lJslund's bekoring. R M fcU W J AAKS W EK SOU. FEUILLETON. Ingezonden Stukkeu. Rechtszaken. (icmcnifd Nieuws. werd uitgeleverd. Spoedig "kwam bericht, dei ook de Duitsche commandant in Ooet- Afrika zich owar had gegeven. Posen kwam voor .het meer ended in han den der Polen en Estland werd een repu bliek. Tusachen de Polen en de Duitachers zijn thans de betrekkingen verbroken. Met een enkel woord herinneren wij nog aan de dreigende scheuring in het Duitsche rijk, aan de aanvallen van Kurv Eisner op de regeering en aan de conferentie der Duitsche bondsstaten. Tusschen de verschillende groepen kwam het tot botsingen, waarbij vooral de Spartacusgroep zich duchtig weer de. De macht der regeering 1 werd geknot door den Vollzügsrat en op de conferentie welke dezer dagen gehouden is,, werden de bevoegdheden eerst nader geregeld en de datum voor de Nationale Vergadering uit gesteld. Ebert en Haase hadden de Garde troepen bij hun intocht in Berlijn toegespro ken én deze stelden zich te hunner beschik king. Dat dit niet voor den vorm was is de zer dagen bij de beschitting' van het koftink- lijk slot wel gebleken. De bedreiging van Fehrenbach om dep Rijksdag opnieuw bijeen te roepen heeft onge twijfeld aan het vervroegen der verkiezingen voor de Nationale Vergadering mede gehol pen Dat de oorlog voor Duitschland op deze débacle moest uitloopen, is voor 'n groot deel aan. Amerika te danken. Aan het graf van Washington had Wilson reed* zijn onwrik baar voornemen te kennen gegeven de wereld van het oorlogsmonster te bevrijden en in steeds grooter aantal werden de Amerik. troepen over den Oceaan gezonden. Moei lijkheden met Japan werden voorkomen door verlenging van het Japansch-Amerikaansche vredesverdrag en tgenover de bolsjewiki kozen de Amerjkanen op krachtige wijze stelling. Een oogenblik 'dTeigde door de ver kiezingen Wilsons invloed verloren te gaan, j maar het bleek al spoedig dat ondanks de meerderheid der republikeinen de president voldoenden steun tot afwikkeling van zijn program vond. Spoedig scheepte hij zich naar Europa in en is thans in afwachting van de vredesbe sprekingen de gast der Geallieerden. In Frankrijk leidt men hem langs de ver woestingen der slagvelden en in Engeland wordt hij gepolst over zijn gedachlen betre - fende de Engelsche vloot in het kader van den volkerenbond. De wapenstilstand met Duitschland is in middels tot 17 Januari verlengd. Het wachten is nu op de vredesconferentie waarbij Van der Velde en Vandeheuvel tot afgevaardigden voor België zijn benoemd. Men verzekert dat deze niet de annexatieplan nen voorstaan waarvan verscheidene Belgen dezer dagen blijk gaven. De geheele wereld ziet naar een rechtvaar digen vrede uit en voornamelijk in Duitsch land wordt de hoop uitgesproken, dat Wilson, onafhankelijk van de reeds door de staatslie den der Geallieerden gemaakte afspraken, zijn program tot vorming van een volkeren- bond tot een goed einde zal wetep te brengen. De bram middenstanders of te wel het *out der maatschappij «en heel groot potlood en «en .stuk gunuu» er bij om de prijzen geregeld te vei anderen en up te slaan, anders gaan ze allen finaal naar de maan Want de Hjdfen zijn slecht en de winsten heel kleiu, het is nou geen lolletje winkelier in lapjes te zijn, temeer daar het Rijk hun nu gaat verrassen met concurrentie in hemden, broeken en jas sen. De bovenste klasse of te wel die der gefortu- neerden, die onze stad met hunne tegenwoordigheid vereerden, wensfhen we toe dat m het komende jaar hun door meriig smokkelaar nog iets extra's mag worden gebracht zoowel