DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. over Gekocht r No. 296 Honderd'«n twinti^to Jaargang 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon* en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs by voornitbetaiing per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. DINSDAG Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f Ö.15. Bj groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.T. Boek* m Handelsdrukkerij v/h. HËRMs. COSTER ZOON, To or dam C 9. 17 DECEMBEB. FEPILLETOM. Binnenland. Het congres der Duitsche arsolraden is gisteren te Berlijn begonnen zonder dat het publiek daarvoor groote belangstelling heeft getoond. v De grootste helft der afgevaardigden was in uniform en men zag zeiis eenige met het ijzeren Kruis getooide officieren. De voorzitter Mueller, die toé de scherp radikale richting behoort werd met opmerke lijke koelheid behandeld terwijl Ebert krach tig werd toegejuicht. Tot leider van het congres werd de socialist Leinert, oud lid van het Huis van Afgevaar digden, gekozen. Ebert hield een krachtig pleidooi tegen het bolsjewisme. De Spartacusgroep hield tijdens de verga dering een groote demonstratie voor het Huis van Afgevaardigden, waarbij Liebknechi een rede hield. Een deputat:e werd vervolgens in de zittingzaal toegelaten. Verworpen werd een voorstel van de Bei- ersche afgevaardigden om Liebknecht eb Rosa Luxemburg als gasten met raadgeven de stem tot bet congres toe te laten, voudige socialistische republiek verlangen. De gehéele macht moet bij die arsolraden berusten en de Vollzugsrat van den centralen raad moet het hoogste orgaan der wetgevende en uitvoerende macht zijn. Onder groot rumoer deelde deze afgevaardigde mede, datmen Ebert en Haase op zij moest zetten, de contra- revolutionnairen moest ontwapenen en een Roode garde moest vormen. De voorzitter deelde mede, dat het congres van de eischen kennis genomen heeft en bij de beraadslagingen daarover zal beslissen. In de partijvergadering der linksche socia listen heeft de Spartacusgroep met 195 tegen 485 stemmen een zware nederlaag geleden. Meer en meer blijkt, dat de meerderheidsso cialisten voortdurend aan invloed sa gezag winnen. De stemming in de vergadering der onaf- hankelijken over de Constituante bad tenge volge, dat de onafhanjceliiken zich van de Spartacusgroep hebben afgescheiden. De on- afhankelijfcen hebben zich thans ook duidelijk voor de Constituante uitgesproken. •In Zondag te Berlijn gehouden politieke vergaderingen heeft Ebert de eamomische en de politieke toestand van Duitschland zeer ernstig genoemd en heeft hij betoogd, dat de regeering de kracht moet hebben hare maat regelen te beschermen. De nieuwe volksweer baarheid zal ook de Nationale Vergadering moeten beschermen. Hij betoogde voorts dat de termijn voor de Nationale Vergadering zonder schending van eenig recht vier we ken vervroegd kan worden. Nu de regeering krachtiger dan1 vroeger optreedt en maatregelen treft haar gezag te doen eerbiedigen wint zij beduidend aan kracht en verliezen de oppositiepartijen in aanzien. De op te richten volksweerbaarheid staat geheel onder toezicht van controle van de Naar hfit Engelsch van Charles GarviCft. 