t PAARDEN YLEESCH. RröYÏnciïal NTouttj» De Waam. Directeur van het Distributie bedrijf deelt mede, dat op Bon No. 35 van de goedkoops vleeschbonkaart verkïij haar BCH. 1 ONS PAARDENVLE 1per K.Q. voor de legitimatienumaiers 1—3500 en wel DONDERDAG van 9 tot 1 uur cn van 2-6 uur bij de navolgende slagers G. DE WIT, Magdalenensïraat PELS, Koningsstraat. M. BEEMSTERBOER, Hofstraat. S. PELS, Voormeer. De bons moeten worden ingeleverd en door de slagers opgeplakt aan het Distributiebe drijf worden ingeleverd. De Waam. Directeur van het Distributiebedrijf, C. HL SCHNEIDERS. DE SCHENKING AAN DE NEDER- LANDSCHE OPERA. Een belangstellend Amsterdammer heeft wel degelijk de som van 100.000 gulden ter beschikking gesteld van de Nederlandsche Opera. Echter, niet de heer Koopman heeft de be schikking gekregen over dit kapitaal. Dit verklaart de schijnbare tegenspraak tusschen de mededeelingen van den secreta ris en die van den directeur der Nederland sche Opera. De voornaamste conditie, verbonden aan de gift is: het aftreden -an den heer Koop man als directeur der N. V. de Ned. Opera, Zijn persoonlijk aandeel In de onderneming (decors etc.) zal door de N. V. overgenomen worden voor 40.000. Als opvolger van den heer Koopman zal optreden de heer Chr. de Vos, die een duidelijk omschreven cahier de charges krijgt. Een andere uitdrukkelijke voorwaarde verbonden aan de schenking is, dat de Opera gevestigd blijft te Amsterdam Zooals men weet bestaan er nog altijd laonen tot verplaatsing der opera naar d«a pianm Haag. EBN CANDIDATENLIJST ONGELDIG lTENLIJST i RKLAXRD. VE Het hoofdstembureau in den kieskring verklaarde de lijst der socialistische 4 op de ui: slissing wordt bij Gedeputeerde Staten in be roep gegaan. DIEFSTALLEN LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF ARNHEM. Bij het gemeentelijk levensmidddenbedrijf te Arnhem is ontslagen een afdeelingschef, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van suikerbons. Hij1 is op vrije voeten gela ten. Tegen een tweeden ambtenaar, die be trapt werd op diefstal van vetkaarten, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. UIT DE S. D. A. P. Ten aanzien van „Het Volk" zal het pa bestuur aan het congres, voorstellen, de bë- driifs- en redadioneele leiding in handen' te stellen van een door het congres te benoemen directeur-hoofdredacteur. Benoemd werd een studiecommissie voor de grondwetsherziening, bestaande uit vijf leden. De samenstelling van de commissie wordt geplubieeerd, zoodra van de benoem den bericht is ontvangen, dat zij de benoe ming aannemen. Besloten werd een schrijven te richten tot de socialistische partijen in België, Frankrijk, Engeland en Italië, ten einde deze te verzoe ken bij hun regeeringen stappen te doen om zoodanige maatregelen te nemen op het bied der levensmiddelenvoorziening, dat Duitsche volk en speciaal de arbeidersklasse, niet tot den uitersten graad: van wanhoop wordt gebracht. BETER LAAT DAN NOOIT. Reeds verleden jaar rees het vermoeden, dat de landbouwer S. te Haarlemmermeer een groot gedeelte van zijn oogst versmok- keld had. Eerst nu kreeg de politie de bewij zen in handen, dat deze landbouwer groote vrachten haver en boonen had verkocht en geleverd ean een opkoopenr en niet aan de regeering. Hoewel een halfjaar na dato, volgde nog proces-verbaal. MOETEN COÖPERATIEVE AANKOOP- VEREEN. BELASTING BETALEN? Omtrent de vraag of coöperatieve aankoop- vereenigingen, zooals wij ze in Noordholland, vooral op landbouwgebied verscheidene ken nen, ook in de termen vallen om in de Rijks inkomstenbelasting te worden: aangeslagen, heerscht de laatste