DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gekocht No. 290 Honderd en twintigste Jaargang. 1918 AhonnementsprHs bii Toornltbefaling d. 3 maanden f 1,65, !r. p. post! 1.90 JbwIIspbsibpiï 5 ct AdYsrtBDtleoriis 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.Y. Boek- en WOENSDAG Handelsdrukkerij Herms. Coster fi Zn.. Yoordam C 9. Tel. 3 11 DECEMBER. FEUILLETON. Binnenland. Hoewel Duitschland den oorfog verloren heeft, wilde het Duitsche volk de garde troepen toch als overwinnaars in Berlijn ont vangen. Zij hebben ten krachtigste gestreden en al moesten zij voor de overmacht wijken, na zoo vele jaren van inspanning voor het vaderland moesten deze troepen, zoo meende men in Berlijn, feestelijk binnengehaald worden. De regeering 'had uitgebreide maatregelen getroffen, de troepen zouden plechtig worden ontvangen en men zou tegelijkertijd de vrees voor contra-revolutionnaire stokerij wegne men. De intocht der garde door de Brandenbur ger Poort is, naar uit Berlijn gemeld wordt, een ontzaglijke manifestatie van volksbelang- stelling geweest. Op sftraat was het gedrang levensgevaarlijk en ofschoon duizenden sol daten hand aan hand den. doorgang voor de binnentrekkende troepen trachtten open te houden en met insoanning van alle krachten tegendruk uitoefenden, was het niét mogelijk de opdringende tienduizenden in toom te houden. Tegen de ketfingvormende troepen drukten uit alle macht weer andere soldaten, maar-een geregelde doormarsch bleef aanvan kelijk onmogelijk. Van dé binnentrekkende gardetroepen moesten mannen gelast worden bij het baanmaken mee te helpen. Een eigen lijke afzetting met gewapende cordons nad nergens plaats, zelfs niet rondom de regee- ringstribune. In het krankzinnige gedrang bleef echter onder de wachtenden een opge wekte en goedgehumeurde stemming heer- stihdn; ook zelfs bij de soldaten, ondanks hun hevig inspannend en hopeloos zwoegen bij het terugdringen der menigte. De intocht zelf was buitengemeen feqjjïtelijk om te zien. Ebert heeft aan de Brandenbur ger Poort een toespraak gehouden, waarin hij ae teruggekeerde itroepen welkom heette. Hij herdacht de dooden en de invaliden waarvoor het land zal zorgen en bracht Duitschlands wannen dank aan het leger. In treffende bewoordingen schilderde Ebert het leven der teruggekeerde troepen op de slagvelden en lichtte de veranderingen der laatslte weken in Duitschland toe. De oude heerschappij, aldus Ebert, welke als een vloek op onze daden rustte, heeft het Duitsche volk afgeschud. Het' heeft zich zelf tot meester over zijn eigen, lot gemaakt en op U rast voor alles de hoop der Duitsche vrijheid. Wij kunnen U niet met rijke geschenken ontvangen, want wij zijn arm geworden en de druk van de harde bevelen van den overwinnaar weegt zwaar op ons. Maar uit de instorting zal een nieuw Duitschland ontstaan. Duitschland is nog één. Waakt er voor, dat niet de oude el lende der kleine staten weer over ons komt en dé oude verdeeldheid ons 'land verwoest. Redt de eenheid dér Duitsche natie en gaat mdt ons aan den arbeid voor den wederop bouw. De socialistische republiek zal ae gemeenschap van den arbeid' zijn. Weldra zal het uur van den vrede slaan en de Nationale Vergadering, de vrijheid van de republiek vastleggen. In dien geest heeft Ebert tot de terug ge keerde gardetroepen gesproken. In het stadhuis van Steglitz, een voorstad van Berlijn, hebben in tegenwoordigheid van de voornaamste leden der règeering officie ren, onderofficieren en manschappen der di visie Duitsche jagers en garde cavalerie de