DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flïfif StaDlaiÉI - Schasnmskerll No. 3üo Honderd en twintigste Jaargang 1918 DINSDAG 31 DECEMBER. DJÊ FAPiiSJBJSOOl). l)eze Courant wordt eiken'avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 1.65, franco door het ge- heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Het jaar, dat ging en het nieuwe, dat wij ingaan. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de NX Boek- en Handelsdrukte! y/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Firma HERM. DE RAAT, UW ADRES, Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit numinsr bMtut uit 4 bladen. wsm Telefoonnummer 3. Een jaar is voorbijgegaan, een nieuw jaar ligt voor ons. De eindelooze ketting der Eeuwigheid is op het rad van den Tijd weer een schakel ver sprongen. Wat is een jaar in de eeuwigheid^ een atoomptje in het groote heelal! De dag van morgen is gelijk die van heden, de dagen zijn van één kleur in hun eindelooze opeenvolging. Maar in ons korte leven is een jaar een lan ge periode van vreugd en droefenis, van hoop en teleurgestelde verwachting, van liefde en lijden. Wij hebben den tijd van ons levcu in jaren verdeeld, wij meten den duur van ons aardsch bestaan met de jaar-maat als eenheid van tijd. En in de weinige jaren, die ons geschonken zijn, zijn wij denkend en gevoelend wezen, hopen en verwachten wij, voelen' wij vreugde en verdriet, liefde en lieea. Ieder jaar, iederen dag toont ons leven een ander beeld, nu eens van vreugde over bereik te idealen, dan weer van droefenis over de wreede slagen van het noodlot. Maar ieder jaar maakt ons ouder en doet ons ernst iger en van minder vluchtige levens opvatting zijn. Door de aiwisseling van vreugde en smart en niet het minst door de teleurstellingen en de rampen welke ons 'troffen, wordt onze over tuiging sterker, dat dit leven met den dood1 niet eindigt, dat de lange met doornen be zaaide weg naar het licht door het duister der beproeving leidt. Op den Oudejaarsavond1 zien wij een mijl paal op onzen levensweg. En als een moede wandelaar, die een berg bestijgt, zetten wij ons op dien mijlpaal één oogenblik te rusten en zien terug op den langen weg, die achter ons ligt. Wij denken aan het vele goede, dat wij mochten ondervinden) wij 'danken in stilte voor, de weldaden, welke ons bewezen werden., voor de vreugde, die er in onze woning mocht zijn en ook, wanneer wij goede Christe nen zijn, voor de slagen welke saa treffen omdat iedere beproeving ®as. ïSffigSlik tiger en beter moet maken. De eenzame wandelaar, die bij een mijl paal op zijn levensweg even toeft en achter zich ziet, bedenkt alvorens den zich voor hem uitstrekkenden maar nog in nevelen gehulden weg te vervolgen, wat hem, sinds hij bij een vorigen mijlpaal toefde, heeft getroffen. §oms was zijn weg zonnig en door friscb groen omgeven, soms daalde hij vroolijk en levenslustig van een berg, zingend en jui chend over het mooie landschap* dat zich aan zijn oog vertoonde, soms ook pakten zware wolken zich aan den horizon samen, ging de weg bergopwaarts en gaven regen en storm het landschap een troosteloos aanzien. Maar des te meer waardeerde hij het dan als de zon weer door de wolken brak, als 't le venwekkende licht opnieuw een panorama van verheugende schoonheid ontsluierde. Is het leven niet de strenge leerschool, die ons zelfkennis en dankbaarheid moet aan brengen Op iederen Oudejaarsavond moeten wij in onze binnenkamer gaan en ons ernstig afvra gen of wij geduldiger en bestendiger, geloovi- ger en vertrouwensvoller geworden zijn. Eerst wanneer wij daarop bevestigend kun nen antwoorden, zullen wij de zekerheid heb ben, dat de