Provinciaal Nieuws. Telegrammen van heden Stadsnieuw*. Rechtszaken. Kunsten en Wetenschappen. Ingezonden Stukken. tie fnaandelftfesche ai alle toelagen, premiën, scEadeloossteflin- gen, tegemoetkomingen en vergoedingen welke thans onder welke benaming en uit welken hoofde ook genoten werden. NED E KL AND SCIIE JOU KNALISTEN- KRING. De Nederlandsche Journalistenkring hielt Zondag te Rotterdam zijn algemeene jaarver, gadering, die druk bezocht was. De voorzitter, de heer D. Hans, opende haar met een rede, waarin hij wees op het 35-jarig bestaan van den Kring, en op het feit, dat dit de eerste vergadering was na den oorlog. Spr. bracht hulde aan de 5 leden, die nu 35 jaar lid van den kring zijn geweest, en van wie de heeren Martin, Van Raalten en P. A. Haaseman aanwezig waren. Ook huldigde hij het eenige lid van tegenwoordig, dat de eer ste oprichtingsvergadering heeft meegemaakt, B.I. de heer Johan de Meester. Spr. wees er op. dat de Kring thans krachtiger en sterker is «Jan ooit, en een flinke economische actie voert. Op voorstel van een der leden werd besloten een telegram van gelukwensch te zenden aan den heer F. Domein Nieuwenhuis, die zijn 40- jarig jubileum als journalist vierde. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. Voogd, werd goedgekeurd. Besloten werd ook voor 1919 20 pet. van de inkomsten van den Kring te-gtorten1 in 'de Weersta.ndskas. Afln de orde was versagens hei jaarverslag van den secretaris, den heer O, O. van As. De voorzitter deed, in aansluiting daaraan, eenige mededelingen over den etand der sa larisactie. Op 22 Februari heeft in Amster dam weer een conferentie met de vertegen woordigers der directeuren plaats gehad, waarbij de Invoering van de tijdelijke salaris- fegeling besproken Is: en. nagegaan is, welke bladen die regeling niet of niet geheel hebben, ingevoerd. Bij de betrokken directies zal een nieuwe stap worden gedaan en in het alge meen op een loyale uitlegging van de tijde lijke regeling worden aangedrongen. Tevens zal worden voortgewerkt aan de vaststel 1 in, van een definitieve salarisschaal, als min: mum, voor de verschillende groepen van journalisten. Spr. gaf de verzekering, dat het mngbestuur de salaris-actie niet zal eindigen, alvorens een algemeene definitieve, bevredi gende regeling is getroffen. De heer B. Canter diende een motie in. waarin o.a. medezeggenschap werd gevraagd voor alle journalisten in de geestelijke en linancieele leiding der dagbladen, welke mo tie, op advies van den voorzitter, tot een latere vergadering werd uitgesteld. De voorzitter deelde mede dat het houden van een. perscongres over de economische posi tie der journalisten wordt overwogen. Het is de bedoeling van het Kringbestuur later ook op te komen voor de belangen van journalis ten, die correspondent zijn van een blad en dus niet direct bij de redactie behooren. Bij de verk'ezing van een voorzitter, noodig geworden door de invoering der nieuwe statu ten, wekte de heer Ter steeg (Amsterdam) den leden krachtig op, den aftredenden presn mr. Plemp van Duiveland, te herkiezen, in de president, hoop, dat hij spoedig van zijn ziekte zal zijn hersteld. De voorzitter sloot zfch namens het batuur hierbij van ganscher harte aan. Met overgroote meerderheid werd de heer Plemp van Duiveland vervolgens tot voorzit- el ter herkozen. Telegrafisch werd hem daarvan, kennis gegeven met de beste wenschen voor zijn