ran I); B'andstolfencummlssir. Alkmaar lJsland's bekoring. FEUILLETON. Zater 1 8 Febr.. Hrt in exploitatie brengen van terreinen voor handel ©n industrie in ónze gemeente. xix. Over vogels en andere dieren op liet ntoppelvóld. as. iw tionama Eei en Tvintigsta Jaargang. deelt mede, dat zij in voorraad1 heeft een hoe veelheid brandstoffen, bestaande uit Anthra- ciet Eierkolen en Kachelkolen. Zij stelt beschikbaar op Bon 9b EEN HAL VE EENHEID zonder te kunnen garandee- ren, dat degenen die een> zeker soort bestellen, dezelve ook zullen ontvangen. Bestellingen SCHRIFTELIJK te doen aan den Vereenigden-Brandstoffenhandel KONINGSTRAAT 6. De prijzen zijn als volgt: Eièrkolen per Yi eenheid 0.90 afgehaald. Eier koten per /a v-wiiihciC 0.9-7 V* ui „is be zorgd. Anthraciet per eenheid 1.15 afgehaald. Anthraciet per Vz eenheid 1.22 Y thuis be zorgd. Kachelkolen per Vt eenheid 1 afgehaald. Kachelkolen per eenheid 1.07Vi thuis bezorgd. Namens dé Brandstoffen-Commissie, J. H. JACOBSE. Dir.-Administrateur. nlveT.eerirtg ras SeSemer- RarioMsiaat- boezempeil geheel zal vervallen m houd. men, zooveel bij de juiste plaatsing ala bij be paling der doorvaartwiidte in mijn sluUplan- rekening met de elsehen der Provincie, dan twijfel ik niet oi de uigaaf van maximaal 3000 kan zonder provinciale subsidie door Alkmaar werden verantwoord. En dit te meer, daar bij deze proefneming, die geesi enkel wa tergevaar oplevert nu voorloopig 't aanwezi ge Vuisje intact Mijdt waarschijnlijk de aio. 'gelijkheid zal blijken, het later te bouwen hooger en grooter bovensluishoofd op dezelfde wrinig kostbare en weinig storende wijze te maken. Het ingenieursbureau, kon zich met dit plan niet vereenigen. De heer Dwars wees er o.a. op, dat een moderne vaartverbinding iue- schen Alkmaar en Hoorn noodzakelijk is. Deze vaartverbinding dient te worden iage- In een op 24 Mei j.l. gehouden commissie vergadering bracht de voorzitter verslag uit over de Huijgendijk-plannen. - De opzichter van kaaksmaatsboezem maak te een ontwerp om bij den Omval te komen. Daar zai dan een nieuwe brug moeten komen en een sluis van 5 M. breedte en 15 a IS M. lengte alsmede een kolk van-25 X 25 M. Dit plan zou zonder brug op -84000 komen. Geestmerambacht zou het werk uitvoeren en de gemeenten zouden als rente moeten gaïaa- deeren. De provincie heeft reeds bezwaar tegen een sluis voor schepen van lOO ton zooate men oorspronkelijk aan de Zes-Wielen gedacht had.' Zij achtte deze sluis onvoldoende en daarom meende de commissie dat ue provincie ook het sluisje aan den Hrajgeadijk niet zou goedkeuren afgezien van andere bezwaren. Men kon die evenwei onderzoeken. De vereenigd'e Ingenieursbureaux hadden voor de groote toekomstplannen der provin cie voor de verbeteringen aan de Zes Wie .en nog grootere plannen ontworpen. Het eerste plan werd op, 90.000 voor sen ui- en keer sluis begroot, het tweede plan op 113 tot 130.000, het derde op 140.000, het vierde op 133.147 5000 voor diversen. Hel commissie-lui, Je heer Bosscher, zag gaarne een tijdelijke maatregel genomen om het schutten te vergemakkelijken doch de heer De Wit meende, dat wanneer de drempel van de keersluis niet dieper komt .te liggen geen tijdelijke verbetering verwacht kan worden waarmede het plan van den heer Pot komt te vervallen. Het ingenieursbureau legde verscheidene teekeningeh over en meende voorloopig niet verder te mogen gaan. De heer Bosscher bleef op hefdadelijk aan brengen van een tijdelijke verbetering aan dringen en de heer Dwars zou trachten een oplossing" te vinden waarvan hij dé teekening tegelijker.ijd zou