103) „Ja", zei Neville op zijn eenvoudige ma nier „Luister eens, Lorrimore, als ik jou was ging ik naar „Naar Afrika?" zei Lorrimore op zijn lip pen bijtende. „Loop weg met je Afrika! Neen, naar Lon den of waar dan ook, voor een paar wekp. Weet je.niet hoe het met haar gesteld is? Man, je kunt toch niet verwachten dat ze je direct nadat ze vrij is, in de armen zal vlie gen?" „Neen, dat kan ik ook niet", stemde Lorri more toe, „maar toch zou ik het heel graag willen. Maar natuurlijk ik zal heengaan. Ik zal haar Londen gaan en en in 's he melsnaam zend mij een telegram naar de Atheensche Club zoodra je kunt!" „Goed", zei Neville, zij hand vattende. „En zeg haar Neen, ja! Waarom zou ik haar niet vertellen wat zij al weet? Vertel haar dat ik haar meer dan ooit liefheb en dat ik bij haar kom zoodra zij mij permissie geeft. Dat is alles. Maak mijn excuses, vaar wel Na dit gesprek liep Lorrimore de trap van het terras af. Hij wierp nog één blik op het huis, maar zag Audrey niet, die hem achter een; gordijn stond na te kijken. „Ik moest ook maar heengaan", peinsde Neville, terwijl hij hem nazag. Maar hij bleef rondslenteren en niet lang daarna werd zijn geduld beloond. Hij lag achterover in een dekstoel in de rookkamer, toen hij de deur hoorde opendoendenkende dat het Lord; Mar low was, zei hjj zander aa raad van volkscommissarissen en bevat slechts vnjw'lligers,- die zelf hun aanvoerders kiezen. Zij moeien den vier en twintigjarigen leeftijd/bezitten en militair onderlegd zijn, waarna zij zich voor zes maanden kunnen verbinden. Een humoristisch tafreel was te midden van den ematigen pclitieken toestand in Ber lijn een demonstrataie der jeugd. Deze jeugd- demonstratie was door de Spartacusgroep voorbereid. De Vossische Ztg. meldt dat aan deze be tooging ongeveer duizend jongens en meisjes in den leeftijd van 15 tot 17 jaar of jonger deelnamen. Onder groote vrooiijkheid der voorbijgangers trok.de stoet naar bet Huis van Afgevaardigden, waar zij den uitvoeren den rami de eischen der jeugd overbracht. Terwijl een deputatie naar binnen ging wer den op straat deze eischen bekend gemaakt Zij weascht invoering van deni°aurigen werkdag ror allen, onder de adstü® jaar; be paling van den leertijd op twee jaar; politiek neeg asoei zijn voor Set Jevsasoaderhoud; be paling vaa ©si siiaimumtóoh, dat groot ge- kiesrecht op achttiaijarigen leeftM; recht van medebestemming der jeugd op net staats bestuur; afschaffing van dienstplicht en tuchtigingsrecht De uitvoerende raad behandelde de demon stratie als *volkomen ernstig en zond een van zijn leden om haar toe te spreken. Deze ver klaarde voor zijn persoon, dat tegen de ei schen der jeugü niets in té brengen was. De „Vollzugsrat" kon echter niets doen, omdat zijn macht nog maar een dag duren zou. Het zou echter de eischen aan het nieuwe regee- ichaam, de Centrale Raad, overbrengen. ringslic De den demonstranten waren daarmede volstrekt niet tevreden. Een zeventienjarige jongeling verklaarde, dat zij den Centralen Raad hun macht zouden doen gevoelen, indien de ei schen niet zouden worden vervuld. Onder veel geraas trok de stoet nu naar het plein voor den Rijksdag, om daar een volksvergade ring te houden. Een der aanvoerders consta teerde onder groot gejuich, dat zij gedurende den oorlog het economische leven van Duitschland gaande hadden gehouden en dat Ebert, Scheidemann en dc hunnen volksverra ders waren. De Nationale Vergadering ver oordeelden de jeugdige demonstranten als een nieuwen vorm van klasseparlement. Tot groot vei maak van het langzamerhand verza melde groot publiek verklaarde tenslotte een zestienjarig redenaar, dat de algemeene sta king der jeugd in Duitschland zou uitbreken als hun eischen niet onmiddellijk en onvoor waardelijk zouden worden ingewilligd. Een dergelijke betooging brengt toch wel eenige ontspanning in het leven der Berlij- ners, die van dag tot dag niet anders dan hef tige vergaderingen en opgewonden demon straties medemaken. KORTE BERICHTEN. De dief der politieke afdeeling van het Poolsche ministerie van buitenlandsche za ken heeft aan graaf Kessler, den Duitschen fezant, een nota overhandigd, waarin de 'oolsche regeering onder