DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MMuM mrzictit No. 804 Honderd en twintigste Jaargang. 1918 Abonnementsprijs bij Toornltbetallng p. 3 maanden f 1.65. Ir. lost! 190. Bewljsnammers 5 et- Adyertentleprijs 15 cfp. reioirpootoro letters naar plaatsmlmta. Sr. fr. B.Ï. Soek- sa HudBls'rakksrij tas. Coster a Ia., foardai C 3. Ie!. 3 MAANDAG 30 DECS MB EE. Het in exploitatie brengen yan terreinen yoor handel en industrie in onze gemeente. Binnenland. Provinciaal Nieuws. iv. De antwoorden op de vraag of meerder fa brieksterrein gewenscht werd, liepen natuur lijk zeer uiteen. Er waren fabrieken wier capaciteit grooter dan de omzet is, bedrijven dus die niet in de allereerste plaats de behoefte aan uitzetting en daardoor grooter, gemakkelijker en, voor- deeliger fabricage gevoelden. Maar er waren ook heel wat industrieëlen, wier werkplaatsen tusschen particuliere pan den ingesloten telkens weer het gebrek aan ruimte deden gevoelen, wier bedrijven uit het nauwe corsage groeiden waarin zij noodge dwongen moesten voortleven. Aan alle zij oen waren zij door particulier eigendom omringd en de eigenaren daarvan zagen het wel hoe de fabriek groeide, hoe uitbreiding niet uit zal blijven en zij hielden angstvallig hun panden vast in de hoop daarvoor te gelegenertijd een goeden prijs te kunnen maken. Een belanghebbende in de houtbewerking zocht persoonlijk contact met het bestuur der commissie en deelde hem mede de plannen van harte toe te.juichen. De ondervinding der laatste jaren,bad er hem op gewezen hoe hij thans reed» plannen iot' uitbreiding zijner la- briek moest maken. De eigenaars der omliggende perceelen ver moeden dit, zoodat het uit de handen breken dier eigendommen zware financieele offers zal eischen. Maar zelfs dan kan hij niet zoo veel terrein verkrijgen, dat de zaak up to date kan worden ingericht. Minstens zal hij 15 a 20.000 M2. ruimte noodig hebben. Hij zal dan zelf zijn boomen kunnen koop en, deze wateren, drogen en zagen. Bij het dertigtal machines dat hij thans heeft staan, ontbreken nog speciale kunstmachines. Het werken op de bovenverdieping he'eft veel bezwaar, voor het zagen van bdomen en voor houtloodsen is in het geheel geen plaats. Ook de expeditie lijdt onder den tegenwoor- digen toestand. Alles wordt per vlet naar de Voormeer vervoerd, maar het daar gehuurde pakhuis van 1600 M2. is veel te klein. Bij den tegenwoordigen gang van zaken zou een ter- rem in den 1 luiswaarderpolder reflectant wel gelegen komen, vooral daar Alkmaar voor zijn bedrijf gunstig gelegen is. Het woninggebrek doet zich ook voor deze zaak ernstig gevoelen en belanghebbende meende, dat indien er arbeiders won mgea ge bouwd konden worden aan de overzijde van het kanaal, dit voor de industrie een groot voordeel zou zijn. De commissie zou trachten een plan als door belanghebbende noodig werd geoordeeld in de verkaveling der terreinen op te nemen. Voor een borstelfabrikant zou de besparing van transportkosten een punt van overweging ter verplaatsing zijner onderneming uitmaken indien goed terrein beschikbaar was. Eén zeepfabrikant verklaarde reeds in het bezit van voldoende en goed gelegen terrein te zijn maar verklaarde dat hij de plannen toe- ju'chte voor nieuw op te richten bedrijven, die onmiddellijk aan een behoorlijk vaarwater ge legen, oen enormen voorsprong zouden heb ben bij zaken welke-door hooge transjtortkos- ten gedrukt worden. Een fabrikaat van schelpkalk had aan meer fabrieksruimte geen Behoefte en verklaarde goedkooper machinale los- en laadinrichtin- gen aan de bestaande fabriek te kunnen aan-! brengen, dan deze geheel te