DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gekocht No. 297 Honderd en twintigste Jaargang. 1918 DONDERDAG 19 DECEMBER. FEUILLETON. Abonnementspriis bij voornijbetalinf j). 3 maanden fl.B5. frf p. jostf 1,80. BevijsnoiMers S et- Advertentieprijs 15 ct. p. njptlroótcra letters naar plaatsruimte. Br. fr. R.V. Boek- n Haadelsdrnkkerlj Harms, Coster li, Yoordam C 8. Tel. 3 Binnenland. BERICHT. Gisteren is te Berlijn het congres der ar solraden weer voortgezet. De voorzitter Leinert richtte zich scherp te gen het uitvoerend comité en besliste, naar aanleiding van de storing door de soldaten- delegaties, dat voortaan niemand, die er mets te manen hceit, zich in de zaai mag bevinden. Vervolgens begonnen de debatten over de voorstellen der soldatendelegatie. De meeste sprekers hadden niets tegen de eischen der soidaten en' verklaarden zich er voor, dat de officieren hun wapens en distinc tieven zouden afleggen. Mahx andere leden zagen in het optreden van de deputatie van den vorigen dag slechts een politieke truc. Dezelfde deputatie verscheen weer voor heit gebouw maar kreeg ditmaal geen toegang tot de zittingszaal. Besloten werd, de debatten over de eischen der soldaten te sluiten en elke fraotie zond een vertegenwoordiger uit de zaal naar bui ten om te onderhandelen met de deputatie welke de eischen gedeeltelijk niet wenschte te han dieven. Tijdens deze pauze i in de besprekingen kwam een nieuwe deputatie, ditmaal van ar beiders van Berlijn voor het gebouw, maar ook deze deputatie werd den toegang door de wacht geweigerd, waarna de deputatie dreig de dat bij aiei-toelating 250.1M) arbeiders voor het gebouw een protestvergadering zou den houden. Maar de voorzitter Leinert meende, dat het congres niet meer door alle mogelijke depu taties onderbroken mag worden. Met meerderheid van stemmen werd het voorztttersvoorstel dan ook goedgekeurd om verdere deputaties 'niet meer in de zaal te la ten, maar m een andere zaal door een fractie commissie te doen ontvangen. Onmiddellijk daarop verscheen er weer een deputatie met opschriten en roode vlaggen. De voorzitter deelde hen het juist genomen besluit mede, maar de leider der deputatie wilde toch spreken. Hem werd bij uitzondering het woord ver leend en nadat hij de eischen van de Lieb- knechtgroep bekend gemaakt had, verliet de deputatie onder v/oolijkheid bij een deel van hei congres de zaal. Een voorstel werd aangenomen, waarbij bepaald werd, dat het Congres der Arsolra- den dat de geheele politieke macht vertegen woordigt, tot nadere regeling door de Natio nale Vergadering de wetgevende ea uitvoe rende, macht aan de volksgemachtigden over draagt. Een Centrale Raad der Arsolraden werd ingesteld, die de parlementaire controle over het Duitsche en het Pruisische Kabinet zal uitoefenen en het recht tot benoeming en ontslag der volksgevolmachtigden zal htbben. Adviseurs werden benoemd voor de controle der zaken 'n de rijksdepartementen en voor de benoeming der vakministers en adviseurs moet de Centrale Raad gehoord worden. Aan genomen werden voorstellen tot controle over het financieel beheer der Arsolraden, tot op heffing der grensbewaking en tot spoedige bevrijding der krijgsgevangenen. Wat de voorstellen der soldaten' betreft werd ten slotte een door een cdmmissie voor gestelde tekst der eischen, in hoofdzaak met de oorspronkelijke eischen overeenkomend, aangenomen. Over het algemeen is het dus gisteren een rustige dag voor de beraadslagingen ge weest. Tusschen de meerderheidssocialisten, on