Ingezonden Stutken. Provinciaal Nieuws. Stadsnieuw^. in.cht van 7 op S September Weber heeft mishandeld door hem met een ijzeren greep, een slag op het hoofd te geven Beklaagde is niet verschenen, doch heeft bij ile politie erkend, een slag te hebben gegeven, nadat Weber hem cenigc duwen had gegeven. Wcber weigerde ook werk te verrichten dat hem door beklaagde werd opgedragen. De mishandelde was niet verschenen, wel de arbeider C Bakker. Eisch 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. VERBODEN VERVOER VAN TURF. Hierna staat terecht de schipper Joh L. te Alkmaar, hebbende op 1 Augustus 70 000 al thans een hoeveelheid turf vervoerd, zonder daartoe vergunning te hebben bekomen. Beklaagde zegt in het bezit te zijn geweest van de benoodigde vervoerbewijzen. De officier vordert vrijspraak. DIEFSTAL. De 46-jarige arbeider Arie K-, wonende te Groet', gem. Schoor!, staat terecht dat hij op 15 November ten huize van Jacobus Keuris, zijn neef, heeft weggenomen een boekje in- zekeren Frans hem eerlijk en trouw gediend. Getuige was altijd met hem in goede verstandhouding. Hij ken zich niet voorstellen dat hij de daad had bedreven. De officier hecht niet veel waarde aan dit houdende een bankbiljet van 25, 2 dito van 10 1 zilverbon van 2,50. Beklaagde erkent het feit ten deele. Hij heeft het boekje bij Keuris weggenomen, maar de zilverbon was zijn eigendom 't Was niet zijn bedoeling om het geld te houden, maar hij kreeg 2,50 van Keuris, die hij niet los kon krijgen. De'president trekt deze opheldering in ♦w fel. Tegen den veldwachter Posthumus had be klaagde aanvankelijk ontkend. Hij heeft later getracht Posthumus met 1 om te koopen. Het O M. vordert tegen K. 100 boete subs 50 dagen hechtenis subsidiair aanhou ding der zaak om a'snog den niet versche nen getuige J Keuris te hooren. Daar beklaagde niet tot volledige bekente nis is te brengen wordt de zaak eenige oogenblikken uitgesteld Het schiint dat Keu ris zich op het politiebureau bevindt. WEDERSPANNIGHEID. De 19-jarige varensgezel Chr L. heeft zich op 8 September verzet tegen den agent van politie Klootwijk te Alkmaar,toen deze agent een arrestant wegens openbare dronkenschap naar het politie-burcau wilde overbrengen. Beklaagde was toen tusschenbeiden geko men met het doei den arrestant te ontzetten ■ii de overbrenging te verhinderen. Het bek'.e"gde gelukt .den arrestant te onfzetten. Beklaagde erkent het feit. Eisch 25 boete subs. lOdagenhechtenis. DIEFSTAL VAN BANKBILJETTEN. Na de behandeling van twee kinderzaakjes met gesloten deuren wordt de zaak tegen Arie K., van Schoorl, voortgezet. Getuige Jacob Keuris wenscht geen eed af te leggen en teekent een verklaring, waarna hij de belofte aflegt, na veel tegenspraak, Hij heeft Arie K. geen vergunning gegeven het goede gedrag van beklaagde en vordert tegen Beide beklaagden 12 maanden gevangenis straf. Mr. de Groot wijst op de bezwaren om de belangen van deze be;de beklaagden te be hartigen. De een is een totaal onbekend per soon, een gevluchte geïnterneerde De ander is iemand die nimmer met de justitie in aan raking is geweest en misschien onder den in vloed van lsten beklaagde is geraakt. Hij is een slachtoffer der tijdsomstandigheden. Pleiter brengt het instituut der voorwaar delijke veroordeeling ter sprake, welk insti tuut ook kon gelden voor beklaagden, die zich aan zwaardere misdrijven hebben schuldig gemaakt. Pleiter vraagt, daar hij de belahgen van den lsten* beklaagde