IJsland's bekoring. F K UT L b E T O N S Honderd ci Twinstigste Jaargang. Dins'laff 24 Dec. Stadsnieuws. Ingezonden Stukken. VERGADERING ALKMAARSCHE BESTUURDERSBOND EN, AFD. S. D. A. P. In de groote zaal van de Harmonie, die ge heel bezet was werd gisteravond een door de Alkm. Beatuurdersbond en de afd. Alkmaar der S. D. A. P. belegde vergadering gehou den. De heer K. Ter Laan, burgemeester van Za dam, besprak de Rotterdamsche congres- eiachen. De vergadering werd geleid door den heer D. Bergman, die den wensch uitsprak, dat Mr. Leesberg, die in den Alkm. Raad durfde bewejen, dat de motie van de Sociaal-Demo craten tot invoering van den 8-uren arbeids dag niets dan reclame-makerij was voor de S. D. A. P. dit hier zou waar maken en een R. K. gemeente zou noemen, waar de 8-uren arbeidsdag, evenals te Zaandab, reeds eerder was ingevoerd. De heer Ter Laan begon, met er op te wij zen, dat er sedert September heel wst gebeurd was. In September een troonrede lang van stof, maar 'zonder inhoudjïu beloften in alle richtingen. Spr, behandelde allereerst de belofte van den 8-urendag en herinnerde er aan, dat Zaandam deze reeds in 1913'voor de gemeen tearbeiders invoerde, maar toen alleen bleef staan. Thans komen de andere gemeenten ook en tallooze patroons volgen. Dat is het resultaat geweest van den'oorlog, die door het kapitalisme is ontstoken, maar in Duitschland het socialisme gebracht heeft. Spr. besprak hierop de toezegging, inzake het ouderdomspensioen en liet uitkomen, dat, van het oogenblik af, dat onze partij in de Kamer zit, hébben wij het ouderdomspensioen gemaakt tot een eiach die insloeg in de hoof den en harten. Het is ook een sociaal-democraat, Duis, ge weest die door een amendement op de wet van Talma er voor zorgde, dat de 2 pensioen in de wet kwam. Onverdacht en bij ongeluk kwam het er in, als overgangsmaatregel. Toen de bourgeois in November doodsbenauwd was, wilde ze op 65-jarigen leeftijd, dat pensioentje wel aan allen geven die het noodig hadden. Het congres te Arntyem van dc S. D. A. P. eischte dit al op 60-jarigen leeftijd1. In Dene marken is dit al zoo en dat land is niet rijker dan het onze. De afschaffing van Eerste Kamer, beslis sing over oorlog en vrede bij de Kamer en in voering van vrouwenkiesrecht, wilde men nu ook wel inwilligen De Eerste. Kamer die men steeds onafwijs baar noodzakelijk achtte, wilde men nu wel prijs geven. Spr ging na, hoe conservatief reactlonnair de Eerste Kamer werkte en noemde als kras voorbeeld dat deze tijdens den oorlog een 50 verhooging voor de lagere ambtenaren afwees. Ook de le ongevallenwet, de beste die in Europa beStond, kwam verworpen van de Eerste Kamer terug. De kapitalisten wilden daarom juist niet, dat er aan de 1ste Kamer getornd werd en onder den invloed van 't jongste gebeuren noemde Visser van Ijzen doorn de E. Kamer een instituut, dat alleen door den bode be treurd zou worden, als het verdween. Spr. noemde het voor de sociaal-democraten en de mannen van de vakbeweging een groote taak om de vrouwen te leeren een goed ge bruik van het stembillet te maken. De vrouwen 't lezen van de arbeidersbla den en de brochures te leerente leeren be grijpen dat zij nu slavinnen zijn, gedoemd om van de eene iweek in de andere met een hongerloon rond te komen. Ook op geestelijk gebied moeten de arbei ders hun voedsel ontvangen. Zij kunnen niet volstaan met door