DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gekocht No. 291 Honderd en twintigste Jaargang 1918 Abosgemsntsprlis bii voorolttietallig t. 3 maanden f 1.85. fi. d. jostl 1.90. Bewlisnummeri 5 ct JdHitenliejrlii 15 cl 1. regel, grootero letters naar elaatsmlmte. Br. fr. H.V. Baak- so DONDERDAG BaadelsMkerli Berms. Castsr 4 Ze., Min C 9, Tel. 3 12 DECEMBER. FEUILLETON. Binnenland. Lloyd George trekt nog altijd het land door en houdt in verschillende plaatsen pak kende redevoeringen. Te Bristol heeft hij verklaard, dat de wet op den militairen dienstplicht is aangenomen in tijd van nood, maar dat zij thans feitelijk overbodig is geworden. Of in de toekomst nog dienstplicht noodig is, aldus Lloyd George hangt alleen af van de vredesvoorwaarden De Centralen en Rus land hadden te samen 12.000.000 man onder de wapenen en de vredesconferentie zou een bespotting zijn als deze legers weer op de been werden gebracht. De groote legers zijn een zware last en er bestaat volgens den Brit- ~chen premier nog een groot verschil tusschen een aanvalsleger als het Duitsche en een .verdedigingslegers als het Engelsche. Zoo is b.v. in Lloyd George's oogen de ma rine enkel een verdedigingswapen. De Duit sche vloot heeft Engeland eeuwen lang voor invallen gespaard en het land is daarom niet voornemens haar af te schaffen. Lloyd Georgé wil dus ter gelegenheid van den volkerenbond de voornaamste str ijdkrach ten van alle landen naar huis sturen behalve die van Engeland. Engeland kan zijn vloot nu eenmaal niet missen. Of dat niet in strijd is met het program van den volkerenbond en of Amerika hier ge heel mee accoord zal gaan, zal bij ds bespre kingen op de vredesconferentie wel nader blij ken. Lloyd George achtte het rechtvaardig, dat de verliezer het gelag betaalt, te meer nu de oorlog Duitschland minder heeft gekost dan Engeland, dat een groot leger in het leven moest roepen, een reusachtige vloot onder houden en voor de veiligheid ter zee moest zorg dragen. Duitschland moet volgens Lloyd1 George betalen tot de uiterste grens zijner capaciteit Vóór den oorlog werd Duitschlands vermo gen geschat op 15 a 20 milliard pond ster ling. De rekening bedraagt 24 milliard, zoo dat Duitschlands vermogen niet genoeg is. Waarschijnlijk is Duitschlands vermogen echter vroeger onderschat. Lloyd George wilde geen sterk bezettings leger voor onbepaalden tijd in Duitschland laten, en wilde dat de interest voor het geld niet zou worden betaald door tegen honger- loonen vervaardigde artikelen op de Engel sche markt te brengen. Lloyd George wilde den keizer en den kroonprins ter yerantwoording roepen, en de Duitschers in Engeland zullen worden ver dreven en er niet meer terugkeeren. In tegenstelling met Lloyd George heeft de Britsche minister Barnes in zijn ver: zings- rede te Glasgow gezegd, dat hij er niet voor was om groote oorlogsschattingen te eischen, die Duitschland toch niet zou kunnen beta len. Maar hij wilde, dat vergoeding zou wor den gegeven voor alle daden, die in strijd met het internationale recht en met de men- 6chelijkheid waren gepleegd. Hij zou willen, dat het EHiitsche volk ton voor ton de scheepsruimte teruggaf welke het had vernie tigd. Barnes wilde de Duitsche koloniën, de eilanden in den Grooten Oceaan, Mesopota- mië en Palestina niet teruggeven en evenmin iets weten van eenige beperking van de Brit sche vloot. Dg groote crisis in de katoenindustrie komt thans in Engeland 't besef