verplaatsen. Een steenkooper uitte de begrijpelijke hoop, dat in de toekomst zijn zaak nog meer vooruit zou gaan. Verplaatsing van zijn zaak zou kost baar zijn en terrein aafi het industrieterrein zou alleen nuttig voor hem zijn zoo daar een machinale los- en laadinrichting was. Voor zijn bedrijf komen open terrein en eenvoudige schuren in aanmerking. En een steenhouwer verklaarde bij 'eventueele latere verplaatsing van zijn bedrijf met het oog op besparing aan transportkosten een eigen speciale 'transport inrichting noodig te hebben. Een stoomrijtuigenfabriek en houthandel verklaarde belang in de plaünen der commis sie te stellen in verband met de mo tot levering van vrachtwagens. Overbrenging van bedrijf werd niet noodzakelijk geoordeela. deeld. Een tabaksfabriek zou door tekort aar. op slagruimte in de toekomst wel grooter terrein noodig hebben. Voor deze onderneming is een entrepöt of veem bij het gebrek aan pakhuisruimte van belang. Wanneer een borstelmakerij er toe overgaat de plantenvezel zelf te bereiden zal voor deze onderneming een zeer groot terrein beschikbaar moeten zijn. Een bierbrouwerij had ruimte genoeg voor het bedrijf maar van een zoutziederij kwam bericht in dat wanneer na den oorlog grooter inrichting noodig is, het bedrijf, met het oog op de transportkosten, wel verplaatst zou kun nen worden. Voor deze onderneming zou dan een terrein van 4000 M2. wenschelijk zijn. Een boekdrukker verklaarde* in de toekomst een werkplaats van 1200 M2. oppervlakte wenschelijk te achten wanneer de gestadige groei van zijn zaken zich mag voortzetten. .Hoewel combinatie met andere zaken op gra fisch gebied onmogelijk is, zou z.i. wellicht wel gebruik kunnen gemaakt worden van een voor diverse bedrijven gebouwde fabrieks ruimte met gemeenschappelijke drijfkracht, verwarming enz. Een schoenmakerij achtte een terreinopper- vlakte van 300 M2. inet goed bovenlicht wen schelijk sa een sigaren- en tabaksfabriek acht te het mogelijk bij opleving van het bedrijf na den oorlog dit bedrijf te verplaatsen in dien goed terrein beschikbaar komt. Een groot bezwaar tegen uitbreiding achtte men hier het gemis aan voldoend geschoold personeel, vooral sigarenmakers. Alkmaar is te ver van Amsterdam gelegen om van daar personeel te krijgen dat degelijks heen en weer reist ter wijl de woningnood in Alkmaar het vestigen van gehuwde arbeiders volkomen belemmert. Dit zou oorzaak kunnen worden, dat een. be drijf, dat zich wil uitbreiden, genoodzaakt is, zich te verplaatsen naar een streek waar vol doende arbeidskrachten te vinden zijn. Voor deze onderneming zou een flink ge bouw voor ongeveer 300 werklieden nooaig zijn, waarin alles vereenigd kon worden als werkplaatsen, kantoren en groote ruime luch tige opslagplaatsen. Deze brief is in het bijzender van belang omdat daaruit duidelijk blijkt, dat naast ter reinen voor handel en industrie goede woon plaatsen voor arbeiders noodig zijn. Elke in dustrie heeft arbeiders noodig en goed ge schoolde arbeidskrachten za! men door het beschikbaar stellar van goede en: goedkoope woningen duurzaam in onze gemeente kunnen houden. Van twee steenhouwerswerplaateen ver klaarde de eene thans over vsïdoende ruimte te beschikken, de andere verklaarde in de toe komst over een terreia vm 352 fe willen beschikkéfi. Eea bc'onijzerbonw vefklaoré? goed gele gen ie zlja en over voldoende ruimte voor het bedrijf te kunnsm beschikken, 'Slechts fennan aan den steiger aan het Zegt is gsm diep ge laden schepen komea omdat daar niet vol doende uitgediept is zeodai de schepen op be langrijken afstand van dm vaal moeien hossen en Iaden. Een