ook niet mag verwaarloozen, voor beiden een voor waardelijke veroordeeling. DIEFSTAL VAN STUKKEN ZEEP. De 25-jarige arbeider Bruno v. H.. gedomi- r';eerd te Hoorn, staat terecht terzake dat hij op 31 Augustus ten tijde dait hij in dienst was up de waschinrichting van de firma Stam al- gend, welke zeep hij onder zich had teneinde die ten dienste van bet bedrijf aan te wenden. daar, zich eenige stukken zeep heeft toegeei :h had teneir drijf aan te we Beklaagde erkent' hetgeen hem ten laste is geleed Hij heeft met elkaar pl.m. 30 i 41) stukken zeep van }i K.G. zwaarte weggeao men. Beklaagde zeurt zeer onbegrijpelijk, waar op getuige Stam zegt dat hij dronken ia. De president geeft beklaagde een repriman de over den toestaand, waarin hij hier durft verschijnen. Het M. vordert 3 maanden gevangenis straf. VERBODEN VERVOER VAN 40 K O VERSCH SCHAPENVLEFSCH Hiervoor staat terecht de vrachtrijder Si mon J. te Spanbroek. Eisch 15 boete subs. 10 dagen hechtenis VERBODEN VERVOER VAN A ARDAPPELEN De venter Jb H te Enkhuizen heeft zich aan bovengemeld déliot schuldig gemaakt en M O M. vorderde tegen hem 5 boete subs, o cHn-pn hechtenis. Eveneens vordert het O. M. 5 boete subs 2 dagen hechtenis tegen Joh. Rstalhouder te Enkhuizen, terzake een soortgelijk distribu- tiemisdrijf. Het O. M. vorderde hier tevajs verbeurd verklaring. Een distributiezaak tegen den broodbakker Com G te Andijk werd door den officier in getrokken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, Redactie er med/%istemFf boekje weg te nemen. De officier vordert thans 60 boete subs. 50 dagen hechtenis Beklaagde zegt 12 per week te verdienen DIEFSTAL VAN EEN BERKENBOOM. Aan dit feit hebben zich schuldig gemaakt de ingezetenen van Egmond aan Zee L. S. en Jan G. in den nacht van 22 op 23 A Het feit gebeurde in de gemeente Bergen en de boom was het- eigendom van den burge meester. Eisch voor ieder 1 week gevangenisstraf. VERBODEN VERVOER VAN RUNDVET EN VLEESCH. Tegen den slager J. F. J. M. W. te St. Pan eras, die zich op 17 Augustus aan bovenom schreven delict schuldig maakte, vorderde hét M. vrijspraak. DIEFSTAL, Cesar Fra^ois de S., een Belg, zonder vaste woonplaats, en Marinus Lambertus v. VI., wonende te Rotterdam, thans beiden 'ge detineerd, staan terecht, dat Zij uit de berg plaats, tevens kantoor, van den heer A. Ou- des hebben ontvreemd 2 heerenrijwielen. Het feit was gepleegd in den nacht van 8 op 9 November en de dieven hadden eerst een ruit uitgesneden, daarop het raam ge opend en hun slag geslagen. klaagde is i Mijnheer de 'Redacteur. Hoewel de ingezonden stukken van Kenter absoluut geen verband houden met het verzoek Ik u toch van Alkmaar of «r in dm kwestie verbetering zal komen. Hoogachtend, Namens beide vercemgingen, J. H. GEELS, voorz. A. BOERSEN, accr. K. PANDER, Voorz. E. P. BEK, comm. UIT EGMONDRINNEN. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den bur- f;emeester Mr. P. J. M. van Sonsbeek. Alle eden waren tegenwoordig. Door de voorzitter werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Dankbetuiging van de heer T, B. te Eg- mondbinnen voor verleende subsidie aan ae tuinbouwcursus, processenverbaal van kasop name van den gemeente-ontvanger, het levens- middelenbedrijT en het electrisch bedrijf. Er werd besloten een geldleening aan te gaan van 1100 voor het herstel van het electrisch net naar'de kalkovens, waarvan het draad eenigen tijd geleden is gestolen. De geheele raad