DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gekocht Na. 286 Honderd en twintigste Jaargang. 1918 tlODnMegtsjiTlis bil 1.3 naaiidea f 1,85, tr. i jsitf 1.90- Bewllsiomr: 5 el UnfluSwiU 15 cl i. feftl. posters letters gaar ilaatxrnlmte. Br. tr.tl Boekwee HaiielsSrekkeril Hens; Coster f (oordia C J, Iel. 3 VRIJDAW g DECEMBER. FEUILLETON. Binnenland. Het is begrijpelijk, dat de komende vredes besprekingen thans het onderwerp van den dag zijn. Hier toch zal over de toekomst van Europa beslist wprden.en mogelijk een regeling wor den ontworpen, die het geteisterde wereld deel voor verdere rampen zal bewaren. Krijgen de gematigden hun zin en wordt Wilsons program werkelijkheid, dan gaat Eu ropa een rustig tijdperk tegeihoet, drijven daarentegen de oorlogsfanatici hun wenschen door, dan zal het nog smeulende vuur binnen weinige jaren weer oplaaien om op nieuw dood en vernieling over ons wereld deel te brengen. Volgens de Times zullen er drie stadia op den weg naar den vrede zijin. In de eerste taats zulten de vertegenwoordigers der Geal- ieerden beraadslagen over de punten, die op hef definitieve congres behandeld zullen wor den en over de methodes volgens welke men te werk zal gaan. Vermoedelijk is men het begin Januari te Versailles hierover eens geworden en zal men daarna in Maart of April de voltallige vre desconferentie van Geallieerde naties bijeen roepen. In deze conferentie zullen geen vijandelijke gedelegeerden toegelaten worden, omdat er op 't oogenblik geen regeering in Duitsch- land is die de natie vertegenwoordigt en er in k Oostenrijk-Hongarije meer dan één staat in wording is. De besluiten inzake den volkerenbond welke genomen zbllen worden zullen door den vij and geteekend worden en daarna voorgelegd worden aan de daarna bijeen te roepen we reldconferentie van Geallieerden, neutralen en vijanden, als grondslag voor de beraadsla ging over het volkenverbond. Volgens Reuter zouden de opvattingen, die op de conferenties te Londen kenbaar ge maakt zijn aan president Wilson voor zijn vertrek naar Europa medegedeeld zijn. Men meent, dat, de opvattingen van de Geallieer den die te Londen geconfereerd hebben aan gaande de positie van den ex-keizer, vermoe delijk strooken met die van Wilson zelf. Men wil den keizer en andere verantwoordelijke personen voor een hof van de Geassocieerde regeeringen laten verschijnen, waarvan verte genwoordigers van de landen, die het meest geleden hebben deel zouden moeten uitmaken. Of deze rechtbank wel het meest onpartijdi ge vonnis zal vellen is te betwijfelen. Toch schijnt men den ex-keizer piet los tè willen laten. Clemenceau heeft nadrukkelijk verklaard, dat de vertegenwoordigers van En geland,'Frankrijk en Italië op de Londensche conferentie overeenkwamen, dat de ex-keizer moet worden uitgeleverd en terecht moet staan. Een lid van den Parijschen oorlogsraad heeft aangetoond, dat de keizer als opperbe velhebber door de militaire justitie vervolgd moet worden en met name verantwoordelijk gesteld kan worden voor de vernieling door middel van uurwerkmijnen van het stadhuis te Bapeume en andere dergelijke misdaden. In den Amerikaanschen Senaat heeft de republikein Frelinguysen verlangd, dat pre sident Wilson een openlijke verklaring zou geven van zijn beginselen en de republikein Kellogg wilde den volkerenbond geen opper bestuur doen zijn, dat in de binnenlandsche aangelegenheden der 'naties kan ingrijpen, maar slechts een wereldgerechtshof voor ar bitrage bij internationale