3NT ©derland, De voornaamste gebeurtenissen in het bin nenland waren de volgende: 4 Jan. Op de nieuwe Staatsleening van 500 millioen is ingeschreven voor ongeveer 625 millioen. 12 Jan. De Ned. regeering protesteert te- den de Portugeesche tegen het vasthouden te St. Vincent van het met graan geladen s.v Kennenierlaud. 13 Jan. Het Ned. s.s. Caledonia op een mijn geloopen, niet gezonken. 15 Jan. Ned. ss. Atlas nabij de Canari- sdie eilanden door een Duitschen onderzeeër g. orpilleerd. Ned s.s. WestpotJer in de Noordzee ge zonken, 6 man omgekomen. Minister Cori.v. d. Linden wijzigt zijn ont werp tot verhooging der onderwijztrsjaar- v.eoden. Meerdere kosten ongeveer 1 mil lioen. 16 jan. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp betreffende den Waterweg' van Dordrecht naar zee aangenomen 19 Jan. Overstroomingen van de Maas in Limburg. Ook de andere rivlereh traden bui ten hunne oevers. Overigens in verschillende ieelen des lands hodg water. Alom veel schade aangericht. 22 lan. In afwachting eener nadere over- e. ikoiust verleent Amerika toestemming tot liet vertrek van eenige aldaar iiggeude sche pen 25 lan. De „Kennemerland" door'de Por tugeesche regeering .vrijgelaten. De'lading (uiais) moest te St Vincent gelost worden. 29 Jan Het s.s. Tolmina, van Rotterdam op weg om kolen te halen uit Engeland, nabij dc Engelsche kust getorpilleérd. Zeven man vermist, één verdronken. 31 Jan. Stoomschip Merwede, op weg naar Engeland om kolen te halen, onderweg gezonken. Opvarenden gered. De vischsmak Antonius Sch. 234 gezon ken na aanvaring met een Engelschen torpe dojager. Bemanning te Harwich geiaud. 2 Febr. De regeering verbiedt het uitva ren van schepen. 2 en 3 Febr. Congres S. D. A. P. te Arnhem. 4 Febr. Aan de door het N. A S. gepro clameerde algemeene staking te Amsterdam nemen slechts weinigen deel. Alles in de stad bleef rustig. In verschillende andere steden hadden eveneens stakingen plaats, hier en daar, o.a. te Groningen, gepaard met onge regeldheden. De familie te Arnhem ontvangt bericht, dat de bekende musicus Daniël de Lange te Point Lama (Caliiornië) is overleden. 6 Febr. Bommen op Terneuzen geworpen. Geen schade. 8 Febr. De stremming in de doorzending van handelstelegrammen (zand- en griut- kwestie) door Lügeland opgeheven. 12 Febr. In verschillende steden meetings inzake voedselvoorziening. 15 Febr. Bij Westkapelle een loodsboot en visschersschip op een mijn geloopen. Negen .u rn omgekomen, eenige anderen gewond. 16 Febr. Te Hoek bij Terneuzen zes'bom men uit een vreemd vliegtuig geworpen, zon- der schade aan te richten. 17 Febr. Joodsche congres-demonstratie te Amsterdam. 18 Febr. Bij Sluis bommen geworpen. Geen schade. 25 Febr. Opening tweede jaarbeurs te Utrecht. 27 Febr.' De logger Sch. 134 op een mijn geloopen en gezonken. Bemanning omgeko men. I Mrt. De logger K. W. Holland 5 op een mijn geloopen en gezonken, waarbij één der opvarenden omkwam. 5 Mrt. Stoomschip Heen vliet getorpe deerd. De helft der opvarenden vermist. 7 Mrt. De Duitsche regeering geeft scha devergoeding voor het schip Rijndijk, door een onderzeeër aangevalleh. Het schip was geladen voor het reliefcomité. 9 Mrt. Landbouwhoogeschool te Wage- ningen geopend (vroegere rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool). II Mrt. Aanbesteding vliegtuigenloodsen en montagewerkplaatsen te den Helder. Laagste inschrijver A. C. v. d. Giesen te Utrecht voor 454.250. 