w, lijk achtte IM in het algemeen toejuichte. Een scheepswerf en constructiewerkplaats heeft voldoende ruimte voor het bouwen voor de binnenvaart terwijl voor zeebouw Alkmaar geen geschikt terrein is omdat nooit grooter "schepen ge bouwd kunnen worden dan door de sluizen' van Purmerend en Den Helder of, indien het vaarwater Alkmaar—Wonuemer voor zee booten geschikt mocht worden, door de sluis van Zaandam geschut kunnen worden. Het uit nood bouwen van een 1000 tons vracht boot op deze werf bleek allerlei bezwaren te hebben. Een zaak in confectie en manufacturen juichte de plannen der commissie van harte toe. Aan haar bestaande magazijnen zijn 94 employe's te Alkmaar en 36 elders verbonden terwijl voor het confectionneeren 42 personen in dienst zijn. Na de aanstaande verbouwing en uitbreiding zal het nieuwe magazijn aan 175 personen werk"1 verschaffen, terwijl daar aan verbanden wordt een confectiefabriek voor ongeveer 200 personen en 150 electrische machines, waarvoor» een goedkoop en gemak kelijk gelegen terrein noodzakelijk is. Het zal moeten afhangen van het al of niet kunnen krijgen van goede werkkrachten of de fabriek te Alkmaar dan wel elders geplaatst zal wor den. Zie hier weer een voorbeeld, hoe hét trekken en vasthouden van goede werkkrachten naar en in onze gemeente van direct belang voor den bloei van het industrieele leven is. Een loonschaverij en zagerij wenschte in de toekomst over grooter terrein of werkplaats te beschikken maar ziet uit naar midden in de stad gelegen en voor iederen timmerman o! aannemer die hout ter bewerking brengt ge makkelijk bereikbaar terrein. Belanghebbende zou een werkplaats van 500 M2. X 3 M. hoogte gewenscht achten. Een ijzer- en metaalgieterij verklaarde alles te hebben wat voor het bedrijf wenschelijk was en een kaasfabriek kan in de toekomst voldoende ruimte aan de onderneming geven Een werkplaats van 200 M2. X 3 M. hoogte werd hier wenschelijk geacht. Een fabrikant voor machinale houtbewer king achtte de toekomst zoo onzeker, dat hij liever op de hem gestelde vragen, niet ant woorden wilde en een fabrikant van koffie- stroop verklaarde zoo „schitterend" mid'den in de stajl gelegen te zijn, dat hij wat zijn be drijf betreft geen interesse heeft voor het in exploitatie brengen van fabrieksterreinen. In het algemeen zijn evenwel de binnen ge komen antwoorden voor de commissie zeer bemoedigend. Van grooten invloed1 zullen natuurlijk de tijdsomstandigheden zijn. Keeren normaler toestanden spoedig 'terug, zoodat een opleving van, vele bedrijven te verwachten is, dan is 't duidelijk, dat de behoefte aan ruim en goed gelegen fabrieksterrein zich heel spoedig zal doen gevoelen. Hoe de handeldrijvenden' en industrieelen hier ter stede over de oprichting van een veem denken, bespreken wij in een volgend artikel. ken en satijnen kniebroeken enz. enz. Waar het bij dit tfanket evenwel op aan komt is natuurlijk de toespraken welke de Koning en President gewisseld hebben. De Koning herinnerde aan de verwant schap tusschen Amerika en Engeland, dankte de Amerikaansche soldaten en matrozen voor hun aandeel in de overwinning en sprak de hoop uit, dat dezelfde broederlijke geest de vereenigde pogingen zal bezielen en bestieren om de wereld de zegeningen van een orde lijke vrijheid en blij ven den vrede te verzeke ren. President Wilson wees er op, dat de Ko ning en hij zelf den geest belichamen- van twee groote naties en aat alle kracht en gezag die hij heeft, hij slechts bezit zoo lang en voor zoover hij den geest in den zin van het Amerikaansche volk uit. Amerika heeft de vrijheid lief en het verheugde den