kapitalistenknechten ge schreven organen, zooals de Alkmaarsche Courant. Daarom op voor het vrouwenkies recht in het belang van onze klasse Een hooge raad van arbeid en een van on derwijs zal er komen. Maatregelen tegen de huisindustrie zullen er genomen moeten worden. Spr behandelde de ziektewet van Talma, een wet, met een paar honderd artikelen, en wees er op, dat er over een honderd jaar een homerisch gelach op zal gaan als men uit de geschiedenis moet constateeren, dat daar de geneeskundige fiuïp niet in sis*?. Nu zal de ziektewet met die hulp uitgebreid worden. Als de arbeiders wat andera in de aderen hebben dan karnemelk, dan halen *e het geheel* program van het soagres te Sot- ierd&sn ci «xt. De arbeiders ia Alkmaar moeten daarom de S. D. A. P., die nog maar 120 ledae telt, ver sterken. (Applaus.) Spr. heeft al 17 jaar de zitting van de Tw Kamer mede gemaakt en spr. weet liet, wat er die 17 jaar door de Tw. Kamer voor de ar beiders is gedaaa Spr. wijst er op, dat alle voorstellen in het belang van de arbeidende klasse zijn verwor pen oi nooit behandeld. Wel zijn de militaire wetten, die voor het snelvuurgeschut, die voor de verdubbeling van de marinebegrooting enz. behandeld en afgedaan. De Kamer doei wel veel, maar voor de bezittende klasse. IX sociale hervormingen lieten op zich wachten. Wanneer niet de wind van de revolutie over Europa gegaan was, als de bezittende klasst de geest van den tijd niet had doorgemaakt, dan zou er van die hervormingen nog in lang niets terecht zijn gekomen. Toch was er langzamerhand een opkomen de macht gekomen die van de vakbeweging en de groeiende S. D. A. P. De moedeloozen stichtten allerlei partijtjes maar de partij en onze vakbeweging gaat rus tig zijn gang, met het vormen van een nieuwe, macht. Dat is de eenige weg om er te komen. In deze maatschappij is er maar een ding, dat is macht. Het verschil ia dat de kapitalis ten de macht hebben en de arbeider# haaf moeten veroveren. De werkelijke politiek ia de realpolitiek, an ders is het niet. Qevloekt zij^het kapitalisme dat het geluk, ja zelfs de goede verstandhouding tusachen man en vrouw rooft, omdat de eenige Ood is de rijksdaalder, 30 jaar terug was het nog er get, omdat de arbeiders hun leed niet met elkander besproken, totdat het socialisme kwam en leerde dat ook de arbeiders recht hadden op het leven en het evangelie van het socialisme gebracht werd. Het werd duidelijk, dat hei kapitalisme een vloek op den arbeid gelegd had. Het oegrip in de Hollandsche arbeiders harten een voor allen en allen voor een' was geboren. Wij arbeiders zijn het die zelfs in de ktachf van ons leven nauwelijks het noodige hebber en toch kan de maatschapij zonder ons niet meer bestaan. Als men thans als arbeider niet in het so cialisme staat, dan begrijpt men dele wereld niet. Het socialisme leert dat de gcheele rijke wereld aan allen moet behooren. Het kapiialisme leeft van de meerwaarde, dus van diefstal die bij de wet niet strafbaar is. Spr. deed uitkomen, hoe in dezen oorlog fiët aantal millionaire in ons land vermeer derd is en deed uitkomen hoe die belang bij oorlog hebben. Novelle van Wilhelm Poeck. 