DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 501 _5! nummer bestaat uTf 2 Ma dew. Honderd en twintigste Jaargang. 1918 DINSDAG 24 DE G® MB EB. Abennementsprlls bfi foornitbetaliof i. 3 naaodei M.E5, fr. j. postf 1.10- BewiisoDDuners 5 ct Adierteatiepriji 13 ct. i rercl, ïrcoterc letters oaar plaatimlmta. Br. tr. iï.V. Boei- sa Haadelr'rakkcrii tas. Coster S Zl., foordam C 9. Tel. KERSTMIS. Bui ïi eu land. Gemened Nieuws. BERICHT, Er zijn van die telkens weer terugkeerende dagen, die een bijzondere bekoring voor ons hebben. En daartoe behooren in de allereerste plaats de Kerstdagen. Wanneer wij aan het Kerstfeest deuken, dan zien wij in onze gedachten een winterland schap, huisjes met besneeuwde daakjes, witte wegen en velden en een klein in het sneeuw kleed verborgen kerkje waarvan het beierende klokje de geloovigen tot bede en dank roept Dit jaar zullen Wij ons Kerstfeest niet in een sneeuwlandschap vieren, maar wij ver trouwen, dat het ons niet minder dierbaar dan anders zal zijn. Ons Kerstfeest is een vredesfeest en, het is juist naar den vrede, dat millioenen mannen en vrouwen lange jaren in vertwijfeling heb ben uitgezien. In den nacht van Jezus' geboorte hebben de engelen het „vrede op aarde, in den men schen een welbehagen" gezongen. En wie het kindeke zochten, volgden de ster die hen naar den stal van Bethlehem leidde. Jezus was geboren. Hij zou Zijn liefdeleer onder de menschen brengen, wie in Hem ge loofde zou het Koninkrijk der Hemelen deel achtig worden. Er zijn er ;n onzen Hid velen, die den Chris tus een legendarische figuur achten, die geen eloof hechten aan Zijn bestaan en het ver aal Zijner geboorte een sprookje noemen. Maar wij hebben toch de leer vad het Chris tendom, de prediking van het evangelie van Jezus en deze wondermooie prediking is het waarnaar ten slotte onze geheele vereering voor de Christusfiguur is uitgegaan. Hebt God lief boven alles en Uw naaste ge lijk U zeiven In Christus' geest te leven, Zijn liefdeleer te volgen, zijn evenmensch als zich zelf lief te hebben, te worden als Hij, wiens leven slechts liefde en vergeving was, dat is reeds eeuwen lang de groote prikkel tot navolging voor vele geslachten geweest. Twintig eeuwen Christendom hebben den mensch niet tot Christen gemaakt, maar altijd blijft Jezus' leer een prikkel tot onze innerlijke volmaking. Wij gelooven, o zoo gaarne in Jezus' ge- geboorie, want wij komen steeds weer onder den indruk van het roerend mooie Kerstver haal. In gedachte zijn wij weer kinderen, die bij den kerstboom van onze Zondagsschool zitten. Het is een'hooge spar, behangen met kunst matige sneeuwvlokjes en lange slingers vac glinsterende kraaltjes. En daartusschen branden' de kaarsjes, kleine flikkerende lichtjes, die den. boom een sprookjesachtig aanzien geven. Wij zitten in lange rijen en staren onafge broken naar den boom. Men vertelt van Jesus' geboorte, van het kerstkindje, dat daar in een eenvoudigen stal ter wereld kwam en van de herders en wijzen, die uittrokken- om het kindje te begroeten. 