e E Wij zullen voor ditmaal, waar het de ge beurtenissen in het 'buitenland betreft, van de gewoonte afwijken om alle data van 1916 met het daarop voorgevallene te noemen. In de oorlogsjaren is er iederen dag wat voorgevallen, nu eens belangrijk dan weer van minder be'teekenis. Wij volgden dagelijks in onze oorlogsover zichten den loop der gebeurtenissen en be grijpen dat het, vooral nu de oorlog ten ein de is, onze lezers vrij onverschillig is te ver nemen of Lloyd George dan wel Clemenceau op een bepaalden datum heeft gesproken. De oorlog is geëindigd en het heeft geen doel meer alle gebeurtenissen die hem in 1918 tot een definitief einde brachten, hier van itum tot datum weer te releveeren. belangstelling voor buitenlandsche ge beurtenissen richt zich momenteel meer op de naaste toekomst dan op het verleden Wij zullen dit verleden, voor zoover het de gebeurtenissen in 1918 betreft, dan ook slechts in groote trekken nagaan en laten daarbij zoo veel mogelijk, om niet te veel van het geduld onzer lezers en onze plaatsruimte te vergen, onvermeld, wat niet direct tot het verloop en de beëindiging van den grooten volkerenoorlog heeft bijgedragen In het begm van dit jaar werd *de aan dacht van geheel Europa doo'r de onderhan delingen te Brest Litowsk getrokken. Duitsch* land had daar de troeven in handen, maar de Russische onderhandelaars, voornamelijk Trotzki, hielden de Duitschers aan den praat, totdat men van Duitsche zijde met grooter gezag optrad en Rusland ten slotte tot een voor dit rijk vernederende vrede werd ge dwongen. Von Kiihlmann, die de vredesbesprekingen en de beraadslagingen over^de rechten der Ockraincrs, Polen, f innen en'andere groepen leidde, heelt voor het te Brest Litowsk be haalde resultaat geruimen tijd de waardee ring der Duitsche machthebbers genoten. In Rusland was het ontbindingsproces niet meer te stuiten en te Brest Litowsk verklaarde Trötzki reeds in de algeheele afscheiding der en beletsel handelingen te zien. )ekraine geen beletsel voor de vredesonder- Dé Russische Raad van Volkscommissaris sen nam meer en meer maatregelen, welke er op wezen dat Rusland alle banden met het oude had verbroken. Als een der in het bui tenland meest sensaticwekkende besluiten noemen wij het indienen van een decreet bij de sovjets om alle buitenlandsche lecningen zonder uitzondering te annuleeren. benevens het in beslag nemen van de kapitalen der particuliere Danken. Weinige dagen later verbrak de ti I'etTograd de betrekkingen met en de Raden der Oekraine en steunde zij de Finsche revolutionnairen. Tusschen de Oekraine en de Centralen kwam het reeds spoedig tot een gunstige verstandhouding, waartoe de hoop, dat dit vruchtbare land Duitschland en Oostenrijk het noodige graan zou kunnen leveren niet weinig heeft bijge dragen. Oekraine kreeg een bezettingsleger om het tegen jdken ongewenschten overval te beveiligen. Verschillende deelen van het oude Rusland kregen Duitsche bezettingstroepen Roemenie was intu&schen duchtig in de knei gekomen, het stond door zijn naaste bu ren verlaten, eenzaam in het strijdperk en werd gedwongen zich aan vernederende vre desvoorwaarden te onderwerpen. Von Kiihl mann, die de Duitsche belangen te Brest Li towsk zdo krachtig verdedigd had, werd haar Boekarest gezonden en na het sluiten van een wapenstilstand en een voorloopigen vrede kwam spoedig de vrede van Boekarest tot stand en werd het besluit tot demobilisatie van het leger genomen. Tusschen Rusland en de Oekraine bleef nog geruimen tijd een gespannen toestand bestaan. De Entente bereidde zich inmiddels tot een krachtige bestrijding der Duitsche troepen op het W. front voor, en president Wilson, van de uiteindelijke overwinning der geallieerden overtuigd, ontwierp een vredesprogram dat bij alle geassocieerden groote instemming vond. In Engeland werd de wet op de leger- sterkte aangenomen