spoedig en' geheel herstel. Bij de bestuursverkiezing bracht de voorzit ter aank aan den aftredenden secretaris, den heer O. O. v. As, die geen herbenoeming wenschte. Hij huldigde hém als een beginsel vast man, die echter altijd het-gemeen, overlej loyaal heeft'opgevat en die'jaren lang vee voor den kring deed. Herkozen werden als be stuurslid de heeren D. Hans (Den1 Haag), A. Voogd (Rotterdam), L. Schotting (Amster dam), J. J. de Roode (Amsterdam) en A. G. Biemond (Zuphen). terwijl gekozen werden mej. A. Buining (Groningen) en de heeren W. N. van der Hout (Den Haag) en C. A. Crayé (Amsterdam). - De voorzitter'wenschte speelhal mej. Bui ning, de eerste vrouw die in het Kringbe stuur gekozen was, daarmee van harte geluk. Tot redacteur van het Maandblad herkoos de vergadering den heer D. Hans (Den Haag) en1 tot diens plaatsvervanger den heer W. N. v. d. Hout (Den Haag). Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. KORTE BERICHTEN. Te Arnhem is gearresteerd een ambte naar bij het levensmiddelenbedrijf, verdacht van diefstal van bons. Tegen een anderen ambtenaar is proces-verbaal opgemaakt, toen hij betrapt werd op diefstal van vetkaarten. In rtti der Jaarbeursstands op de Neu- de is een begin van brand ontstaan ten gevol- van kortsluiting in de electrische geld ing. Het vuurtje la door de brandweer ge- bluscht. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft B. en W. een cfediet verleend van 144.000 voor uitbreidingsplannen ten behoeve van handel en industrie. De plannen worden op de jaarbeurs gefrploseerd. Te Borkel en Schaft la ingebroken in het oude Raadhuis. Er ia een bedrag van 2500 gulden ontvreemd. De kommiczen hebben te Loo (Oeld.) ©en' schip ontdekt, waarin voor duizenden gul dens smokkelkwaèta. Het schip met zijn in houd zijn in beslag genomen. Bij Herzogenrath (U) zijn een drietal personen aangehouden, alc over de Holland- sche grens gekomen waren. In hun bezit werd een groote hoeveelheid roebels en. bolsjewis tische geschriften gevonden. In de R. K. kerk aan de Ceintuurbaan te Amsterdam werden, drie inbrekers door de politie verrast. Op de vluchtenden werd door de politie geschoten. Eén werd gewond en een anoer gearresteerd. De derde ontkwam. Wegens geringe deelname zal de cen trale keuken te Hoorn met ingang van 16 Maart worden gesloten. De „Vrije Socialist" herinnert er aan, dat de heer Dome la Nieuwenhuis heden juist veertig jaren geleden zijn „werkzaamheid" als journalist oegon. De Zondag in Rotter dam' gehouden vergadering van den Ned. Journalistenkring zond den jubilaris een ge lukwensch. De Fransche regeering heelt een ver goeding van 17000 betaald aan het gemeen tebestuur van Meppel voor die verpleging en het oderbouden der Fransdia vluchtelingen in deze gemeente De kleermaker en manufaoturier v. R. te Eindhoven is de dupe geworden van een Haagschen oplichter, die een dièque heeft afgegeven op de Centrale Credietvereeniging in Den Haag. Hij is er voor 14.500 inge vlogen. ELECTRICITEITSBEDRIJF NOORD-HOLLAND. Het provinciaal electriciteitsbedrijf Noord- Holland heeft zich tot de gemeentebesturen, die van het provinciaal bedrijf stroom betrek ken, gewend met het verzoek om wijziging der aigesloten contracten ten einde verhoo ging van den stroomprijs te verkrijgen. Als gevolg van allerlei meerdere uitgaven wegens de tijdsomstandigheden, invoering achturen- dag, loonsverhoogingen enz. zou het bedrijf