jaren belangrijk menings verschil, Door enkele inspecteurs der belastingen worden de aankoopvereen. aangeslagen, ter wijl door andere ambtenaren de aankoop- vereen. niet werden gemoeid. Opmerkelijk is dat in vele gevallen' ae basis waarop werd aangeslagen eeni geheel verschillende is. Zooals bekend, is door de georganiseerde zuivelbereiding in deze al jaren lang strijd gevoerd tegen de onregelmatige en niet te controlecren aanslagen'. Door het Bestuur van den Coöperatieven Bond van Coöperatieve Landbouwvcreeni- gingen in Ncordholland, gevestigd! te Hoorn, de aanslag der Coöp. Landbouw-, Markt en Handelsvereen1. te Wijdenes voor den Raad van Beroep te Alkmaar gebracht, met het ge volg, dat de betrokken aanslag werd verm^- 'oor den Raad van Beroep te Zutfen even wel, waar een vijftal vereenigingem tegen haar aanslag ln beroep kwamen, werd genoemde aanslag gehandhaafd. Naar Eet Algem. Ladnbouwbl. meedeelt heeft het Bestuur van den B. A. O. (Bond van Aankoopvereen. In Gelderland) nu deze laatste zaak in behandeling genomen en gaat in cassatie. De Hooge Raaa zal zich dan heb ben) uit te spreken en er komt een einde aan de bestaande onzekerheid. Als belasting moet betaald worden gaat het Landbouwbl. voort, moet het gebeuren. Maar het is noodzakelijk, dat omtrent den be lastingplicht zekerheid bestaat een1 evenzoo omtrent de berekening van de hoegrootheid van den aanslag. De B. A. G. heeft materiaal in zijn bezit, dat getuigt van de groote verwarring, welke ep clt gebied onder de belastingambtenaren besracht. EEN DREIGEMENT. Naar aanleiding van een in de jongste raadsvergadering door dsn burgemeester dar gemeente "Frames (Dr.) aitgesprokes rede over den slechten financieelen toestand der gemeente, nam de Raad met algemeene stem men een: motie aan, waarin de Men hun man daat ter beschikking der kiezers stellen, ala de regeering niet vóór 20 Maart een' oplossing beeft gevonden óf toegezegd om uit dien toe stand te geraken. STUDENTENSPEKTAKEL Twee studenten te Amsterdam, die Zon dagnacht ergaaa het fuiven waren geweest, lieten zich in den vroegen morgen' met een rijtuig naar huis brengen. Vóó het huis van een der studenten op de Keizersgracht bij de Leidschestraat aangekomen, ontstond verschil van meening met den koetsier over de betaling. De studenten, die boven hun thee waren, gingen naar binnen. De koetsier protesteerde. Daarop heeft een der studenten uit een raam in het sous-terrain een schot ge lost met een mauser-pistooL De kogel trof het paard in de ruggegraat. Later werd het dier naar het abattoir gebracht DE HEER VAN KOL EN DE S. D. A. P. Uit de in ,Het Volk" gepubliceerde con- van Verbetering van opvoeding en onder- gresvoorstellen blijkt, dat onderscheidene af deelingen der S. D. A. P. zich niet kunnen vereenigen met de gedragingen van het soci aal-democratisch Eerste Kam rlid Van Kol. Enkele afdeelingen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben moties van afkeu ring ingediend over het feit, dat de heer Van Kol zitting aam in het comité tot huldiging van het Belgische koningspaar en over het bekende persgesprek van den heer Van Kol, eenigeu tijd geleden gepubliceerd. De afdeelingen Amsterdam I, III en IV voegen aan hun motie toe een afkeuring over de wijze waarop de heer Van Kol den laat- sten tijd meent te moeten optreden. ERIESCH-0 RO NI NO SCHE HYPOTHEEKBANK. In de ton kantore der Bank gehouden ver gadering van aandeelhouders der Frieach- Groningsche Hypotheekbank te Groningen werden de heerem I. I. Vriesendorp van Re- nesse, F. I. de Greve en Mr. Aug. Philips, welke als commissarissen aan de beurt van af treding waren, als zoodanig herkozen. Aan het verslag over 1918, het 28ste boek jaar, ontleenen wij het volgende: In het afgdoopen jaar bedroeg de verkoop van pandbrieven 3.457.500 (v. j. 3.341.600 gulden) en wel4 pet. 2.375.2 758.500,—454 pet. 200.