plechtige belofte op de ondeelbare Duitsche republiek afgelegd. De Duitsche bladen begroeten de terugge keerde troepen met vreugde De Vossische Zeitung schrijft o.a.: het wel kom, in het vaderland had niet inniger kun nen zijn, ind'en Duitschland gelukkiger uit den oorlog te voorschijn ware getreden. De strijders zijn niet overwonnen, zij komen als oprechte, heldhaftige lieden terug, die voor ons allen hebben gewerkt en geleefd. Hun landgenooten brengen hun onemdigen dank. Wij begroeten hen- als medewerkers aan de stichting van een nieuw Duitschland, dat zich gelouterd opricht,, Voor de Liebknecht-groep is de aankomst Haan hsi Engelsch van Charles Caryicft 00) „Ja, dat begrijp ik en daarom zei ik: „doe dat niet," Lord Lorrimore, u moet mij geloo- ven als ik zeg dat ik een goede reden heb om u te vragen, nog een poosje te blijven, maar dat ik het u nog niet kan meedeelen." „Is het iets dat in verband staat met freule Hope?" „Ja. Luister, Lórd Lorrimore, iedereen kan zien dat Andrey niet gelukkig is; dat dat, om kort te gaan dat haar engagement met mijn met Sir Jordan haar niet gelukkig maakt en dat zou u het niet mogelijk vin den dat het engagement verbroken werd?" Lorrimore's gelaat straalde van hoop, die oprees in zijn hart. „Denkt u dat dat kan?" zei hij. „Ik denk het niet alleen, ik weet het zeker," zei Neville ernstig. „Ik zal u geen enkele vraag meer doen, mijnheer Lynne, ik zal afwachten. Alleen dit wil ik zeggenals als ik dacht dat Au freule Hope gelukkig met hem kon wezen, ik er mij aan iou onderwerpen, zonder een nieu we poging te wagen; maar ik houd niet der garde regimenten minder aangenaam, daar haar kansen öm de regeering te over rompelen na de itrouwbetuigingen der terug gekeerde troepen vrijwel verkeken zijn. Terwijl de bevolking van Berlijn de terug gekeerde troepen toejuicht, toont die van de hoofdstad van den Elzas, Straatsburg, zich bizonder verheugd over den intocht van Poin- caré, Clemenceau,- Joffre, Haig, Pétain en Foch. Volgens Reuter-berichten heeft hun intocht tot onbeschrijfelijke geestdrift geleid en heeft Poincaré in het stadhuis den Elzas als -het kind, dat lang werd ontbeerd, verwelkomd, en o. a. gezegd, dat de Elzas zijn referendum gehad heeft. Frankrijk zou geen ander dul den, niet omdat het bang was voor den uit slag, maar omdat het het denkbeeld niet ver dragen kon, dat de wenschen van den Elzas een „kwestie" genoemd zouden worden. De stem van het volk kon als een waar referen dum beschouwd worden en Engeland, de Vereenigde Staten en Italië kunnen nu over tuigd zijn van de rechtvaardigheid van Frank rijk^ eisch ten opzichte van Elzas-Lotharin- gen en over de mislukking van Duitschland's poging gedurende meer dan veertig jaar om de provincies te verduitschen. De bevolking van Straatsburg heeft bij den rondgang van den presideatieelen stoet ge toond, dat zij zoo'spoedig mogelijk alle ban den met Duitschland wil breken, om zich in de armen der ^raaschen te werpm Volgens de Belgische „Metropole" heeft de Belgische minister van buiten landsche zaken, Paul Hijmans, aangaande de Belgische ei- schen op de vredesconferentie verklaard, dat de eerste eisch aan Duitschland zal zijn de teruggave van alle gestolen miiliarden. Ete verdere verklaringen van den minister zijn ook voor ons land zeer belangrijk. Wat de territoriale wijzigingen betreft, al dus de minister, kan ik op het oogenblik geen enkele verklaring doen. Wanneer ge echter nauwkeurig tusschen de regels wilt lezen, zullen de passages in de jongste troonrede, die van de oude