Rantso encoring electrischen stroom. Telegrammen van heden. Provinciaal Nieuws. Stadsnieuws Burgemeester en Wethouders van ALK- bxengen ter algemeene kennis dat Burgi MAAK brengen van heden af elecirische moiortn zullen mo ge» draaien tot 's avonds zes uur en dat het stopzetten der stroomlevering voor den Zon dag wordt opgeheven. Alkmaar, 26 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. van de Rotterdamsche Lamsslagersvereeni- ging mededeelt, maken de kooplieden aan wie consent voor dezen uitvoer gegeven is mis bruik van deze, toestemming. Niet alleen Zeeuwsch, maar ook Texelsche schapen en drachtige exemplaren evengoed als andere worden door deze kooplieden, die zich gecom bineerd hebben, in grooten getale op de Hollandsche markten opgekocht cn over de grens gebracht, tiet gevolg van deze wijze van handelen is eèn opjagen van de prijzen. Zonder het optreden dezer combinatie ware gisteren de prijs van schapenvleesch le Am sterdam 60 a 70 ets. geweest, wat een ver koopsprijs van 80 cents ten gevolge zou ge had hebben. Nu w^rd de inkoopsprijs opge dreven tot 90 a 95 c., zoodat de consument 1 minstens voor zijn pond schapenvleesch moet betalen. De Rotterdamsche lamsslagers, die ia verband met de rantsoeneering 200 sc&apen hadden kunnen inslaan, nebben hoogstens 50 60 «tuks gekocht. Ze hebben rich tot den minister van landbouw gewend met het verzoek om strenger toezicht op den a en levens uitvoer van schapen en levens bij uister een onderhoud aangevraagd. dien rni- PROVTNCIALE BELASTINGEN. Ter bestrijding van de uitgaven der pro vincie Noord-Holland in het dienstjaar 1019 zullen voor dat jaar geheven worden: 22 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen. 22 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen. 20 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting. 8 opcenten op de aanslagen der belasting plichtigen, bedoeld bij art. la der wet op d« inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1919 1920. 8 opcenten op de hoofdsom der vermogens- belaahög belastingjaar 1919/1920. DE LAATSTE RUSSEN. Woensdag 5 Maart zal van uit Rotterdam per stoomschip „Santa Fé" het laatste trans port Russische krijgsgevangenen en andere Kussen naar Dantzig worden vervoerd. Het schip zal geëscorteerd worden door een Fransch oorlogschip. HET SLACHTEN VAN SCHAPEN. In het belang van het behoud van den schapenstapel heeft de minister voorloopig geheel verboden het slachten van vrouwelijke schapen, zoodat het verbod van het slachten van kennelijk drachtige schapen wordt uitge breid tot een verbod van het slachten van vrouwelijke schapen. De gelegenheid om in plaatsen met een ge meentelijk abattoir of een centrale siaent- E'laats in zeer bijzondere gevallen vrouwelij e schapen, die niet anders dan tot slachting kunnen dienen te slachten, blijft op den be paalden voet opengelaten. DE VLEESCHLOOZE DAGEN OPGE HEVEN. De minister van landbouw heeft de bepa ling omtrent de vleeschlooze dagen ingetrok ken. RIJKSLAND- )N TE VERSLAG VAN HET BOUWPROEFSTATIO MAASTRICHT. (Tijdvak 1 Juni 1917—1 Juni 1918). Uit dit verslag, overgedrukt uit de versla- 'en en mededeelingen van de Directie van en Landbouw 1918 no. 5, nemen wij de vol- ende voor velen onzer lezers wetenswaardige ijzonderheden over: In toenemende mate hebben de tijdsomstan digheden in het tijdvak, waarover het verslag loopt, haar invloed uitgeoefend op de werk zaamheden, zoodat dit nog meer dan het hier aan voorafgaande, als abnormaal aangemerkt dient te worden. Het aantal monsters was zeer veel kleiner dan dat, waarop in normale tijden