van éénheid en gelijkgezindheid wel wat wreed verstoren. Geen van beide partijen is nog tot toegeven bereid. De arbeiders wenschen 40 pet. loons- verhooging, daar volgens hen de werkgevers in 1918 groote winsten gemaakt hebben. De werkgevers ontkennen dit niet. maar verkla ren, dat die opbrengst noodig is om de toe komstige mededinging te kunnen volhouden. Door een tekort aan garens zal wellicht bin nen weinige dagen de helft der weverijen ge sloten moeten worden. Te meer daar vertegen woordigers van de wevers thans reeds 50 pet. loonsverhooging verlangen, wat een verhoo ging, van 8214 pet. van de loonen in vredes tijd beteekent. Naan test Engelach van Charles Garvice. 09) Sylvia uitte een kreet van schrik en keerde zich als 'tware om bescherming naar den graaf. „Lavarickklonk het van Neville's lippen, terwijl hij opsprong. Het was Lavarick, wanhopig, waanzinnig door dronkenschap en woede. Zijn kleeren waren verscheurd, zijn gezicht doodsbleek, zijn oogen met blóed beloopen. Hij hield de deur vast en had de oogen strak op Neville gevestigd met een uitdrukking van haat, waardoor zijn leelijk gezicht iets duivelsch kreeg. Jordan vloog naar hem toe en greep hem bij den arm. „Ben je krankzinnig?" zei hij met sissend geluid; maar Lavarick schudde hem van zich af „Laat mij. los!" gilde hij heesch. „Het spel is uit; zij zitten mij op de hielen. Ik ben het kwijt; maar ik zal'mij wreken op hem, voor dat ik gevat worden hij wees op Neville. „Zie je hem allemaal zie je hem? Het is een schavuit Hij wilde op hem toe springen, maar Lor- Lloyd George heeft reeds getracht een schikking te bewerken en ontbood den presi dent en den secretaris der katoenspin ners- vereeniging en die van de Card Room Wor kers Amalgamation naar Londen, om té be raadslagen hoe de staking van 100.000 ar beiders in de katoenspinnerijen beëindigd kan worden. sj dat vol- kabinet verkiezingen voor de constjtueerende vergadering zullen worden gehouden in de tweede week van Januari. pit besluit is van belang omdat de verkie zingen zullen worden gehouden in uitsluitend Hongaarsche gebieden, hetgeen een eersten stapt beteekent naar de erkenning van den nieuwen staat van zaken. Verwacht wordt dat graaf Karolyi en zijn partij, tesamen met de radicale en gematigde socialistische partijen, een groote meerderheid zullen behalen. De Franschen en Belgen verliezen in hun overwinningsroes wel eens uit het oog, dat er ook nog een program voor den volkerenbond bestaat, dat hunne goedkeuring erlangd heeft en dat de Entente strijdt vóór het zelfbeschik kingsrecht en tegen onverdedigbare annexa ties. 1 De opperburgemeenster van Koblenz heeft in een vergadering van den arbeidersraad verklaard, dar hij ust volkomen betrouwbare bron kon mededeelea, dat de FiauscHen van plan zijn den gehceien Rijnoever in ie lijven, waartegen slechts Amerika zich wellicht ver zetten zal. De opperburgemeester wil, om krachtiger tegenover het buitenland te staan, zoo spoe dig mogelijk de tegenwoordige rijksregeering officiéél door het Duitsche volk erkennen en den Rijksdag daartoe te Koblenz of Kassei bijeenroepen. Wat de annexatie-begeerte der Belgen be treft, deelden wij reeds vroeger mede, dat de Belgische gezant in Den Haag er dezer da gen op wees, dat de Cercle Maritime te Brus sel, die onvervulbare eischen aan Nederland stelde, geen officieel karakter bezit. Uit Brus sel wordt thans evenwel gemeld, dat het cen trale comité van de Kamer van koophandel