15 Mrt. De huurcommissiewet door de tweede Kamer aangenomen. 16 Mrt. Rijksveeartsenijschool te Utrecht hervormd in een Veeartsenijkundige hooge- school. 17 Mrt. 50-jarig bestaan Ned. Gymnas tiek verbond. 18 Mrt. Nederland neemt het Engelsche ultimatum inzake een millioen ton scheeps- ruimte aan, waarbij het eenige voorwaarden stelt. 20 Mrt. De Tweede Kamer neemt een wetsontwerp aan, waarbij herkeuring wordt voorgeschreven voor -personen beneden 25 jaar, die reeds zijn afgekeurd voor de militie. Besloten wordt tot vervroegde oproeping der lichting 1919. 21 Mrt. Amerika legt beslag op de in de havens aldaar liggende Nederlandsche sche- pen. Pe Tweede Kamer keurt het wetsvoorstel tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee goed. 22 Mrt. Minister Cort v. d. Linden pro testeert in de Tweede Kamer tegen Amcrika's optreden tegen onze vloot De voorzitter, de heer Lock, sluit zich hierbij aan en verklaart, dat de regeering verzekerd kan zijn van den steun der Kamer en het geheele volk. In de Eerste Kamer protesteert minister Loudon tegen den Amerikaanschen maatre gel. Verschillende leden sluiten zich daarbij aun. 22 Mrt. Zeillogger IJM. 250 bij Doggers- bank op een mijn geloopen en gezonken. Vier opvarenden omgekomen. 23 Mrt. In de Tweede Kamer een motie- Otto ter afkeuring van het beleid van minis ter Posthuma verworpen met 42 tegen 16 stempien (vóór de socialisten en de heeren van liamei, Otto en Bichon.) 26 Mrt. De Middelb. Crt. publiceert een b. richt, waaruit blijkt, dat Engeland een ver ankerde mijn had gelegd even buiten het Oostgat, waardoor op 15 Febr. een bewa- i kihgsvaartuig verging. Een \gfci schdistributieregeling gepubli ceerd, waarbij per persoon en per week 2 ons rundvleesch wordt toegezegd. 29 Mrt. Broodrantsoen verminderd tot 200 gram per persoon en per dag. De regeering besluit geen schepen naar Amerika te zenden om koren te halen, uit vrees dat ook deze zullen worden in beslag genomen. 28 Mrt. De Britsche regeering requireert zes te Gibraltar liggende Nederlandsche schepen. 29 Mrt. Ned. torpedoboot G 11 in het Stortemelk binnen territoriale wateren op een mijn van onbekenden oorsprong geloopen en gedeeltelijk vernield. Eén man vermist. 2 April. Overleden mr. W. H. de Beau fort, lid van de lweede Kamer, 73 jaar oud De Ned. gezant te Washington protesteert in opdracht onzer regeering tegen het in be slag nemen onzer handelsschepen door Ame rika. 3 April. Honderdjarig bestaan van het wapen der kon. Maréchaussee. In verschillende steden, o.a. te Amsterdam Deventer en Maastricht, relletjes in verband met de levensmiddelenvoorziening. Op 4 April, toen de koningin een bezoek aan Am sterdam bracht, herhaalden zich de manifes taties en werd er, toen H. M. de centrale keu ken verliet, om brood geroepen. De koningin werd uitgejouwd. 4 April. Reeds sedert eenige dagen heb ben in tal van plaatsen relletjes en betoogin gen plaats tegen den levensmiddelennood In llaariv. werd daarbij één burger gedood door soldaten, nadat ae menigte een aanval met steenen op de gewapende macht had ge daan. In den Haag werden 40 k 50 personen gewond door schoten, sabelhouwen en steen worpen. 8 April. Overladen J. P. Havelaar, oud minister van Waterstaat, Handel en Nijver beid en oud-lid van de Eerste Kamer. 