—; 5 pet. 323.800.—. Ingekocht volgens een vast systeem tegen een1 koers Yz pet. lager dan den koera van uit- - grifte op den dag van inkoop en uitgeloot werden respectievelijk i .535.100.- en j 225.000,De totale vooruitgang bedraagt derhalve 1.697.400.— (v. j. 1.957.700.—) zoodat op 31 December uitstond een bedrag I van 33.143.700,— (v. j. 31.446.300,—) als volgt verdeeld 354 pet. 1.665.400,—; 4 pet. 20.387.400,—454 pet. 9.746.000; 5 pet. 1.344.900,— De gewone jaarlijksrhe uitloting van pand brieven had op 1 October p'aats. De nummers der uitgelote nog niet ter ver zilvering aangeboden pandbrieven zijn in het verslag opgenomen. De pandbrieven zijn gedekt door: 1. net volteekend aandeelenkapitaal 2.500.000,2. De hypothecaire leeningen 33.479.370.3. De reserves, vermeerderd met een deel der winst 1.047.816.7454. To taal 37.027.186.74ya. tigen. Het program der organisatie ia als volgt vastgesteld 1. Vrouwenkiesrecht in de Grondwet^ 2. Herziening Burgerlijk Wetboek voorna melijk met het oog op de huwelijkswetgeving. 3. Gelijke arbeidsvoorwaarden voor >man en vrouw. 4. Moederschapezorg en verbetering de zorg voor het jonge kind 5. Ve wijs. 6. Verbetering van -.u .huisvesting. Behalve de reeds bestaande voorloopige commissie, de dames S. E. Thieme (Frans v. Mierisstraat 26 te Amsterdam), S. Smoren- burg-di Vista (Koningsplein 1, te Amster dam) en Nine Minnema (Bergen N.-H.), wer den voor 't ontwerpen der statuten benoemd Dr. Cath. van Tuascbenbroek, freule E. Bod- daert, mei. Nelli Gunning, Mevr. Egb. van der Mandele, mej. A. C. L. Broakman, mej. v. Kootcn, mevr. Willink Altes en mevr. Goud smit-Goudsmit (adv. lid). De drie eerstge noemde leden, de voorloopige commissie, stellen zich beschikbaar tot het geven van inlichtingen. KORTE BERICHTEN. De laatst verzonden appelen uit 'Maas at Waal brachten 45 cent per kilo op. Te O'.debroek werd de doodgraver G. Morren, loopende over de tramlijn, door de hem achteroprijdende stoomtram overreden en gedood. De machinist had den man wel opge merkt, doch te laat om. tijdig ie kunnen rem men. 1 De omzet van de rijksvischhallm te IJmuiden bedroeg ia Februari van dit jaar 1.870.005, tegen 1,036,345 in Februari van het vorig jaar, Uit het Ruiter A-kanaal te Veelerve-m (Gron.) is opgehaald het lijk van de sedert 2 Jan. vermiste 17-jarige dochter van den ar beider B. te Boertange. Te Heemskerk heeft zich bij den 24-jarï- fm tuinier B., die e#n puistje 'op den wang ad «tukgekrabt, bloedvergiftiging voorge daan. De ongelukkige is aan de gevolgen ovenled en. Te Gouda is als verdacht van diefstal en het vervaardigen van valsch bankpapier een' Rus aangehouden. Een hem vergezeiade dan seres, die op de jaarbeurs was geweest, werd eveneais gearresteerd Vermoedelijk 1 Juni zal het rijkskantoor i voor visscherijbenoodigdheden worden opge- heven. Ingediend is het wetsontwerp tot ver hooging der begrooting Posterijai met zeven tor voor het bouwen van een' tweede hoofd- i postkantoor te Amsterdam aan den N. Z. Voorburgwal. Er kramen radio-telegrammen,' voor en over Engeland worden verzonden. Dt steciuhootdienst op de Oosterschel- de, lijn Middelburg—Zierikzee y.v, wordt he den wegens kolengebrek gestaakt. Wegens het neerschen van mazelen was de school te Hoendérloo tot j.l. Maandag ge sloten. Daar nog slchts 20 leerlingen hersteld bleken', is de sluiting verlengd! tot' 10 Maart a.s. 445 (v. j. 287) leeningen zijn gesloten, een bedrag van 8.989.805.