zich met algemeene stemmen met de motie der Clercle Maritime vereenigd heeft. De annexatie-begeerte begint dus in Belgische kringen meer en meer een officiéél karakter te krijgen. KORTE BERICHTEN. Andrassy, oud-minister van Buitenland se Zaken der Donaumonarchie, heeft een beroep op de geallieerden gedaan om Honga rije niet te vernielen. Op de rijksconferentie der onafhankelij- ken té Berlijn is het voorstel tot herziening der beide sociaal-democratische partijen ver worpen. l Volgens Havas zal een Poolsch-Anuri- kOansche"divisie de Duitsche provincie Silezië en Posen gaan bezetten. Lord Robert Cecil behandelde in een rede het vraagstuk van het door Duitschland aan de geallieerden te betaken bedrag. In het Duitsche departement van Bui- tenlandsche Zaken hadden persoonsverwisse lingen plaats, mede in verband met de reor ganisatie van dit departement. De Duitsche staatssecretaris Bauer heeft voorgesteld de bestaande moeilijkheden tusschen de. Donaulanden onderling uit den weg te ruimen. Op het te Tjernowitz gehouden natio naal congres voor de Boekowina, waar de Roemeensche, de Poolscbe en de Duitsche nationaliteit vertegenwoordigd waren, weid met algemeene stemmen de onvoorwaardelijke aansluiting bij Roemenië afgekondigd. Volgens de Daily Express is er overleg gepleegd tusschen Engeland en de Ver. Sta- icn in zake het vraagstuk der vrije ree. In het Noordelijk deel, van Baden zou e°n streven merkbaar zijn otn van ae vroegere Koer Palts een nieuwe republiek te maken, met Mannheim als hoofdstad. De vroegere Russ;sche min is ter-pi evi dent Trepof komt op voor een vertegenwoor- rimore had het oog op hem gehouden, hij greep zijn armen en wrong ze samen achter op zijn rug. Lavarick worstelde met de kracht van den waanzin, maar het duurde niet lang, want plotseling moest hij het opgeven en hij gende wees hij met het hoofd naar Neville, die hem met hevigen toorn aanzag. „Die man is niet geschikt om hier aan te zitten met menschen zooals jullie bent! Het is een schurk!" „Neville, ken je dien man?" riep Lord Marlow uit, verbaasd en verontwaardigd. „Ik ken hem," zei Neville. „Ja, ik ken hem en hij kent mijviel Lava rick uit. „Vraag hem wat hij: gedaan heeft met mijn dochter, met mijn arme dochter, die hij ongelukkig gemaakt en verlaten heeft! Vraag hem wat hij met haar gedaan heeft! Ver vloekt, vervloekt is hij!" en hij maakte een nuttelooze poging om zich los te maken. „Kijk naar dien fijnen mijnheer! Hij heeft geen woord te zeggenWaar is mijn Rachel, jou schelm?" Het is volkomen waar: Neville had geen woord te zeggep, want verbazing had hem met stomheid geslagen. „De man io krankzinnig!" zei hij eindelijk. „Krankzinnig, ben ik dat?" gilde Lavarick met schor geluid. „Neen, ik ben niet krank zinnig! Antwoord, jou schelm. Waar is zij Je weet het niet het kan jou niet schelen! digin^x van Rusland op het vredescongres. 'olgens Hongaarsche bladen hebben socialisten in P,oemerdè de communistische re publiek uitgeroepen, Ook tiaase hield bij den iniocht in Ber lijn van de gardedivisies èen toespraak, waarin hij de soldaten aanspoorde mede te werken aan de verbroedering der menschen. De uitvoerende Raad der Arsolraden te Rerlïn toont zich bezorgd over de groot', hoeveelheden munitie, welke de gardeiroepm hebben medegebracht. De volksgemachtigden waarschuwer. het Duitsche volk in een manifest tegen plan nen tot afscheiding. Long, de Eièesche minister van Kolo niën hield een rede over Duitsche gruwelen in Afrika. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting wgrden gisteren voortgezet. De Minister van Financiën deelde me de, dat behalve de kindertoeslagen aan som mige categorieën, die weinig of niet profitee- ren van het rapport-Stork, ook duurtetoesla- gen zullen worden verleend. In 1919 zal uit de oorlogswinstbelasting 20 millioen worden beschikbaar gesteld voor de gemeenten. De regeering hoopt op spoedige behandeling van de verruiming van het belastinggebied van de gemeenten. Ter dekking van het normale tekort voor 1919 zal de minister behalve ver dubbeling van het kwitantiezegel ook verhoo- van enkele andere zegels voorstellen. let suikerpotje zal het laatst worden aan gesproken. Onder den last van de delging van de crisisschuld zal ook het nageslacht gebukt moeten gaan. Heffing ineens was piet juist het middel om van de schuld af te ko men en zou een groot deel van het nationaal vermogen vorderen. Annuleer en van de staatsschuld zou ondemocratisch zijn, zou ook niet het minst de kleinen treffen. Het beste middel zou zijn heffing van ver dedigingsbelastingen en dit ook tot dekking van tekorten in de toekomst, en sterke uitbrei ding van de indirecte belastingen. Uit de in directe belastingen zijn de 200 250 milli oen, die per jaar meer zullen noodig zijn, niet te vinden. Niet onmogelijk is dat zal worden voorgesteld de oorlogsbelastingen met 31 Dec. 1918 te doen eindigen. Wat de directe belastingen betreft wil de regeering nog behalve verhooging der vermo gens- en bedrijfsbelasting, verhooging der mijnrechten, loodsrechten, rijksschoolgelden, kadasterrechten.' Verdér echter zullen in aan merking moeten komen een plaatskaar ten be lasting, heffing op tabak en sigaren, een fis cale doch niet protectionnistische tariefsher ziening en uitbreiding der accijnzen op genot en weeldeartikelen. O.a. zullen worden voorgesteld accijnzen van 2 per K.G. thee, van 0.50 per K.G, koffie en bovendien óp cacao, een advertentie- belasting, een belasting bij de aanschaffing van rijwielen, automobielen en vaartuigen. A Is staatsbedrijven wil de regeering opvatten de electrificatie, het mijnbedriji en de verle ning. De 'beer Marchant repliceerde. Spr. achtte de verklaringen der regeering omtrent het doorlaten van de, Duitsche troe pen en het verblijf van den Duitschen ex-kei zee afdoende. De regeering had niet anders kunnen doen. Spr. meende, dat annexatie van een deel van ons land nooit zal kunnen plaats hebben, dan na een nieuwen oorlog en zegde de medewer king van de vrijzinnig-democraten toe aan de regeering bij de afwerking van haar sociaal program. De heer D e M u r a 11 repliceerde. Hij was niet tevreden over de medeaeelingen van de regeering, ten aanzien van de ouderdoms voorziening. Spr. zou echter eveneens de re geering steunen bij de uitvoering van haar sociaal program en zeide ook loyaal te willen medewerken aan de uitwerking van art. 192 der Grondwet. Spr. stelde een motie voor om 'het ouder domspensioen te verhoogen tot 3 en 5. O, was ik nog maar één dag vrij geweest! Waar is mijn dochter,'mijn Rachel?" Lord Marlow keek ze beurtelings aan. „Waar raaskalt de man toch over? Andrey, Signora, gaat de kamer uit." Zij bewogen zich geen van beiden. „Is er iets waar van hetgeen de man zegt, Neville?" vroeg hij ern stig. Neville schudde het hoofd. „Hij is krankzinnig," zei hij. „Ik ken hem Er is geen grooter schavuit clie nog op vrije voeten rondloopt