verwijzing naar de toestanden in het Oberkommando-Ost, waar de Duitsche autoriteiten tegen de belangen te kijken: „Het is misschien beter dat ik heenga, lord Mar low; tk vrees dat er geen kans is haar te zien te krijgen. Daar wachtte ik eigenlijk op." „Als je mij zeggen wil wie die „haar" ia, zal ik eens zien sprak een stem achter hem, die hem dadelijk overeind deed springen en den stoel deed omrollen. Sylvia stond met de hand aan de deur; met neer; geslagen oogen en blozende wangen, k ik dacht dat ik Lord Marlow hier vinden zou", zei ze, alsof ze weer weg zou loopen. Maar hij nam dén knop van de deur uit haar hand en deed de deur dicht. „Sylvia, ik wou je eens spreken." „Ja?" zacht en bescheiden, zonder de oogen op te slaan. „Ik wou je zeggen dat dat ik je liefheb!" hij wierp er de woorden uit. „Ja?" nog zachter, ofschoon haar boezem zwoegde. Neville zag haar droevig aan. „En o Syl, heb je mij niet: lief?" „Ja natuurlijk wel. Men men moet zijn broeder toch liefhebben." Hij kreeg een kleur „Broeder? Ik verlang niet dat je mij alt je broer liefhe bt Ik heb jou niet lief of je mijn zuster was. Ik verlang je tot vrouw. Dat ia het!" „Je vrouw?" zei ze bijna onhoorbaar, met nog steeds terneergeslagen oogen. „Mijn vrouw", herhaalde hij. „Ik heb je op die manier steeds liefgehad van net oogenblik af dat ik je verloren heb. Achje kunt niet zeggen hoezeer ik je liefhad en naar je ver langde. En en als ik je niet tot vrouw kan krijgen 'dan ben ik de ongelukkigste man van de wereld Ach, waarom spreek je niet", riep hij ongeduldig uit. „Ik dacht," zei m zacht, hem op sxxmlmg- van den Poolschen staat indruischende da den hebben begaan en gemeenschappelijk met de bolsjewild zijn opgetreden, als haar over tuiging te kennen geeft dat verdere onder handelingen met de Duitsche regeering doel loos en voor de bimienlandsche orde in Polen alsmede voor de toekomstige betrekkingen met Duitschland zelfs schadelijk zouden zijn. Om die reden ziet de Poolsche regeering zich ge noodzaakt de diplomatieke betrekkingen met de Duitsche regéering af te breken en ver zoekt zij den Duitschen vertegenwoordiger met zijn geheele personeel onverwijld de re publiek Polen te verlaten. Graaf Kessler beeft geantwoord dat hij aanstonds langs den koristen weg Polen zal verlaten. De stakende katoenspinners hebben Lloyd Georges bemiddelingsvoorstellen aan vaard. De Itallaansche Senaat heeft met alge meene stemmen de volgende, door minister president Orlando ingediende resolutie aan genomen: de Senaat heeft het volte vertrou wen dat de arbeid der Italiaansche afgevaar- digden op de vredesconferentie het vaderland de verwezenlijking zal verzekeren van de mo- reele en materieele begeerten en belangen, d:e met bet bloed der natte en met de gestadige offers bezegeld zijn en door de gemeenschap pelijke overwinning zijn bekroond. Orlando aanvaardde in den Italiaan- schen Senaat Wilsons beginselen onder voor behoud van mogelijke wijzigingen. In de internationale wapenstilstands bespreken leedwezen den dood van Sidonio Poes, den Portugeeschen president, die met kracht de ententegezinde politiek heeft voortgezet, wel ke door zijn voorgangers was gevolgd. Men is van oordeel, dat, in tegenstelling met de verwachtingen van de samenzweerders, de moord geen revolutie zal teweegbrengen. Het geen zeker is, is, dat de buitenlandsche poli tiek van Portugal niet kan veranderen. Er is een voorloopige regeering ge vormd onder Castro. In het adres van antwoord van den Belgischen Senaat wordt de wensch uitge sproken tot vrijwillige aanhechting van rut groot-hertogdom Luxemburg. Bii de verlenging van den wapenstilstand heeft Erzberger een exposé gegeven van hoe Duitschland de