anders in de toekomst voor belangrijke te korten op de exploitatie komen te staan. De afdeeling Noord-Holland van de vereo- niging van Nederlandsche gemeenten heeft naar aanleiding hiervan besloten een com missie te benoemen tot het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van een rapport, dat vervolgens in vergadering der daarbij be trokken gemeenten zal behandeld worden. Aan de gemeentebesturen zal verzocht wor den tot zoolang het nemen van een beslissïsg op te schorten. UIT DEN HELDER. De gemeentelijke brikettenfabriek is gis teren in werking gesteld. Een 80 P. K. motor levert de beweegkracht en de electrische ver lichting: de pers heeft een capaciteit van 40 P. K. net product bestaat voor 60% uit bruinkool, 30% „mager fijn" en 10% cokes- gruis. Een bindmiddel wordt niet gebruikt. UIT NOORD-SCHARWOUDE. In eea gisteravond gehouden vergadering is tot kassier van de Boerenleenbank alhier benoemd de heer C. Kesman Tz. Er waren 4 sollicitanten. UIT HOORN. In de gisteren gehouden openbare zitting van het Hoofdbureau in den Staten-Kieskring Hoorn werden alle ingediende lijsten onver anderd vastgesteld. Bij de loting werd de volgende Volgorde aan de elf ingediende lijsten toegewezen: 1. Vrijz.-Dem. Bond; 2. Anti-Revolution- nairen; 3. Roomsch-Kath.4. Chr. Histori- schen; 5. Communistische Partij; 6. S. D. A. P.; 7. Vrij Lib.; 8. Chr. Don. Partij; 9. Mid- denstanclspartij10. Soc. Partij; 11. Liberale Unie. De harddraverij-vereeniging Hoorn en Omstreken zal 30 Juli een harddraverij op de korte baan houden (300 M.) De stemming voor den gemeenteraad is voor deze gemeente bepaald op 6 Mei. UIT HENSBROEK. De raad dezer* gemeente heeft tot admini strateur van het distributiebedrijf benoemd de heer J. Visser, gemeente-veldwachter al hier. UIT BERGEN. De tooneelzaal van „de Rustende Jager" was gisteravond geheel gevuld. De primaire van 't moderne spel „Roeping" van onzen plaatsgenoot, den heer B. D. T. Pe kelharing, werd door „Het Vrije Tooneel",! leider de heer B. C. Loevens, gegeven. De schrijver zou de hoofdrol vervullen en Dit vernemende wiet Alfred zitiü zoo ep dat hij in ©en bloedspuwing dood blijft. Een dag later bezoeken de vader en zijh be droefde echtgenoote het lijk van hun zoon. In zijn hardheid vernielt hij zelfs de bloe men die diens baar bedekken, omdat ze afkom stig zijn van Annie Janssen, de vrouw van Toen Annie, die door de kemerverhuusster met een list uit het vertrek was verwijderd, de kamer binnenkwam, trachtte Lansbergen, haar door verwijten' tot heengaan te dwingen. menigte raptroepea ea de opgewonden amu'iiaa uitgebroken. De soldaten werdén de geweren ontnomen. Eea officier werd in dé river geworpen en verdronk De stad heeft ernstig geleden. De win- Door haar gevoel overmen; a zegt zij hem echter zoodanig de waarucid, dat hij en zijn vrouw heengaan. Alleen zijnde zich tot de deur van hét ver strek waar Alfred lag, begevende, zegt zij: roepingI roeping! dat was jouw dood. Hoe zal de mijne zijn Hierop valt het scherm. Wij willen, wat het spel betreft, verklaren, dat dit over het geheel zeer goed was. Een bespreking van de rollen afzonderlijk laten wij, met het oog op de plaatsruimte, achterwege, mede cmdat dit Maandag kan ge schieden, daar het stuk Zondag, in Alkmaar wordt gespeeld. Het stuk zit goed in elkander. De twee laat ste bedrijven hebben veel overeenkomst met oen bekend tooneelstuk, maar wie heeft