Honderd so Twlnstlgste Jaargang. Zater'lasr 21 Dec. -BERICHT, i rioviiiciiiai Aieuyjs. (Jmiiftiitni Nieuws. jr«. a»», Door de winterdienatregeling zal «na blad voor de verzending naar de buitengemeenten nog vroeger ter perae moeten. Wij dringen er daarom uitdrukkelijk op aan, adverte'ntiën uiterlijk dea morgens half elf aan ons bureau te bezorgen. Voor later komende advertentiën kunnen wij opname in het nummer van dien dag niet garandceren. ADMINISTRATIE ALKM. CRT UIT BERGEN. Vrijdagmorgen te 11 uur vergaderde onze gemeuuuiaaü, Met uitzoudenug van den iteer Veennuijsen, die ongesteld was, waren alle leden aanwezig. Na lezing der uitvoerige notulen, welke onverauderu vCerden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede dat sedert de vorige vergade ring ziji>. ingekomen: 1. üanki t .Tgiugen van de heeren Punt, Tijn en baitus voor de toegekende jaar- wcude-vernoogingen 2. bericüt van ue wijkzuster .de Vries, dat zij 7 januari a s. in tunctie hoopt te treden en dat zij zich zal vestigen aap den Kus sen weg oij nare zuster mej. de Vries, vroeavrouw 3. aisumit van eene door Ged. Staten geno men nesunkkmg op de adressen van den heer U J. iioksoergen en van de Vereen, „bergen» Belang,waaruit blijkt dat een iugesieid onderzoek Ged. Staten met tot de gevolgtrekking kunnen brengen dat de heei' Swaan. door zijn tijdelijk verbiyi te v Seuoorl, net ingezetenscnap te bergen zou helmen verloren en dernalve opgenou- dep lieeit raadslid te zijn. In verband hier mede herichteu Ged. Stateu dat er voor hun college geen termen voor tussdhen- koinst bestaan 4. het proces-verhaal der gehouden kasveri- ficatie over het 4e kwartaal 1918; 5. de door Ged. Staten goedgekeurde ge meente-rekening l'y i waartegen door ge noemd College geen enkele aanmerking is gemaakt. Aan de orde kwam het vaststellen eener verordening, regelende jaarwedden van hel ouderwijzend personeel aan de openboré la gere school in deze gemeente. Blijkens het cóncept dezer verordening stelden B en W. voor de jaarwedde te doen bedragen, met in gang van, 1 Januari lülV.Aroor net Hoofd: aauvangsjaarwedde 12o0.met 9 jaar- Tljksche verhooguigeu van 100.benevens Vlije woning ol bij gemis daarvan eene ver goeding van 4Uü.Aauvangsjaarwedde voor ouderwijzers 750.— met 9 jaarlijk- ache verhoogingen van luü plus 'ZOO voor het bezit aer hpoidakte en J ZOO tege moetkoming in de huisnuur, dit- laatste voor zoover het betreit onuerwijzers van bijstand die den leettijd van zo jaren heuoen bereidt en hetzij gehuwd zijn, hetzij ais weduwnaar inwonende minderjarige kinderen hebben Aan andere oadeiwijzers(esseu) eene tege moetkoming in de woning- oi kamerhuur van 1 1UU.— Aan het hoofd der school en aan-de onder wijzers van bijstand wordt voor het bezit van elk aer akten van bekwaamheid vermeld in artikel 2 letter L tot en met U der we*., boven hunne jaarwedde 50.— uitgekeerd, tot een maximum van 200.Womt het bezit van edn of meer der genoemde akten verplichtend gesteld, dan wordt voor het bezit van elk der verplichte akte boven hunne jaarwedde 100 uitgekeerd. Aan de onderwijzeressen van bij stand wordt voor het bezit der akte nuttige handwerken boven hare jaarwedde 50.