gerekend moet worden, terwijl de periodiciteit bij het inzenden der verschillende soorten van mest stoffen vrijwel geheel is verdwenen. Van meerdere artikelen, welke voorheen wel nooit als meststof zullen zijn aangewend, wer den monsters ten onderzoek aangeboden Het verslag geeft een uitvoerig beredeneerd verslag omtrent de onderzochte monsters meststoffen. Als bijzondere meststoffen worden vermeld GmyutWÈ spiering, Bloedmeel, Wasperafval, Kunsthoornafval, Stroopaarde, Melassekool, Ledermeel. Veerenafval, Haararval, Gemalen ïoomafval, Zeemest, Oarnalenwater, Water afkomstig van zeemosselen, Waschwater eener wolwasacherij, Afvalwater van beenderen, Zeesterren in den natuurlijken toestand, Krab- benmeel, Mosselen, gedroogd tn gemalen, Nest, Puf, Afval van onbekende herkomst. Be schadigde voederkalk, Harde turf en losse turf, Heide, Gedroogde gist, Ricinusmeel, Gemalen Lupinenboonen, Mowrahmeel,Wier, Hyacinthenbloemen, Beenzwart, Ingekuilde stokken en loof van tuinbponen, Garnalen- meel, Afval van Zuid-Amerikaansche wol, Vischmeel, Vleeschmeel, Ruw zout, Roet, Ca- caoafval met kalkzouten, Houtasch, Asch, Cokesslakken, Asch van verbrand slachtafval, Negoform, Tabaksstof, Terpaarde, Grond, Een kunstmest van onbekende herkomst, Nat gekalkt rundslijmvleesch, Normaalmest, Ier, Kieseriet, Dolomitekalk, Gips en Ammoniak- water. Ook dit jaar kwam het weer veel voor, dat te kleine monsters ingezonden werden, dat omtrent de herkomst van sommige geheel onbekende artikelen niets vermeld werd, ten gevolge waarvan het onderzoek belangrijk uitgebreid moest worden, en dat een behoor lijk ingevuld en geteekend formulier tot aan vrage van onderzoek ontbrak, of wel dat de naam van den afzender van het monster moei lijk of soms in het geheel niet leesbaar was. Ook werd aan de verpakking niet steeds die zorg besteed, welke noodig is om te voorko men, dat monsters tijdens het vervoer bre ken. Nogmaals op gevestigd, da niet voldoende o indien zij bier daarom d« dat, le op de hoogte zijn van de wij ze waarop monsters genomen en verzonden aandacht er belanghebbenden moeten worden en van de daarbij in acht te nemen Voorschriften, men zich tot het proef station kan wenden om inlichtingen, welke inlichtingen dan steeds spoedig en soo vol ledig mogelijk worden verstrek.t Ook bedenke men, en dit omdat er nog steeds monsters van anderen aard te Maas tricht ontvangen worden, dat het Rijksland bouwproefstation te" Maastricht alleen aan gewezen is voor het onderzoek van meststof fen en dat voedenniddelen, landbouwproduc ten, middelen ter bestrijding van planten ziekten, enz. niet naar Maastricht, doch naar die stations gezonden moeten worden, welke voor het onderzoek van die artikelen zijn be stemd. Wederom werd herhaaldelijk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het verkrijgen van schriftelijke of mondelinge adviezen. Evenais in het vorige verslagjaar, hadden ook thans vele vragen betrekking op onder normale omstandigheden minder gebruikelij ke meststoffen. Het verslag vermeldt het resultaat der on derzoekingen dezer producten. De sedert Februari 1917 opnieuw aan het Rijkslandbouwproefstatioa verbonden dienst ter opsporing van vervalschingen werkte uit stekend. Uit de resultaten van dezen dienst dat nog steed* niet alleen minderwaardige, doch ook vaak geheel waardelooze artikelen aan de markt gebracht worden en daar nog nutter de Vries om dagdijkadie levensbehoef ten en ook tabak en sigaren te beiasten. De journalisten die in dienst zijn van de uitgevers van Waden, zullen in de ongeval lenwet worden opgenomen. Eer groote