inzenden aan de commissie. en bij den Prov. Waterstaat. Bij den hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat zou dan een onderhoud worden aan gevraagd. De heer Pot zond aan de commissie een schrijven waarin hij mededeelde, dat het door hem ontworpen sluisplan eenparig ais tech nisch zeer goed en veilig uitvoerbaar is ver klaard door den Rijkswaterstaatsopzichter te A.kmaar, den opzichter van den polder Beetn- sier, vroeger waterstaats-opzichter (bij de Groote IJmuider sluizen, de architecten Du Croix en Van Niftri'k en door dr. ing. Sanders dir. der Ned. Beton-IJzerbouw. De heer Pot achtte het slechts noodig, dat de uitvoering aan goede handen' werd toever trouwd. Indien het sluishoo d ter plaatse ge heel compleet werd geleverd zooals door de firma Last en Zoon te Enkhuizen voor plm 5000 is aangeboden, zou het moeilijk moge lijk blijken, meer dan 2500 zoek te'maken der overige deelen van het werk. Neemt men, al'dus schreef de heer Pol, hier; aan den opstelling en de geheele afwerking bij in aanmerking, dat bij de plannen der commissie en der Provincie een of meer jaren zullen gemoeid zijn en zelfs bij eenigszins voorspoedige afdamming der Zuiderzee het sluizendeel, wat betreft de Zes Wielen, door Novelle van Wilhelm Poeck 26) XV. Aslaug bleef peinzend voor het huis staan. De koele lucht deed haar goed. Het bloed ha merde in haar slapen en haar hart klopte snel en onstuimig. Zij voelde, dat zij op een keer punt in haar leven stónd. Haar lot en dat van Björn hield zij in de hand. Zij keek om hoog naar den hemel De maan goot haar zacht zilverenjschijnsel op het dal uit, de ster ren keken uit zeldzaam schitterende oogen op haar neer. Het meer glansde als een donkere spiegel, de bergen lagen daar als slapende reuzen Niets bewoog zich. Slechts af en toe klonk het kwaken van een eend van den oever van het meer, een hond blafte, een vos huilde in de verte Zoo mild, zoo eigenaardig en plechtig als de natuur in dien nacht tot dé menschen sprak, klonken cok in dat uur de stemmen in haar hart. Zacht sloop zij om den Baer heen en keek door het verlichte raam der woonkamer. Finnur lag in zijn stoel te slapen. Aslaug had er zich dikwijls over geërgerd, dat haar vader midden in het vroolijkste gesprek het klaar speelde plotseling In te dcMunetea. Nu richt voor een maximum scheepstype vaa 300 ton zoodat daarvoor sluizen noodig zijn met een doorvaartwijdte van ten minste 6.50 M. digheid der aanlegkosten. t plan-Pot brengt tevens constructie- ijkh bij een schutkolklengte van 45 A 50 M. De plannen van den heer Pot zijn voor dit groote scheepstype niet voldoende. Zelfs als men zich voorloopig alleen bepaalt tot den bouw van een sluishoofd van net plan-Pot met de bedoeling een vaartuig van 40 ton te kunnen doorschuttra, zal men niet kunnen vermijden dat een nieuwe keersluis in den Westfrieschen dijk moet worden, gebouwd. Ook de bouw alleen van het benedenneofd als van het plan-Pot zou waarschijnlijk geen voordeden bieden. Men heeft hier te <3ora met een werk van tij delijk karakter, dat dtis slechts geringen tijd gelegenheid heeft nut te stichten naar evenre- Tgh Het plan-Pot moeilijkheden- mee, die alleen ten koste van betrekkelijk veel geld kunnen worden over wonnen. Op 5 Juni werd een1 nieuwe conferentie met den Hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat gehouden. Deze deelde mede met belangstelling ken nis te hebben genomen van de 'plannen tot tijdelijke werken aan de Zes Wielen. Indien Alkmaar daar heil van verwacht bestaat daar tegen bij de provin icie geen bezwaar. Slechts vreesde de Hoofdingenieur, dat