'Eb van achter den lichtjesboom juicht de Kerstzang: „Vrede op aarae, in de menschen een welbehagen." Het is een van de gebeurtenissen uit het kin derleven die bijblijft, het geeft een indruk, die de kinderziel als een gevoelige plaat, in zich opneemt en voor altijd vasthoudt. Wij behoeven onze oogen slechts te sluiten en wij zien weer de groote zaal, de wonder boom met zijn flikkerende lichtjes, wij hooren weer den zang van vrede en welbehagen. Het is het bewijs hoe het kerstverhaal in zijn roerende schoonheid een onuitwischbaren in druk maakt. En 'thans herdenken wij1 opnieuw het vre desfeest. Vier lange jaren zijn wij het zwijgend voorbijgegaan' en hebben wij slechts de noop uitgesproken, dat een volgend jaar het mor genrood van den vrede uit de nevelen zou te voorschijn komen. Hoe konden wij spreken van Jezus" liefde leer, van een welbehagen in de menschen, ter wijl de volkeren elkander vernietigden, terwijl Europa een schouwspel van moord en vernie ling bood? Thans zwijgt het kanon, de slagvelden zijn verlaten, de krijgers zijn huiswaarts gekeerd. Een' nieuw tijdperk is aangebroken. Nog is de vrede niet geteekend, maar een hervatting van den strijd is uitgesloten en een verbond van volkeren, een bond waarin voortaan de geschillen langs vreedzamen weg beslecht zullen worden, zal wellicht bin nen weinige maanden werkelijkheid zijn. Wanneer dit verbond tot stand komt, wan neer het den bezadigden gelukt, de op wraak belusten van den plicht tot vergeving en sa menwerking te overtuigen, dan zal de Mensch een groote overwinning op zich zelf behaald hebben. Dan is deze oorlog niet tevergeefs gestre den, is het offer van honderdduizenden jonge levens niet voor niets gebracht, dan zijn wij door den nacht gekomen tot het licht, dat wij zochten. De vrede is nög niet geteekend, maar wij herdenken dit jaar het Kerstfeest met groote blijdschap, omdat wij de zekerheid hebben, dat wij een schrede verder kwamen op den weg onzer innerlijke ontwikkeling, die ons tot het liefhebben van God boven alles en van onzen naaste ala ons zeiven moet voeren. Naar de Times meldt, bestaat er in vele kringen een onmiskenbare teleurstelling over het blijkbare gemis aan ernst bij de regeerin gen der bondgenootra om spoedig de voor naamste vraagstukken van den vrede in be handeling te nemen. Eerst acht weken na het sluiten van den wapenstilstand zal de bondgenootenconferen tie zijn eerste vergadering houden en inmid dels is in alle landen het verlangen om tot den staat van vrede terug te keeren 'sterker geworden. Het blad wijst er op, dat de Kerstdagen den verschillenden staatslieden gelegenheid zullen geven nog eens rustig de aandacht te schen ken aan verschillende dingen, die in de ge haaste gedachtenwisseling tusschen al te veel staatslieden over het hoofd gezien zijn. Als een van die dingen noemt dè Times de positie van Spanje. Het blad bepleit een wel willend onderzoek van de Spaansche wen- schen en.' wil dat laad behoeden voor de ge varen van een isolement waaraan een ver keerd begrepen politiek gedurende den oorlog het land heeft- blootgesteld. De Times herinnert vervolgens met instem ming aan het bezoek van den Italiaanschen koning aan Parijs en noemt de toekomstige positie van het Vaiikasa en dc verhouding van het Vatikaan tot de tuiigorlij&e regcerin- en east vaa de resultaten dia tofiotd kan ebben de conferentie. De Daily News verneemt, dat de scMüsktn- ;en voor de geallieerde vredesconferentie te arijs zijn veranderd, omdat Wilson plotse ling het plan opvatte Engeland te bezoeken. Mem1 is daarover zeer verheugd en wijst er op dat Wilsons bezoek niet wijst op era gebrek aan overeenstemming in de opvattingen van Amerika en Engeland, maar dat het deze landen in nauwe sympathie zal samenbren gen. In Engeland blijkt men overigens voor den volkerenbond gunstig gestemd, al acht men overhaasting ongewenecht. De vroegere minister