DE KWEEKBRIJEN, 1919. lo. den post bureaubehoeften eni vergoeding kantoor te wijzigen in bureaubehoeften ,en het op dat volgnummer geraamde be- 'drag ad 135.— te verlagen tot 35; 2o. de begrooting, dienst 1919, goed te keu ren in ontvang en uitgaaf op 20252.72 met toekenning eener bijdrage van de ge meente voor het tekort op de exploitatie van 17998.96. DE VERKIEZINGEN VAN 1919. R. Schrijft in „De Ploeger", het correspon dentieblad van den Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht Abt. VIII der add. Artikelen van de Gewij zigde Grondwet zegt o. a dat art. 5 der Prov. Wet voortaan zal worden gelezen als volgt: De gewone tijd der candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Staten is de laatsije Dinsdag dér maand Februari, en Art. IX der Add. Art. verklaart ten opzichte van het betreffend art. der Gemeentewet art. 7, dat dit aldus zal zijn te lezen: De gewone tijd ter candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van <ien Raad is de tweede Dinsdag der maand April. Uit een en ander blijkt, dat die candidaat- stellingen al spoedig voor de deur staan, 't Is dus van belang voor ons te weten waarover het bij de provinciale en gemeentelijke verkie zingen gaat,- en waarom net wen*ch«lijk ia, het vakonderwijs voor isjes b.v.)zij kiezen de leden van Gedepu teerde Staten, die belast zijn met het dage- lijksch bestuur over dé provincie en de leden der Eerste Kamer. In het algemeen kan men zeggen, dat vrou wen dat ambt gelijkelijk goed zuhen kunnen waarnemen. Een college ven enkele mannen is geen'groot bezwaar, evenmin als een colle ge van enkel (overigens geschikte) vrouwen zou wezen. Maar waar het streven in onze samenleving moet zyn op ieder terrein des le vens samenwerking te verkrijgen tusschen mannen en vrouwen tot lid der Staten te doen verkiezen, al was 't alleen, om meerdere bekendheid emtrent dat doel van onze Staats instelling, ook onder de vrouwen, te verbrei den. De werkkring der Gemeenteraden grijpt meer in ons dagelijksch leven en 't belang daarvan springt als zoodanig meer in 't oog Er is niemand voorstander van vrouwenkies recht, di£ niet vact overtuigd is, dat het van groot belang voor onze gemeenschap zou zijn; als eenige kloeke vrouwen zifting had den in die raden. Daar is allereerst het maken van verorde ningen betrekkelijk openbare orde, zedelijk heid, gezondheid anderszins, wat tot de conjpetentie der gemeenteraden behoort. Men denke aan een rookverbod voor kinderen, be strijding der prostitutie, van alcoholmisbruik enz. en men gevoelt al dadelijk, hier is een vruchtbaar terrein van werkzaamheid voor de vrouw. De Raad* regelt de inrichting van het open baar onderwijs in de gemeente, benoemt en ontslaat het onderwijzend personeel, scelt de jaarwedden vast, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, enz. fk denk verder aan de gemeentelijke armen zorg, aan de keuring van levensmiddelen, aan de inrichting van gemeentelijke keukens, ge meentelijke wasscherijen, slachthuizen, enz.; aan de exploitatie van gemeentelijke bedrij ven, gasfabrieken, electrische centralen, wa terleiding, gemeentelijke woningbouw, ge zondheidsdienst: schoolartsen, aan het vast stellen en instellen van gemeentelijke belas tingen. Men behoeft uit" dat alles maar een greep te l'docn, om te gevoelen, welk belang ook de vrouw heeft bij de samenstelling van den Raad, welk belang de gemeente heeft bij het plaatsnemen van vrouwen in dien Raad. Het zal daarom goed zijn, dat allen, die zich dat groote belang bewust zijn, nu aan werk gaan, om de verkiezing van vrouwen in Siaten en Raad, maar Vooral