11 April.. Ned. schoener Catharina bij de Noorsche kust getorpedeerd. 12 April. Hernieuwde relletjes in tal van plaatsen. In den Haag 2 personen gedood, 14 gewond. 15 April. Stoomschip Leonora getorpe deerd. 18 April. In de Tweede Kamer stemming over twee door den heer Sannes gestelde mo ties, waarvan de eerste 't afkeurde dat de re geering onverwacht het broodrantsoen had verminderd, zonder te zorgen voor beschik baarstelling van aanvullend voedsel en de tweede vroeg om voorloopige opheffing van de inkrimping van het broodrantsoen, met gebruikmaking der militaire voorraden eo -voorts uitsprak, dat, wanneer de geldigheids duur van de broodkaart van 11 dagen niet ten volle kop worden gehandhaafd, eerst in .krimping mag plaat3 hebben, wanneer ter zelfder tijd aanvullend voedsel beschikbaar wordt gesteld en dat beslag moet worden ge legd op de voorraden bij de landbouwers, handelaren en particulieren. De eerste motie werd verworpen met 59 te gen 18 stemmen. Vóór de sociaal-democraten en de heeren Otto, van Hamel, van Beu steijn en Bichon. De tweede motie werd verworpen met 52 tegen 25 stemmen. Vóór de sociaal-democra ten, vrijzinnig-democraten en de heeren Mu ral t, Otto en van Hamel. 4000 losse werklieden aan de artillerie-in richtingen aan de Hembrug leggen den ar beid neer, eisch 8 urendag en betere levens middelenvi orz.ening. De inrichtingen wor den gesloten. Den 14 Mei werden zè her opend. Ongeveer 1000 werklieden hervatten het werk. 19 April. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in paent met 23 tegen 8 stemmen aan; genomen. 27 April. Broodkaarten van een week in gevoerd ter voorkoming van het zonder brood geraken van verschillende menschen. 24 April. Motorboot Meeuw door Duit sche duikboot tot zinken gebracht. De minister deelt in de Eerste Kamer me de, dat de toestand tusschen Nederland en Duitschland ernstig is tengevolge van de zand- en grintkwestie. Den 26 April werd dergelijke mededeeliug in de Tweede Kamer gedaan. Er worden geen nieuwe verloven voor mi litairen verleend. 27 April. Op geruchten van gespannen toestand tusschen Nederland en Duitschland loopt bijna het geheele kamp voor Duitsche geinterneerden te Wapenveld bij Hattem leeg. Op een zestal na worden alle gevluch- ten nog weer teruggebracht. 1 Mei. Voorstel tot oprichting gemeente lijke wasscherij te Haarlem verworpen. Al leen. soc.-dem. en vrijz.-dem. waren er voor. 2 Mei. Verschillende militaire maatrege len, genomen in verband *met de spanning tusschen Nederland en Duitschland, opge heven. De mijnenvisscher Naerebout bij Terschel ling op een mijn geloopen. Vijf opvarenden gedood; 5 anderen verpiist. 3 Mei. Twee Duitsche watervliegtuigen in de Wielingen neergekomen. 16 Mei. In de Tweede Kamer aangeno men de motie-Terlaan om dit jaar geen Tand- weeroefeningen te houden. 14 Mei. Wetsontwerpen tot verleening van ouderdomsrente en ter voorziening in den woningnood door de Tweede Kamer aange nomen. 6 Juni. Hospitaalschip Koningin Regen tes gezonken, op een mijn geloopen of getor pedëerd. Zes man omgekomen, 8 niet ernstig gewond. 8 Aug beslist de Raad voor de scheep vaart dat een torpedo van onbekende natio naliteit de oorzaak van den ondergang van het schip is. 9 Juni. De IJmuider zeillogger Helene is in den grond geboord. Van de negen opva renden zijn drie gedood. 