President, te kunnen zeggen, dat hij dezelfde opvattin gen heeft als de leiders der Britsche politiek en de woordvoerders van de regeeringen van Frankrijk en Italië. Wij nebben, aldus Wilson, allen groote woorden gebruikt, wij hebben van reent ai rechtvaardigheid gesprokén en nu moeten wij bewijzen dat zij toegepast moeten worden op de bijzondere regelingen, die aan dezen oorlog een einde moeten maken. Ia dezen geest heeft de President zich aan het Londensche feestmaal uitgelaten ai het is begrijpelijk, dat nog meer dan vroeger de ge- heele wereld met spanning naar de resultaten der vredesbesprekingen uitziet. Volgens den correspondent van ds Times zijn bij de te Londen gehouden conferenties slechts drie personen aanwezig geweest, na melijk Wilson, Lloyd George en Balfour, en vormden de 14 punten den grondslag voor de onderhandelingen. De vrijheid der zeeën, het volkeren verbond, de kwestie der vergoe dingen, territoriale regelingen en de toekomst der Duitsehe koloniën en het Turksche rijk zijn ter sprake gekomen. Engeland zou sterk op zijn stuk staan wat betreft de handhaving van de traditioneele Engelscbe opvatting van de wet ter zee en ook een voorstander zijn van het opnemen van het volkerenverbond in het toekomstige volkenrecht, De dominions get: bet: In het Buckingham-paleis te Londen is ter eere van president Wilson een statitebanket gegeven. Reuter seint uitvoerig hoe sprookjesachtig het daar wel is toegegaan. Hij beschrijft de avondjapón van de Koningin, het toilet van mevr. Wilson, de tafelversiering en de eere- wacht van manschappen in de vreemdsoorti ge dracht uit den Tudortijd. De bedienden droegen scharlaken rokken en korte broeken van karmijnpluche met goudgalon afgezet en zij werden weer gehol pen door koningspages m donkerblauwe rok- hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat zij evengoed aan Duitschland als aan het moe derland en de geassocieerden rekeningen zul len aanbieden. Het Rijks oorlogskabmet heeft het Britsche standpunt eenige dagen geleden bepaald en dit kan, nu Wilson er mee in kennis gesteld is, aan de voorloopige conferentie der gealli eerden voorgelegd worden. Uit Berlijn wordt officieel gemeld, dat de crisis in de Rijksregeering zoo opgelost is als door het Duitsehe volk algemeen ver wacht werd. De onafhankelijken zijn uit de regeering etreden. De Centrale Raad heeft op een des- heftenden vraag van de onafhankelijken verklaard, dat Ebert, Landsberg en Scheide- mann den minister van oorlog alken opge dragen hadden, het noodige te doen voor de bevrijding yan den plaatselijken commandant Wels en ook dit was eerst geschied, nadat de drie genoemde leden der regeering door den chef der volksmarine-divisie er telefonisch van in kennis gesteld waren, dat hij voor het leven van Wejs niet langer kon instaan. De Centrale Raad verklaarde uitdrukkelijk, dat hij dit optreden goedkeurde. Trots deze vrij spraak in hoogste instantie hebben de onaf hankelijken tegen Ebert, Landsberg en Schei- demann een acte van beschuldiging samenge steld, waardoor zij tevens hun uittreden, uit de regeering verdedigen. De onafhankelijken hebben geweigerd, op de volgende vragen antwoord te geven: Zijn de volksgemachtig den bereid de openbare rust en veiligheid te beschermen Zijn zij met de hun ten dienste staande mid delen ook bereid hun eigen arbeid en die hunner medewerkers tegen gewelddadighe den van welke zijde ook te beschermen? De regeering berust nu uitsluitend in han den der sociaal-democratische partij. Zij zal naast de drie tegenwoordige leden nog an dere kiezen, waardoor ook het Zuiden van Duitschland in de regeering