en vond daar onverdeel de instemming, terwijl ook in den Ameri- kaanschen senaat een wetsontwerp tot uit breiding van den dienstplicht werd ingesteld. De Engelschen breidden hun front tot ten Zuiden van St. Quentin uit en de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad der geallieer den te Versailles had plaats. Niet het minst droeg tot het besluit tot krachtige voortzet ting van den oorlog de mededeeling van den Amerikaanschen oorlogsminister Baker bij, dat Amerika in het begin van 't jaar 500000. Amerikaansche soldaten naar Frankrijk zou. zenden. De Pruisische conservatieven achttal hun positie innjiddels ongeschokt en toonden dat door zich hardnekkig tegen de regeerings- voorstelien inzake het gelijke kiesrecht te ver- zetten. Verscheidene malen werden de regee- ringsvoorstellen verworpen en ook een bemid delingspoging kon in de oogen der ionkers geen genade vinden. Eerst later, onder den indruk van de gebeurtenissen op het slagveld zou het directe geheime en algemeene kies recht in Pruisen tot werkelijkheid worden. Redevoeringen in den Duitschen .Rijksdag be wezen. dat Duitschland aan de uiteindelijke overwinning geen oogenblik twijfelt. De ge denkschriften van prins Lichnowsky hebben In (te Mnnenlandudue politiek van Oosten-1 rijk kwam het herhaaldelijk tot conflicten. Nadat Czernin was afgetreden en «door Bu- rian was vervangen, werd een beperkt zelf bestuur door Bohemen in bet vooruitzicht gesteld. In Hongarije werd een gewijzigd Fiongaarach kabinet-Wekerle samengesteld en den premier gemachtigd, zoo noodig, nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Een nieuw Hongaarsch kabinet Mal mof volgde spoedig, de Polenclub ontzegde Seidler haar vertrouwen en hét Oostenrijksche kabinet Seidler nam ontslag^ welk ontslag door den keizer evenwel geweigerd werd. Het keizerlijk echtpaar bezocht Sofia en Konstuntinopel. De verhouding tusschen de bJhdgeuooten Duitschland en "Oostenrijk-Hongarije was niet steeds van vriendscnappelijken aard. Toen Duitschland plannen voor een optreden in het Oosten maakte, behield Oostenrijk zich zijn houding vbor. Groote opwinding veroorzaakte een mededeeling van Czernin over een. op de kwestie van Elzas-Lotharin gen afgesprongen poging van Clemeuceau om onderhandelingen te openen. I wat later door Clemenceau ontkjnd werd. Dit werd aanleiding tot de polemiek over den beduch ten brief van keizer Karei aan prins bixtus van Bourbon en leidde ten slotte tot Czer- nin's aftreden. Het bondgenootschap met Duitschland werd herhaalde malen door da Ooaténrijksch-Hongaarache parlementsleden onder de oogen gezien. De kwestie van de Alandseilanden heeft heel wat wrijving gebracht. De bewoners wil dot niets liever dan Zweedsche onderenen worden en Zweden sommeerde de Russen de eilanden ten verlaten en besloot tot bezetting daarvan. Spoedig landden Duitsche troepen op de Alandseilanden en werden deze door de Zweden verlaten. Zweden, Denemarken en Noorwegen bleven hun politiek van onder linge behandeling der gemeenschappelijk* belangen getrouw. Nu het langzamerhand op het verdeelea van den buit aankwam trachtte Japan zijp invloed in het Oosten uit te breiden. Het be gon met de vreemdelingen te Wladiwostok ie beschermen en al spoedig was er sprake van een Japansche expeditie in Siberië, welk denkbeeld voornamelijk in Amerika in das beginne met wantrouwen vernomen werd. Later schikte men zich in de Japansche plan nen en landden ook troepen van andere mo .endheden in Siberische havenplaatsen, fusschen Japan en China was het inmid dels tot een overéénkomst gekomen. In Engeland zijn het voornamelijk de ar beiders geweest, die zich tegen imperialisti sche maatregelen gekant hebben. Zij deden reeds vroeg een beroep op de volken van min den Europa om van annexaties &f te zien. Te Londen werd een intergeallijerde arbei ders- en socialisten-conferentie» gehouden, waar