was het er over eens, dat het electrische licht tegenwoordig vaak te wenschen overlaat en herhaaldelijk storingen voorkomen, waar door ook de klein-industrie geschaad wordt. Nogmaals werd de aandachi er op gevestigd, dat de lijn naar het woud nog steeds niet door koperdraad is vervangen, ondanks de vele aanmaningen door het gemeentebestuur aan de P. E. N. gericht en waartoe deze zi,.h bij den aanleg verplicht heeft. Met algemeene stimmen besloot men ten dringende aanma ning aan de hoofddirectie te richten Een voorstel van B. en W. om voor die ge zinnen welke tijdelijk geen nuter hebben een noodtarief in te voeren, werd aangehouden, Aan B. "en W. werd opgedragen zorg te dragen voor de plaatsing van 3 straa.lan- taarns op het Woud en Wimmenum bij de in gang der zijwegen. Op een verzoek cm het schoolplein te Egmondbinnen te verlithten, zal nader worden beslist. De heer J. Apel doorn stelde voor aan de school zelf een lichtpunt aan te brengen. Dit zal mede over wogen worden. venals de vorige jaren werd besloten een kasleening aan te paan voor het jaar 1917, groot 4500. Vervolgens kwam aan de orde het bestek voor de gemeentewerken. Na eenige besprekin gen werd de uitvoering aan B. en W. overge laten, alleen voor art. 12 werd voorbehoud gemaakt het nieuw bestraten van de school steeg, waaromtrent de Raad de gunning aan zich houdt in verband met de leening, die daarvoor noodig zal zijn. Een post hiervoor komt nog niet in de begrooting voor. De be grooting. voor 1919 van Ged. Staten terug ontvangen, werd vervolgens in verband met gemaakte opmerkingen, behandeld. De raad kon zich niet vereenigen met het advies van Ged. Staten de distributiekosten uit de ge wone inkomsten te voldoen, zoodat een ver- spoedig De heer Kloosterboer merkte op, dat er weer een andere tijd kan komen waarbij het nut minder blijkt. Dï voorzitter antwoordde dat coöperatieve inkoop altijd goed is. Ten slotte w«Td het voorstel van B. tn W. alken met de stem van den heer Klooaterboer tec én, aangenomen. Hierna kwam het punt schoolgeldheffing aan de orde, dat in de vorige vergadering was aangehouden voor nader onderzoek in den omtrek. Daar de voorzitter iets buitenom had ver nomen wenschte hij eerst een stemming te houden of de heeren allen voor verhooging zijn of dat ze op haar meening zijn terugge komen. De heer SchuitIk ben er op terug gekomen omdat ik vernomen heb dat de regeering spoe dig met andere voorstellen zal komen. ok de heeren Kloosterboer, Zeegers en Bakker verklaarden zich er tegen. Wethouder Duif zei dat de plannen van de regeering ook in de vorige vergadering reeds bekend waren. Met 4—3 stemmen werd besloten niet tot verhOoging over te gaan. De begrooting voor 1919 zal overeenkom stig den wensch van Ged. Staten nog eenige wijzigingen ondergaan. Bisloien werd voor 1919 een kasgeldlee- ning aan te gaan groot 5000. Voor het bezit van een oorlogstuintje heb ben zich slechts 4 personen aangemeld. Voor elk hunner zal 2 snees worden beschikbaar gesteld achter het huis, bewoond door P. Kei zer desverlangd mogen huren voor 4.50 voor 1 jaar. De overige 8H snees zal T. Kei zer desvxerlangd mogen huren, voor 4.50 per sne.s zoolang hij in het huis woont Opgemerkt werd nog dat de oorlogstuintjes het vorig jaar verbazend verwaarloosd zijn. Goedgevonden werd het land dat de jon gens van Kassen in huur hebben aan hen voor 6 jaar te laten voor den het vorig jaar bepaalden prijs. eek en Bosch zal onder de gemeentenai