— uitgekeerd. Aan de onderwijzeressen van bij stand wordt voor het bezit der akte nuttige handwerken boven hare jaarwedde 50 uit-( gekeerd, belooning voor het geven van on derwijs in de Fransche taal 1.50 per uur, voor herhalingsonderwijs 1,25 per uur. Aan het hooid van laatstgenoemd onderwijs bovendi en 25. Het voorstel van B. en W. werd na breed voerige bespreking met op één na algemeene stemmen aangenomen. De' heer Baitus die nog verder wilde gaan als B. en W. en die aan de door het onderwijzend personeel ken baar gemaakte wenschen geheel zou willen tegemoet komen, stemde tegen. Ter tafel kwam een tweede voorstel van B. en W. en wel om de jaarwedden van. den ge meente-veldwachter te rekenen van 1 Jan. 1919 van 1150.— te brengen op 1500.—. In hun toelichting wezen B. en W er oj dat blijkens de jongste regeling der jaarwi den van de Rijksveldwachters deze na 14 ja ren dienst een salaris hebben van 1500. Met algemtene stemmen werd door den raad het voorstel aangenomen. De bijdrage 20 per jaar voor het onderhouden van een rijwiel blijft gehandhaafd, terwijl eenige klei ne postjes als belooning voor toezicht op de (straatlantaarns, aanplakken, enz. zullen ko men te vervallen. Nog werd bij, het nemen van dit besluit de uitdrukkelijke bepaling ge maakt dat het tót heden door den gemeente veldwachter uitgeoefend wordende bodeschap te allen tijde zal kunnen worden ontnomen zonder verdere finantieele toezeggingen. De gemeente-begrooting, dienst 1919, als mede de begrooting voor het Electr. bedrijf werden vastgesteld. Uit de gemeente-begroo ting stippen wij aan dat o.a. geraamd wordt onder de ontvangsten. Vergoeding van rente en aflossing door het Gem. El. Bedrijf 7865.opbrengst H. Omslag 52500—, schoolgelden lager onderwijs 1000, riool- belasiing 1300. De raming op eenige uit- gaa posten luidt als volgtonderhoud van wegen en,voetpaden 5000, van wandel plaatsen en plantsoenen (waaronder het her tenkamp) 500, van pompen en riolen 500. Het nadeelig saldo van het Distributiebedrijf wordt geraamd op 10.000. De uitgaven voor de siraatverhchting wordt geraamd op 1747, die wegens het ophalen varf haara-, «ach en vuilnis op 2000, enz. De begrooting •luit me4 m* rming tm ontvangsten en uit gaven (gewoon) van 95461,6954, idem van ontvangsten en uitgaven (buitengewoon) van 61414.6454, mes c« raming overigens op den pos': voor onvoorziane' wgavea vaa i 962.36. Wat de begrooting voor het El. bedrijf be treft vermelden we siechis dat de ontvangsten wegens geleverde, stroom, meterhuur as aan- aluitingsuur worden geraamd «p 27320, terwijl de uitgaven gerekend worden te zullen bijdragen wegens rente en afloaamg 7865 en aan het Prov. El. Bedrijf te bepalen stroom 17400. Het suppl. kohier van den H. O. werd vast gesteld tot een bedrag van 27652.22. Dit cijfer is in verpand met het bedrag van het oorspronkelijke kohier ruim 39000 bedra gende, hoog, hetgeen zijn oorzaak vindt in de aanslagen van de forensen welke op dit supul. kohier zijn gebracht. De raad besloot aan alU aangeslagenen die op het oorspronkelijk ko hier zijn gebracht en die hunne belasting ten volle hebben voklaan, restitutie te verlemen tot een bedrag gelijk aan IV2 pet. van het voor iedere klasse vastgestelde cijier van aanslag bij gelijk percentage, hetgeen overeenkomt met 3/8 gedeelte van het bedrag van den aan slag. (Voor de ongeveer 600 aangeslagenen die op het oorspronkelijke kohier voorkomen in dezen duren tijd zeker een meevaller). Voorgelezen werd een adres van bewoners van de Zuidergeest en eenige andere belang hebbenden houdende verzoek om van vijf electrische straatlantaarns. De raa< vond goed aan Het verzoek van adressanten te voldoen zooara de daarvoor benoodigde ma terialen tegfn billijke prijzen te bekomen zijn. Op een verzoek van bewoners van den Rus- senweg en rioleering daar ter plaatse