de uitvoering van een tijdelijk plan het denk-1 beeld in Alkmaar zal vestigen, dat taan er nu is en dit is niet wenseheiiji Waaneer tuÉÏ era voorloopig werk maakt, dat later komt te ver ballen, is dit altijd can extra uitgave en inea moet zich wel afvragen, of deze opweegt tegen ij de verkregen verbetering. De scmufeolk staat f hier geheel bustes de voorgenomen vaartteer- betering in Noord-holland. Besproken werd of een schutkolk nog noo dig is om ten opstopping van vaartuigen te gen te gaan. Men zou trachten bij gemeente werken eenige s.atistieken omtrent het verkeer te krijgen Grco.e schepen kunnen door een tijdelijke schuikoik niet. worden geschut. De drempel van de keersluis en den Ambachtsdijk houdt alles tegen wat te diép gaat en. de kleine sluis blijft onveranderd. De Hoofdinnenieur achtte het wachten' van schipper» om geschut te worden inderdaad een bezwaar voor de scheepvaart hoewel niet onoverkomelijk. In Groningen wordt aoms 4 dagen gewacht. v Wanneer oe Commissie den raad een voor stel doet moeten de groote sluis en het voor .loopige hulpplan tesamra worden ingediend en zal de raad ze samen moeten aannemen. Men zal ze niet van elkaar kunnen losmaken en b.v. alleen het voorloopige plan kunnen uitvoeren. Wat het groote plan betreft vereenigde de Hoofdingenieur zich met het plan van de in genieursbureau* waarbij de afmeting 45 M. trékken. Bij een subsidieaanyra^., L.„ dé Staten ju men lang op een toezegging moeten wachten, een subsidie-aanvraag bij 't Rijk zou wel aast te bevelen zijn. Daar kan mea wellicht spoe diger een besluit nemen. Voer de Provincie zeu het niets uitmaken ef het werk al of niet begonnen was. In deze conferentie" deelde de heef De Wit nog mede dat dë overhaal aan de Zes Wiel»! in behandeling zal werden genomen', daar de toestand daar veel te wensehen overlaat. Den 6en Juni j.l. sprak de commissie zich voor de groote sluis aan de Zes Wielen uit en besloot men zich met teekeningea en begroo tingen tot den raad te wenden. Men zag niet veel verbetering door het hulpplan uitgezonderd het tegengaan, van opstopping van schepen. Of bij een grooter schutkolk het schutten wel sneller zou gaan achtte men niet bewezen en het hulpplan geeft geen oplossing om grooter en dieper schepen te schutten. Men stelde het evenwel zeer op prijs, dat een particulier zooveel moeite beert willen doen een plan in dezen geest uit te werkt» en besloot de daarop betrekking hebbende be- oordeeliüg mede aan den Raad op te zanden, die dan een besluit zai kunnen nemen. Medegedeeld werd, dat de heer Dwars een' plan voor een overhaal aan de Zes Wielen uitwerkte. (Vervolg.) De troep plevieren is weggevlogen en wel zoo haastig, dat hij in een ommezien- uit het gezicht is. Maar' daar komt weer een andere vlucht vogels aanvliegen. Deze zijn minder haastig, zelfs kan men zeggen, dat Ze met locme vleugelslagen naderen. Reeds op groo- ten- afstand hebben- we herkend' als Kieviten, ofschoon ze lang niet lijken' de moedige en vlugge volgels uit het voorjaar, die zoo aar dig twee aan twee hunne buitelingen in de lucht kunnen maken, en daarbij gedurig een vroolijk gekiewiewiet laten hoor en. Nu ze op het stoppelland trippelen, kunnen we gemak- flan- ebracht worden, waarvan men nu reeds zou kunnen profiteeren, daar er misschien twee kleine vaartuigen naast elkaar kunnen werden geschut. Het levert ook voordeelen- op bij het doorvaren wanneer de sluis open kan blijven staan. Men heeft daarmede een sluis waar door men de schepen van 300 ton kan schut ten en- in de naaste toekomst is niet te ver wachten, dat de provinciale