en worden verhuurd voor 6 jaar, onder bepaling dat het green moet blijven en niet meer dan driemaal in de zes jaar wordt gehooid. Manjeplus zal zwart worden verhuurd en gedeeltelijk worden uitgevéend. Er zu.ltn twee vaarten in gegraven wor den zoodat drie akkers ontstaan. De twee buitenste zullen voor 6 jaar wor den verhuurd en de middelste zal voorloopig worden gereserveerd om er turf op te zetten. Als het voor grasland te weinig huur op brengt, zal het worden verhuurd om te scheu ren. Aan J. Kloosterboer werd 7 maand af schrijving op den H. O. verleend wegens ver trek. Aan K. Termaat werd toegestaan-een laan te mogen huren die door vertrek van P. Maat is vrijgekomen. De huur betreft het gras van de bermen en de huurprijs werd bepaald op 1 per jaar. Hierna sloot ae voorzitter de vergadering I hooging der plaatselijke belasting het gevolg I met oen herinnering aan hetgeen in het nu den heer zou zi;n Zi; meende het meer in het belang bijna afgeloopen jaar in en door de ge- Kenter absoluut geen veröand nouaen met net i der gemeente hiertoe een leening in drie jaren gesignaleerde mijnerzijds, verzoek ik u toch j af [e lossen, aan te gaan derhalve beslpot zij beleefd onderstaande als „ingezonden" te wil-1 begrooting niet te wijzigen, maar er bij .len plaatsen. De S. D. A. P. is niet op één Qe(j staten op aan te dringen, met deze ïgezetencn van tgmona aan Zee L. S. en jjjn stellen met 'socialisten als Van Rave- zienswijze alsnog accoord te gaan. an O in den nacht van 22 op ^Augustus. steijn en Wijnkoop. Of de S. D. A. P. :n de Een besluit tot het aangaan van een leening njn toekomst op hetzelfde platform zal blijven werken met de z.g. burgelijke partijen, aan de welvaart van ons vaderland, zal m.i. niet van de S. D. A. P., maar van de z.g. burge lijke partijen afhangen. Of een politieke revo lutie dus niet in haar bedoeling ligt? Hoewe' buitengewoon erkentelijk voor den tijd dien de heer Kenter mij geeft om deze vraag rustig te overwegen, wil ik hem niet langer dan noo dig is op mij antwoord laten wachten. Mijne meerling is dat een goed strateeg de bakens moet verzetlten als 't getij verloopt Of om met den overleden leider vaji de Duit-1 sche Sociaal Democratie, A Bebel, te spre ken: „Men 24 keer in de 24 uur van tactiek moet veranderen als de omstandigheden dit gebieden." Welke middelen van te voren ab soluut uitgesloten zullen worden is m.i. niet te zeggen Alles ligt aan de omstandigheden Natuurlijk blijft er verschil van meening of het al of niet geoorloofde van de middelen Om voor dit speciale geval mijn lidmaat schap van de S. D. A. P los te denken van cr üudes in dienst .^cwccst. j lidmaat^chsD v&n dc locc ,,Dc Noord* Beklaagden zijn te Rotterdam aangehou en star<> op. grond dat ik in mijn oordeel gebon- >nr Ac nolihe Z11 leircen een volledige be- z[jn aan art. 3 sub 4 der wet dier lo ge, waarmede ik instemming betuigd heb is absoluut niet noodig, omdat ik ditzelfde De tweede beklaagde is vroeger bij den heer Oudes in dienst geweest. door de politie. Zij leggen een volledige kentenis af. Zij haddén geen middelen en wa ren voornemens naar België te gaan om werk te zoeken. Mr. de Oroot, verdediger van v. VI wenscht van getuige te vernemen, welken in druk de tweede beklaagde op hem had gé- maakt. Getuige zegt: een heel goeden indruk. Hij is 4 maanden in zijn dienst geweest en heelt Dood! Het scheen iets onmogelijks. „Een vreesfelijk verlies, Sir Neville," fluis terde de beroemde geneesheer „Engeland zal een van zijn schitterendste staatslieden be treuren. Hij zou prémier geworden zijn, als hij was blijven leven, dat was zeker. 