12 Juni. Te den Haag onthulling van een standbeeld voor Joan de Witt. Bom geworpen op Sluis; geen persoonlijke ongelukken. Duitsche tweedekker geland te Schoondijke 13 Juni. Het wetsontwerp op de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee door de Eerste Kamer aangenomen. 14 Juni. De min. v. binnenl. zaken deelt aan het gemeentebestuur van Haarlem mede, dat alle vreemdelingen, nè 1 Mei aldaar ge komen, de gemeente moeten verlaten. 14 juni. De Engelsche regeering verklaart zich bereid vergoeding te geven voor de schade, ontstaan door het vergaan van een loodsboot en eer?, vfsscfiiersschlp op een En gelsche mijn bij Westkapelle op 15 Febr. 15 Juni. Nabij Ameland de schoener Vier Gebroeders op een mijn geloopen. Het schip bleef drijven. 17 Juni Fransche vliegmachine gedaald te Vlissingen. y 20 Juni. Stoomschip Kieldrecht op een mijn geloopen. Stoomschip Alcor verongelukt. Gerucht aai stoomschip Lombok op een mijn is geloopen Al deze schepen waren van de Nqd. han delsvloot gerequireerd. 22 Juni. Bom geworpen bij Heille onder Sluis. Een- koe gedood. Borstbeeld voor mr. Tydeman Jr. te Titl onthuld. 23 Juni. Katwijker loggers brengen te IJmuiden bericht, dat twee visschersschepeii op een mijn zijn geloopen en in de lucht sprongen. Van de opvarenden niemand ge red. Het vertrek van het convooi naar Ned.-In- dië voor onbepaalden tijd uitgesteld. De op varenden van de Hertog Hendrik voor onbe paalden tijd van boord gegaan. 24 Juni. Het ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat bet gebleken is, Jat de torpedoboot G 11 en de mijnenvis scher Frans Naerebout, die nabij Terschel ling in onze territoriale wateren zonken, op Engelsche mijnen zijn geloopen. De Ned. ge zant te Londen zou tegen het leggen dier mijnen ernstig protesteeren. Twee Nederlardsche loggers op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen. Niemand gered.. 25 Juni Het eerste schip met graan, de Java, uit Amerika te IJmuiden aangekomen 27 Juni. Een Nederlandsche vrachtlogger in de lucht gevlogen, waarbij de opvarenden omkwamen. 4 Juli. Het ministerie dient een ontslag aanvrage in, omdat het méént, dat door de aigemecne verkiezingen het tijdvak voor het optreden van een extra-parlementair kabinet is afgesloten. De koningin neemt het ontslag in overweging en verzoekt de ministers de löopende zaken af te handelen. 3 Juli. Algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer. Uitslag: gekozen 30 kath., -13 a. r., 7 chr. hist., 22 S. D. A. P., Lib Unie, 5 Vrijz.-dem., 4 Vrij-lib., 1 Neutrale partij, 1 chr. soc. partij, 1 chr. dem., 3 Econ. bond, 1 Bond van chr. soc., 1 W'eermachts- bond, 2 S. D. P.. 1 S, P., 1 Plattelanders- bond. 1 Middenstandspartij. 5 Juli Het convooi naar Indië vertrok ken. 8 Juli. De Hollandia met graan uit Ame rika ie IJmuiden binnengekomen, na 10 maanden weg te zijn geweest. 9 Juli Ned. kottjalk Frederika in orand geschoten door een Duitschen onderzeeër. Opvai enden behouden te Scheveningen bin nengebracht. 10 Juli. Het stoomschip Rhea, dat inder tijd door Engeland gerequireerd werd, k ge zonken. 13 Juli. Mgr. Nolens, kamerlid, krijgt opdracht tot kabinetsformatie. 