t fSriifëlraiiÉsls Unmaar ïirent in herinnering <faf alle BRANDSTOF- FENKAARTEN PERSOONLIJK ZIJN EN NIET VOOR OVERDRACHT VAT BAAR ZIJN. Bij verhuizing» nasr plaatsen buitra de Goh rate moeten zij worden' ingeleverd ten taaiere der Commissie voornoemd WAAG» PLEI I. Losse bons zijn niet geludig ra wor den bij aanbieding ingehouden zonder dat af levering van brandstoffen hierop plaats vindt Namens de Brandstoffen-Commiaiie, J. H. JACOBSE, Dir.-Administr. goedkoop vleesch verstrekt aan die persoden, die op de lijst voor het ontvangen van gratis geneeskundige behandeling stonden, doch elkens kwamen er andere ihenschen vragen ook van het goedkoope vleesch te mogen be trekken. De heer Vahl merkt op dat wanneer paar den- of schapenvleesch beschikbaar gesteld wordt het z. i. is voor alle inwoners, zonder onderscheid, die het willen koopen; spr. be veelt echter aan het maken van een regeling dat al bet vleesch werkelijk wordt gedistribu eerd liet resultaat is dat zooveel mogelijk ge tracht zal worden paarden- en schapen vleesch beschikbaar te stellair en met de Distributiecommissie een regeling zal wor den gezocht in den geest der besprekingen. Omtrent het aan ae orde zijnd adres merkt de heer van 't Veer op, dat het verzoek, nu het slachtverbod is opgeheven, niet veel waarde meer heeft, doch toen het werd ge daan bestond het verbod nog toen was er veel voor het idee te zeggen. Het Bestuur der Kiesvereeniging had er ook veel op tegen dat het vleesch slechts in één winkel verkrijgbaar De voorzitter antwoordt'daarop dat her- ha iel ijk bij de slagers er op was aange- dronfrn dat in meerdere Winkels zou worden verkelht, doch de slagers waren daartoe niet te bewegen. Met het oog op het ingetrokken slachtver bod wordt ten slotte van het instellen van een commissie van onderzoek, afgezien. Op verlangen van heeren Ged. Staten worden enkele wijzigingen aangebracht in de verordening tot heffing van schoolgeld voor leerlingen die de Ambachtschool te Alkmaar •bezoeken. Vervolgens worden onderzocht de geloofs brieven van het nieuw gekozen lid, de heer M. Mulder. De heeren van 't Veer en Swart be lasten zich hiermede, rappcrteeren na onder zoek dat een en ander in orde is bevonden en adviseerra tot toelating, waartoe wordt be slet en. Op grond van de gewijzigde tijdsomstan digheden stellen B. en W. voor niet over te faan tot het bouwen van een brandstoffen- rgplaats op het Stationsemplacement en de «teaaetreffrade besluiten in te trekken, welk voorstel wordt aangenomen. Met het sog op net in gebruik nemen van de nieuwe i-graafplaatt wordt aangeboden een verordening op de heffing van begrafe- r «rechten deze verordening is in afschrift aan do leden toegezonden. We stippen daaruit aan dat de rechten voor de eerste klasse zullen bedragen bij koop 60, tij huur 35, voor de tweede klasse 30 en i 5 terwijl tr tevens een kosteloos gedeelte ep de begraafplaats wordt aangewezen. De verordening wordt, evenals die op êe invordering iër rechten, zonder wijziging vastgesteld. Op de voordracht en benoeming van een zetter vacature H. Mulder, worden geplaatst so. 1 P. van 't Veer, no. 2 J. J. Vahl, terwijl dc heer van 't Veer tevena wordt benoemd tot lid van de schatticgscommisaie voor de in komstenbelasting. - Hierna komt aan de orde het Kanaalplan. De voorzitter zegt dat het plan met de be- frooting en de toelichting heeft gecirculeerd ij de leden; spr. wijst op het groote belang dat het tot stand komen van een waterweg voor deze gemeente heeft. Het plan is nu zoo ver voorbereid dat de raad zich dient uit te spreken of zie uitvoering ter hand zal worden gtaomen. B. en. W. stellen