BroVihciaal Marktberichten. woordigtn; de heer van Zwet vond het *m lamlendige houding dat men bang voor den vrijen handel schijnt, omdat hij risico mee brengt en deed de vergadering uitspreken, dat zij voelt voor een maatregel die dezen vrijen handel in de naaste toekomst brengt, ONREGELMATIGHEDEN? Naar aanleiding van een1 bericht uit Waar- denburg, betreffende schorsing van den ge meente-secretaris, deelt de burgemeester, ba ron H. W. van Pallandt, in een ingezonden stukje in de „Tielsche Courant" mede, „dat in de spoedtischende raadsvergadering, 17 Februari gehouden, de gemeentesecretaris niet is geschorst, doch aan hem een verlof van drie maanden is verleend voor herstel van ge zondheid. Verder, dat het nog moet blijken of „naar verluidt de administratie geheel in de war mopt zijn." VLEKTYPHUS. Te Rotterdam zijn weer in zeven gezinnen nieuwe gevallen voorgekomen; bovendien drie sterfgevallen. Ook in het huis van bewaring te Breda heeft zich een geval voorgedaan. Te Tilburg is in ae cavaleriekazeme bij een huzaar vlektyphus geconstateerd. KLACHTEN VAN DE GRENS. Uit de grensstreeken van Oostelijk-Neder- land komen klachten tegen de wet van- 31 De cember 1915 ter bestrijding van den smokkel handel, welke wet tot z^r vele ongewensebte toestanden heeft geleid, naar uit Enschedé wordt gemeld. Men schrijft o. m. van daar: „Het ligt in het voornemen van den minister van land bouw, om binnen zeer korten tijd den handel van verschillenede artikelen vrij te laten. Het spreekt vanzelf, dat door de beperking onzer voorraden de behoefte zeer groot zal zijn. Moeten wij nu nog langer gebonden worden door inslagen, die, vastgesteld naar Jiet ver bruik van vóór den oorlog, nu, door de uit putting die er op alle gebied heerscht, bij lange na niet toereikend zijn? „De minister vreest natuurlijk, dat door de opheffing dezer wet het smokkelen enorm zal toenemen. Maar zijn daarvoor dan geen an dere maatregelen- te treffen? Kan de grens« dan niet dichter bezet worden en vooral de controle verscherpt?" Er is voor deze aangelegenheid een comité van actie voor Enschedé en Lonneker ge vormd. Lochem, en onder de gehuchten Nettelhorst en Geesieren, tal van boerenhofsteden met bii- behoerend land, voor flinke sommen van de betrokken eigenaren zou hebben1 gekocht. Voor meer dan een- balf millioen gulden is reeds aangekocht, terwijl over andere aankno pen nog wordt onderhandeld. FRIESLAND-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben tot de spoorwegmaatschappijen het verzoek gericht mede te werken tot den spoedigen te rugkeer naar de vroegeren toestand, voorzoo ver de dienstregeling betreft, en- om bij de eerstvolgende nieuwe dienstregeling o.m. in elk geval tegemoet te komen aan den wensch tot invoering van een volledige en practische sneltrein verbinding over zee naar Holland en terug. DE DUUR VAN DE VETKAART VERKORT. In de „Staatscoourant" is meegedeeld, dat de bons voor de vijfde week der verkaarten voor het 3e tijdvak geldig zullen zijn van 28 Februari tot en met 7 Maart. Dit is niet oen vergissing, gelijk reeds werd verondersteld. De bedoeling is inderdaad der. duur der bons vana 9 tot 8 dagen terug te brengen. NEDERLAND—BELGIë. Verwacht wordt dat aanst. Maandag de commissie te Parijs voor de Belgische territo riale eischen met Iiaar werkzaamheden gateed zal zijn. STOF, VEEGSEN