internationale tentoonstel ling op het gebied der luchtvaart zal dezen zomer niet te VGravenhage maar te Amster dam worden gehouden. Ter gelegenheid van 't 25-jarig' bestaan der Harmonievereeniging „Coneordia" te IJfmiiöen zal dezen zomer aldaar een con cours worden gehouden Te Capelle ad. Ijsel zijn een timmer manswerkplaats met een houtvóorraad cn een korenmalerij met woonhuis afgebrand. Daar' bij ging tevens een voorraad grossiers- en distributiegoederen verloren. - In de rijkspostspaarbank, werd over Ja nuari 1919 meer ingelegd dan terugbetaald 4,099,817,30. altijd gretig koopers vinden, in den regel voor zeer veel geld. Dat de handel in die produc ten afmetingen van beteekenis aan men, moet voor een belangrijk deel wc gaar uk deel wel toegeschreven aan de tijdsomstandigheden ne- worden waarvan door velen een handig gebruik ge maakt wordt, zoodat het te betreuren ia, dat door den opsporingsdienst geen afdoende maatregelen tegen deze practijken kunnen genomen worden. Wel tracht deze. dienst, in woord en geschrift, bet kwaad zooveel moge lijk te bestrijdeu en af en ioe blijkbaar ook wei met eenig succes, doch dit alken is niet vol doende. Bet tot stand komen van eene wet tot bestrijding van bedrog is en blijft noodzake lijk. Speciaal richtte de opsporingdienst het oog op de in de laatste jaren in den handel gebrachte artikelen waaronder z.g. „kaliasch" en z.g. „normaalmest". Uil het onderzoek van de genomen monsters bleek, dat de bemestingswaarde zoowel z.g. „kaliasch" als van z.g. „normaalmest", UIT HOORN. Bij den voorzitter van het Hoofdstembu reau in den Statcn-kieskring Hoorn zijn gis teren de volgende lijsten ingediend F. Liberale Unie: 4c 19 gemelde candióaten, II. Vrijz. Dem.: D. Kooiman, Wonner, me vrouw A. Aukes-Timmers, Alkmaar; r. C. J. Neischer, Velsen-j. P. C. Wagner, Amster dam; J. Best Nz,, Berkhout; P. v. Mever, blijkt, Zaandam; Jb. Cloeck, Alkmaar; J. Edel Kz., Beemster; A. A. Huizenga, Hoorn; J. E. v. Niftrik, Edam; C. de Vries, Purmerend; H. H. J. Leemeijer, Alkmaar; H. C. Oud, Waier- fraafsmeer; dr. R. Kuipers, Beemster, W. V. ngelecburg, Broek in Waterland; H. Zee man, Oterleck; P. Plas, Edam; J. Veenstra, Buiksloot; W. J. v. Vloodorp, Heemstede; J. Schild Gz., Enkhuizen. III. Vrije Liberalen: F. Lieftinck, Amster dam; Jhr. G. C. Quarks v. Ufford, Bloem en daal; j. H. Schel tenia, Amsterdam; B. Nier- strasz, Amsterdam; Vincent Looajes, Haar lem; Jhr. Mr. P. v. Foreest, Heiloo; D. Ma nassen, Amsterdam; H. C. E. M. H. v. Soeter- meer Vos, Hilversum: mej. Joh. W. A„ Naber, Amsterdam; Ernst n. Krelage. Haarlem; dr. M. 4e Hartogh, Amsterdam; n. M. v. Ban- melen, Heemstede; J. G. Schlencker, Amster dam: H. W. Kehxer, Amsterdam. IV. Soc. Partij: L. Kelder, Zaandam; B. Lansinck jr., Amsterdam; F. Kamstra, ölari- cum; IJ. J. Reitsma. Velsen; B. Rijk, Amster dam; W. Sligting, Amsterdam. V. Chr. Hist.: W. J, Kernkamp, Edam; van I J. ter Haar, Amsterdam; J. Ringers, Alk maar; R. Bets, Zaandijk; G. P. de Vos, Enk- uiterst gering is. Sedert eenigen tijd wordt de l huizen; J. Kroocenburg, St. Pancras;'A. J z.g. „kaliasch" niet meer onder haar oor- Honig, Koog a. d. Zaan; J. v. Meerveld, chalk, ÈÈm spronküijken naam verkocht, doch als „bacte- riënmest" aangeboden. Aan den opsporingsdienst is voorts gebleken, dat de z.g. „kaliasach" ook wel verkocht is ge worden onder namen als „kunstmest" en „guano", met eene garantie van 2 tot 2y3 pet. stikstof, van 3 tot 4 pet .phdsphorzuur en 10 pet. kali. De betaalde prijzen varieerden van 4.