en niet opgehangen is; maar van zijn dochter weet ik niets. Hij heet Lavarick. Hij is een struikroover. Lord Lorri- more kent hém." „Je liegt! Je hebt haar ongelukkig ge maakt!" schreeuwde Lavarick. „Hot is waar," schreeuwde hij met heesche stem en zijn met bloéd beloopen oogen op de anderen vesti gend, zei' hij„Als ge mij niet gelooft, vraag het dan aan Sir Jordan, zijn eigen broeder, vraag het aan hem!" Hij draaide zijn hoofd om en zei op strengen tooit: „Zeg het hem. Je weet dat het waar is." Jordan liet het hoofd hangen en zuchtte. „Geloof mij, Neville," fluisterde hij. „Het is beter te bekennen dat je gedwaald hebt" Neville keek hem aan. „Wat!" zei hij met een onheilspellende stem. „Ge ziet," zei Lavarick, „zijn eigen broeder pr< Mi De heer Dresselhuys achtte de hou ding der regeering ten aanzien van den door tocht der Duitéche troepen en het verblijf van den ex-keizer volkomen correct. De heer Van Ravesteijn meende dat de reactie troef is. Hij' was van oordeel dat ons land den Duitschen ex-keizer hier had moeten toelaten, evenals, naar spr. vernam, Zwitserland hem den toegang weigerde en hem in ieder geval naar Duitschland had moeten terugzenden om hem over te leveren aan de rechtbank van het Duitsche volk: Dan had deze regeering den ongunstigen indruk, gewékt door de beslist pro-Duitsche houding van de vorige regeering, niet versterkt. Spr. rotesteerde tegen de uitlating van den heer 'archant dat zelfs annexatie van ons land geen reden zou mogen zijn tot oorlog. De heer Van Groenendael verklaar de dat alle beweringen omtrent zijn z.g.n. pogingen om de annexatie-plannen van Bel gië te bevorderen onjuist rijn. De heer Schaper meende dat op de houding vhn de regeering inzake de Ehiit- sche troepen en het verblijf van den ex-keizer niets valt aan te merken. Op spr. had het regeeringsprogram in het algemeen een gutnsigen indruk gemaakt. Het bevat veel aantrekkelijks. Wat omtrent den 8-urendag wordt voorgesteld schijnt evenwel onvoldoende door beperking tot werkplaatsen en fabrieken. Zijn niet onvermengde vreugde was geheel vergald door de rede van den mi nister van financiën. Spr. protesteerde tpgen de inquisitie die de minister van'binnenland- sche zaken wil oefenen inzake dé benoeming van sociaal-democraten ;n openbare ambten. Spr. verklaarde dat de revolutie welke de S. D. A. P. wil met geweld niets te maken heeft. De heer Dresselhuys vroeg de regee ring te willen meededen welke motieven de justitie en de militaire overheid hebben geleid tot huiszoeking bij den heer Van Groenendael. Ten 5 uur 15 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden 1 uur. Heden (Donderdag 12 Dec.) te 12 uur zal in de afdeelingen onderzocht worden het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot het aan- aan vdn eene geldleening of leeningen van 350 millioen ten laste van het Rijk. VISSCHÈRSGAREN VAN VLAS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Teneinde de hoeveelheid' katoenen garens welke ter beschikking van de visscherij was gesteld zoo lang mogelijk te doen strekken, werd' in October door het Rijkskantoor voor Visscherijbenoodigdheden bepaald dat voor- loopig geen grovere nummers katoengaren zouden worden aangemaakt dan no. 30/32. In de behoefte aan dikker garen zou dan voorzien moeten worden door het gebruik van Visschersgaren uit vlas vervaardigd. Aanvankelijk waren de visschers aangewe zen op de soorten die door de verschillende fa brikanten in den