bij dag als bij nacht, Want te moeten teren op je distributiekaai t is voor iemand die geld heeft heclcinaal niets waard. De landbouwende, bevolking wenschcn wc van liaiie toe, dat in het komende jaar e$n vette koe twee duizend gulden mag gelden, en een varkensbeest, zoo eentje met een omvangrijke leest van een 600 pond, geen unicum mag wezen Dat ze niet langer in duizend vreezen mogen zitten voor den een of andereu contro leur, Want wat heb je als vrije boer aan dat fezeur, 't Geeft je geen cent in je zak en veel last op het end eu daarvoor koopt ook een boer geen cent uns gemeentebestuur met onzen b i gei vader aan het hooid wensihea we toe, dat het niet meer beloofd dtn het kaa volbiengen, anders beginnen de menschen te lazen, en krijgen de Raadsleden steeneu door de glazen, en waar deze zija verzekerd bij de onderlinge glasvei zekering, is dit voor deze jonge maatschappij een be labberd ding Daarom vroïde aderen, die voor onze belan gen waken, zorij dat onzf veste geen kwaad kan genaken, verhoogd de belasting niet meer, we zijn aan het end de zuigpomp slaat door, we hebben geen cent meer ie missen, alleen nog ons bloed hebben we voor U veil, maar blijft af van ons goed Laat onze stad worden het centrum van hei noorden Men schrijft ons: De brave burgerij van Alkmaar en die der ommelanden, een voordeellg Nieuwjaar toegewenscht door de Alkmaarsche Courant, die zoo langzamerhand een onontbeerlijk kleinood is geworden in deze landouwen, waar ze roode- en savoye kool en suikerbieten verbouwen, zoodat zoowel de burger als de boer aan den duinkant steeds gretig grijpt naar de Alkmaarsche Courant Alzoo, een voordeelig jaar en gezondheid, en dat we mogen worden bevrijd van de griep-epidemie, die ook onze omstre ken en stad tot onzen spijt niet vergat. Dit voor ons allen te samen en om enkelen met namen te noemen, voor heeren O W.ers een minder voordeelig jaar, want als die winnen, verliezen we alien met elkaar. Dit is een slag menschen die je in de gaten moet houden, Anders raak je met je centen glad verkouden. De kleine burgerij wenschen we 400 gram brood per dag, reeds zie ik hunne gezichten vertrekken tot een lach dan een vetkaart met 2 pond melange A of B, en in de S dagen anderhalf ons thee en evenveel koffie, een goedkoope vle/scn- kaart met vleesch, turf en kolen in hun haard, en 50 pet. toeslag op hun loon, Mii dunkt deez' wensch is heel bescheiden en schoon. Novelle van Wilhelm Poeck. „De winst van de vangst van het vorige jaar was zeer matig. Geen 500 speciedaal- ders Ik schat die op 1000 of 2000", zei Björn. „Kort en goed, ik sta geen scheepsaandee- len af", zei de koopman geprikkeld. „Verzin iets apders om je geld te beleggen Geef het mij in mijn zaak, ik zal er je goede rente voor geven." Als het zoo staat, dan moet u naat een anderen stuurman uitzien", zei Björn ,,Ik moet en wil een aandeel in een schip hebben, geeft u mij dat niet, dan geeft mij het een ander. Hier is u de eenige, die de haaivangst met een dekschip uitoefent, maar in het Noor den doen velen dat. Het was toch, dunkt me, mijn denkbeeld en u heeft veel geld door mij verdiend". Hij stak het geld in zijn zak en wilde heen gaan. lt - „Wacht eens jongen. Zoo waar ik hier voor je sta, het waren «geen 2000 specicdaa.- ders, zooals jij meent „Dan waren 't er meer", zei Björn. En ik vil u wel zeggen: *1* ik dl* i*** met en daden treden in dis plaats van woorden, zoodat wij met trots in het komende iaai cunnen zeggen, onze goede stad Alkma komende jaar aar aat vooruif mét reuzenschreden, aar is het keurslijf ontgleden, dat hare groei heeft verhoogd. En zijn er dan wien deze vooruitgang mis- mishaagt, wat nood, die stil staat verslapt en wij moeten vooruit. Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) De opname in dese rubriek bewijstgeensins, dat de Redactie er mede instemt Heiloo, December 1918. Geachte Redacteur, Mijnheer de Redacteur, ik wil het nog eens wagen, Om heden in Uw blad een plaatsje te gaan vragen Voor antwoord aan Maxo die de achturendag Zoo gaarne binnenkort in alles leven zag. Eerst ga ik U nu vragen, mag men uw naa n Waarin uw werk bestaat, en w, iet weten? ge ziit gezeien Zijt gij zop schuw van 't licht, dat is van kwaden slag Dat nooit een eerlijk mensch, voor eerlijk houden mag. Ons schijnbaar twistgesprek, moest gij U daar in mengen Meent gij dat v. d. Lalan, geen antwoord mii zou brengen? Of is hij 't niet vertrouwd, misschien in uwe oogen, Dan zijt ge mis als Troelstra, dan hebt ge U bedrogen. Ook ligt het greidescheuren zo» na niet aan mijn hart, Dat dit, gelijk u zegt, mij zielverheffend smart, Maar dat 't tend niet bereid wordt, zoodanig als het moet Dat is een treurig feit en keurt ook niemand goed. Waar het U meest om gaat, ik meen het goed te weten, De ffltsntó «JSe niet wfl •wgriwo, dat dl» ooi niet zal den, Dat ik dat heb goegd, dat schijnt U aan t" gaan Maar desniettegenstaande, bet blijft geschre ven staan Nu moogt gij evenwel het wel eens gaan probeerei, Om voortaan niets te doen, en dan zult gij wel lecren, Hoe ruim of gij er door komt, of hebt ge kapitaal Laat ons dat samen deelen, dat 's immers sociaal Ik ben maar blij Maxo, dat gij 't als goed profeet Hoe of het komen zal, zoo netjes vooraf weet Als 't werk niet afkomt, zegt ge, op dagen van acht uren, Er is nog kracht genoeg, om die ter hulp te sturen, Dan is de zaak gezond, kan 't er evengoed om gaan, W§ar zou 't dan goed voor zijn, zoolang in 't werk te staan. Ook breng ik u mijn dank, dat u zoo gged wilde wezen, Om'mij wat in te lichten, dan maar wat te gaan lezen. Den tijd' die 'k over heb, va nden achturendag En dat 'k ook wel van de natuur genieten mag Nu Max ik schei uit, en als gij weer gaat sci. rij ven, Laat dan tocb s. v. p. uw naam niet achter blijven, Want dat is kinderachtig, en tot een kort besluit, U Redacteur mijn dank, ik schel met schrijven uit. B. HEERINGA. Alkmaar, 30 Dec. 1918. Aan den WelEd. Heer Hoofdredacteur der Alkmaarsche Courant. 1 WelEd. heer! 't is naar aanleiding van de, in de Alkm. Crt. van 27 Dec. j.l. voorkomende recensie van de voorstelling „De akker schaamt zich niet" door „Het Vrije Tooneel" leider B. C. Loevens), dat wij eenige plaatsruimte vragen voor de volgende toelichting op het laatste gedeelte der bedoelde beoordeeling, waariu te kennen wordt gegeven dat de entreeprijzen door ons te hoog wórden gesteld. Ie. Wij maken van tevoren de begrooting op en deelen deze som dan door het gemid delde getal bezoekers, wat tot uitkomst geeft, dat iedere bezoeker het door ons gevraagde bedrag aan entree moet betalen, willen de on kosten, die de laatste jaren zeer hoog zijn geworden, bestreden kunnen worden. 