3) HL Zij liepen door de „tun" naar de weide, waar de paarden van de pastorie met die van de gasten der Oddurhoeve graasden. Oulfaxi kwam dadelijk zacht hinkend nader, door een stukje suiker uit den zak van Aslaug"# rok aangelokt. Sigurd had eenige moeite zijn zwart paard, Loki, te vangen. Aslaug gooide den toom over den kop van Gullfaxxi, legde den zadel op zijd rug, nam ongegeneerd haar rokken bijeen en wierp zich schrijlings op het dier. „wees nu braaf, mijn beestje, en haal niet weer zulke streken uit zei ze, waarbij zij Gullfaxi op den dikken onderkaak klopte. „Anders ga je naar de kolenmijnen in Schot land en dan krijgt de dikke Swawa, die je volstrekt niet lijden moogt, de suiker". Gullfaxi sloeg verscheiden malen zijn lip pen met kracht op elkaar, wat beteekenen moest: „Ik heb het heel goed begrepen." Ook Loki had zich intusschen in ?ijn lot geschikt en kwam met Sigurd aandraven. „Hoor eens, Sigurd", zei Aslaug, moeten om het hardst rijden vanaf den over de weide en het lavaveld tot aan stroom „Afgesproken", antwoordde Sigurd, „maar voorzichtig draven, daar zijn leelijke kloven. Wie verliest moet den winner iets geven." kapitalisten Sled 3 loen schuld hebben die anderen, de in 't bezit in den vorm van stukjes Ned. wer een ellende van Ier stukje van zij nooit wat hebben te doen. 125.000 000 per jaar moet daarvoor ook door de arbeiders door directe en indirecte belasting betaald worden, dus door de niet-bezittende aan de bezittende klasse. Om dit te bereiken, dient de staats macht. Daartegenover moet een andere macht staan. Spr. deed uitkomen dat men met dat geld kon betalen alle scholen die ons land noodi, heeft, in ieder dorp een ziekenhuis en voor ai len het staatspensioen. Ook een goede ziekte verzekering met de dokters en apothekers er in is daar ook voor in te richten. Ook een gi de gezinsverpleging in geheel Nederland Tc. daarmede bekostigd worden, benevens de moe derschapsverzekermg Thans sterft menige arbeiderevrouw door le tuberculose verzwakt, te vroeg voor haar tijd. Leest de 15 punten van het Rotterdamsche congres, leest ze de kameraden voor en pakt le kapitalisten er mee. Wij hebben u. ge- heele wereld om te,winnen, tal van dingen staan er nog niet in, die wel in het program der S. D. A. P. staan. Spr. wees er op, dat mr. de Vries, een belas ting wil heifen op de thee, de tabak, enz. dus de directe-belastingen wil vermeerderen. Daar ia maar één ding tegen te doen en lat is de wenschen te maken tot werkelijk heid, door u aan te sluiten De christelijke arbeiders wijst spr. er op dat er niets in staat dat tegen het christendom' gaat. Het is het begin van het socialisme, dat alle grond en productiemiddelen aan de ge- oe- :an „Wat moet hij hem geven?" „Dat bepaalt de winner." „Goed", riep Aslaug. „Maar ik zeg je, da jij het verliezen zult. Geen paard wordt Gullfaxi de baas. al is hij ook twaalf jaar." Tot aan den berk moest men heel lang zaam rijden, daar het over gruis en losse stee- nen ging. „Weet je, Sigurd", zei Aslaug, „wie Kat- la's spook is? Dit zijn Khri en ik. Het adem halen doen wij met den blaasbalg uit onze smederij en het gloeiende oog is een stallan taam. Dien blaasbalg dat heeft Kari bedacht, maar de lantaarn is een uitvinding van mij Wij hadden reeds lang adem gehaald, maar toen het spook nu ook nog een oog kreeg Ranka kijk daar is het een spook met een vreeselijken blikl Het oog verdwijnt duikt vtéer op verdwijnt weer Ranka Ranka het speelt met zijn hoofd en zet dat verkeerd weer op!" Sigurd lachte. „Jij en Kari zult het oudje nog heelemaa gek maken en bovendien de-schuur in branc steken," zei hij. „Wat zou dat," antwoordde Aslaug zorge loos. „Geloof me, ik zou niet klagen, als on ze Baer eens in vlammen opging. Maar dai doet ze niet. Steenen en gras branden irn roers niet. 