"ft L PJEtlNS Az., Bierkade 11. ONDERWIJS iSport Rechtszaken. Ingezonden Stukken. €e takm ««redt tarowen wwrflWBtt «t «teU due geen SECiheiaaejechen.) BEKROOND. Op dc Nationale Komjnententoondtelling, welke op 14 en 15 December te Rotterdam is gehouden, behaalde de Konijnenfokkerij „Kennemerland" alhier met 3 inzendingen konijnen een Isten prijs, een 2den prijs, «ene eervolle Vermelding en 2 eereprijzen, KEGELWEDSTRIJD. De einduitslagen van den kegelwedstrijd in het Gebouw De Unie, zijn als volgt: Personeel (6 ballen(, kunstvoorwerpen: le prijs Mr. J. P. Bosman 44 hout, 2e pr. L. Vleeschhouwer 32 hout, 3e pr. J. Met 41 hout, 4e pr. J. Diepen 40 hout, 5e pr. G. H. Harmsen 40 hout. Vrije baan (5 ballen), geldprijzen: le prijs D. O lij 43-41 hout, 2e pr. A. jalek 43-37 hout, 3e pr. R. Reijmer 31 h., 4e pr. J. B. Boom 40-40 hout, 5e pr. C. Hamburger 40-39-39 hout, 6e pr. D. Leuje 40-39-36 hout, 7e pr. K. Führmann 40-34 hout, 8e pr. G. J. Gene- faas 39-39 hout, 9e pr. A. Englander 39-37-37 hout, 10e pr. 1 B. Verstraeten 39-37-33 hout. Vinnig wérd den laatsten dag gestreden, om EERVOL ONTSLAG. Met ingang van heden is de gep.-majoor van het Oost-Indisch leger Zaadnoordijk docr der garaizoens-commandant alhier eervol ontheven van de functie van officier-commis saris in krijgsraadzaken in het garnizoen Alkmaar. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THéATER. Inderdaad een aardig programma. Mooie natuuropnamen van Colombo (hoofdstad van hef eiland Ceylon) en een klucht in één acte: ..Gelukkig getrouwd", voor we aan de twee hoofdnummers beginnen. Pinson, de detecti ve is een mooie Gaumontfilm en de Fransche artisten voldoen uitstekend. Pracht van opna men komen in deze film voor, schilderstukjes gelijk. De geschiedenis is absoluut niet over dreven en voldoet daarom zooveel te meer. „Een huwelijk per telefoon" hebben wij voor 't laatst bewaard, 't Zou ons niet ver wonderen als voor deze film van hoogerhand een leeftijdsgrens gesteld werd, want 't kan er niet mee door. De ouderen zien 't met een onbewogen gemoed, maar voor de jongeren is 't een gevaarlijk nummer. Soms is de film aardig, soms plat. De Duitsche filmondeme- mingen nemen dikwijls hun toevjucht tot dit genre. Waarom toch7? De spelers, zooals hier Wanda Treumanan en Vigo Larsen, zijn ze ker berekend voor iets beters. Dat zij samen ook in 't werkelijke leven getrouwd zijn, is absoluut geen verontschuldiging. Daar komt ij, dat van 't gegeven„een huwelijk telefoon" zeker iets aardigs, fijn komisch, ad gemaakt kunnen worden. Dit programma alleen nog hedenavond. Morgen als hoofd nummer „Drijfzand". De muzikale illustratie der films was weer bijzonder goed. INGEKOMEN PERSONEN O. Oud, RDL Emmastraat 12, Delft, reli- ?ieuse. M. Dolleman, N.H., Lindenlaan 7, Amersfoort, chocolademaker. J. G. Welbergen, R. C. Verl. Landstraat 36, Zaan dam, machine bankwerker. A de Vries, N.H., Oudegracht 218, Beemster, onderwij zer. M. E. Roos. N.H., Kennemerstraat- ,weg 101, Bergen, ob. J. Kuilt, N.H., van der Woudestraat 44, Broek op Langendijk, arbeider. Jl. J Umans, R. C. Eikelenberg straat 18, Haarlem, boekdrukker. J. r Dekker, N.H., Forestusstraat 4, St. Pancras, veldarbeider D. Prins, N.H.. Breedatraat 29, Gouda, kantoorbed. Wed. M J. Kor vin. dwarsstraat 4, Amsterdam, arbeider. Wed. C. Pot, N.IJ., Snaarmanslaan 88, Wortner- veer. A. van Enk, Rem., Heerenstraat 5, Hoorn, ass. huish. T. P. van Dieden, R.C., Huigbrouwerstraat 