DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. oyer 3 0. 298 Honderd en twintigste Jaargang 1918 Y R IJ D A G 20 DECEMBER. BERICHT. Deze (Jourant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Kijk f 1.90. Afzonderlijk© en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0.15. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- ©n v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, Binnenland. DM nummer besttaf uM 2 bladen. Telefoonnummer 3. President Wilson is werkelijk niet voor zijn genoegen in Europa. Niet alleen dat hij geen stap buiten de deur kan zetten zonder opgemerkt en met hulde betuigingen lastig gevallen te worden, maair mrielbare corporaties, bonden en particuliere personen meenen hem genoegen te kunnen doen met het verstrekken van nuttige wenken en raadgevingen inzake den volkerenbond en het Europa der toekomst. Opmerkelijk is het wel, dat van uit Ameri ka nog de minst geestdriftige stemmen over WTson's plannen klinken. Een profeet is in zijn eigen land niet geëerd, zegt een oud spreekwoord en* het schijnt werkelijk of de Amerikanen in Wilson niet zoo'n bijzonder wereldhervormer kunnen zien als men dit in Europa wel doet. Wij meldden reeds kortelings, dat de Ame- rikaansche republikeïnsche senator Knox, die reeds vroeger toonde niet met Wilsons plan nen mede te gaan, zich opnieuw tot den Se naat gewend heeft met de verklaring, dait er een groot verschil van meening bestaat over de vorming van een volkerenbond en de defi nitie van de vrijheid ter zee. Hij beveelt krachtig uitstel van behandeling dezer vraag stukken na de vredesconferentie aan en be toogt, dat een wijziging van de bestaande wet ten en gebruiken ter zee het vredesverdrag maar ingewikkeld zouden maken. Dit vredes verdrag zou zich uitsluitend dienen te beper ken tot het regelen van de geschillen met den vijand. Senator Knox kan zich dus met Wilsons plan tot oprichting van een volkerenbond vercenigen. Hij bedenkt niet hoe uiterst moeilijk het is een dergelijke instelling tot stand te brengen en hoe alle volkeren diep ónder den indruk van een vreeselijken oorlog moeten zijn om te besluiten hun "zelfstandigheid ten bate van een gemeenschappelijke regeling prijs te ge ven^ Nu is de tijd voor een volkerenbond, geko men en wanneer het goede oogenblik voorbij gaat zonder dat hij tot stand komt, zal deze oorlog tevergeefs zijn geweest. Dan zullen de offers tevergeefs gebracht zijn, dan zal het bloed van millioenen mannen fevergeefs gevloeid hebben en het vredesver drag zal bepalingen inhouden die door hun partijdig karakter en door noqdeiooze hard heid tegen den overwonnene de kiem van la tere oorlogen ip zich zullen dragen. Maar Senator Knox heeft andere plannen. Hij vil een kleine, natuurlijke entente vormen, die slechts beperkte verplichtingen' voor be paalde doeleinden omvat. Zelfs zonder een dergelijke entente meent hij, dat de Ver. Sta ten op de handhaving van den wereldvrede invloed kunnen uitoefenen door een verkla ring die inhoudt, dat een bedreiging van de vrijheid van Europa ook een bedreiging van Amerika i.s. Amerika kan na raadpleging zij ner vrienden ten strijde trekken als de be dreiging weer mocht opkomen. Senator Knox bepleit verder maatregelen tegen een herleving der Duitsche overheen sching en het1 verdeden of plaatsen onder ge meenschappelijk beheer der geallieerden van de Duitsche koloniën. De voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche aangelegenheden heeft medege deeld, dat de commissie haar beslissing over Knox' motie tot het einde dezer week zou uit stellen. Het groote verschil tusschen Knox' en Wilson's plannen springt aanstonds' in het oog. Knox wil een volkerenbond der entente tegen een weer oplevend Duitschland ge richt, Wilson wil een Europeeschen volke renbond waarin ook dê centrale mogendhe den