EN ONKRUID ZADEN, Door het Hoofdbestuur van het Drentsch Landbouwgenootschap werd van het Graan- en Meelbureau een schrijven ontvangen, in houdende een aanbieding van graanafval (stof, veegsel en onkruidzaden) voor bemes- tingsdoeleinden. De Redacteur van het Drentsch Landbouw blad teekent hierbij aan: „Tracht men uit het afval der granen nog meer duiten te slaan, dan tegenwoordig reeds gebeurt? Denken de heeren vah het Graan- en Meelbureau, dat de boeren, die hun vee reeds zooveel van dat ellendige uitschoonsel en piksel hebben moeten laten slikken, nu ook nog gesteld zijn op stof, veegsel en on kruidzaden voor hun land? Kun je begrij pen. Hebben' de heeren niet zelve zoo hier of daar een ontginningsbedrijf, waar ze gelegen heid vinden de resultaten van een bemesting met stof, veegsel en onkruidzaden voor be mesting te demonstreeren Ze kunnen zich van verrassende resultaten verzekerd houden." OOFT. Van de Veluwe schrijft men: De vooruitzichten op een goed ooftiaar zijn gunstig, althans de onderscheidene vruchtboomen beloven ook in deze streken een buitengewoon rijken bloei. Het is maar goed, dat door het winterweer van onlang» ae ontwikkeling der bloesemknoppen tot stil stand is gebracht, aangezien de boomen an ders veel te vroeg zouden 'hebben gebloeid, waardoor de kans op mogelijke vorstschade aan de bloesems niet weinig zou zijn ver groot. VERGIFTIGINO. V Donderdagavond werd te Rotterdam de hulp der politie ingeroepen in de Gouverne- straat, bewoond door het gezin Moog, be staande uit man, vrouw en 3 kinderen. Het feheele gezin, \yaaronder een zuigeling van X maand, was door de buren bewusteloos aangetroffen. Het gelukte het bewustzijn bij allen op te wekken, doch een jongen van 10 jaar werd naar het ziekenhuis vervoerd. Nauwelijks was men in dit gezin gereed ge komen of hulp werd ingeroepen in het belen dende pand, waar vader, moeder en 18-jarige zoon bewusteloos lagen. Deze drie menschen zijn allen, rfadat het bewustzijn was wederge keerd, naar het ziekenhuis gebracht. De door beide gezinnen bewoonde huisjes zijn benedenwoningen, waar een vunzige lurht heerscht. Bij dc- bewusteloozen werden- verschijnselen van vergiftiging vastgesteld, allen hadden last van brakingen. De oorzaak daarvan ia niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden, hoewel de vergiftiging ten gevolge van riool- dampen niet i» uitgesloten. •Men gelooft niet, dat het een gevolg van het nuttigen van eenig voedsel kan zijn, omdat ook de zuigeling in denzelfden toestand ver keerde. EX-KEIZER WIHELM OEDAO- VAARD De heer Alllard, gemeentelijk raadsheer te Doornik, heeft naar de „Tel." verneemt, Wil- heim von Hohenzollern, ex-Keizer van Duitschland, en den Duitschen legercomman dant Hoppfer, die een tijdlang het plaatselijk commando te Doornik bekleedde, gedagvaard om den 2em Mei 1919 te 9 uur voormiddag te verschijnen voor de 2e Kamer der rechtbank. De door den heer Aillard aangevoerde grond berust op zijn onrechtmatige deportatie, om dat hij in October 1916 geweigerd had aan den vijand de lijst der werklooze arbeiders te verstrekken. M. Aaillard eischt een' schade- vegropding van 50.000 fres. DE EX-KEIZER LANDEIGENAAR? Uit Lochem (Gelderland) wordt aan het „Huisgezin" uit goede bron gemeld, dat de cx-keizer onder de gemeenten Borculo en DE THEEVEILING TE AMSTERDAM. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden veiling van 12,684 kisten Ja va-thee, onder N. O. T.-yerband, kwam groote ontstemming tot uiting over het feit, dat de minister van Landbouw telegrafisch had gelast 1000 kis ten te reserveeren voor een nieuwe combina tie, N.V. Koffie- en Thee-handelsvereeniging, een coöperatieve winkelvereeniging, waar aan de heer Drukker en het oud-Kamerlid Ankerman verbonden zijn. Namens de T. K. D. was telegrafisch den minister te kennen gegeven, dat aie opdracht niet kon worden uitgevoerd, omdat alleen aan firma's werd verkocht die een overeen komstig aantal bonnen 19 en 52 van de thee- en koffiekaarten hadden overgelegd. Ondanks dit protest werd andermaal door den minister gelast, dat 1000 kisten voor ge noemde vereenigjng moesten worden gere serveerd. Het gevolg daarvan was, dat van de toege wezen groote hoeveelheden gedeelten moes ten worden afgenomen ten behoeve der ge noemde vereeniging. Enkele makelaars wei gerden voor die vereeniging te koopen. De heer Ankerman protesteerde. Het was re- gecringsthee, zeide hij, en 't bevel van den minister moest worden opgevolgd. Voor 't overige had de veiling een kalm verloop. HOOIVORDERINO. De G-eldersche en Overiiselsche Maatschap- Eij van Landbouw en de Overijselsche Lana- cruw-Maatschappij hebben een schrijven ge richt aan den minister van landbouw, waar in zij' mededeelen, dat zij van de leden van 't hooibureau in Overijsel het verzoek hebben ontvangen, te willen bevorderen, dat aan hen ontslag worde verleend. Behalve het kwan tum, aat Overijsel moest leveren, werd deze provincie plotseling opgelegd drie millioen K G. hooi te leveren voor net leger. Wegens den buitengewoon 6lechten oogst blijft er binnen de provincie een zeer onvoldoende 1 hoeveelheid beschikbaar, en dan nog van de slechtste kwaliteit, daar het leger het beste neemt. De besturen van bovengenoemde maatschappijen verzoeken dan ook den mi nister te willen gelasten, dat verdere vorde ring voor het leger wordt gestaakt RUWE SPIRITUS. De N. O. T. deelt mede: Ter voorkoming van teleurstelling wordt medegedeeld, dat, hoezeer voor den aanvoer van ruwe spiritus qp de basis van een alco holgehalte van 50 pet. een rantsoen is vast gesteld van 10.000 ton, er voorloopig nog geen sprake van zal kunnen zijn van invoer van spiritus van overzee, daar in ons land nog belangrijke voorraden spiritus vastge houden liggen, welke eerst binnen het rant soen zullen moeten worden vrijgegeven, al vorens nieuwe spiritus zal kunnen worden aangevoerd. Overigens kan, krachtens de hieromtrent getroffen regeling, per kwartaal niet meer'ruwe spiritus ingevoerd worden dan in een vorig kwartaal aan bewerkt pro duct is uitgevoerd. KWARTJESVINDERS. In den trein van Utrecht naar Arnhem wis ten een viertal personen met kaartspel een me dereiziger een bedrag van 200 afhandig ie maken. De politie te Arnhem werd telefo nisch gewaarschuwd en deze was op het sta tion om de kwartjesvinder» te arresteeren. Voordat de trein het station binnenkwam, sprong een van de kwartjesvinders, de koop man J M., uit den nog in volle vaart zijnden trein. Hij viel, doch bekwam geen letsel. Hij werd echter gearresteerd. VI.EKTYPHUS. Te 's-Gravenhage hebben zich geen nieuwe gevallen van vlektyphus voorgedaan. In het geheel zijn tbans in het Engelsche hospitaal aldaar 88 personen in observatie. Er