nam de raad een goedgunstige beschikking. Ook te- feft rioleering van het Russenplein bestond ij den raad geen bezwaar, doch hiermede dieiu te worden gewacht tótdat dezt weg bij dé gemeente in eigendom en onderhoud is overgebracht Een geopperd idéé om deze we gen te doen bestraten, achtte de raad op het oogenblik, wegens de duurte der materialen, te bezwarend. Een voorstel van B. en W. om aan den huurder van de gemeente-boerderij aan den Kerkedijk .wegens onttrekking van grond voor de stichting eener nieuwe R. C. begraaf plaats, eene schadeloosstelling van 20.— en eene staan, aangenomen. be monteur bij het Gem. El. Bedrijf werd met ingang van 1 Januari a.s. voor vast aan- pachtvermindering van 70.toe ie 1, werd met meerderheid van stemmen ge de stelcT De inkoop voor pensioen van door ezen ambtenaar tijdelijk bewexen diensten zal voor rekening der gemeente geschieden. ■~-Hierna deed de vporzitter meaedeeling: 1 dat aan den besteller van tramgoederen J. Beeldman} met ingang van l Januari a s. eervol ontslag als zoodanig is ver leend en dat B. en W. tot zijn opvolger hebben aangewezen de heer D. Mienis: 2 dat de recognitie aan den heer 11. C. Smit voor het hebben in zijn grond van een ge meentelijke rioolbuis van 1 op 2.50 per jaar is gebracht: 3. dat van eene tijdelijke geldleening met de Hanze-Bank 15000 is a gelost; 4. dat half Januari twee brandkranen zul len worden geplaatst, één op den hoek Schoolstraat-Studler van Surcklaan en één op den hoek van laatstgenoemde laan en den Meerweg Na eenige bespreking werd goedgevonden dat B. en W. binnenkort voorstellen zullen doen tot verhooging van de jaarwedde van den administrateur van het El. Bedrijf. Nog deelde de voorzitter mede dat de heer Maschmeijer zich bereid verklaard heeft tegen den hem gekost hebbenden prijs een strook grond aan het begin van den Oosterweg aan de gemeente te verkoopen, onder voorwaarde evenwel dat de kosten van verplaatsing van het ter .plaatse staande hek door de gemeente zulen moeten worden gedragen. De raad oor deelde het evenwel beter dat de kosten van verplaatsing van dit hek door den gemeente- architect worden opgenomen en dat het be noodigde bedrag voor verplaatsing dan aan den heer Maschmeijer wordt vergoed, die als dan geheel naar eigen wensch en goeddun ken kan handelen. Rondvraag. De heer Baluts wees er op dat In de Karei de Grootelaan veel grint aan den kant en buiten de hokken ligt. De vorzitter zegde op ruiming toe. De heer Gorter verklaarde het wenschelijlc te vinden dat nieuwe begraafplaats, wanneer deze'in gebruik is, des morgens geopend en s avonds gesloten wordt. Spreker herinnerde voorts aan de verplaatsing van het hek bij de Ned. herv pastorie. Na toezegging van den voorzitter dat B. en W. zullen informeeren naar de kosten van een rolbezem voor het schoonvegen der wegen, werd de vergadering gesloten. Gisteravond behandelde het- kamerlid A. H. Gerhard in een door de afd van de S D. A. P en de plaatselijke organisaties bij het N. V. V. aangesloten vereemgingen belegde vergadering, welke in het lokaal van den heer H. Roos gehouden werd, de RotterdamscUe congresresoluiir. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geleid door den heer D. de Leeuw. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de eischen wel langs een middelij* ken weg zijn te bereiken De lieer Gerhard begon met te zeggen, dat dc voorzitter het bepaald anders had bedoeld te zeggen, daar wat hij gezegd had slechts door de geschiedenis besl^ht kon worden. Spr. herinnerde aan den ontzetlenden tijd dien wij achter den rug hebben. Spr. liet de oorzaak van dien tijd rusten, maar wees er op, dat welke ook dc oorzaken zijn geweest, éen feit voor den dag is gekomen en wel, dat de bezittende klasse nicF had ingezien, dat na den oorlog de wereld niet meer op dezelf de wijze kon worden voortgezet als voor den oorlog. Men had zich ♦och wel moeten in denken, dat de gioote ellende die ondervon den werd, zijn uitwerking zou hebben Het was een volkomen /ergissing, om tc denken dat de oorlog niet van invloed zou -zijn, op het denken van de massa. Ook in ons land heeft het vernlaatsen van tienduizenden en liet samenbrengen een groo- ten invloed gehad op het begrip van die dui zenden. Wanneer men dit a-ziet, dan verstaat men de dingen in Rusland en Duitschiand geheel anders en begrijpt men, dat het g< beuren in Rrtslamf vergeléws tem worden bty i* ge boorte van een kind. Het naar voren treden van de revolutie, was het voltrekken van hetgeen jaren te vo ren in de harten van de volkeren gegroeid. Er gebeurt niets ia és vuds af het «seaa-1 zoo gebeuren. De groote fout van de regeerende klasse is steeds geweest, dat ze die groei niet 2ag en meende, dat wanueer zij die grod maar niet zag, dat die .er ook niet was. De revolutie is altijd het conflict tftsadten de werkelijke ontwikkeling en het geweldig pogen om die ontwikkeling tegen te houden Het wijs beleid ter voorkoming van een re volutie, bi\ngt mede, dat men als regeering verstaat hetgeen zich onder het volk voltrekt en er rekening medehoudt. Men maakt geen revolutie Historisch gesproken is het 't zotste wat men denken kan, dat men bij elkander komt om de rollen voor de revolutie te vcrdeelen Het zotste daarvan is, dat zoodra men re volutie moet maken, zij er al niet zijn kan. De méerderheidsdrang van het volk wordt gedrukt door de macht bezittende minder heid Den 80 jarigen oorlog is daarvan In ons land een groot bewijs. Ook toen werd het conflict geboren. Wanneer de heerschende klasse begrijpt wat er in eigen volk gebeurt en inzicht heeft om bewust en klaar hervor min een in te voeren, dan voorkomt men een revolutie. De consequentie van spr. beschouwing is, dat wanneer de mogelijkheid bestaat vgor de meerderheid om tot uiting te komen, de voornaamste oorzaak voor een revolutie niet bestaat, daar dan het geweld voor de meer derheid om zich te laten gelden vervalt en dit is ook het voornaamste argument voor het algemeen kiesrecht. Het ligt in de lijn der arbeidersontwikke ling zeli om door middel van het kiesrecht haar overtuiging te laten gelden. Spr. ging hierop het gebeuren in Rusland ei# Duitschiand na en oordeeide het begrijpe lijk dat dit gebeuren ook ifiet zonder invloed bleef op het denken van de proletarische klas se in ons land, die zooveel te kort komt en In reqhten ten achter staat. in hun harten begonnen wenschen te le ven. De heerschende klasse zag het gebeuren In het buitenland ook en voor dat net congres was gehouden, voor dat er een woord over revolutie was uitgesproken, leefde er revolu tie-verlangen onder het volk en angst daar voor bij die bezitters. Spr. gevoelde zich allerminst geneigd de woorden van Troelstra, zooals ze aaar staan, te verdedigen, maar voor dat die woorden waren gesproken, was er ook onder de heer schende klasse in Nederland een gevoel van onzekerheid voor wat er komen kon. Verschillende hervormingen waartoe de heerschende klasse zich onder den invloed daarvan bereid verklaarde, getuigen van wijs beleid, daar