DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A ieuwjaars wenschen. No. 302 Honderd en twintigste Jaargang 1918 V RIJ D A G 27 DECEMBER. FEUILLETON. IJsland's bekoring. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs b|j vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.05, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentièn Per regel f 0.15. B|j groote eon trades rabat. Groot© letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek* ©n Handelsdrukkerij v/h. HJSRMs. COSTER ZOON, Voordara C 9. Het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie in onze gemeente. wmmmmmmmmmmmmatmmmtmm N ieuwjaarswenschen in. In het bijzonder zijn de antwoorden van de zijde van den kaashandel voor onze gemeente van belang. Algemeen werd door belanghebbenden voorzien, dat de oude Alkmaarsche kaasmarkt in de toeikomst zal verdwijnen en men voortaan op monster zal verkóopen. „Mocht er", aldus een der antwoorden spoedig een einde komen aan den wereldkrijg, dan moet Alkmaar ook zorgen voor een goederenbeurs waar op monster zal kunen worden verkocht. Mocht zulks dan nog niet in orde zijn, dan gaat de handel beslist naar elders". Een andere kaashandelaar waarschuwde tegen overijlde plannen al gaf hij toe, dat het, wat den kaashandel betreft, mettertijd hier wel tot dé oprichting van een goederenbeurs zal moeten komen, hoewel kaasmarkten door den handel in menig opzicht boven den gang van zaken via een goederenbeurs wordea ge prefereerd. Van andere zijde werd er op gewezen, dat zoolang de tegenwoordige voorschriften voor distributie en export van kracht zijn, het te genwoordige marktplein en de naaste omtrek daarvan voor eiken kaashandelaar het be langrijkste punt zijn, Kring III der Hon. Mij. van Landbouw deelde mede, dat den vorigen zomer genomen proeven aangetoond hebben, dat verkoop op monster voor kaas beslist uitvoerbaar is zoo dat grootd onkosten voor de producenten io de toekomst kunnen vervallen. Men achtte het, wanneer Alkmaar het centrale punt voor den kaashandel wil worden, wenschelijk voor deze gemeente, vóór andere plaatsen dit doen, een gelegenheid te reserveeren b.v. op de plaats van de oude gasfabriek met aflaadge- legenheid per schip of wagon aan de Han delskade. De Huiswaarderpolder werd hiervoor min der geschikt geoordeeld, tenzij de wenschelijk- heid werd gevoeld zuivel in veeuiea op te slaan. Een andere belanghebbende bleek minder enthousiast over een1 kaasbeurs. Hij noemde kaas op monster koopen niet mogelijk, daar er van de 1000 fabriekskazen soms 500 zijn die niet deugen. Deze belanghebbende zag van het ter hand nemén van den kaashandel door de bedrijfscoöperaties zelf nog niet veel ge beuren. De koopers, die op de markt billijker koopen, zouden er z.i. niet spoedig toe over gaan aan de fabrieken' te koopen. Een beurs zou de toevoer aan de markt verminderen tot schade der gemeente en' tot ongerief van pro ducenten en handelaren. Wanneer er in Alk maar een beurs komt, komt er ook een in Hoorn en Purmerend en de wik- en- weegloo- nen brengen niets meer op. Op het product der fabrieken is niet vast staat te maken en handelaren zullen, volgens dezem belangheb bende, nog eerder den boer opgaan dan op monster koopen. Zoolang de kaasmarkten ge handhaafd blijven zullen de koopers de fa brieken niet bezoeken. Men ziet dat de meeningen over de wen- Novelle van Wilhelm Poeck. 