verdragen gewaagden, u evenveel zeggen als ik zou kunnen doen. De passages in kwestie hebben in het bizonder betrekking op het internationale verdrag van 1839, hetwelk de positie van België heeft be paald. Dit verdrag beroofde België van de voornaamste gedeelten van Limburg en Luxemburg en verrijkte den Duitschen staten bond met Belgische steden in de provincie Luik, zooals Saintvith, Eupen, Malmedy en Montjoie. Het stelde tevens Nederland in het bezit van de beneden-Schelde. Het resultaat was, dat Antwerpen bij de aanvang van den oorlog werd opgesloten en van eiken thoge- lijken steun overzee tegen den overweldiger werd ber :>fd. Door te verklaren dat het verdrag, hetwelk aldus ten nadeele van België heeft gestrekt en het van 1839 tot 1918 heeft verkleind, thans vervallen is, heeft de Koning aangetoond in welke richting de eischen van België zich zullen bewegen, en dat b.v. Nederland zijn uitsluitend recht op de internationale rivier, de Schelde, zal moeten prijs geven; een recht dat voor België zoo noodlottig is gebleken, zonder Nederland in het minst te beschermen, daaf geen der geallieerden op eenig oogen blik de Nederlandsche marine of het Neder- landsche grondgebied heeft bedreigd. De vereeniging van Luxemburg met België is thans eveneens een vraagstuk dat dezer da gen de volle belangstelling der Belgen, heeft. Volgens de „Nationale" zal, in antwoord op den wensch van de bewoners van het Groot-Hertogdom Luxemburg zich binnen kort een Belgisch regiment onder aanvoering van een Luxemburgsch officier bij de Fran- sche en Amerikaansche troepen in Luxemburg voegen. KORTE BERICHTEN. In memoranda aan de China moedigen de geallieerden ging van Noord en Zuid adn. Een Fransch decreet heeft den Elzas- Lotharingers verboden met onderdanen der regeeringen in rden de nereeni- van Sir Jordan en ik wanttrouw hem. Alt u het was met wien zij verloofd was „Dank u," antwoordde Neville met een lachje, „maar ik wensch een ander tot vrouw." „Dat heb ik begrepen, en ik wensch u ge luk." Zij waren intusschen het huis genaderd en vonden den graaf daar. „Kom binnen," zei hij, ,de lunch is gereed. Jordan is hier al een half uur geweest. Hoe hebt jullie beiden het er gisteravond afge bracht?" vroeg hij een weipig ter zijde aan Neville. Neville schudde het hoofd'. „Jordan en ik kunnen nooit vrienden wor den, Lord Marlow," zei hij ernstig. „Kom, komNu, ik hoop dat jullie vandaag tegen elkander beleefd zijt, niet waar?" „O, ja." Jordan was in de eetzaal en zat met An drey te praten. Hij knikte de twee mannen vriendelijk toe, maar met een onderzoekenden blik. Hij zag niet bleeker dan gewoonlijk en scheen zoo opgewekt mogelijk. „Waar is de signora?" vroeg Lord Mar low, „de tweede bel is vegaan." „Zij1 is boven bij Mercy," zei Andrey, „maar ze zal dadelijk beneden komen. Heb je al ge hoord van Sylvia's vriendin, Neville?" vroeg zij, „Neen, nog niet veel. Be moet nog vrij: wat ge N Centrale mogendheden handel te drijven. Aan het departement van Buitenland- sche Zaken te Londen wordt tegengesproken, dat aan Duitschland nieuwe voorwaarden voor den wapenstilstand zouden zijn opge legd. Het vermogen van het Pruisische Ko ningshuis is in beslag genomen. Het Nobelcomité heeft geen aanleiding pvonden den voorgestelden candidaten den 'obetprijs voor 1918 uit te reiken. Het be drag blijft volgens de regelen der stichjing voor het volgende jaar, liggen. t— Volgens den New-Yorkschen redacteur van den Matin zullen de koningen vdn En geland, België en Italië en Poincaré in 1919 een bezoek aan Amerika brengen. Mc. Adoo heeft machtiging aan het congres verzocht tot verdere leeningen aan de geallieerden. De Duitsche regeering protesteerde te gen het verbod van Fooh betreffende het ver- heer tusschen de beide Rijnoevers. De groot-industrieelen in Rijnland1 en Westfalen hebben geen plan tot afscheiding van Duitschland en tot oprichting van een Rijnsch-Westfaalsche republiek. De Rote FcÜtne pleit voor het treden der omifhankelijke socialisten uit de regeering. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Na beëediging van het nieuwe lid, den heer Van Rijzewijk, werd gisteren voortgegaan met de 'algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. De heer van Ravensteij' n verklaar de, dat de revolutionnaire club obstructie zal gaan voeren als haar wederom een interpella tie zal worden geweigerd en dat de heer Wijn koop en hij niet zullen deelnemen aan de al gemeene beschouwingen wegens de rantsoe neering van den spreektijd. Zij hebben afge zien van 't voornemen in staat van beschuldi- gingstelling der vorige regeering voor te stel len, omdat de politieke verantwoordelijkheid van de ministers in onze wet slechts een fictie is Zij eischen op dit punt wetsverande ring. omdat ook deze regeering 'in staat van beschuldiging moet worden gesteld. Devoorzitter hoopte dat de Kamer zich door de bedreigingen met obstructie niet zal laten weerhouden een interpellatie te weigeren als daartoe reden is. De heer Snoeck Henkemans vroeg wat de regeering doet tegen de schriftelijke campagne die in het buitenland tegen ons land wordt gevoerd naar aanleiding van het verblijf van den ex-keizer en het doorlaten van Duitsche troepen. Hij vroeg den voor standers van staatspensioen het verband tus schen pensioen en behoeftigen los te laten om tot een compromis te kunnen komen. De heer De Monté Verloren drong aan op zuiniger inrichting van de departe menten en zoo spoedig mogelijke opheffing van de nieuwingestelde departementen. Hij wenschte een verteringsbelasting en een belas ting op waardevermeerdering van alle ver mogen. De heer Kooien achtte de grens dér di recte belastingen vrijwel bereikt. Hij drong aan op spoed met de tabaksbelasting en be streed een eenzijdige heffing van de waarde vermeerdering alleen van onroerend goed. De heer K o 11 h e k wenschte erkenning ook van de bij het Nationaal Arbeids-Secre- tariaat aangesloten vakvereenigingen. Hij zou alleen, medewerken aan ontwerpen die de machitverhoudinigen ten gunste van arbeiders veranderen. De heer K r u y t (vrijwel onverstaanbaar) verdedigde de beginselen van den bond van chr isten-aocial isten. Minister Ruys die Beerenbróuck achtte met het oog op dé tegenwoordige con stellatie nadere overweg'ng van bouwplannen voor het Kamergebouw gewenscht. Het zou ook aan de regeering aangenamer zijn geweest, als de ex-keizer ons land niet tot wijkplaats had gekozen. De troonsafstand had' 9 November plaats, dus vóór de komst hier te lande Hij kwam dus als privaat per soon en diit zonder dat de regeering recht- nieuws hooren." Terwijl ze aan tafel plaats namen, deelde Lord Marlow mede, dat hij aan zijn vrouw getelegrafeerd had. „Ze kan met den avond- trein hier zijn," zei hij in zijn handen wrij vende. „Ik heb haar niet verteld, dat jij' hier bent, Neville." „Lady Marlow zal zich evenzeer verheugen als wij allen," zei Jordan met een broederlijk lachje. Op dat oogenblik kwam Sylvia binnen. Zij liet haar lieve oogen over het geheele gezel schap gaan, maar liet ze een oogenblik op Neville rasten, en toen, met een buiging en glimlach voor