in de Gemeente raden te bevorderen. Daarop zal onze actie in de komende maanden zeer zeker ook moe: ten zijn gericht. Ieder onzer leden kan daar toe individueel zijn invloed ia de plaats zij ner inwoning aanwenden. KORTE BERICHTEN. Binnenkort zal te Doetinchem een fa briek worden gesticht voor den bouw van spoorwegwagons uit gewapend béton. Een nieuwe industrie doet hiermede haar intrede in ons land. het gebouw „Carré" aan den Binnen- Amstel te Amsterdam is gekocht door een Duitsche combinatie, waarvan aan het hoofd staat de heer Max Gabriël. Koopsom 900,000. Blijkens een bericht uit Londen zijn 2 atoomtreilers in de Noordzee in de lucht ge vlogen, toen ze tér visscherij waren. Men vermoedt, dat ze in een mijnenveld terecht zijn gekomen of <Jp drijvende mijnen zijn ge- stooten ren Barsingerhorn, oud' 55 jaren. Willem Hen drilt Blaauw, oud 7 maanden. Arie Kossen oud 6 maanden. (te Bergen) Jacob Fin oud) 8 jaren. Gerriit) Kossen, gehuwd met Cornelia Smit, oud 34 jaren. Simon Ko ning, gehuwd met Neeltje Hartland, oud 30 jaren. (te Oldebroek) Cornelis Kossen oud 28 jaren. Theodorus Trompetter, oud 3 dagen. Trijntje de Vet, gehuwd met Wil lem verwer, oud 51 jaren. Jan Kramer, gehuwd rttet Anna Maria Boon, oud) 28 ja ren. Maria Anna Zuurbier, oud 9 maan den. Levenloos aangegeven kind van pieter Kossen eni Cornelia Quak. Z. D. H. benoemd tot eerw. heer P UIT CASTRICUM. Le Bisschop van Haarlem heeft kapelaan te Castricum, den Wel- Tn. van Diest. over treding huurcommissiewet, de le 2 maal 6 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis, de 2e 2 maal 3 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. F. T. en F. T. te Uitgeest, overtreding leer plichtwet, ieder 2 maal 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. C. H„ C. E. B„ A. T. V., M S„ C. A. D„ A V. en H. v. E. te Alkmaar, A. P. V. te Rin- negom, overtreding politieverordening, de le teruggave aan de ouders, de 2e en -6e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e en 8e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 7e 12 boete of 6 dagen hechtenis. T. D en P. K. te Alkmaar, G. V. te Ou- dorp, P. de J. te Heiloo, overtreding rijwiel- reglement, de le 1 boete of 7 dagen tucht- UIT DIRKSHORN. In ons dorp en de naaste omgeving hebben ongfyeer 600 personen ae Spaausche griep UIT AKERSLOOT. De in deze gemeente gtlegen Oostwouder- polder groot pun. 45i h.A. zal ten behoeve van de branastó.fenvoorziening te Amster dam geheel vervtenü worden'. De huizen en lahderijen zijn verkocht, 't land waarvan de kwaliteit veel ie wenschen overlaat tegen zeer hoogen prijs. De vervening zal ongeveer 3 ja rn ujds vorderen. Ds. G. B. Kruizinga heeft het beroep naar de Nede. herv. gemeente te Obdam aan genomen. Geboren: Bavonia d. van C. Boon en J Kerssen». Wilhelmus Nicolaas z. van A. Huiberts en A. M Duijn. Maria Ger ard* d. vaa H. J. v. Tol «a D. <te Greef. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 3 December. NIET VERSCHENEN. Wegens zijn niet verschijning werd de ver- zetzaak .tegen J< J. M. vervallen verklaard. DIEFSTAL DOOR MIDDEL VAN IN- KLIMMING. In de eerste plaats sjonden terecht de 22- arige Pieter R., werkman, wonende te; N.