geschillen. Zooals wij nog in een deel der oplage van ons vorig nummer konden mededeelen, zijn de Duitschets, overeenkomstig de bepalingen .van den wapenstilstand met de geëischte te rugbetaling begonnen* Zij gaven reeds 300 millioen pond ster ling, uit Rusland afkomstig, terug, benevens vele gestolen kunstschatten, waarvan de waarde op niet minder dan 2 milliard francs geschat wordt. Kaan fiü Engelsch van Chariot Cbgfflgk 05) „Ja, daar ben ik ook naar toe geweest", antwoordde Jordan minzaam en rondkijken de met een glimlach alsof hij verwachtte dat ze allen dol blij moesten, wézen hem te zien. „Ik ben vanmorgen vertrokken, maar te Sud bury herinnerde ik mij eensklaps dat ik een gewichtig document vergeten had en als ik dat niet bij mij had, kon ik in Londen om zoo te zeggen niets uitvoeren. Ik had het in mijn portefeuille laten zitten, waarvan ik den sleu tel in mijn zak had. Ik verzeker u, dat ik het vreeselijk vond om te moeten terugkeeren", hjj sprak zachter en boog zich over tot Au drey, „want ik had gedacht jou in Londen te zien, liefste. Maar", dat tot het overige ge zelschap, „hoe prachtig valt zulk een toeval lige omstandigheid uitAls ik dat papier niet vergeten had zou ik in Londen geweest zijn en had u allen vanavond gemist mijn bés ten Neville in de eerste plaats.-" „Mijn beste Neville" was weer op zijn stoel neergevallen en zat knorrig naaf het ta pijt te kijken, gekweld door de begeerte uit te roepen: „Andrey, laat dien man je hand niet aanraken laat hem niet dicht bij je to-* Volgens een mededeeling van het Duitsche dephrtement voor de voedselvoorziening zijn de voornaamste woondistricten nog slechts voor enkele weken van aardappelvoorraden voorzien, terwijl geen noemenswaardige toe voeren verwacht kunnen worden. Hoogstens zal de helft van het aardappelrantsoen ver strekt kunnen worden en na den 7en Febru ari zou in het gunstigste geval nog slechts een dagelijksch rantsoen van 80 gram brood per hoofd kunnen worden toegewezen.,- Voor het vetrantsoen kan nog slechts een plan tot 1 April worden gemaakt en tot dien dag is uit de mogelijke opbrengst aan melk vet en uit de margarineproductie nog slechts een dagelijksch rantsoen van 3.3 gram per hoofd ter beschikking. Ook 't vleeschrantsoen is onvoldoende. Zonder toevoer moet in elk geval met een sterke vermindering van alle gewichtige le vensmiddelenrantsoenen op zijn laatst in Fe bruari rekening worden gehouden. Wat dit zou beduiden, wordt aangetoond door het feit dat dan de voedingswaarde, welke heden nog slechts een derde van de gemiddelde voe dingswaarde bedraagt, op ongeveer de helft van de huidige voedingswaarde zou worden teruggebracht, hetgeen een langzame, doch zekere verhongering zou beteekenen. Het is volkomen te begrijpen, dat de Duit sche regeering met spanning naar voedsel toevoer uitziet. Haase heeft reeds aan een Amerikaansdien journalist medegedeeld, dat de regeering sterk genoeg is om de orde te handhaven, mits Amerika maar voedsel stuurt. Hij meent, dat Lansing's voorwaarden voor de leeftochtlevering thans vervuld zijn. In Engeland is thans aller belangstelling voor de verkiezingen. Woensdagavond waren bij enkele candidaatstelling 41 coalitie-unij- nisten gekozen, 28 coalitie-liberalen, 11 ar beiderspartijleiders, sm nationalist en 27 Sinn Feiners. Uit Rusland komen de laatste dagen weer tal van geruchten over het onmenschelijke op treden der Bolsjewiki tegenover leden der keizerlijke familie. Volgens een particulier Reuter-bericht wordt bevestigd, dat