zich voor om zich te wenden tot het Rijk en de provincie met het verzoek in de kosten bij te dragen, wanneer twee derde subsidie zou kunnen worden ver kregen achten B. en W. het mogelijk dat tot uitvoering wordt overgegaan, waartoe zij het voorstel doen. De heer Swart vindt het plan wel wat groot, spr. zou er meer voor zijn dat binnenvaarten bevaarbaar werden gemaakt, dat zou veel minder kosten en daarmede was de gemeente toch ook al een heel stuik geholpen. Spr. acht het plan, zooals het daar ligt, een ramp voor een deel van den Oosterzijpolder, dat nog meer last van water zal ^ondervinden dan het nu reeds heeft. De voorzitter antwoordt dat met dit plan wordt bereikt dat zonder over t(vladen groote- re schenen naar Heiloo kunnen komen, het geen bij bevaarbaar binnenwater nooit kan plaats hebben. Wanneer er nu bovendien voor een gedeelte van den Oosterzijpolder extra bemaling kon worden verkregen, dan was het plan voor dat gedeelte geen ramp, doch een *be heer Sengers ia sterk voor het plan, doch met dien verstande d'at het bemalings- vraagsiuk voor het zuidelijk deel van den Oos terzijpolder tot volkomen oplossing wordt gebracht. Dè heer Vahl zal ook gaarne zijn stem aan het plan geven onder het voorbehoud door den heer Sengers gemaakt en mits werkelijk subsidiën van Rijk en provincie worden ver- kregeenis dat niet het geval dan acht spr. de uitgaaf voor de gemeente te hoog. De neer Maas Geesteranus verdedigt In een uitgebreid en met verschillende cijfers verduidelijke rede het nut van het plan; spr. wijst op afvoer van tain- en landbouwproduc ten, aanvoer van meststoffen, het belang dat een toekomstige riojeering bij het kanaal heeft en noemt het een levensvoorwaarde voor Hei loo dat het plan hoe eer hoe beter, tot stand komt. Uit een finantieel overzicht toont spr. aan dat de finantieeele zijde van het vraag stuk' op te lossen is. Voorts acht spr. den tijd gunstig voor het verkrijgen van een gewillig oor bij het Rijk en Provincie; immers er wordt thans allerwege aangedrongen op het uitvoe- werklocsheid Spreker acht de tijd gekomen werkloosheid Spr. acht de tijd gekomen dat hei óaakbaeid, dat reeds jarsa ia Hailec wordt gokessïtrd, tof werkelijkheid to bswag» e? be veelt aanneming- van dit voorstel, dat tra zeerste zal medewerken aan de welvaart est de ontwikkeling van Heiloo, ten gesnift a®n. (Applaus.) De voorzitter zegt dat er m d® gloedvolle rede van den heer Maas Geesterac us weinig meer valt op te merken; alleen wil ock apr. nog eens met allen aandraag het tans/men vaa het voorstel bepleiten. Hierna komt het voorstei in stemming, dat met 5 tegen 1 stem wordt aangenomen; de heer Zwart stemt tegen. De voorzitter wenschi dm raad geluk met het besluit, hoopt dat binnen niet ie langen tijd de voorbereidingen getroffen kunnen zijn en is er zeker van dat de bloei van Heiloo door het besluit in hooge mate is bevorderd. Op zijn verzoek wordt aan Jl. van der Mo len Sr. eervol ontslag Verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur, ondere dankbetuiging voor de in die functie aan de gemeente bewe zen diensten. De voorzitter zegt dat B. ra W. deze gele genheid hebben aangegrepen om voor te «tel len tot uitbreiding van het Burgerlijk Armbe stuur over te gaan. Het bestaat thans uit 3 leden en nu stdlenjJJ. en W. voor het college met 2 leden uit te braden ra voor die leden dames te benoemen. De raad kan zich gaarne met het voorstel vereenigen; het regiement van het college wordt in bedoelden geest gewijzigd. Jer vervulling van de vacatuit* van der Molen bevelen B. en W. aan J. J. Vahl en M. Mulderde heer Vahl verkreeg 5 stemmen en de heer