levensperiode, die wij op dezen' gedenkavond afsluiten, ons niet te vergeefs ten deel gevallen is Op dit oogenblik nog biedt de wereld een treurig beeld van hebzucht en twijfel. Het eens zoo machtige Duitschland is ver slagen en in de rijken der overwinnaars klin ken luide de stemmen van hen, die den over wonnene willen vernederen en het beste wat hun gebleven is aan hun wraakzucht ten of fer willen doen vallen. Zal het den bezadigden gelukken hen van de gedachte te doordringen, dat een vrede, die niet op onderlinge waardeering van elkanders goede eigenschappen maar slechts op hebzucht en vernedering berust, de kiem van nieuwe oorlogen in zich moet dragen? Het einde van dit jaar is een tijdstip van groote onzekerheid en wij 'hopen niets vuriger dan dat wij een vólgenden Oudejaarsavond met dankbaarheid mogen herdenken, dat het jaar 1919 ons den volkerenbond, de broeder schap der staten gebracht heeft. Wij herdenken, ieder op zijne wijze, het tijd vak van ons leven, dat door den Oudejaars avond wordt afgesloten. Maar welke smart, welke bittere gevoelens sommigen onzer ook mogen bezielen, wij mo gen toch niet voorbij zien, dat zoo heel veel zich ten goede keerde, dat de schuilgaande zon van ons geluk toch telkens weer uit de wolken van tegenspoed te voorschijn kwam en dat wij dankbaar en vol vertrouwen onzen levensweg moeten vervolgen. Dankbaar voor wat wij aan geluk mochten ondervinden, vol vertrouwen omdat wij steeds de gedachte in ons moeten versterken, dat ons pad, hoe doornig het ook schijnen moge, naar een doel van nog onbekende heerlijkheid zal voeren. Een nieuw jaar ligt voor ons. Wij zijn opgestaan van den mijlpaal op onzen levensweg en zien het pad voor ons nog in nevelen verborgen. Maar wij betreden het met opgerichten hoofde en veerkrachtigen tred omdat wij de zekerheid in ons dragen, dat wij bij iederen stap dichter bij het doel van ons leven zullen komen. De gemoederen in Duitschland zijn na de veranderingen in de regeeriag natuurlijk nog heftig bewogen en het ontbreekt niet san be- sdiuldigiagta en tetetrbischu ióigvrrgen. Het onafhankelijk orgaan „Frsiheit" had beweerd, dat zijn partijgehuoten. wit het kabi net gedrongen waren. Daartegentwror ven nu de afgetreden volkscommissarissen De onafhankelijken zijn er door niemand uitgeduwd. Veeleer trad in den centralen raad de onmiskenbare bedoeling op den voorgrond, hen in het kabinet ter medewer king te houden. Ze hebben echter op eigen hand het kabinet verlaten, toen de trouw aan hun overtuiging en hun plichtsbesef jegens het revolutionnaire proletariaat dezen stap eischten. Dit besluit rijpte al vóór het bloed bad bij hen, toen telkens duidelijker zich af- toekende, dat de socialisten der meerderheid het oude militaire gezag behielden om daar op te kunnen steunen en dat de centrale raad daarna de meerderheids socialisten in het ka binet dekte, ofschoon hun aandeel aan de bloedige voorvallen was vastgesteld, deed de deur toe. Meer en meer begint men, nu de verkie zingsdatum voor de Nat. Vergadering nadert, belangstelling aan den toekomstigen staats vorm te schenken. Volgens de „Vorwarts" zal aan het hoofd der Duitsche republiek een door het volk kozen president staan, die een positie zal kleeden welke tusschen die van den Ameri- kaanschen president en den Engelschen ko ning is gelegen. Evenals de Amerikaansche president word't hij gekozen, doch niet bij een indirecte, maar rechtstreeksche verkiezing. Daarentegen zal hij niet gelijk de Amerikaan sche president onverantwoordelijke staatsse cretarissen als assisten benoemen doch even als de Engelsche koning een palementair mi nisterie benoemen. De leden van dit ministe rie behoeven