DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN CHAfflP.-PILZ 8 llüflONADES Bienlandsch mimïl Directeuren: l VAN NIENES Jr» en B. SCHENK. Honderd en twintigste Jaargang ^o. 299 1918 ZATERDAG 21 DECEMBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per S maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Rijk f L90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bjj groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9. Het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie in onze gemeente. m ZUIVER CITROENZUUR lerïiardigi, Baangracht J. B. ACKERMANN, Tel- 536 an&*£f%eaooiat& Kantoor ALKMAAR ALLE Bankzaken. Binnenland. Dn nummer bestaat uit 3 bladen. Telefoonnummer 3. Op den 5en September 1917 besloten B. en W. van Alkmaar om de heeren G. T. M. van den Bosch, H. P. Ibink Meienbrink, W. F. Stoel, P. M. Bosscher en A. Henneman uit te noodigen om. onder voorzitterschap van wet houder Jan ae Wit, zitting te nemen in eene commissie, ten einde de door den heer P. A. de Lange geopperde denkbeelden inzake het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie te onderzoeken en daar over een rapport uit te brengen. Deze heeren namen hunne benoeming aan en de commissie vergaderde voor de eerste maal ten stadhuize op 28 September 1917, in welke vergadering de heer P. A. de Lange tot secretaris dezer commissie werd benoemd. Twee besluiten van groote en verblijdende beteekenis Want mag het in het leven roepen van eene commissie, wier taak het is na te gaan hoe handel en industrie in onze gemeente het krachtigst bevorderd kunnen worden, verblij dend worden genoemd, niet minder was het besluit toe te juichen den heer P. A. de Lange in de werkzaamheden dezer commissie een belangrijk aandeel te doen nemen. Van hem toch was het initiatief tot dit on derzoek uitgegaan, hij was het die in Juli van het vorige jaar in een adres aan den Raad er reeds op gewezen had, dat het niet wensche- lijk was, arbeiderswoningen op het gemeente terrein aan de Hoomsche Vaart te bouwen, daar dit terrein, voor het transito-verkeer gunstig gelegen, zich bij uitstek zou leenen om handel en industrie in onze gemeente van grootere beteekenis dan tot dusverre te doen zijn. De heer De Lange had toen reeds geconsta teerd hoe het gebrek aan gunstig gelegen ter reinen het oprichten van nieuwe en het ver plaatsen van reeds bestaande industrieën uit andere gemeenten naar Alkmaar verhinderd had. Werd hierin geen afdoende verbetering ge bracht, dan zou Alkmaar nimmer een verza melplaats van producten uit onze omgeving en een distributieplaats voor goederen van el ders kunnen worden, dan zou de droogma king der Zuiderzee ons geen noemenswaard voordeel brengen. De heer De Lange achtte toen reeds ver breeding en uitdieping der Hoornsche Vaart en het maken van een toegang voor Rijnaken van uit het Groot Noord-Hollandsch Kanaal noodzakelijk. Deze Rijnaken moesten kunnen manoeuvreeren in een verbreed vak in de Hoomsche Vaart, zijkanalen zouden in ver binding met die vaart gegraven moeten wor den, een spoorlijn met bijbehooren zou door de' H. IJ. S. M. moeten tot stand gebracht worden, tusschen de hulpspoorlijnen en de zijkanalen zouden opslagplaatsen en 1 fabrie ken moeten worden gebouwd en het terrein van „Goed wonen" zou voor het goederen verkeer per as en per vaartuig beschikbaar gesteld moeten worden. Inderdaad een plan van vérstrekkende be teekenis, maar tevens een plan van welks nut en voordeel voor ónze gemeente de heer De Lange zoo overtuigd was, dat hij in een na dere motiveering van zijn denkbeelden B. en W. en den raad van de groote beteekenj? daarvan doordrongen heeft. 