plannen voor vaartverbetering in N. H. grooter; afmeting zullen vragen. De Hoofdingenieur kan zich vereenigen met een plan van dén heer Ehvirs om de af meting van 45 M. op 50 M, te brengen. De kosten 'worden daardoor niet grooter en de ruimte is er voor beschikbaar. Men zou dus aan den raad de gelden moe ten aanvragen voor een slufs van 50 X 7X M. met, indien men daarvan heil verwacht, de gelden voor een tijdelijke schutkolk. Hoe min der permanent deze gebouwd wordt, hoe beter, want het groote ontwerp mag er niet door van de baan geraken. De Hoo dingenieur meende dat de meest be langhebbenden het grootste deel dér kosten zullen hebben te betalen. Daar het échter een werk zoowel van lokaal als interlokaal belan is zouden Rijk en Provincie zich wel niet on' deed zij dat niet. Tegenover hem zat Björn. Wat zag hij er weer somber uit! Rimpels groeven zich in zijn voorhoofd en om zijn mond lag een bittere trek. Nu sloeg hij zijn oogen op. Die waren helder en mooi. Een vaste wil lag daarin uitgedrukt. Zijn rechter hand, die op de tafel lag, was'gebald. „O jij domme Björn", dacht Aslaug. O jij lieve jongen, ik zal wel maken, dat je voorhoofd weer glad wordt en je mooie oogen weer modten lachen. Wil je naar het Noorden? Ga maar op reis Ik heb een geschenk voor on zen gast." Zij ging het huis weer binnen, trad de ka- mer in en zei oogenschijnlijk. verwonderd Slaapt vader al? Is het dan al zoo laat? Nu, Bjóm, je zult ook wel naar rust verlan gen. Je hebt een vermoeienden rit achter den rug en het is een heele reis naar. het Noor den." ..Vaarwel dan, Aslaug", zei Björn, op staande. „Ik denk, dat jij nog wel zult sla pen als ik die ga aanvaarden. Ik wil heel vroeg vertrekken en ntemand hier meer sto ren Hij stak haar zijn hand toe. „Dat denk ik wel niet", zei Aslaug, zonder zijn hand te vatten. „Ik sta hier in net huis het eerste op Maar wil je mij volgen?" Zij nam den blaker op en ging hem voor. Björn volgde zwijgend Aslaug, bracht hem naar de logeerkamer, zette den blaker op een kist en verliet met een schalksch lachje om den mond weer het verteek. Björn, die voor kelijk de mooie vederkuifjes en de goudglan zen van hunne vleugels zien. Aan dé fc kuifjes en dë matgeskurde vederam kan men de aog jonge dïerm kennen, en er zijn er vele tu&schen. Ha, daar kornets ook enkele Bmchduiven aan, cms zich op het veld neer tc laten, doch nauwelijks zijn ze er, of klapwiekend' vliegen ze weer op, om nog nader bi] ons weer neer te dalen. Ze doen zich gaarne te goed aan de raankorrels, die tusschen de stoppels bleven iggen, maar ze hebben nog liever erwten. Op de akkers met bijna rijpe erwten kunnen de Koolduiven, zooals de boer ze wel noemt, soms heel wat schade aanrichten, waarom de landlieden ze dan ook niet genegen zijn. 't Zijn overigens mooie vogels met zachte kleu ren en gaarne luisteren we naar het gekoer, dat ze fles zomers in het bosch laten hooren, en waar de wijfjes hare twee eieren op het eenvoudige takken nest leggen. Wees stil! dan kunt ge een roofvogel zien naderen. Zie, daar zweeft hij in groote krin- en rond, meer en meer nader rade. Daar lijft hij, als 't ware staan in de lucht. Snel worden de wieken op en neder bewogen en hij komt niet van de plaats. Plotseling schiet hij pijlsnel nhar beneden, om zijn prooi te grij pen. Wat nu, wilt ge hem verjagen, mennen de, dat hij een kleinen vogel gegrepen heeft? De vogel heet Torenvalk hij voedt zich veel met muizen, dan met vogeltjes. Alleen bij grootën honger verorbert hij vederwild. Zoo'n valk is veel meer nuttig dan schadelijk voor den landman, en dient alzoo gespaard