niet noodzakelijkerwijs parle mentsleden te zijn, doch zij moeten de meer derheid der wetgevende lichamen welgevallig zijn. De wetgevende lichamen der Duitsche re publiek moeten een op grond van het meeste vrije kiesrecht der wereld gevormd volkhuis en een statenhuis zijn. Een statcnliuis is strikt noodzakelijk om het federalistische grondbeginsel van het Duitsche volk te be vredigen, temeer wanneer de aansluiting van Duitsch-Oostenrijk in een nabijgelegen toe komst of voor later in het voornemen ligt. Tegen een statenhuis kan geen bezwaar wor den geopperd, daar zijn leden worden afge vaardigd door de parlementen der bondssta ten. die eveneens op grond van hetzelfde kies recht zijn gekozen als dat, wat voor het volk huis geldt. Bij meeningvcrschillen tusschen het staten- en volkshuis of tusschen de wetgevende licha men en den president beslist een beroep op het volk: het referendum. Het voortbestaan van Pruisen in zijn huL- digen vorm is onmogelijk. Pruisen heeft zijn historische rol uitgespeeld. Anti-Pruisiscne stroomingen werken oppermachtig. Pruisen met zijn 40 millioen inwoners een volstrekte meerderheid van de bewoners van het geheele Duitsche rijk in de waagschaal zou kunnen werpen, (de rest ontbreekt. Allerlei gebieden dringen op een ver deeling van Pruisen aan. Bremen en Hamburg, die als alom geachte namen voort bestaan, moeten een vergroot achterland krij gen. De vereen iging van de Türingsche staten tot één groot Türingen zou onmogelijk zijn wanneer njet Groot-Türingen een regeerings- district zou worden en eventueel de geogra fisch en economisch tot Türingen behoorende districten van Noord-Beieren daarin zouden worden opgenomen. De verdeeling van Prui sen zal wellicht bevorderd worden, wanneer men 't algemeene aantal der vertegenwoordi- ;ers der bondsstaten in het statenhuis tot op beperkt en wel zoodanig, dat op elk millioen inwoners van DuitschlancP één vertegenwoordiger vervalt. Ofschoon Pruisen aldus aanspraak op 30 vertegenwoordigers zou hebben, zal het hoogstens 23 krijgen. Wordt daarentegen Pruisen in verscheiden zelfstandige bestuursdistricten verdeeld, dan heeft de Pruisische bevolking aanspraak op het volle aantal harer vertegenwoordigers in het statenhuis. En omgekeerd zal een kleine staat beneden een half of één millioen inwo ners geen vertegenwoordigers in het staten huis krijgen. Bij de geheele nieuwe indeeling van het Duitsche rijk zal echter het initiatief aan de zijde der bevolking staan en de rijksregeering zal zich slechts voorbehouden de wenschen der provincies in overeenstemming met de be langen van het rijk te brengen, In Engeland vormt natuurlijk de uifsla'g der verkiezingen den hoofdschotel van alle gesprekken. Van de verschillende persbeoordeelingen laten wij er hier eert drietal volgen. De Daily News zegt, dat de uitslag van de verkiezing niet mag worden beschouwd als het oordeel van het volk over ernstige zaken-; hij is veeleer een uitspraak in een tijd van groote beroering over dingen van betrekkelijk weinig belang als: het ophangen van den Duitschen keizer, het opleggen van een oor logsschatting aan Duitschland bij wijze van straf, de verbanning van de Duitschers uit Engeland, enz. Oppervlakkig gezien heeft Lloyd George een volstrekte overwinning be haald, maar in werkelijkheid is ze veeleer een nederlaag omdat ze de series op hei kassen brengt. Lloyd George is voortaan een gevan gene in handen der tories. De Daily Express meent, dat de Engelsche politiek geheel van aard is veranderd. Zij, die zeiden dat wij de partijverhoudingen van voor den oorlog zoudeuf terugkrijgen, nebben zich vergist en zij, die een nieuwen tijd voorspel den, hebben