de oorlogsdoeleinden besproken werden ai Henderson zich,voor een internationale conferentie verklaarde. Lord Lansdowne bleef inmiddels in door hein gepubliceerde brieven zijn standpunt over oorlog en vrede uiteenzetten. De leren bezorgden, den Engelschen heel wat hoofdbrekens en het kwam zelts tot het in beslag nemen van wapens en munitiema gazijnen en het in beheer nemen van ver scheidene openbare gebouwen. French, die tot onderkoning van Ierland benoemd werd, schrikte niet voor krachtige maatregelen te rug. Spoedig brak de Duitsche samenzwering in Ierland uit en werden de leiders der Sinu Fein beweging gearresteerd. Ongeveer terzelfder tijd bad in Engeland het bekende incident plaats naar aanleiding van de beschuldigingen van generaal Mau rice tegen Lloyd George Dit alles belette den Engelschen niet om ook op andere oorlogstooneelen dan het Europeesche lauweren te oogsten. Zij maak ten vorderingen aan den Eufraat nis Palesti na. •Inmiddels zien wij in Rusland de zegenin gen van het bolsjewisme vermeerdeten. Ver scheidene grootvorsten werden uit Rusland verbannën en een rood leger door Trotzki opgeroepen. De Raad van volkscommissaris sen besloot zich tegen een inval in Siberië te verzetten en er kwamen al spoedig berichten over het ten val brengen der Bolsjewiki-re- geering in Siberie door contra-revolutionnai- ren en T sjechen. De Tsjecho Slowaken maak ten zich meester van de TranssiSerische over de Wolga en bezetten eveneens tot een heftige polemiek in en buiten ;t parlement aanlei<hng gegeven. Fehrenbach, die in de laatste dagen van dit jaar nog een rol van beteekenis zou spelen werd tot president van den Rijksdag be noemd. Dat na de overwinning op Rusland de Duitschers hun invloed in dat rijk zouden trachten te versterken, Iaat zigh begriioen. Reeds eerder waren de Duitschers van Moor af Esthland binnengerukt waarbij zij ver scheidene plaatsen bezet hadden. Het hertog dom Koerland werd door Duitschland er kend en de rijkskanselier ontving een deputa tie die den keifer den hertogskroon kwam aanbieden. Duitschland wilde Littauen ook als onafhankelijke staat erkennen. In Finland bonden de Duitschers den strijd met de Roo- de Garde aan, welke verslagen werd, Esth land ai Lijfland vroegen aansluiting bij Pruisen en in de Oekraine nam generaal Von Eichhom strenge maatregelen tegen allen die zich tegen de Duitsche plannen verzetten. )msk. Tegen de landing der Engelschen aan de Moermanskust werd door de Russen heftig geprotesteerd. In Amerika zat men inmiddels niet stil. De kostbare bezittingen der Duitsche scheep vaartmaatschappijen werden in beslag geno men, wat natuurlijk in Duitschland reores- saille-maatregelen tegen Amerikaansch eigendom uitlokte. De Duitschers zonnen op wraak en duikbootaanvallen op de Ameri kaansche kust leidden tot sluiting van de New-Yorksche haven. Terwijl in Europa over en weer bombarde menten van versterkte en met versterkte ste den plaats hadden, deden ae Duitsche duik- booten van zich spreken. Britsche hospitaal schepen werden van deze onmenscheliike ac tie het slachtoffer. Parijs werd door de Duit schers met efen vèrdragend kanon beschoten, waardoor tijdens een godsdienstoefaiing een kerk werd getroffen. Hoe ging het inmiddels op het gevechts front? Door het vrijkomen van troepen in het Oosten kon het Westelijk front der Duit schers versterkt worden en al spoedig werden met behulp van Oostenrijksch-Hongaarsche artillerie nieuwe Duitsche aanvallen onder-" nomen,' terwijl bij Duinkerken een gevecht tusschen torpedojagers plaats had. Tusschai Atrecht en La Fère traden de Duitschers krachtig op. De keizer leidde de operaties en bij Atrecht, Kamerijk en St. Quentm drongeq de Duitschers tot in de derde £ngelsche stel ling door, zoodat weldra het eerste gedeelte van den slag in Frankrijk door de Duit schers gewonnen was. De Franschen ont ruimden Noyon