van buitenlandsche zaken, viscount Grey, acht het wensdielijk dat de vredesconferentie zich in het leven houdt door zich eenvoudig te verdagen en een permanent secretariaat in te stellen, welke in stelling langzamerhand zal. kunnen groeien. Zulk een instelling lijkt hun beter dan een vollediger schepping die geen levensvatbaar heid bezit. Grey meent, dat het even1 noodlottig zal zijn voer de toekomstige wereld en voor de Vereraigde Staten om weer te vervallen tot het oude denkbeeld van strikte isolatie, als het voor eenige mogendheid zou zijn om de Duit- sche politiek van afzonderlijke machtsver groting te doen herleven. Hij bepleit ten slotte het aanknoopen van hartelijke vriendschapsbetrekkingen tusschen Engeland en de Vereraigde Staten. Volgens de Matin zullen1 de mannen, die een volkerenbond in elkaar zetten, eerst als grondregel het recht der volken om over hun eigen lot te beschikken, vaststellen. Als prac- tisch gevolg zullen een beperking der bewa pening ra een verplichte arbitrage taas:hee de mogendheden onvermijdelijk zijn. Vervolgras moeten de fundamentele begin selen ter kennis van de vijandelijke mogend heden gebracht worden en de aanvaarding van deze beginselen geëischt worden. Ver plichte arbitrage en beperking van bewape ning vormen een onafscheidelijk deel van de voorwaarden der entente. Na de onderteekening van dra voorloopigra vrede zal de algemeene conferentie de nieuw vast te stellen betrekkingen tusschen de vol ken regelen en op deze conferentie zullen, volgens de Matin, de or.zijdigen worden toe gelaten. Duitschland, dat een misdaad heeft begaan, zal, volgens het blad, slechts gelijk waardig aan andere naties wuden beschouwd wanneer het zijn schulden volkomen zal heb ben ingelost. De Parijsche Sorbonne-universiteif heeft voor de eerste maal aan era buitenlander, na melijk aan president Wilson, het eeredocto raat toegekend. De viee-recvor Lucien Poincaré hield daar bij een loffelijke toespraak en huldigde Wil son als verwezenlijker van de onvergankelijke souvereiniteit van het recht door zijn voorne men om door vereeniging van volken tot be vrijding der wereld te komen. President Wilson herinnerde er in zijn ant woord aan, dat de vreeselijke oorlog, dien wij zoo pas hebben' doorgemaakt, ook een strijd tusschen beschavingssystemen geweest is. Het eene stelsel, aldüs Wilson, is het agres sieve stelsel, dat de wetenschap gewetenloos bezigt, dat de kennis ontdoet van zijn moreele verbodsbepalingen, en dat alle vermogens van het menschelijfce denken gebruikt om onrecht te doen jegens het geheele (menschen) ras. Het andere systeem is indachtig aan de hooge tradities van den Mensch, is indachtig aan al deze worstelingen sommige in het duister gelaten, andere helder onthuld aan den ge- schiedikenner van mannen van onbedwing- baren geest, die overal strijden voor het recht ra die,"boven al 't andere, er naar streven vrij te zijn. De overwinning van de vrijheid in de zen oorlog betóekent, dat die geest thans de wereld beneerscht. Mijn opvatting omtrent denvolkenbond, zoo vervolgde de president, is nauwkeurig de ze: dat hij zal werken als de georganiseerde moreele macht der menschen, overal ter we reld ra dat, waar en wanneer ter wereld ooit slechtheid en agressie worden voorbereid of overweg*» dit soeklietei van bei gewdea op hen gericht zal worden en overal de men schen zullen vragen„Wat zijn de plannen, dfe gij in uw hart koestert tegen het geluk der wereld?" Reeds era