is in Rotterdam weer vlektyphus gecon stateerd in zeven gezinnen Er zijn drie nieu we sterfgevallen. Er is te Delft weder een vlektyphuspatiënt bezweken. Dit is het zevende geval met doode- lijken afloop. Totaal zijn thans 23 gevallen geconstateerd. In een gezin te Breda la bij twee meisje» vlektyphus geconstateerd. EEN BURGERWACHT IN OPSTAND. De gezamenlijke leden der burgerwacht van Sloten, afdeeling Adm. de Ruyterkwartier, hebben besloten niet meer te oefenen of bij een te komen, totdat ecnige belangstelling blijkt van autoriteiten, zich uitende in het verstrekken van wapens en ledergoed, waar op zij nu al maandenlang wachtende zijn. De leden weigeren zich wekelijks te vermaken met bokspringen en andere gymnastische toe ren, hetgeen ze uit verveling doen. Worden de leden zonder eenigen steun van bovenaf gelaten, dan verloopt de vereeniging. GEVAARLIJK SPEELGOED. De recherche te Maastricht heeft bij zekeren Bin de Pieterstraat, in beslag genomen een groote, geladen granaat-kartets, zeker wel 8 10 kilo wegende, beaevsis geweerpafronta m een groot pistool voor het afschieten van licht- kogels. De granaat-karteta werd1 achter het bed bewaard. De zoon van B. had die voor werpen in November tijdens den1 terugtocht der D'uitschers, in België gevonden. KORTE BERICHTEN. De „Vee- en Vleescbhandel" zegt ge gronde hoop te hebben, dat de Regeertng voor het geheele land zal bepalen, dat hel Amerikaansche spek buiten het vlecschrant- soen om beschikbaar zal w gesteld. De motorschoener „Brandaris," van Rotterdam naar Kopenhagen, die mei defec ten motor ronddreef in dé nabijheid van het vuurschip „Doggersbank Zuid, is door de „Cycloop" naar Nieuwediep gesleept. Naar verluidt, zal met ingang van April a.a. het rijkskantoor voor chemicaliën te Utrecht worden opgeheven. Verschenen is het verslag van de Staats commissie tot voorbereiding van de herkie- ning van de loonregeling van spoorweg- plaatspersoneel, ingesteld bij Kon. besluit van 29 Januari 1918, aan den minister van Waterstaat. Een dienstbode te Amsterdam, die was ontslagen, omdat haar meester geen brand stof meer had om het huis te kunnen bewo nen, beeft uit wraak daarover fen diens huize op 4 punten brand gesticht, die evenwel ge- bluscht kon worden vóór er veel schade was aangericht. Het meisje is gearresteerd Gemeld wordt, dat de opheffing van het vluchtoord te Nunspeet aanstaande is De nog weinig in getal zijnde bewoners zullen worden overgebracht nhar het vluchtoord te Uden. De Ech. 219 Dirk tn de onderzeeboot Nr. 2, die bij IJmuiden in aanvaring kwam, zijn gelicht. Eerstgenoemd vaartuig is in de zandnaven aan den grond gezet, het tweede bleek onbeschadigd te zijn. Te Vlissingen is een 12-jarige jongen, die op de electrische tram was gesprongen, onder deq goederenwagen geraakt, waarbij zijn hoofd geheel werd afgereden. Te Hoogkarspel (de Streek) is e«n ge val van nekkramp met doodelijkea afloop ge constateerd. De politie te Maastricht heeft een viertal Belgen over de grens gebracht, die eenige menschen uitscholden voor „Hollandsche kaaskoppen" en „hongerlijders" en tot enkele soldaten o.a. zeiden: „Binnen een paar maan den zijn wij hier de baas." De gemeenteraad van Veendam besloot op verzoplc van de Handelsvereeniging tot een verplichte winkelsluiting om 8 uur 's avonds. Een verplichte Zondagssluiting zal door