en de Duitschers veroverden Roye, Lihons en Albert en braken aan weerszijden van de Somme door het oude front der geallieerden heen. Ten N. van de Somme en op Albert deden de Britten krach tige tegenaanvallen, maar de Duitschers veroverden Montdidier en vielen aan ten O. van Atrecht. Zij rukten op over Warfusée, Abencourt en bij Laon en maakten duizen den krijgsgevangen. In die voor de Geallieerden moeilijke da gen stelde geneiaal Pershing de Amerikaan sche troepen ter beschikking vu generaal- t Foch. De Geallieerden deden geslaagde te genaanvallen, ae Frausche artillerie greep in oij ae gevecuten og Lassigny, maar ue yuit- scuers uervauen met suo.es net onensiei ten JL. van de swnnme.e waaröq het totaal aantal gevangenen tot VU.UUd steeg. Ah jungeland begreep men, dat krachtige maatregelen noodzaxeujk waren. Lloyd Geor ge oeaprax de kwestie m het Lagerhuis en een wetsontwerp werd goedgekeurd om de mannen tot 50-jangen leeuijd onder de wa- penen te roepen, wat ook voor Ierland gold. inmiddels trokken de Duitschers over de Leie eu ontruimden de Engelschen Armen- ticres, dat de Duitschers evenals Merviile be zettal. De franschen veroverden Hangard, terwijl Reims in brand werd geschoten. Wijtschaete en Passchendaele vielen in Duitsche handen. De toestand werd voor de Geallieerden critiek en Orlando beloofde hulp van Italië op het W. oorlogsterrciu. Ier zee hadden de Britten meer geluk. Zij deden aanvallen op Ostende en Zeebrugge en lieten schepen voor de ingangen der iiavegs zinken. De oude kruiser Vindictive werd la ter voog den ingang der haven van Ustendt aan den grond gezet. Spoedig werd het Duitsche offensief voort- •gezet. Vatly en vele plaatsen op den Chemin ues Dames werden bezet, de Aisne en het Aisne-Marne kanaal overschreden. De Duit schers bereikten den Z. Veale-oever, en deden aanvallen ten O. van Verdun, terwijl de Franschen tegenaanvallen bij Montdidier de den. 'Sousons en plaatsen ten Z. daarvan evenals de torten ten N. W. van Reims vielen in Duitsche handen en de Duitschers bereik ten voor de tweede m§al in dezen oorlog de Marne, die zij spoedig over een afstand van 25 K.M. bezetten, 'lussdien Montdidier en de Oise waden nieuwe aanvallen onderno men en terwijl de Geallieerden krachtige te genaanvallen deden, trokken de Duitschers over de Matz. De Frunacheii heroverden Ullloy ai het bosch van Uaulois en fic strijd breidde zich tot vlak ten W. van Soissons uit Bij Reims werdén krachtige Duitsche aan vallen atgeslagen, ten Z. van de Aisne maakten de Franschen vorderingen ai de Engelschen kwamen in het bosch van Nieppe vooruit. Wij gaan nu even na wat zich inmiddels op het L. oorlogstooneel afspeelde. Reeds in het begin van het jaar hadden de Italianen den Moule di Val Bella ai den Col del Rosso veroverd. Later deden zij krachtige aanvallen aan het Tirooische front en ten Z van den Tonale pas. Terwijl de Duitschers zich het krachtigst, lieten geldeu, werd iiet Oostenrijksche slagschip lvent lstvan door Italiaansche torpedobooten in den grond 're- boord. inmiddels werd een nieuw Oosteu- rijksch ottensiei tegen Italië ingezet en de Piavc op verscheidene plaatsen overschreden, waarbij Italiaansche tegenaanvallen wer den algeslagen, bpoedig bereikten de Oos tenrijkers het Fosetta-kauaal en maakten zij vorderingen bij den Montello. Bij Asiago stuitten de Italianen den opmarsch ca ook bij den Montello hadden zij spoedig meer succes. Zij heroverden den Monte di Val Bel la en den Ooi del Rosso. Zoo was de stand van zaken in Europa toen de tweede heitt van het. jaar 1918 aan ving. Wij wenden nu den blik weer naar Rus land. De raad van volkscommissarissen be sloot tot wering van de vreemde indringers troepen naar de Moermanskust te zenden. L>at de toestanden in Rusland Allesbehalve normaal waren, bewezen wel de, moord op den Duitschen gezant graaf Mirbacli en de straatgevechten