allen, ging zij op haar plaats zitten naast Lord Marlow. „En hoe gaat het met Mercy vanmorgen, lieve," vroeg hij. „Mag ik u een stukje kip ge ven Toe Neville, geef de kip eens door voor de Signora." Neville sneed met bevende hand een vleu geltje af. Waarom was ze niet even blijven staan en had in 't voorbijgaan een woordje tot hem gesproken? Had hij haar beleedigd? Ach, het was heel duidelijk dat zijn kleine Sylvia klein was ze niet langer niet meer om hem gaf. „Zij is niets beter zei Sylvia met zachte stem, „en toch heb ik moeite gehad haar te overreden in bed te blijven. Ze wil naar Lon den." streeks of zijdelings vooraf iets van die komst wist. Na tien troonsafstand kon van intemee- ring geen sprake zijn, terugkeer kon niet wor den gevorderd om de eeuwenlange tradities van het gastrecht. De regeering kan zich op geen ander standpunt stellen dan dat van gastrecht en het voldongen feit. Iedere poging om daarin bewijs van onneutrale houding te doen zien moet worden afgewezen en toch moet het verblijf hier te lande slechts als voor- loopig worden beschouwd. De loop der ge beurtenissen moet worden afgewacht. .Nog geen enkele mogendheid heeft bezwaren inge bracht tegen het verblijf. Een eventueel ver zoek om uitlevering zal worden getoetst aan wet en traotaat. He oefenen van invloed in een ander land door den ex-keizer zal niet wor den geduld. Wat het doorlaten der Duitsche troepen be treft, de regeering had het recht de doorlating te weigeren. Het zou echter strijdig zijn ge weest met het belang van Bdgië. Interneering en onmiddellijke vrijlating zou een schijnver toning zijn geweest. Voor voorafgaand'over leg met de entente was geen tijd. De regeering doet het mogelijke om het buitenland beter in te lichten. De minister verklaarde dat het sociale pro gram niet gevolg is van dreigementen met re volutie; het program, dat spr. zal ontwikke len, is in hoofdzaak het program waarop de heer Aalberse zich bereid verklaarde het mi nisterie te aanvaarden Te wachten is de in stelling van een hoogen raad van arbeid, waarin vertegenwoordigers van de organisa ties van werkgevers en werknemers zullen zitting hebben wettelijke regeling van tien arbeidsdag op de basis 8-urigen arbeidsdag en 45-urige arbeidsweek, met verbod van Zon- dagsarbeid en nachtarbeid waar eenigszins mogelijk en met vrijen Zaterdagmiddag. In middels zal de 8-urendag voor rijkswerklie den en in bestekken voor rijkswerken worden ingevoerd. Huisindustrie zal krachtig worden bestreden door de instelling van loonraden. Voorts zijn te wachten ontwerpen betreffende den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen, regeling van het collectief arbeidscontract, voorloopige betere regeling van beslechting van arbeidsgeschillen in af wachting van de wijziging der wet op dè Ka mers van Arbeid, opneming van landarbei ders in de ongevallenwet en van ziektebehan deling van niet-arbeiders in de ziektewet. Voor de invaliditeits-verzekering zal de pre mie geheel door de werkgevers moeten worden betaald. Voor de ouderdomsrente zal de leef- opgeno- men. Voor nieit-arbeiders zal vrijwillige verze kering mogelijk worden gemaakt, waarbij het Rijk de administratiekosten betaalt en aan vrijwillige verzekering nog andere .voordeden zullen worden verbonden. In plaats van 80 zullen 40 raden van ar- beid worden ingesteld. Onder de ongevallen wet zullen alle bedrijven worden gebracht die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De regee ring acht spoedige opneming van zeevaren den en, zeevisschers in de ongevallenwett