1 vreeselijk om in te denken." Ja hier lag de Right Honourable Sir Jor dan Lynne, Baronet M. Pde minzame stem zweeg het scherpe verstand was tot stilstand gebracht, de eerzuchtige geest uitgebluscht door een huurrijtuigje. Men -r- men heeft mij vertelt dat hij bij kennis was, dat hij gesproken heeft," zei Ne ville nauwelijks bewust wat hij zei. „Ja, hij heeft een woord gesproken, vlak voor het einde. Hij sprak tot de verpleegster. Zij was zooeven hier." Hij wenkte en een vrouw in pleegzusters- costuum kwam nader en bleef sitaan met ge vouwen handen en gebogen hoofd. „Sir Neville wou gaarne weten wat zijn broeder gezegd heeft, zuster," zeilde genees heer. Zij keek op. Rachel, vergeef het mijzei ze. Neville schrikte. Mercy'" zei hij. „U hier!" Zij zag hein aan. haar droevig gezicht was bleek en vastberaden van uitdrukking. Toen schudde zij even ontkennend het hoofd, wilde niet herkend worden, en verwijderde zich. O, ionie van het noodlot! De grootc mach tige Sir Jordan was gekomen, verpletterd en hulpeloos, om te sterven in de armen van de vrouw itlifi hij bedrogen had. EINDE. (juist in mijn kwaliteit als Sociaal Democra tisch Raadslid-bij mijn zitting nemen als lid van den Gemeenteraad, krachtens art. 39 der Gemeentewet ook beloofd heb. Art. 39 luidt: „Ik zweer (beloof) trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks" enz. Maar deze belofte houdt m.i. niet in zich dat men niet zou mogen trachten wetten, die men niet goed vindt veranderd, of geheel in getrokken te krijgen, of niet zou mogen mede werken aan hei verkrijgen van een anderen regeeringsvorm. Voordat de heer K. met dergelijke „argu menten" werkt moest-hij zich toch eerst beter op de hoogte-stellen en mij maar niets in „ernstige overweging" geven. Met dank voor de opname. Hoogach'end, O. J VERKERK. Wegens' plaatsgebrek moest dit stukje gis ter blijven liggen. Red. Alkmaar, 19 December 1918. Geachte Redactie Gelieve onderstaand schrijven, verzonden .aan den Waarn.-Directsur van het Distribu tiebedrijf te Alkmaar te plaatsen in uw blad. Bij voorbaat onzen aank. Aan den Waam.-Directeur van het Distributiebedrijf te Alkmaar. De R. K. vereeniging van handelaren in aardappelen groenten en fruit en de groen ten- en fruitkooplieden-vereeniging „Steunt Elkander", beiden te Alkmaar, komen met een klacht tot UEd.: dat bovengenoemde ver- eenigingen zandaardappelen ontvangen en voor kleiaardappelen moeten betalen. Daar deze aardappelen geladen zijn door den heer J. Hoogland (welke door de regeering daar van 5000 tot bestrijding der distributiekos ten over het komend jaar werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigde de heer J. Apel doorn de aandacht op het Stet te Egmond binnen dat door te veel uitdieping gezakt was. De voorzitter zeide den gemeente-opzich ter hierover te hebben gesproken, die geadvi seerd had, op het oogenbiik er niets aan te doen, daar het geen gevaar opleverde voor verdere verzakking en aanraadde, een betere weergesteldheid af te wachten. Nog verzocht de heer J. Apeldoorn er op te letten of hout moest gesnoeid woeden, de tijd van het jaar was er nu gunstig voor. Hier aan zal worden voldaan, een vakkundig snoei er zal ahn het werk worden gezet. Eenige stemmen gingen op om de oude boomen in ae Schoolsleeg om te kappen en door