Mulder 1 stem, zoodat de heer Vahl benoemd is en op de vraag van den voorzit ter verklaart de benoeming aan te nemen. Voor de nieuwe plaatsen bevelen B. ra W. aan no. 1 mevr. Maas Geesteranus, no. 2 mevr. Bruul; mevr. Maas Geesteranus wordt met aigemeene stemmen benoemd De volgen de voordracht luidt oo. 1 mevr. Deekens, no. 2 mevr, Suk. De heer Sengers had liever gezien dat ook een katholieke dame was voorgedragen, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. dat ook voornemens waren, doch wethouder Bakker hen daarvan bad' teruggehouden.-B. en W. zijn echter gaarne bereidde voordracht aan te vullen. De voordracht wordt thans aangevuld met de dames Veltmaa en Rozing. Bij de stemming verkrijgt mevr. Veltmas 3, de dames Deekftm ra Rozing eik 1 stem, terwijl 1 stem van onwaarde is, zoodat mevr Veltman benoemd ia. De voorzitter deelt mede, dat de wegwerker zich geneeskundig heeft laten onderzoeken en door heeeren doktoren ongeschikt is ver klaard, zoodat eerlang ontslagaanvrage zal inkomen. In verband daarmede stellen B. en W. voor de jaarwedde van den wegwerker opnieuw te regelen en eene instructie vast te stellen. De instructie wordt na voorlezing ongewij zigd vastgesteld en de jaarwedde bepaald op 1040 met na 1, 3 en 5 dienstjaren telkens 50 verhooging benevens 25 vergoeding voor het gebruik van een rijwiel. De heer Vahl zou de rijwielvergoeding wil len laten vervallenspr. acht het beter dat de wegwerker loopt, dan kan hij onaerweg hier en daar nog eens wat opknappen. De voorzitter zegt dat daar wel iets voor ie zeggen is, doch de afstanden zijp hier nogal groot en dan zou era rijwiel goeds diensten bewijzen. De heer van 't Veer wil de rfiwielvsrgoe- ding handhaven anders verloor fle man heel waf tijd en die is kostbaar. In stemming gebracht wordt de rijwielver goeding met 4 tegra 2 stemmes gehand haafd. De salarisregelisg wordt hierop goedge keurd. Thans wordt vastgesteld era verordening regelende den werkkring van de commissie van bijstand voor het G E. B. Een voorstel van B. en W, om van het voor- deelig saldo van den dienst 1917 een bedrag van 500 over te brengen op de begrooting 1918 wordt aangenomen, terwijl een Supple- toire begrooting voor dat dienstjaar tot ara bedtag van 16250 wordt vastgesteld. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat B. en W. opnieuw pogingen hebben aangewend tot het vestigen in deze gemeente van een liulptelegraafkantoor. De moeilijkheid was om ontheffing te krijgen van de voorwaarde in 't algemeen door het Rijk gesteld, dat geen uilptekgraafkantoor wordt >pgw1ciit, zonder dat het tevens wordt hulptelefoonkantoor; dan toch zou vervallen dat met Alkmaar kos teloos getelefoneerd kan worden en B. en-W. stellen voorop dat die gelegenheid blijft Er bestaat echter alle kans dat die ontheffing verkregen wordt. De vraag was voorts: een lokasl en bedie ning. Mcj. wed. Bakker, die thans de tetefoon van de maatschappij Pot bedient, is genegen om als kantoorhoudster op te treden, terwijl' er een kantoortje gebouwd kan worden op haar erf, B. en W. hebben een planetje laten maken; de begrooting daarvan is ruim ƒ900. De vfaag is nu of de Raad1 er dat bedrag voor over heeft. De heer Swart acht het era bezwaar dat ge bouwd wordt op grond van een ander. Dat bezwaar zegt de voorzitter, hebben ook B. en W. overwogen, doch is het kantoor eenmaal daar, dan zal het er wel niet zoo gauw weg gaan; voorla kon getracht worden era rege ling met mej. Bakker te treffen, dat de ge meente recht bleef houden op het kantoortje. De' heer Sengers zag liever een oplossing in dien geest, dat mej Bakker liet houwen en de gemeente huur