in Moskou, waar de staat van beleg afgekondigd werd. De Entente slaagde er in het N. deel van den Moerman spoorweg te bezetten. Kort daarop kwam de tijding, dat de ex-Tsaar door de bolsjewiki vermoord was. Vanuit Archangel rukten de Geallieerden langs den Wologde-spoorweg op en raakten zij slaags inet de Russische Geallieerden langs den Wologda-spoorweg Engslsche troepen oprukten, in het Moer- mangebied trokken de Engelache troepen na ern zeadaggsch gevecht Terug. De Britsche regeering me wel begreen dat de Tsjecho Slowaken hare bondgenooten waren, be schouwden deze als een geallieerde natie. Gok Amerika brak inmiddels de betrekkingen met de sovjet-regeering af, terwijl de Fran- sche troepen te wladiwostok landden, waar ook de Amerikaansche aan land gingen. De Japanners landden te Nikolajefsk aan de Amoer. De staatsgreep van generaal Horvat in Siberië verraste de sovjet- Tegeering, die spoedig daarna haar troepen ten Z. van Ar changel een nederlaag zag lijden. Allen die de sovjet-regeering onwelgevallig waren, werden gearresteerd, waartegen Frankrijk en Engeland protesteerden en met vergeldings maatregelen dreigdoi. In-Siberië trokken de bolsjewiki inmiddels terug. De Tsjecho Slo waken braken in W. Siberië en Trans Bai- kalië door en herstelden de verbinding met Iskoetsk. Amerikaansche troepen versterkten te Archangel de troepen der Geallieerden en ook vanuit Zuid-Rusland trokken weldra de Ententelegers het oude Tsarenrijk binnen om het bolsjewisme ten val te brengen. Buiten de groote gevechtsfronten is het in de 2e helft van dit jaar ook warm toegegaan. Bakoe werd door de Turken bezet en de Engelschen trokken naar Noord Perzië te rug. De Bulgaren hadden het zwaar te ver antwoorden. Bij een Fransch-Servisch offen sief tusschen Wardar en Tsjerna werden verscheidene hunner.stellingen veroverd en de Geallieerden breidden hier weldra hun terreinwinst uit, waarbij de Serviër» zich duchtig weerden. Zij braken weldra door het Bulgaarsche front, terwijl de Britsche troe- Pen terzelfder tijd door het Turksche front in alestina braken. Dit leidde tot een volko men débacle voor de Turken. Inmiddels had den de Bulgaren hunne stellingen tusschen Monastir en de Wardar ontruimd en dron- en de Geallieerden steeds verder op. Spoe- ig trokken de Serviërs over de Wardar en vielen Prilep en Doiran in handen der Geal lieerden. De Britsche troepen bereikten het Bulgaarsch gebied en de Bulgaarsche pre mier verzocht zijif tegenstanders onderhan delingen over een wapenstilstand'en vrede. De Duitschers en Oostenrijkers, beduchl voor de gebeurtenissen op dit deel van het vechtsfront, zonder hulptroepen, maar ulgarije aanvaardde de voorwaarden zij ner tegenstanders en de vijandelijkheden in Macedonië werden gestaakt. Koning Ferdi nand deed afstand ten behoeve van zijn zoon, die de demobilisatie van het leger gelastte. De Duitschers trokken hun troepen terug en weldra sloot ook Turkije een wapenstilstand met* de Geallieerden. De Services bereikten inmiddels de buitenste verdedigingswerken van Belgrado en koning Peter deed weldra zijn intocht in zijn oude nooidolaats. Spoeuig kwam bet bericht dat Montenegro zich met Servië vereongde. Ook op andere oorlogater- reinen had de Entente inmiddels geluk genad. In Syrië en Mesopotamië bevorderden de Geallieerden de instelling van nationale re geeringen, de Dardanellen werden binnen ge varen, de vloot der Geallieerden verscheen vüor Konstantinopel. De hetman van de Oekraine. die zich lang wist te handhaven, is inmiddels met zijn re geering afgetreden. Te Londen werd een arbeidersconferentie der Geallieerden gehouden. Voer dien tijd had men daar weër tot krachtige voortzet ting van den strijd besloten. Terwiil de Fransche Kamer het oproepen van de lich ting 1920 goedkeurde, stond het Lagerhuis een nieuw crediet van 700 millioen pond toe. Kort geleden werd de verkiezingsstrijd