't Is vreeselijk dat wonen in d vochtige aardholen. Zij lijken van uit de ver te op bulten zwarte aarde en als men er voor staat op hondehokken. Geen daglooner in Denemarken woont zoo erbarmelijk als een IJslandsche boer." Sigurd knikte. „Het moet mooi zijn daar. Ik verheug m op Denemarken. Ik ga er immers heen al# wemKhxp wil breigwa. Spr. roept de vergadering toe aan dezen strijd deel te nemen. Ha socialisme heeft al len noodig, mannen es vrouwen. De eenige partij, die de macht vormt om die van het kapitaüssae te braken is de S. D. A. P. (Applaus.) De voorzitter, de heer Bergman, wekte de arbeiders op, zich in de pauze op te geven als lezers voor „Het Volk' en „De Vonk". Spr. wekte op, om de inhoud van de arbei derebladen eens te vergelijken met de slappt kost van de plaatst lijke pers en was over tuigd dat zij dan blijvend de arbeidersbladen zouden gaan lezen. Van de gelegenheid tot debat werd bruik gemaakt door den heer Bronne, aie >pmerkte, dat ook de heeren Vliegen, Polak -n Van Kol deel uitmaakten van de door spreker genoemde vijftig geldzakken Spr. wijst er verder op, dat de heer Troel stra in 1913. toen ter sprake kwam of de S D. A. P. genegen zou zijn, zitting te nemen in het Ministerie, dat de S. D. A. P. mee zou willen stemmen voor de oorlogsbegroofing Spr. oordeelde dat niet te rijmen met hetgeen de spreker gezegd had. Applauk! De oorlogsbegroofing in Holland was z.i meer een noodzakelijk kwaad en dient in an dere landen, vooral in Duitschland, voor im- jerislistische oogmerken, waarvan de Neder- andsche weermacht absoluut wars is. Spr. vroeg verder, hoe de heer Ter Laan staat tegenover de revolutie-verklaring van Troel#tra. De heer Jansen streed persoonlijk ook voor den 8-uren werkdag en een hooger staatspen sioen dan de heer Ter Laaa noemde. De te genstanders van den 8-ureo werkdag bewe ren. dat deze onmogelijk is en dat het staats pensioen een aalmoes, een beleediging is voor de werkende klasse. Spr. hoorde daarom van den heer Ter Laan gaarne, een ruimeren uit leg van deze twee kwestie's die de maatschap pij wel het meest beroeren. Applaus! De heer Ter Laan, ter beantwoording het woord bekomende, merkte op, dat wat die geldzakken in de Eerste Kamer betreft, het stekel waardoor die Kamer is opgebouwd er mét door verandert, omdat ook Vliegen, varv Kot en Polak er inzitten. Spreker toonde dit nader aan. - Het stemmen van de S. D. A. P. voor de oorlogsbegrooting heeft nooit plaats gehad Troelstra heeft te Zwolle in 1913 inderdaad gezegd, dat hij aesnoods bereid zou zijn om voor een Men moet band dat gezegd is. Besproken werd of de S. D. A. P. in het ministerie kon gaan. Tegen de tegenstanders op het congres zei- de Troelstra, dat hij zich voor kon atcllfn, dat de Soc. Democr. er als gekken voor zouden stemmen, als zij, door net roer van staat in handen te nemen, van een Colijn af konden komen en dan de oorlogsbegrooting tot de helft konden verminderen. De meerderheid beslistte, dat de socialisten niet in het Minis Ier ie moesten gaan en Troelstra en de anderen legden zich daarbij neer. In de S. D. A. P vecht men het verschil van meening uit, maar als er een besluit genomen is, dan legt men zich daarbij' neer. Applaus! Spr. is op