de Bolsjewiki te Alapa- jefsk eenige grootvorsten en prinsen ver moord hebben. Dezen werden gedwongen in eed mijnschacht te springen, waar hun lij ken later gevonden zijn. Volgens Russische bladen zou deze zelfde groep Bolsjewiki reeds vroeger de tsaritsa'en haar vijf kinderen vermoord hebben. Deze Russische bladen gaven mede bijzonderheden over de onmenschelijke behandeling waaraan het gezin van den ex-czaar zou hebben bloot gestaan. v Een min of meer officieele bevestiging van deze geruchten blijft echter ontbreken. In China en Siam schijnt men de Nederlan ders ongeveer met Duitschers gelijk te stellen, er bestaat in allen gevalle een zekere onvrien delijke stemming ten opzichte van de Neder- landsche regeering. Naar Reuter uit Londen seint zond de Chi- neesche regeering een nota aan de Nederland- sche regeering, waarin de terugroeping ge vraagd wordt van den Nederlandsehea ge zant te Peking. De Chineesche regeering interneert reeds op grooten schaal Duitschers. De geallieerden zijn verstoord tegen de Ne derlanders en oefenden daarom pressie op den president der Chineesche republiek, om de uitnoodigingen der neutrale gezanten voor hei: presidcntieele feestmaal op Vrijdag te doen intrekken. De houding van den Ne der! andschen vertegenwoordiger terzake van de Duitsche aangelegenheden in China zou aanleiding zijn tot die houding der geallieer den. Tusschen den Nedcrlandschen vertegen woordiger te Bangkok en de Siameesche re geering schijnt ook ernstige wrijving te be staan. KORTE BERICHTEN. In de Nationale Vergadering le Wee- nen werd door de betrokken Staatssecretaris- men! Het is een schurk 1" maar hij hield zich in. Het spreekt van zelf, in zulk een oogenblik is. het de eerlijke man die verlegen is, en niet de vriendelijke en mooi pratende schavuit. Hij is meester Van den toestand. „En zoo ben je dan terug gekomen, Ne ville?" zei Jordan, terwijl hij een stoel naast hem nam, niet vermoedende, dat Neville moei te had zijn handen van hem af te houden. „Wat ben je een tijd weg geweest! En waar bed je geweest? Je hebt zeker je lotgevallen al aan onze leve vrienden meegedeeld; Ik ver lang zeer ze ook te hooren, Signora'^ eil hij maakte een buiging voor Sylvia, die juist ach ter Neville stond, met gebogen hoofd, want haar oogen, scherper geworden door de lief de, zagen dat Neville moeite had om zijn vergntwaardiging over het 'een of ander te bedwingen en begreep, dat hij volstrekt niet verheugd was dien minzamen en beleefden broeder weer te zien. „Sigriora, mijn broer en ik zijn jaren ge scheiden geweest ik durf haast niet zeggen hoe lang, maar mij schijnt het een heele le vensduur toe en ik hoop jou ook, Neville., Mijn hemel! wat zal iedereen blij zijn! Wij wij moeten een feest geven om den zwtr-l ver welkom te heeten. Wu je ons helpen het gemeste kalf te slachten, Andrey?" Andrey mompelde onhoorbaar het een of ander en Lord Marlow kwam weer eens met sen verklaard, dat de voedingstoestand en de kolenvoorraad enorme zorgen zouden baren, en tevens geprotesteerd tegen het voortdrin- gen van Tsjecho-Slowakische en Joego-Sla- vische troepen in D. O. gebied en het bezet ten van Duitsch-Tirol door Italië. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de verkiezingen in Duitschland voor de Con stituante reeds op 15 Jan. zullen plaats heb ben. De Paus wil, naar verluidt, door de Vredesfonferentie tot een schikking komen met het auirinaal. Volgens een telegram uit New-York van het Holl. -Nb. is de pers in de Ver. Staten thans van meeniirg, dat het geheele land den President moet steunen terwijl hij in het bui tenland vertoeft Kief is op de regeering veroverd door troepen der „nationale eenheid." Lord Robert Cecil verklaarde hen db schuldig zijn voor mishandeling van krijgs gevangenen met hun persoon en hun leven daarvoor verantwoordelijk. De nieuwe Spaansche regeering bestaat uitsluitend uit aanhangers van den premier, Romanones. Professor Masarijk heeft te Londen met de staatslieden der Entente geconfereerd en vertrekt nu naar Praag. De Bayr. Kurier doef onthullingen over de houding van den Beierschen kroon prins Rupprecht tijdens den oorlog. In' buitengewoon druk bezochte verga deringen te Keulen is de proclamatie van een Rijnsch-W estfaalsche republiek geliscfv De Berlijnsche garderegimenten heb ben de regeering Eberi—Haase zonder voorbehoud hun steun toegezegd. De Duitsche conservatieve partij heeft besloten mede te werken onder den nieuwen staatsvorm. Over de Hongaarsche troepen op Slo- wakisch gebied zijn de Fransche missie en dé Hongaarsche regeering het oneens; Karolyi vroeg een gemengde commissie van onder zoek. Staten GeneraaL EERSTE KAMER. Nadat gisteren 10 kleinere wetsontwerpen z. h. st. waren aangenomen, kwam aan de or de de interpellatie-' in Galicië. genomen, -Van Kol over de pogroms De heer Van K o l1 wees op het ingekan kerde anti-semitisme der Polen, zij treden thans als heer en meester in Galicië op, doch het is zeer de vraag of zii daartoe recht heb ben. Dat zal op de vredesconferentie moeten worden uitgemaakt. De Joden doen een be roep op ne beschaafde mogendheden. Neder land kan en moet Hier iets doen. Spr. stelde den minister twee vragen: le. Is'de minister bereid1 de nood*ge stappen te doen tot het bijeenroepen van een commissie van vertegenwoordigers uit neutrale landen tot het doen van onderzoek naar de pogroms in Galicië2e. bestaat er gelegenheid, en zoo ja, is de regeering bereid mee te werken de programs ter sprake te brengen op de as. vre desconferentie? De Minister van Buitenlandsche Za ken verklaarde ten aanzien der eerste vraag den interpellant niet te kunnen tegemoet ko men, o.a. omdat geen betrekkingen bestaan tusschen de Poolsche regeering en de onze. Ten aanzien van de tweede vraag wist spr. niet in hoe ver de zaak ter Vredesconferentie zal ter sprake komen; het program der con ferentie is nog niet bekend ook staat niet vast of Nederland zal worden genoodigd. Spr behield zich alle reserve voor. Repliceerend betreurde de heer v. Kol dat de minister niet tal van vervolgden te hulp wil komen, doch wel een man hier te lande ontving, die door duizenden als misdadiger wordt beschouwd. Hiji betreurde het gebrek aan moreelen moed bij den minister. De heer v. E m b d en vroeg of, indien het juist is dat van vele en ook Entente-zijden een onderzoek gewenscht wordt, het zoo on voorzichtig zou zijn dat de Nederlandschè re geering deed wat zij kon. Hij' beval een al een opmerking: „Zou je die overjas niet uit doen, Jordan, en en wat eten?" „Neen, dank je, Marlow", antwoordde Jor dan, „ik kan niet blijven. Ik moet werken en ik heb heel geschikt te Sudbury gedineerd." Neville stond op. Hij kon het niet langer uithouden. „Ik ik ga heen", zei hij norsch en alsof hij iets in zijn keel had, dat hem belemmerde in zijn spreken. „wij zullen samen gaan", zei Jordan. „Je komt natuurlijk op de Court, Neville. Ik mag mijn zoo lang verloren broeder niet uit het oog verliezen, nu hij eindelijk weer voor den dag gekomen is." En lijk