'In zijn nadere toelichting heeft de heer De Lange destijds aangetoond, dat de te Alkmaar, gebezigde terreinen niet aan het vereischte van goedkoop transport voldoen. Geen Alk- maarsche handelaar of industrieel kan aan den eenen kant van z'n magazijn 't hijschblok uithangen en de goederen laten neerdalen in spoor- of tramwagen, en aan de andere zijde in een eenigszins diepgaand vaartuig. Het diep vaarwater en de spoorwagen vin den in Alkmaar overal de opslagplaatsen en den publieken weg tusschen zich, wat buiten gewoon hooge kosten met zich medebrengt, ook aan het onderhoud der wegen. En zoo verliest deze gemeente de voordee- len van hare gunsttere ligging, blijven nieuwe ondernemingen achterwege en is het gevaar niet gering dat reeds bestaande Alkmaar voor gunstiger gelegen gemeenten zullen verwisse len Meer en meer. wordt coöperatie ingevoerd en de daarvoor benoodigde bergruimte ont breekt in Alkmaar ten eenenmale. En zonder voldoende opslagruimte, berging en koel- inrichtingen kan onze gemeente, wanneer de beteekenis der markten achteruit gaat, zelfs geen distributiecentrum van beteekenis wor den. Wanneer de Zuiderzee wordt droog ge maakt, zal Alkmaar tijdig moeten zorgen, dat het verbonden wordt met dit nieuwe gebied met goede land-, water- en spoorwegen en daarvan kan niet te vroeg werk gemaakt wor den Het platteland zal nering en bedrijf in de gemeente doen bloeien, indien wederkeerig de stad het alle gemakken in gunstig gelegen terreinen en practische bergplaatsen biedt. Welnu, de ter weerszijden van de Hoorn sche Vaart gelegen terreinen zijn groot ge ver- vóór noeg om althans voorloopig in de te wachten behoeften te voorzien en er is alles behoefte aan een plan, dat technisch uitvoerbaar en rendabel js. Om spoorwegverbinding op dit terrein te verkrijgen, zou men tot ophooging moeten overgaan en een productieve werkwijze zou gevonden worden door op den vasten grond van liet terrein langs de te graven waterwe gen kelders, koel- en bergruimten te bouwen. Zoo zou ten volle en ten allen tijde van de producten, des lands voordeel getrokken kun nen worden en de banken zouden de opge slagen goederen als onderpand willen accep teeren. De grond uit de waterwegen afkomstig zou de tusschen de gebouwen liggende ruimten belangrijk verhoogen, zoodat groote econo mische voordeelen met geringe kosten te be halen zouden zijn. Bergen en Egmond zullen vrijer kunnen ademhalen wanneer hei goederenvervoer per spoor voor een groot öeël oefteei aan het rangeerterrein aan des Bergwweg mar de overzijde van hei kanaal gebrast wordt En wat de bouwmateralei* en brandstoffen betreft voor welk® handel de Zuiderzee- plannen van groote beteekenis zijn hier voor zullen opslagterreinen noodig zijn ter eener zijde aan hef water gelegen, ter anderer zijde, in verbinding staande met den ver keersweg. De noodzakelijkheid van dit alles had de heer De Lange onder het oog gezien. En al deze plannen waaraan wij nu etr loops her inneren, waren door hem voor de raadsleden bepleit als zijnde niet alleen volkomen uit voerbaar maar tevens onmisbaar om. Alk maar in den strijd om het bestaan de beste levensvoorwaarden te verschaffen. Is het wonder, dat de raad aan deze plan nen zijn buitengewone aandacht schonk en men eene commissie benoemde om daarover zoo spoedig mogelijk een advies uit te bren gen? En is het dan ook nog te verwonderen, dat deze commissie als haar secretaris den man koos, van wien de stoot tot deze grooische plannen is uitgegaan? Hij toch zou niet alleen de beste leidsman zijn, maar beloofde door zijn persoonlijke eigenschappen, door zijn vooruitzienden blik en zijn bekende arbeidskracht tevens de stuwkracht bij de op handen zijnde werk zaamheden te worden. Het is inderdaad gebleken, dat dit juist ge zien was. Toen de heer De Lange einde September van het vorige jaar de redacteuren der plaat selijke bladen te zijnent noodigde en hen in korte trekken mededeelde welken omvang de taak der commissie zou hebben, was het geen wonder dat hem de vraag gesteld werd wan neer hij dan wel rost zijn rapport gereed dacht te zijn. En de heer De Lange antwoordde tot aller groote verbazing: „over een jaar." Welnu, dit jaar is nauwelijks verstreken of er bereikt ons een boekwerk van niet minder dan 250 pagina's, een boekwerk dat zuiver weergeeft wat de commissie in dit jaar ver richt heeft, welke besprekingen door haar zijn gehouden, welke enquêtes zijn ingesteld en welke voorbereidende maatregelen reeds ge troffen werden. En dit rapport is zoo systematisch opge bouwd, zoo duidelijk en overzichtelijk, het volgt zoozeer de groote lijnen zonder daarbij de kleine belangen uit het oog te verliezen, het. motiveert