jonge hoo rnen te vervangen. De voorzitter zei, dat hij dit zeer zou betreuren, daar juist de boomen voor een groot deel het natuurschoon van den Hoef uitmaken en haar aantrekkelijkheid ver- hoogen. De heer J. Zonneveld zeide dat de voetbrug over de Wimmenummerwaard zeer gebrekkig was en voorziening noodig had. ierover met de ge meente-opzichter te zullen spreken. Hierna werd1 de openbare vergadering ge sloten en ging de raad ovër in gesloten zit ting tot het behandelen van een 2e suppletoir kohier Hoofd. Omslag en,eenige reclames be lastingen. meente is verricht. Hij hoopte dat de bespre kingen en besluiten geweest zijn in het be lang van de gemeente. Met den wensch voor heeren raadsleden op een plezierig uiteinde en een gezegend nieuw jaar, eindigde spr. UIT HENSBROEK. De heer S. D. F. Kooiman is benoemd tot burgemeester dezer gemeente. UIT WIJDENES. Woensdag heeft de $fd. Wijdenes van de N. V. tot afschaffing van alcoholische dran ken haar vijfjarig bestaan feestelijk herdacht De heer J H. Steggerda sprak de ieestrede uit. Een klein koor zong verschillende num mers, terwijl de heer J. Visser van Hoorn als declamator optrad Een geanimeerd bal be sloot den avond. Tot burgemeester is benoemd de heer G. J. de Goede. UIT ZLUD-SCHARWOUDE. De bewakingsdienst :uid igsdienst „Zuid-Scharwoude" mag zich vrijwel in een algemeens sympathie der burgerij verheugen. Plm. 150 burgers gaven zich als lid op en er is voor 250 25 op.de lijsten geteikend. Dit bedrag en het aantal leden zijn weLi<ht nog grooter, daar alle lijsten nog niet waren ingekomen. Jam mer, dat enkele, waaronder gegoede burgers, zich afzijdig houdén. Zij toch hebben niets in deze voor de gemeenschap over. UIT OUDE NIEDORP. Woensdagmiddag werden de dijken, wegen en 8 bouwakkers eigendom van de banne Oude-Niedorp, publiek door het ^dagelijksch bestuur 'verhuurd. De dijken brachten op 709 tegen 655 het vorige jaar. De wegen brachten op 393 tegen 359 het vorige jaar. De bouwakkers werden verhuurd voor 257. Dit is meer dan 100 pet. hooger dan het vorig jaar. UIT ST. PANCRAS. In de Woensdagmiddag gehouden zitting die door alle leden was bezocht, werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken werden voorkennisgeving aangenofnen. De verslagen zullen bij de leeren. Ingekomen was een schrijven van de ver- vuiiging van Ned. gemeenten, waarin de ge meente wördt uitgenoodigd lid te worden van de vereeniging van Njd. Gemeenten en toe te trden tot de N. V. handels en voorlichtings centrale voor gasbedrijven. B tn W. stelden voor toe te tredei en met de toetreding tot de N. V. nog te waehten. UIT STOMPETOREN. De afdeeliug Oterleek-Stompetoren van den Bond van Staatspennsionneering hield Woensdagavond in café Renses alhier een propagandavergadering. Het ruwe weer en de sléchte wegen in aanmerking genomen, was de opkomst zeer bevredigend. Ook een zestal oudjes, die staatspensioen, genieten, waren aanwezig. De voorzitter heette allen welkom en zette in eene korte, doch kernachtige rede uiteen dat de Bond moet blijven strijden. Hij sprak den wensch uit dat deze vergadering- aan haar doel zou beantwoorden Het programma, was zeer afwisselend: ernstige en luimige voordrachten, zang en muziek maakten den avond zeer gezellig. Propagandistische boek jes en geschriften werdén ruimschoots ver spreid en na een aanbevelend woord van dep voorzitter traden 9 n'euwe leden toe, zoodat onze afdeeling nu bijna 250 leden telt 't Was reeds vrij laat geworden, eer de voorzitter de vergadering sloot en dank zeide aan allen, die iets ten beste hadden gegeven om den avond zoo goed te deen slagen. UIT BARS INGE RHO RN. De heer A. J. T.