tot hét heele gezelschap. mj e En hij glimlachte vriende- elschap. „Neen", zei Neville, „ik logeer „Hier!" zei de viscount en voegde er luis terend bij tot Lorrimore, „die twee vechten als hond en kat, zoodra zij buiten zijn. Ik zie in Neville's oogen, dat hij' iets in het schild voert. Je blijft natuurlijk bij ons, Ne ville." N Sylvia stak de hand uit en raakte hem smeekend aan met de toppen van haar vin- 'ers. Neville scheen haar haast vergeten te ebben, maar hij keerde zich om met een glimlach als een straal van zonneschijn over zijn donker gezicht. „Neen, dank u." zei hij, „ik heb kamers in het dorp, maar ik loop met Jordan mee zij het zwak protest'aan tegen het niet zoe ken van verbindingen met Polen. De heer Polak had gewenscht dat de mi nister mede een woord van protest zou hebben laten hooren. Hij zag niet in waarom men al thans niet zou trachten iets te doen. De heer Van Wichen wilde egi voor zichtige houding der regeering prijzen dan misprijzen en bleef vertrouwen op het beleid van den minister. De heer C o 1 ij n sprak in gelijken geest. Hij zdu wel zijn stem kunnen geven aan een motie van protest, doch niet aan een motie, welke de regeering tot ingrijpen noopte. De Minister van- Buitenlandsche Za ken ontkende ook als minister koel en bang tegenover aangelegenheden te staan. Er is aanleiding om aan te nemen dat spr., in verband met de uitlating dat andere mogend heden zich voor de zaak interesseeren, niet geheel werkeloos ten deze is geweest; was het den heer Van Kol om protest te doen geweest, wellicht had spr. zich daarbij kunnen aanslui ten, doch daarom ging het niet. Hij wees op noodzakelijke voorzichtigheid, en tevens op de noodzakelijkheid de realiteiten in het oog te houden en besloot met te zeggen dat, zoo een beroep daartoe op Nederland zou worden ge daan, spr. van gansdher harte zal meewerken tot verder voorkomen dezer gruwelen. De heer v. K o 1 diende met de heeren P o lakenv. Embden een motie in, waarin de Eerste Kamer afschuw uitspreekt over de be handeling, door de Joden ondergaan en vroeg of de regeering bereid is, zich te vergewissen dat een onderzoek door vertegenwoordii der neutrale regeeringen door de betrok regeering begeerd of aanvaard zal worden, en zoo ja, dat <^e regeering dan de noodige stappen zal doen. De motie zal worden behandeld in de vol gende vergadering. De vergadering ging tot nadere bijeenroe- ping uiteen. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting werden gisteren hervat. De heer Nolens verklaardè; dat zij die droomen van een andere partijgroepeering, niet behoeven te rekenen op de katholieken! Tot de katholieke partij behooren uit haar aard alle katholieken en zij laat zich niet ver deden in conservatieven en' democratischen. Men zal steeds te doen hebben met de katho lieke partij in haar geheel.' Na de verkiezin gen was voor de katholieken samenwerking met andere rechtsche groepen ter vormin eener parlementaire meerderheid als vanzeU aangewezen. Spr. vrdeg of de S. D. A. P. als zoodanig met mr. Troelstra alleen ver schilt inzake de opvatting en beteekenis der machtsverhoudingen. De opdracht tot kabi netsformatie was door spr. aanvaard nadat gebleken was dat van een gemengd kabinet geen sprake kon zijn. Het kabinet koè toen geen- ander zijn dan extra-parlementair of rechtsch. Daarom is het uiterste gedaan voor het laatste, omdat anders een parlementair kabinet wellicht voor lang onmogelijk zou zijn geworden. Spr. had geraadpleegd met ande re rechtsche mannen; die