8, Borculo, winkelbed. Wed. J. Ootjers, N.H., Lindenlaan 61, Bee ster. T. J. van der Kooi. N.H., Kinheim- straat 19, Dordrecht, winkelbed. G J Spiekerman, R.C., Oüdegracht 239, Amers- - foort, slager. J. de Cocq van Delwijnen R.C., Heul 13a, Amsterdam. C. van Oos- ten-Bronkhorst, N.H., Overdiestraat 34, Haarlem. Wed. C. Zwart, N.H., Klein Nieuwland 2, Amsterdam. U. Valkerij R.C., Heilooerdijk 44, Limmen, db. f Ouwens, R.C, N. P. Laan 151, Noord-Schar- woude, arbeider. M. Eliaers, R.C., Lom- bardsteeg 4, Anna-Paulowna db. R. G. Repko, N.H., Langestraat 2, Zaandam, hor logemaker. M. dè Rover, N.H., Uiten- boschstraat 25, Medemblik, spoorwegbeamb te. W. Bos, N.H., Kerkplein 2, Hoorn, rimgeerder. A. Bosdijk, N.H., Koningsweg 82 Sloten, huishoudster. J. A. Haijkens, ..N.H., Langestraat 63, den Haag, banketbak ker. E. de Jong, N.H., Zeglis 45, Amster dam. .f. Witte, R.C., Oudegracht 116a, Zuid-Scharwoude, electrcien. A. Hakof, N.H., Nieuwesloot 119, H. H. Waard, huis houdster. H. Jas, R.C., Stationstraat 61, Helder, lijnwerker b. d. genie. C. Pool, N.H., Korte St. Jacobstraat 1, Uithoorn. C Ravcstein, R.C.. Schouttnstraat 30, Ob- dam, db. C. Oldenburg, R.C., Nieuwstraat 23, Hilversum. L. r. Zwakman, N.H., Spoorstraat 60, Akersloot, boerenknecht. R. de Vries, Druivenlaan 9, Leeuwarden, boekbinder. J. G. Durivou, R.C., Geester singel 8, Utrecht kellner L. H. J. Ekkart, N.H., Spoorstraat 30, Hilversum, leeraar boekh. M. O. P. Mensink, R.C., Zeglis.4, Zaandam, bankwerker. A. C. Brakenhoff, RC. Nieuwstraat 15, Egmond aan Zee, vor mer. VERTROKKEN PERSONEN. J. Geels, R.C., Westerweg 44, Noordwijk. M. Kramer, N.H. Spoorstraat 58, Zuid- Scharwoude. H. Alkema, N.H., Oude- fracht 35, Utrecht, verpleger. E. E. Klin- enberg-Frankamp, Kennemerstraatweg 122, Amsterdam. A. M. Haanracts, R.C, Ken nemerstraatweg 122, Schaesberg, db. Wed. A. Oskam, Eikelenbergstraat 20, Schoonho ven. A. Groese, R..C, Geestersingel 44, Utrecht, smid. M. Dolleman, N.H., Lin- dënlaan 77, Amersfoort, chocolademaker. P. Kater, N.H., Houttil 5 Bussum, banket bakker. W. Boersma, N.H., Vrouwenstraat I. Amsterdam, dekknecht. R. F. W. Dek ker, N.H., Langestraat 103, Harenkarspel, winkelbed. J. A. Erkes. R.C., Qroenelaan- tje 4, Baraeyeid, zaffolmasfir. li A. M. van Mme, N.H., Konïngnww 34, TTIburg, db. W. H. Oeratel, N.H., Snaarmanalaan 61, Amstodam, reiziger. I. W. Tmteege, R.C Verl. Landstraat 42, Amsterdam. I Nassau, R.C. Fatsen 54boven, Duitech- land. J. IJpelaan, R.C., N. P. Laan 67, St. Pancras, bakkerskn. G. Holkamp, N.H. Ritsevoort 15, Krommenie, db. E. ae Jong, N.H., Uiten-bcsclistraat 54, Amsterdam, klerk. M. Klasing, R.C., Baangracht 18, Wijk aan Zee en Duin, db. J. Schots, D.G., Kerkplein 4, Amsterdam, tuinman. P. W. van tijk, R.C. Oudegracht 245, Amsterdam, ass. h.h. Ji. Schermer, N. H. Paijglop7, Duitechland, winkeljuffr. T. Kunst, N.H., Nieuwesloot 49, Groningen, kellner. C. Zomerdijk, Omval 5, Amsterdam, koopman. G. Hoorn, N.H., Oosterkolkstraat 27, Vlaardingen. E. Suidema, N.H., Kerk plein 9, Amsterdam. J. Beets, D.G./N.H., Breestraat 34, Amsterdam, arbeider. A. M. Kraakman, R.C., Ropjeskuil 50, Haarlem. A. F. Hazes, R.C. Nieuwlandersingel 3, L. Loenen, Achterstraat 44a, Arnhem. Arnhem. fn Boekhouden en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk cn examens. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, v 16 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 17 December, hoogsfihstand van den barometer 768.9 te München. De laagste stand van den barometer 751.3 te Hernösand. VERWACHTING. Matige tot krachtige zuid-westelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempe ratuur. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: 14 Dec. Albertus Meiboom, 17 jaar. An- tonius Hecker, 36 jaar. 15 Dec. Ojrrit van Zwanenburg, 45 jaar. Lammert Velthuis, 64 jaar. VOETBAL Alcmaria Victrix—R. C. H. 2-1. In een wedstrijd, die vooral door de tweede helft, de gemoederen der spelers en toeschou wers heftig in beweging braqht, heeft Alcma ria gisteren R. C. .H. met 2-1 verslagen. 't Was een forsche strijd. Voor de pauze ging alles vrij goed. Alcmaris kreeg enkele mooie kansen, die niet benut werden. R. C. H. was over 't geheel in die periode iets sterker, maar de voorhoede werkte de aanvallen slordig ai en bovendien was de Alcmaria-keeper niet te passecren. Hij redde ee'nige malen prachtig. Alleen 't wegwerken, kon nog wat beter. Stand met rust 0-0. Dade lijk na de hervatting kwam R. C. H. geweldig opzetten. Maar de verdediging van Alcmaria hield stand, 't Was zwaar werk. Een mooi opgezette aanval bracht Alcmaria de leiding. Van links werd' de bal goed voorgezet, ae rechtsbinnen liet hem Ioopen voor den bui tenman en voor men er aan dacht was het 1-0. Dit prikkelde R. C. H. 't Spel werd van beide kanten, maar vooral van de zijde van R. C. H. forscher en forscher. Soms zelfs ruw. De scheidsrechter, die ons vrij goed op de hoogte scheen der spelregels, bleek niet de rechte man voor zulk een rwaren wedstrijd. Alleen een zeer streng optreden had de spe lers binnen de perken kunnen houden. Tel kenmale blijkt weer, dat dikwijls bij tweede klas-wedstrijden bekwamer scheidsrechters noodig zijn dan bij de eersteklas-ontmoetin gen. Zoödra de spelers merken dat de teugels niet streng worden aangehaald, gaat het mis. Door een fout van den rechts-achterspeler van Alcmaria kreeg R. C. H. een kans, die zij on houdbaar benutte. Kort daarop ging het bij een doelworsfeling heftig tóe. Keeper van R. C. H. en linksbuiten van Alcmaria kwamen leeliik in 't gedrang. Alcmaria speelde vurig verder. Eetf der backs van R. C. H. veroor zaakte een strafschop. De middenvoor gaf den keeper geen kans. 2-1 voor Alcmaria. R. C. H. zette stevig door, maal- kon er niet meer in slagen den achterstand in te halen. De keeper van Alcmaria was telkenmaal een on overkomelijk struikelblok. Linksachter en spil bewaakten de bekende rechtsbuiten van R. C. H. uitstekend en met een 2-1 overwinning kwam t einde. Zeer zeker een succes. De stemming na afloop onder 't publiek was zeer rumoerig. Alles ljep échter kalm af. 't Heele elftal van Alcmaria heeft zeer hard moeten werken. Alle spelers hebben zich uitstekend geweerd. Rechtsbuiten en linksachter volde den zeer goed op de voor hen vreemdeplaat sen. R. C. H. een pootig elftal, dat lang niet voor de poes is. Goede leiding is echter noo dig. De spelers kopten heel goed. Andereuitslagen: 2e klas B, W. G. M.—Schoten 2-0. Stormvogels—E. D. O. 1-1. le klas AjaxQuick 6-0, V. O C.D. F. C. 2-1. H. F. C.—Sparta 3-2. H. B. S.— Hercules 3-1. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 13 December 1918. P. B. te Broek op Langendijk, C. B. te Hoogwoud, F. S. te Warmenhuizen, C. v. d. M. te Alkmaar, overtreding rijwielreglement, de le en 2e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder 1 boete of 1 dag hecht. P. K. Fz. te Zuid- en Noord-Schermer, overtreding Hinderwet,, f 15 boete of *10 da gen hecht. G. V. te Limmen, straatschenderij, 5 boete of 14 dagen tuchtschool. P. S. Dz. te Broek op Langendijk, overtre ding distributiewet, 100 boete of 30 dagen hecht. L. J. V., P. E. D. en H. N. R. te Alkmaar, P. M,, zonder vaste woonplaats, G. K. te Heerhugowaard, dronkenschap, ieder 1 boete of 1 dag hecht D. V., J. T en C. O. R. te Bakkum, stroo- •ij, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. 1. H. te Koedijk, C K. te Heiloo, I t J. V, C. B-, J. P., H, L E. de K AIÏ- maar, overtreding trekhondenwet, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht M. de J., G. P., H. E., A. B., N. Z. m L. M. te Alkmaar. A. A. O. te Heerhugowaard, over treding politieverordening, de le, 2e. 3e en 7e ieder 1 boete of 1 dag .hecht., de 4e ontslag van alle rechtsvervolging, de 5e en 6e ieder 3 boete of 2 dagen hecht. E. G. Ez. te Haarlem, C. J. de V. te Bak kum, E. de G. Jz., J. S. Az., J. V. Jz., E. G. Hz., S. Z. Ez., A. G. Hz.. E. P. Ez.. H. D. Pz., K. B. Jz., A. P Jz., K. B. Jz., A. Z. Jz., E G. Hz. en W.- W. Kz. te Egmond aan Zee, Jacht- wetovertreding, de le en 6e ieder 25 boete of 12 dagen hecht., de 2e 5 boete of 3 da- en hecht., de 3e 12 boete of 8 dagen echt., de 4e 12 boete of 1 maand tucht school, de 5e, 11e, 12e en 13e ieder 1 maand tuchtschool, de 7e voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maana met een proeftijd van 1 jaar, de 8e 20 boete of 1 maand tuchtschool, de 9e 6 boete of 7 dagen tuchtschool, de 10e 12 boete of 6 da- gfen hechtenis, de 14e 10 boete of 4 dagen aeeht., de 15e 3Qf boete of 15 dagen hecht., de 16e 15 boete of 1 maand tuchtschool. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Zeer Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende opname van 't onderstaande, 't Is naar aanleiding van 't ingezonden stukje van den heer O. Verkqfk, in uw blad van Dinsdag 10 Dec. j.l. Niet eerder heb ik van uw gastvrijheid ge bruik willen maken, omdat ik van een schoor steenbrandje geen feilen uitslaanden brand wilde maken, omdat „ingezonden stukken" zoo lichtelijk op zijpaden voeren heeft deze auestie 't niet andermaal bewezen? om- at 't resultaat vaak niet anders is dan een uitwisseling van min of meer gepolijste on vriendelijkheden. Ik zal me dus tot de zaak bepalen, tot dat geweldige feit, dat den heer Verkerk 'n verzuchting ontlokte over de pae- dagogische strekking en gevolgen daarvan, dat hem de vraag deed stellen: „Als wil nu eens zongen: Weg met Paus en Bisschop pen N.B. De handhavers bij uitnemendheid van orde en gezag, zooals de beruchte No- vemberweek zoo heerlijk heeft laten zien. On dergeteekende dus, want hij is de delinquent, passeerde met een goede veertig zeven a acht jarige jongeren door de Boterstraat, die als onmiddellijk gevolg van 28 Nov. zongen van: Maar dat komt aanstonds. Voorop dit: rechtstreek; hen ik geen aanleiding geweest tot dien kinderzang, allerminst heb fk de idee gehad, om toen de heer Verkerk bedoelde straat, zooals hij zegt, inkwam, de jongens daartoe aan te zetten: ik heb niet de eer ge- had, zijn edelachtbaarheid te zien. (Booze tongen beweren zelfs, dat hij ziek was). Ik heb en nu komt de misdaad door m'n passieve houding, toegestemdvui se taït, con sent. 't Een en ander dient niet ter veront schuldiging, 't is slechts om een zuiver beeld van de situatie te geven. De zang nu was de aanleiding tot de gloeiende verontwaardiging des heeren Verkerk. Proportioneel moet die op 28 Nqv. wel verzengend geweest zijn. Er werd gezongen: I. „Leve Willem drie!" Niet waar.' 