plaats moeten vinden en waarin men zich gemeenschappelijk keeren zal tegen de over treders van de voor allen vastgestelde begin selen en regelen. Nog meerdere berichten., die waarschijnlijk Wilson's volle instemming niet zullen heb ben, komen uit Washington.. De republikeinsche afgevaardigde Darrou heeft een motie bij het Huis van Afgevaardig den ingediend, waarin hij verzoekt den ex- keizer en diens geestverwanten te berechten en te straffen. De Amerikaansche minister van marine Daniëls beweegt zich meer in W ilson's lijn. Hij heeft andermaal verklaard, daT de vloot uitgebreid en versterkt moet worden, opdat de Vereenigde Staten in staat zouden zijn doeltreffend bij te dragen tot de internationale politiemacht. Hij hoopte evenwel, dat de vre desconferentie een einde zal maken a.an den wedstrijd in het bouwen van groote vloten. De beide Kamers van den Deenschen Rijks dag hebben besloten Wilson te seinen, dat de Rijksdag van Denemarken den grooten voor vechter van het zelfbeschikkingsrecht der vol keren en van den volkenbond in Europa har telijk welkom- heet en dat Denemarken hoo.ot, dat 's presidenten edele oogmerken verwezen lijkt zullen worden. Er moet, aldus het tele gram, gelijk recht zijn voor kleine en naties en de grondslag voor een groote duurzamen vrede moet geschapen worden. Ook de Paus heeft zijn vertegenwoordigers in de Vereenigde Staten opdracht gegeven zich met een mededeeling van den Paus tot den President te wenden. President Wilson heeft het, vóór dé vredes conferentie aanvangt, nog buitengewoon 'druk. Hij zal binnenkort naar Brussel gaan en met Kerstmis komt hij naar Londen, v De Britsche arbeiderspartij schijnt Wil son's plannen onvoorwaardelijk te willen steunen. Op 2 Januari zal te Londen een groote bt tooging worden gehouden ten gunste eener onmiddellijke oprichting van een volkeren bond, als deel uitmakend van het vredesver drag. Wanneer Wilson in Londen is, zal de partij hem een adres aanbieden. Uit Parijs wordt gemeld, dat de algemeene raad van het Seme-departerrcst de rtgeering zal verzoeken' in bet vredesverdrag een clau su le op te nemen, waarin als wil der mogend heden wordt uitgesproken om door eer inter nationale arbeidswetgeving betere arbeids voorwaarden vast te leggen. De raad wenscht de instelling van een periodieke, internationa le arbeidsconferentie, de instelling van een in temationaal arbeidsbureau en het toelaten van afgevaardigden van de- groote arbeiders organisaties uit de landen der bondgenooten, om in de technische secties van de vredescon ferentie mede van gedachten te wisselen over de internationale arbeidsclausules, die in het vredesverdrag opgenomen moeten worden. Het Berlijnsche congres der Arsolraden heeft met zeer groote meerderheid besloteh, de verkiezingen voor de Constituante op 19 Januari te bepalen. Voorstellen, om de verkie zingen op 16 Maart en 16 Februari te hou den, werden verworpen. Maarschalk Haig is gisteren te Londen aan gekomen en daar met groote geestdriftont vangen. Duizenden hebben den Britschen veldheer op zijn zegetocht toegejuicht KORTE BERICHTEN. In Roemenië en Bessarabië zijn joden moorden in 'i groot voorgevallen, waaraan Roemeensdie soldaten een groot aandeel heb ben gehad. Ook in tukele plaatsen in de Boe- kowina hebben de Roemeniërs de joodsche en Duitsche bevolking aangevallen en joodsche en Duitsche winkels geplunderd. In Frankrijk gaan stemmen op om Duitschland bij het vredesverdrag te verbie den vliegtuigen, voor handelsdoeleinden als anderszins te bauwen. Opnieuw zijn 'vijf Duitsche duikbooten waaronder de Deutscbland, in Cher burg aan gekomen. De firma Krupp heeft een prijsvraag uitgeschreven, voor een plan, dat het mogelijk maakt om van het gedeelte van de fabrieken, dat na het stilliggen van de fabrikatie van munitie vrij komt, een practised gebruik