B. en W. worden overwogen. De Kon. Need, hoogovens en staalfa brieken zal tot kapitaalsuitbreiding van f 25 tot 35 millioen overgaan wegens deelneming m hei kapitaal door de gemeente Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingekomen tet verhooging van de ouder domsrente met een gulden per week. Indien de toestand in Duitschland niet belemmeerend werkt op onzen kolenaaavoer, wordt die gunstig genoeg om scheepsruirate te reserveeren voor levenshehoeiten van over zee. Een matroos van den logger „Hoop en Verwachting" uit Vlaardingen is te Huil door een slag van de lier gedood. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Door het Landelijk Salaris-Comité in het hotel-, café- en restaurantbedrijf wendt een petitionnement gehouden voor den- 8- urendag en een toereikend loon, hetgeen de regeering zal worden aangeboden. Te Voorthuizen (Veluwe) zijn twee jongens van 18 en 19 jaar aangehouden, die bekend hebben zich aan diefstal met inbraak in een villa aldaar te hebben schuldig ge maakt. Alle gestolen goederen, bijna een1 kar- revracht, zijn in beslag genomen. In het acad. ziekenhuis te Groningen is opgenomen het 5-jarig meisje van Heiliger- lee, bij wie nekkramp geconstateerd is. riet water in ae Maas is weer zeer ge stegen. De verschillende stoompompmachines zijn in werking gesteld om bet kwelwater in de Maas te loozra. werd de leziag, getiteld „Si NicoIaaKk» deau". op verdienstelijke wijze vervuld door mej. A. Mijts-Peerebcom. Verschillende aardige bijdragen werden aog ten beste gegeven door dam s en heeren. Deze laatste Nuts-avond ia dit seizoen was gezellig. UIT OUDKARSPEL Pogingen worden aangewend om te komen tot oprichting van een afdeeling van, den Bond van Dienstplichtigen. Er zijn tot heden reeds 27 personen die zich bereid hebben verklaard een afdeeling te vormen. Binnen enkele dagen zal een openbare vergadering worden belegd, waarna de afdeeling zal worden opgericht UIT KOEDIJK. Vrijdagavond vergaderde de Vrijz. Dem. Kiesvereniging in het lokaal van den heer C. Man, onder leiding van den heer C. Beet». De vereeniging telt thans 39 leden. Door den voorzitter werd verslag uitge bracht van de vergadering van den Kamer kieskring den Helder. De rekening van den penningmeester gaf aan: ontvangsten 78.96, uitgaaf 37,62X, saldo 41,33 X. Bij de vólgende bestuursverkiezing werd gekozen de heer Jb. Slotemaker in plaats van den heer Jb. Zwetsman, die niet herkiesbaar was. Hot volgende punt der agenda was vast stelling van het gemeente-program voor de a.s, verkiezing, wat na breedvoerige en zake lijke besprekingen werd vastgesteld. Voor het vaststellen der candidatenlijst werd besloten voor de a.s. verkiezing van den gemeenteraad vijf candidaten te stellen. Gekozen werden de heeren Jb. Visser, G. Slo temaker, C. Beets, P. Stam Mz. en W. de Geus. Besloten werd de afwikkeling der numme ring over ie laten aan bet bestuur. Voor de verkiezing van een lid voor het banbestuur van Koedijk in de plaats vaa den heer P. J. Stam, die bedankt hssft, werd ge kozen de heer D. v. d. Woude. KOEDIJK. Februari Geboren: Jan, z. van Hark Wonder en Willempje Jansen. Overleden Anna Hoogeboom, 15 j Margaretha Duin, 24 j., gehuwd met Pie- ter Zut, overl. te Alkmaar. STADSNIEUWS. CORRESPONDENTIE. O. Veen, alhier. Voor uw stuk was La dit nummer geen plaats. Red. Alkrn. Crt. UIT