zijp echter buiten alle bemoeiing met de formatie gebleven. Toen bleek dat de vorming van een rechtsch kabinet mogelijk was, had spr. zich terugge trokken met het oog op gevoeligheden, die zouden zijn gekwetst als hij' zelf een porte feuille had aanvaard. De definitieve forma teur had evenwel volledige vrijheid wat be treft zijn program. Spr. wilde den 8-uurdag niet zien opgehan gen aan een internationale conferentie. Hij wilde de ouderdomsvoorziening in aanslui ting bij de invaliditeitswet. Spr. wachtte Ove rigens mededeeling af van dé plannen der're geering Van wie ae leiding moet uitgaan. Verbetering in de werkwijze der Kamer was in voorbereiding op initiatief van den voor zitter. De heer De Geer heette het kabinet wel kom. Hij1 juichtte de handhaving der schei ding tusschen de crisisuitgaven en de gewone uitgaven toe, evenals de geleidelijke vermin dering der verdedigingsbelastingen, verhoo ging van de inkomsten- en de vermogensbe- tot aan de Court." „En verder! Onzin, beste Neville! Waarom toch niet, de Cotirt is je thuis!" riep Jordan uit vol genegenheid. „Laat hemi aan mij over," en hij knikte en glimlachte. Toen1 liep hij naar de plaats, waar Andrey stond, afge zonderd van de anderen, zenuwachtig bezig in een boek te bladeren. „Hoe kon je uit Lon den gaan zonder mijl te schrijven, lieve?" fluisterde hij. „Heb je mijn brief niet gekre gen?" „Jawel," zei 'Andrey zonder op te zien. „En en je zult toch niet weigeren aan ijn verzoek te voldoen, Andrey! Ach, werke lijk, werkelijk, ik kan niet gelukkig rijn voor dat je de mijne bent de mijne onherroepe lijk." 't Gelukte haar de huivering niet te too- nen, die haar doortrilde. „En nu is Neville de beste oude Neville terug, dat is een tweede reden om niet te wachten. Hij zal mijn bruids jonker zijn, Andrey." Zij sloeg de oogen op en zag hem ernstig aan. je zal doen wat je gelegd hebt," fluister de zij haastig, „hiji ia teruggekomen arm en „Houd je verzekerd, dat ik hem behandelen zal zooals de eene broeder den andere behan delt" antwoordde hij met zachte stem, ter wijl hij haar hand vatte en die drukte. „Ne ville is trotsch zooals je weet, maar ik zal dat gevoel wel door mijn genegenheid overwin- lastingen en dronig aan op bezuiniging door uitroeiing van den administrattieven romp slomp en beperking op de militaire uitgaven. Spr. achtte opheffing der Eerste Kamer niet gewenscht. vooral nu rij op democratische wijze wordt samengesteld. Flij protesteerde te gen de valsche socialistiche voorstelling^ van de Oranjeliefde van het volk. De heer A. P. S t a a I m a n betreurde dat uit de stukken niets' blijkt van het staatkundig beginsel der regeering, wier program boven dien niets specifiek christelijks inhoudt. Spreker wenschte gerekend te worden te behooren tot de rechterzijde. Hij zou zich steeds verzetten tegen vrouwenkiesrecht en tegen! Staatspensioen. Hij kon niet met de re geering meegaan inzake instandhouding on zer weermacht. De heer Schaper hoopte dat de ex-keizer eergevoel genoeg zou hebben om uit eigener beweging ons land te verlaten, teneinde on« eenvoudig opnemen de af met het oog op St-Nicolaasavon STEUN AAN GEDEMOBILISEERDEN. (Officieel.) Zeer vele dienstplichtigen zul len, nadat zij in de burgermaatschappij zijn teruggekeerd, in verschillende opzichten steun behoeven, zoo vo<jr hun gezinnen als voor zich zeiven. Die steun betreft o. a.: 1. levensonderhoud; 2. kleeding; 3. gereed schap; 4. verhuiskosten; 5. verkrijgen van loongevenden arbeid; 6. crediet voor