-Gertzema alhier is be noemd tot heémraad van den polder Waarc en Goet. punt, dat hst Ntdarlandachc grondgebied ge respecteerd zal worden in dien zin, dai vooi de voor België onmisbare grenswijzigingen schadeloosstelling zal gegeven worden dooi a ."stand van gebied, dat vroeger aan Neder land toebehoorde. De „Matinê" licht dit standpunt toe met de mededeeling, dat de compensaties aan- Holland gevonden zullen worden in de grensgebieden langs den Rijs of de Eema. DE GEARRESTEERDE KETTINQ- HANDELAARS. Inzake de arrestatie der drie kettinghande laars te Deventer verneemt men nader, dat bij de 's nachts gehouden onderzoekingen in de pakhuizen dezer heeren o.m. de hand is ge legd op 60 balen suiker, duizenden reepen chocolade, tientallen kisten cacao, 36 vaten „bakpasta", 100 pond boter, 18 kisten pudL dingpoeder, 18 kisten en 6 vaten melkpoeder, voorfc op groote voorraden oranjeappels, sla olie, stroop, zeep, drops, sucade, koolzuur, lijm en tenslotte op 10 vaten gecondenseerde melk. PRESERVATIEF VOOR KAASKORST. Het gebrek aan lijnolie doet uitzien naar korst-preserven, die deze olie kunnen.vervan gen. Daarom kan het nuttig zijn de aandacht te vestigen op de erkwijze, door een der leden van de commissie van advies voor de directie van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas'aan bevolen. Als preservatief doet daarbij dienst kalk- pap, waarmee de 2 k 3 weken, oude kaas wordt ihgëwreven. Ter bereiding van de pap wordt wat gebluschte kluitkalk met water aangeroerd en door middel van een zeefje van steentjes gezuiverd. De daarin voorko mende kalk vormt met kaas (caseïne) een hoornachtige verbinding, die niet alleen kost- gebrek voorkomt, maar ook een mooi droog uiterlijk aan de kaas geeft. HET VERTREK DER BELGEN. Te Zaandam is den Belgen tot a scheid een aangename avond bereid in het Apollothea- ter, waar zij een bioscpopvoprstelling bij woonden en door de zorgeH van het Alge meen Ned. Verbond werden onthaald. De heer E. A Veen, secretaris der plaatse- ijke afdeding herdacht in een rede hetgeen er in de vier jaren van hun verblijf in Zaan dam was voorgevallen en wenschte hun een voorspoedige reis naar het vaderland. Van de 425 die in October 1914 in Zaan dam waren gekome^ waren ongeveer 70 nog overgebleven. Tegenover een 12-tal dat door den dood ontviel, stonden 15 geboorten, ter wijl qok verscheiden huwelijken plaats had den tusschen Belgine onder lang en tusschen de beide verwante nationaliteiten. Een der Belgen bracht hierop namens al len hartelijk dank voor de genoten gastvrij heid. DE EX-KEIZER. Uit Amerongen meldt men aan het N. v. d. dat Dinsdag j.l. de nachtveldwacht en ïiermede ook de telefoondienst des nachts op geheven is. Wat hiervan de oorzaak is kon de correspondent niet vermelden, De ongesteld heid van den ex-keizer blijkt van niet ernsti- jen aard te zijn. De vorige week nog heeft de ceizer drie sparrenboomen gerooid en ge lakt op heit kasteel Zuylenstein. Een draadloos bericht meldt uit Berlijn: Op een telegrafische desbetrffnd vraag van de democratische partij te Marburg, ant woordde Ebert, dat het bericht onjuist was, volgens hetwelk de rijksregeeting in de uitle vering van den ex-keizer door NederSnd }ou hebben toegestémd. GELD UIT EEN SLAAPKAMER GESTOLEN. Dinsdagnacht