— tot 1LV- per 100 K.G. Koog a. d. Normaalmest schijnt vooral koopers te vin- o in het tuinbouwbedrijf en niet overdreven is het als hier de veronderstelling uitgespro ken wordt dat, door aankoop van artikelen als hierboven genoemd, de land- en tuinbouw zich voor tienduizenden guldens benadeeld hebben. Wel bleek het meerdere malen', dat velen slechts éénmaal kooper waren, doch daartegenover staat, dat er, ook thans nog, dagelijks nieuwe slachtoffers worden gemaakt, ondanks alle voorlichting in woord en ge schrift. Te betreuren is het dan ook, dat er nog zoo velen zijn, die zich omtrent de kwaliteit van het gekochte niet, of niet voldoende door onderzoek aan 't Rijkslandbouwproefstation op de hoogte stellen. Werd er in een vorig verslag de aandacht op gevestigd, dat, wil de opsporingsdienst succes hebben, hij zal moeten kunnen rekenen op de hulp en de medewerking, zoowel van particulieren als van de organisaties op land en tuinbouwgebied, thans, nu het gebrek aato goede meststoffen steeds nijpender wordt en meststofsurrogaten talrijker worden aangebo den, zal men dubbel op zijn hoede moeten we zen en zal het proefstation, indien eene wet tot bestrijding van bedrog tot stand mocht komen', door middel van zijn opsporingsdienst vele goede diensten aan land- en tuinbouw kunnen bewijzen, mits hebbende het vertrou wen en de volle medewerking van allen, die bij den eerlijken handel in meststoffen belang hebben. VLEKTYPHUS. Te Avereest zijn twee gevallen van vlek typhus geconstateerd. Ook te Schiedam komen enkele gevallen van vlektyphus voor. Vlektyphus is weer geconstateerd In vijf gezinnen te Rotterdam. Er is een nieuw sterfgeval. KORTE BERICHTEN. In de Friesche binnenwateren is het ijs zoo snel opgeruimd, dat Maandag alle kana len groot en klein ook voor de zeilvaart heropend waren De dienst Enkhuizen—Stavoren is met ingang van hedenochtend hersteld. Te den Haag zijn twee polticagaiten geschorst in verband met diefstal van brood taarten. Een hunner moet op heeterdaad be trapt zijn. Ingetrokken1 is de distributiere, voor schapenvellen, schapenblooten en bloot" wol. Van kracht blijven de hiermede verband ïoudende op 16 Aug. j.l. vastgestelde wijzi gingsbepalingen der besch. van 1 Oct. 1917. Naar de „N. R. Ct." verneemt zijn er on derhandelingen gaande tusschen handelaren en de regeering, over den uitvoer naar Oos tenrijk, Amerika en Engeland, van 160.000 tot 180 000 oalen karwijza'ad van 50 K.G. elk, ter waarde van 6 7 millioen gulden. De vetrantsoeneering blijft tot Mei. die van de melk zal zeker niet eerder ophouden. De koninginmoeder is voornemens Vrij dag a.s. de jaarbeurs te bezoeken. De ko ningin is van plan de volgende week ter jaar beurs te komen. Gistermiddag te 3 uur heeft de Duit- sche onderzeeboot U. B. 6. die gerumen tijd Alkmaar geintreneerd lag en door Duitschland nog aan Engeland moest wor den uitgeleverd, Nieuwediep verlaten, om door twee aleepbooten naar Harwich te wor den gesleept. De Christelijke Bestuurdersbond te Vlis- singen heeft een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen die plannen van mi- Zunderdoip; P. Maarsc Zaan; H. Gevers, Heemskerk.' VI. Ant. Rev.: S. Groot Sz. Sr., Enkhute zen; D, L Harms, Zaandam; P. Verburg, Nooid-Schant/oude; R. Zuidema, Enkhuizen; A. Kru ver, Zaandam; C. Adriaanse, Hel der ;.K. Baas Gz., Zaandam; J. v. d. Valk, Helder- H. Posthuraa, Opperdoes; P, Slot A.Pz.. Broek op Langen dij VII. S. D. A. F.: jb. de Vries, Punarend; J. Westei'hof, Alkmaar; Mevr. G. Krom-de Vries, Wormerveer; L J. de Witt Puimer end; H. v. d. Brug, Enkhuizen; C. Schagen,, Edam: H. Kof