klein beetje belichting zal de meeste kwesties tot oplossing brengen. Indien de centrale mogendheden het hadden aangedurfd, over de oogmerken van dezen oorlog slechts twee weken lang te praten, dan zou die oorlog nooit zijn uitgebroken; indien zij er een jaar over hadden gediscussieerd zou de oorlog ondenkbaar zijn geweest. KORTE BERICHTEN. De Belgische minister van Levensmid delenvoorziening deelde mede, dat de heder- landsche regiering wel wilde leveren aan Bel- ië tegen kolerüevering door België, maar elgië had geen fcota, De Britsche scheepvaartcontroleur heeft zich optimistisch uitgelaten over de Britsche scheepvaarten daarbij' o.a. te kennen gegeven dat de onzijdige schepen zeer spoedig weder vrijgegeven zullen worden. Het Engelsche arbeiderscongres heeft Wilson namens 5 millioen Engelsche arbei ders dra vrede en onmiddellijke stichting van den volkerenbond verlangd. Wolff meldt scherpe maatregelen van de Franschen, waarbij het geheele verkeer tusschen het bezette gebied en de onzijdige zone volkomen is gestaakt De Daily Express geeft eenige bijzon derheden over de onderwerpen, welke in de jonaste vergadering van het Britsche oorlogs kabinet ter sprake zijn gekomen, De bijeenkomst van de Daltsehs Consti tuante zal begin Februari plaats hebben. Een Fransche vlootafdeeling is naar de Oostzee vertrokken om toezicht te houden op de uitvoering der wc^emtilstandsvporwaar- den én de repatrieering der krijgsgevangenen. De Daily Chronicle weet mede te aeelen dat Llooyd George niets zal ondernemen, wat in overeenstemming is met Wilson's formule: „geen economische oorlog." Naar Reuter's aAgenfscbap van gezag hebbende zijde verneemt, is het geheele Rus sische vraagstuk bij de geallieerden in ernsti ge overweging .Er is echter nog geen plan ge formuleerd ra niets kap definitief worden vastgesteld vóór er gelegenheid is geweest om de zaak met president Wilson te bespre ken. De nieuwe Belgische sorialistische mi nister voor de voedselvoorziening, Wauters, heeft een overzicht gegeven van den stand van zaken in België, wat betreft de voedsel voorziening. Laat ons dadelijk verklaren, dat die toestand zeer ernstig ia. De sociaal-democratische Internationale is te Lausanne bijeengeroepen. Alle landen zullen er aan deelnemen. Besloten is in een vergadering van den Centralen Raad der Arsolraden met den Raad van Volksgemachtigden, dat zoolang geen wettelijke bepalingen zijn gemaakt voor de uitvoering der besluiten van het Congres der Arsolraden, de tegenwoordige toestand gehanndhaafd blijft. Volgens den Engels^hen scheepvaart- controleur zal binnenkort de neutrale schexpsrulmte in Engelschen dienst worden vrijgegeven. Uit Archangel wordt Via Parijs ge meld, dat men doende is een Russische leger op de been te brengen. Generaal Pfershing vaardigd een bevel uit aan het Amerikaansdie bezettingsleger, waarin hij welwillendhei djegens de Duitsche bevolking voorschrijft, maar waarschuwt te gen vertrouwelijkheid. In den Amerikaanschen Senaat bepleit te Lódge uitstel van van Wilsons 14 punten tot de sluiting van het vredesverdrag. De Hongaarsche minister-president Karolyi zette zijn program uiteen. De stakingen in de mijnen in Opper- Silezië zijn geëindigd. De Siberische regeering te Omsk heeft een beroep gedaan op de geallieerden haar te helpen bij ueo wederopbouw van Rusland. De aansluiting van Montenegro bij Ser vië is formeel te Belgrado meegedeeld. Firma HERM. DE RAAT Hoogstraat 6, Telefoon 