zijn conclusies zoo juist en op zoo goede gronden, dat wij niet willen nala ten hier een woord van hulde en dank te brengen aan de mannen, die hun beste krach ten gegeven hebben om den weg te zoeken en te vinden, dien onze gemeente m den komen den economischen strijd met kracht en energie zal tnoeien volgen. Alkmaar is in den dut geweest, het heeft op goed vertrouwen gelecfa, het heeft de kat uit den boom gekeken en op anderer daden gewacht. Die tijd is voorbij, de vrede is op handen en met dien vrede komt een opbloei van ons eco nomisch leven, komt een wedstrijd in het scheppen van de beste bestaansvoorwaarden voor handel en industrie. Wat moet er vlug en goed gedaan worden om straks niet door anderen verdrongen te worden? De commissie van advies voor het in ex ploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie heeft een vast omlijnd werkplan ter tafel gebracht. Wat wil zij en hoe is zij tot hare conclusies gekomen? Daarover een volgende maal. VERLANGT GU vraagt dan nltslnilend «na (xbrlcaxt, hetwelk onder voortdurende eontróle staat van de Firma BROM WANNA alhier. Het is begrijpelijk, dat men ook in Enge land met belangstelling de komende dingen afwacht. Men heeft zich daar voor den volkeren bond verklaard maar zich het rech't voorbe houden inzake de vrijheid ter zee niet met Wdson's beginselen in te stemmen. Engeland moet zijn vloot houden, omdat die vloot, zooals Lloya George het in de verkie zingsdagen nadrukkelijk heeft uiteen gezet, voor Engeland nu eenmaal onmisbaar is. Die vloot zou nimmer agressief maar slechts de fensief zijn opgetreden en daarom in den ko menden volkerenbond geen gevaar van betee kenis opleveren. Integendeel, de Britsche vloot zou uitne mende politiediensten kunnen verrichten en dus zou Engeland in den nieuwen volkeren bond de rol van politieagent kunnen spelen. Maar het is begrijpelijk, dat vele staten in Europa van Engeland als politieagent niet gediend zijo en liever een ordebewaarder zien aangesteld, die wat minder' uitgesproken sym- pathieën en antipathieën heeft Volgens den Londenschen correspondent van de Manchester Guardian zou 't Britsche mi nisterie van buitenlandscbe zaken voor het Volkerenverbond een commissie ad hóe wil len benoemen, die in 'n neutraal land zitting zal houden, geschillen zal onderzoeken en aanbevelingen aan de mogendheden doen. Zij zou vertegenwoordigers van elke natie moeten omvatten en later een meer vertegenwoordi gend en democratisch karakter kunnen krij gen. Wanneer Wilson in Engeland komt zal men hem polsen over de Britsche politiek ten opzichte der bolsjewiki in Rusland. Volgens de Daily News zal Wilson moeten zeggen of er geen ander middel is om Rusland te helpen dau het aan te vallen Maar de Manchester Guardian meent, dat als er een groote poging ondernomen wordt om de bolsjewiki omver te werpen en Ameri ka daaraan deelnam, het Amerikaansche aandeel heel groot, zou zijn. Het blad meent, dat Wilson zijn plannen gewijzigd heeft en vroeger dan eerst bepaald was te Londen zal komen om over deze kwes tie te beraadslagen en een beslissing te nemen nog vóór de conferentie over de vredespreli- minairen zal beginnen. Het congres der arsolraden te Berlijn heeft wel een eigenaardig verloop Door de oppo sitie der onaihankeiijken maakten dezen geen deel uit van den centralen raad en men be greep algemeen dat hun partij toch eigenlijk ie sterk was om daarin niet vertegenwoordigd te zijn en dat de Spartacusgroep het meest van de oneenigheid tusschen meerderheids- socialisten en onafhankelijken zou profitee red Het voorstel der onafhankelijken om de bondsstaten op te heffen, werd met groote meerderheid verworpen. Over de kwestie der socialiseering van het oeconomische leven ontspon zich een wijd- loopige gedachtenwisseling, waarbij de mees te sprekers als hun meening gaven, dat socia- liseertng slechts geleidelijk en zonder over haasting kan worden toegepast/als ze niet tot een ineenstorting zal leiden. Ten slotte werd een voorstel eenstemmig aangenomen, krachtens hetwelk de daartoe rijpe bedrijven, vooral de mijnen, onmiddel lijk door den Staat zullen worden genaast. Het voorstel, aandringend op hervatting