4) Hij boog zich over haar «n kuste haar lang en vurig eenmaal, vele malen. Plotseling ontwaakte zij. „Sigurd, wat doe je!" „Ik Aslaug wees niet boos op mh Te was mooier dan ooit en toen moest ik je kus sen." Zij richtte zich op, nu bij haar volle be wustzijn Op hetzelfde oogenblik bemerkte zij, dat hals ontbloot was. Het bloed schoot haar met kracht naar 't gezicht. „Foei, Sigurd, dat was slecht!" Hij mompelde een verontschuldiging, maar Aslaug luisterde niet naar hem. Opstaande maakte zij het keurslijfje dicht en trad op Gullfaxi toe, die lang uitgestrekt met gebro ken voorpooten op het lavaveld lag. „Mijn best, braaf beestje." Zij begon te schreien. „Ach, waarom zijn wij beiden zoo wild geweest!" Opeens stampte zij met haar voet op den grond. Je zult niet lijden. Haal een geweer," gebood zij Sigurd. Zonder een woord te antwoorden wierp Si- gura zich op zijn paard en draafde weg. Aslaug was naast Gullfaxi neergeknield en streelde zijn kop. „Nu moet je sterven, lieveling «n dat is mijn schuld. Kun je mij vergeven. Aloör heeft gelijk, de elfen belagen'ons. Hoefslagen weerklonken. Van uit het Lachsdal kwam een man aangereden. Het was Björn. Toen hij het neergevallen paard en het op haar knieën gehurkte meisje op het lavaveld in 't oog kreeg, sprong hij van zijn paard en daalde de helling af. „Ben jij het, Aslaug?" „Ik wil je wat geven, Björn," zei Aslaug schelijkheid vah een goederenbeurs voor den kaashandel nog al uiteenliepen, al erkende men algemeen dat het ten slotte daar wel toe komen zal. Een voor belangstellenden interessant rap port inzake de kaasmarkt in onze gemeente werd door den heer A. Henneman in de ver gadering der commissie op 3 Maart j.l. ter tafel gebracht. Wij zullen ons veroorloven dit rapport even nader te beschouwen. De heer Henneman achtte een geheel ver dwijnen der kaasmarkt absoluut buitengeslo ten. Het aanvoeren af verkoepen van kaas aan de Alkmaarsche markt wordt door wik- en weeglooneu, Taschmangeld, zetloon, fooien en wichtverlies buitengewoon duur. Voor 500 Edammer kazen, 1000 kilogram wegende, worden de koste* op niet minder dan 18.25 geschat. Daarbij' komen nog 2 pet. kosten voor goed gewicht en de prijs der ©lie voor het insmeren der kassa, zonder dat gegaran deerd kae wordea da4 teruggaag van kwali teit door atoaorsaaal «ree bu'tengtslofesa is. Het is begrijpelijk dat éess oaikosiea voor groote fabrieken, welke soma partijen van 2000 tot 40.000 kilo's aanvoeren, van groote beteekenis zijn. Daartegenover biedt de aanvoer op de markt weer groote voordedenDe verkooper zal zijn product zoo voordeelig mogelijk kun nen etaleeren, hij profiteert van de concurren tie en de kooplieden die verseMïlende kwali- te'ten en bijzondere typen zoeken, zullen ze ter markt kunnen vinden, Daar verkoopt de pro ducent zonder verdere verantwoordelijkheid en ontvangt hij zijn geld a contant. In de tegenwoordige omstandigheden is de producent verplicht zijn geheele productie aan de markt te brengen en op de respectieve markten te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam te doen aanvoeren en wegen. De hoofdzaak ;s thans tijdig maatregelen te treffen om te zorgen dat de kaashandel op zich zelf ia Alkmaar zal blijven concentree- rrn. Dén heer Henneman komt het voor, dat de proeven door groote fabrieken genomen om slechts 10 pet. van het gefabriceerde als mon ster van de geheele partij ter markt te bren gen, niet moeten tegen gewerkt worden, ook al vloeit er directe schade uit voort. Aan de zelf-export van groote fabrieken zijn ernstige moeilijkheden en groote kosten verbonden en ter bespraing van kosten zal de vrije markt steeds het ideaal blijven. Zoover de heer Henneman waar het de be langen der kaasmarkt betreft en wat die van Alkmaar in het algemeen aangaat wil het hem voorkomen dat verscheidene lichamen op zuivelgebied zullen willen samenwerken om Alkmaar het centrale punt te doen zijn wan neer het belang daarvan met beleid naar vo ren gebracht wordt. Ziedaar verschillende beschouwingen over het bestaansrecht en de toekomst van onze kaasmarkt, voor welker publicatie wij de com missie slechts dankbaar kunnen zijn. Wij volgen thans weer hare verrichtingen