voorwaarden is nagekomen en van den noodtoestand van dit land. Het eerste ministerie van Joego Slavic is gevormd. De zitting der soldafcenradea van Groot-Berlijn heeft een motie van protest aan genomen tegen ,de poging van Fehrenbach den Rijksdag bijeen te roepen. - Men hoopt Duitschland door bemid'de- ing van de internationale Roode Kruisver- eenigingen levensmiddelen toe té zenden. President Wilson heeft Clemenceau ontvangen. Het onderhoutl duurde een uur. Het diende slechts voor de beide staatslieden, die de problemen der vredesconferentie in groote trekken ter hand hebben genomen om in contact met elkaar te komen. Na het on derhoud sprak Wilson in zeer sympathieke om linj te van zich verwijderd houdende als het wa re, naar haar manier van doen te oordcelen. „De zaken zijn veranderd. Je bent niet langer jack, maar mijnheer Neville Lynne, en een rijk maa". „Welk verschil maakt dat uit?" „Een groot verschil. Je bent een Engel- scne landedelman .en behoort niet te trouwen met een opera-zangeres, mijnheer mijnheer Lynne Neville keA haar verbaasd san. „Is dat je antwoord?" zei hij. „Je weet zeil, dat het maar een voorwendsel ia; en vanmorgen o Sylik dacht dat je mij lief had. Waarom sprong je voor mij in de bres als je mij niet liefhad?" zei hij met zulk een teleurstelling en verdriet in zijn stem en oogen, dat Syl hem niet lanker kon weer staan. „Dat doe ik ook dat deed ik ook!" riep zij uit; en zij riep, toen hij haar in zijn ar men nam: „Je weet dat ik jetliefheb. Jij was het die blind geweest bent en het niet al lang geleden heb gezienIk heb je altijd lief ge had. Ach, en je wist het niet je dacht er niet over. Jack lieve Jack mijn Jack!" Hij kuste haar voorhoofd en oogen en lip ten hartstochtelijk toen het licht plotseling voor hem opging. „O, wat een blinde idioot ben ik geweest zei hij voi berouw en ontzettend zelfverwijt en medelijden. „Ik ik dacht dat je alleen om mij gaf als een zuster „Zuster! Ik haat dat woord!" riep ze stampvoetend, „ik zal het altijd haten, al mijn levenlang." „Best", zei hij, haar nog inniger in zijn ar men sluitende, „mijn vrouw, dat is beter, niet waar? Mijn vrouw? O, Syl, Syl! Ik ben net als lord Marlow en weet niet of ik op mijn hoofd of mijn voeten stamaar dit weet ik, dat ik het liefste, mooiste meisje van de bewoordingen over de persoonlijkheid van den president. Wilson en zijn echtgenoote .zullen Donder dag te Parijs zijn, wanneer de koning van Italië aankomt, doch zij zullen niet aan de feesten deelnemen. Naar verluidt zal Wilson het Kerstfeest temidden der Amerikaansche legers in Trier doorbrengen. Bij opstootjes te Dresden Is hei tot bloe dige botsingen tusschen burgers en soldaten gekomen. Tsjechische troepen hebben Verscheidene Duitsche plaatsen in Zuid-Moravii bezet. De Duitsche bevolking neemt een dreigende hou ding aan. De Berlijnache ministerraad heeft ge volmachtigden voor de vredesconferentie be noemd. Het zijnPaul Hymans, minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, minister van justitie en Van den Heuvel, Belgisch ge zant bij het Vatikaan. Men voorziet dat de vredesconferentie niet voor,15 Januari in Versailles zal bijeenko men. De permanente commissies, die belast zijn met de oplossing van eenige gewichtige vraagstukken, die de vredesconferentie zal hebben te behandelen, zullen in Brussel ze telen. In Kief heeft een omwentellrig plaatsge had, de regeering is vervangen door een di rectorium. De Pruisisch? regeering heeft officiëel verklaard, dat zij de uitspraak der verkiezin gen voor de Constituante zdt eerbiedigen. Te Tampico heeft zich een incident voorgedaan tusschen de Mexicaansche doua- newacht en Amerikanen, waarbij twee Mexi canen doodelijk