491. Shoenhandel. Schoenmakerij. MILITAIRE SCHOENEN prijs f STANDAARD-SCHOENWERK. VR1J-5CHOEN WERK tegen scherp concurreerende prijzen. EEN TELEGRAM VAN PRESIDENT WILSON AAN DE KONINGIN. In antwoord op cene telegrafisch door de Koningin tot dra President der Vereraigde Staten en Mrs. Wilson gerichte uitnoodiging heeft Hare Majesteit op 3 December een tele gram uit Washington ontvangen, waarvan de vertaling als volgt luidt: Uwer Majesteit's zeer welwillende en .vriendelijke uitnoodiging tot Mrs. Wilson en mij gericht om gedurende ons verblijf in Eu ropa een bezoek aan Nederland te brengen, heeft bij ons beiden het meest oprechte gevoel van erkentelijkheid gewekt. Het is thans nog onmogelijk te voorzien in hoeverre wij, als wij in Europa zijn aangekomen, daartoe over vrijen tijd zullen kunnen beschikken, maar wij zullen uw hartelijk aanbod van gastvrij heid in gedachte houden en de vrijheid ne men als U zuil» niet onhoffelijk acht, U te laten weten of het ons mogelijk zal zijn ons het geooegea te veroorloven, dat U ons aaa- tnen als biedt. Gelevé van Mrs. Wilson en mij de ver zekering van onze meest eerbiedige vriend schap te aanvaarden. (get.) Woodrow Wilson. DE BELGISCHE ANNEXATIE PLANNEN, Te Temeuzen is een groote protestvergade- ring gehouden tegen de veelbesproken an nexatieplannen in België. De voorzitter, .de heer H. Koelman, wees in een openingswoord er op, dat Zeeuwsch-Vlaanderen beslist aan Nederland behoort, omdat onze voorvaderen het voor eeuwen op den vijand hebben ver overd en het voorts bij stukjes en beetjes heb ben ontwoekerd aan de zee. Daarna spraken nog ds. Timmerman, herv. predikant, de Z.Eerw. heer Van Wees. pastoor en ds. Groraeveld, geref, predikant, die allen pro testeerden tegen mogelijke annexatie. Besloten werd télegrammen te zenden aan de koningin en aan den minister van binnen- landsche zaken. Door verschillende sprekers'werd ex de na druk opgelegd, dar de protesten niet gaan te gen het Belgische volk, waarmede goede buren wrascht samen te leven In een Zaterdagavond te Maastricht ge houden vergadering van de afd. der S. D A. P. sprak de heer W. H. Vliegen, van Amster dam, over de annekatie. Hij zeide o.m.: v Tot nu toe is in België nog niet veel veront rustends geschied. Het is gebleven bij enkele persstemmen en uitlatingen van particulieren. Het is, alleen bedenkelijk, dat ae Belgische regeering bliift zwijgen, terwijl era tegen spraak van die regeering de gemoederen nier juist heel wat kalmeeren zou. Bij het Limburgsche volk is geen sprake van eenig verlangen om Belgisch te worden. Spr. rieat de Belgen aan af te blijven van fratsen als landroof ra geen voorbeeld te ne men aan de Pruisische onderdrukking, waar onder vooral België zooveel leed. Mochten de groote Ententemogendheden het met alle geweld willen, dan zal er weinig te doen zijn. Wij' kunnen geen vuist maken waar wij geen hand hebben. Spr. citeerde den brief van Camiel Huys- mans, waarin deze de verzekering geeft, dat van annexatieplannen in België geen sprake is. Spr. las een nota voor, welke aan de Bel- ische werkliedenpartij zal worden overhan digd, welke nota zal onderteekrad worden door alle Limburgsche partijafdeelingen. „Het Volk" publiceerde een manifest van de S D. A. P. aan de Belgische werkliedenpartij, waarin op de Belgische partij een beroep daan wordt, om zich te verzetten tegen e. paging die in België wordt gedaan, om de regeering den weg van den verfoeilijksten volkerenroof die vooral socialisten