daardoor revoliütic- voorkomen wordt. Spr: is voor een arbeider*- en solda- tenraad totaal onverschillig, maai vindt voor ons land met pas veroverd kiesrecht, zoo iets onzin, hoewel hij er in Duitschiand voor is. Meu moet de menschen die men koestert beoordeelen ander de omstandigheden waar onder iets gebeurt. Spr. besprak hierop het samenkomen van le S. D. A. P. en het N. V. V., om de gunsti ge omstandigheden die zich voordeden uit te buiten. Dat was noodig om een «tap vooruit te Hoen. Al- wat daarvoor gebeurde was van ondAgeschikte beteekenis. De groote krijgsraad wercf te Rotterdam gehouden om vast te stellen wat er, onder de omstandigheden waaronder men leefde, te bereiken was Spr. oordeelde algemeen kiesrecht voor alle lijk gebleken doof gebleven werd gedragen door de meerderheid van bet volk. Wanneer de meerderheid van het volk niet socialistisch is, zoolang heeft geen minder heid het recht de maatschappij socialistisch te maken. Daarom staan op de eischen alleen die eischen, waarvan men gevoelt, dat ze nu werkelijkheid kunnen worden. Spr. besprak hierop al die eischen, die wij bekend veronderstellen, uitvoerig De noodzakelijkheid van een heffing in eens voor de v mobilisatiecredieten, in ver band met de sociale taak van de maatschap pij behandelde spr. eveneens uitvo'erig. Ieder diende te gevoelen, dat de verwerke lijking van die eischen in het algemeen be lang is en vele daarvan worden al rijpe vruchten. Spr. herinnerde aan den strijd voor den achturendag op tallooze Meivergaderingen en deed uitkomen in hoeveel bedrijven die on mogelijk geachte «chturendag nu al werke lijkheid is geworden. Zes weken geleden was dit nog niet moge- Thans zijn al die bedrijven niet voor het geluid dat de tijd deed hooren. Spr. betoogde verder de noodzakelijkheid van het voeren van blijvende actie, voor het opkomen van die eischen, tot ze werkelijkheid worden De eischen moeten desnoods door een de monstratieve staking kracht worden bijgezet. Volkomen geslotenheid en vastberadenheid van de Nederlandsche arbeidersbeweging, zal de eischen binnen doen halen. De onsmakelijkheid om de strijd voor deze eischen als een strijd tusschen het konings huis en de arbeidersbeweging voor te stellen, rust op de bezittende klasse. Het koningschap in Nederland is weinig anders dan een presidentschap in een repu- b iek. Dit wil niet zeggen, dat daarom de S. D. A. P. principieel mets heeft tegen het ko ningschap. De S. D. A. P. is principieel re publikeins. Ter verwezenlijking van deze eischen, doet de draagster van het koningschap in Nedei- land echter geen goed en geen kwaad. Het is krankzinnig deze strijd de beteekenis te geven van een strijd tegen de koningin. Het geldt hie rslechts een ecopomischen strijd De koningin hebben de heerschende klasse gemaakt tot een symbool van de clericale partij. De beweging is niets anders dan een zuiver economischen strijd en kan door niets een ander karakter krijgen, dan het zelf wil hebben. Dit alles, aldus spr., is niet ons ideaal Ket beteekent het samenstel van eistlfèn, dat thans mogelijk is. Daarna zal de arbeidende klasse verder tot ontwikkeling zijn gekomen en de maatschapgij zsl dan een nieuwe phrase zijn ingetreden om verderen voortgang te maken. Degenen die na ons komen, zullen de verdere stappen hebben te doen. Van den tegenwoor- digen proletariër wordt verwacht trouW aan zijn vakvereeniging en politieke partij om tot verwezen hiking van deze eischen te komen. De hr. Blokker vroeg of het n het land- en