10 Juli. Nederlandsche koftjalk door een Duitsche duikboot in bread geschoten 15 Juli De heer A. Voorbrood, secr. bond v. Staatspensionneering, te Arnhem overleden- Een nieuwe ziekte, de Spaanscbe griep, al dus genoemd omdat zij vanuit Spanje over verschillende landen verspreid werd, treedt t ok in ons land op in verschillende plaatsen. Enkele lijders stierven, de meeste genezen na een paar dagen. 16 Juli. De N. Amsterdam komt met graan uit Amerika te Rotterdam binnen. 18 Juli. Ned. Landhuishoudkundig con gres te Veendam. 19 Juli De ouderdomswet door de Eerste Kamer verworpen. 20 Juli. Het stoomschip Statendam, des tijds gerequireerd door Engeland en sinds hen varende voor Engelsche rekening en ri sico. onder den naam Justitia, door ae Duit schers getorpedeerd 25 Juli. Het ontwerp van opcenten op de verdedig'ngsbelasting\door de Eerste Kamer verworpen. Aangenomen de Scheurwet en de wijziging der vermogensbelasting. 28 Juli. IJmuider logger Ena door een mijnontploffing verongelukt. Alleen de schip per werd gered. 29 Juli. Logger SCH. 165 door een mijn- ontploffing in de lucht gevlogen, 5 man om gekomen. 31 Juli. Te den Haag overleden de heer mr. W. van der Kaay, oud-minister van justi tie. 3 Aug. Spoorwegongeluk bij het station Vork; twee dooden en eenige zwaar gewon den, van wie den volgenden dag nog één stierf. Men neemt aan, dat de logger VL 54 Mars is verongelukt, 5 man omgekomen. Het Ned. stoomschip Zwantze Cornells, op weg van Brevig naar Hartlepool, door een Duitschen onderzeeër in brand gestoken. Op varenden gered. 2 Aug. De Ned. zeilschepen Flevo en Remke getorpedeerd. Opvarenden gered. 4 Aug. De bekende caricaturist Albert Hahn overleden. 8 Aug. Rotterdamsche gaffelschoener Horizon op een mijn geloopen. Volk gered. Schip bleef drijven op de houtlading. Een kustvisschersschip uit Katwijk gezon ken. De drie opvarenden verdronken. Van heden af worden geen vreemde vacan- tie-kinderen meer in ons land toegelaten. 8 Aug. De Merak, een van de door Ame rika gerequireerde Ned. stoomschepen, ge torpedeerd. 9 Aug. De Zijldijk met meel uit Amerika aangekomen. 11 Aug. Gevecht bij Ameland tusschen Duitsche vliegtuigen en Engelsche torpedo jagers. 12 Aug. Op Texel stukken gevonden van H. D. 353, van welk \isschers* aartuig men thaus aanneemt, dat het met man en muis is vergaan. De driemastschoener Horizon bij Terschei ling op een mijn geloopen en erg gehavend te Harlingen binnengebracht 21 Aug. Te Dordrecht standbeeld ont huld voor Joan en Cornelis de Witt. De heer Nolens bedankt voor de opdracht tot kabinetsformatie. De heer de Savornin Lobman, die daarna verzocht werd, bedankt met het oog op z$n hoogen leeitijd. 22 Aug. De heer H. Colijn, wien daarop de opdracht werd verleend, verzocht die op- draent niet te behoeven te aanvaarden. Te Terschelling ss binnengebracht een Duitsch gewapend patrouillevaartuig, dat zich binnen de territoriale wateren bevond. 23 Aug. Bij Terschelling de visschera- boot Urk 119 op een mijn geloonen en ge zonken. De drie opvarenuen verdronken. 24 Aug. Zeven Nederlandsche visschers- schepen door een Duitsche duikuoot in ueu grond geboord. Opvarenden gered. 26 Aug. De muziek- en tooneelrescensent van het N. v. d. D., de heer J. H. Róssing, in den ouderdom van 71 jaar te Haarlem overleden. 27 Aug. Door een Engelschen vlieeer bommen geworpen naar het Ned. bewakings vaartuig in de Wielingen. 