gelijk gekregen. De arbeiders partij heeft minder winst te boeken dan ver wacht was, maar zij heeft de pacifisten over boord gezet. De nieuwe bolsjewistische bewe ging is heelemaal mislukt. De Times zegt, dat het land mannen heeft gekozen, die in den oorlog zonder blaam zijn ebleven. Het blad vraagt zich af. of het loyd George zal gelukken uit het groote aan tal zijner volgelingen een aaneengesloten partij, bezield doen zijn vooruitstrevende denkbeelden, te smeden De Times zegt daar omtrent: wij zouden hoopvoller op dat punt zijn, als George's meerderheid kleiner was en het blad spoort»den eersten minister aan de uiterste moeite te doen onl zich de medewer king van de arbeidspartij te verzekeren, als een werkelijke waarborg tegen reactie. De geheele Fransche pers juicht den ver kiezingsuitslag toe en geeft de grootste vol doening te kennen over de schitterende per soonlijke overwinning van Lloyd George, en de totale nederlaag van de pacifisten. KORTE BERICHTEN. Bij de debatten over de voorloopige twaalfden in de Fransche Kamer kondigde Klotz aan, dat de resultaten der leening reeds meer dan 30 milliard bedraagt. Wilson ontving het eereburgerschap en hield bij g' LI bij die plechtigheid Fransche Kamer van Manchester^ een rede. Pichon heeft in de Fr ankrijks buiienlandsche politiek besproken, in het bijzonder ook die ten opzichte van Rusland. Prins Rapprecht protesteerde bij de voorloopige regeering van Beieren tegen de politieke omwenteling, omdat die zonder de medewerking van het geheele Beiersche volk heeft plaatsgehad. De Duitsche regeering richtte een op roep tot het volk, waarin zij mededeeling doet van haar program en tot medewerking op wekt. In verband met Bissolati's aftreden dreigt een Itpliaansche kabinetscrisis. Cecil heeft over den volkerenbond en de daarmee samenhangende internationale rege ling der koloniale vraagstukken zich uitgela ten. In de Fransche Kamer werden de mili taire voorloopige drie twaalfden met 416 te gen 7 stemmen aangenomen. De Duitsche troepen zouden nog ver scheidene maanden in Litauen blijven, om dit land tegen de bolajewiki te beschermen. De Duitsch-Bohemers hebben in Wee- nen geprotesteerd tegen het optreden der Tsjechen. Prins Friedrich Karl heeft definitief afgezien van de Finsche kroon. Clemenceau heeft zich in de Fransche Kamer verklaard voor territoriale waarbor gen voor Frankrijks veiligheid en voor be houd van de bondgenootschappen. De mijnwerkersstaking in het Ruhrge- bied is geëindigd. Het conflict tusschen Zuid-Slaven en Italianen schijnt tot gewapend optreden te zullen leiden. In Posen is de krijgswet afgekondigd. Franschen en Russen hebben in Odessa gevochten. De Fransche Kamer heeft met 389 te gen 96 stemmen een amendement Renaadel verworpen, strekkende tot het toestaan der voorloopige credieten voor slechts één maand. Definitief is bepaald dat het Brltsche parlement op 21 Februari bijeen zal komen. In Hamborn heeft een botsing tusschen stakende mijnwerkers en den soldatenraad van Munster plaats gehad. Een directeur-generaal van het reliëf werk der geallieerden voor de centralen zal worden benoemd. De Duitsch-Oostenrijkers krijgen voor- loopig 4000 ton tarwe van de gealueerdtn. Hoogstraat O, Telefoon 491, Is ook voor het jaar 1919 VLEESCHVOORZIENING. Bij beschikking van den minister van Land bouw enz. is met ingang 'van 1 Januari 1919 bij diens departement ingesteld een afdeeling „Vleeschvoorziening" welke tot taak zal heb ben voorlichting te geven omtrent de volgen de onderwerpen: a. de distributie van goedkoop vleesch, b. het invriezen van vleesch, c de regeling van overige vleesdivoorzie- ning in den ruimsten ziü, terwijl bij die