betaalt. De heer Vahl juicht het plan zeer toe en brengt B. en W. een woord van hulde voor het genomen initiatief. Het ia zegt spr. voor Hei loo een onhoudbaren toestand op het gebied van den telegraafdienst, het belemmert dtn handel en is een bezwaar dat handelaars zich hier vestigen. De heer van 't Veer zegt wel het bezwaar van den heer Swart te deelen, doCh hij acht een verbetering van den tlegraafdienst van zulk een» belang dat hij er de uitgaaf best voor over heeft. Ten1 slotte verklaart dte Raad er zich in be ginsel voor om het kantoor te stichten; zoo mogelijk zal getracht worden niet zelf te bouwen, maar een huur voor het lokaal te be talen. Kan het niet andera dan zelf gaan bouwen*. Op een vraag van den heer van 't Veer licht de voorzitter in dat het de bedoeling is een salaris van 150 te geven m voorts, de felcgramna in <fe ge%«!f gemrante Vwrta'oe* te doen bestelirahei Rijk betaalt voor bestel- loon binnen de kostekmze kring 10 ent; hel bestelloon door de gemeente te neuten zou be dragen 15 cent. Ook dat hééft velk is- stemming van dra raad Rondvraag. De heer van H Veer verroep 5e heb ben dat het in de bedoeling ligt ee rijks straatweg in het dorp binnenkort te vn Imo gen; spr. zou dat era ramp voor het dorp achten ra stelt daarom voor te trachten dat zulk een plan niet wordt uitgevoerd. De voorzitter dankt de heer van ft Veer voor de mededeeiing ra zegt toe dat getracht zal worden het plan te voorkomen De heer Swart vestigt er de aandacht op dat aan den Oosterzij een beek te diep is uit gegraven, waardoor er kan* ia dat de weg verzakt. De voorzitter zal er era onderzoek naar in stellen ra verbetering doen aanbrengen. De heer Vahl informeert hoe B. ra W. den ken over era voorstel tot toeslag op carbid; hem wordt geantwoord dat er niet veel ge bruik van carbid wordt gemaakt, zoodat toe slag B. ra W. tot dusver nog niet noodzakelijk is voorgekomen. Dan wijst de heer Vahl erop dat diefstallen hier en elders steeds toenemen; een der oor zaken daarvan acht spr. dat de misdadiger» na verhoor weer op vrije voeten worde» ge steld en spr. zou er daarom bij den minister op willen aandringen dat middelen worden beraamd' om de misdadigers in arreat te houden. De voorzitter antwoord dat er in de Twee de Kamer reedt bij den minister op is aange drongen, doch er is niets tegen om ook van onzen kant era schrijven in dien geest aan Z.Ex. te zenden. y Niemand meer het woord' verlangend sluit de voorzitter de vergadering met dan'k aan de leden voor de aangename samenwerking in het bijna afgeloopen jaar en met den wensch dat in 1919 de politieke hemel geheel moge opklaren en de toestanden weer normaal wor den; spr. wenscht de leden ra hunne gezin nen het beste in 1919. UIT harencarspel De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag. Afwezig wegens ziekte de heer Zut. Dte voorzitter deelde mede, dat op haar verzoek eervol ontslag als schoo(schoon maakster is verleend aan mej. N. Jongejan. in ahar plaats is benoemd een dochter van de wed. van Straten. Namens B. en W. was een schrijven ver zonden aan de directie der H. IJ. S. M., met verzoek den z.g.a schooltrein 's morgens aan de halte Schagerwaard weer te doen stoppen Daarop is echter heden een teleurstellend antwoord ingekomen. Van de vereeniging van Niederlandsche Ge meenten is een schrijven ingekomen, waarin besproken wordt Het nut van collectieve ver zekering van gemeerüegobuwen'" ra alles wat daarmede samenhangt Door het bestuur is een inschrijving ge opend met gevolg dat men van 20 tot 50 ets per mille kan verzekeren. B. en W. achtten het wel van belang om daarop in te gaan en de raad