man, Enknuizen; G. Veldhuij- sen, Hoorn; R. Kofman, Enkhuizen, VIII. MiddecstandspartijC. H. v. d. Velden, Amsterdam; F. S. Stroosaijder, Am sterdam; W. F. Ris, Amsterdam; A. P. v. d. Loos, Schoten; A. N. Bout, Amsterdam; W. J. Carels, Amsterdam: F. F. Drcckmeijcr, Amsterdam; W. Oosterbaan, Amsterdam; A. J. Beek, Hoorn; M. J. Enserink, Velsen; J. P, Gunther, Amsterdam; F. M. J, Blom v. Wezel, Amsterdam; J. C. Fennie, Zaan dam; J. P. A. te Boekhorst, Amsterdam. IX. Bond v. Chr. Soc.: J. P. Ceton, Am sterdam; G. A. Vader, Weesp; A. Lisser, Am sterdam; mej. M. A. C. Mensing, Bloemen- daal; J. Brommert, Uitgeest; H. v. d. Glas, Hilversum; P. Posthumus, Amsterdam; J P. A. Coerman, Bussuro K. F. Vreeburg, As- stndclft; j. Kennedy, Beemster. X. Chr. Dem Partij: A. P. Staalman, Amsterdam; P. P. Hariendorf. Haarlem; J. H. Staalman, Helder; H. J. Bloem, Ter schelling. XI. R. K.N Dekker, ObdamA. Com mandeur, Berkhout; C. Nclet, De Rijp; O. ds Wolf, Purmerend; C. Rood, Bovenkarspel J. M. Stumpel, Hoorn. GEMEENTERAAD VAN SCHAGEN. In verband met een adres der afdeeling Schagen van den Nederlaudschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrij ven, e. a., entspon zich over de door B. en W. ingediende voorstellen aangaande de ar beidsregeling enz. een breedvoerige discus sie, waarvan het resultaat was, dat dc voor stellen door B. en W. werden teruggenomen en dit college, na gedaan overleg met de des betreffende vakorganisaties, nieuwe voorstel len zal indienen. Mededeeling geschiedde van- het rapport van den technisriien adviseur der gemeente, den heer H, A. Blom, ingenieur te Leiuen, betreffende de conferentie tusschen gemeld en heer Blom, den directeur van de N.V. „Noor derlicht" te Groningen, en B. en W., aan gaande het door „Noorderlicht" aan de ge meente Schagen geleverd electrisch net. Over eengekomen is, dat „Noorderlicht" zal veran deren al hetgeen technisch gevaarlijk of on voldoende is aangebracht, in de eerste plaat» de geleiding langs de ramen. Door den burgemeester, den heer J. Come- lissen, zal getracht worden een militair poli tiecorps in de gemeente te verkrijgen, in ver band met de vele in den laatsten tijd gepleeg de schapendiefstaüen. Voor" de ontdekking der daders wördt een premie van 300 be schikbaar gesteld, boven de premie van 300, welke mede voor dit doel reeds is uit geloofd door kring I van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Als leden van het stembureau voor de op 3 April a.s. te houden stemming voor de Provinciale Staten werden benoemd dc hce- ren W. Roggeveen Cz., Jb. Koster en P. Boe kei; als leden voor het stembureau voor de stemming van den gemeenteraad op 25 April a.s. werden benoemd de heeren Tb. Paauw, P. Snel en Jb. Schoorl. Als leden der plaatse lijke commissie van toezicht op het lager on- N. R< derwüs werden gekozen Mevr, veen-Stammes en de "heer Th. L Overtoom, 9gge- Wegens het veelvuldig springen der elec- trische Arga-lampen werd den ingezetenen toegestaan metaaldraadlampen te gebruikt» van 25 kaarsen lichtsterkte. VLEESCHLOOZF: WEEK. WEENEN, 26 Jrebr. Voor Weenen is een 2de geheel vleeschlooze week afgekondigd tengevolge van ltaBaansche dwangmaat regelen ia verband met de uitlevering vaü locomotieven en wagons, EEN VOORPOSTENGEVECHT. V^EENEN, 26 Febr, Bij Brückna heeft ten- voorpostengevechtplaats gehad tusschen Polen en Tsjechen. Twee Tsjechen zijn ge dood m 3 gewond. EEN CRISIS IN DE RIJKSREGEERING. BERLIJN, 26 Februari. De Telegraaf vermeldt: De Lokal Anzeiger verneemt uit Weimar, dat in het kabinet een crisis is te wachten, daav verschillende ministers, o.a. Scheidemann, op de een of andere manier het Radensysteem in de regeering willen opnemen, omdat zij hopen hierdoor de ra dicale beweging in de arsolraden te kun nen matigen. Het Centrum en de Democraten verzet ten zich echter met alle macht tegen dit plan, zoodat de huidige regeeringameer- aerheid in het gevaar komt. REIS PER OORLOGSSCHIP AANVAARD KAAPSTAD, 26 Februari. In de 20 de zer gehouden vergadering van Nationale Parlementsleden is het aanbod van den Britschen admiraal om de Nationale depu tatie per oorlogsschip naar Engeland over te brengen, aanvaard. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 26 febr. De Minister van buitenlandsche zaken heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer bij den aanvang der ver gadering verklaard, dat in antwoord op zijn verzoek cm nadere inlichtingen no-- pens de mededeelingen door de Belgische regeenng te Parijs gedaan, deze op 22 Fe bruari hem heeft geantwoord, dat de Bel gische delegatie ter conferentie van Parijs bij de vertegenwoordigers der 5 groote ge allieerde en geassocieerde mogendheden een voorstel heeft aanhangig gemaakt om onderhandelingen te openen tot herziening van zekere beperkingen der tractaten van 19 April 1839. De Belgische delegatie heeft den wensch geuit, dat Nederland aan de onderhandelingen zal deelnemen als onder tekenaar van die tractaten. Indien het voorstel van Beigië door de conferentie wordt aangenomen ral de Bel gische delegatie in de' gelegenheid zijn, de Nederlaadsche regeering bekend te maken niet de Belgische zienswijze inzake de vraagstukken die in hei bijzonder voor Ne derland van belang zijn. De minister con stateerde, dat de Belgische regeering dus niet heeft voldaan aan de uitnoodiging. de Nederlandsche regeering opheldering van zaken te geven hetgeen hij voor een goede verstandhouding tusschen de beide landen betreurde, mocht hierdoor de aangelegen heid in een phase komen, aan'die verstand houding minder bevorderlijk, dan wijst de regeering alle aansprakelijkheid daarvoor af. In dien zin heeft zij zonder op het ver zoek om inlichtingen terug te willen komen de Belgische regeering bericht. Tegenover afwenteling door België van verantwoorde lijkheid op vertegenwoordigeds der 5 groote mogendheden te Parijs herinnert de minis ter er aan, dat aan de regeeringen dier mo gendheden het Nederlansche stanpunt ten aanzien van gebiedsafsiand en aantasting der vaststaande rechten geformeerd in zijn verklaring van 14 Februari op 18 dezer is medegedeeld. Ook de heden afgelegde ver klaring zal hun worden' medegedeeld. jtreedt met geen be- OVERPLAATSING. De sergeant-majoor-administrateur C. Kots van het depot-bai der Xe infanterie-brigadc te Alkmaar, is cvergeplaafht bij het 21e regi ment van het wapen, in garnizoen te den Helder. FEESTAVOND BURGERIJSCLUB De heer Barend Velleman biedt de Burger ijsclub een eeKavond aan, waar de opbren van verschillende verrassingen zulten won gestort in de kas der B. IJ. C. Het is den heer Velleman gelukt voor dezen avond de medewerking van Ie klas specialitei ten te verkrijgen. Zoo zullen wij o.a. zien op- treden de Arisiuns (eonceftine-sneiers) en de Wi'lls (kunstwielrijders). Wij herinneren aan den onlangs schitterend geslaagden feestavond der B.IJ.C. en verwij zen overigens naar een morgenavond in onze 'courant verschuilende advertentie. Dat de heer velleman zelf ook opt een geheel nieuwe repetoire behoeft toog. EEN CLUB VAN SOC.-DEM Gisteravond rad een vergadering plaats, van de uit de afd Alkmaar, der 9. D. A P., getreden leden. Besloten werd aan de a. s raadsverkiezingen deel te nemen. Als pro gram werd langenomen het beginsel en ge- meenteprogram der S. D. A. P. Verder werd besloten om Vrijdag 7 Maart aanstaande de groslijst samen te stelten Secretaris is de he?r H. v. Drunen, Ko ning? weg 50 EEN ADRES. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar is het volgend adr& gezonden: EdelAchtbare Heeren. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen leden van den Nederlandschen Stucadoorspatroonsboud afdeding Alkmaar, goedgekeurd bij; Ko ninklijk Besluit van 13 Maart 1918, dat zij met leadwezen hebben kennis geno men van het besluit van de aanbesteding van het stucadoorswerk aan het Karenhuis, dat nu dat werk is gegund aan een uitvoer der zonder bij levering van materialen en dat nu wederom niet zal kunnen worden' ui maakt hoeveel het stucadoorswerk werkei kOvSt, omdat niet denkbaar is, dat op groot werk de benoodigde materialen voor den stucadoor afzonderlijk zullen worden in gekocht; dat zij, ook als belastingplichtigen, en ge zien de slapte in hun bedrijf, zeer gewenscht hadden ook voor een eventueele heraanbeste ding in aanmerking te mogen komen, zij het fifln nek materislsaj ïtge- :rkelijk zoom dat ervp26 FSbruari «.k. mm aanbesteding zal plaats hebben van het stucadoors- en wit- werk der gemeentebouwen en zij groote vrees koesteren, gezien het resultaat van het Karen- huis, dat ook met dit werk hetzelfde ge schiedt, te weien dat met de stijging der Ico nen en materialen door den architect niet vol doende rekening wordt gehouden, .reden waarom zij beleefd ter uwer kennis willen hrengen, dat zij als afdeeling Alkmaar van den Ned. Stucadoors-Patroonsbond, niet van de inschrijving gebruik zulten maken, 't Welk doende, enz,. E. Bleeker, Gebrs. Boll, C. Dame», P. v. Diepen, finna W. Harms Zonen, ii. Jan sen, HL C. A. Leupen, J. Wiese. Namens het Bestuur, (w. g.) JOH. H. W. LüTJEHARMS, Voorzitter. J. WIESE, Secretaris. Oudegracht 211. Toelichting. Bij de aanbesteding stucadoorswerk van het Karenhuis bleek, dat de inschrijvings sommen nog al varieerden. Vier opgaven wa ren ongeveer 8000, één ongeveer 6000 en één ongeveer 5000. Het werk werd opge dragen aan den laagsten inschrijver.- Later bleek echter, dat deze inschrijver ontslag had gekregen of genomen van die opdracht, waar om wij een heraanbesteding verwachten. Enkele onzer leden brachten nog een be zoek bij den Heer Looman, Gemeente-Archi tect, om dit alsnog gedaan te krijgen, echter zonder resultaat. Onze teleurstelling was groot bij het vernemen, dat het werk was op gedragen aan een firma uit Amsterdam, te meer aog, daar deze heeft aangenomen het arbeidsloon en niet de materialen enz., zoo dat dit dus ten deele een verantwoordelijk persoon kan zijn voor het stucadoorswerk. De hec iccr Looman voegde enkele onzer leden toe, dat hij de Alkmaarsche Stucadoorspatroons niet noodig had, en zij, wilden zij het werk niet hebben, hun ksdrgfskapitaaltje maar meeat*» opeten. HET 7e sa ie LEERJAAR, .De afdeeling Alkmaar van Volksonderwijs kield gisteravond in café Central haar tweede openbare vergadering ter bespreking van de onderwijs-vraagstukktti, die door voorstellen, ingediend door leden van den gemeenteraad aan de orde zijn gesteld. De voorzitter, de heer JL A. Verkuyl, heette dc aanwezigen welkom, in het bijzonder den Burgemeester en den arr. schoolopziener (de wethouder van onderwijs de heer Leesberg was verhinderd de vergadering bij te wonen) en deelde mede. dat zooal» bekend was dezen avond voor belangstellenden en belangheb benden zou worden besproken het voorstel der heeren Westerhof en' Verkerk, om aan de scho len voor gewoon lager onderwijs een 