te blij ven. 4 De kleine Sperwerdie ook dikwijls boven het stoppelveld rondvliegt, is veel schadelij ker, daar deze zich bijna uitsluitend met vo- gelvleesch voedt We gaan even naar de plaats, waar de To renvalk neerschoot, en het blijkt, dat er vdn een vederkrans niets te bespeuren is. Een vo gel is hier dus niet vermoord geworden. Zie, kleine piepende vogels vliegen ons voor bij, om zich op een open plekje neer te- zetten. Wat zijn er.keurige vogeltjes bij: wit op de vleugels en verder met metaalkteurige scha keeringen op het bruine vederpakjeDat zijn mannetjesvinken, die men zoo gaarne heeft voor de kooi. Vele dezer dieren blijven hier den winter over, en- ze zijn dan veel op de bouwlanden, om er te leven' van allerlei zaadjes en ook wel van insectenpoppeni en -eieren. Zoo'n Vink is een alieseter, want hij lust ook graag bessen. Dat kwamra gedurig de lijsterstriklkers aan de weet, wanneer troe pen vinken op het lokaas aanvielen. Ze aten dan in een oogblik alles op, en slechts zelden verhing zich een exemplaar in den strop. De andere volgels op het open plekje zijn wijfjes dezer vogelsoort, en ook zijn er een paar Kee- roestgele van. de «bnlvederen. In houding en levenswijze komen ze veel met den vink over een. wat te zien is aan de roode pootjes et aan het rood van den bek. De zwart-bruine kop wijst ons alleen ia den zomer den weg. Van dat zrwart is niets overgebleven als een paar zwarte vlekjes bij,de aaren. Reeds vroeg in het voorjaar komt dit zomerijkopkramerk weder te vdorsekaij, bij enkele voorwerpen al in januari. Meerdere meeuwen komen aan, maar die zijn een weinig grooter en ze hebben groen achtige poot en. Ze heeten Stormmeeuw of Kleine Zeemeeuw. Ze kunnen des yinters in groote vluchten op de landerijen neerstrijken en waar een boer aan T ploegen is, -zijn ze rondom hem, en vooral ia de pas geopende vore, om ft tal van engerlingen ra kwatwor- Qts weg te pikken. Zulke meeuwen zijn dus nuttig en ze genoten dan ook reeds lang voor het bestaan van de Volgelwet de bescherming der hooge Regeering. Ziet ge wel, dat er ook meeuwen tusschen zijn rffet zwart aan het achtereinde van ae stuurpejiutu en met een weinig bruin op de vleugels? Dai zijd nog jonge dierst die pas in het tweede levensjaar het volkomen kieed zullen dragen. „KèischP Wat vliegt daar uit onze onmid dellijke nabijheid weg? Ti Is een Watersnip, die icalm heeft zitten slapen en nu plotseling opschrikt. Met zigzagbewegingen is hij weg gevlogen, om daarna in een rechte lijn verder te gaan. Zulke snippen, die bij dag verscho len zitten, kunnen ér vele zijn ©p het stoppel veld. Bij era rondgang over de aktes, vliegt er telkens zoo'n. vogeltje voer de voeten op Maar soms gaat er een, die wat grooter is en die bij het opvliegen geen geiutd Iaat hooren. Dat is era' Poelsnip, me ook wel Dubbele Snip genoemd wordt. Ze komt overigens veel over een met de Watersnip, ook wat het vederkleed betreft, maar ze is In het bezit van 16 staart- pranra, terwijl de Watersnip er maar 14 en soms slechts 1 heeft. Dat de snippen' niet ge makkelijk te schieten zijn, weten de jagers wel. Toch zijn er onder, die het juisie moment we ten te kiezen, wanneer de zigzagbtweginrfen ophouden ra dan ook bijna nimmer „poedels" maken. Aan het andere einde van dc stoppelweide strijken' groote vogels neer. Wip, verdwenen rijn ze eer diepen greppel, 't Zij_4 L-'auwe Reigers, die gedurig aan den Zuiaémekant verblijven, om er visite te vangen m nu voor de variatie wat kikvoradiea komen gebruikt® Altijd hetzelfde voedses ïs wat ai te eentonig. En op ra bij oe stoppeb kunnen ze wel wal wat van hun gading vinden, ésm er vete kik kers huizen. 