- DE BURGEMEESTER VAN WIERINGEN. Oelijk wij reeds voor eenige weken hebben vermeld, zoo schrijft de Vi&scherij-Courant, wa$ het aftreden van den burgemeester bin- totnen afzienbaren tijd te wachten. Wij kunnen e n nrr ,«T«: (vorig_ jaar nu nad€r melden, dat het verzet van den heer t I'o^ro ooa jn\"V ftossiagfo Peereboom is gebroken, en dat deze erkend 6.87 J.380. (v. j. 6.327.900. is .e- - heeft, dat zijn positie als handelaar niet sa- rug ontvangen De voorudgang bedraagt der- men kan gaan met zijn burgemeesterschap, halve 2.116.425.— (v. j. 1427.225.—'Vermoedelijk zal nu weldra officieel be- terwijl het op hypotheek uitetaande bedrag in kend worden, dat de hèer Peereboom ontslag totaal is gestegen tot 33.4 79.j/0. (v. j. j heeft aangevraagd. Zulks te meer, omdat naar men ons verzekerde, ven uit Wieringen een adres zal worden gericht tot den commissa ris der koningin, waarin plaatselijke haade- larcn zich beklagen over samensmelting van handelingoi van bui gemeeater- koopman-Pee reboom. UIT KOEDIJK. Naar men ons meededeelt zal dr. van Meurs a.s. Maandagavond 7 uur in het kerkgebouw 31.362.945.—). De gemiddelde rente der hypotheken be draagt 4.7611 pet. tegen 4.7239 pet. op 31 December 1917. Geen enkele executie had in het afgeloopen jaar plaats, terwijl slechts op ééne leening een zeer gering bedrag, n.l. 83.1254, aan rente achterstallig was, welk bedrag thans reeds is voldaan. De hoogere rentestand ai het groot bedrag, is uitgezet, deden de winsieeJ} lichtbeelden-avond geven. Evenwel zijn deze voordee-1 Kijkjes in het Heelal". Er zullen bed Jvn vertoond worden. dat op hypotheek belangrijk stijgen. Evenwel zijl len door de veel hoogere zegel- en andere kos ten' nagenoeg weder te niet gegaan. De bruto winst bedraagt 242.315.74, waarin niet is begrepen het voordeelig saldo van agio en disagio bij plaatsing ai inkoop van pandbrie ven ad 14.304.18, evenmin als de rente der belegde reserves ad 43.987.1754, welke bedragen direct op de reserves zijn geboekt. Op de kantoorgebouwen te Oroningen en Amsterdam, welke 192,082.40 gekost heb ben. wordt wederom 6000,— afgeschreven, In totaal is daarop dan 79.082.40 afge schreven, zoodat de balanswaarda thans 113.000,— bedraagt. In het verleden jaar gestichtte pensioen fonds wordt 10.326.50 gestort, zoodat dit onda thans 20.000,groot is. De winst bedraagt na deze afschrijving en' storting 225.989.24 (v. j. 225.143.6854), waarvan evenals het vorig jaar aaa aandeel houders 20 pet. dividend wordt uitgekeerd. Aan de reserves wordt 113.949.9854 toe- f voegd'. Daar wegens koersverlies op effecten' 78.533.86 moest worden afgeschreven, be dragen de gezamentlijke reserves op 31 De cember 1918 1.047.816.7454 (vorig jaar 1 Q12.400.62). NATIONALE BETOOOINO. Het Hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond bereidt een nationale bé- tooging voor, welke te Utrecht in „Tivoli" zal worden' gehouden in den namiddag van 14 dezer. Zn zal zoo meldt het bestuur moeten (tienen om door vertegenwoordigers uit ons geheele land te doen getiugen van ons aller vasten wil om de één- en ondeelbaarheid van Nederland ongeschonden te handhaven. VLEKTYPHUS. In Suameer is in een' gezin bij moeder en vier kinderen vlektyphus geconstateerd. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VROUWEN-ORGANISATIE. In tegenwoordigheid van vele vooraan staande vrouwen is te Amsterdam definitief pgericht de „Algemeene Nederlandsche rouwen-organisatie die zich ten doel stelt candidaten te stellen voor de vertegenwoor digende lichamen, welke candidaten voorna melijk de belangen der vrouw sullen bebar- ele Onderwerp 100 licht- ien vertoond worden. Tot dekking der onkosten zal een collecte worden gehouden. De toegang is opengesteld voor alla leden der kerkelijke gemeente. UIT OUDE NIEDORP Zondag- en Dinsdagavond gaf de tooneel- vereeniging „Molière'ralhier m het lokaal van den heer A. Mijts, telkens voor een volle zaal, een openbare uitvoering, die in alle deelen goed geslaagd genoema kan worden. Opgevoerd werd: L „Een offer" en II. „De gevolgen van een leugen". Het eerste drama tisch en het tweede blijspel. De rollen waren goed verdeeld en zaten er beat in. Tot slot een gezellig bal. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De raad' hield Maandag een voltalll; raadszitting, welke op verzoek van enkc raadsleden was uitgeschreven met het doel eens te spreken over verschillende toestanden die volgens het oordeel van bedoelde raadsle den niet in den haak zijn. Na opening en' lezing der notulen vroeg de heer Zut of de 12000 al vast gezet is. De voorzitter deelde méde dat er 95 pet. aandeelen voor gekocht zijn tot een bedrag van 11442.50 en voor 500 tegen 97'/lt pet. Daarvoor is 11931.69 besteed. De straat zal volgens het oordeel van Hen- selman ongeveer 1300 kosten. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Bar ten die meedeelde het met het oog op de geruchten wenschelijk te oordeelen een1 be spreking te houden over den toestand in de emeente. We weten dan wat we aan elkaar ebben. Als er misverstand heerscht is het be ter dit kalm onder de oogen te zien. De heer Ootjers zeide, dat deze bijeenkomst is bijeen' geroepen door den raad niet om har de woorden te laten vallen, doch om klare wijn te schenken. Verschillende dingen zijn niet zooals ze wezen moeten, volgens onze ge dachten. Onze gemeente is een bloeiende ge- meoite, doch zooals het nu gaat is het niet be vorderlijk voor verderen bloei. Ala er klare wijn wordt geschonken is het wel mogelijk tot een oplossing te komen De heer KeemanMisschien' is door de ver gunningaanvrage van Concordia de bom loa- gebarsten. Er ward in dis vergadering mede* t edeeld dat B. ef W. aMbeod beschikt heb ben en wij ala wethouders wisten daar niets van. De voorzitter zeide wel gezegd, te hebben dat het adres was ingekomen, dccfe het niet noodig geoordeeld te hebben het in behande ling te nemen omdat bereids een ander ver zoek was ingekomen om vergunning tot den verkoop van anderen dan sterken' drank. In 1910 is door den raad het maximum aantel vergunningen bepaald op 3 en daarom kon in geeü geval een verzoek cm vergunning vooi sterken drank worden verleend. Dit heb ik aan den voorzitter meegedeeld, vandaar het tweede adres. De zaak wordt een beetje schuldig opgevat, doch in werkelijkheid is er niet zooveel schul digs aan. Ik heb echter van het eerste adres wel mede- deeling gedaan. De beide wethouders konden zich daarvan nieis herinneren. Al was dit dan nog zoo zei de heer Vlug dan nog had het daarom behan deld moetoi worden', 't Gaat om de kwestie dat de vergadering er van ophoorde dat wij er nieis van wisten, 't Adres was aan B. en' W. en het gaf den indruk dat wij gepasseerd zijn. De voorzitter: Het tweede verving toch het eerste. De heer KeemanMet het tweede was het eerste niet ingetrokken en dan had toch het verststrekkende het eerst in behandeling moe ten komen. De heer Vlug: Hoe kon Concordia met twee verzoeken komen'. Ze hebben1 toch zeker den indruk gekregen dat hei eerste verworpen was. Op de vergadering werd dit ook perti nent gezegd. De heer Ootjers zeide dat de wethouders zich gepasseerd achten, doch hij kreeg een eenigszius anderen indruk, omdat er geen be richt van afwijzende beschikking aanwezig was. De heer Vlug noemde 't jammer, oat de beer Ootjers geen tijd schijnt te kunnen' vinden om met B. m W. te vergaderen. Als we iets weten willen' moeten we naar 't raadhuis om te infor- meeren, Mai ziet nu de gevolgen. Destijds gaf de heer Bsrten de wensch te kennen dat B. en W. eens per maand zouden vergaderen. U, aldus de heer Bartoi, had daar niets te- geni doch er gebeurde niets van. 