te mokert. De werkstaking in Berlijn neemt een grooteren omvang aan. In verschillende fa brieken hebben de arbeiders het werk neerge legd en bij de Daim Ier werken 1600 man. Liebknechl heeft gisteren weer heftig betoogd voor het Huis van Afgevaardigden. riet doel van Romanones reis naar Pa rijs is besprekingen te hebben met Wilson, Clemenceau, Lloyd George en Orlando. In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de republikein Darrow een motie ingediend om den voormahgen keizer van Duitschland te vonnissen. Hoover, de Amerikaansche levensmid delenregelaar, heeft een nadere uitleg van de paragraaf .omtrent de voedselvoorziening in het wapenstilstandsverdrag met Duitschland gegeven. Het congres der Arsolraden te Berlijn heeft een motie Cohen aangenomen om de verkiezingen voor de Nationale Vergadering op 19 Januari as. te doen plaats hebben. De Britsche gouverneur in het bezette gebied links en rechts van den Rijn heeft aan de Arsolraden injdit gebied' allen invloed op de bestuurszakenontzegd. Monseigneur Cerretti, pauselijk nunti us in de Ver. Staten, zal aan Wilson een boodschap van den Paus overbrengen. Haig is te Londen aangekomen. De koning van Italië is te Parijs aange komen. Een bijéénkomst van Britsche onderda nen besloot de regeering te verzoeken gedu rende 10 jaren na den vrede geen Duitsche onderdanen toe te staan te onen in, de Straitts Settlements. Ook in Ceylon hebben de wetgevende raad en de'Kamer van Koophandel moties aangenomen, tegen Duitschers en Oosten rijkers. Lord Milner, de Britsche staatssecreta ris van oorlog, heeft in een schrijven de reden uiteengezet van de interventie der geallieer den fa Rusland, Staten Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de motie-Van Kol betreffende de pogroms in Galicië. De heer Staal voelde er voör alleen af schuw uit te spreken over de onmenschelijke behandeling der joden in Galicië en te schrappen het beroep op den minister. De heer Van den Berg wenschte iéders godsdienstige overtuiging te eerbiedigen. Maar men moet in aanmerking nemen dat de joden vaak slimmer zijn dan de volksgenoo- ten in het land van hun verblijf, die de joden soms weten uit te zuigen. Mogen zij desniet tegenstaande dezelfde staatsrechten hebben Spreker geloofde het niet en verschilt in dit opzicht met den heer 'Van Kol. De heer P o 1 a k verklaarde met verbazing- den héér v. d. Berg te hebben aangehoord Zijn conclusie hield overigens weinig verband met de speech zelf. Sympathie of niet, dit doet weinig ter zake, wanneer men de stem moet verheffen tegen menschonteerende handelim gen. Wat de beweerde uitbuiting door de joden in Oost-Europa aangaat, spr. zou niet zeg gen dat iedere jood daar een genteleman is De heer v. K o 1 De christenen ook nie.t De heer Polak wees op de moeürjke om standigheden waaronder de joden in Oost- Europa leven. Deze maakten noodzakelijk, dat zij hun slimheid tot het uiterste scherpten Wie de toestanden in Oost-Europa kent, zegt, dat de tallooze vraagstukken alleen op gelost kunnen worden door het beginsel: er kenning der nationaliteiten. Doch tegen de gepleegde gruwelen moet men zonder aanzien des persoons zijn stem verheffen. De heer De Waal Malefijt achtte het eersie deel der motie in een Nederlandsch parlement onnoodig. Eeuwenlang hebben de joden in Nederland' in vrijheid geleefd. Bij de tallooze gruwelen, tijdens den oorlog ge pleegd, heeft dé Kamer gezwegen. Welke re den is er dan om ditmaal te spreken? Spr. vond dat het niet op den weg der Kamer ligt den gevoelden afschuw in een motie te be lichamen. Tegen het tweede der motie was spr. nog meer gekant. Het geldt hier een in terne aangelegenheid van een ander land. Spr. wilde het onzen minister van buitenla.ul- sche zaken niet nog moeilijker maken en zou daarom tegen stemmen. De heer Van Kol kwam op tegen