niets van een ander? Het stuk zou hooger waarde hebben wan neer het ook weergaf, hoe Alfred er toe i^am men! sl< de verwachtingen waren dus gespannen. Voor de aanvang van het stuk trad de neer Pekelharing voor net doek. Spr. bracht dank voor de groote opkomst. Aan „Het Vrije Tooneel" dat in 10 dagen het stuk ingestudeerd had, tracht spr. mede zijn dank voor de bereidwilligheid om het te spelen. In verband met de in omloop zijnde mee ning, dat de inhoud van 't stuk den levensloop van spr. behandelde, wilde hij onderstrepen, dat dit geenszins het geval was voor het ver handelde tusschen- Al tred Lansbergen (zoon) en den heer Lansbergen ^vader). Het 1ste bedrijf plaatst ons in een rijk bur ger R. K. gezin. De vader van onderaf begon nen, is een flink zakenman, die zich ais ideaal stelde, dat zijn eenige zoon geestelijke werd. Zijn opvoedingssysteem wat steeds „zijn zoo, die spoedig geestelijke zal worden, neemt houden met diens gevoelens". Zich verheugende op de thuiskomst van zijn zoon, die moedig geestelijke zal worden, neemt de vader zich voor verschillende partijtjes te geven. De zoon komt huis. doch is stiller dan ooit en beantwoordt de welgemeende toespraak van den pastoor ternauwernood. Van het oogenblik dat hij met ©en vriend alleen is, maakt: hij gebruik om dezen te beken nen dat hij niet langer comedie kan spelen en geen geestelijke zal worden. Wij vernemen, dat hij dit zijn vader reeds het jaar te voren bekende, doch voor diens krachtig dwingend optreden gezwicht was. Ook is professoren aan het seminarium, met wie hij er over sprak, noemden zijn overwegingen slechts onzin. Een conflict tusschen vader em zoon ont staat en' de vader hoopt, door zijn zoon in de zaak te nemen en hem alle genot te onthouden, dat deze op zijn'bcslissing zal terug komen. Dit is niet het geval en een' jfcar later zien wij in het tweede bedrijf den vader thuis ko mend zijn vrouw mededeelen, dat hij een rijke boerendochter voor zijn zoon heeft. Tot zijn woede verneemt hij dat de zoon zich in stilte verloofd heeft met een arme onderwijzeres (wees). Hij eischt van zijn zoon (in tegenwoordig heid van het meisje, dat hij met een list had weten te bewegen het gesprek bij te wonen) dat hij de verloving verbreekt. Deze is daartoe niet te bewegen en verlaat met het meisje, zonder een, cent, het huis van zijn ouders. Een1 jaar later vinden wij beiden, op een bo-" venkamer van een kamerverhuurster, in groo te armoede. Hij is ziek, verdient alleen wat met novellen' schrijven' en de hoofdinkomsten bestaan in haar verdiensten als onderwijze res Gekweld door schuldeischers zien zij zich, na een' bezoek van den vader, die een onder- ïoud had met de kamerverhuurster (die om :e graaien wat ze kon de vrouw van den zoon n de oogen van diens vader zoo zwart moge tijk maakt) ook deze verdiensten ontnemen. geen geestelijke te willen worden. Nu wordt slechts voor feiten gezet. Voor verschillende bedrijven moest 'meer malen' gehaald worden1. Annie ontving, onder daverend applaus, aan 't einde een' bloemstuk, (kt zeker wel wat fraaier had mogen zijn. Over het spel vdn het „Vrije Tooneel" wi men vol lof. Bergen zal dit gezelschap zeker gaarne terugzien. UIT SCHAOEN. In den afgeloopen nacht is in onze ge meente een' brutale diefstal gepleegd. Door opensteking en schuiving der ramen zijn uit het rijwielmagazijn van C. Wit op De Dor pen' twee nieuwe rijwielen ontvreemd. De fiet