2 Sept. De heer Vaz Dias, mede-directeur van het Ned. Correspondentiebureau voor Dagbladen, overleden, ruim 64 jaar oud. 4 Sept. De heer L. C. Chuller tot Peur- sem, oud-predikant bij de herv. gera. te Alk maar, te Apeldoorn overleden in den ouder dom van 71 jaar. 9 Sept. Een nieuw (rechts) ministerie op getreden, waarvan premier is de heer Ruys de Beerenbrouck, commissaris der koningin in Limburg. Het kabinet-Cort van der Linden eervol ontslagen met dank voor de vele bewezen diensten. De heeren Heemskerk, de Visser en Idenburg, benoemd tot ministers, bedanken ais kamerlid, en worden opgevolgd door de heeren J. F. Heemskerk, J. Schouten en J. A. Bakker. Zeilschip Ebenhaezer op een mijn geloopen en gezonken. Bemanning te Scheveningen geland. 11 en 12 Sept. Congres voor den Midden stand te Haarlem. 13 Sept. Ernstige spoorwegramp bij Weesp; 40 dooden, 80 gewonden. 14 Sept. Zitting Staten-Generaal door den minister van binnenlandsche zaken ge sloten in een vereenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Te 's-Oravenhage een monument ont huid voor den in Albanië gesneuvelden- ma joor Thomson. .16 Sept. De zeillogger SCH, 106 Peteo- nella op een mijn geloopen en gezonken, slechts twee opvaraadffli gmd Ook de k®- ger IJ M 271 jean Paul is verongelukt doe een mijnontploiling. Alle dertien opvarenden omgekomen. 16 Sept. De heer J. A. Laan, lid der Ferste Kamer, op 70-jarigen leeftijd te Bloe .dw-idaal overleden. 17 Sept. De koningin heeft heden de ge wone zitting der bta'ten-Geinieraai geopenu met ees« I roenred®. 18 Sept. Relletjes inzake voedselvoorzie ning te Amsterdam, Rotterdam, Bergen op Zoom, den Haag Te Amsterdam werden zes personen gewond, w. o. 2 ernstig, door de ititie bij pogingen om de menigte uiteen te drijven met vuurwapen^ sabels en gummi stokken. 21 Sept. De regeering is overgegaan tof rantsoeneering van schoenen en reparaties. I r kunnen d s thans p het ©ogenoiik geeu schoenen meer worden gekocht. 26 Sept. Twee nieuwe mmisierieele depai tementen ingesteld: voor onderwijs, kunsten en wetenschappen en voor arbeid. 2 Oct. Overleden de bekende letterkundi ge mr. J. N. van Hall, oud-secretaris van de Gids-redacüe. 18 Oct De heer J. T. Cremer benoemd tot gezant in de Vereenigde Staten. Gedurende een paar weken reeds heerscht een ziekte, de Spaansche griep, in heel het land, in veel erger mate dan" m Aug. Eeu groot aantal personen gestorven. De ziek e gaat veelal vergezeld van longontsteking en werd daarom in Duitschland longenpest ge noemd. In tal van plaatsen werden de scholen gesloten daar een groot deel der leerlingen ziek was. 20 Oct. Tengevolge van de ontruiming van Frankrijk en België door Duitschland, komen de eerste vluchtelingen, ongeveer 500, bij lttervoort in ons land. 26 Oct. Ernatige muiterij in het leger kamp Harskamp, tengevolge van het intrek ken der verloven en de verminderde voedsel rantsoenen. Verschillende barakken afge brand. Geen dooden, hoewel herhaaldelijk geschoten werd.' Een luitenant en een kapi tein'met steenworpen gewond. In de infanieriekazerne te Amersfoort eveneens muiterij en bestorming van de keu ken. Sergeant-majoor Wegeling ernstig mis handeld S a In Utrecht ontstopd den 29 Oct. gisting onder de militairen. 31 Oct. Uit den Haag en Harderwijk ko men berichten over ontevredenheid van mili tairen. In geen van beide plaatsen kwam het tot ernstige dingen. 