-Nie- j dorp, thans ged. in het huis van bewaring Voorts Corn, t d. O., oud 29 jaar, werk man te Nieuwe-Niedorp. Hen1 wordt ten laste gelegd dat zij in den nacht van 4 op 5 November door een tuimel raam zijn gedrongen in de gesloten boet van den landbouwer Klaas Wit te N'. Niedorp. Ze hebben daarop de boet nagezien' leegge-1 plunderd. De daarin aanwezige voorwerpen, als gereedschappen, huishoudelijke voorwer pen en levensmiddelen hebben zij! medege nomen. Een hoeveelheid tarwe, een) ijzeren schopje en een lijn, behoorde niet aap Wit, doch aan den toekomstigen eigenaar van het perceel van Wit. Beklaagde R. is als werkman in dienst ge weest bij Wit. Deze prees hem als een best werkman. Beklaagden erkennen het hun ten laste ge- egde. R. heeft de goederen uit de boet ge haald en' aan den tweeden beklaagde overge geven). Bij de poging-om het tuimelraam weer in zijn vorigen toestand te brengen, is een der ruitjes gebroken. Beklaagde R. is aangedaan en zegt dat hij door armoede tot het feit is gekomen. Zijn vrouw was pas bevallen en hij nad geen werk Het gestolen goed' is overgebracht naar de woning van den tweeden beklaagde, met uit zondering van een pak kaarsen. Fweerit beklaagde erkent ook, doch zegt door eersten beklaagde tot het middrijf te zijn overgehaald. Tweede beklaagde zegt ook ge brek te hebben geleden. Hij-durfde zich niet in zijn nood' te wenden tot den burgemeester. Beklaagde weent ook. Het O, M. acht het twijfelachtig dat iemand die in zul'k een grooten. nood verkeert, eerst kalm gaat afspreken om te stelen. Het is een ernstig feit. Door tallooze van dergelijke inbraken wordt de veiligheid' op het platte land ten zeerste verminderd. Spreker waar schuwt met dergelijke misdadigers niet te groot medelijden te betoonen. lste Beklaagde staat den laatsten tijd lang niet gunstig bekend Mr. Heimans vordert tegen' ieder der be klaagden 12 maanden gevangenisstraf. Mr. Leesberg 'zegt dat over het bewijs niet valt te praten,i wel echter over het requisitoir van den ofi icier. Pleiter, releveert de goede getuigenis van den benadeelden ten Opzichte van eerste be klaagde en eenige gunstige getuigenissen om- .rent den tweede beklaagde. Voorts doet pleiter uitkomen dat die losse werklui op het platte land verteer'en wat zij verdienen. Als zij dan geen werk hebben, doei •ld de nood zich direct gelden. Pleiter wijst op het berouw van beklaagden in hun openhartige' bekentenis. Pleiter gelooft dat het én in hun belang en dat van -de maatschappij, om deze lieden een vóorw. straf op te leggen en vertrouwen te hebben1 op hun toekomst. UITGESTELDE ZAAK. Opnieuw werd behandeld een zaak contra Jan S„ landbouwer te Zijpe, die zich op 10 juni had schuldig gemaakt in het café den heer Breed te Schoorl, aan mishandeling van den koopman K. de Beurs uit Alkmaar. Beklaagde, die tlians niet was verschenen, gaf de B. een slag met een bierfleschje op het hoofd met zooveel kracht dat het bierfleschje versplinterde. Getuige K. Let, die bezwaren had tegen d*a eed, was de vorige maal, wegen* ziekte, school, de 2e teruggave abn zijn ouders, de le en 4e ieder 1 Boete of 1 dag hechtenis. K. S. Az„ H. G. Jz„ K G. en A. Z. te -Eg- hond aan Zee, loopen over verboden grond, de 1 e en 2e ieder 1 maand tuchtschool, de 3e en 4e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. T. Wz. en L. J. v. Z. te Egmond-Bionen, K. W Kz. W. P. Wz.. J. Z. Jz.. G. V. Jz., C. v., K B„ J. S„ K. B„ L.R., K. Z„ F. B., D D., D D GzJ. O., P. K. en P. C. te Eg- mond aan Zee, G. K. B., J. H., W. B„ A. T K, C. J. W. en C. J. te Amsterdam, overtre ding jacht en visscherij, de le en 6e ieder 12 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e 8 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e 2 maal 1 maand tuchtschool, de 4e en 5e ieder 2 maan den tuchtschool, de 7e 7 boete of 6 dagen hechtenis, de 8e, 9e, 12e en 13e ieder 8 boete of 1 ma?nd tuchtschool, de 10c 10 boete of 1 maand tuchtschool, de lie 20 boete of 10 dagen hechtenis, de 14e en 15e ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 16e 25,boete of 15 dagen hechtenis, de 17e 10,boete of 6 dagen hechtenis, de 18e 40 boete of 20 dagen hechtenis,* de 19e, 20e, 21e, 22e en 23e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 24e 6 boete of 4 dagen hechtenis. F. W. A. te Haarlemmermeer, S. B. te Groot-Schermer, A. B„ F. P. M„ J. 7.., A. K., K. B„ J. W., T. V. en C. G. te Heerhugo- waard, H B„ J.»M. K„ J. de.W, en P. O. te Bcoek op Langendijk, D. G„ H. B„ A. B. en C. B. te Zuid-Scharwoude, J. B. te Heiloo, C. de M. te St. Maarten, overtreding' kieswet, eder 0.50 boete of 1 dag hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie* De opname in deze rubriek.-bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) SfNT-NICOLAAS. Geachte Redactie. Mogen wij' u beleefd verzoeken de aandacht uwer yele lezers te vestigen op de nooden der vele armen in onze staa, dóór het opnemen van onderstaande regelen. De dag van vreugde en verrassingen is weer daar. De huizen' weerklinken van gelach en de kinderen zijn uitgelaten van pleizier. Dagen lang zijn de straten van onze stad vol kooplustigen geweest en een groot aantal pak ken en pakjes zijn aan de huizen bezorgd géworden. Men zou meenen; dat althans voor één enkelen dag alle leed uit onze stad ver bannen eni dat iedereen' gelukkig was. Maar neen dat is zoo niet. Wij kunnen niet vergeten; dat er een groot aantal huisgezinnen' is, even vol droefheid en gebrek, als andere vol vreug de en overvloed' zijn. Onze officieren, én in het bijzonder de Barmhartigheidszusters, weten dit maar al te goed, want dagelijksch berei ken ons van alle kanten verzoeken om onder steuning. Het Leger des Heils zou gaarne aan die verzoeken gehoor geven, en wiji zijn ervan verzekerd, dat diegenen onder onze stadge- nooten; die zoo gelukkig zijn en overvloed hebben, niet zullen nalaten-ervoor te zorgen; dat er ook wat voor de armen word't gedaan. Wij doen' hierbij een verzoek om bijdragen, om ons in staat te stellen die nooden eenigs- zins te lenigen. Onze officieren zullen zich gaarne wijden aan het uitdeelen der gaven, die door uwe mildheid beschikbaar zijn yoor die armen', die dien steun verdienen. Voor het geen in antwoord'op dit verzoek wordt ge schonken, zal 'het ons eene blijdschap rijn kerstvreugde te verspreiden onder de behoef tige menschen en kinderen, die in onze siadv worden gevonden. Ook wenschen wij de kinde ren die onze kindersamenkomsten (Zondag school) bezoeken een Kerstfeest te bereiden. Wij erkennen dankbaar uwe hulp in 'het verleden, maar mogen wij dit jaar weder in uw naam eene kerscgave uitreiken aan de ar men? Dat zou vreugde brengem in menig huis en voorzeker zal het Kerstvuur in uw eigen' haard-er des te vroolijker om branden. Een kollecrant, voorzien van eene officieele collectelijst, zal rondgaan om gaven voor dit doel te ontvangen1. Bij voorbaat onzefi vriendelijken dank. J. HAETSMA, Adjudant® Leger des Heil». tingen, ciale ambtenaren en ^'dienden, lijk loon, voor gelijken arbeid) dier ambtenaren en hunne weduwen en wee- Zen; zij bevelen het aanleggen of verbeteren van provinciale wegen, gehouwen, werken en inrichtingen; zij hebben het toezicht op alle waterstaatswerken, waterschappen, veen- schappen en veenpolders, voor zoover de wet liet niet aan anderen heeft opgedragen, zij zijn bevoegd nieuwe regelementen voor de bovengenoemde lichamen vast te stellen enz., zij maken provinciale regelementen of veror deningen, zij stellen de subsidiën vast, die aan verschillende instellingen zullen worden ging wmmB

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 6