der de burgerafgevaardigden en de meeste ter vergadering aanwezige soldaten schijnt de afspraak gemaakt te zijn, de debatten niet onnoodig te rekken, maar bij stemmingen den doorslag te geven. Men verwacht dan ook dat in de zitting van heden een groote meerderheid zich ten gunste van de Nationale Vergadering zal uitspreken. Uit Berlijn komen nog onzekere berichten over een contra-revolutionnaire gezindheid onder de teruggekeerde keurtroepen. De gisteren in Berlijn binnetlrukkende troe pen werden door den opper-burgemeester en den minister van oorlog toegesproken, maar er werd niet op de republiek gezinspeeld. Uit Zürich werd aan de Parijsche Journal gemeld, dat de Pruisische garden den val der Naar het Engelsch van Charles Garvice. 104) „Je hebt volkomen gelijk Trale, volkor gelijk," zei de graaf droevig. „Zooato je volkomen zei, dat pakje Terwijl hij nog sprak werd de deur open gedaan en Sylvia kwam met Andrey, die haar gevolgd was, de kamer binnen. Zij gingen na-ar de tafelSylvia, die heel bleek zag, legde het pakje voor Lord Marlow neder. Met een uitroep van vreugde nam hij het op- „Het is het is, maar het is verzegeld, lie ve. Mag ik het 'opendoen Hier Neville, maak jij het maar open. Neville deed het en zij gingen allen om hem heen staan. Hij nam een van de vele pa pieren op en las plechtig: „Ik Julian Chester, verklaar deze certifica ten, het huwelijksbewijs van mij zelf en mijn vrouw en het geboorte- en doopcontract van mijn "dochter, Sylvia Boud Chester, echt te soldatenraden geproclameerd hebben. Het eer ste garde-regiment zou het initiatief genomen hebben tot een bewegidg die een volkomen verandering in den toestand zou brengen. Het zijn nog maar losse geruchten over een contra-revolutionnaire beweging, die wel de- wijzen, dat in otficierskringen het verzet te gen den huidigen stand van zaken sterk toe neemt De Times heeft zich met den vrede bezig gehouden. Het machtige Engelsche dagblad wijst er o. a. op, dat de leiders der Europee- sche democratieën Wilson's program aan vaard hebben, maar dat het een moeilijke taak zal zijn, dat program in practijk te bren gen. Er zijn reeds teekenen in meer dan een kring van den wensch om eischen te stellen die in overeenstemming zijn met zuiver natio nale inzichten en aspiraties. België beschouwt het internationale ver drag van 1839, krachtens hetwelk zijn positie tot dusver bepaald was, als een doode letter en vraagt de teruggaaf van Luxemburg en van een gedeelte van Hollandsen Limburg, wijziging van zijn grens met Duitschiand en den linker oever van de Schelde De telegrammen uit Rome bêwijzen, dat er in Italië heel wat in den wilde weg en ge prikkeld geredeneerd wordt, ofschoon geluk kig de eerstc-mmister het land er aan herin nert, dat zijn aspiratie», zoo gutu als die vatf alle andere leden van de alliantie, onderge schikt gemaakt moeten worden ulo ,/He ?lge- meene criteria, wolie op de vredesconferentie toegepast zullen worden", en hij belooft dut Italië „niet onverzoenlijk of eenzijdig zal zijn," - Er bestaat, aldus de Times, geen vrees, dat de groote diensten, die beide landen bewezen hebben, onderschat of niet beloond zullen werden, maar, zooals wij meer dan eens heb ben laten uitkomen, zal geen staat zijn eigen belangen voorop stellen door het bijzondere kenmerk van dezen vrede te vergeten, namelijk dat hij streeft naar een regeling van elk bij zonder vraagstuk volgens algemeene beginse len, die als onderdeel Van het geheel in elk opzicht moeten toegepast worden. Over de