vertegenwoor digd zal zijn. Van den vasten wil der arbeiders, burgers en soldaten van de Duitsehe volksrepubliek wordt verwacht, dat zij zich vastberaden ach ter de nieuwe regeering plaatsen zal. Uit Berlijn wordt gemeld-, dat.de Centrale Raad in een gemeenschappelijke zitting met de regeering Noske, Loebe en Wissen tot op volgers van de uit de regeering getreden on afhankelijken benoemd heeft. De commandant van Berlijn, Wels, heeft zijn ambt neergelegd. Dat de coalitie van Lloyd George de over hand zou krijgen, was te voorzien, maar dat de meerderheid van één tegen vijf zóu zijn, had niemand durven denken. De Asquithia- nen, de pacifisten en de vrouwelijke candida- ten zijn volkomen geklopt. Niet alleen werd er geen enkele coalitie-candidaat verslagen, maar zij werden in de meeste gevallen met overweldigende meerderheid herkozen. De coalitie en niet de Labour-Party heeft het meest gewonnen bij de verliezen-der libe ralen. Gekozen zijn: 334 unionisten, 127 libe ralen en 10 coalitie en verder de volgende niet-leden der coalitie :37 aanhangers van Asquith, 48 onafhankelijke unionisten en 5 anderen. Voorts 65 leden der-Labour Party, één vrouw, 7 nationalisten en 70 Sinn-Fei- ners.. Van drie districten zijn de uitslagen nog onbekend. De coalitie heeft thans 471 ze tels, of een meerderheid van 228, In werke lijkheid is deze nog grooter, daar 48 onaf hankelijke unionisten zijn herkozen. Ofschoon de verkiezing een groote neder laag is voor de arbeiders- jn de oude liberale partij, zijn de liberalen niet in het minst ter neergeslagen. Zij zijn overtuigd, dat de vol gende verkiezingen, niet meer door den oor log beïnvloed, hen weer aan {iet bewind zul len brengen. KORTE BERICHTEN. Lte italiaansche vredesvoorwaarden omvatten volgens de Ag. Volta behalve de na tionale aanspraken o.a. de erkenning van de onafhankelijkheid van Albania, uitbreiding der Italiaahsche koloniën in Afrika, en deel neming aan het beschavingswerk van de vroe gere Turksche gebieden. De soldatenraad van het rijksdeparte ment van Marine heeft zich duidelijk voor de regeering te Berlijn, verklaard. Van Fransche socialistische rijde is be sloten Henderson uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk een internationale conferentie bijeen te roeóen. Volgens berichten uit Dantrig aan het H. N. B. zou er vrees bestaan voor een Pool- schen staatsgreep. De troepen vaa de Russische regeering te Omsk hebben Perm op ie BolsfeviM ver-, overd. Zij hebben 18.000 gevangeae* ge maakt, terwijl hun bomsdien 60 kanonnen, 4000 wagons en een groote hoeveelheid gewe ren, machinegeweren en munitie in handen vielen. Wilson heeft te Loeders eest depsdaik voor den Volkerenbond ontvangen en haar toegesproken. Ook op het adrea van welkom der stad Londen antwoordde Wilson in een korte toespraak. Te Praag begon een congres van Tsje- cho-Slowakische socialisten; in de openingsre- j dé heette het dat het proletariaat de macht j moet krijgen door middel van een democraü- sche revolutie. Bh onderhandelingen tusschen Frank- rijk en Spanje zai het Fransche protectoraat in Marokko waarschijnlijk de beschikking krijgen over de haven van Tanger en een eigen weg daarheen door het Spaansche pro tectoraat. Besloten werd tct nieuwe verkiezingen voor den Finschen Landdag tegen begin Maart. Te Posen hebben straatgevechten plaats gehad tusschen Duitschers en Poten, President Wilson en zijn echtgenoote zijn naar Manchester vertrokken, waar overal de vlaggen waren uitgestoken. Zij reden te midden 'van de juichende menigte naar het stadhuis, waar zij den1 avond kalm door brachten als gasten van den burgemeester. De mijnwerkersstaking In Silezie breidt zich uit. Het Oekrajiensche Directorium heeft een ministerie benoemd. De bekende schaker Schlechter is te Boedapest gestorven. 