gaf hun als zoodanig vrij mandaat. Beridit was ingrbomen, dat ie gastoevoer is «gesloten 's morgens van 8.15 tot -0.15 en 's middags van 12.30 tot 4 uur. Van H. M. de Koningin was bericht inge komen. waarbij goedgekeurd werd het crediel van 26000. Van de Gezondheidscommissie ws» bericht .ngekomen, dat de woningen vaa Glas en Blokker niet aan de gestelde eischea voldoen en die van Blokker vroeger al cöü te afge keurd. B. en W. waren het volkomen met de hee ren eens, doch de woningen van de Woning- bouwvereeniging waren reeds verhuurd toen het schrijven inkwam en andere gelegenheid is er niet. De Woningbouwvereeniging zal deze zaak echter verder onder de oogen zien De onderwijzer Scheij ea de onderwijzeres mei. Heijselaar, beiden te Waarland, wezen er in een schrijven op, dat ze na de KAatva cantie zonder kosthuis zullen zijn en niet bij machte zijn een ander te bekomen. De voorzitter deelde mede, dat er vrij ze ker voor mej. Heijselaar een gelegenheid is gekomen en dat ae heer Scheij desnoods in Alkmaar een kosthuis wil zoeken. He! beste zal in dat geval zijn, dat de gemeente hem de reiskosten vergoed. 1 De raad ging hiermee accoord. Door B. en W. is afgelost een geldleening k 8000. De voorzitter verkreeg machtiging om ook voor 1919 een kasgeldleraiag aan te gaan van ten hoogste 10.000. Inzake volkstuintjes deelde d« voorzitter mede, dat er ongeveer 20 aanvragen zijn in gekomen, doch geen enkele aanbieding is in gekomen om daarvoor grond beschikbaar te stellen. Deakker van het kerkbestuur wordt daarvoor weer beschikbaar gesteld. Bij gedane kasopname op 9 December bij den gemeente-ontvanger was overeenkomstig de boeken in kas 2096',77 J4 Van Ged. Staten was een kleine opmerking op de begrooting voor; 191 {(ingekomen. Aan het verzoek zal worden voldaan. Hierna kwam aan de orde: benoeming van een telegrambesteller. Daar hiervoor geen sollicitaties zijn ingekomen, stelden B. en W. voor het salaris te bepalen op een minimum van 300 Bereids is op dit bedrag een op roeping gedaan, waarop 2 sollicitaties zijn ingekomen. Hierna ging de raad in comité. Na heropening werd besloten nog niet tot benoeming over te gaan, doch een nieuwe oproeping te plaatsen op een bedrag van 359. Al» minumum is voor elk telegram bo ven 1000 een vergoeding van 35 cents, ge steld. Van de vereeniging van Vrouwelijke Ves- loskundigen was het verzoek ingekomen om het salaris van de vroedvrouw te verhoogen Van haar zelf was het verzoek ingekomen om haar salaris met 100 te verhoogen en daar boven 10 voor elke verlossing die ze bene den de 50 blijft, 5 voor elke verlossing die ze niet verricht en 25 als vergoeding voor de verhoogde prijzen van desinfectiemidde- len. B. en W. stelden voor het salaris met 100 te verhoogen en te brengen op 525 en vrij wonen en voor 1918 een duurtetoeslag te verleeaea vaa ICO. ©s %m Hdsglané 'rïids 23 f<eh goeden. De heer Dotfces w'M* m |«r own! wsS® gaan als het voorstel van 8. ra w. Het voorstel Hoogland werd verworpen ra dal van B. en W «et slgesaesae «Uais- mra aangesQKie». B. en W. teelden lieren toot oss het sala ris ten behoeve van dc distributie-ambtraaira in totaal met 600 te verhoogen. De heer Hogiand was hiervoor, doch gaar ne zou hij zien dat meer bekendheid gegeven werd aangaande de regeling van werkzaam heden op het distribiïtiebureau. Dit om ver keerde gedachten te voorkomen. De voorzitter deelde mede, dat de secreta ris directeur is en door hem en dra voorzit ter ir, hoofdzaak de werkzaamheden worden verricht Verder verricht Jb. Smit enkele uren per dag arbeid en ia er wn jongen voor ƒ150. De totaal-uitgaven aan salaris wa ren 870 en enkele