kwestie van het bestaansrecht van de Britsche vloot in den Volkerenbond laat het blad zich voorzichtigheidshalve niet uit KORTE BERICHTEN. Bij het Congres der Arsolraden is een voorstel ingekomen om onmiddellijk over te gaan tot het. kiezen van een president der Duitsche republiek. Over de Rijnbrug bij Neurenburg kwa men ongeyeer 50 gezinnen, in het geheel on geveer 200 personen, aan uit Elzas. Het wa ren ambtenaren en oud-Duitschers uit Mühl- hausen in Elzas, die hunne woonplaats had den moeten verlaten^ Bij hun overbrenging waren zij door per sonen uit de burgerbevolking beschimpt en met steenen geworpen. Onderweg waren zij buitengewoon slecht behandeld'. Er zullen nog andere transporten uitgewe zenen aankomen. De Britsche vereeniging voor onderzoek in de wol- en sajetindustrie heeft haar eerste vergadering gehouden en belangrijke maat regelen tot verbetering van de omstandighe den in deze industrie getroffen. De terugtrekkende Duitsche troepen aan het O. front worden volgens Wolff door de Sovjettroepen uitgeschud. In Italië heerscht ontstemming over de politiek der Zuid-Slavenen over de in dit verband aangenomen houding van een deel der Engelsche en Fransche pers. Te Koningsbergen is in'een door dui zenden personen bezochte openbare vergade ring van de Duitsche Volkspartij, gehouden op 17 Dec., met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: „De vergadering protesteert ten krachtigste tegen het streven om doelen van Oost-Pruisen bij den Litapr schen en Poolschen staat te voegen Oost- Pruisen wil onverdeeld en onverkort in poli tieke, kultureele en economische gemeenschap met Duitschiand blijven. Van dé rijksregee- ring moet geëischt worden, dat zij Oost-Prui sen behoedt voor het lot om verscheurd en van Duitschiand afgesneden te worden." Radio meldt uit New-York, dat heden de vüegpostdienst tusschen Ntew-York en Chi cago wordt geopend. Te zes uur vertrekt een vliegtuig van New-York, bestuurd door eyi wezen, en ik draag dm persoon of de perso nen, wie ze in handen mochten vallen op, ze goeefte bewaren. Ik heb niets na te laten aan mijn geliefd kind, dat ik opdraag aan de zorg van haar Hcmelsclien Vader, in nederig ge loof en vertrouwen, dat Hij haar zal bescher men en bijstaan. (Geteekend) Jfulian Chester." Sylvia verborg haar gezicht tegen Neville's borst. Trale was de eerste die kon-sprekên,en zijn eerlijk gezicht gloeide van voldoening en genot. „Nu is alles in orde!" riep hij, zijn gelief koosde woorden gebruikende. „Het is alles in orde, mijnheer Neville. Ieder van de genoem den kan gevcrifierd worden en hun aanspra ken bewijzen. Ik ben rechtsgeleerde genoeg om dat te weten. Draag zorg voor hen, lord Marlow. Sluit ze opHoeraO, ik vraag ver giffenis, lady MarlowEu midden onder het zwaaien met zijn hoed hield hij zich stil, het aangezicht met schaamte bedekt. „Maak geen excuses, Trale!" riep dc graaf uit. „Wij zeggen allen: Hoera Je bent een brave kerel, Trale. Je hebt je hebt deze zaak er prachtig afgebracht en ja, je bent veel te bekwaam voor zulk een gat ais dit. 1 op het gewezen militair vlieger. In een gesprek met buitenlandsche journalisten heeft Haase de positie der huidi ge Duitsche regeering besproken. Hij ver trouwde er op, dat zij den toestand meester zou worden. Volgens een V. D.