moet te genstaan, te doen opgaan. Het manifest eindigt met de woorden„Le ve het vrije zelfbeschikkingsrecht der volkeren, als grondslag voor den volkerenbond, waarin de internationale solidariteit zich zal be lichamen." Naar aanleiding van dezen oproep zegt hel Brusselsche socialistische dagblad „Peuple": De Nederlandsche socialisten kunnen gerust zijn. De Belgische arbeiderspartij staat vij andig tegen iedere annexatiehet zelfbeschik kingsrecht der volken is haar heilig. Door overleg willen wij de geschilpunten tusschen de naties oplossen. GRAAN UIT ZUID-AMERIKA. Reuter seint uit Washington: Een aantal Nederlandsche schepen, geza menlijk 50.000 ton groot, die in Amerikaan- sche havens liggen te wachten op graanla- dingen, maar deze tengevolge van de opstop ping der spoorwegen niet konden- innemen, hebben thans vergunning gekregen om kolen te bunkeren voor reizen naar Z.-Amerika. Zij vervoeren handelsartikelen naar Brazilië, Ar gentinië en Uruguay en laden daar graan voor Nederland. KOLENLEVERING DOOR BELGIë. Een officieel verzoek aan Belg'ë cm kolen te importccren, in ruil waarvan dan vee zou worden uitgevoerd, is nooit gedaan. Wel schijnt de Belgische regeering zijdelings te zijn gepolst over de mogelijkheid, die intus- schen zeer gering is gebleken te zijn. SUBSIDIE NED. OPERA. De Kamerleden Duymaer van Twist, Snoeck Henkemans, A. P. Staalman, v. d. Voort van Zijp, v. Vuuren ra Schouten heb ben een amendement ingediend' om den post op art. 274 van Hoofdstuk Va der Staatsbe- grooting (Onderwijs, K. en W.) met 10,000 te verminderen, teneinde het subsidie aan de Ned. Opera niet toe te staan. ALLEEN 3e KLAS REIZEN. Naar het „Vad." verneemt wordt overwo gen de treinen uit erfkel derde klasse-rijtui gen te laten bestaan. Het gevolg hiervan zal zijn, dat men een zelfde aantal rijtuigen een grooter aantal passagiers kan worden ver voerd, omdat een derde klasserijtuig meer zitplaatsen heeft dan een rijtuig met coupé's eerste- en tweede-klasse. DE MAAS BELGISCH GEBIED? De toomboot „Pierre", eigenaar H. Op den Kamp te Maastricht, zou de Maas opva ren dm een schokker met paling, die gezon ken was, te lichten. Ter hoogte van het dorp Petit-Lanaije, even voorbij de grens, werd de boot door een 12-tal schoten van Belgische posten verwelkomd. De boot keerde daarop terug. De Belgen verklaarden, dat de Maas Belgisch gebied was. Wegens hef Kerstfeest zat deze courant Woensdag- ©n Donderdagavond NIET ver schijnen. DE DIRECTIE. NIEUWE ONDERWIJZERSSALA- RISSEN. B. en W, van Rotterdam hebben den Raad medegedeeld, dat hun verzekerd is, dat eerst daags bij de Staten-Generaal door das minis ter van Onderwijs zal worden ingediend eest wetsontwerp houdende regeling van de jaar wedden bij openbaar en bijzonder lager on derwijs op algemeenen voet, gepaard met de bepaling der rijksbijdragen. In verband daarmede stellen zij voor, de oude regeling opnieuw te bekrachtigen, in afwachting van nadere herziening,-die rekening houdt met d® rijksregeling. VRITZ. DEM. BOND. Zondag werd de vergadering van dezes Bond voortgezet. Eerst werd een huishoudelij ke bijeenkomst gehouden, die tot half 4 duur de. Daarna werd1 na kort debat aangenomen het volgende voorstel der afd, Gorinchem: „Het hoofdbestuur strcve er naar onze par tij tot een internationale organisatie te bren gen; hiertoe propageere het onze beginselen onder de vete vreemdelingen, die thans in ons land zijn en zoeke het aanraking met gelijk gezinden in het buitenland." De