sen zijn in het magazijn opgepompt en daar na rijn de dieven spoorloos verdwenen. UIT URSEM. Tot lid van den Raad, bij enkele candidaat- stelling, 'is gekozen de heer J. Ruijter te Rus tenburg. Hierdoor is in dé vacature, ontstaan door het bedanken van d«i heer J .Oud, voorzien. DIT OUDKARSPEL. v De tuinbou wvercen Icing de „Eendracht" vergaderde Zaterdagavond met 75 leden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental te gestegen van 206 op 215 en 1 eere-lid. Er te 15 mahl vergaderd. Van de Noorder ma rit is 429.33 ontvan gen, zijnde het 6,ioo pet. van het door de leden geveilde over 1918. Met dit bedrag waren de ontvangsten 93,3.29, de uitgaven 636.77, alzoo een sa'do groot 236.59. Voor het sproeien van aardappelen is uitbe taald 10994 en> voor de tuinbouwcursus 41650. De vereeniging heef: geen schulden nog wel eenige bezittingen. Het verslag sloot met de hoop dat spoedig zelfstandige besluiten kernen worden geno men' en uitgevoerd. De rekening is door de commissie goedge keurd en voor het nazien der volgende reke ning werden aangewezen de heeren P. Kuiper en P. Eecen. Van de R. K. arbeidersverceniging was het verzoek, ingekomen om de arbeidstijd op Za terdag te bepalen tot 4 uur. Het bestuur meende hieromtrent een afwach tende houding ie moeten aannemen, omdat bij de regeering plannen aanhangig rijn betref fende de 8-urendag. De vergadering ging Van het bestuur der Noordennarkt was de mededeeling ingekomen, dat voorstellen voor hiermede accoord. de algemeene vergadering voor 15 Maart moeten worden ingediend. Genoemd bestuur had zelve de volgnde voorstellen: Ie. van het saldo k 22.635 10.000 te gebruiken voor aflossing. Hier door zal de schuld die aanvankelijk 7 36000 was dalen tot 11000. 2e. In plaats van '/ito pet. voortaan l/l0 pet. af te zonderen ten' behoeve van de aange sloten vermiigingen; 3e. de salarissen te verhoogen als volgt: penningmeester van 250 op 500secreta ris van 150 op 250; voorzitter van 100 op 175; 4e. Invoering van verplicht veilen per zak. Dit voorste! komt aanvankelijk van de Prov.- commissie omdat hierdoor tevens in de toe komst controle kan worden uitgeoefend1 op de kwaliteit bij het laden. Ook kan overvoeren van de markt worden tegen gegaan. De vergadering ging, zonder noemenswaardige bespreking met au© voor stellen mee. De voorzitter sloot hierna de vergadering met de hoop dat het bedrijf dit jaar vrij en loonend mag rijn. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 4 Maart. E>e Telegraaf meldt, dat het verloop van de vergadering van den arbeidersraad buitengewoon stormach tig was. De opwinding bereikte haar hoog tepunt toen vertegenwoordigers van ae Simonswerken, de Schwarzkopff-werkea en andere bedrijven In de vergadering ver schenen en de aoor de arbeiders aangeno men motie mededeelden, waarin de onmid dellijke instelling van een revolutionnair ©rechtshof geëischt werd en Ludendorf. ron Tlrpiitz en de Hohenzollems jp staat van beschuldiging werden gesteld. De al gemeene staking begint onmiddellijk na de afkondiging er van. Gistermiddag werd het werlc reeds in verscheidene fabrieken neergelegd. Te Spandau staakten gister morgen reeds 47000 man. Het tramverkeer wera gisteravond stopgezet DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 4 Maart. Tusschen regeerings- troepen en de Spartacisten te Hafle is net tot een ernstige botsing gekomen. Te Leip zig is het rustig, maar