't Was: „Willemien", overigens zeer onschuldig, maar we willen nu eenmaal fei ten geven en daarom die correctie) II (schrik niet lezerf„Weg met de socialenA s.vj>.óók niet waar. En dit.toch deed zijn ingezonden stukje geboren worden. Eerst kunnen we opmerken, dat al hadden de peuters 't gezongfen, hun hersentjes er evenmin bijdichten als bij „Bokkie, bokkie, bè!" Ze snappen van de por- tée der woorden lettelijk niets. Maar, zou de heer Verkerk opmerken: ,,'t Blijft onaangé- naam klinken in de ooren van zeker soort menschen". Accoord! Doch nu moeten we vragen: „Heeft mijnheer Verkerk zich soms óók ver gist?" 't Klonk me al vreemd in de ooren, dat: „Weg met de socialen!" Toen heb ik ze 't laten zingen, alléén en gezamenlijk en on der getuigen. Kinderen kunnen niet veinzen. Wat ze vroeger zongen, zingen ze ook nu nog. Maar ongekunstela zongen ze er op los: „Oranje boven Niet één zong er: „Weg met de socialenP' 't Varieerde tusscben: „Al wie geen Oranje draagt, die mag nfet met ons meeP' „Die schoppen we uit de rij!" en dergelijke lyrische zinledige ontboezemingen. We herhalen nog eens, dat we geen excuses willen aanbieden, we willen slechts de oorzaak van 't jammer lijk geschrijf wegnemen, 'n oorzaak, die mis schien al weggedoezeld is onder andere te pas en te onpas aangehaalde feiten, we wil den de waarde aantoonen van sommige inge zonden stukken, we wilden nog eens laten zien hoe de paedagogische misslag (ieder kan er nu een oordeel over vellen) broederlijk in ge zelschap gekomen van Mevr. Enka. processie verbod, middenstanders, enz. En waarom? U, Mijnheer de Redacteur, beleefde dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, WILL. VERMEULEN. Alkmaar, 16 Nov. 1918. VERKLARING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN JOURNALISTENKRING. Het Bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring, eene vereeniging waarbij de overgroote meerderheid der journalisten in Nederland leden van alle politieke en religi- euse partijen, zijn aangesloten, heeft in zijn vergadering van 14 December behandeld ae campagne, die in een detJ der buitenlandsche pers tegen ons land wórdt gevoerd. Het Bestuur heeft ons gemachtigd, het vol gende openbaar te maken, bij welke «verkla ring zich hebben aangesloten de vertegen woordigers van de Nederlandsche Roomsch- Katho 1 ieke Journalisten-Vereeniging. Met groot en innig leedwezen constateert het Bestuur, dat het klaarblijkelijk doel van de door verschillende buitenlandsche journa listen gevoerde betoging is, een deel van het Nederlandsche grondgebied te annexeeren ten bate van België. Het is door deze houding van buitenland sche collega's in hpoge mate gegriefd en te leurgesteld. Vele journalisten uit bevriende landen heb ben gedurende den oorlog korter of langer tijd m ons land vertoefd. Zij hebben daar on getwijfeld aanschouwd, niet alleen hoe ons volk wat ontzaglijke bezwarea vaa eeonaiai- scSso aarrf ft wowteto Swf! iwmdal het meermalen atond aan den rand van wt hongersnood, waarin ook hoe onze Rtceering ingewikkelde moeilijkheden van politiek ka rakter heeft moeit» overwinnen cn dit, zonder naar links of naar rechte te zien, wist te berd- ken door het voeren van een eerlijke, zuivere neutraliteitspolitiek, aldus er in slagend de positie van Nederland hoog te houden en het Volkenrecht, ten bate van de geheeie msmch- heid, te dienen. Zij hebben tevens kunnen aanschouwen, hoe