tuinbouwbedrijf ook mogelijk was, de acht- urenfiag in te voeren. Spr. vreésde, dat er in bepaalde tijden uit gebrek aan goede werk krachten dan te veel verloren zou gaan De heer Gerhard antwoordde daarop, dat daarbij in toepassing moet komen hoe die ar beid geregeld moet worden opdat het over rn tijdvak A» lieti- itde neerkomt. Met de land- en tuinbouw kan het niet zoo eenvoudig gaan, dat gezegd kan wordener mag iedcren dag niet meer dan 8 uur ge werkt worden, maar wel kan daar gezegd wordenovereenkomstig de eischen van het bedrijf moet daar in denzelfden geest een re geling getroffen worden, opdat er ook voor die arbeiders een behoorlijken tijd voor ont wikkeling overblijft. De heer Klomp betoogde, dat een revolutie beoogt een einde te maken aan de kapitalisti sche maatschappij, om daarvoor de socialisti sche in de plaats te stellen. Spr. verdedigde daaronf de revolutie, herinnerde aan het ge beurde te Kiel wees er op dat niet gezegd kan worden of het volk al of niet rijp voor de revolutie ia, herinnerde er^an dat Schelde^ rrann één dag vóór de revolutie een procla matie uitvaardigde, waarin tegen elke revolu tie gewaarschuwd werd en gaf als zijn mee ning te kennen dat de algemeene ontwape ning verkregen moest worden doordat de arbeiders de gehoorzaamheid aan het militai risme opzegden. De heer Leurs betoogde, dat volgens de re el meering van den heer Gerhard, de heer Troelstra dus revolutie had pogen te maken, zonder dat de tijd daarvoor rijp was. $r>r betoogde, dat de S D A. P met het stellen van*haar eischen te veel sjacherde. Een sergeant die het uitspreken van de Kamerrede van Troelstra had bügewoond, '■onchideerde, dat hef congres de ideeën van Troelstra had verloochend, doch zün persoon had toegeiuicht. Spr vroeg wat «e positie van Troelstra in de S D. A P nu was Spr. wilde als democraat het kiesrecht- niet aan meerderjarigen grven, doch oordeelde dat daarvoor den 25-jarigen leeftijd geëischt 'moest worden, De heer Gerhard deed daartegenover uit komen dat 't verstand niet van een jaar meer of minder afhangt en dat ieder ,op wien de volle burgerplichten gelegd worden, het kies recht behoorde te bezitten, Welke de positie van Troelstra in de partij was, ging alleen de S D. P aan Het congres heeft op loyale u iize beslist en daar diende men zich aan te hogden Verder betoogde sprdat voor hem het motief van de hervormingen was. dat daar door zoodanige verbeteringen worden aange bracht dat de arbefdrrsklasse de mogelijkheid h -eft verkregen om tot heter inzicht te komen. Het geslacht dat daardoor zal opgroeien, kan d in beter den strijd voeren dan het geslacht van thans. Ren'iek van den heer Klomn volgde hierop welke door een dupliek van den heer Oer- h. ird werd beantwoord, waarna de voorzitter tegen twaalven de vergadering sloot. UIT URSEM. Te Leiden slaagde voor het doctoraal exa- iren wis- en natuurkunde de heer W. Tuijn, te Ursem. UIT HEERHUGOWAARD* Voor de betrekking van onderwijzeres aan school No. 3 alhiei is de volgende voordracht nmaakt: Mej. NT Bruin te Ursem; mej. rinkman, tijdelijk te Zuid-Scharwoudc; mej. S. C. WisSe, tijdelijk te Bro^k op Lan- g indijk. Voor de leden der Tuinbouw-Vereeni- g ng Nieuw Leven" is carbid aangekomen, ter verlichting van de koolsi%u 1 L' ring' enkele dagen zal deze door de aanvragers kunnen wórden-afgehaald, wat zeker aan me- n geen een zucht van verlichting zal doen ontsnappen. UIT OUDE NIEDORP.. Op last van den minister van L., N. en Handel, is door den burgemeester al het