handel gebracht werden. Bij vele visschers bestaat eenter een vooroordeel tegen het vlasgaren, daar zich onder de aan geboden soorten1 dikwijls garen bevindt van slechte kwaliteit. Het is gebleken, dat dit garen afkomstig is van ondeugdelijk vlas dat aan de spinners was gelevrd en dat niet geheel gezuiverd kon worden. Sedert 1 Dec. jJ. is nu een regeling in wer king getreden, welke door het Rijkskantoor voor Visschërijbenoodigdheden getroffen is met de fabrikanten van visschersgaren van vlas en waarbij gewaarsborgd wordt, dat de ze fabrikanten van den spinner prima kwa liteit ééndraadsgaren ontvangen, terwijl aan den spinner prima schoon vlas toegewezen wordt. De fabrikanten van vischersgaren rijn nu in staat ook prima vischersgaren te leveren, dat met voordeel ter vervanging van katoen garen gebruikt kan worden. De fabrikanten hebben de slechte soorten, die zich nog in omloop bevonden, teruggeno men, zoodat thans uitsluitend prima kwaliteit ter beschikking wordt gesteld. Als zekerheid, dat de geleverde soorten zullen voldoen aan dei gestelde eischen wat betreft kwalitieit en afwerking zijn bij het R K. v. B door de fa brikanten standaardmonsters die daar steeds te bezichtigen zullen zijn gedeponeerd, heeft het mij gezegd dat het waar is. Hij is ook een leugenaar en ik zou hem ook niet ge loofd hebben, maar hij bewees het mij. Hier jij," en hij riep een van de knechts die binnen gestormd waren: „voel in mijn borstzak; daar zit een briet in." De graaf nam den brief aan en reikte hem bedienden haalde den half verbranden brief uit Lavarick's zak. „Daar!' Lees hem. Laat hem den brief zien, geef hem rond. Vraag hem, of hij hem her kent. Het is het is het schrift van mijn dochter van mijn Rachelen hij kermde. De graaf nam den brief aaan en reikte hem Neville toe, die hem aannam, maar na er een blik in geworpen te hebben terug gaf. Jordan schudde zuchtend het hoofd. „Je liegt!" gilde Lavarick. „Zijn eigen broeder. Sir Jordan, hier, heeft hem gevonden onder zijn papieren „Ik heb nem nooit eerder gezien," zei hij:. „Is dat waar?" vroeg de graaf ernstig. „Het spijt mij, dat ik het moet zeggen: het is waar, antwoordde hij. „Ik heb het papier gevonden zooals de man beweert. Verder weet ik er niets van; maar ik ken Neville te goed om niet zeker te zijn dat hij het herstel len wil." Neville had wel lust op hem toe te sprin gen, maar er was iets dat hem weerhield. Het was Sylvia, die zich tegen rijn borst gewor- Bovendien zal. indien hiervan de noodzake lijkheid mocht blijken een commissie van des kundigen worden benoemd, die eventueele af wijkingen van kwaliteit zal hebben te beoor- deelen. DE ENGELSCHE STEENKOLEN. De Maasbode verneemt, dat de heer W. van der Vorm, directeur der Scheepvaart- ess Steenkolenmaatscnappij te Rotterdam, die voor de regeling der overeenkomst met Enge land betreffende de levering van 60,000 toss kolen naar dat land was vertrokken, berichf heeft gezonden dat tot een vergelijk is geko men-. Dientengevolge zullen de uit,,, zonden titeez schepen spoedig met lading naar Nederland terugkeeren, Daar echter de aflevering niet bijzonder vlot, kunnen met het vertrek der schepen nog enkele dagen rijn gemoeid. DE SIGAREN-EXPORT. Door het Rijksbureau voor Tabak rijn, to* heden uitvoerconscnten voor de sigarenex- pori verstrekt over een gezamenlijk aanta! van 125 millioen sigaren. Deze export betrof den uitvoer naar- Scandinavische landen, naar België en Duitschland. NEDERLANDSCHE