overuren 4 Ocents voor Jb Smit Alle leden gingen met het voorstel van B en W. accoord. Hierna sloot de voorzitter deze laatste ver gadering in dit jaar met de iieste wenschen en dank voor de aangename medewerking van heeren raadsleden. UIT NOORDSCHARWOUDE. De raad vergaderde Vrijdagavond." Afwe zig wegens ziekte de heeren Barten es Vlug en wegens werkzaamheden de heer Ootje». Besloten werd tot het aangaan van. een geldlening, groot 12500, ten behoeve van het gas- en electricitestsbedrijf. Aan de orde kwam de verplichte herzie ning van de salarisregding van het onder wijzend personeel. De voorzitter stelde voor, deze regeling onveranderd vast te stelten, om aan de wette lijke plicht te voldoen, te meer waar ze pas in Maart van dit jaar is nagezien en de regeling hooger is dan in de plannen van de regee ring wordt aangegeven. Een ingekomen adres van de afdeeling van het N. O. G., waarin bepleit wordt een aan vangsalaris van 900. 9 verhoogingen van 100, 200 voor de hoofdacte en 300 meer voor het hoofd der school, kan dan in de volgende vergadering in behandeling ko men. Het aanvangsalaris is hier 700. De raad besloot bedoeld adres tot de vol gende vergadering die misschien in Januari gehouden wordt, aan te hPuden. De voorzitter deelde mede, dat het supple toir kohier 163,27 is. Verder zei de voorzitter Er staat iets in de N. L Courant betreffende niet uitkeeren van duurtetoeslag over 1917 aan de onder wijzers. Hetstuk dat aan defl minister moest worden opgezonden, was in de een of andere portefeuille verzeild geraakt, waardoor deze wat te laat is opgezonden. Wanneer de kas het toeliet, had het bedrag, dat 675 is, wel voorgeschoten kunnen worden, doch dit kan niet. Aan een der onderwijzers, die om zijn toeslag vroeg, heb ik schriftelijk aangeboden het geld voorloopig uit eigen zak voor te schieten. Het antwoord wat ik kreeg was een stukje in de courant. In dat courantgeschrijf wordt soms onverdiend gesproken ten na- deele van een ambtenaar Daar ik geen cou rantenschrijver ben, zal ik er als zoodanig niet op reageeren. Toch denk ik er ernstig over om maatregelen te nemen. Wat ik hier zeg is een eerlijke en nuttige zaak. Ik zal me voortaan nog bij mijn krijze haren in mijn oetrekking moeten schamen, een betrekking waarin ik reeds 40 jaar van 's morgen» tot 3 avond» op post ben. Is dit nu het loon voor een ambtenaar, die zooveel dienstjaren achter den rug heeft? Als het stuk van den minister komt zullen de bedragen direct wor den uitbetaald. Hiermede werd de vergadering gesloten, met de hoop het volgende jaar een volte raad met bijzondere krachten te mogen terugzien UIT ZUIDSCHARWOUDE. Tijdens eene uitvoering ten locale vaa den heer Beers altiier waren enkele personen 3teeds bezig „herrie" te maken, welke eerder toe- dan afnam. De gemeente-politie, die om een uur of half tien was komen kijken, wist er de rust weer in te werken en verwijderde zich daarna Te middernacht werd hare as sistentie door den kastelein ingeroepen, want het geleek nu in de*kolfbaan een geheele wan orde, hier én daar was men aan het vechten. De politie, alleen bestaande uit den heer Prins, werkte op politiemanier eenige der gfootete ruziemakers naar buitra. Hiermede waren de gemoederen uog niet gekalmeerd, integendeel kreeg een en ander «en ernstiger arakter. De heer Prins sommeerde het tap pen te »taken en trachtte de baan schoon te vegen met getrokken sabel, te meer bleek dit noodig daar enkele personen kwade bedoelin gen met de politie schenen te hebben. De heer 'rins kreeg het nu te kwaad, want een twig- tigtal personen gingen hem te lijf. Sabel en gummistok werden hem ontrukt, terwijl door anderen op den politieman gebeukt werd. Met een vlugge beweging wist deze zijn revolver te trekken en om schrik aan te jagen schoot hij tegen den zolder. Nu trok men af en óok de heer Prins werd nu met rust ge laten. Deze was deerlijk toegetakeld* en hetft zich onder dokters handen moeten stellen. De persoon J. Trompetter had een mes steek in den arm ontvangen. Natuurlijk is Sroces-verbaal opgemaakt en zullen „de eeren" hurf straf niet ontkomen. (ittlIHHIKll Nieuws. 