ge wenscht. Na de voorbereiding dezer maatre gelen zal de Minister van Arbeid de algehee- le herziening der arbeidswetgeving1 ter hand nemen ter verkrijging van meer eenheid. In voorbereiding is de woningtelling. Het verstrekken van voorschotten voor woning bouw zal worden vergemakkelijkt, de bouw van middenstandswon ngen zal worden be vorderd, de gezondheidswet zal grondig wor den herzien. Tuberculose en geslachtsziekten zullen krachtiger worden bestreden, de drink watervoorziening krachtiger worden1 bevor derd Het militair vraagstuk zal in vollen omvang worden herzien zoodra de toestand beter is te overzien. Er zal 100.000 worden beschikbaar gesteld voor studiebeurzen voor minvermogenden. Bij de aanvaarding van de kabinetsformatie heeft de formateur zich volle vrijheid van program voorbehouden. De regeering steunt op de resgtsche beginselen. Zij wil echter gematigd o#eden. Tegen de S. D. A. P. zal verdubbelde behoedzaamheid noodzakelijk zijn. Voor de benoeming van so ciaal-democraten tot ambten zal voortaan de aflegging van duidelijke verklaringen noodig ',,Als er iets is dat ik voor haar doen kan," fluisterde Jordan, altijd klaar met zijn sym patic en gereed om te helpen. Sylvia schudde het hoofd. „Ik heb e^n dok ter laten halen," zei ze. „Het is zulk een lieve vróuw," merkt Lord Marlow op. „Je hebt haar nog niet gezien, is 'twel, Jordan - „Neen, ik heb dat genoegen nog niet ge had, maar ik heb door Andrey en de Signora van haar géhoord en hoop dat zij spoedig hersteld zal zijn. Het moet een beste vrouw zijn, daar ze zich de niet genoeg te waardee- ren vriendschap heeft verworven van de Sig nora," voegde hij er bij met een buiging tot Sylvia. Zij zetten de maaltijd voort. Het was een zonderlinge lunch, ze zagen er allen uit als menschen die boven een vulkaan zitten en doen of ze dat niet weten. Andrey en Sylvia spraken fluisterend en Neville en Lorrimore zeiden bijna geen woord.Lord Marlow's vroolijkheid was gemaakt, hetgeen zoo duide lijk was als glas. Jordan alleen scheen vol maakt op zijn gemak en nam de conversatie op zich met minzame beleefdheid. ten een blijde gebeurtenis als Neville's terug komst niet ongemerkt laten voorbijgaan alsof het een zaak van geen beteeken is was. Wat zijn en handhaving van die voor November 1948 zal niet zoo voetstoots gaan. Zoolang de S. D. A P. als zoodanig niet tie revolutie, verloochent, zal zij niet als andere partijen kunnen worden beschouwd. Zoolang deze re geering aan het bewind is, zal boven de drie kleur de oranjewimpel wapperen. Ten 5 uur 15 werden die beraadslagingen verdaagd' tot heden 1 uur. MINISTER-CRISIS BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Maasbode noemt de kans groot, dat jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, minister '>an Buitenlandsche Zaken, zijn portefeuille zal neerleggen. In dat geval zoü de beer jhr. mr. De Marees van Swinderen, onze gezant te Londen, hem opvolgen. Ofschoon het blad te bevoegder plaatse geen bevestiging van dit bericht kon krijgen, iieeft De Maasbode toch reden om het voor juist te houden. DE SCHELDE EN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Uit Brussel meldt men aan de N. R. Ct. In de Independance Beige van hedenoch tend geeft de bekende rechtsgeleerde profes sor Nys een hoofdartikel over de Schelde en Zceuwscb-Vlaanderen. Hij gaat ;n het kort aan de hand van de tractaten en van de histo rische ontwikkeling na, hoe de tegenwoordi ge toestand ontstaan is. Volgens prof. Nys heeft ons land de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen steeds op nalatige wijze behan deld, dit gebied eigenlijk als stiefkind be schouwd en uitsluitend op het oog gehad, de belangen van het oorspronkelijke moederland te dienen. Hij vindt de kwestie van de volledi ge bevrijding van de Schelde van het hoogste gewicht voor België en beweert, dat de stui ting van de rivier voor oorlogsschepen van groot nadeel voor België is geweest. Intus schen wil hij volstrekt geen pijnlijke en ge vaarlijke incidenten tusschen ae beide landen uitgelokt zien, maar zou veeleer het vraag stuk op minnelijke wijze willen regelen. Want zijn'de Belgische argumenten juist, dan moet zulk een schikking bij gemeen overleg niet moeilijk te vinder, zijn. AMERIKAANSCHE UITVOER- VERGUNNINGEN VOOR NEDERLAND. De „War-Trade-Board" deelt mede: Door de handelsovereenkomst tusschen Ne derland en de geassocieerden zijn de voir gende bepalingen van kracht geworden: De uitgifte van uitvoervergunningen voor Europeesch Nederland worden onmiddellijk geldig. Vorige bepalingen worden ingetrok ken. Exporteurs moeten Uitvoervergunningen aanvragen bij het oorlogs-export-bureau te Washington, en een verklaring overleggen van een Hollandsch importeur, erkend door de N. O. T. Aanvragen voor uitvoer naar Nederland van alle producten worden thans in behandeling genomen. Alle ladingen moe ten aan de N. O. T. geconsigneerd zijn en onder Nederlandsche vlag varen. STATENVERKIEZINGEN N.-HOLLAND. D communistische partij zal aan de Pro vinciale Staten-verkiezingen in, Noord-Hol land zoo mogelijk in alle kieskringen deelne-, men, met één lijst van tien personen. Deze lijst i3 door de daartoe aangewezen commissie als volgt opgemaakt: 1. Ceton (Amsterdam); 2. Vader (weesp); 3. Alex Visser (Amsterdam); 4. mevr. Mensing (Bloemendaal) 5. Brom- mert (Uitgeest)6. v. d. Glas (Hilversum) 7. Posthumus (Amsterdam): 8- Coerman (Bussum); 9. Langenberg (Bloemendaal); 10. Vreebrag (Assendelft). ONGEVALLENVERZEKERING VOOR JOURNALISTEN. Mr. Joh. Belinfante schrijft in „De Loods" oa.: „Uit de mededeeling van Minister Ruys de Beerenbróuck aan de R. K. handelsreizigers valt met vrij groote zekerheid af te leiden, dat ook de meeste journalisten eerlang in de Ongevallenwet zullen zijn opgenomen. Wij zeggen: de meeste, want de journalisten, die niet ifl dienst zijn van industrieele- of han dels-ondernemingen. zouden er niet onder val len, derhalve niet ae zelfstandige: correspon denten, de journalisten-eigenaars van bladen, zegt u allen van een groote tuinpartij voor de gezamalijke pachters of liever voor ieder een?" en hij zag glimlachend het gezelschap rond. Neville bromde iets. „Heel geschikt!" zei de graaf. „Dat is een prachtig idee. Jordan - nietwaar, Andrey?" „Ja," stamelde Andrey. „Dan zal het geschieden," zei Jordan met een vroolijk hoofdknikken. „Neville is zoo be scheiden dat hij liever het gemeste kalf niet zou laten slachten; maar dat mag niet. Laat eens zien, zullen wij het bepalen over van daag over acht dagen ij zweeg plotseling en de overigen, omkij kende om te zien wat hét afbreken van de minzame stem veroorzaakt had, zag hem naar de glazen deur staren, waar hij tegen over zat; zijn gezicht was plotseling spierwit geworden tot ae lippen toe, zijn oogen zagen verschrikt. „Hé! wat is eb?" vroeg de heer Marlow. Jordan stond op. „Neem mij niet kwalijk," zei hij haastig en hij deed een paar schreden in de richting van de deur; maas voordat hij die bereikt had, werd zij opengeworpen en een man verscheen op den drempel. - (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1