VAARTUIGEN IN BELGIë. Op dit, oogenblik bevindt zich nog een aantal Nederlandsche schepen, geladen met Duitsche goederen, alsook in ballast, in Bel gische havens. Dezer dagen zal, volgens De Maasbode, een Entente-commissie te Antwer pen vergaderen om een beslissing te nemen, of deze schepen vrijgelaten zullen worden dan wel in beslag genomen. EEN ALGEHEEL SLACHTVERBOD? Naar verluidt, wordt van regeeringswega overwógen binnen zeer korten rijd een alge heel slachtverbod uit te vaardigen. Dit in ver band met den steeds kleiner wordenden vee stapel. Deze maatregel zou dus inhouden, dat aan de gemeenten geen runderen meer ter distri butie worden verstrekt. D|E ANNEXIONISTISCHE STROOMING. De heer Van Veen heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld „Is de minister bereid een onderzoek in ts stellen of het waar is dat, zooals in het „Han delsblad van Antwerpen" is vermeld, eenige dames en heeren uit Maastricht, Roermond en Venlo bij den intocht van het Belgische ko ningspaar in Luik aan den koning van België een verzoekschrift hebben aangeboden, waar bij de wensch werd uitgesproken, dat het Zuidelijk, althans een deel der Nederlandsche provincie Limburg bij België zou worden ge voegd? „Is de minister bereid het resultaat van dat onderzoek ter kennis van de Kamer te bren gen?" CHILfSALPETER VOOR NEDERLAND. Naar gemeld wordt zijn de Engelsche stoomschepen Stagpool, Ethelarie en Western Pride, alle onderweg van Chili naar het En- ;elsch Kanaal en zullen rij hun ladingen te "[otterdam lossen. In totaal brengen deze schepen ongeveer 20.000 ton Chilisalpeter mede. De schepen kunnen nog deze maand binnenloopen. BEPERKING VERDEDIGINGS WERKEN. In antwoord op de vragen van den heer van Zadelhoff omtrent den bouw van een berg plaats voor artilleriebenoodigdheden enz. bij de Nieuwe Meer, heeft de minister van oorlog geantwoord dat dit moet doorgaan om de in de laatste jaren gemaakte munitie en geweren behoorlijk V Ir; vn opbergen let maken van verdedigingswerken in de stelling Lu netten wordt beëindigd. Voor wat de gedeel ten betreft, waarvoor mondelinge of schrifte lijke contracten zijn gesloten, zal zoo noodig een schadeloosstelling aan de betrokken aan nemers worden uitgekeerd. Ook in de andere stellingen en liniftn wor den de werkzaamheden tot het in staat van en de loopea- verdediging de contracten ontbonden. pen had en die met bleek gelaat en schitteren de oogen de anderen aanzag. „Het is een leugen, een leugen!" riep rij hijgend. „Dat heeft hij niet gedaandat zou hij niet kunnen 1" en rij sloeg de armen om zijn hals. Neville boog het hoofd, een straal van he- melsche vreugde doortrilde hem en- bedwong rijn woede en verontwaardiging. „God zegene je, mijn lieveling!" fluisterde hij. „Mijn SylToen hief hij het hoofd op en keek rond. „Dien brief heb ik voor dit oogen blik nooit gezien," zei hij. „Ik heb ook zijn dochter nooit gezien." „Laat mij paar hem toe gaan P' riep Lava rick, zich loswringende. „Hij heeft mijn doch ter mijn Rachel gedood. Sir Jordan weet het. Spreek het nog eens uit, Sir Jordan F' riep hij heesch. Jordan keek rond. „Ik ben bang dat het waar is," zd hij. „Mijn broeder was jong, de verzoeking was groot en hij bezweek; maar ik had gehoopt daf hij het goed zou maken." „Het is een leugen I" riep Sylvia hijgend. „Ja", zei een stem op den drempel, het is een leugen." (Wordt vervolgd) RSCHE

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1