7-UUR WINKELSLUITING. De raad te Arnhem besloot ter kolrabespa- ring de 7-uur sluiting voor winkels in te voeren. BEVORDERING bER TURFPRODUCTIE. Ten einde de turfproductie te bevorderen zijn thans voor turf van het product 1919 uit de geregelde veenderijen, met uitzonde ring van bolsterturf, garantieprijzen vastge steld. In een beschikking van den minister van landbouw, enz wordt bekend gemaakt, dat van de turf, vallend onder eep der soorten in die beschikking genoemd, gegraven in 1919 tot en met 15 Juli of tot zooveel lateren datum als in bijzondere gevallen door de Rijkskolendistributie zal zijn toegestaan en ter beschikking gesteld van de Rijkskolendis tributie, de ameming tegen in die beschik king genoemde prijzen ra voorwaarden wordt gegarandeerd. De garantieprijzen komen overeen mat de thans geldende maximumprijzen. Het ligt -«toert 5a Itedecliagf étf d« ¥aé van goeds hoedanigheid uit getegeahmdaveeitdex^ **1 worde Bovtzgraomas. Ten einde era goeden gnng van zaten te bevorderen verdient hei ten zeerste aanbeve ling dat zij die gelegenheidaveenderijen wen schen te ótploiteeren, hun daartoe rekkende plannen vóór 15 januari 5919 bij de Rijks- kotendiaiributïe indienen. WENSCHEN DER FRIEZEN. Het tweede wintercongres van de Jong- fryske Mienskip heeft i?> zijne vergadering te Leeuwarden era telegram van hulde ra sym pathie gezonden aan president Wilson, als den drager dfcr idee van den wereldhond. Voorts wordt daarin uitgesproken, dat het congres ook voor het Friesche volk in het Neaerlandsche rijksverbond opvraagt de vrije plaaia tot geestelijk zelfbestaan ra om zijn vrije geestelijke ontplooiing'. WiLDE-ZWIJNENJACHT. Een wild zwijn, daPte Hoogeveen reeds en kele keeren tevergeefs achtervolgd' was, waag de zich eindelijk tusschen de huizen. Eea jacht ontstond, waaraan ook een paar met ka rabijnen gewapende marechaussee'» deelna men. het ging door vaarten en langs stra.ra en kwara eindelijk terecht in den tuin van mevr van Hoithe tot tchieri, waar het dter door de marechaussee werd' doodgeschoten. Het varken woog 250 pond. DE ONVEILIGHEID TEN PLATTE- LANDE. Inbrekers hebben zich door middel van val- sche sleutels toegang verschaft tot het ge bouw van het levensmiddelenbedrijf te Heer- de. Alle kasten zijn overhoop gehaald en wat uenigszin» waarde had' is meegenomen De brandkast, waarin de broodkaarten waren geborgen, is meegenomen en op den Ep.rweg teruggevonden. Bij het slot was een gat ge- boora Oi gebrand, waardoor de deur openge maakt kon woraen. De inhoud' was Vtrawe^ nen. Ook-nog andere diefs.allen zijn "in die gemeente voorgekomen. Waarschijnlijk zijn zij gep.eegd door bewoners van woonwagens, BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Vrijdagavond is te Utrecht de 43ste aige meene vergadering van den Bond van Neatr- •andsche Onderwijzers begonnen. De heer F. L. Ossendorp uit Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur besprak ia zijn openingswoord de toekomst van ons on derwijs. Hij meende, dat zal kunnen blijken, dat de oprichting van ten afzonderlijk minis terie van Onderwijs van onschatbare beteeke- ais is. Waf meer speciaal het lager