van de betrekkingen met de sovjetregeering, werd naar de regeering gezonden. Op het laatste oogenblik scheen nog een verzoening tusschen meerderheidssocialisten en onafhankelijken mogelijk. Er werd een mo tie ingediend voor samenwerking van beide partijen bij de verkiezingen, waarbij een woordvoerder der onafhankelijken een toena dering bepleitte. Maar Ledebour, die na hem sprak, maakte in zijn woede de meerderheidB- socialisten uit voor alles wat leelijk is, onder steund door 't gehuil en geloei van de hulp- troepen der Spartacuslieden op de publieke tribune President Leinert stond machteloos en toen Scheidemann, de meest gehate der meerder heidssocialisten, probeerde te antwoorden, werd het tumult zoo erg, dat niemand zich meer verstaanbaar kon maken. Op de publieke tribune huilde, gilde en floot men en in de vergaderzaal werden de afgevaardigden bijna handgemeen. Ten slotte slaagde Scheidemann er in zich verstaanbaar te maken en betoogde, dat het congres geen plaats was om over samenwer kingsvoorstellen te spreken en dat de uit komst der poging ook leerde hoe men de scheuring slechts erger gemaakt had. Nadat het tumult in de zaal ten slotte wat bedaard was, slaagde de voorzitter er in, het congres te sluiten. Het congres eindigde met een hoezee op de revolutionnaire socialistische vereenigde re publiek. De Britsche bladen bevatten geestdriftige «a (SzecUetv&'u&aüj top t&53. BREEDSTRAAT 11. VERHUREN VAN SAFELOKETTEN. artikelen over maarschalk Haig en zijn le geraanvoerders, die te Londen zijn aangeko men om zich naar het koninklijk echtpaar te begeven. De Daily News zegt o. a., dat zij niet wil trachten om te schatten wat Engeland en de beschaving aan 'Haig verschuldigd zijn. In de -meest duistere dagen van den oorlog ia Haig's kalm vertrouwen schitterend geweest en in het uur der overwinning is zijn beschei denheid niet minder, schitterend. In België en Frankrijk zijn er natuurlijk heel wat oorlogsslachtoffers, die alles behai- ve vergevensgezind zijn De Belgische minis terraad heeft maatregelen genomen tegen de ambtenaren en agenten in staatsdienst, die met de Duitsche overheid hebben samenge werkt en nu oogenblikkelijk zullen worden afgezet Men treft reeds maatregelen om den in vloed der Duitschers in België voor onbe- paaiden tijd te weren. De vakvereeniging van architecten in Bel gië heeft besloten het gebruik van bouwmate rialen, die uit vijandelijke landen afkomstig zijn, te verbieden. Daarentegen komen er krachtige pleidooien om de Duitschers zoo zwaar mogelijk voor de door hen aangerichte schade te laten boe ten In de Fransche Kamer is een schatting ge maakt van de verwoestingen door den vijand in Noord- en Oost-Frankrijk bedreven, waar bij bij men tot een som van niet minder dan 65 miljard kwam. Van vergoeding van een dergelijke som zal natuurlijk in een afzien bare reeks van jaren geen sprake kunnen zijn. KORTE BERICHTEN. Hertogin Adolf Frederik van Mecklen burg is op 17 December van een dochter be vallen. De groothertogin was reeds zeer zwak en kreeg bovendien longontsteking, waaraan zij in Rostock is overleden. De overleden hertogin Victoria Feodora v. Mecklenburg was sedert 27 April 1917 ge huwd met hertog Adolf Friedrich van Meck lenburg, den broer van Prins Hendrik der. Nederlanden. Zij was een prinses van Reuss en werd 21 April 1889 geboren. De mijn werkersstaking in het Ruhr ge bied is geëindigd. In de redevoeringen van den koning van Italië en Poincaré, op de soirée in het Elysée. werd met nadruk een blijvend bond genootschap tusschen Italië en Frankrijk aangekondigd, ter versterking van het Latij sche ras. Koning Albert heeft te Arlon tot den Luxemburgschen minister-president een rede gehouden, waarin hij getuigde van België's sympathieën voor Luxemburg en zijn bereid willigheid de Luxemburgsche belangen te verdedigen. De toestand der voormalige Duitsche keizerin moet levensgevaarlijk zijn. De nationale vergadering te Weenen nam verschillende wetten aan, o.a. op den kinderarbeid en op de invoering van den 8- urigen werkdag, waarbij de staatssecretaris voor cie sociale verzorging wees op de gewel dige werkloosheid in Weenen tengevolge van