1 Kijk, kleine,'gele vogeltjes ziften, op de etcp- pel» ra ginds zijn ook rtog bruingekleurde ie zien. Ze hebben het allemaal erg druk. 'Die gele zjjn Sijsjes, ra ze vertoeven hier maar 1 enkele dagen op den doortrek, ra de bruine zijn Kneutjes.. Ze kunnen in groot aantal aan wezig zyn, ook in den broedtijd,, wanneer ze hun aarcige nestjes bouwen in allerhande- struiken en kleine boomra en ook we! in de duindorens Daar leven ze. dan in gezelschap van het Paapje, dat familie is van de Tapuit. We zouden nog meerdere vogels op het stoppelland' Kunnen waarnemen, .vanneer we hier gedurig verloofden. Maar het aangege- vrae is zeker voldoende, om te laten zien, wat era rijk waarnemingsveld zoo'n va,a de schoof ontbloot stuk land wel is. Ook kleine viervoeters kunnen we er meer malen aantreffen', ala hazen en konijnen, en gedurig ook beloert hier het hermelijn zijn prooi. Ornitholoog en ralhomoloog, beiden kun nen op het stoppelland' veel kennis vergaren. J. DAALDER Dz. pen bij. Die zijn ook wel mooi gekleurd, maar op eraigen afstand' valt dat niet zoo in het oog. Ze zijn altijd het be*t te kennen aan het Wenksn voör Land- en Tuinbouwers. De waarde van een stiicstofhoudende mest stof wordt in hooge mate bepaald door den vornu, waarin de stikstof in die meststof voor komt. De planten toch kunnen de stikstof al leen opnemen in den vorm van een salpeter- zuurzout, ook wel nitraat genoemd. Slechts in l-Chili- ra. Norgesaljpeter komt de stikstof ra J dezen vorm voor, zij hebben voor de planten voeding dus de hoogste waarde. In het bo- demvocht opgelost kunnen zij oogenblikkelijk door de plantenwortels worden opgenomen, vandaar dat men hun werking zoo spoedig kan bespeuren. Waar oogenblikkelijke hulp moet worden verleend, zijn zij de aangewezen meststoffen. Komt de stikstof voor ra den vorm van ammoniak, dan is de werking niet zoo spoedig te bespeuren. Deze ammoniak moet n.L eerst kt s&ip&tetruur, ra daarna in nitraat worden omgezet Van enkele gewas sen,'zooals granen ra grassen, meent men met zekerheid te kunnen zeggen, dat zij de stikstof ir. vorm van ammoniak kunnen opnemen. Zooais in een vorig artikel werd gezegd, komt de stikstof in kalkatikstof voor den m-n> van calciuwc.yaanv-.nide. Dit kan ia den bodem overgaan ia ammoniak, waar van nog de bovengenoemde omzeitingen moeten plaats hebben. En Jioe is het dan met de stikstof in stalmest, zal men vrasrpn? In' deze en andere meststoffen van d.c,Tijken of plantaarjigen oorsprong moet nog een om zetting meer plaats hebbenze moet dus nog Verder weg komen Voor al deze omzettingen zijn noodig ito een ruime toetreding van lucht ia dra bodem; 2o. een bepaalde vochtigheidstoestand 3o. een bepaalde temperatuur, nknetena 5 graden C. 4o. bacteriën; 5o. een stof, om het gevormde salpeter zuur te binden ra te veranderen in een ni traat. Als zoodanig kan b.v. kalk dienst doen. Het zal duidelijk zijn. dat era meststof lang zamer werkt, naarmate het aantal omzettin gen, dat zij moet dhdergaan, voor ze door de planten kan worden opgenomen, grooter is; en dat de meststoffen, waarvan de stikstof het grootst aantal omzettingen moet ondeigaan, meer geschikt is voor die gewassen, the een lange groeiperiode hebben. Passen we nu bovengenoemde beginselen toe op kaikstikstoi, dan kunnen we zeggen, dat het een langzaam, regelmatige wet kende meststof is, vooral op gronden, waarin de bovengenoemde vijf factoren aanwezig zijn. Op goed geventileerde, in overigens behoorlij ken bemestingstoestaiad verkeerende gronden, kan men er dan ook