31 Oct De koningin brengt een bezoek aan verschillende plaatsen in het zuiden, waar vluchtelingen zijn ondergebracht. Ook prins Hendrik bezocht eenige plaatsen in N„- Brabant en Limburg. 1 Nov. Vliegongeluk bij Soesterberg; 4 slachtoffers. 2 Nov. De heer A. W. Steil wagen, be kend letterkundige, te Apeldoorn overleden Door aanvaring door het Duitsche schip Kandenfels werd de spoorbrug over de Ko ningshaven te Rotterdam vernield, zoodaiZhet spoorwegverkeer met het zuiden en oosten des lands zeer vertraagd werd. Den 11 Nov werd het verkeer over de brug hersteld. Uitingen van ontevredenheid van soldaten ook te Geertruidenberg en Zaltbommel. In de legerplaats bij Oldenbroek een ka non gesprongen. Eén soldaat gedood. 6 Nov. Generaal Snijders treedt al als opperbevelhebber. 10 Nov. Wilhelm II, die afstand deed van de Duitsche kroon, komt met een gevolg van 51 personen te Eijsden in ons land. Hij ver trok naar Amerongen, het gevolg werd geïn terneerd. Gedeeltelijke demobilisatie van het leger gelast. 11 Nov. Het broodrantsoen, tengevolge het heerschen van Spaansche griep en an dere ziekten reeds verhoogd tot 280 gram per dag, opnieuw verhoogd tot 311 gram, door gunstige vooruitzichten op aanvoer van over zee (ingang 5 Dec.). 12 Nor. De gewezen OultseSe kroonpriïss bij Maastricht over de grens gekomen. Uitvaarverbod voor sioomvissciietsvaartui- gen opgeheven. 13,Nov. Betoogiagen te Amsterdam, i dooden en seaige gewonden. Groote beweging onder alle arbeidersgroe pen m Nederland. Alle partijen stellen eisch en aan de regeering. Gevaar voor revo lutie in net land, oox in verband met een re de, door den heer lroelsfcra gehouden en net optreden van revolutionnairen, onder leiding van den heer Wijnkoop c.s. Verscmuende groepen burge's en politieke partijen verklaren zich te^en revolutie en voor steun aan de regeering, om daarmee de voedselvoorziening van ons land niet in ge vaar te brengen. 14 Nov. De heer Troelstra verklaart in de Tweede Kamer dat hij geen geweld wil. 13 Nov. Vrijwillige landstorm opgeroe pen echter niet in verhand met de omstandig heden, maar alleen om een maatregel van inwendigen aard (appèl). 14 Nov. Met het oog op den nood der tij den heett de minister van binnenlandsche za ken aan de kerkgenootschappen in overwe ging gegeven op 28 November een biddag ©f bidstond te doen houden. 13 Nov. Om op alles voorbereid te zijn, worden militaire wachtposten geplaatst voor openbare gebouwen en instellingen m dm Haag. Ook uit andere groote steden worden soortgelijke maatregelen gemeld. De regeering vaardigt een proclamatie uit, waarin het volk tot kalmte wordt aange maand. In verschillende plaatsen worden burger wachten opgericht om zoo noodig op te tre den om de orde te bewaren. 15 Nov. In de Tweede Kamer ontkent de heer Troelstra met geweld te hebben ge dreigd. 17 Nov. Op verschillende plaatsen wor den betoogingen gehouden tegen een moge lijk revolutie. Te Amsterdam 20.000, te den Haag 40.000 deelnemers. De koningin, de prins en de koningin-moeder in de kerk te den Haag gehuldigd en bij het paleis 18 Nov. Bijzonder groote manifestatie op het Malieveld te den Haag, waar het verge lijk gezin gehuldigd werd. Militairen spanden de paarden v©or dm wagen weg en trokken zelve het rytüig bet veld over. 17 en 18 Nov. Coagres der S D. A P. •ie 'Sctterdam in verband met d® revel- rion- naire woelingen. Resolutie tegen de rewlutie aangenomen. Troelstra erkende zich m zijne rede te Rotterdam en 'm de 1 weecfe kamer vetrgpst te hebben De S. D. P houdt em congres te Leiden, waarbij de heer Wijnkoop erkent daï ds' re volutie thans onmogelijk is. 16 Nov De commandant van hst veldle ger, luit.