die geweldige economische en politieke' moeilijkheden voor onze regeering en ons volk geen beletsel zijn geweest en jegens hon derdduizenden vreemdelingen van allerlei na tionaliteit gastvrijheid te betrachten en hun van onze eigen nooddruft te geven wat zij Ijehoefden. Ondertusschen wapperde de vlag van het Hollandsche Roode Kruis op of bij vele slagvelden. Moet ons volk, dat onverdroten vasthield aan de heiligste beginselen van recht en naas tenliefde, thanq worden beloond met een in breuk op zijn grondgebied? Moet thans te genover ons een zoo grove rechtechending plaats hebben? Wij kunnen en willen niet ge- fooven, dat de regeeringen van bevriende lan den daartoe zulen overgaan, maar het grieft ons, dat er buitenlandsche journalisten zijn die er toe aanzetten. Het Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring, dat in het begin van den oorlog in de buitenlandsche pers plaats vroeg cn kreeg voor een gedocumenteerde tegen spraak van het valscne gerucht, dat Duitsche troepen over ons grondgebied zouden zijn ge trokken, richt zich thans andermaal tot de collega's in den vreemde, niet om hun een gunst te vragen. Doch om tegenover hen met fierheid een beroep te doen op hun gevoel van rechtvaardigheid en op het goed recht van ons kleine volk. Het protesteert krachtig tegen de beschou wingen, waarin annexatie van een deel van Nederland wordt bepleit. Het wenscht uiting te geven aan zijn on wrikbare overtuiging, dat deze oorlog, die begon met onrecht jegens België door den thans overwonnene, niet kan eindigen met on recht jegens Nederland door den overwinnaar en ten bate van België gepleegd, zonder dat voor vele gedachten in het gemoed van ons volk een diepe wrok zal zijn gelegd, terwijl daartegenover een eventueele annexatie aan het Belgische volk geen voldoening en aan het Belgischegrondgebied niet meer beteeke- n;s kan geven. Het wenscht er daarbij in het bijzonder de aandacht van de Belgische collega's onder wie er gelukkig reeds verschillende zijn die zich tegen annexatiebeweging verzetten, op te vestigen, dat Nederland en België in de toe komst vooral op economisch gehied meez en meer op elkander aangewezen zullen zijn en gelijke belangen zullen hebben. Dat dus ook het belang van België niet anders dan ernstig geschaad zou worden door de gevoelens van afkeer en verontwaardiging die voor onafzien- baren tijd in het Nederlandsche volk zouden worden gelegd, wanneer zijn grondgebied zou worden geschonden en dat veeleer op midde len moet worden gezonnen, om beide landen in het nieuwe tijdperk van opbouw en herstel tot elkander te brengen, inplaats van ze, mis schien voor goed', van elkaar te vervreemden. Het Bestuur richt zich daarom namens de Nederlandsche journalisten tot de buitenland sche collega's, die in den bovenbedoelden geest hebben geschreven, om van hen te vragen dat zij de campagne tegen ons volk zullen staken en recht zullen betrachten je gens Nederland, dat in de stormen van dezen lijd de banier van het internationale recht onverpoosd en standvastig beeft hooggehou den. Namens het Bestuur van den Neder landschen Journalistenkring, t E>. HANS u£n. Voorzitter. G. G. VAN AS, Secretaris. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U, het volgenderin de „Alkmaarsche Courant" op te nemen. Bij voorbaat betuig ik U mijn dank. De heer O. T Verkerk beweert in no. 293 van uw blad, aat de „socialen" bij de laatste verkiezingen 25 pet. der stemmen op zich vereenigden. Vergist zich de heer Verkerk hierin niet? 