-bericht zou Sir Eric Oeddes, de admiraliteit verlaten. Austen Chamberlain zou Bonar Law opvolgen als kanselier van de schatkist. Lijfland zou bedreigd worden door de Russische bolsjewiki. - In het congres der Arsolraden is een voorstel ingediend om de groote dagbladuit gevers bij de leiding hunner zaken onder rijkscontrole te stellen. Vele garderegimenten in Berlijn weigé- ren de eischen van de soldatendelegatie congres der Arsolraden te steunen. De Temps deelt mede. dat de datum, waarop de vredesconferentie geopend zal worden, nog niet is vastgesteld, maar hij zal in de eerste twee weken van Januari vallen. Volgens den Lok. Anz. is de Vollzugs- raf' van Berlijn voornemens plaats te maken voor een Uitvoerenden Raad voor het geheele rijk. De Poolsche regeering heeft een onder zoek door een Ententecommissie in zake de pogroms welkom geheeten. De republiek Estland stelt zich voorloo onder bei n. Wilson zal na de Kerstdagen een be zoek brengen aan Londen. De verkiezingen voor de Poolsche natio nale vergadering zullen op 26 Januari plaats hebben, Een aantal activisten in België, o.a. Emin. de Bour, bibliothecaris, zijn uit hun ambt ontheven. Bratianu ;s tot Rqemeensck kabinetsfor mateur benoemd. De datum, van Lloyd Qeorges vertrek naar Frankrijk zal nog eens gewijzigd wor den. Bij de couranten drukkers te Berlijn is een loonstaking begonnen. In Berlijn werd een liga voor den volke renbond opgericht onder leiding van den staatssecretaris Erzberger. In Danzig en Flensburg Sleeswijk hebben betoogingen plaats gehad' om te pro testeeren tegen eventueel afscheuren van het Duitsche Rijk. Bij Hoey, in België, zijn tengevolge van een- verzakking van éen tunnelgewelf 17- Schotsche soldaten gedood. escherming der Entente-mogend- Staten Generaal. EERSTE KAMER. Na een uitvoerig debat nam de Eerste Ka mer het wetsontwerp voor de 350.000.000 leening, zonder hoofdelijke stemming aan. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag werd tot com mies-griffier der JKamer benoemd Mr. L. A. Kesper. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. van Karnebeek, verdedigde bet bui- tenlandsch beleid. Inzake de economische onderhandeling te Londen werd medegedeeld, dat- Nederland volstrekt niet als overwonnen is behandeld. Er bestaat geen reden tot klagen over tege moetkoming aan onze onderhandelaars Be toond. De economische overeenkomst zal spoedig gepubliceerd worden. De gezant te Parijs is zeer actief. Naar de vredesconferentie te Versailles zal een afzonderlijke delegatie worden gezonden. De sovjet-regeèring is niet erkend, omdat ze geen erkenning heeft gevraagd. De minister zette nader uiteen boe het kwam dat de brief inzake het weigerefi van de vrijlating der Belgische gein terneerden 12 November het departement verliet. De minister had den brief al-8 of 9 Novem ber gearresteerd. De late verzending is een departementale fout. De minister zette uiteen dat de doorlating van de Duitsche troepen formeel tiit een oog punt van recht volkomen in orde was. De heer v. Doorn was niet voldaan. De toestand aan het departement is deplorabel. De heer Treu b,oordeelde, dat, inzake de doorlating van de Duitsche troepen, hoogst Wel" en voor het eerst van zijn leven vloekte lord Marlow in- tegenwoordigheid van dames „je moest hoofdcommissaris zijn! Ga met mij mee naar de biblioteek een glas wijn drinken, en jij ook Neville, wanneer wanneer je weg kunt. Haar aanspraken be wijzen Dat zullen wij doen zooals Jordan zegt we zullen er tot onzen laatsten cènt voor iutgeven 1" HOOFDSTUK XLVIII. Ja, de graaf stelde vrij wat meer belang in het fortuin van Sylvia, dan Sylvia zelf. „U weet niet hoe rijk ik ben, mijnheer 1" zei ze tot Neville toen ze den volgenden morgen door het bosch dwaalden en