inge zet, waarbij Lloyd George zich den steun der arbeiders zag ontvallen. Keeren wij naaf het Z. oorlogstooneel te rug, dan zien wij Qostenrijksch-Italiaansche gevechten op den Monte di Val Bella en den Monte Grappa. De .Italianen wonnen terrein aan de beneden Piave. Aan den mond dier rivier drongen zij de Oostenrijkers tegen den hoofdarm terug en weldra ontruimden deze dc Piave-delta. Terzelfder tijd deden de Ita lianen geslaagde aanvallen in Albanië, waar de Oostenrijkers over de linie Fieri- Berat terugtrokken. Durazzo viel weldra in Italiaansche handen, evenals Tirano en San Giovanni di Medua. Een Italiaansche vloot liep de haven van Fiume binnen op denzelf den dag dat de Oostoirijksche staf beloofde 't bezette gebied in Italië te zullen ontruimen. De Italianen zetten nog cat korten tijd hun zegetocht voort, namen 50.000 gevangenen eu namen bezit van verscheidene strategisciie punten die de Oostenrijkers in hun handen lieten als Trente. Triest en I dine Spoedig had het aantal der gevangen genomen Oos tenrijkers de 300 000 oveiseti.edeu.cn waicn 5000 kanonnen in Italiaansche handen over gegaan. Wij gaan nu na wat zich inmiddels in Oostenrijk-Hongarije zelf afspeelde Ai'spoe dig kwamen er berichten over een campague tegen'het keizerlijk echtpaar. Minister Seid ler, die de teugels van het bewind niet meer hanteéren kon, hield een conferentie met *de partijleiders uit hei Oostenrijk; I luis van afgevaardigden, maar overeenstemming werd niet bereikt en weldra trad het kabinet at. De Oostenrijksch- Hongaarsdie regeering, die bovenal den vrede noodig had, noodigde alle oorlogvoerenden tot een bespreking in een neutraal land uit, ai Burian liet zich opti mistisch over de vredeskansen uit, waarna hij aftrad. Keizer Karei deed een laatste po<*Tng om zijn dynastie te redden en kondigde in een manifest aan, dat Oostenrijk een staten bond zal worden. President Wilson liet we ten het verleenoi van autonomie.aan de na tionaliteiten onvoldoende te achten. Oosten rijk-Hongarije was als dubbel-monarchie tai doode opgeschreven. De Duitsch-Oostenrijk- sche en Oekrainsui* .voorloopige nationale vergadering werden gevormd. Gïaaf An- drassy volgde Burian als O. H. minister van buitenlandsche zaken op, en weinige dagen later werd te Boedapest een nationale raad gevormd, die de volledige onathankelijkheid van Hongarije eischte. Haalk werd "nu tot Hongaarsch minister-president benoemd ai terzelfder tijd werd de stichting van een Duitsch-Oostenrijkschen staat officieel be kend gemaakt. Terwijl een regeeniig samen- esteld werd en graaf Tisza vermoord werd, ad in Hongarije eai omwenteling plaats ai werd een ministerie Karolyi gevormd. De G. H. vloot werd overgedragen aan den Z. Siavischen nationalen raad en de Hon- gaarsche regeeriiig*. Aartshertog Jozef plaatste zich onder den nationalen raad van Hongarije evenals het ministerie Karoiyi, dat van zijn eed aau den koning ontheven werd. Weinige dagen later deed Keizer Karei af stand en Duitsdt-Oostenrijk sloot zich bij Duitschland aau. De nationale raad van 11- rol sprak zich uit voor aansluiting bij Duiisch-Qos'enrijk en de Zuid Slavische ge bieden proclameerden de vorming van één staat met Servië en Montenegro. Dat het bondgenootschap tusschen Oosten rijk en Duitschland in de tweede helft des jaars minder hecht was, laat zich begriioen. Er waren al eens besprekingen over econo mische toenadering gevoerd, evenwel zonder veel resultaat. De besprekingen in den Rijksdag, waarna Von Kühlman tot aftreden werd gedwongen ai door Von Hintze als staatssecretaris werd vervangen, liggen nog versch in het eheugen, evenals de opschudding verwekt oor den moord op generaal Von Eichborn en zijn adjudant te löëf. In de Oekraine was het reeds lang onrusti" geweest en een op stand der boeren moest door de Duitsche troepen onderdrukt worden. Naarmate de Duitsche