2e. Komen wij steeds met iets nieuws voor het voetlicht, en zorgen er dan voor dat alles in de puntjes is, iets dat natuurlijk veel geld kost. 3e. Konden wij in 1912 b.v. nog voor 100 een voorstelling geven, dan'is daar*, voor nu ongeveer het driedubbele bedrag noodig, een bewering die wij gaarne met be wijzen willen staven aan heu diy ons sym pathiek en tot oordeelen bevoegd Zijn. De zeer hooge kosten zijn t juist die ons huiverig maken bij ons voornemen om voor stellingen te geven, en het deed ons minder aangenaam aan, dat aan ons adres alléén deze pnverdiende opmerking gemaakt wordt» daar/toch alle gezelschappen, ook wel van minder gehalte, even hooge, of soms hooger entreeprijzen vragen, dan de onze Vijttien jaarlang hebben wij gezorgd dat „Goede Hoop" uitvaar, dan zullen het nog meer worden." „Hoe dat zoo?" vroeg Jens Nielsen nieuwsgierig. „Daar spreek ik nog niet over", antwoord de Björn. Jens Nielsen was een uitstekend menschen- kenner ten opzichte van alles wat met zaken doen in verband stond. Bjöm's laatste woor den gaven hem te denken, want die was de betrouwbaarheid in persoon. Waarschijnlijk betrof het nieuwe rijke vischgronden, die h op het oog had, want wat kon het anders zijn? Men moest daar naar informeeren Als Björn die het vorige jaar had opgespoord dan wist de overige bemanning er natuurlijk ook van af en kwam de winst toch in zijn kas Olaf, zijij. kantoorbediende, zou er wel achter komen. „Ik zal er over nadenken, kom in den na middag terug." „Ook goea", zei Björn en ging heen. „Halt, Björn, een glas rum?" riep Jens Nielsen hem achterna. Maar de visschers- jongen sloeg daar geen acht op. Op straaF kwam hij een langen stoet paar den tegen, die, het een met den kon aan - den saart van bet voorafgaande gebon den, bedaard voortliepen. Zij waren met pe- kelvleesch, gerookte zalm en talk beladen en werden door een paar knechten van de Od- durhoeve geleid Aan het eind van den «toet redes FLnaur en Aslaug. wij als vereeniging zonder schuld onze taak ibben verv k dat zijn Tijnliik t H staken moesten, door financieele bloedarmoe- hebben vervuld en wij danken dit aan ons pu- 1 waarschijnlijk niet gaarne zou zien, dat wij tAMT darr bliek dat zijn aandeel hiertoe bijdroeg, en dat de, die ontstaan zou, als wij voor „een krats" mooie avonden organiseerden. Moge deze toelichting er toe bijdragen dat ons publiek zal be^rupen, dat het bij on-i om „de kunst" en niet om den „mammon'' gaat. U geachte heer Redacteur onzen dank voor de plaatsing en met de meeste I ioogachting. namens het V. T. Uw dw. B. C. LOEVEN'S. De opmerkgig werd alleen neergeschreven, om uit te laten komen, dat het te betreuren valt, dat de onkosten zoo hoog worden, dat zoo langzamerhand de goede kunst van Het Vrije Tooneel" buiten het bereik valt van hen, die tot nog toe deze uitvoeringen bezoeken. Red. Bergen (N.H.) 29 Dec. 1918 Aan de Redactie der Alkm. Courant. Mijnheer de Redacteur Door plaatsing van onderstaande in uw veelgelezen blad, zoudt u mii ten zeerste ver plichten. pij voorbaat mijn dank. Met verwondering las ik onder het Prov Nieuws in uw co li ant van Zaterdag 28 Dec. j.l. een bericht uit Bergen, over Te cp- vatHng, die er bij os» zou butaan aangaande den scheurplicht. In de «erste plaat* deel ik U mede, dat ik verschillende personen heb gehoord aan gaande den hun opgelegden scheurplicht, och ik heb nooii van Iemand gehoord, dat lij dat had te wijten aan de Plaatselijke „andbouwcommissie, dit zou ook een zeer be trompen idee zijn. In de tweede plaats kan ik u de verzekering jeven, dat de aanbrenger van dat nieuws, iet weergegevene niet goed heeft begrepen of het is hem verkeerd uitgelegd, en wel op grond van het volgende 1eit, aat ik dit con stateer Toen onze'eerste scheurplicht want we zijn drie maal aangeschreven' ons per aan schrijving werd bekend gemaakt, varieerde dat van verschillende personen van de 17 tot de 21 pet., en daar in 'de scheurwet. aan genomen 28 Juli 1918, als regel werd aan genomen, geen bedrijf zwaarder te belasten dan .15 pet., zoo kunt u begrijpen, dat dit