het kolengebrek. De Bolsjewijd zijn de Dana overge trokken en rukken op Libau aan. Duitschland gaf aan vertegenwoordi gers der Entente te Brussel, 380 millioen M. terug. De Hongaarsche regeering heeft de En tenteregeering met nadruk gevraagd of het optreden van de Roemeensche, Servische en Tsjechische bezettingstroepen, in strijd met net verdrag van Belgrado, geschiedt op haar last, zooals de betreffende commandanten op het Hongaarsche protest hebben geantwuoid. De Belgische katoenindustrieelen heb ben zich vereenigd om tezamen deze. industrie in België weer tot bloei té brengen. Bij den aftocht der Duitsche troepen Oekrajina ontstonden gevechten tusschen de ze troepen en bolsjewiki. De laatsten werden verslagen en lieten 15 kanonnen in Duitschs handen. De „Manchester Guardian" gelooft dat Wilson's yervroegd bezoek aan Londen betee- kent, dat de president vooraf met Lloyd Oeorge overeenstemming wil bereiken over de opvatting van zijn bekende beginselen. Graaf Brockdorfi Rantsau ia tot Duitsch minister van Buitesdandschs Zaken benoemd. De Duitsche regeering heeft bij de in ternationale wapensttlstandscommissie ge protesteerd tegen het, optreden van de Fran schen in Elzas-Lotharingen. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag. De Voorzitter deelde mede, dat du Kamer uiteen zal gaan tot 14 Januari. Dan zullen de rest der staatsbegrooting en enkele andere ontwerpen worden afgedaan en zullen eenige ontwerpen w.o. de zeelieden- en zee» visschersongevallen-verzekering, de plaats- kaartenbelasting en de spoedig te verwachten verhooging der inkomstenbelasting, de wijzi ging der verdedigingsbelasting en de verhoo- ing van den accijns op het gedistilleerd, in de afdeelingen worden onderzocht. Vervolgens kwam aan de orde de begroo- ting van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. De heer Van der Molen hoopte dat dit departement definitief zou blijven. Het werkplan van den minister achtte hij voorloo pig bevredigend. Hij drong aan op spoed met de indiening van een ontwerp tot verbetering der salarissen van bijzondere onderwijzers. Spr. zou wellicht kunnen meegaan met de uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot 14 jaar. Mevrouw Groene weg vroeg meer aan dacht voor het voorbereidend onderwijs dat kosteloos moet zijn, werkelijk moet voorberei den tot onderwijs waartoe ae gemeenten gele genheid moeten geven zoo noodig waarvoor de staat de salarissen en examens moet rege len. De heer A Staalman bepleitte verbe tering van de lichamelijke opvoeding ten aan zien waarvan eenheid en leiding ontbraken. De heer De Buisonje wenschte verlen ging van den leerplichtigen leeftijd tot 14 jaar met 2 jaar verplicht herhalingsonder- wijs. De positie van het bijzonder onderwijs eischt volgens hem zoo spoedig mogelijk ver betering. De heer VanWljnbergen betuigde in stemming met het optreden van den min. en diens werkplan. Hij wilde geen overheidsexa- mens voor voorbereidencf onderwijs. Spr. drong aan op subsidieering van onderwijs inrichtingen volgens vaste regelen. De heer De Savorn in Lohman be tuigde instemming met het voornemen' tot instelling van een onderwijsraad. Hij vroeg wat er waar is van het gerucht dat de regee ring op instigatie van den heer Otto salaris sen heeft betaald aan de Belgische onderwij zers in de vluchtoorden, hetgeen den Staat op een paar millioen is komen te staan. Spr. betoogde uitvoerig het goed recht van bijzon der onderwijs. ketelaar hoopte evem ent zal blijven. Hij drong aa uitbreiding van den leerplicht tot net 14e De heer Ketelaar hoopte eveneens dat het departement zal blijven Hij drong aan op jaar. Hij had de uitlating van den heer Os- sendorp omtrent verplicht neutraal onderwijl met verwondering gehoord. Spr. was voor sa menkoppeling van "salarisverbetering met de nieuwe schoolwet. De heer Van Ravesteijn betoogde de noodzakelijkheid van kosteloos neutraal on derwijs tot 18 jaar met kostelooze voeding en kleeding. Hij wilde verplicht voorbereidend onderwijs en democratiseering van het hooger onderwijs. De hés? Duysjaes van Twist Tm A ALKMAAKSCII COURANT iSS f m vijs.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1