be schikking is bepaald, dat het Rljkskantoor voor Vee en Paarden wordt geplaatst onder de hoofdleiding der bovenbedoelde afdecling. Dt naam van het Rijkskantocr voor Vleesch en Vetten is in verband met het vorenstaande gewijzigd in „Rijkskantoor voor Vetten" ter wijl de afdeeling „Boter" van het Rijkskan toor voor Vleesch en Vetten als onderdeel is overgebracht naar het Rijkskantoor voor Melk en Kaas. INHOUDING VAN KAARTEN OF BONS De minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat het uitsluiten van het verkrijgen van regeeringsgoederen en het straffen met inhouding van bepaalde kaarten of bons bij gebleken fraude in strijd is met zijn circulaire van 12 November in zake volksvoeding. De minister verzoekt daarom van deze be voegdheid geen gebruik meer te maken. GORT VOOR VEGETARIëRS. De minister wil de vegetariërs een voedings middel geven in de plaats van vleesch en visch en hij meent dat daarvoor het artikel gort het meest in aanmerking komt. In een circulaire aan de gemeentebesturen heeft de minister verzocht te zorgen dat den vegeta riërs 1 ons gort per persoon en per week wordt verstrekt DE LADING VAN DE „TABANAN". Thans heet het weer, dat met het naar Ne derland op weg zijnde mailschip „Tabanan" de volgende lading naar Rotterdam vervoerd wórdt: 300 tons kapok, 600 tons rijst, 50 tons gambir, 55 tons koffie en 10,782 kisten thee. AANVOER UIT AMERIKA. Naar de Tel. verneemt, zullen per stoom schepen „Hollandia", „Almelo" en ,Pen- drecht" uit Amerika worden aangevoerd: 6500 ton geraffineerde katoenpittenolie. Deze hoeveelheid kan medio Januari hier te lande worden verwacht. De olie zal direct door de margarinefabrieken verwerkt kun nen worden. Het stoomschip „Algenib" is uit Nieuw- York te Rotterdam aangekomen met ongeveer 5000 ton meel voor de Nederlandsche regee ring. VOLKSONDERWIJS. Te Breda is de algemeene vergadering van de vereeniging Volksonderwijs gehouden, on der voorzitterschap van den heer C. A. Zei- verder, van Arnhem. Vertegenwoordigd waren vijf en tachtig afdeelingen, met het hoofdbestuur uitbreng ende 226 stemmen. Blijkens het verslag van de financieele com missie hebben de inkomsten over 1918 bedra gen 10,360, de uitgaven ƒ9854. Voor 1919 is de begrooting in ontvangsten en uitgaven geraamd op 12,050. Voor schoolfondsen voor schipperskinde ren werd 100 uitgetrokken. Besloten werd de algemeene vergadering in 1919 te Utrecht te houden. De afdeeling Nieuweschans had een voor stel ingediend, strekkende,bij de regeering en Volksvertegenwoordiging aan te dringen op wijziging in de landoouwarbeidswet in dien zin, dat alle loonarbeid aan kinderen beneden dertien jaar verboden worde, en in verband hiermede op wijziging van de Leerplichtwet in dien zin, dat het landbouwverlof vqpr den tijd. van zes weken komt te vervallen. 's-Gravenzande diende op het voorstel van Nieuweschans een amendement in, om allen land- en tuinbouwarbeid aan nog leerplichti ge kinderen te verbieden. Aldus geamendeerd werd het voorstel aan genomen. Een voorstel-Leiden om de wenschalijkheid Tengevolge van htt gebrek aan uteea- kolen in Nederland kan bet papier voor d© cours ales in de maand januari a s-, m wellicht ©ok in volgende maanden, niet ia voldoende hoeveelheid worden vervaar digd. In overleg met de Regeering is thans be paald, dat op den omvang van de couran ten moet worden bezuinigd, door beper king van den ishond, tijdelijke afschaffing van enkele ratridc&s, verkorting van be richten. Dientengevolge zjja wij ook verplicht vanaf heden voorloopig de prijzen onzer Advert entten te verhoogen tot 22 Ma cent per regel, terwijl de regeJprqs voor con tracten zai worden verhoogd tot 15 