en willen dan allereerst nagaan hoe men in Alkmaar óver haar plannen tot stichting van een vries- en koelinrichting gedacht heeft. op weemoedigen toon. Ik schenk je Gullfaxi, Wt iep» indertijd met den hooioogst op de Udderhoe- je kent hem immers zoo goed. Weet je nog, Björn, hoe hij ons over het erf naliep, toen je ve was? Ja, dat is lang geleden. Zijn bcenen zijn stijf geworden, anders zou 't ongeluk niet gebeurd zijn. Voor de haaienvacgst is hij nog bruikbaar, anders voor niets meer. Jij moet mij daarom een dienst bewijzen. Jc moet hem doodschieten. Sigurd is een geweer aan halen. Maar Sigurd mag hem niet doo- en, dat moet jij doenIk kan het niet." De groote. onbeholpe Björn wist niet wat dit alles had te beteekenen. Hij keek Aslaug met zijn heldere, blauwe oogep vragend aan. „Ja, wij zijn gevallen, Gullfaxi en ik. Ik werd bewusteloos en Sigurd heelt mij belee- digd. Nu weet je het, Björn." Bjorm trok verlegen aan zijn blonden baard. Het bloed drong met zulk een kracht naar zijn hart, als hij nog nooit eerder had gevoeld. Hij keek op Aslaug neer. Zij kwam hem zoo onderworpen voor in haar verdriet over het paard. Was dat Aslaug, de trotsche schoone? Wat glinsterde haar oogen zacht, wat was zij mooi en zoo feeder. Het hecte wat was zij mooi en zoo feeder. Het heele hartstochtelijk begeeren. Aslaug had vriende lijk tegen hem gesproken, even vriendelijk als jaren geleden, toen zij nog kinderen wa ren en voor de visschershut zaten te spelen. „Ik wil alles dooi, wat je van mij ver langt," zei hij. Langzaam kroop de schemering tegen de bergen op. Twee blauwachtige schimmen kwamen over het veld nader. Het was Sigurd met het geladen geweer en een tweede geza deld paard. Hij was zeer verbaasd' Björn daar te zien. „Geef Björn het geweer," zei Aslaug ijs koud. Sigurd vroeg niet naar de reden. Hij reikte Björn het geweer. Aslaug trad ter zijde Bijna algemeen getuigen de ingekomen ant woorden van groote waardeering voor deze plannen. Slechts voor een grossierderij in koloniale waren en een bontwerkerij werden dergelijke opslagplaatsen onnoodig geoordeeld. Een belanghebbende bij den boterhandel deelde mede thans zijn boter in koelruimten te Amsterdam te moeten bewaren, wat kost baar en tijdroovend is. De veemen garandee ren slechts het houden van hun koelruimten op een bepaalde temperatuur, maar niet de houdbaarheid der producten. De secretaris der Alkmaarsche Xonijnen- club betreurde het dat het nut der konijnen nog niet algemeen erkend werd. Ware "men hier meer van doordrongen dan zou de handel daarin een goede toekomst tegemoet gaan en een vries- en koelinrichting belangrijke dien sten kunnen bewijzen. De Rijksveeteeltconsulent kon zich met het oog op de abnormale omstandigheden en1 de onzekerheid der toekomst nog niet over het nut van vries- en koel kamers en gelegenheden voor het bewaren en financieren van huiden voor de veehouderij in Noord-Hólland uit spreken Een eierenconserveerinrichting wilde in de toekomst alles in een' gebouw onder brengen en was ter besparing van transportkosten niet ongenegen zijne onderneming te verplaatsen. Een bierbrouwerij achtte het mogelijk, dat kelders voor haar bedrijf gewenscht zouden vischhandel sprak zich met grootere zekerheid uit, wilde, indien goed zijn maar een fruit- en terrein beschikbaar was, onmiddellijk tot ver plaatsing zijner werkplaatsen overgaan en verlangde 100 M'. koelruimte en 200 M'. open terrein. Als bijzonderheid werd medegedeeld, dat het Vriesseveem te Amsterdam geen ruimte meer over had voor het bewaren van 1000 pond druiven. Een kweeker juichtte de plannen der com missie uit een oogpunt van algemeen belang toe en ook kring III der Hou. Mij. van Land bouw onderschreef de verwachtingen inzake opslagplaatsen en koelruimten voor groenten