heete hoofden maakte, dus dat verwijt trof wel degelijk ie plaatselijke commissie, doch' doordat ondergeteekende met nog anderen daar tegen op kwam, werd de zaak zoodanig gewijzigd, dat de 15 pet. over het algemeen 'niet werd overschreden. Dat was dus onze tweede aanschrijving. De derde maal was het op last van het prov. productiekantoor die een .vermindering toestond. Ik hoop, mijnheer de Redacteur, dat ik door deze toelichting een ander licht laat schijnen op den gedachtengang van enkele ïerget veehouders in dat bericht bedoeld. U mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de plaatsing, teeken ik Jb. SWAAG Jr., Koogendijk, Bergen (N II) -Mijnheer de Redacteur. Zou ik een klrin plaatsje in uw veelgelezen blad mogen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Geachte lezers. Daar ik niet kan overeenkomen wat mijn heer v. Thijn geschreven heeft wil ik u een betere opheldering geven. Mijnheer v. Thijn kwam 2e Kerstdag, ongeveer "kwart over zeven in de At'km. Bioscoop-Theater en had een be wijs voor le rang, voor de somma van 75 cents. Dadlr de meeste plaatsen besproken wa ren van den eersten rang, had ik nog enkele, die vrij waren. Ik vroeg tfeen belee.d aan mijnheer v. Thijn om daar plaats te nemen, maar mijnheer verkoos dat niet en wilde op de eerst rij z;tten, tegen de lbgé aan, die al reeds besproken was. Toen zei ik: „Wacht dan maar zoo lang mijnheer", dan kunt u een stoel krijgen. Maar mijnheer had geen geduld en nam plaats op een besproken plaats, die bestemd was voor een ouden heer van 60 jaar, die la ter genoodzaakt was, op een stoel te gaan zitten. Maar mijnheer v. Thijn is toch zoo brutaal en kwajongensachtig geweest om den heelen avond te blijven zitten. Wat die beleediging betreft, geachte lezers, zal mijnheer v. Thijn mij meer beleedigd heb ben als ik hem. Zeer dankend voor de plaatsruimte. j. SCHOONHOVEN, Portier en zaalchef van het Alkm. Bioscoop Theater. Finnur knikte Björn toe en Aslaug gaf hem van af het paard haar hand. ,Het geluk zij met je, Björn! Hoe maakt mijn arme Gullfaxi het?" „Hij is zeer veranderd", zei Björn, „maar ik geloof wel, dat hij mij nog geluk zal aag brengen,* zooals je mij dat hebt toege wenscht." „Deze ruigharige berin noemt zich Swawa". merkte Aslaug op met een afkeu renden blik op haar nieuw lijfpaard wijzend „Maar zij steigert en als zij dat niet afleert, zal ik wel naar een ander rijpaard moeten omzien. Je ziet er zoo opgeruimd uit, Björn heb je i%ts prettigs ondervonden?" „Nog niet, maar ik denk wel, dat het ko men zal", antwoordde Björn. „In elk geval beschouw ik de ontmoeting met jou als een goed voorteeken". „Wat heb je in den zin?" „Vraag je oom maar, mijn scheepspatroon Hij zal het je wel zeggen, als hij dat ggec oordeelt. Of hij wil zooals ik wil en dan ga ik vandaag of morgen met de „Goede Hoop" uitvaren „En als hij anders wil?" ..Dan ga ik naar Noordland". In dit oogenblik bigon Swawa hevig te steigeren en maakte aan het gesprek een einde. Toen Finnur en Ariaug dien namiddag in ds raooia kamer van Jen* Nielsen zaten bi; een smakelijk kop kofiie met gebak, vroeg su vervoer, 5 boete *ub«. 2 dagen. Chriatiaan van den B.,'Hoorn, ontduiking jondenbelasting, 5 boete subs. 2 dagen. :erdinand Cornelia en Barmen D.. id. id. an K.. id. idem. :vert de R., id. 6 boete subs. 2 dagen. Frans van R., 5 boete subs. 2 dagen. Arie S., id. idem. Pieter S., id. idem. Bruno van H., arbeider, Hooom, diefstal, maanden gev. Sijmon J., vrachtrijder, Spanbroek, verb, vervoer, 25 boete subs. 25 dagen. Jacob H., venter, Enkhuizen, dito 5 boete bs. 2 dagen. Johannes R., stalhouder, Enkhuizen,, dito 5 boete subs. 2 dagen, met verbeurdverkl. lo. Bernardus K., leerling Zeevaartschool, Texel; 2o. Cornelis Simon K., landbouer, idem, pogiiig tot diefstal subs, stroóperij, le beklaagde 25 boete subs. 15 dagen; 2e bekl. vrijgesproken. lo. Willem K., Urk, geweldpleging tegen goederen en diefstal; 2o. Jelle B., id. id. 3o. Lubbertje K., id. id.4o. Hendrik de V.