WARMENHUIZEN. Vrijdag werden de schoolkinderen alhier in de gelegenheid gesteld, een paar aangena me uren door te brengen in de Kolfbaan van den heer C. de Geus Az., ten einde te genie ten van de goocheltoeren en een poppenkast vertooning door professor Mullens uit Alk maar. Van te voren had een lijst gecirculeerd, ten einde de noodige gelden bijeen te brengen. In optocht gingen de verschillende klassen 's middags naar de zaal, vol verwachting van 't geen komen zou. Nu dat de kleinen en grooteren volop genoten, bleek genoegzaam uit het onbedaarlijk gelach, gedurende de poppenkastvertooning, of uit het spontane „he" en „nou" bij de goocheltoeren. De keu rig aangekleede, en mechanisch beweegbare poppen vooral, die allerlei potsierlijke bewe gingen maakten, vormden een groote attrac tie. We gelooven te kunnen zeggen, dat de klei nen en grooteren heel veel plezier hebben gehad. UIT HENSBROEK. In tegenwoordigheid van leeraren en leer lingen is gisteravond de cursus van de Vak- teekenschool afd. Hensbroek-Obdam-Heerhu- gowaard-Ursem-Oterleek door den voorzitter den heer L. Groot, gesloten. Deze bracht dank aan de leeraren voor hun toewijding en prees de leerlingen om hun trouwe op komst, want niet altijd waren de avondreizen uit Heerhugowaard of Ursem evéh gemakke lijk, en memoreerde tevens het groote ver schil in de opleiding voorheen en thana. De eerste lecraar, de. heer de Haan, dankte den cn hoopte dat op de a.s. tentoonstelling te den en hopte, dat op de a.s. tentoonstelling te Midden-Beemster onze aideelingscursus even veel succes moge hebben als op vorige ten toonstellingen. UIT OUDE NIEDORP. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van het Nut „Ons Genoegen" alhier VISCH. Hedenavond visch verkrijgbaar om 7 uur aan de Vischmarkt, ZONDER BON. KINDERBEWAARPLAATS. De tijd voor de schoonmaak nadert, van zolder tot kelder wordt ieder huis met beze men gekeerd. Gij Alkmaarsche huisvrouwen, kijkt eens of er in een vergeten- hoekje van uw zolder ook 't een of ander staat, dat ge bruikt zou kunnen worden door de op te richten kinderbewaarplaats: tafels, stoelen, wiegen, tafelstoelen, loophekken en dergelij ke, ook linnengoed, m één woord alles zal door de Vereeniging dankbaar worden aan vaard. Mocht u iets vinden, wilt dan zoo goed zijn daarvan schriftelijke opgave te doen aan de secretaresse der Vereeniging, mevrouw Seivatius, Kennemerstraatweg 17, die dan voor het afhalen zal zorg dragen. HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. In onze beschrijving in ons nummer van gisteren van het kantoorgebouw dezer bank komt een fout voor. De Hollandsche Spaar-Deposito- en Com- missiebank werd in 1911 opgericht door den heer Eecen en overgenomen in 1917 door de Hoornsche Crediet- en Effectenbank. Deze bank bestaat reeds tal van jaren, en deed de vorige maand het verslag ever haar vijftiende boekjaar het iicht zien. - OVERPLAATSING. De adjudant-onderofficier W. Moll, van het 21e regt. infanterie, thans dienst doende bij het depot-bataljon der Xe infanterie-brigade te Alkmaar, is overgeplaatst bij het 10e regt. van het wapen te Haarlem. OPHEFFING COMPAGNIEëN. Door den Opperbevelhebber van Land- Zeemacht is bepaald, dat de vier nog bestaan de schooicompagnieën uiterlijk 10 Maart as. zullen worden opgeheven. De officieren en het kader keeren zoo spoedig mogelijk na