onderwijs aan gaat, spr. hoopte op een geheel nieuwe wet, die belangrijke verbeteringen zal brengen: meer aestnetisch bij, den scholenbouw, oen goede hygiënische inrichting van de lokalen, uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, be perking van het aantal leerlingen sper onder wijzer, een goede sociale verzorging van het schoolkind, en wat den onderwijzer betreft, inzonderheid een hooge opvoering van de sa larissen en verkrijging van een positie in de school, die overeenkomt met de waardigheid van zijn ambt. Meegedeeld werd, dat 145 afdeelingen ver tegenwoordigd waren. Het ledental van dra bond steeg in het afgeloopen jaar met onge veer 350 en bedraagt thans 7630, verdeeld over 193 afdeelingen. Vervolgens werd aan de orde gesteld de be spreking van de instelling van een schoolpar- lemrat. Inleiders waren de heeren G. van Veen, uit Amsterdam ea S. N. Posthumus, uit Den Haag, Uit de discussie bleek, dat men over het al gemeen weinig voelde voor era schoolparle- uient. Dra Haag stelde een motie voor om zich uit te spreken tegen een schoolparlement, als door Amsterdam bedoeld. De vergadering be sloot echter haar niet in stemming te brengen. Op voorstel van het hoofdbestuur wera be sloten met 1 April era wetenschappelijk tijd schrift op te richten. Aangenomen werd een voorstel-Den Haag om sterke actie te voeren voor de zelf standig heid van den klasse-onderwijzer. Het hoo.dbestuur stelde voor, Bet hoofdbe stuur uit negen leden te doen bestaan van wie drie worden gesalarieerd. Het salaris van de bezoldigde bestuurders zal 3600 bedragen, de tegemoetkoming aan de andere bondsbe- stuurders 250 per jaar. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal vereenigbaar zijn met de functie van bezoldigd bestuurder. Aan de aftredende bestuurders en redacteurs wordt tra wachtgeld uitgekeerd. De heer Posthumus, uit Den Haag verde digde het voorstel der commissie om het da- gelijksch bestuur te salarieeren. Uitvoerig ver dedigde spr. om den heer Ossendorp als be zoldigd bestuurder te behouden, zij het daa op een salaris van 2500, nu hij Kamerlid is. Zaterdag werden de discussies voortgezet, waarna tra slotte het voorstel "werd aangeno men. DE HOOIDISTRIBUTIE. Te Amsterdamis een druk bezochte verga dering gehouden, van de Ned. Ver. van Be- drijfspaardenhouders en den Ncd. Stalhou dershond waarop verder een groot aantal andere verwante vereenigingen waren verte- word igd. Naar aanleiding vari een op een vorige ver gadering aangenomen motie betreffende po gingen bij den minister van landbouw om te geraken tot opheffing der hooidistributiebu- reux, werd medegedeeld, dat Z.Exc. zulks onmogelijk acht. Er kwamen dientengevolge voorstellen ter tafel betreffende een aigemeene staking der bedrijven. Velen vertrouwden met de alge- meente staking de regecring binnen enkele dagen tot toegeven te kunnen dwingen. Van andere zijde werd voorges'e d alleen de allernoodzakelijkste bedrijven tijdelijk te zetten Als voorbeeld werd genoemd hoe de paardenhouders te Groningen wel haver kregen; toen zij dreigden het vervoer van re- geeringsmeel enz stop te zetten. Van de bestuurstafel werd echter opge merkt hoe de minister althans blijk gaf de nooden der paardenhouders te begrijpen, door o a. het. niet verder beschikbaar stellen van haver voor de havermoutfabricage. Na uitvoerige debatten werd besloten krachtig te ageer en en bij de Koningin een audiëntie aan te vragen, ten einde H. M een beeld te geven van den onhoudbaren toe stand op het gebied van hooi en fourage. .kaagmomxsa. werd voorts het voorstel vm f||,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2