is een brutale_ djefstaal ge pleegd op het landboed van dé familie Godin de Beaufort. Terwijl de heer des huizes de oud-minister in zijn slaapkamer sliep, heb ben de dieven zich in' die kamer begeven en van de fatel een portefeuille wèggenomen waarin zich aan bankbiljetten een som van ongeveer 22,000 bevond. ie heer de Beaufort ontwaakte, doordat hij ing merkte in het vertrektoen hij op stond om te zien wat er aan dé hand was, was van de daders niets meer te ontdekken, de portefeuille met het geld was weg. De heer de Beaufort alarmeerde onmiddellijk zijn huisgenooten, er werd dadelijk om politie ge zonden, maar Woensdagmorgen was nog niets gevonden dat zelfs maar op een spoor van de dieven zou'kunnen duiden. (iBiHouird Nipiivis. leden circu- voer is aangesteld) twijfelen bovengenoemde eeniging van Ned. gemeenten, waarin de ge- vereenigingen ten zeerste aan de kundigheid van genoemden heer, daar blijkt dat deze geen onderscheid kan zien tusschen klei- en zand aardappelen. Wij komen met het beleefd doch driegend ttnéak voor dan goedan gang van aaser, sa tor b*nr»di#lag vaa ét bevolking DE AS. PROVINCIALE STATEN' VERKIEZINGEN. Uit Amsterdam meldt men ons: Naar wij vernemen zullen de vrije liberalen bij de a.s Provinciale Statenverkiezingen ki de ver schillende kieskringen van Noord-Holland één lijst indier.en, welke in de aangegeven volgorde de volgende veertien candid®ien za' bevatten: 1. Lieftinck (aftr.)2. Quarles van Ufford (aftr.), 3. Scheltema^ 4. Nierstrasz 5. Vincent Loosies; 6. van Foreest; 7. Ma nassen; 8. van Soetèmfcer de Vos; 9. Johan na Naber: 10. Krelage; 11 Dr. de Hartogh 12. van Bemmelon; 13. Scblenker en lb Kehrer Jr. STEMMING VOOR RUILltfO MET DUITSCH GEBIED. De Tel-correspondent schrijftf uit Parijs d.d. 19 dezer: Na tien dagen gezwegen te hebben, herva dn pers de. discussie over de Limburgsche kwsstie ea stelt zkh op het Belgische stand- DIEFSTAL VAN BROODKAARTEN EN BONS. Op een der stedelijke bureaux te Rotterdam hebben de laatste maanden diefstallen plaats gehad van levensmiddelenkaarten en bons. Gebleken is dat deze bedreven werden door twee schoonmaaksters, die in het bezit waren van valsche sleutels van de kasten waar de kasten geborgen waren. Beide vrouwen zijn aangehouden In de woning van één der vrou wen zijn eenige duizenden losse bons en kaar ten gevonden, waarmede zij handel dreef. In eed kast van haar woning werd 11000 ge vonden. De andere vrouw stal de kaarten voor zich zelf en haar familieleden. Dit is de grootste diefstal van levensmidde- 1 en kaarten tot dusverre tc Rotterdam voorge komen. (Reeds in een deel der vorige oplang, ge pield). ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De rechtbank te Leeuwarden heeft het von nis bevestigd van den kantonrechter aldaar, waarbij de 60-jarige H J. E., chemicus te Oegstgeest wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, is veroordeeld, doch de straf bepaald op 25 boete of 5 dagen hech- tes (de kantonrechter had 300 of 100 dagen opgelegd). TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Door de commissie van uitvoering voor den bouw van het tehuis voor ouden van da gen alhier is opgedragen de uitvoering .van het lood- en zinkwerk met aanverwante werk zaamheden aan genoemd gebouw, aan den heer G. van Til. Het glas- en schilderwerk aan den heer B. Nijman. Het stucadoorwerk aim dca heer J. B. Harms, allen alhier.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 6