het denkbeeld gebracht dat de heer Bronner op een gevaarlijken weg is. Ook bij ons is imperialisme. Overal schuift men het militairisme als een noodzakelijk kwaad op een ander. Van kapitalistisch standpunt kan men er ook niet buiten, omdat de boel zoo rot ia, dat anders de boel in elkander stort. Hier zetten de R. K. de grootste mond tegen ons op, maar de 30 millioen R. K. in Duitsch land hebben, toen zij zagen dat het ging Een K. K. minister zit Wat de argumenten voor den achfurendag betreftWij leven om te genieten en wanneer men in lange fabrieksarbeid leeft, das beeft men aan het leven niet veci en is men versle ten voor zjja tfjd. Dan geld het woord van Multatuli ia Vor stenschool: „Wat is de ante het schoon der lente." Wanneer wij leven zullen zeeal# wij leven verstaan, dan moet er een tijd zijn om te wer ken maar ook «m het leven te genieten. Wat .vroeger aiet kon, kan nu wel omdat de maat schappij zich vervuld heeft van die dingen en de maatschappij er nu rijp voor ia. Een van de grootste denkers heeft si ge zegd: dat de maatschappij goed georgani seerd met een 2-urigen arbeidsdag kan vol staan en spr. gelooft dat hij gelijk heeft. Spr. gaat na in welk een mate de machines de proauctie vergrooten en gat een uitvoerig oeeld van de verspilling van de menschelijke arbeiderekracht in deze maatschappij. Ook op' de anti-maatschappelijken in de maatschappij wees spr. uitvoerig. Wanneer men bang is dat de arbeidskrach ten het werk in 8 uur niet af kunnen, dan zou net gewenscht zijn dat men ook die lieden een lfandje liet helpen. Dat het staatspensioen een aalmoes zou zijn, bestreed spr. uitvoerig, daarbij uitlatende komen, dat er nog hard ge vochten moet worden om de verplichting om vanaf den 1 ft-jarigen leeftijd voor het staats pensioen te betalen uit de wet te krijgen. Dr. Kuifier, die beweerde, dat de arbeiders tat staatspensioen niet moesten aanvaarden omdat het een aalmoes is, aanvaardde zelf wel zijn pensioen als minister. Dat praatje, spr. deed het ujkomen. is ab soluut onjuist. De socialistisce gedachte zegt „je bent versleten, maar in dienst van de ge meenschap en daarom mag ze niet wegge smeten, maar zult moeten komen wonen op le plaats der eere, midden in de gemeen- schap, zooala zich dit in Denemarken al vol trekt. (Applaus). De voorzitter sloot hierop met een woord van dank aan den spreker, de vergadering. oorlogsbegrooting te stemmen, noet dit echter verstaan in welk ver- wel mede gedaan.Een daar mede in de regeering. Wie geen kapitalist is moet zeggen: scha het militairsme afdat is verouderd en scha deliik. Het militairisme kost per jaar aan ieder in woner 10 of totaal 70 millioen. Ook bij ons is het militairsme een beroerd leelijk ding. Als men maar kan dan is men hier ook im perialistisch. Spr. herinnert aan den oorlog in de Oost op 7 plaatsen tegelijk: Atjeh, Jambie, Lom bok, Balice, enz. Spr. meent, dat hij als het aller voornaam ste betoogd heeft: „vormt macht". De revolutionnaire week van November een week geveest waar de macht was over schat, maar als wij wel sterk genoeg zijn, dan hebben wij een rev^itie waar bloed kan vloei en niet meer noodig! Dan kan men de hervor mingen krijgen zonder dat er bloed vloeit Wij zetten wat wij hebben veroverd niet op het spel De machtvorming in Nederland kan langs veiliger weg, waarbij wij niets op het spel zet ten, bereikt worden-. student en ik geloof