„ id. geweldpleging tegen goederen, ieder 3 maan den gevangenisstraf. Marinus- K., winkelbediende, Andijk, min der j., kinderwetten, vrijgesproken. lo. Cesar Francis de S., arbeider, ged. 2o. Marinus Lambertus van V., schipper, 'ged., diefstal met braak, eisch 12 maanden gev. uitspraak ieder 8 maanden gev. uerrit f»Urk, wederspannigheid, niet be wezen, vrijgesproken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 30 Dec. E. W., huisvr. C. V., Hoorn, verzet van het vonnis rechtbank, diefstal, «nader onderzoek ingesteld. Harmen O., Helder, verzet van het vonnis, diefstal van 2 sokken, Mülheim a. d. Röhr, diefstal met braak, eisch 12 maanden gev uitspraak 8 maanden gev. Johannes Willem D., vormer, Alkmaar, diefstal van koper, 3 maanden gev. voorw met 3 proefjaren. Jacob B., alsboven, alsvoren, 3 maanden gev. Jan Bi, fabrieksarbeider, Alkmaar, verduis tering, 6 weken gev. Johannes P., koopman, Alkmaar, heling, 5 maanden gev. Cornelis S., alsboven, heling, 5 maanden gevangenisstraf Jan dé G., winkelier, Egmond aan Zee, d;stributiewet, 5 boete subs. 2 dagen. Jan S., werkman, Helder, geschorst. Jan B., fabrieksarbeider, N.-Scharwoude, mishandeling 20 boete subs. 10 dggen. Johannes L„ schipper, Alkmaar, verboden vervoer,.niet bewezen, vrijspraak. Arie K., arbeider, Schoorl, diefstal, 25 boete subs. 20 dagen. Christiaan L., varensgezel, Alkmaar, be lemmering, 25 boete subs. 10 dagen. lo- Leendert S., zeevisscher, Egmond aan Zee; 2o. Ja nG., id. id. diefstal van hout, ieder 15 boete subs. 10 dagen. Fredericus Johannes Maria W., slager St. Pancras, verboden vervoer, vrijgesproken Hermanus Joh^tnes S., Hoorn, verboden Aslaug haar oom op den man af „Wel oom, wilt ge zooals Björn of wilt g< anders 7 Maar dit zeg ik u als u anders wilt dan gaat Björn naar het Noordland en moet u maar zien hoe u met uw oude traanschuit uitvaart. Zij zal wel in zee komen, maar of zij terugkomt, dat is de vraag." „Jij, duivelsche deern!" riep Jens Nielsen ,Wat weet jij van Björn? Verbeeld je, Fin nur, die onnoozele hals wil een scheepsaan deei van mij koopen." .Heeft hij dan geld?" vroeg Finnul ver baasd. „Dat zou ik meenen", riep Jens. „Maar de .Goede Hoop" is mijn beste koe, moet ik die nu slachten en in stukken verdeelen, alleen omdat die schelvischkop het wil?" „Zeker, moet u dat doen, oom", zei As laug beslist, ,_en het zal niet in uw nadeel zijn Het is jammer, dat tante wegens hhar asthma in Kopenhagen moest blijven. Als zij van 't jaar, zooals anders, mee hierheen ge komen was, dan zou zij er wel voor zorgen, dat Björn zijn zin kreeg. Die is niet zooals u, die gunt een ander ook wat. Zij zou zeg gen: Hebben de IJslandsche visschers je een vermogen laten verdienen, dan mag je ook wel een van hen helpen in beter doen te ko men. En Björn komt vooruit, dat zeg ik ui" „Hoor me nu die deern eens aan. En wie erft ten slotte mijn geld? Mij dunkt jij kunt je wel bij de Denen aoruden." KORTE BERICHTEN, De broodkaart van het 81e tijdvak loopt van 1 Januari tot en met 9 Januari. De bons dezer kaarien zullen echter reeds! op 31 De cember geldig zijn. De bon 11 de week van de boter-, melan ge A- en B- en margarinekaar ten