de rede van den heer van den Berg en sprak zijn leedwezen uit over de rede van den heer de Waal Malefijt. Spr. vroeg zijn motie in twee deelen in stemming te brengen. Het tweede deel ver zachtte hij iets: De regeering zal zich er \an vergewissen of de andere mogendheden een commissie van onderzoek begeeren. Was dat het geval, dan hoopte spr., dat de minister de eerste stappen zal doen De Minister van Buitenlandsche Zaken zeide dat voorzichtigheid vereischt is. Het zijn niet alleen de joden, die op dit oogenblik verdrukt worden. Hongaren, Roemeniërs en vele anderen komen met verzoeken bij spr. om hulp. Als mensch stond spr. naast den heer Van Kol, doch het ligt z.i. niet op den weg der re geering om de mogendheden te prikkelen tot een bemoeiing als de heer Van kol wil. De heer De Vos van Steenwijk sloot zich aan bij het betoog van den heer De Waal Malefijt. In stemming gebracht, werd de eerste motie, afschuw uitsprekende over de pogroms in Ga- icië, met 24 tegen 9 stemmen aangenomen. De tweede motie, de hoop uilsprekend, dat de rege'ering zal onderzoeken of de betrokken regeeringen een neutrale commissie begeeren, werd met 29 tegen 5 stemmen verworpen. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de >egrooting voor buitenlandsche zaken drong de Jieer van Kol aan op de benoeming tot ge zant in België van den heer van Vollenhoven, thans minister-residentt. Deze is daar zeer gezien en dat is voor ons land van groot be lang. De minister beloofde overweging, waarna iet wetsontwerp werd aangenomen, evenals verschillende andere ontwerpen. De Kamer ging hierna uiteen tot Dinsdag 7 Januari, 's avonds half 9. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de begrooting voor mitenlandsche zaken verklaarde de heer van Groenendael, dat hem van eenige sepa- ristische beweging in Limburg niets bekend otesteerde tegen de bewering dat hij zulk een beweging zou hebben begunstigd of er aan hebben deelgenomen. Hij had er nooit aan gedacht, te handelen in strijd met zijn eed op de grondwet; zijn handelingen waren nooit in strijd geweest met deze verklaring. Tij sprak den wensch uit dat een parlemen taire enquête zal worden ingesteld. De heer Nolens drong opnieuw aan op iet telkens opnieuw weerleggen en weerspre- cen van verkeerde voorstellingen omtrent ons land. Hij meende, dat aan het buitenland nu wel duidelijk zal zijn, dat Neder land-geen af scheuring van gebied zal toelaten. Het beleid van den minister inzonderheid inzake he doorlaten van Duitsche troepen, stond vast en zeker, echter had de minister goed gedaan door mondelinge en schriftelijke mededeeling te zorgen dat de verzending van den brief aan de Belgische regeering op 12 November geen verkeerden indruk had gemaakt. Eerst als te eanigertijd mocht blijken, dat de minister het vertrouwen van het buitenland en de Kamer mist, zou de tijd van heengaan voor den mi nister zijn gekomen. De M i n i s t e r deelde mede, dat aan de ontwapening van doortrekkendeDuitsche troepen nauwkeurig de hand is gehouden. Aan vee zijn alleen Boheemsche trekossen me degevoerd die niet in België kunnen zijn ge stolen. Levensmiddelen voor eenige dagen mochten worden meegevoerd, wat niet strij dig is met art. 2 der neutraliteitsproclamatie. Bagage werd onderzocht op aan&ezigheid van krijgsmateriaal of buitgemaakte goederen. Meegevoerde Belgische karren zijn naar Bel gië teruggevoerd. Met de Duitsche regeering is geen overleg gepleegd; dit heeft alleen plaats gehad met ae aanvoerders der troepen die voor de grens stonden. De motie-Duijs, betreffende de erkenning van de facto-regeeringen, had tot groote moeilijkheden aanleiding gegeven. De heer Schaper verklaarde, dat de so ciaal-democraten geen reden hebben, tegen, de begrooting te stemmen. De heer VanDoorn bestreed de motie- Duys, die door den voorsteller werd verde digd en daarna verworpen met 51 tegen 21 stemmen. De begrooting werd aangenomen met 69 tegen 4 stemmen tegen de revolution- naire socialisten. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen was aan de orde de begrooting van onder wijs, kunsten en wetenschappen. De heer Bulten wenschte het nieuwe de partement te doen voortbestaan, hij wilde naast een onderwijsraad een wetenschappelij ke instelling ter bestudeering van onderwijs vraagstukken. Met herziening der salarissen van openbare en bijzondere onderwijzers mag geen dag langer worden gewacht dan hoog noodig is. De heer Ossendorp betuigde instem ming met de instelling van het nieuwe depar tement, al had\hij liever mannen van links aan het hoofd gezien. Evenwel had hij ver trouwen in dezen minister. Sfir. was tegen salarisverbetering voor bijzondere onderwij zers, afgescheiden van algeheele herziening der onderwijswet, omdat de liefde der rech terzijde voor onderwijsverbetering wel eens kon verdwijnen als de salarissen binnen zijn. De heer Gerhard meende, dat men moet komen tot kosteloos onderwijs voor ieder die dat noodig heeft. Hij wenschte vermindering van het aantal examens. Ten 5 uur werd de vergadering geschorst tot des avonds 8 uur. In de avondvergadering werd aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring aer over-> eenkomst met de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wegens het uitvoeren van een mail diénst tusschen Nederland en Engeland. De justitiebegrooting werd eveneens zon der hoofdelijke stemming aangenomen, waar na om half één de vergadering werd verdaagd tot heden .één uur. KLEIZEEP. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, waaraan wij ontleenen: In verband met de distributie van kleizeep en de opmerkingen, die mij over deze distri butie van verschillende zijden hebben bereikt, acht ik het wenschelijk uitdrukkelijk te doen opmerken, dat kleizeep in geen enkel opzicht kan worden vergeleken met't tot dusverre vrij in den handel gebrachte zeepsurrogaat. Klei zeep bevat 20 pet. vetzuren en is zeer goed voor het wasschen van handen en lichaam, echter niet voor de wasch. Voor de wasch zal dus gebruik moeten worden gemaakt van de ons kalizeep, welke van December af per hoofd beschikbaar wordt gesteld in plaats van zachte zeep. KOFFIE. De minister van landbouw heeft bépaald dat gedurende elk der tijdvakken van 115 Januari en van 1631 Januari doo; detail listen aan verbruikers 0.05 K.G. koffie mag worden afgeleverd, resp. op bon no. 44 en no. 45 eener Thee- en Koffiekaart. BROOD IN RESTAURANTS. De minister vdn Landbouw heeft ingetrok ken de beschikking van 27 Augustus 1917, ïoudende verbod tot aflevering van brood ten gebruike bij warme en koude schotels in legenheden bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek. SLACHTVERBOD, a De minister van Landbouw heeft met in gang van heden het slachten of doen slachten van runderen (daaronder begrepen graskalve ren, vette en nuchtere kalveren) verboden. Het verbod is niet van toepassing op: slachtingen, verricht in opdracht van de militaire autoriteitenb. slachtingen, waartoe Door de winterdienstregeling zal ona blad voor de verzending naar de buitengemeenten nog vroeger ter perae moeten. Wij dringen er daarom uitdrukkelijk ep aan, advertentiën uiterlijk des morgens bèlf elf aan ons bureau te bezorgen. Voor later komende advertentiën leunnea wij de opname in het nummer van dien dag niet garandeeren. ADMINISTRATIE ALKM. CRT door het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen toe stemming is verleend; c. slachtingen, waartoe de burgemeester der gemeente vergunning heeft verleend. De maximumprijzen van rundvee en -vleesch en het vervoerverbod van beide zijn ingetrokken. De minister wil een proef nemen met al, heele intrekking der tot dusver geldende palingen