hij haar al de plekjes aanwees, waar hij als jongen gespeeld had, zooals hij zich voorgesteld had te doen, weinig denkende hoe spoedig dat genot voor hem was weggelegd. „Weet je wat ik ver dien? Ja Neville in een opera-seizoen? Be sef je wel", en zij ging op haar teenen staan en keek hem aan met al haar waardigheid die zij in haar uiterlijk kon leggen (en ze was een goede actrice, zooals wij weten), „besef je wel dat de jonge vrouw die hier voor je staat, Signora Stella is, de beroemde prima onvoorzichtig was gehandeld. De heer D e J o n g e achtte den toestand aan Buitenlandsche Zaken zeer betreurens waardig. De -heer D u y s kwam op tegen de „hetze" tegen den ex-keizer. Spr. vroeg den minister of deze veronder stelde achter de regeeringstafel te kunnen blij ven zitten en diende een motie in-waarin er kenning van de sovjetregeering gevraagd wordt. De heeren Lohman, Dresselhuys, de Beren- steyn en Marchant verdedigden het beleid van den minister. De vergadering werd om 5 uur 15 geschorst. In ae avondvergadering deed minister Ruys nog eens duidelijk uitkomen dat hij burgemeester ter Laan voor ontslag zou heb ben voorgedragen, wanneer de roode vlag op Zaandam's raadhuis ware geheschen. De heer Kleerekooper kwam hier te gen op en trok te velde tegen die Roomsche burgemeesters, die in hun gemeente regeeren, alsof de minderheid der bevolking niet mee telt. De bekende brief van den solliciteerenden S. Dè A. P.-er Jansonius, thans burgemeester te Leeuwarderadeel, waarin deze de revolu- tionnaire actie volkomen desavoueerde, werd door den heer Kleerekooper eveneens becriti- seerd. De heer Beumer wenschte, dat het be sluit van den Rotterdamschen raad, waarbij gronden voor een crematorium beschikbaar waren gesteld, tot vernietiging bij den kroon werd voorgedragen. De minister antwoordde dat ingrijpen door de regeering iets zeer kiesch en moeiehjks is. Om kwart voor een waren binnenlandscbe zaken afgeloopen. NEDERLAND EN BELGIë. De Brusselsche Independance Beige schrijft naar aanleiding van de nota van het Bel gische ministerie van Buitenlandsche Zaken: „Wij hebben ons niet te mengen in binnen- landsche aangelegenheden van onze naburen en ons met de vraag bezig te houden, of de reactionnaire regeéring, die sedert eenige maanden in Nederland het bestuur in handen heeft, werkelijk tolk is van de gevoelens en be doelingen van de natie. Wij kunnen slechts rekening houden met de daden van deze regeering en dan constateeren wij dat zij niet conform zijn aan de verplich tingen van strikte neutraliteit; dat zij zelfs doen gelooven aan sympathie ten gunste van onzen tegenstander, tenminste aan een zwak heid, die voor ons gevaarlijk is. Zij verplicht ons hoezeer wij ook wenschen de goede be trekkingen, welke tusschen onze naBuren en ons gewenscht zijn niet te storen de toe komst ernstig in te zien." Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Ct.: Het doorlaten van ongewapende Duitsche troepen uit Maeseyck \door Nederlandsch Limburg heeft vele pennen, vooral in het bu'tenland, in beroering gebracht en werd tal van malen door vreemde persorganen on ze regeering voor de voeten geworpen, die daardoor de neutraliteit van ons lana ge schonden zou hebben. De laatste weken heb ik verscheidene ma len de gelegenheid gehad, met bewoners van Belgisch Limburg in aanraking te komen. Onaer meer met de voornaamste personen van het stadje Maeseyck. Allen, geen en fel e uit gezonderd, waren onze regeering dankbaar, in deze zoo gehandeld te hebben. „Maar mijnheer," zei