de op heffing naar hun korps terug en de leerlingen zullen bij hun korps examen afleggen voor den sergeantsraug. DUURTEB IJ S LAG Een beschikking van den minister van oor log van 15 Februari, betreffende uitbetaling extra-termijn duurte-bijslag 1918, houdt de kennisgeving in, dat door de regeering nader is beslist, dat oök aan hen, die over een deel van 1918 duurtebijslag hebben genoten en die op 23 December 1918 niet meer in 's Rijks dienst of onder de wapenen waren, 25 pet. van het over 1918 aan duurtebijslag genotene, alsnog extra kan worden uitbetaald. VOETBAL. Reeds tweemaal heeft „Alcmaria" naar „Z. V. V." in Zaandam een vergeefsche reis gemaakt. Morgen zal zij nu voor de derde keer er heen trekken en naar wij hopen zal de wedstrijd nu doorgaan. „Z. V. V. heeft het de vorige week tegen de Stormvogels leelijk laten liggen. Wij verwachten, dat het morgen een vinnige strijd zal worden. Met flinke inspanning zal „Alcmaria" zich mis schien wel weten te handhaven. BAZAR VAN DEN CHRISTEL NAT. WERKMANSBOND. Zooals een advertentie in dit nummer meldt, zal 5, 6 en 7 Maart a.a. in de Unie door den Chr. Nat. Werkmansbond een bazar gehouden worden. De opbrengst dezer bazar zal dienen om een fonds te stichten, waaruit leden van de afd. Alkmaar van den Chr. Nat. Werkmans bond, die door bijzondere omstandigheden en geldelijke moeilijkheden niet in staat zijn hunne gewone werkzaamheden te verrichten en daardoor in oogenblikkelijken nood ver- keeren, gesteund kunnen worden. Een aansporing om deze bazar te bezoe ken en zoodoende aan dit goede doel mede te werken, zal zeker wel overbodig zijn. TYPOGRAFEN-ACTIE. In eene buitengewone ledenvergadering van de afdeeling Alkmaar van den A. N, T B. werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De afd. Alkmaar van den A. N. T. B., bij een in buitengewone ledenvergadering; gezien de houding, door de Patroonsbon den jn de vergadering van 19 Februari LI. aangenomen, vooral wat betreft de afwijzing van eene loonsverhooging tevens ten zeerste teleurgesteld door de uiterst geringe verkorting van den arbeids dag; protesteert daartegen ten sterkste en dringt er bij het Hoofdbestuur met klem op aan, om ten krachtigste de actie ter hand te nemen ter verkrijging van den 8-urigen arbeidsdag bin nen den kortst mogelijken tijd en daarnaast eene 4oonsverhooging af te dwingen (met behoud van den tegenwoordigen toeslag) van minstens 6 cent per contractsuur; en gaat over tot de orde van den dag." PREDIKBEURTEN. In de gisteren medegedeelde predikbeurten komen een paar fouten voor, die we hierbij herstellen. Men leze: Kapel, 10 uur, ds. Kloosterman (doopsbe- diening). Avond 6 uur, ds. Vinke. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, ds. Westra. EVANGELISCHE UNIE. Voor de Evangelische Unie hoopt Zondag 2 Maart, 's avonds ten zeven ure, op te tre den, in de Groote Kerk de heer Ds. G. West mij ze, van Wildervank, met het onderwerp: Vredesduif on Oorlogssperwer. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Laat 143. Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van des voor middags 9 tot 11 uur, en bovendiai des Maandagsavonds van 7 tot 8 uur Aangeboden: 5 bakkers, 5 banketbakkers, 1 bankwerker, 2 barbiers, 1 behanger, 1 be tonwerker, 2 bierbrouwers, 1 bloemist, 4 boe renarbeiders, 1 bouwvakarbeider, 1 colpor teur, 4 electriciens, 2 electromonteurs, 2 gas- en waterfitters, 13 grondwerkers, 1 heibaas, 2 inpakkers, 1 kapper, 2 kantoorbedienden, 1 kellner, 3 kleermakers, 2 klinkers, 1 kok, 2 koetsiers, 1 kruideniersbediende, 3 landbou- werse 1 loodgieter, 1 loopknecht, 92 losse werklieden, 3 machine-bankwerkers, 1 machi nist, 2 machinisten-stoker, 3 magazijnbedien den, 1 magazaijnmeester of portier, 3 metse laars, 2 schippers, 7 slagers, 2 schoenmakers, 3 steenbikkers, 1 steenhouwer, 1 stoker, 4 smeden, 1 opperman, 8 pakhuisknechts, 6 plaatwerkers, 3 reizigers, 16 schilders, 50 sigarenmakers, 8 tabaksbewerkers, 12 tim merlieden, 6 tuinlieden, I veedrijver, 4 win kelbedienden, 1 ijzervlechter, 1 zadelmaker. Gevraagd: 1 behanger, 1 kok, 15 losse ar beiders, 1 meid-huishoudster, 1 metselaar, 6 opperlieden, 12 schilders. 2 schippers, 2 steenbikkers, 2 timmerlieden, 3 schrijvers. Alkmaar, 1 Maart 1919. De Directeur, G. DEKKER. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: 28 Febr. Grietje Delver, wed. van Theodoras Paauwels 85 jaar. Guurtje Sijbe karspel, wed. van Jacobus Linde boom, 79 jaar. Jan van der Mo len, 86 jaar. Jacobus Hendricus Johannes Sanders 5 jaar. 1 Mrt. Sophia Manheim, gehuwd met Har- tog Manheim, 70 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 1 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilüt. Geldig tot den avond van 2 Maart. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 766.0 te Memel. De lagste stand van den barometer 748.8 te Valentia en Thorshaven. VERWACHTING. Matige zuid-oostelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijde lijke opklaring, wellicht eenige rsgen, stij ging van temperatuur. UITSLAG publieke verkooping op Dinsdag 25 Februari 1919 in Marktzicht te Broek op Langendijk, gehouden door Notaris Johann W. C. Kroon te Zuid-Scharwoude van: 1. 5.14.70 H.A. bouwland aan weerszij den' van den Butterweg te Heer-Hugowaard, eigendom van den heer C. de Ruiter Cz. Koopers van: 6 »n. Jn. Gootjer» Cz. voor 121.— per sn.; 12 sn. Jn. de Ruiter Cz. voor 110.per sn.; 11 sn. P. Keizer en B. v. Loenen voor 109 p. an 10 sn. dezelfden voor 114 per sn,; 13 sn. Jn. Wagenaar Hz. voor 100.— per-sn.; 13 sn. S. Kramer voor 105.— per sn.; 28 sn. K. Wagehaar Kz, voor 106.— per sn.; 46 sn. Joost Bak c voor 124.— per sn.; 18 sn. D. Schenk voor 116.— per sn.11 Va sn. dezelfde voor 110 per sn.; 36%, sn. Jb. Glas Jzn. voor 113.50 ier snees. Totaal 24448,25. Onder Broek op Langendijk: 2. Huis en erf voor 1910, Ja. Balder Jbz. 3. Jaap Schoutensakkertie voor 120.— Eer sn. Jb. Glas^Abz. Eigenddm van dea eer F. de Boer Fz. 4. Huis en erf op de Spieringbuurt, eigen dom van de heeren Jn. Koedijk Dz. «n A. Dekker. Kooper J. Wagenaar Hz. voor 4400.—. 5. Huis en erf aan de westzijde van de straat, eigendom van den heer Jn. Kuit- waard. Kooper W. ten Bruggencate voor 2775.—. 6. Huis en eéf, eigendom van den heer Jn. Kreijger. Kooper van het westdeel Ja. de Boer voor 748. ALKMAAR, 1 Mrt. Amgev. 34 paar den f 250 a 1000, 22 koeien f 300 |a 800, 92 nucht. kalveren f 15 a 30, 233 m. schapen l 35 a 60, 35 m. varkens f 80 a 110, 3 biggen f 40 a 50, 8 bokken f 10 a 40. ZAANDAM, 28 Febr. Selderie 23 e 62 Boerenkool f 4 60-8-1» per 100. Prei 2040 per bos. Pieterselie 24—42 per bos. Selderie f 23.— a 62.— per 100 bos.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2