werden getroffen. De Estlandsche minister van buitenland sche zaken ontkent de juistheid van het be richt over een Engelsche bezetting in Estland. Een nationale vergadering van Elzas- Lotharingen meldt Havas sprak krach tig als haar meening uit dat Elzas-Lotharin- gen zich als een deel van Frankrijk be schouwt. Wilson heeft in zijn antwoord aan de Fransche socialisten opnieuw zijh vredespro- gramnut ontwikkeld. EEN OFFICÏEELE NOTA DER BEL GISCHE REGEERING. Havas seint uit Brussel, d.d. 15 Dec.: Tal van Belgische bladen hebben een nota van het Nederlandsche gezantschap te Brus sel gepubliceerd, wharia de overwegingen worden te,kennen gegeven, die de Nederland sche regeering er toe heboèn geleid, tot het doortrekken van Duitsche troepen door Lim burg toestemming te verkenen. Volgens deze nota zou de wapenstilstand den toestand volkomen hebben gewijzigd, zoowel metterdaad als in rechten De door Duitschland aangenomen voorwaarden waren yan dien aard, dat een hervatting der vijande lijkheden uitgesloten was. Dientengevolge be stonden er geen^ redenen meer. om troepen der oorlogvoerende op neutraal gebied te in terneeren. De Belgische minister van buitenlandsche zaken wijst naar aanleiding hiervan op het volgende: wereld gekregen heb!" en hij hief haad zicht op en keek in haar opg met al de liefde die al zooveel lang in zijn hart was opgezameld. ;en ien HOOFDSTUK XLVIL Lady Marlow kwam met den avondtrein n zoodra zij op haar eigen kamer was liet zij Andrey en Sylvia roepen. „En nu mijn lieve meisjes", zei ze opkij kende uit den stoel, waarin zij was neergeval len zonder haar hoed en mantel af te doen, „moet ik je la6tig vallen, want je moet mij vertellen wat dit alles béteekent. Lord Mar low heeft getracht dat te doen onderweg van het station naar hier, maar hij verwarde alles door elkaar, zoodat ik er niets van begreep. Sylvia, mij dunkt jij moest het mij maar ver tellen". en ze stak haar de hand toe. „Is het waar dat Neville Lynne terug is en dat jij zijn vrouw zult worden „Ja", stamelde Sylvia, die naast haar stoel was neergevallen. „En zeg, waar is hij?" „Hij is naar zijn kamers in het dorp ge gaan", zei ze zacht. „Wil je als je blieft even bellen?" zei Lady Marlow. „ComplLdÉnt aan mijnheer Lynne en of hij1 zoo goed wij zijn dadelijk op de Grange te komen", zei ze tot de kamenier, „en zeg aan den koetsier, dat hij met de dogcart de baga ge van Mr. Lynne gaat halen. Nu dan", dit tot Sylvia,,, en het is aar, denk ik, dat er een testament gevonden is en dat hem een derde van het fortuin werd nagelaten?" „Ja", zei Sylvia ernstiger. „En dat Jordan Zij zweeg en opende haar armen voor An- dery, toen sloop Svlvia de kamer uit en liet ze alteen met hun beiden. Ie*. Naar rechtsopvatting ia de wapenstil stand 'slechts een opschorting der'vijandelijk heden, die geenszins hare hervatting uitsluit en geen einde maakt aan den oorlog, 2e. Op 12 Nov. 1918 heeft de Nederland sche regeering aan Duitsche troep. toege staan, door Limburg te trekken, opader voor afgaand overleg met of opdracht van de Ge allieerde regeeringen. Echter heeft ide Neder landsche minister van buitenlandsche zaken in een nota aan den Belgischen minister Lan- dateerd, waarop hti omen, verklaard, dat say, denzelfden deze beslissing heeft sedert 1914 in Nederland geïnterneerde Bel gische militairen niet in vrijheid te kunne» stellen, zonder verkregen toestemming van da Duitsche regeering. 