de algemeene sta king der arbeiders duurt voort Te HaiJe zijn Zaterdag tusschen regee- keïs zijn geplunderd, dé warenhuizen leeg gehaald. Vele burgers hebben het teven verloren. Sommige huizen werden met brandbommen in brand gestoken. De Spar tacisten rijn gewapend met artillerie. IN HECHTENIS GENOMEN. BERLIJN, 4 Maart. Haase deelde op den Partijdag van de Onafhankelijken mede, dat op bevel van Noske de president van de republiek Oldenburg in hechtenis is geno men. SLEESWÏJK PARIJS, 4 Maart De Telegraaf meldt omtrent de besluiten ten aanzien van de Sleeswijk-kwestie vernemen wij de volgen de bijzonderheden: Het hertogdom Sleeswijk zal verdeeld worden in 4 zónen: Ten 1ste de aan Denemarken grenzende zóne, waarin binnen het kortst mogelijk- ste tijdsverloop een volksstemming gehou den wordt; Ten 2de de Centrale zóne niet Fleneburg waarin'op 3 Maart een volksstemming ge houden zal worden per gemeente; Ten 3de een zone, die door de geallieer de legers bezet zal worden; Ten 4e een zónt, welke zich uitstrekt tot aan het kanaal van Kiel, welke Duitsch ge bied blijft en niet bezet zal wordea. EEN TELEGRAM VAN FOCH. morgen Pruisische sche wapenstilstandscommissie, benevens 12 k 15 vertegenwoordigers van de Duit- sche zeescheepvaart tot een dringende be spreking uitgenoodigd over een telegram van maarschalk Foch. Dit telegram hield den wensen in, dat Duitschland de geheel© rest van rijn handelsvloot moest uitleveren, zonder rekening te houden met üe levens middelenvoorziening. DE SCHELDE-KWEST1E. AMSTERDAM, 4 Maart. De Telegraaf meldt uit Brussel: In de Belgische minis- klaard heeft minister Heijmans nog eens bevestigd, at in de nota van het departe ment van binnenlandsche zaken, betreden de het traktaat van 1839 de kwestie volko men objectief wordt beschouwd en geen enkele agressieve politiek ten aanzien, vaa Nederland daarin wordt voorgesteld. Ook deelde minister Heijmans mede, dat de commissie voor de waterwegen zich nog niet met de Schelde-kwestie beeft be zig gehouden. VLEKTYPHUS. HATTEM, 4 Maart. Eén vrouw, die aan vlektyphus leed, is in de barak overle den. POLITIENIEUWS. Een zwerver kwam zich gisteren melden aan het bureau van politie om voeding. Hij bleek gesignaleerd te staan in het Alg. Pol.- blad tot het ondergaan, van 21 dagennechte- nis, benevens 1% jaar opzending naar een, Rijkswerkinrichting. Hij te overgebracht naar het Huis van Bewaring. 1 BRAND. Omstreeks 10 uren ontstond' een begin van brand ten huize van den riiwielreparateur Nierop aan de Breedstraat alhier, vermoede lijk veroorzaakt doordien' eenige kleedingstuk- ken te dicht bij een kachel hingen te drogen. Door de huisgenooten en eenige voorbijgan gers werd, door oogenbiikkelijk ingrijpen, er ger voorkomen De schade is zeer gering. AANGEHOUDEN. Alhier werd aangehouden een' zekere J., verdacht van verduistering. Nadat proces-ver baal door de politie was opgemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld Gisteren werd eveneens alhier aangehouden een minderjarig meisje, dat door den Voog dijraad te Arn'.cm was uitbesteed bij' iemand te Schageu en daar was weggeloopen. Zij zal wetter ter beschikking van het over haar gesteld gezag worden gesteld. AANBESTEDINO. van Bij de gUter door Burg. en Weth Iden gehouden aanbesteding van he h oogen en rioleeren van een terrein benoor den den Lagen Rijndijk, waren ingekomen 33 Inachrijvingsbiljetten. Hoogache inschrijver de heer J. Bron tc Schoten (N.