volkomen. Zij noemde de in uitzicht gestelde aansluiting van de Noord Holl. Tram een voorname factor voor het slagen der plannen en beloofde krachtige medewerking. Door het bestuur van den kring werd tevens medege deeld dat de Rijksboterkeuring werkelijkheid zal worden en waarschijnlijk Alkmaar als centraal punt de voorkeur zal genieten. Een poelier, die nu van het Vriesseveem te Amsterdam gebruik maakt, ziet met belang stelling naar vriesruimten in Alkmaar uit, een aardappelhandd, een kaashandel en een grossier in koloniale waren achtten eveneens een dergelijk inrichting in onze gemeente zeer wenschelijk. Ook voor den natuurboterhan- del, die in groenten, fruit en aardappelen en die in koloniale waren, in het bijzonder voor het bewaren van zuidvruchten, worden koel en vriesruimten noodzakelijk geoordeeld'. Over het algemeen werd over de slechte en dure bewaring in andere gemeenten ge klaagd. Uit de verschillende ingekomen ahtwoorden mag zeker geconstateerd worden, dat er in Alkmaar aan een goede koel- en vriesruimte Björn hield het geweer tegen Gullfaxi's kop. Een knal. Een schokkend zich opheffen. Her dier was dood. Met Biörn's hulp wierp Aslaug zich in den zadel van het andere paard. „Heb dank," zei ze met een hartelijken handdruk. Toen reed zij weg zonder nog eens om te kijken. Sigura volgde zwijgend. Björn keek hen na. Aan het firmament zweven nog altijd de zonderling phantastische wolken. Het zijn maanpaarden, zij hebben vleugels en voeren naar een eindeloos verschiet. Ditmaal zullen zij Björn niet afwerpen. IV. Al lag er over (Gulfaxi's uiteinde een ze ker poëtisch waas, zoo kon men dit van zijn overblijfselen toch niet bepaald beweren. Zijn afgetrokken huid lag met zout ingewreven naast allerlei rommel in een hoek van een schuur. Daar naast in een paar kuipen, die een soort pekel van bloed, rum, stroop en zout bevatten, bevond zich zijn in stukken gesneden cadaver. jVUeen het goudgele haar van den staart en van de manen herinnerde nog aan den mooien naam. Het hing in glad de, nette strengen tegen den muur der hut in afwachting, dat Bjorn's oude vader het tot hengselsnoeren zou verwerken. Onder de mannen, met wie Björn op zee ging visschen, bevond zich een oude baas, aien men de „Eidergans" noemde. Hij wag gelde namelijk wat bij hei loopen. „Eider gans" was echter volstrekt niet zoo dom als men dacht, en niet ten onrechte, van de wer kelijke „eiderganzen" beweert, want hij had veel gelezen en kon over allerlei dingen pra ten. Hij had zich levenslang met de visch- vangst opgehouden en het tot niets gebracht, want hij verdronk weer het beetje dal hij ver diende. „Wij IJslander» zijn sukkels", placht hij te voor vele zaken groote behoefte is en' dat door het tot stand brengen daarvan niet alleen de verhuurders gebaat zijn, maar in de allereer ste plaats de Alkmaarsche handelaren die nu duur en onpractisch in andere gemeenten zoe ken wat zij met besparing van transport en bederfkosten in eigen gemeente moeten kunnen vinden. Wij komen nu aan de door belanghebben den geuite wenschen inzake uitgestrekter en beter gelegen fagbrieksterrein. Daarover een volgende maal. Wij maakten reeds in een onzer telegram men melding van ernstige ongeregeldheden te Berlijn. Wij zullen thans nadere Bijzonder heden van het daar voorgevallene mededee- len. De zoogenaamde matrozen-volksweerbaar- heid, die niet al te vertrouwbaar leek, zou ontbonden worden. Het corps trok evenwel van het paleis en de Marstall, waar het inge kwartierd is, naar de Gmmasdantur, waar men zich in 't bijzonder tot den commandant van Berlijn, den heer Wells, wendde. Het schijnt, dat een woordenwisseling gevolgd is, die er mee eindigde, dat de matrozen Wells hardhandig bij de kraag pakten en meetrok ken naar ae Marstall, waar hij gevangen