voorstellen van dezelfde afdeeling, lui dende: ,.'t H. B. organiseere cursussen voor intel lectueel meer ontwikkelden, waarin de V. D. leer behandeld wordt; 't H. B. organiseere wetenschappelijke bij eenkomsten voor de volksklasse en voor ae jeugd, waarin de V. D. programma's op populaire wijze behandeld1 worden en de vragen worden besproken"; werden verworpen. Eveneens verworpen werd een voorstel dier afdeeling luidende als volgt: 't H'. B. streve naar georganiseerde inwer king van onze beginselen op geheel bet volk door een optreden van onze voormannen in vereenigingen van groot-industrieelen, werk gevers, arbeiders, in vakvereenigingen, ver eenigingen van gemobiliseerden, voor vrou wenkiesrecht, in congressen, bonden, raden. De V.-D. gedachte moet daar niet alleen ver tegenwoordigd, maar ook gepropageerd wor den. Het H. B weigerde dit voorstel in overwe ging te nemen, daar zij- niet wenschte de poli tiek in de vakvereenigingen te brengen. De voorstellen De partijleiding zij in haar optreden meer democratisch, zoodat het contact tusschen lei ding en partij inniger wordt. 't H. B. organiseere commissies van ad vies, die, tegen eene geringe vergoeding, raad geven en c.q. als bemidelaar optreden. 't H. B. streve bij werkstakingen naar op lossing van het geschil. eveneens de voorstellen der afd. Gorinchem, werden wat 't eerste ra laatste betreft inge trokken, terwijl het andere werd verworpen Te ongeveer 5 uur werd de vergadering met een kort woord door mr. Thiel gefloten. VERPLETTERD.- Te Zwolle speelden Zaterdagmiddag eeni ge schooljongens bij het goederenstation van de Staatsspoor op hun manier voetbal. De bal geraakte tusschen de wagons. Een zoon tje van den metselaar La Feber zou hem vlug terughalen, maar geraakte tusschen de buf fers van in beweging zijnde wagens beklemd. Het hoofd word hem verpletterd ra hij was onmiddelijk dood. BEDROG GESTRAFT. De rechtbank te Breda veroordeelde Isaac Gompers uit Amsterdam, die als directeur der Chemische fabriek Het Hoefijzer aldaar, aan een drogist te Steenbergen regeeringsmeel voor cacao en keukenstroop voor borsthoning toezond, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. INBRAAK MET AFDREIOINO. Enkele weken geleden meldden wij dat een landbouwer te Diepenveen, 's nachts doof drie gemaskerde inbrekers was overvallen, die hem dwongen te wijzen waar hij zijn geld bewaarde. Zij vertrokken met ƒ600. Gisteren is het de politie gelukt te Amers foort iemand op te sporen, van wien men vermoedt, dat hij deel uitmaakt van liet trio. Hij is naar Deventer overgebracht. 'MEVR. THéRèSE VAN DUYLL SCHWARTZE.+ Gistermorgen is na een zeer korte onge steldheid op 64 jarigen leeftijd in haar wo ning te Amsterdam overleden de begaafde schilderes mevrouw Thérèse van Duyll Schwartze. Haar naam is hier te lande en in het bui tenland beroemd geworden tal van malen is haar werk met goud bekroond. Reeds als kind g <f zij blijken van bijzon deren aanleg en daarom begon haar vader haar reeds vroegtijdig onderricht te geven. Nadat in-1874 haar yader, de bekende schil der Joh. George Schwartze, overleden was, zette zij hare studies voort te München. Ver volgens werk z cenigen tijd te Parijs. Na vele reizen vestigde zij zich tenslotte in Amsterdam, waar zij al spoedig als portret schilderes veel naam maakte. De schilder» genoot de eer verscheidene malen portretten te mogen maken vso de koningin én de fes-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1