-H.), voor 73.955. Laagste inschrijvers de heeren Oe- broeders J. F. M. Huijbers te Alkmaar, voor 42.437. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 24 Februari tot 1 Maart zijn In het badhuis van het Witte Kruit geno men: 115 kuipbaden, 126 regenbaden le kl., 204 regenbaden 2e kl., te zamen 445 baden. RECTIFICATIE. In het Ingezonden stuk van den heer Veen, van gisteravond, staat in de stads-éditie door het tusachenvoegen ter zetterij van een jjpr- keerden correctieregel, een zinstorende fout. In de derde alinea, 14e refill, staat: „wie tegen de motie atemt ia geen interne aangele genheid". Deze zin moet luiden: „Wie tegen de motie atemt, te geen goed aociaal-demo- craat". HERDENKINGSAVOND. In de Remonstrantsche Kerk zal morgen, (Woensdagavond), te 7 uur. het 300-jarig be staan der Remonstrantsche Broederschap worden herdacht. ARRO ND IS SE M E NTS-RECHTB ANK TE ALKMAAR. Uitspraak van 4 Maart, lo. Pieter S., schilder, ged. 2o, Jan P., [er, ged. 3o. Frederik V., timmerman, ged. 4o. Leonard K., voeger, ged. diefstal van tele foondraad', onderzoek niet volledig, wordt on middellijk hervat. Uitspraak a.«. week. lo. Joseph Johannes v. d. M., sigarenma ker, ged., 2o. Reinier P., id. id., 3o. Htndricus H„ Id. id., 4o. Johannes Ml O., id. id. diefstal, ieder 6 maanden Cornell* vaa S., vddarbridsr, zwervend, diefstal, 1 maand gev. Aioysiue Augustinua S., Akersloot, verbo den' teelt, 5 boete subs. 2 dagen. Gerrit S„ koopman, Alkmaar, verboden vervoer, 25 boete subs. 15 dagen' met ver beurdverklaring koehuid. Pieter H., landbouwer. Bergen1, verb, ver voer, 25 boete subs. 5 dagen hecht, met ver beurdverklaring. Trijntje R., z. b-, Helder, koopen van mili taire kleeding, zonder vergunning, 2 X 15 boete subs. 2x15 dagen hechtenis. Hendrikus Antoon van den B., landbouwer Anna Paulowna, verboden teelt, 250 boete subs. 50 dagen. Jacob G., arbeider, Anna Paulowna, mis handeling, 25 boete subs. 10 dagen. Frederik Hermanus K-, landarbeider, Zijpe. uitgesteld. Johannes K., veldarbeider, Bergen, uitge steld. Godfried Fritz J., kellner, wederspannig- he-'d, 14 dagen gev. Hermanus van HL, los werkman, Helder, verboden vervoer, 25 boete subs. 15 dagen. Jan Hendrik 't H., vrachtrijder, Anna Pau lowna, alsvoren, 150 boete subs. 100 dagen'. Sibbele H., caféhouder, Hoorn, alsvoren, 25 boete subs. 10 dagen. Dirk C., molenaar, Wognum, verboden ver voer. 200 boete subs. 100 dagen'. 1 Willem de R., schipper, Leierdorp, diefstal, 50 boete subs. 25 dagen. Cornells Johannes E., Hoorn, verb, vervoer, 50 boete subs. 25 dagen. lo. Arend de R., koopman, Hoorn, 2o. Maarten B., id1, id. alsvoren, ieder 5 boete subs. 2' dagen met verbeurdverklaring. Leendert N., werkman, Heidér, ten uitvoer legging vonnis 1 maand gev. Cornelia Wilhelmus S., leerling scheepma ker, Helder, minderjarig, verboden vervoer, 15 boete subs. 14 dagen tuchtschool met 2b. Cornells Gedorp, diefstal, verbeurdverklaring. lo. Pieter R., werkman, god., van den O., id. Nieuwe Niodo ieder 4 maanden gev. Jan Gerbrand D., slager, Texel, verboden slachting, vrijgesproken. lo. Mar in us K., landarbeider, Texel, 2o. Bernard us H., id. Texel, Idppendiefstal, ieder 1 maand gev. Maarten' Hendrik Z., koopman, Texel, ver zuim aangifte van vet, naar den Kantonrech ter te Helder verwezen. Petrus Cornelis van S., landbouwer, Scher- merhorn. minderj., verboden vervoer, 15 