vrij zekere resultaten van verwachten. Op humusarme zandgronden en op gronden, 'die aan onvoldoende afwatering ijlden en daardoor zuur zijn, mag men van kalkstikataf geen goede uitkomsten verwach- fen. Kalkatikstof mag wegens haar gehalte aaa vrije kalk. noch met superfosfaat, noch met ammoniak bevattende meststoffen, zooals zwavelzuren ammoniak of stolmest, worden vermengd. Ten einde stikstofverlies te voorkomen, moet kalkstikstof direct na het uitstrooien, door den grond worden gewerkt. .Te diep on derwerken is verkeerd het best geschiedt dit met eg of cultivator. Uitstrooien tegelijk met fosforzuur- en kalilioudende meststohen is ook niet aan te bevelen Deze toch moeten veel meer over de geheele bcuwvoor verdeeld worden. De beste werkwijze, is dus: eerst fosforzuur- en kalihoudende meststoffen uit strooien en door de bouwvoor werkendaarna kalkstiksiol uitstrooien en deze iet eg of cul tivator licht onder den gr md Mengen. De werking van kalks&Mof' wordt door sommige pro .Tnemm gelijk gesteld aan die van zwavelzuren ammoniak. Vergelijkt men de werking van deze laatste met -ik van Gui- lisalpder, dan valt zij am earn kt hte voordeel van de eerste, dan wm ra het voerdeel van da laatste uit. jVadaraaingen ia DusGchi&nd wijzen voor kalkstikstof atet zulke gunstige resultaten uit. Stelt men de meeropbrengst, bij aanwending van Chilisalpeier verkregen, op 100, dan meet die voor kalkatikstof op on geveer 75 worden gesteld Voor in Nederland genomen proeven werd voor kalkstikstof dikwijls een veel gunstiger cijfer vetkregen. Hiermede in verband staat natuurlijk de aan te wanden hoeveelheid. De ze is dus niet alleen afhankelijk van het stik- 8tofpercentago. Het procent stikstof is voor chili en kalkstikstof vrijwel evengreot; Wil men dus met deze laatste meststof even goede resuhsten verkrijgen, dan z^l men van kalk stikstof een ©enigszins grootere hoeveelheid moeten nemen dan van chilisalpeter, In de Verslagen en Mededeelmgen van de Directie van den Landbouw over 1910—'12 lezen we aangaande de proeven, genomen met de stikstoFmestaloifen, chili salpeter, zwa velzuren ammoniak, kalkstikstof en Norgesal- peter„De uitwerking is gebleken aan tal van schommelingen onderhevig te zijn,, zoodat nu eens de ecne, dan weer de andere een gunsti-- ger invloed vertoonde Over het algemeen heeft chilisalpcter iets guustiger gewerkt dan de drie andere, doch daaraan moeten de vol- gunstigcr zich keek, had dien glimlach niet opgemerkt. Zij zei geen woord en sloot de deur achter zich „Zij wrascht mij niet eens goeden nacht", dacht Björn. Hij was boos op zichzelf, dat hij haar uitnoodiging naar de Oddurhoeve had aangenomen. Alle mannen waren haar speelballen. Ofschoon zij met Jon verloofd was, wierp zij alle anderen vriendelijke blik ken toe. Eerst Mar vanavond. En nu ook hem. Ja waar bleef Mar toch? Viel dien misschien heimelijk in het donker nog iets be ters ten deel, dan vriendelijke blikken? Het bloed steeg Björn met kracht naar het hoofd. O, hij wist hoe alle vrouwenharten dien tege moet vlogen. Maar wanneer Aslaug dat kon doen! Dan moest er iets vrèeselijks gebeu ren Hij tastte in zijn zak ra voelde daarin zijn mes. Hij wilde zacht wegsluipen. Maar nu ging de deur open- en Aslaug stond voor hem, met een kan melk in ae hand. '„Waf, kijk je vreemd, Björn „Ja", mompelde hij mat. „Ik dacht ■MMBjr jggm e dat niet? Heb ie gedacht sinds het uur, waarin je het besluit „Je dacht, Björn, die Aslaug is een slechte deern. Dacht je dat niet? Ffeb je heit niet nam, naar het Noorden te gaan?" „Je hebt den draak met mij gestoken", riep Björn