-generaal van Jerwisga, vra"«£t pm- rioen 20 Nov. De geldigheidsduur der vrtbon met één dag verkort. Lie verschillende melan ge- en margarinesoorten worden verbeterd. De distributie van benzine hervat. De koningin vaardigt een proclamatie uit waarbij zij dank betuigt aan leger ©s vloo» voor het bewaren der onafhankelijkheid en aan het volk in 't algemeen voor de houding aangenomen tegenover de beroering©!?. der vorige week. i De Duitsche ex-kroonprins ter interneering naar Oosterland op Wieringen overgebracht. 21 Nov. De Tweede Kamer keurde een leening-ontwerp van 350 miluoen goed. 22 Nov. Spontane huldiging vacs dé ko ningin te Haarlem. 23 Nov. Idem te Amsterdam. Op verschillende plaatsen in den lande werden deze dagen grootsche betoogingen gehouden ter betuiging van hulde en douw aan koningin en regeering. 27 Nov. De koningin, de prins en prinses te Rotterdam gehuldigd 28 Nov. In bijna alle kerken in Nederland een bede- en dankstond gehouden voor het buiten den oorlog blijven van ons land. In vele nlaatsen hadden dien dag grootsche huldebetoogingen voor koningin en regeering plaats. 28 Nov. De ex-keizerin van Duitschland' te Maarn aangekomen en doorgereisd naar Amerongen, waar de ex-keizer nog vertoeft. 30 Nov. Huldiging van de koningin te Utrecht en des nam te 's-Hertogenbosch. 8 Dec. Het verbod van theeschenken voor café'9 enz. opgeheven. lö Dec. Groote bewegingvin Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen over plannen in Bel gië tot annexatie van die gedeelten van Ne derland. Huiszoeking bij het Kamerlid van Groenendael, naar aanleiding van een ge zegde, dat Zuidhmburg bij België mort wor den gevoegd. 14 Dec Oud-kamerlid W. J. E. H. M. de Jong overleden, 46 jaar oud. 15 Dec. De Belgische regeering richt een officiëele nota aan de Nederlandsche over het doortrekken van Duitsche troepen door Limburg. 16 Dec. Antwoord der Nederlandsche re geering daarop. De heeren r. E. Posthuma, oud-minister, en P. van Hoek. dir.-generaal van den land bouw, bevordera tot eere-doctoren in de land bouwkunde. Verschillende groepen geinterneerden en Belgische vluchtelingen betuigen hun dank aan het Nederlandsche volk en zijne regee ring voor de hier te lande ondervonden goede behandeling en steun. 17 Dec. De spoorbrug over de Konings haven te Rotterdam, die vernield was door het Duitsche schip Kandenfels, weer hersteld. 17 Dec. In de vergadering van de Eerste Kamer hebben de heeren Micniels van Kesse- uich en Fokker geprotesteerd tegen de an nexatie-bedreiging van Limburg en Zeeuwsch Vlaanderen. 18 Dec. Leening-ontwerp voor 350 milli oen gulden door de Eerste Kamer aaneen y men. 21 en 22 Dec. Alg. vergadering Vrijz. dem. Bond te den Haag. Te Utrecht idem van de nBond' van Vrije Liberalen. 22 Dec. Te Amsterdam congres van den Bond van vrijz.-dem. gemeenteraadsleden. 21 Dec. Staatscommissie ingesteld ter verkrijging van een partieele grondwetsher ziening. Rijksbureau voor manufacturen opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 8