25 pond bij tot het fonds. Onze oud-landge- noót de uitgever H. de Graaf schonk 50 pd Dr. Manie steyn tien guineas. Het district Bethlehem, in den Vrijstaat, alleen zond reeds rees 1000 zak maïs (ongeveer een ton). De Afrikaners zullen dus wel hun doel bereiken, naaf alle waarschijnlijkheid. DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER Het Eerste-Kamerlid de heer Van Ernbdea heeft aan de ministers van justitie en van bui- tenlandsche zaken de volgende vragen gericht betreffende het verblijf van den voorma liges Duitschen Keizer in Nederland: 1. Zijn de ministers er zich van bewust, dat het op 10 November j.I. aangevangen verblijf van den voonnaligea Duitschen Kei zer in Nederland de gevoelens van bijna da gansche wereld tegenover ons land onafge broken kwetst en aldus ons land onnoemlijke schade, allereerstvan moreelen aard, berok kent? 2. Hebben de ministers reeds het rapport ontvangen van de commissie tot bepaling vaa de rechtspositie van genoemden ex-vorst? 3. Zoo ja, zijn de ministers dan mede Sn verband met vraag 1 bereid ,dat rapport tea spoedigste openbaar te maken en ook verder diere nog slechte voprloopig geregelde aan gelegenheid zonder tijdverlies af te wikke- Het weekblad „De Amsterdammer" ontvangt uit Eysden mededeelingcn omtrent de aan komst van den ex-keizer in ons land. PETROLEUM. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat bij sommigen ten onrechte de mee- nirig heeft post gevat, dat aan de lichtlooze gezinnen binnen korten tijd wederom petro leum zal warden verstrekt. Hiervan kan voor- loopig nog geen sprake zijn.-' De voorraden petroleum zijn nog altijd zeer beperkt. Wel- is waar is een niet onbelangrijke hoeveelheid van den legervoorraad vrijgegeven, doch voor de verstrekking van vier liter per gezin was ruim tweemaal zooveel noodig. Er moet dan ook met verdere beschikbaar stelling aan de lichtlooze worden gewacht op nieuwe aanvoeren. Ter geruststelling kan worden medege deeld, dat deze binen afzienbaren tijd kunnen worden tegemoet gezien. Desniettemin zal toch, indien de nieuwe aanvoer geen vertra ging ondervindt, in verband met het brengen der benoodigde petroleum te bestemder plaats, eerst in den loop van Februari kunen worden aangevangen met eene geregelde dis tributie. 'Derhalve wordt aan de lichtlooze gezin nen ernstig in overweging gegeven .met de verstrekte 4 liter petroleum zoo zuinig moge lijk te zijn en zien zooveel mogelijk te helpen met het kleine rantsoen kaarsen of met de te hunner beschikking gestelde Carbid. DE THEE-UITVOER UIT ENGELAND TOEGESTAAN. Reuter seint uit Londen De directeur van het War-Trade Depart ment deelt mede, dat thans aanvragen voor export van thee in overweging genomen kun nen worden. Het is echter noodig, den tota len uitvoer naar Skandinavië, Nederland en Zwitserland te beperken. Aanvragen voor uit voervergunning moeten vergezeld gaan van deugdelijke certificaten. HET GESCHENK VAN MAÏS AAN NEDERLAND. De laatste mailbladen uit Zuid-Afrika be vatten bijzonderheden omtrent de wijze, waarop men te werk gaat om de 8000 ton „mielies" voor Nederland bijeen te brengen. De beweging staat onder het eerevoorzirter- schap van generaal Botha. Overal zijn comité's opgericht met het doel maïs en geld in te zamelen. Botha-gezinden Hertzogieten wedijveren met elkaar om hun achting voor en medelijden met Nederland des te meer te doen blijken. Sir Frederic de Waal en generaal Hertzog b.v. droegen elk Sergeant