't Is mogelijk: zelfs Mr. Troelstra heeft zich wel eens vergist. De S. D. A. P., waartoe de heer Verkeek behoort bemachtigde 22 zetels. Of moet ik de conclusie trekken, dat deze par tij zich op hetzelfde standpunt plaatst als de heeren Van Ravensteyn en Wijnkoop, .m a. w. dat* de S. D. A. P. met deze mannen ijvert voor de politieke revolutie, de omverwerping van het bestaande staasgezag? Zoo ia, dan zal zeker driekwart van het Nederlandsche volk met mij het niet zoo'n misdaad vinden dat kinderen onder toezicht van een onderwij zer zingen: „Weg met al de socialen." (On derstellende dat rt is gebeurd, ofschoon de betrokken onderwijzer me 't tegendeel verze kerde.) If heb althans niet gemerkt dat men in ons vaderland veel geestdrift koestert voor de huidige Russische Toestanden. Daarbij is de onderwijzer krachtens zijn functie ver plicht zijn leerlingen zin voor orde en gezag in te prenten en ze aan te sporen, al datgene te bestrijden, wat aan het wettig gezag af breuk zou willen doen. M. de R., U zult 't wellicht met me eens zijn, dat de heer Verkerk onze natie aan zich zou verplichten, als hij onomwonden kon ver klaren dat de S. D. A. P. op hetzelfde plat form staat als de z.g. burgerlijke partijen; dat zijn partij, wars van elke politiek-revolu- tionnaire bedoeling, met die partijen steeds langs ordelievenden weg wil meewerken aan de welvaart van ons volk. Zoolang wij daar omtrent in 't onzekere worden gelaten, hebben we alle reden tot ongerustheid en wantrou wen, een wantrouwen, nu weer aangegroeid door de uitlating van den heer Verkerk, dat 1/4 deel van de leden der Tweede Kamer tot de revolutionairen behoort. Ik sommeer niet, maar meen alleen, een duidelijk antwoord aan den heer Verkerk te mogen verzoeken: ik geef hem gaarne den tijd, zijn licht te ontsteken bij de corypheeën zijner partij. Tot dusver tast men omtrent hun meening nog in 't duister. Mr. Troelstra heeft het nog niet verder gebracht dan zijn „ver gissing^' en de heer Schaper, de tegenwoordi ge woordvoerder der S. D. A. P. in de Twee de Kamer, schonk tot nog toe evenmin klaren wijn. H. KENTER. ALKMAAR38 Dec. Aangrv. 2 paar den f 0 a 0, A koeien f 0 e 0 9 nucbt. kalveren f a 394 tti. ash pen f 30 v. varkens f a Q NOORD5CHARWQUDE 14 Dec. Wortelen 5— a*0.— per 108 bo», ld. buiten), f 6a P.—. 37# 199 279 167 234 226 243 276 275 PROLONGATIE 3 pet. Mededeelingen. Nederlandsche Staatsfond sen prijshoudend. Russ'sche Staatsfondsen zonder affaire. Culturen lager. Oliewaarden vast met uitzondering van Geconsolideerde. Scheepvaartaandeelen bij opening flauw, het verloop was kalm «n het slof sngeanimetrd. Rubberwaarden in reactie. Mannewaorden steadier affaire. Amerika onvera&ctard. Telefoon 229. Rocdr kool 1 7.50 0 Oete koof 7 56 a 0, Witte kool f 3.80 a f 4.20 allca per 10 K O, Grove uien f 9.18. knollen, f 0. Bloemkool f 8.30, a 0. midd. f 0.— a WARMENHUIZEN, 14 Oefc Aardappe- len f drielingen f 0, kriel f 8. Nep (buitenland) f i.a 0.—, Roode kool f 7 50 a 0.—, Oele f 750a0.—W tte f 0.Rnabarber f 0,Wortelen f 5, alles p. too K.O. H. Uien f 9.18. Deensche wittekool f 3 70 a 4.20 BOVEN KARSPEL, 14 Dee. Bloemkool f 8.50 a 14 f 7.25 a 8.50 a 1— a 3 40. groote bieten f a kleine f 0.— t uitschot uien l 1.40, uitschot kool s 2.9# a 3 30 LANOtDIJKER OROENTEVEILINO» 14 Dec Bloemkool f 5.a 8.2e aooet 1 3.— a 0 Roode kool f 1 80 a 7 50. Witte kool f 3 30 a 4.-*. Gele f 6 50 a 7 50, Knolaelderie f 0*.a 0.