ceat per regel DE DIRECTIE. uit te spreken, dat het officieele gedeelte van het orgaan wordt geschreven in de gewone spelling, werd verworpen. Vele afgevaardigden spraken zich uit ten gunste van het voorstel-Brummen, om bij de regeeriag aan te dringen op het algemeen voorschrijven van een vereenvoudigde spel ling, zooals het onder de discussies werd ge wijzigd. De vergadering nam dit voorstel met algemeene stemmen aan Amsterdam diende e emvoorstel in. beoogen- de, er bij de regeering op aan te dringen, dat leerplicht zal worden ingevoerd voor doof stomme, bünde en zwakzinnige kindereu. 's-Gravenhage II had bedenkingen daarte gen. Waar Amsterdam alleen docfatoame, blinde en zwakzinnige kinderen op het oog had, wilde 's-Gravenhage II tevens een lans breken voor de slechthoorende kinderen, die niet met de doofstommen in één rubriek sa mengebracht mogen worden, en voorts voor die kinderen, die door hun lichamelijken toe stand nimmer ter school kunnen gaan. Ten einde de leerplichtwet ook op deze groepen van kinderen van toepassing te doen verkla ren, wilde 's-Gravenhage II het voorstei-Amr sterdam in dien zin geamendeerd, zien. Het slot der uitgebreide discussies was, dat het voorstel van 's-Gravenhage met alge meene stemmen werd aangenomen. Vervolgens werd vastgesteld het reglement tot steun van Volksonderwijs, waarvoor als grondslag-kapitaal een bedrag van 8000 aanwezig blijft REDDERS GEHULDIGD. De heer C. van den Heuvel, schipper van de reddingsboot te Cadzand, en de overige le den der bemanning van die boot, hebben me dailles en getuigschriften ontvangen voor de redding van een Engelschen vlieger, die op 16 Augustus j.l. in het mijnenveld van de Wielingen moest dalen. In de onbewoonde villa „Scheybeek" te Beverwijk van den heer I. K. van Aalst zijn oude porseleinen vazen gestolen en drie schil derijen, die met geweld van den wand zijn losgerukt en daarop uit de lijst zijn genomen. Twee gemaskérde kerels zijn de boerde* rij van J. de Vries te Steggerda (Fr.) binnen gedrongen. Zij hebben het echtpaar overmand en ongeveer 1000 gestolen. VERMOEDEN VAN SPIONNAGE. Men meldt uit Amsterdam, in verband met de aanhouding van 3 rijkstelegrafisten van 't telegraafkantoor aldaar, dat de centrale re cherche te Utrecht reeds geruimen tijd op de hoogte was van het spionnagegeval. Het was haar gebleken dat copieën van te legrammen, welke gewisseld werden tusschen de gezantschappen der ententemogendheden en hun regeenngen, geleverd werden aan het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage. Een koerier, die de copieën medenam, werd in den Haag gearresteerd. Door de inlichtingen, welke hij verschafte, slaagde de recherche er in drie telegrafisten aan te houden en in ver zekerde bewaring te stellen. Alle drie telegrafisten zijn jongemannen van even boven de 20 jaar. Uit het ingesteld onderzoek is thans reeds gebleken dat de be dragen, welke de ambtenaren ontvingen, ia de duizenden liepen. De recherche is nog met een uitgebreid onderzoek bezig. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. In de Zaterdag voortgezette vergadering werd een tusschenvoorstel om het salaris van den voorzitter, den h^er Ossendorp, op 1000 in plaats van 2500 vast te stellen met groote meerderheid verworpen. Op voorstel van de afd. Arnhem werd het Hoofdbestuur opgedragen krachtig propa ganda te maken voor schoolbaden. Op voorstel van de afd. Delft werd beslo ten, dat de Bond in samenwerking met de an dere organisaties zal ageeren voor een bepa ling gericht tegen opkoöpers, waarbij het op- ALIHAARSCII COURANT mmmSmmmmmmmmnVSiv n ililPïi H fciïin I I lil l

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1