Pickners, die aan de grens ds wacht had, verklaart: „Toen op den morgen van 10 November de acht of negen automobielen aan de grens lot stilstand waren gekomen, steeg uit een der eerste een kapitein of overste, die op mijn weigering om den keizer met zijn gezelschap dor te laten, mij zeide: „Gij kunt bet gerust doen, uw regeering is geheel op de hoogte." „Toen ik (sergeant) toch bezwaar bleef maken,'kwamen er nog eenige andere Duit sehe officieren uit de auto's bij, waaronder een zeer lange en magere, de eenige die een breeden zilveren band om de pet droeg. Ook deze zeide mij„de Nederlandsche regeering weet van alles af', althans woorden van die strekking. „De keizer zelf is daar meen ik niet bij ge weest. „Of zij hetzelfde tegen den inmiddels op geroepen officier uit Maastricht hebben ver klaard, weet ik niet." v. H. vraagt in het weekblad opheldering omtrent deze verzekering van 's keizers met- DE TABAKSINDUSTRIE. Naar verluidt is in handelskringen bekend geworden, dat bij het stelsel van wereldrant- soeneering dat de geallieerden zullen toepas sen,-ons land toegewezen zal krijgen 125,000 zakken tabak. Dit is? volgens het blad, voor onze sigarenindustrie te eenenmale onvol doende. In verband daarmede is het niet waarschijnlijk, dat de prijzen eerlang belang rijk zullen dalen. UIT HEILOO. (Vervolg.) i Het Bestuur van L. T. B. verzoekt om, vanneer de raad over gaat lot het verbeteren van wegen, allereerst dien Hoogenweg te ver- betren, zoo mogelijk te beharden. B. en W. merken op dat in den laatsten tijd al veel aan de wegen is ten koste gelegd. De materialen zijn echter zoo enofni duur, dat het haast onbegonnen werk is nog meer wegen onder henden te nemen; zij zouden dus even willen afwachten of de materialen in prijs zullen dalen en, zoodra dat het geval is, met kracht de wegenverbetcring willen voortzet ten. De heer Sengers geeft dadelijk toe dat de materialen te hoog.in prijs zijn om behardip- gpn aan te brengen, doch spr. zou in overwe ging willen geven te trachten de wallen langs den Hoogenweg op te ruimen en de baan van den weg in orde te makendan kon die baan langzamerhand vast worden, en zoodra het materiaal minder duur is en er tot beharding wordt overgegaan, zou hetgeen aan den weg gedaan was, blijken zeer In het voordeel te zijn. De voorzitter vindt dat een heel goed idee en acht het zeer goot uitvoerbaar. 'De heer Vahl zou als tijdelijke maatregel een'beharding met sintels willen aanbrengen, waarop de voorzitter opmerkt, dat ook dé sin tels heel duur zijn, zoodat zulk een beharding ook nog heel wat zou kosten. Na eenige bespreking wordt het voorstel van den heer Sengers aangenomen en belas ten de heeren Sengers en Vahl er zich mede om met de eigenaren vaa de wallen de zaak te bespreken. Het bestuur van de Vrijzinnig Democrati sche Kiesvereniging vindt in het twistge schrijf in de Alkmaarsclie Courant over de vleesch- en vetkwestie, aanleiding te verzoe ken dat die zaak door een commissie uit den Raad wordt onderzocht en het uit te brengen rapport wordt gepubliceerd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. geaarzeld hébben om hierover advies uit te brengen; inmiddels is het slachtverbod op geheven en nu is er weinig aanleiding meer tot het gevraagd onderzoek. De heer Sengers maakt van de gelegenheid gebruik om de distributie van paarden- en schapenvkeseh te bespreken; hij wilde dat vleésch in de eerste plaats bestemd zien voor mindergegoedea. De Voorzitter antwoordt dat het altijd heel moeilijk is een grens te trekkenvroeger U ALKMAARSCHE CODRAN I cfV-pllpn

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1