niet, Aslaug, dat ik te rugkom. Ik wil fhijn leven niet in een lam doorbrengen, waar geen boom groeit en geen vogel zingt en waar het de helft van 't jaar nacht is. Ik wil mij verlustigen in de schoon heid, in de vroolijkheid. ik wil in mijn jeugc genieten. En dan wil ik een beroemd man wórden. Alleen in Denemarken zal ik mij ge lukkig voelen „Ja, zoo Ai het Het Buiten verantwoordelijkheid van ée Redactie) De eenamt in dete rubriek bewijstgeentins, dat de Redaetieer mede instemt SPOORWEGBRUG AAN DE BOTER- HUIZEN. Ocachte heer Redacteur. In verband met mijn ingezonden stuk van 16 September 1.1. in uw geacht dagblad, heb ik de eer u mede te deelen een antwoord hét- welk door de H. IJ. S. M. gezonden is, om- irent den desolaten toestand van de -spoor wegbrug No 39 oyer de Ringvaart bi] de Boterhuizen kilometerpaal 37119 van den spoorweg Den HelderAmsterdam. Dit antwoord luidt als volgt: „In antwoord op neven aangehaald schrij ven., heb ik de eer u te berichten dat ,de toe stand aan de bedoelde brug ons volkomen be kend is en gerulmen tijd geleden maatregelen getroffen zijn, dje alle ongerustheid omtrent die brug overbodig maken. Niettemin zijn er plannen in bewerking, het bewuste landhoofd t. z. t. te vernieuwen? Met dit antwoord bekent de H. IJ. S. M mijn inziens schuld wegens grove nalatigheic want die totstand dateert reeds sedert voor 1887 en is na dien tijd steeds verergerd Hopende, mijnheer de Redacteur, dat dit mijn schrijven m uw geacht dagblad zal op genomen worden en 41 dankzegend voor de op name. Uw Dienstw. Dienaar, HENRI J BEELENKAMP, Oud-opzichter van weg en werken der H. IJ. S. M. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor onderstaande regelen plaats ruimte in de Alkmaarsche Courant? Bij voor baat mijn dank Sinds jaren werkt de vakbeweging van elke kleur en richting er voor dat de algemeen er kende Christelijke feestdagen door de pa troon8 aan de arbeiders in hun dienst werken de vergoed worden. Bij dit pogen heeft de vakbeweging succes reging gehad, daarzij in den loop van den laatsten tijd de meeste werkgevers heeft weten overtuigen van het noodzakelijke en billijke van uitbetaling zulker feestdagen. ,Om echter zulke dagen tot werkelijke feest- dagén te maken voor het werkersgezin is dub bel weekgeld noodig. Immers zulke dagen wordt het familieverband onderhouden, men bezoekt elkaar of krijgt bezoek, wat allemaa gepaard gaat met onkosten.Kortom zul jee feestdagen kosten in elk gezin duürder dan andere dagen, vandaar het zeer billijke van extra vergoeding. Wat doet nu ons zeer geacht Stadsbestuur? Deze die voor behoort te gaan ter aanmoedi ging van particuliere patroon* geeft Plecht» i 0 pet. vergoeding aan de menschen in zijn dienst werkzaam aan de werken der produc tieve werkverschaffing. De regeering heeft den mond vol van so ciale hervorming m terwijl knijpt zij (Stads bestuur ia toch ook regeering) van menschen die reeds een lange periode va werkeloosheid achter den rug hebben 20 pet. van het loon af. En -ten slotte een vraag: De commissie van advies bij werkverschaffing die deze bepaling heeft goedgekeurd bestaat zeker heeren niet- werkers, daar als dit lichaam ook bestaat uit arbeiders deze menschen een schande voor den tegenwoordigen tijd zijn. Immers niet ee» vooruitstrevend arbeider keurt zoo's bepaling goed. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. Achtend, J. R. MOELAERT. Heiloo, 21 December 1918. Geachte Redacteur! Mijnheer de Redacteur, het ia bij u bekend, Dat ik vóór een paar dagen mij tot ti heb ge wend Met een paar dichtregels, te plaatsen in uw blad, Waartegen u, leek 't wel, ook geen bezwaren had. m Nu heb ik hedenavond daar t antwoord op gevonden, ;n zoo ben ik, mijnheer, nu eigenlijk gebon den Om nog een enkel woord uw lezers te doen lezen Mag ik nog ééne keer, mijnheer, u lastig we zen? Tij voorbaat hart'lijk dank, en u, heer van der Laan, U spreek ik allereerst met deze reden aan. Wat vóór- of nadeel aangaat van een ge mengd bedrijf, Het zal niet noodig zijn, dat ik dasrover schrijf. Het is heel goed bekend, een stukje bouwerij, D#t past voor eenen greidboer bijzonder best er bij. Dat ben ik wel met u eens, ik heb t ook niet beweerd, Maar dat een echte-geidboer, geen bouwen heeft geleerd, Doch dat het wenschelijk is om greide om te breken En volop graan te telen, dopt voor zichzelve spreken. U zegt, dat ik als dichter dst niet begrijpen kan, Maar daarvoor ben ik ook een jieel eenvoudig man. U komt met rare woorden, nectar en ambro zijn, f Zulks is mij veel te hoog, mijnheer, ik ben maar klein, ki ieb weinig maar geleerd, daarop had ik geen kans Van mijn geboort* af aan, nu werkman bij Piet rrans. M.ijnheer, als 'tzoo eens voorkomt, leg s.v.p. dan uit, Nectar en ambrozijn, zeg mij wat dat beduidt. Dat ik mij daarmee voed, mijnheer dat hebt u mis, Of 't moet een goedje zijn, dat héél natuur lijk is. U noemt mij nu een dichter, omdat 'k wat rij men kan Als Dominéé eèn spijker slaat, is die dan tim merman Maar, laat dat zijn zoo 't is, wij willen gras land scheuren En willen d' eigenaars daar later over treu ren, Wij zijn toch nu gered, dat willen we maar hopen; Maar moeten wij, mijnheer, dan ook wat har der loopen? 'k Lees wel eens in de krant van korter ar beidsdag. Mijnheer, hoe wil dat "omen, als ik ti vragen mag? Bouwland, dat weten wij, daar is werk aan verbonden, En, als 'k me niet vergis, dan is t nu uitge vonden, Ir ruim een halven dag het zaakje op te knap pen, Om verder wiat te slapen of netjes om te stap pen. Collega's, loopt dit los? de productie dient verhoogd Maar hoe zal dat geschieden, sis er steeds wordt beoogd Om weinig werk te doen; wij moeten allen weten: De mensch die niet wil werken, dat die oök niet zal eten. B. HEERINGA Geachte Redactie. Mag ik nog etns uw gastvrijheid inroepen? Ik beloof er een bescheiden gebruik van te acht ik ook. Maar men kan niet," zei Aslaug hoofdschuddend. grijpt iemand aan als men daar beneden is Ik ben bijna van heimwel gestorven" voegde zij er na een pauze zacht bij „Ik zal mijn vrouw uit IJsland halen," zei Sigurd, terwijl hij Aslaug lachend van ter zij de aankeek, „dan krijg ik geen heimwee." „In Kopenhagen zijn veel mooiere meisjes om mee te trouwen." „Dat heeft ook nog den tijd." Zij waren bij den bewusten beuk aangeland. Het was een dwerg in zijn soort. Het breede bronnendal waarin de pastorie lag, liep hier even beneden de kerk in net groote, eenige mij len lange Oddurdal uit. Het ontleende zijn naam ae talrijke bronnen, die van de berg wanden naar beneden stroomden. Oude men schen verhaalden, dat er in vroeger jaren een diepe beek door had geloopen, tot dat een door de rots gebroken lavastroom haar in damp had doen opgaan. Wanneer dat ge beurd was wisten zij niet te zeggen, ook de kerkboeken gaven