—. id. buit. f Wortelen (ureekpeen) f 4.50 a 5.— per 100 Kg. Uien f 8.50 a 9.18 Rammenas f 0. - a 0.per 100 Kg. Bieten f 0.a 0.per 100 Kg. Oele nep f 5.60. AMSTERDAMSCHE BEURS. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET Koers vaa 14 Dec. 16 Dec NEDERLAND. pCt. Oblfg. N. W. S. van 5U0/I000 1917 dito van 1000 Oblig. dito dito ditof dito dito Ned. Ind. 1915 1000 di'o 1916 1009 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel..vrije Kronenr. jan.-Juli RUSLAND. O lal. 1906 frt. 2500 - 5000 Iwangnrod te*mbr. OR. 625 Nicolai Spw 100 Oecnntnl. 1880 OR 625 Rathachild (coatola) OR. 625 Hope en Co. 1819-1890 OR. *25 Se Emistie, 1894, «R 625 TURKIJE. Bagdad Spw. le terie 1904 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 5 Provinciale en Gemeentel. Leeninpen. Aaaiterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en (Krediet-Instellingen Amaterdamacke Bank A klederl. Ind. Handeltbk. Aand. Nederlaadtche Bank Cr.A. Ned. Handel Mij. C. v. A Retterd. Bankver. Aand. Induatrieele Ondernemingen. BUITENLAND. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car. en roundry Co.C.v. A Am er. Hide cn Leather Cent p. Unit. Stat. Stael Carp. C. g. A. Cultuurendern., Handels ver. en Hendelsveniiootach. Compania Mercantil Argentina A. Cult. Mij. der Vorstenlanden A id. id. id. Winstaaiid. Handeltv. Amsterdam Aand. Tds en Co's Hand. Mij. A. v. Nierop en Ce. Handel Ml). A. Pelreleum-Maaltehappijert. Derdtache Petr. Ind. Aand. Oec. HelE Petr. Cert, van v. A. Kon. Ned. Mij. t. e. v. Petr. ter. A. BUITENLAND. NawSchibaicll Pelr. Cv. Crt.gew.A. id. id. Crt. Prei. A. Orion Petrol. Ml). A. Steaua Remana Petr. MIJ. A. Rub oor-Maat schappijen. Amsterd. Rubber Cull Mij. Aand. Deli-Bat'avia Rubber MH. Aand. Sehespvaart-Maalsebappijen. Heil. Amerika Lijn A ld. Q?m. Eigendom A. Holl. Steentb. Mij. AanrL Java China Japan Lijn A. Ken. Heil. Lleyd. Aand. Koe. Paketvaart Mij. A. Ken. Ned Steemb. Mij. Aaed Ned. Scheepv. Unie Aaed. Retterd. Lleyd A. Steomv. Mij. Nederland A. BUITENLAND. Int. Mere. Marine Cv. tig. A. InL Mere. Marine afg. pr. A. Tabaka-Ondarnamingeo. A'dam Deli Centp. Aand. A'dam Langkat gew. Aand. id. ia. Pret. a Deli-Maatscbapplj Aand Dell Batavia Aand. Mcdan labak Aand. Rotterdam Deli Aand Scncmbak Tabak-Mij Aand. Speerwegen. Heil. Ijzer. Spserw. Obl. 5 Expl. v. Staalsap. Obl. 9 Expl. v. Staalsap. Obl. 4} BUITENLAND. AMERIKA. Atchis Top en S. Pé C. v. g. A Denv. en R. Grande Spw C. v. A. Erie Spw.,Mij. gew. Aand. Kani City South. Railw. Cy. g A Missouri Kans en Tex. C. v. A. N.-York Out. en Western A. Nerf. en West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Centp. A. Sou lb. Rlw. Vet. Tr. gew A. Union Pac. Rrfilr. Cy. C. g. A. Premieleeningeru NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 100-4 3 BELOIE. Antwerpen 1887 MIJ. t. Mij. L §7s/« 82i/4 70 H'k 55'% 94 94 28 481% 37»/, 341% 33 33 35'/. 32 50 84 100", lBO»/« ISIi% II 179»/, 171 138 139 79 BI»/. 88'/. 229 143 11# 375 1511% 163 2891% 222 427 38'% 73S/4 80 161 I74i% 148 397 384 205 287 174 249 234'% 247t% 2»2 281 29'/. 1161% 241 189 415 461 218t% 261 .48 191 100 921% 90 9'% '217% 21 77% 26 931% 28»% 132»% 105»%, 73u/u 195 1*9 171 137 7* 63'% 68'h 221 139 115 361 14'>*% 463 284 220 429 87 82'% 70 64 55'% 94* 28* 401% 377/4 34 331% 33t% 35 32 52 79 160 170 E44 391 297% 115'% 241% 484»% 258 434* 1017% 100 93 92 97% 22 207% 7*% 26 947% 28 132'% 107

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 3