gapenen met min der succes gevoerd werden, nam Spanje een krachtiger houding tegenover Duitschland aan en de Spaansche ministerraad besloot Duitsche schepen in beslag te nemen in ver houding als er Spaansche getorpeerd werden. Later geschiedde dit met volledige goedkeu ring der Duitsche regeering. Maar toen wist E'uitschland reeds, dat er aan de nederlaag niet te ontkomen viel en waren er proclama ties van Hindenburg aan het Duitsche volk noodig, waarin tot volharden werd aange maand. Keizer Wilhelm bezichtigde de Krupp-fabrieken te Essen en spoorde de werklieden tot volhouden aan. Aan België werd een officieus Duitsch voorstel tot een afzonderlijken vrede gedaan, waaroj) de Bel gische regeering natuurlijk niet inging. In middels ondervond het Duitsche .volk den terugslag van de gebeurtenissen op het oor logsterrein. Opheffing van verschillende be perkende bepalingen werd in uitzicht ge steld, o.a. op het gebied van de censuur en op het recht van vereeniging en vergadering. Von Hertling werd tot aftreden genoodzaakt en de commissie uit het Pruisische Heeren hui» aanvaardde het kiesrechtontwerp der regeering onder toevoeging van een extra stem voor personen boven de 40 jaar. Max vofa Baden werd' tot rijkskanselier en Schei- demann en Erzberger tot ministers zonder portefeuille benoemd. Solf werd staatssecre taris van buitenlandsche zaken en prins Max deed in den rijksdag mededeeling van een vredesaanbod der Centralen aan Wilson en een verzoek om wapenstilstand. Spoedig aanvaardde Duitschland Wilsons voorwaar den en stemde, ook uit naam van Oostenrijk, in de outrunning toe. De duikbootooriog werd gestaakt. De nota-wisseling met Wilson werd voortgezet, het beleid van den rijks kanselier goedgekeurd, de bevoegdbeden des keizers werden beperkt en de kiesrecht voor stellen door bet Pruisische Heerenhuis aan genomen. Wij moeten nu eerst even nagaan wat er inmiddels op bet oorlogsterrew was voorge vallen. Een nieuw Duitsch offensief was tusschen Chateau Thierry ai Massiges losgekomen. De Franschen heroverdai bt. Agnau en la Chapelle Moüthodon, Duitsche aanvallai kwamen los bij St. Agnau, Montvoism' en tusschen de Marne en Reims. De Amerikanen heroverden een deel van den Z. Marue-oever en de Franschai deden daar en tusschen Fontenoy ai Belleau duchtige tegenaanval len. Tusschen Soissons en Chateau Thierry veroverden zij tal van dorpen ai ook Pranay en Mcterai vielen in hpnden der Geallieer den. De krijgskans was gekeerd en de Duit schers trokkai naar den N. Marne-ocver te rug. Hun verdedigingslinies werden naar het N. en N. O. van Chateau Thierry overge bracht. De Franschen bezetten dé dorpen ten N. W. vanMontdidier en de Duitschers trokken weldra op het gehecle Marnefront terug. De Franschen drongen Fère ai Tardc- nois binnen en trokken met de Amerikanen over de Ourcq. Weldra viel Soissons in F'ransclie handen en dc Duitschers trokken terug tusschen Fère en Tardenois en Vuie en De Franschen bereikten de Z. oevers van de Aisne ai de Vesle, terwijl de Britten vor deringen bij Albert maakten. Terwijl Fran schen en Amerikanen over de Vesle trokken, ontruimden de Duitschers hun stellingen ten N. van Montdidier. Spoedig kwam ten Z. O. en O., van Amiens een nieuw Engelsch- F'rausch offensief los en werden de Duitsche linies tot een diepte yan 512 K.M. terug gedrongen. Bij de Avre, bij Lassigny en tusschen Oise en Aisne vielen de Geallieerden aan. De En gelschen veroverden Albert, de Franschen verscheidene dorpen tusschen Ailette en Aisne, waarna de Duitschers over de /Vilette terugtrokken. 