ge zet werd. Des middags om half vijf kwamen twee matrozen van Eberts wachtpost dezen vertel len, dat zij bevel hadden alle telefoontoestel len te bezetten en er voor te zorgen, dat nie mand het gebouw zou binnenkomen of verla ten, zoodat de Rijksregeering een uur lang gevangen zat. Inmiddels rukte de garde de regeering te hulp. Zij verscheen in de Wilhelmstrasse met twee veldkanonnen. De matrozen gaven zich over en werden ontwapend', nadat Ebert de troepen had overreed om hen ongestoord te laten aftrekken. Een ernstige schietpartij was daaraan even wel vooraf gegaan. Een bij het tuighuis opge steld geschut van 7.5 cM. opende een snel vuur op den N. vleugel van het paleis, welks verdedigers met machinegeweervuur ant woordden. De paleispoort werd met hand granaten vernietigd en de stormtroepen dron gen het paleis binnen, waar de matrozen zich in de witte zaal krachtig verschanst hadden en een gevecht van man tegen man ontstond. Ten slotte werden de matrozen, die steun bij bewapende burgers vonden, overweldigd. De stedelijke commandant Wells is weer vrijgelaten. De belofte werd gedaan, dat de achterstallige soldij der muiters ten bedrage van 80.000 Mark, zou worden uitbetaald en dat de divisie zou blijven bestaan. De Marstall schijnt buitengewoon geleden te hebben, de gevel is heelemaal stukgescho ten. Over het algemeen nemen de Berlijnsche bladen de zaak nog al kalm op en beschou wen haar als een incident zonder beteekenis. De Vorwarts zegt, dat de regeering moet op komen tegen het den baas spelen van bewa penden en de Freiheit wil nauwkeurig onder zocht zien wie voor de bloedige botsing ver zeggen, „aan ons behoort het land en ook de zee. Voor talk, klipvisch en levertraan wordt daar beneden een goede prijs besteed, maar daar wij dom en arm zijn, moeten wij voor ue Denen werken. Jens Nielsen's schip op het fjord. Jens Nielsen's huis in de kogpplaats, waarvan zijn die gebouwd? Jullie zegt van hout en steen? Ik zou zeggen van leng en le vertraan." eenmaal zoo was. Björn zei er nooit iets op, maar liet er des te meer zijn gedachten over gaan. Sinds den dag, die met de ndood van Oull- faxi was geëindigd, dacht hij er vooral gron dig over na. De wereld om hem heen en in hem had geheel andere tinten aangenomen. Zonder dat h- er zich eigenlijk van bewust was, stond Aslaug's beeltenis nu in het mid delpunt van zijn gedachten en oefende groo; ten invloed op de in hem sluimerende energie, 't Was of hij helderziende was geworden. Hij zag in zijn geest de scharen der vreemde visschersvaartuigen, stevig gebouwd en goed uitgerust, van verre gekomen om den rijken zegen dor IJslandsche Zee in hun kuipen en kisten te bergen. Men had er de Franschen en Engelschen, die de inboorlin gen den kabeljoouw voor den neus wegvingen, de Noren kwamen om det haring tot in de fjorden te vervolgen. Dat was wel verfcodenn, maar 'de Noorweegsche ondernemers wisten op- I> vergele- ken die Öootvisscherij. Als kudden scha voederbakken tefkarig werden gevul de boerenzonen en jonge kerels van de hoe ven naar het strand gerend;, waar zich visch- banken in de buurt bevonden. Zij vereenigden zich zonder overleg, ongeordend was het Ibe- zich te helpen. Zij vestigden zich in de köoj ,n ij ,ie paar IJslandsche schepen? plaatsen en werden zoo in. naam landers. Wat beteekennden, daarbij En dan m wier amen In het nummer dat DINSDA0 dew 31sten DECEMBER verschijnt» zat wederom gelegenheid bestaan tol het plaatsen van i 50 cents contant. DE DIRECTIE. antwoordelijk ia. Toch is het gebeurde van belangrijke betee- genis. In de omgeving van bet slot en de* Marstall zijn bloedige straatgevechten ge voerd. Het meest betreurenswaardig was, dat de opstandelingen van een deel van het Ber lijnsche garnizoen hulp kregen, zoodat een broederstrijd