boete subs. 14 dagen tuchtschool. Hendrikus Jacobus M., z. b., ged., minder jarig, Helder, verduistering en diefstal, 4 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Voor een gezin, dat door voortdurende ziekte van den man in kommervolle omstan digheden verkeert, werd Maandagavond, 3 Maart, in de Groote Kerk, daartoe welwil lend door heeren kerkvoogden afgestaan, een concert gegeven, dat, hoewel de kerk lang niet vol was, toch veel belangstelling had en dus aan het doel heeft beantwoord. Verschillende dames en heeren werkten aan dit concert mede. n.m. mevr. Ruijck-Krens, mej. Gouwe, en de heeren dr. Wicherink, C. E. Slinger, Voort. Hogervorst en W. F. Slin ger, 'benevens het dubbelmannenkwartct „Harmonie", directeur de heer Jac. N. AI, die op talentvolle wijze verschillende stukken uitvoerden, waaronder een „Ave Maria" voor tenor, viool en orgel van den heer Al, en het reeds meermalen gezongen lied van den heer droo- én orgeL Daarnaast stonden, op 'het programma stuk ken voor orgel, dubbelmannenkwartet, viool- en zangsolo en nummers voor vier violen,, veel verscheidenheid dus, dat het publiek ongetwijfeld een aangenamen avond heeft verschaft, verhoogd door het bewustzijn, medegewerkt te hebben tot eenige leniging van den nood waarin een gezin verkeert. En de uitvoerenden verdienen dank voor hetgeen zij belangeloos ten beste hebben ge geven. A. K reeds meermalen gezongen lied van d< W. F. Slinger „wie zijt gij, die mij men zendt", voor tenor, drie violen en (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie, De öpnanüjn deze rubriek bewijst geenszins dat de Redactie ér mede instemt.) Alkmaar, 4 Maart 1919. Aan den WelEd. Heer Hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courant. Mijnheer, De bewijzen der heeren Veen en Bergman, In uw courant van gisteravond' eischen na het afdrukken van den brief van het Partijbe stuur in tfw blad van Zaterdagavond, alechta weinig commentaar. Aan den heer Bergman zou ik alleen wil len' zeggen, dat het onderzoek van het P. B. in de aangelegenheid waarop hij doelt, zich niet heeft bepaald enkel tot den heer Oskam en mij, maar dat lleen reeda uit den afgedruk- ten brief van 't P. B. blijkt, dat ook een con ferentie met „uw propagandist Westerhof' in dezen heeft plaats gehad. In betrekking tot dè opmerking van den heer Veen als zou mijn politieke eerlijkheid zoek zijn, omdat ik, hoewel sinds 30 Januari 1.1., geen lid van de partij meer zijnde, toch den Raadszetel bleef bezetten, zij opgemerkt dat door mij den 3den Februari 1.1. aan het P. B. is verzocht zijn oordeel te mogen ver nemen of ik in de gegeven omstandigheden als raadslid moest altreden of wel moest blij ven zitten. Hierop ontving ik onderstaand antwoord: Amsterdam, 4 Febr. 1919. „Den Heer O. J. Verkerk te Alkmaar". „W. M. In antwoord op uw schrijven van 3 Febru ari beridit ik u, dat ik de zaak het D. B. ter kennis zal brengen en wellicht in het P. B. zal doen behandelen. Waar echter op 't oogenblik twee leden van het D. B. buitenslands zijn, kan de ver gadering niet plaats vinden vóór de volgende week. Ik verzoek u derhalve voorloopig niet als raadslid te bedanken en eerst af te wach ten wat door het P. B. in deze aangelegen heid zal worden gedaan. Met kameraadschappelijken groet, p.o. J. W. MATTHÏJSEN, Secretaris. IVIXISl, V IWl V-iX Uigvi VCALl VLVU AAX-W. S W,

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2