vee van den heer A B. te Blokhuizen in deze m meen te in bezit genomen, ingevolge art. 9 distributiewet. Naar wij vernemen geschiedde deze inbe zitneming, omdat meermalen vee werd weg gevoerd zonder het daartoe benoodigde ver- voerbewijs. Men neme d;t als voorbeeld en zij voor zichtig. UIT WIERINGERWAARD. Het zal zeker voor de betrokken pprsonen een welkome mededeeling zijn, dat in deze ge meente niet 160 hectaren, doch ongeveer 100 hectaren weiland moeten gescheurd worden. Het geeft de landbouwcommissie echter op nieuw weer werk. omreden een geheel nieuwe ojigave moet geschieden. Onze vroegere plaatsgenoot de heer C Boekei Hz. is aangesteld als adjunct-boekhcu- der gij de gemeente-administrat'e te Amster dam. UIT KOEDIJK. Tot burgemeester der gemeente Hens broek is benoemd onze plaatsgenoot de heer S B F. Kooiman, ambtenaar ter secretarie. UIT SCHAGEN. Alhier is onder stalvee van elders, bestemd voor de Schager markt, mond- en klauwzeer uitgebroken. De R.-K. school te Schagen voldoet niet meer in alle opzichten aan de eischen des tijds. Ook is ze voor het toenemend aantal kinderen te klein Redenen waarom aan eene nieuwe school wordt gedacht. Voor dit doel is bereids een flink terrein achter de Nieuwe Laagzijde aangekocht. Ruim 30 kinderen uit Schagen en om streken bezoeken te Alkmaar de scholen. Hoe wel er op Woensdag- en Zaterdagmiddag geert onderwijs wordt .gegeven, moeten ae Teerlingen toch in Alkmaar blijven, daar er vóór half vijf geen trein naar het Noorden vertrekt. De H IJ. S. M, heeft thans besloten, voor deze kinderen een wagon aan den goederen trein ie koppelen, die om 1 uur Alkmaar ver- laat. Ze kunnen nu om 2 uur thuis zijn. De directie verdient daar zeker een woord vaa dank voor. BROEK OP LANOENDIJK, 930 ta 230 u«r. Ds. Stehouwer. Geref. kerk, 9.30 uur, Leeadienst; 6.30 uur, Da. de Jong. Chr. Gcref. kerk, 9.30 et 2.30 uur, Ds. de Bruin. Dcopsgez. kerk, 9.45 uur, Da. Koeter vaa den Helder. ZUIDSCHARWOUDE, herv. kerk, 10 uur Ds. de Leeuw. ^NOORDSCHARWOUD^Therv. kerk, Da. PROVINCIALE ELECTRlCI- TEITSVOORZIENINQ. Onder voorzitterschap van den heer Mi- chielsen, burgemeester van Haarlemmcrliede, is gisteren bij „Krasnapolsky" eene drukbe zochte vergadering gehouden van de afd. Noord-Holland der Ncdcrtendsche Vcrecni- ging van Gemeenten, ter nadere bespreking van eene reeds gepubliceerde verhandeling van den heer Klein, directeur dezer vereeni- ging, over de autonomie der gemeenten in verband met de provinciale electriciteitsvoor- ziening. In deze vergadering waren ook tegenwoor dig afgevaardigden van niet aangesloten ge meenten en directeuren van gemeentelijke stroomdistributiebedrijven. De voorzitter heette in het bijzonder wel kom dr. van der Waerden, lid van den Raad van Toezicht van het Provinciaal Electrisch Bedrijf in Noord-Holland, en dr. Verhoex, d.recteur van het Electrificatie-bureau der vereeniging. 0" Namens het bestuur 'deelde spreker het volgende mede, dat ten aanzien van vraag stuk in Noord-Holland te doen zou zijn. De door de provincie met Amsterdam en Haarlem voor de voortbrenging van electri- schen stroom op, fe richten vennootschap, worde een intercommunale, provinciale ven- nootschap, waarbij de stroombetrekkende il eenten gelegenheid krijgen tot een zeker drag deel te nemen in liet aandeeleniapitaal. Het Prov. Elec. Bedrijf in Noord-Hol- land worde omgezet in een naamlooze ven nootschap, waarin de gemeenten gelegenheid k ijgen aandeden te nemen. 