er mij een, „er zou ons geen grooter ongeluk hebben kunnen over komen, dan indien uw gouvernement den doortocht geweigerd had. Al dagen te voren hadden wij onder ons gezegdals nu de Hol landers maar de Duitschers over de brug la ten, dan zijn wij ze gauw kwijt. Aan het be zwaar om ongewapende troepen te laten pas- seeren, hebben wij geen oogenblik gedacht, in tegendeel, wjj hoopten vurig, dat uw regee ring ons dezen dienst zou willen bewijzen. De menschen, die in de couranten schrijven, ken den den toestand niet zooals wij. De Duit schers wilden over de brug, en het zou im mers dom gefeest zijn ze tegen te houden. Waarom? Zeker om ze ons nog een dag of tien langer huis te hebben laten houden. De Hollandsche regeering heeft een ver standige daad'gedaan en elke weldejikenden Belgische Limburger is haar daarvoor uit den grond van zijn hart dankbaar. Met een diepe zucht van verlichting zagen wij de laat- donna, en dat zij zich best veroorloven kan vijfduizend pond 's jaars te verliezen Ne ville greep haar, terwijl zij daar op haar tee nen stond en tilde haar op in zijn sterke ar men; totdat haar middel op een hoogte was met zijn gezicht: „Zet mij neer, mijnheer! Hoe durf je?" riep zij vreeselijk blozende. „Denk je omdat een zeker onbeschaafd meis je, Sylvia genaamd, je veroorloofde haar te dragen die wilde meid! dat je je zulke vrijheden mag veroorloven met Signora Stel la Och toe, zet mij neer, lieveling, ze zullen ons zien! Neville" toen hij haar den grond weer liet raken „Neville, we kunnen het best zonder dat geld doen." „Ik geloof van niet", zei Neville op zijn oude manier, die Sylvia dadelijk aan de hut in Verloren Hoop deed denken en aan Meth en aan de claim. „De Signora zal haar af- scheidsbuiging moeten maken voor het pu bliek." „Maar Jack o wat ben je toch trotsch! Je je hebt eenmaal voor mij gewerkt „En ik ben volkomen bereid nu en altijd voor je te werken," zei hij. „Waar ik wel te gen heb, dat is aan het denkbeeld alleen dat jij werken zou voor mij. Daarenboven Door de winter dienstregeling zal ons blad voor de verzending naar de buitengemeenten nog vroeger ter perse moeten. Wij dringen er daarom uitdrukkelijk cp aan, advertentiën uiterlijk des morgens ^halS elf aan ons bureau te bezorgen. Voor later komende advertentiën kunnea wij de opname in het nummer van dien dag niet garandeeren, ADMINISTRATIE ALKM. CRT sten óver de brug verdwijnen, en nooit is bij ons het minste vermoeden gerezen, dat mes uw regeering voor den grooten dienst, aan Noord-België bewezen, onaangenaam zou kunnen zijn." In dien geest spraken er tientallen. Een on der hen zei me: „Dat is nu echt spijkers op laagwater zoeken, en ze kennen zeker bij u ook net spreekwoord: „als men een hond wil slaan, dan vindt ge o zoo gauw een stok." Camille Huysmans schreef in de socialis tische Volksgazet van Antwerpen o.m.: „Er bestaat geen werkelijk Belgisch annexi- onisme; er is geen man, in de Belgische Ka mer. die zou aandurven, annexatie van Ne derlandsch grondgebied' voor te staan. Er is onder de_ Belgische afgevaardigden op het officieel Vredescongres geen enkel die partij ganger is van een agressieve politiek tegen Nederland. Minister Vandervelde i3 er tegen, minister Hijmans er tegen; dat weten wij en dat is ook voldoende. Vanwaar komt nu die perscampagne? Wat beteekent dat gesneef en die landhonger van zekere pers? Humbug, onnoozel gewauwel van onverantwoordelijke dagbladschrijvérs. Een coalitie-ministerie met socialisten zou onmogelijk zijn op grond' van