daarover geen opheldering. Wellicht honderden jaren geleden! Nu vorm de het in golvende lijnen verstijfde lavaveld, waarover een zilvergrijze korst van mos was Segrocid, den bodem van het dal. Waar de tva niet hesngevloeid was, had da lata zfja grond met eea teergroen, schitterend tapij bedekt, Waarop het vee reeds voedsel vont Aan gene zijde van de lavavlakte zag mer wolkjes witte waterdamp in de zuivere, hel dere lucht omhoog kronkelen. Dat waren de heete bronnen, die het doel van den rit moes ten aangeven. Er waren een menigte van der gelijke bronnen; in alle dalen van den omtrek zag men zulke dampen opstijgen. De paardje» daalden, voorzichtig hoef voor hoef neerzettend, de tamelijke steile berghel ling af en vielen, in het dal aangekomen, in een lichten draf. De zon, die reeds sterk ten ondergang neigde, overgoot het grijze mos kleed met een teer, rooskleurig schijnsel. De basaltvlakken der bergwanden stonden in loed, van boven naar beneden langzamer- and in roode, violette en blauwe tinten aan gloeikracht afnemend. De kruinen der verwi derde bergen begonnen te vlammen, de wolken sloten zich tot wonderbare groepen aaneen Aan het andere einde van het Oddurtal zag men in de heldere, doorzichtige lucht, op een geheel in purper badende helling de nietige silhouet van een menschelijk wezen. De daar onder liggende, donkerder gloeiende vlakte van den berg was ais met sneeuwwitte puntjes bezaaid. Sigurd en Aslaug brachten beiden, als bij afspraak, de paarden tot staan Z wij gene namen zij de schoonheid van het landschap in zich op 1 „Dat is 't," zei Aslaug met eenzucht. „Daarvan krijgen wij het heimwee. Ik heb d t natuurtafereel gezien, toen ik daarginds wi' de sterven." Plotseling rukte zij haar zijden halsdoek ai m zwaaide die in de lucht. „Solveig!" riep zij jubelend, „Solveig, hoe- ra 1 Morgen rijd ik naar boven, naar de berg weide! Hoera! Voorwaarts, Aslaug!" Gullfaxi en Loki zetten zich weer in bewe ging. Zij moesten voorzichtig zijn, want over al gaapten spleten en gaten in den grijzen bodem. Hier en daar stond in dë scheuren kristalhelder water, dat de ruiters als raadsel achtige oogen der diepte tegenglinsterde Met verwonderlijke behendigheid sprongen de kortbeenige paardjes over de hindernissen. Steeds gestrekter werd de draf. Zij schenen te weten, dat het een weddenschap gold. Plot seling begon Oullfaxi te galoppeeren. Loki volgde.»Maar nu kwam, onmiddellijk voor het doel Gullfaxi's hoef in een scheur van de la va terecht, hij struikelde, viel en Aslaug vloog met een gil voorover op den harden grond. - „Aslaug!" riep Sigura. Bliksemsnel bracht hij Loki tot staan, sprong van het paard en boog zich over het neergevallen meisje heen Zij lag doodstil. Zij was bewusteloos. Van onder den hoofdbank der faldur vloeide bloed. Sigurd nam haar In zijn armen, en liet haar met den rug tegen een lavablok'leunen. Toen maakte hij de bovenste haken van het aan hals en borst nauw aansluitend keurslijf los. Uit epi holte schepte hij wat water, schoof de faldur naar achteren en bevochtigde de ge wonde plek. Aslaug begon zich te bewegen. De kleur keerde langzaam terug in haar wangen. Zoo was zij beeldschoon. De half geopende lippen, de onder de losgemaakte sneeuwwitte borst doek zichtbare blanke boezem, brachten zijn bloed in gisting. (Wordt vtjvolgd) ir«. 801. den

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 5