'Tal van dorpen tusschen Atrecht ai Chaulnes vielen in Britsche han den en de Duitschers maaktal zich van de Ancre los. Baupaumme, Chaulnes ai Noyon gingen voor hen verloren en eeuigc Duitsche tegenaanvallen leverden geen terreinwinst van beteekejiis op. Bij Péronne trokken de Britten over de Somme en de Franschen trokken het Canal du Nord over en verover den Charapi aan de Ailette. Weldra hadden groote gevechten op het geheele Britsche front van Voormezcele tot tai Z. van Péron ne plaats ai trokken de Duitschers bij Ype ren en ten N. van Soissons terug. Peronne v:el spoedig in Britsche handen, en de Brit ten braken tusschen Drocourt en Quéant door de 1 tindenburglinie, terwiil de Franschen hij Courcy le Chateau vorderden. Geleidelijk werden nu de Duitschers achteruitgedrongen en tal van plaatsen vielen in handen der Ge allieerden. De Franschen blevai terreinwinst maken teil N. O. van Soissons en ten N. van d; Vesle, waar de Amerikanen duchtig mee- hlelpai, de Britten'veroverden New Chapelle en de Franschen bezetten Ham en Chauny. Zij wonnen terrein ter weerszijden van de Oise, passeerden de Hindenburglinie en trokken over het Crozat-kanaal. De Engel schen passeerden hel Canal du Nord, terwijl de Amerikanen bij Sint Mihiel tusschen Maas en Moezel' het Duitsche Iront terug drukten. Spoedig -braken nieuwe Franscli- Britsche aanvallen ten O. van St. Quehtin les- en de Duitschers trpkken ten Z. van de Somme hun voorhoede terug. De Franschen bereikten de Oise en namen met de Amerika nen vele dorpen tusschen Suippe ai de Maas en ter weerszijden van de Argonnen. Inmid dels gingen Britten en Belgen tusschen de Franschen het hoogste puht van den Chemin des Dames bezetten, viel Kamerijk in Brit sche handen en werd de Hindenbnrglinie ge forceerd. De Duitschers ontruimden Armen- ticres en Lens en de Franschen drongen in Sc Quentin, waarna de Duitschers nieuwe stellingen in Chamnagne betrokken en ten O. van Reims terugtrokken. Thans ging de ojunarsch der Geallieerden met versnelden as. Kamerijk en Meenen vielen in Britsche anden evenals Rijsel. Oostende, Brugge en Zeebrugge volgden weldra, zoodat de Duit schers van de geheele kust van Zeeuwsch- Vlaanderen verdreven werden. De Amerika nen rukten Sedan binnen en de Franschen maakten vorderingen aan de Maas. Binnen weinige dagen gaven de Duitschers den strijd op en werden de zware wapenstilstandsvoor waarden aangenomen. De Duitschers ont ruimden stelselmatig het vijandelijk gebied en de Geallieerden volgden hen op de hielen. Spoedig werd ook geheel Elzas Lotharingen waar de Franschen geestdriftig ingehaald werden, en de Rijnoevers door de Geallieer den bezet en Koning Albert deed te Antwer pen en Brussel zijn glorieusen intocht. In Duitschland was inmiddels een gewel dige ommekeer gekomen. De regeering be greep, dat een nieuwe koers gevolgd moest worden en de Keizer achtte het mogelijk, dat hij daarbij zou kunnen voorgaan, Persvrij heid en het recht van vereenigen en vergade ren werd toegestaan. Te Kiel brak muiterij uit en de invloed der ebeurtenissen daar deed zich spoedig in an- ere plaatsen gevoelen. Terwijl de delegatie voor het sluiten van den wapenstilstand uit flerlijn vertrok, vielen er ernstige ongere geldheden in Noord-Duitsche havensteden voor. De Duitsche socialisten eischten het aftreden van keizer en kroonprins, Max van Baden vroeg den Keizer ontslag, in Beieren werd onder leiding van Kurt Eisner een volksrêpubliek uitgeroepen en het Pruisische ministerie trad af, terwijl de revolutie zich snel verbreidde. Keizer Wilhelm deed af stand en vluchtte naar Nederland, weldra door den kroonprins gevolgd en terwijl ip Duitschland alle vorsten van hun tronen ce- stooten werden, werd de meerderheids-socia list Ebert Rijkskanselier. Een voorloopige re geering werd ingesteld en Hindenburg stelde zich met zijn troepen te harer beschikking. Het Pruisische Huis van afgevaardigden werd ontbonden en het Heerenhuis afge schaft. Het voldoen aa* de wapenstilstands voorwaarden, voornamelijk waar het de uit levering der locomotieven betreft, viel den Duitschers zeer zwaar. De Duitsche vloot ug T ardcuois.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 9