7e en 8e leerjaar in te stellen. Hij gaf daarop het woord aan den heer Westerhof, die zich bereid had verklaard de bespreking in te leiden. De heer Westerhof betuigde aan Volkson derwijs zijn dank voor de gelegenheid hem gegeven zijn voorstel aan den raad hier te be spreken, daar hij het goed' achtte, dat zaken van algemeen' sociaal belang, die in den Raad aan de orde worden gesteld, vooraf in het pu bliek worden besproken. Bij ket voorstel door den heer Verkerk m spreker ingediend werd geen' toelichting noo dig geacht, omdat men meende, dat die beter bij de behandeling zelf kon worden gegeven. Spreker verheugde zich over de belangstel ling der autoriteiten, in 't bijzondei- die van den Burgemeester, die zooveel voor het onder wijs toont te gevoelen. Vooraf moet hij iets zeggen naar aanleiding van hetgeen de heer Cloeck in ,de vorige ver gadering, die spr. niet kon bijwonen, heeft gezegd. De heer Cl. toch heeft, volgens het verslag in de Alkm. Ct., de vraag of Alkmaar behoefte heeft aan een 7e en 8e leerjaar min of meer ontkennend beantwoord. Tegenover deze meening stelt spreker de cijfers uit het officieele gemeenteverslag, waaruit blijkt, dat in 1916 de 7e klasse aan de 4e gemeenteschool 20, die aan de 6e 17 teerlingen telde. In 1917 waren die getallen respectievelijk 29 en 23. Die toename van leerlingen versterkt spr. in de meening, dat zeer zeker een 7e leerjaar en daarna ook een 8e gewenscht is. Hij is daarmede ook in goed gezelschap blijkens het ingezonden stuk van den heer Weber na de rede van den heer Cloeck in de Alkm. Crt. geplaatst. Vraagt men, waarom is dat 7e leerjaar dan antwoordt spreker: omdat ook toewijding en be- noodig? dan antwoordt spreker: bij de meest mogelijke toewijding ijzer Eet omdat en kwaamheid van den onderwijzer Eet lager onderwijs, zooals dat thans is, volkomen on voldoende moet worden genoemd. Dit zal door autoriteiten sn onderwijzers worden toe gegeven. Vooral na den oorlog zal dat blijken, doch ook voor dien tijd werd er terecht geklaagd over de onvoldoende resultaten. De oorzaken daarvan liggen zeer zeker voor een groot deel in den socialen toestand van de arbeidende klasse, maar voor een an der deel in de inrichting van ons onderwijs. De school is thans nog dezelfde als in 1878 na de wet-Kappeijne en voor dien tijd is reeds de twijfel gerechtvaardigd of de toestand toen geschapen voldoende was. Wat de maatschappij thans eischt, daar aan voldoet ons onderwijs tegenwoordig ze ker niet. Het is een algemeene klacht van werkge vers, en als voorbeeld noemt spr. die der pa troons in 't typografenvak, dat de ontwikke ling der jeugdige arbeiders geheel onvoldoen- nng a de is. De oorzaak daarvan is, dat de leerstof wel voldoende is, doch in te korten tijd moet wor den verwerkt, waardoor er op 19 h 20-jari- gen leeftijd zeer wejuig van het geleerde is overgebleven. Wil men een beteren opbouw vaa onze maatschappij, een betere beschaving, dan moet men verbetering brengen in ons lager onderwijs. Daarom heeft de S. D. A. P. altijd voor die verbetering gestreden. In 1911 reeds dienden de heeren Van der Laan c.s. een voorstel in tot wijziging van de leerplichtwet, beoogen1- de eene uitbreiding van den leerplicht tot het 14e japr. Uit de toelichting daarvan haalt ireker een en ander aan, dat hij voor dien :ijd en ook thans nog voor een groot deel on derschrijft, en waaruit bl kt, dat in vele an dere landen toen reeds een langeren leertijd bestond. Naast de uitbreiding van den leertijd wil mm dal h«t middelbaar m hooger ondsrwys

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2