3 Wórdt op deze denkbeelden ingegaan, din worde overwogen of de vennootschap ook kan worden dienstbaar gemaakt aan sa menwerking van de gemeenten bij de stroom- distributie. 4. Wordt op het denkbeeld onder 3 niet in gegaan dan worden door de stroombetrek kende Noord-Hol landsche gemeenten overge gaan tot de oprichting van een naamlooze vrnnpotschap, welke tot doel heeft samenwer king van de gemeehten bij de exploitatie van h inne stroomdistributiebedrijven, het daar voor aanschaffen van materialen, het ijken van meters, enz. Na een uitvoerige discussie werden dewen- schen ten slotte belichaamd in een motie. Het bestuur van-de afd. Noord-Holland der bed Ver. van Gemeenten zal de Prov. Staten verzoeken aan de besturen der stroombetrek kende gemeenten in ruime mate medezegging schap te geven in der^ gang van zaken bij het P. E. N en voorts te overwegen of pogingen zullen worden aangewend ten einde te komen tot oprichting van een vennootschap voor de behartiging van gemeenschappelijke belangen der gcnifeentelijke electriciteitsbedrijven. Voorts zal verzocht worden pogingen aan te wenden om het P. E N. mede dienstbaar tc maken aan de behandeling der gemeen schappelijke belangen, onverminderd het voortdurend optreden van de afd. Noord- Holland in het belang der Electrische voor ziening. De motie werd met algemeene stemmen aan genomen. ONTEVREDEN ONDERWIJZERS. Het provinciaal salaris-comité in Gelder land, vernemende, dat Ged. Staten dezer pro vincie, ondanks hun aansporing tot het vast stellen van twee-jaarlijksche verhoogingen, toch een salarisregeling hebben goedgekeurd, waarbij vijf-jaarlijksche verhoogingen wor den gehandhaafd, heeft a^len onderwijzers in overweging gegeven, tegen een dergelijke goedkeuring in hooger beroep te gaan. s DIEFSTAL VAN MILITAIRE Équipementen. Reeds sedert eenige jaren uit de legerplaat* bij Harskamp herhaaldelijk militaire goede ren ontvreemd, zooals dekens, lakens, uitrus tingstukken eriz. Afdoende maatregelen ter voorkoming van diefstal werden niet geno men. Nu dezer dagen wederom een aantal goederenwerden vermist werd de militaire politie opgedragen bij het vertrek der treinen te Stroe de verlofgangers te visiteeren. Reeds dadelijk werd een zekere milicien Van der L. in het bezit bevonden van een pak, inhouden de een aantal dekens. De militaire politie nam de dekens in be slag en liet den man met verlof vertrekken. Op telegrafisch verzoek werd hij echter bij 'zijn aankomst te Assen door de marechaussee gearresteerd en naar zijn standplaats terug gebracht. VERKORTING ARBEIDSDUUR. In de dezer dagen gehouden buitengewone algemeene vergadering van De Nederland sche Dagbladpers, vereeniging van uitgevers van dagbladen, is de volgende motie aange nomen „De vergadering, erkennende, dat er reden bestaat om den arbeidsduur voor de werklie den te verkorten zich niet willende verzetten tegen .deze be perking op de overige dagen der week; acht het voor de dagbladen en andere cou ranten onmogelijk, den arbeid op Zaterdag reeds in het begin van den namiddag te doen eindigen dringt er ernstig op aan, dat bij een wet telijke regeling van den arbeidsduur gelet wordt op de noodzakelijkheid van een gelei delijke verkorting, opdat de werkgevers zich daarop kunnen inrienten, en in het bijzonder op het bezwaar voor de couranten tegen den vrijen Zaterdagmiddag." De inhoud der motie is van arbeid medegedeeld. EEN BELANGRIJKE MILITAIRE AANGELEGENHEID. Naar aanleiding van het in het leger tot aan den minister

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 9