de annexionia- tische politiek. Wil dit zeggen dat, indien1 der Luxembur gers willen Beigen worden, wij ons daartegen zullen verzetten? Neen! Wil dit zeggen dat wij een grensregeling zullen verwerpen om den Waalschen dorper» van Pruisen gelegen heid te geven te leven in 't land waar hun taal wordt verstaan? Neen! Maar,, wij hebben Zeeland niet noodig, wij hebben Hollandses Limburg niet noodig, wij hebben reeds veel te aistrioten in geruit zijn. in Den Haag dan in Brussel! zwarte distrioten in Belgenland. Monseigneur Nolens mag gerust zijnwij zien hem liever Wil dit zeggen, dat wij niet te praten heb ben met Nederland over het Scneldevraag- stuk, zelfs over het kanaal GentTerneuzen? Wil dit zeggen, dat wij -niet graag een betere regeling van zekere economische vraagstuk ken zouden wenschen? Geenszins! Daartoe i* Nederland wel bereid. Ik gevoel de annexionistische campagne als een daad van ondankbaarheid tegenover het volk, dat ons heeft geholpen in ons leed, dat ons heeft gesteund in onze ellende, dat millioenen heeft uitgegeven voor ons uit so lidariteit. Reuter seint uit Brussel: Naar aanleiding der opmerking van het Nederlandsche departement van buitenland sche zaken over de toelichtende Belgische nota van 15 dezer, moet worden opgemerkt dat het juist is dat de brief van den minister van buitenlandsche zaken aan baron Fallon van 12 Nov. eén antwoord was op de Bel- ische nota van 4 October. Daarin had de lgische regeering de bevrijding der in Ne- derland geïnterneerde Belgen gevraagd, of althans van zekere categorieën onder hen, zich baseerend op het feit dat Nederland hen niet voldoende kan voeden en dat aan den an deren kant de oorlogvoerenden zelf besloten hadden wederzijds de krijgsgevangenen in vrijheid te stellen die langer dan 18 maan den in gevangenschap hadden doorgebracht, omdat de overeenkomsten die deze aangele genheid regelen nooit een oorlog van zoo lan gen duur hadden vóórzien. Op deze nota antwoordde de Nederlandsche regeering 13 Nov. dat zij zich eerst bij de Duitsche regeering vergewissen moest of deze geen bezwaar had tegen het invrijneid- sfellen van in Nederland geintemeerde Bel gische militairen, die het land wenschten te verlaten. Denzelfden dag stond de Neder landsche regeering zonder voorafgaand overleg met of goedkeuring door de geallieer de regeeringen den doortocht door Lim- zijn gezicht betrok „er bestaat zooiets al* rechtvaardigheid ofschoon ik geloof dat het bijna ouderwetsch is om zoo te denken en recht zal je geschieden." Er was niets meer te zeggen. En inder daad, dit tweeta lhad nog wel iets anders om over te spreken. Maar lord Marlow was er niet.van af te brengen, hij verlangde den strijd aan te binden en toen zij allen behalr ve Mercy naar Londen terugkeerden, ging hij regelrecht naar zijn advocaat en gaf hem in structie het eerste schot af te vuren in den vorm van den gebruikelijken brief. Zij Andrey, Neville, Lord en Lady Mar low gingen naar de opera op den avond van hun terugkomst om Sylvia te hooren zingen en lady Marlow stelde zich veel voor van ge tuige te zijn van Neville's genot. Maar daarin werd zij teleurgesteld. Hij ontstelde toen Syl via opkwam; hij kreeg een kleur toen zij be gon te zingenmaar weldra werd hij doods bleek en hij fronste de wenkbrauwen en toen na het eerste lied de storm van toejuichingen losbarstte, stond hij op van zijn stoel en leun de tegen den achterwand van de loge. Toen boog hij zich voorover tot lady Marlow. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1