3e. Volgens art. 11 ten 5e. van de Haag- sche Conventie vaa 1907, de Nederland sche regeering verplicht, óp haar gebied toe gelaten' Duitsche troepen te iaterneerea. Da Nederlandsdie regeering zal deze verplich ting niet ontkennen, die op den 12en Novem ber, ondanks den wapenstilstand, op haar rustte, daar zij op denzelfden dag zich op het bewuste artikel tegenover België beriep om hare weigering tot vrijlating der Belgische geïnterneerden te rechtvaardigen. De Nederlandsche regeering heeft, Bedert zij den doortocht der Duitsche troepen toe stond, steeds verklaard, vóór alles in het be lang van België te handden. Als men even- we! de zaak uit militair standpunt beziet, ia het onweerlegbaar, dat deze aan de Duiit- schere toegestane gunst, hun veroorloofde een talrijke troepenmacht aan gevangenneming te onttrekken en era aanzienlijke hoeveelheid materiaal in veiligheid te brengen Wat het aanial Duitsche soldaten betreft, die door Limburg zijn getrokken, dit wordt geacht ta zijn tusschen de 70.000 en 120.000 man. De Belgische generale staf beschikt over gegevens, die aantoonen. dat er overeenstem ming heeft bestaan in dc data voor bet over trekkenvan de Maas voor het geheele front van het 4e Duitsche leger; zoowel ovér Ne- derlandsch als over Belgisch grondgebied, hetgeen d« veronderstel'ing wettigt, dat de generale staf van den vijand bii den terug tocht van zijn troepen rekening hield met een toestemming van de Nederlandsche regee- <5ok mag niet vergeten worden, dat het Duitsche leger in Belgisch Limburg te Bever- loo zijn grootste centrum voor de ravitaillee ring van zijne troepen had. Verder te Tonge ren het Voornaamste centrum voor zijne mi trailleurs en dat alle Repots van het 4e leger, de wagenparken en de vliegvelden in Vlaan deren rondom; Antwerpen geconcentreerd wa ren. Gezien den terugtocht van October is het dus duidelijk, werke uitgebreide diensten' aan Duitschland bewezen wérden door dit leger niet te noodzaken de wegen en spoorwegen, die rechtstreeks van België naar Duitsch land leiden, en die nauwelijks voldoende wa ren voor den aftocht van andere Duitsche troepen, te overvoeren. Het zij nogmaals veroorloofd er op te wij zen, dat, indien de doortocht geweigerd wa re, het grootste gedeelte der contingenten, die thans door Limburg getrokken zijn, niet in de gelegenheid zouden zijn geweest, het Belgisch Toen Neville terug kwam vond hij ze allen in de salon, gereed om aan tafel te gaan: hij liep dadelijk naar Lady Marlow en vatte haar handen, die ze hem toestak. „Mag 'ik, Lord Marlow vroeg hij omkij kende met een bios op zijn knap, verbrand gezicht. „O zeker", antwoordde de graaf, en NevilU bukte en kuste haar. Lady Marlow1 lachte, zij bad de tranen in de oogen'. „Je bent nog niet verbeterd in je manieren, mijnheertje", zei ze, „je bent hltijd een on deugende, stoutmoedige jongen geweest. En zoo ben je dan terug gekomen en je gaat trouwen met ons vriendinnetje, de Signora." „Ja", zei Neville, Sylvia aanziende. „Heeft ze u alles verteld?" „O ja, ,en een heele boel meer dan je weet", antwoordde zij lachend. „Ik geloof dat je een heel gelukkige man bent, Neville." „Pat geloof ik ook. Maar Lady Marlow. wat ziet u er goed' uit! Jonger dan vroeger „Dank je wel. Is dat een soort complimenr je in gebruik bij de goudgravers?" Maar ze keek of ze zeer ingenomen met hem was. Je moet aan tafel naast mij zitten en steeds met mij praten. De Signora zal in de rest van haar leven rijkelijk genoeg van je conversatie heb- bete" „Dat denk ik ook", klonk Neville's geluk kig antwoord. „Maar het spijt mij zeer, dat ik het zeggen moet, ik heb geen gekleedie jas. U was zoo vriendelijk mijn bagage te laten halen, maar ik heb geen bagage." Lord Marlow lachte. „Dat is een grap. Dan zal je wat van mij moeten leenen. Mijn kleeren zullen je niet verder reiken dan tot je enkels en ellebogen, vrees ik." (Wordt vervolgd). ALIMAA1SCH „i: 6-" 4

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1