van regiment tegen regiment gevoerd werd. Nadat een deel van de garde troepen naar de matrozen was overgegaan, zonden de matrozen een parlementair met een witte vlag en begonnen de onderhande lingen, die tof een ook voor de matrozen een gunstig resultaat leidden. Het gerucht gaat, dat de stadscommandant Wells opnieuw gevangen genomen werd ea dat in de Marstall 12 dooden en meer dan 70 gewonden liggen. Luitenant Vischer rou in plaats van Well« door de republikeinsche vouawacht tot com mandant van Berlijn benoemd zijn. KORTE BERICHTEN. In de vergadering der Berlijnsche ar beidersraden speelden zich stormachtige too ngelen of. Masaryk, de le president der Tsjsdso Slowakische republiek, heeft te Praag zijn boodschap aan de leden der nationale verga dering verkondigd. De Hetmdn van de Oekrajine ia afge treden, het directoiium-Aljoera heeft het ge zag overgenomen. IJet Belgische soc.-congref nam met groote meerderheid een motie aan, voorge steld door den algexneenen raad, waarbij in stemming wordt betuigd met de deelneming der socialisten aan het ministerie. Gorki heeft een manifest de wereld in gezonden, waarin hij den strijd predikt tegen de oude orde en oproept tot den arbeid voor betere levensvormen. De Portugeesche oud-premier Affonso Costa deelt het een en, ander mede over het heerschen van schrikbewind onder de regeo- ring van Sidonio Paes. De Duitsche commissie voor de wapen stilstand heeft aan de internationale eommii- sie te Spa dringende wenschen doen toekoo- men in verband met het verkiezingswerk voor de nationale vergadering in het bezette ge bied. 'Het Luxemburgsche leger eischt hervor mingen. De Aëro-Club is voornemens om in Juni een expeditie naar de Noordelijke IJszee te zenden, om aan de Noordpool uit vliegmachi nes opmetingen te doen en fotografieën te ne men. drijf, de vaartu'gen waren klein, allertreu- grist de vanggereedschappen. vóórdat hij door Jens Nielsen als stuurman op de „Gooe- de Hoop" was aangesteld en op de haati- vangst voer, had hij zelf op die wijze den kost moeten verdienen. Neen, 't was niet ge makkelijk in zoo'n open boot mijlenver de zee op te varen om daar te visschen. Dan lag men overdag gemeerd op de bank en pasta op de bengels, terwijl de man aan het roer op zee en wind acht gaf. Bij goed weer waa het dragelijk. Maar op het weer aan de IJ*- landsche kust was geen staat te maken. Ala heksen kwamen de nevels plotseling aanzet ten en staken de zoa in haar grijzen zak of er kwamen wolken uit het wqrteni, d'it het lijf vol regen en sneeuw hadden en haar ver zwolgen als de haai den zeehond. Op hun rug reed de wind. Dan deinden de booten als no- tedoppen op de golven, het 6chuim 6potte over ae mannen heen, hun baarden verander den in ijskegels, de leeren broeken en wol len buizen in stijve planken. Nam de wind in hevigheid toe of waren er teekenen, die er op wezen, dat hij zich naar he land zou draaien, dan moesten de in de zeewanten ver stijfde handen naar de riemen grijpen om aan de begeerige zee te ontkomen. En vreese» lijk stond' menigmaal de branding op de rota achtige kusten. De mannen moesten God dan dankbaar wezen, als zij, dikwijls geheel uitgeput en bij' donkeren nacht, de bescher mende bocht bereikten. En hoevelen van de visschers kwamen nooit terug? En waarvoor waagde men zijn leven? Voor een karige verdienste, die men nauwelijks zoo kon noe men. Want de eigenaren der vaartuigen, der zeilen en het vanggereedschap staken de winst op, in elk geval voer de koopman er goed bij, die de goedkoop verkregen visschen in zijn voorraadschuur het inzouten en ze daarna voor hooge prijzen verkocht. Ja, het was een goede gedachte van hem geweest, de bootvimcherij er aan te geven m ALKMAARSGHE COURANT. di

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1