voor het tweede tijdvak is "geldig van 27 December -tot en met 4 Januari. Ingang 1 Febr. zullen de particuliere Limburgsche mijnen den 8-ureridag invoeren. De Kon. Paketvaart-Maatschappij heeft en behoeve van de koloniale scheepvaart be sloten tot den aanbouw van 7 nieuwe schepen, die alle op Nederlandsche werven besteld zijn. Te Scheveningen werd1 den len kerst dag een 69-jarige man dood te bed gevonden. De deur stond open en op het kussen waren bloedsporen. Een som geld was verdwenen. Eerst dacht men aan een natuurlijke doods oorzaak, doch thans gelooft men dat er mis daad 'in het spel is. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een landbouwer te Havelte, die voor een te lage aangifte in de inkomstenbelasting was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, een maand voorwaardelijke straf opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar. De eisdh was beves tiging. Herhaaldelijk werd te Schoonhoven in de laatste nachten ingebroken, voornamelijk in goud- en zilverfabrieken. Van de edele me talen heeft men echter niets kunnen bemachti gen. Men stelde zich met andere voorwerpen van waarde tevreden. Gedurende de Kerstdagen gijn te Am sterdam tal van inbraken gepleegd en pogin gen daartoe gedaan. Bij den heer Zc Lohmanstraat is 1000 en 11200 mark gesto len. De dieven zijn nog niet gevonden; wel werden de daders, van een- andere inbraak aangehouden. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter nmg: a. tot het oprichten, van een werkplaats voor machinale houtbewerking, waarin vijf electro-motoren, rèsp. van 10, 5, 3, 2 en 1 P K., dienende tot het iif werking brengen van. diverse'werktuigen, in bet perceel HEILIGLAND, Wijk C, v Nrs. b, tot het uitbreiden van eene smederij, door het bijplaatsen van een electro-motor van 2 P.K., dienende tót het in werking brengen van diverse werktuigen, in het perceel TIENEWAL, Wijk" C, No. 7. Bezwaren tegen deze oprichting, resp. uitbreiding, kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Gemeente, mondeling op Maandag 13 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op aien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en zij, die bezwaren hebben ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrif turen kennis nemen. Alkmaar, 30 E>ecember 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G RIPPING,'Voorzitter. DONATH, Secretaris. „Ik ben een IJslandsche", zei Aslaug trots, waafop zij de kamer verliet, Wat heeft nu zoo'n meisje verstand van zaken", riep Jens Nielsen. „Ja, zwager, die rijdt niet alleen, die denkt .ook als een man." „Totdat zij er zelf een krijgt." Beide zwagers lachten en Jens Njelsen riep: „Nu goed dan, de slungel zal zijn scheeps- aandeel hebben Het is een flinke jongen, al leen is 't jammer, dat hij. maar - een visscher is." Toen Aslaug weer binnentrad, begon Jens Nielsen haar met Björn te plagen, waaroa- 'der zijn nicht zeer kalm bleef. Maar zij had zich toch zeker zoo maar ge houden, want toen Björn de nieuwe meae- reeder, 's avonds ziin glas punch ophief om met Aslaug te" klinken en haar daarbij met zijn móóie, heldere ooken aankeek, bemerkte Jens, dat Aslaug kleurde. Jens Nielsen was, zooals gezegd is, een goed nienschenkenner. Zou Aslaug werkelijk op den jongen zee hond verliefd zijn? dacht hij. Als 'dat zoo was, dan had ik hem toch maai; hoe eerder hoe beter naar het Noorden moeten laten rei zen. Voor een visschersjongen van het fjord wil ik mij toch niet dertig jaar lang afgebeuld hebben." (Wordt vervolgd) I 21/23,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 10