omtrent de distributie van rund- vleesch. Bij deze nieuwe regeling worden de burgemeesters gemachtigd, in hun gemeente ontheffing te geven van het slachtverbod van runderen. Intusschen vestigt de minister er de aan dacht op, dat het wenschelijk is bij het verlee- nen van toestenfming tot slachtingen mati ging te betrachten; immers zou eraanmerke- ijk meer geslac htworden dan overeenstemt met een hoofdelijk rantsoen van 2 ons per weck, dan ontstaat het gevaar, dat wederom een absoluut slachtverbod zal worden uitge vaardigd en er alleen vlccsch voor zieken be schikbaar zal worden gesteld. COMMISSIE VAN BEROEP SCHEURWET. De minister van landbouw heeft bepaald, dat in elke provincie zal worden ingesteld eene commissie van beroep, gevestigd ten kantore van het provinciaal productiekantoor, aan wier beslissing het beroep tegen beschik kingen, genomen krachtens het eerste lid van art. 1 der Scheurwet 1918 (Staatsblad No. 503), alsmede dat inzake de bepaling van het bedrag der schadaeloosstellingen, bedoeld in art. 43 van voornoemd Koninklijk besluit, :ullen zijn onderworpen, rot léden dezer commissie zijn voor Noord- foiland benoemd de heeren: K. Breebaart Jz. voorzitter, te Winkel; H. Kaan Kz., te Wie- ringerwaard; G. Kruseman, te Polanen; C. Houtrijk en C. Kooij, te Harenkarspel; Jf. Th. Droog, te Noord-Beemster; N. Dekker, te Ob- dam; H. Klaver, te Westdijk, Alkmaar; tot plaatsvervangende leden: N. D. Kaan, Wie- ringerwaard: A. D. Groneman, Wieringer- waard; T. Hazekamp, Haarlemmermeer; N. Best, Baarsdorpermeer; G. J. Geertsema, Noord-Beemster: H. Zuurbier, Alkmaar; N. Commandeur, Wognum. WRIJVING MET CHINA. De Londensche „Times" verneemt uit Pe king ddi 13 December, dat het niet volkomen juist is, dat China verzocht heeft den Ncder- landschen gezant jhr. mr. Beelaerts van Blok land terug te roepen. Drie weken geleden heeft de Chineesche gezant in Den Haag zich tot de Nederlandsche regeering gewend met de mededeeling. dat jhr. Beelaerts de grenzen van de neutraliteit had overschreden oij zijn bescherming van de Duitsche belangen en hij verklaarde, dat de wrijving, die ontstaan waa tusschen de Chineesche regeering en de Ne derlandsche regeering ongunstig zou kunnen werken op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide naties. De Nederlandsche regeering erkende openhartig, dat het met het oog op de bestaande wrijving noodig zou zijn, haar gezant te Peking terug te roepen en hem te vervangen door iemand, die de v'riend- schappel ke betrekkingen goed zal onderhou den. De Chineesche regeering ontving vier dagen geleden deze mededeeling. China'» krachtige daad herinnert aan de tijd, toen de regeering te Peking den Oostenrijkschen ge zant Rosthom wist te doen handhaven, nadat men hem als niet gëwenscht persoon had af gewezen. WILSON NAAR NEDERLAND? Men schrijft aan de Haagsche N. Ctr. Nu blijkens de telegrammen de president der Vereenigde Staten de uitnoodiging van den Zwitserschen Bondsraad niet heeft afge slagen, maar hij de mogelijkheid heeft ge opend om op zijn doortocht naar Italië daar aan gehoor te geven, schijnt het zaak om te onderzoeken, of misschien ook ons land in de gelegenheid zou worden gesteld het hoofd van het groote volk te begroeten, waarmede wij door bloed en geschiedenis zoo nauw verbonden zijn en dat met niemand ooit inni ger bevriend js geweest dan met ons. Tegeljjk zouden wij dan de gelegenheid hebben, den ontwerper der schoone beginselen bij het ver keer der volkeren, te huldigen, welke ons uit het hart gegrepen zijn. Wel ligt Nederland niet naast zijn reisweg of zal die er doorheen loopen, maar groot tijdverlies zou mogelij kerwijs een bezoek aan ons niet vorderen. Een poging schijnt dezerzijds in elk geval raadzaam, ook als kenteeken onzer gevoelen», rt

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1