bedrijf* hoofden. Omtrent het verleenen van dezen steun geldt het volgende: 1Levensonderhoud. Zooals reeds te bekend gemaakt, wordt de kostwinnersvergoeding, die verwanten van dienstplichtigen genieten, nog eenigen tijd uitbetaald; nadat de dienst plichtige met verlor is vertrokken. Die tijd,is aanvankelijk bepaaid op 30 dagen, maar is nader vastgesteld op 60 dagen. Er zullen zich echter vele gevallen voor doen, waarin de kostwinnersvergoeding, die alleen voor de verwanten van den dienst plichtige strekt niet voldoende zal zijn voor het geheele gezin, wanneer de dienst plichtige daarin teruggekeerd is. In die geval len zal,vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité verdere hulp worden, verschaft. Ook zal in onderscheidene gevallen nog behoefte aan geldelijken steun bestaan na '-et verstrijken yan bedoelden termijn van 60 da- fen, doch na dien tijd zal het Kon. Nat. teuncomité zich met de volledige zorg voor de noodige hulp belasten. Verder zullen ook sommigen, die geen kostwinner voor anderen rijn en- alleen in eigen onderhoud hebben' te voorzien, zich voorloop ig niet zonder geldelijken steun kun nen redden. Ook over dezen strekt het K. N. Steunco mité zijn zorg uit. Ook voor dergelijken steun in aanmerking te komen, moeten belanghebbenden dezen aanvragen bij het Steuncomité in hun woon plaats. Bestaat zulk een comité in hun woon plaats niet, dan behoort de,aanvraag te ge schieden, bij den burgemeester. 2. Kleeding. 3. Gereedschap/ 4. Verhuis kosten. De dienstplichtigen verkrijgen de be schikking voor particulier gebruik over een Ïaar schoenen en een stel onderkleeding van urn militaire uitrusting. I werkkleeding en gereedschap en, zoo noo- dig ook in verhuiskosten, voorziet de Kon. Nat. Vera tot steun aan Miliciens. Deze ver- eeniging heeft in nagenoeg alle gemeenten een afdeeling of een correspondent. Het adres van de afdeeling of van den correspondent kan ten gemeentehuize worden gevraagd. 5. Verkrijgen' van loongevenden arbeid. Hiermede bemoeit zich in ne éerste plaats de dienst der Arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering, die o.a. door middel van ar beidsbeurzen' en correspondenten alle werk zoekenden doet inschrijven bij de arbeidsbeur zen in hun woonplaats. Het Kon. Nat. Steun comité heeft tijdens de mobilisatie teil aanzien nen. Wat! denk je dat Ik hem geldgebrek zou laten' lijden,, zoo lang ik een cent heb om met hem te deel en?" Andrey's oogen vulden zich met tranen. „Als je dat aoen wilt Hij greep dadelijk de toezegging van een spoedig huwelijk beet, waarop haar stame lende woorden doelden en bracht haar hand aan zijn lippen. „Liefste," fluisterde hij. Lord Lorrimore had hen gadegeslagen van onder zijn donkere wenkbrauwen en toen Jor dan haar hand kuste kwam hij: plotseling op Lord Marlow af. „Ik moet afscheid pemen, Marlow," zei hij met heesche stem. „Ik ga morgen weg." „Neen," fluisterde Neville geagiteerd in rijn o'or, „nog niet, wacht nog even." De arme viscount werd er bepaald verbijs terd van. „Luister eens," zei hij,jullie moest morgen hier allen komen lunchen. Dan rijn wij de verrassing van Neville's terugkomst wat te boven en zijn in staat er eens rustig in te komen. Zooals het nu is, heb ik een gevoel of ik op mijn hoofd sta." Zonder èf te bedanken óf aan te nemen, keek Lorrimore naar Andrey en ging de ka mer uit. „Ga je weg?" fluisterde Sylvia Neville toe, die naar Jordaan keek. i[Wcffs5i v-gvolgd). COIRAF" 1

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1