heftig. „Je hebt Jon beloofd met hem te trouwen, mij heb je vriendelijke blikken tnegmrarpm e» als alias in huis slaapt, sml ie na., buiten om ract Mar te minuekoozen. waafom noodig je mij uit, je gast te wezen? Laat mij heeugaan, ik versmaad je gastvrij heid!" Zijn oogen vlamden. „Met Jon zou ik verloofd zijn, met Mar zou ik iü den nacht een samenkomst hebben? En zeg jij dat tegen mij, Björn?" Aslaug zétte den kan met melk voor het bed neer en zei met een door tranen gesmoorde stem: „Die ons vrouwen het meest pijn doen, dien mogen wij het liefst lijden. Die ons het verste w'Hen ontvluchten, dat zijn onze liefste gasten Ik neem het je niet kwalijk, beste jongenv want je had reden om slecht van mij te den- .ken Vergeef mij. Je versmaadt mijn gastvrij heid en wilt van mij heengaan? Voordat je nog dien welkomstgroet hebt ontvangen dien het gebruik gebiedt?" Zij sloeg haar arm om Björn heen ra druk te een kus op zijn mond. Maar het was een kus, die met meer dan gewone innigheid aan 't gebruik voldeed. Zoo warm was hij en zoo lang. „Ga maar! Wil je nu ook nog wegrij den? Wil je mij nog geluk wenschen met mijn huwelijk met Jon? O, jij domme Björn! Ben je een man? Moet Aslaug je dan zeggen, dat zij je liefheeft Kon ie dat zelf niet doen Was je boos op Mar? Weet je wel dat jij je geluk aan hem hebt te danken, al is hij ook een deugniet?" Als ara droom, nsra als «ra storm was dit Op zandgrond was dat bij aardappels ook het geval met. kalkselpeter. Bij bieten kwam kalksalpeter cbili het meest nabij, Terwijl op aardappels mei 'uitzondering van aen zand grond, kalkstikstof vrij wat beneden de drie anderen stond De genomen proeven hebben diddeliik in het licht gesteld, dat met betrek king tot hare uitwerking op den oogst, kalk stikstof en kalksalpeter ah zeer goede mest stollen zijn te beschouwen." Ten slotte vermeld ik nog ee proei, geno men op den proef- en schooltuin te Alkmaar in het jaar 1916. Op verschillende aardappelsoorten werd een vergelijkende bemestingsproef toegepast met verschillende soorten stikstofhoudende kunstmest: n.l. met kalkstikstof, Norgesalpe- ter, zwavelzuren ammoniak en chili, waartoe het met aardappels bespoten vak in 4 even- froote banen werd verdeeld. Van de eerste aan, n.l. die met kalkstikstof, werd een op brengst verkregen van 1914 ?ak; van de twee de met Norgesalpeter 22 zak, van de derde niet zwavelzuren ammoniak 32 zak en van de vierde met chili 27 h zak Het is echter niet raadzaam, om uif deze ontwaakte hij uit die bedwelming. Met harts tóchtelijke innigheid trok hij haar tegen zich aan. Zijn mond klemde zich op de hare, als óf hij dien nooit weer wilde loslaten. Doch Aslaug bevrijdde zich zacht uit zijn armen. „Denk aan Mar's gedicht, liefste, je kent dat toch Dan als afscheidsgroet Krijgt gij eenen zoen Doch wee u, zoo ge een bede waagt om meer Nog^eenmaal sloeg zij haar armen om den geliefde heen. „Goeden nacht, Björn!" Toen zij de woonkamer binnentrad, vond zij haar vader nog in zijn stoel zitten slapen. Aloör zat in een hoek op een kist te breien. Aslaug legde haar hand op zijn arm. Fin nur werd wakker, wreef zic-h de oogen uit en keek verbijsterd om zich heen. „Ik ben zeker ingedommeld. Waar blijft Mar? En waar is Björn Hm, die Björn is een vervelende kerel. Hij heeft den geheelen avond als een stokvisch op zijn stoel gezeten en nauwelijks een woord gezegd. En aan zet te hij soms een gezicht, dat men er kramp ii> 't lijf van had kramen krijgen." (y/ordt vervolgd). u..w IIBL.^., ,1 I II n, ■«!..!liULl-LJLUL-_ .1 Mfm.'l" t "J

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5