't Spijt me dat u geen gevolg aan die wenken1 gegeven hebt. 't Schept een' soort van wantrouwen, waar misschien geen aanleiding voor is. Het is nu al 4 maanden geleden dat we een groote vergadering gehad hebben. Dat is ook niet in den haak. De reclames Hr. O. liggen al een half jaar op afdoening te wachten, U hebt het wel druk, doch de boei moet op tijd worden afgehandeld. De voorzitter zeide: De gemeentewet schrijft 6 vergaderingen per jaar voor en we houden er «deeds 9 tot 12. Het kan niet zoo vlug als in normale tijden, 't Ligt meer op den weg een ambtenaar ter se cretarie te benoemen, dan blijft er meer tijd voor ons samen over. De heer Ootjers meende, dat verschuiven van werkzaamheden niets helpt, 't Moet toch gedaan worden. Hoe eerder het lichter het werk is. Vorig jaar moest op het laatst de H. O. no, in elkaar gegooid wordai. Dit is schaaeiij voor de gemeente. Als we op tijd klaar warai kon voor Aug. de helft geind worden ai' kon den we vrij van een kasgeld leening. De voorzitter: We moeten soms zoo lang op goedkeuringen wachten. In October heb ik aangevraagd om den H. O. met 2000 te verboogen aii nu is de goedkeuring nog niet binnen. Daar moeten we toch op wachte.i. De heer Ootjers achtte dit niet zoo noodig daar de goedkeuring toch zeker komt. 't Mat nu'als reden aangegeven wordoi, 'i kan ooi als zoodanig dioiai doch ik acht het een zwak motief. De voorzitter: Hei is toch de reden, De heer Ootjers. Goed1 dan, maar dan dé reclames Joch. Als er spoedvergadering i3 wordt er ge zegd: we komen toch met een paar dagen weer bij elkaar, doch dan wordt net eai paar maanden en zoo blijven veel zaken op afdoe ning wachten. Met een beetje wil is veel te voorkomen. Het een wacht ,»p het ander. Het vorig jaar kostte het bijna een proces omdat we geen kasgeld haddai. De voorzitter zeide: Ik weet wel, dat ik in enkele dmgoi te kort schiet die misschien een jong ambtenaar onder den duim heeft. Ik zal echter trachten zooveel mogelijk onaange naamheid te vootkomen. Ik heb het altijd zoo beschouwd' dat niet voor de goedkeuring met dtn H. O. moest worden begonnen. Wat mij betreft wil ik de volgende week wel beginueti. De heer Keeinan: We hebben besloten de vergunning in het café van den heer Bakkum in te gebeurt hoe :e trekken. Met Nieuwjaar zou deze er uit zijn. De heer Vlug: En ik heb u er ln Januari naar gevraagd en toen deelde u mee dat de vergunning er uit was. Ik heb geïnformeerd, doch er Is niets van aan. Ze tappen nog steeds door. U zou per aangeteekenda brief de vergun ning intrekken, la dat gebeurd? De voorzitter: Neen, dat is niet geschied. Zij zijn gegaan naar den heer Staalman, voorzitter van den bond en die raadde hun in elk geval tot 30 April door te gaan, omdat tot dien datum de vergunning betaald is. Ik heb geïnformeerd en ontdekte dat de heer Staalman recht had. Vlug: Waarom deelt u ons dat dan niet mee? De heer Keeman: U zei, de vergunning is er uit en u schreef niet eens. Toen het schrij ven van den inspecteur inkwam, had u direct aan den heer trompetter moeten schrijven. Wij haddai dan tevreden geweest. De heer Zut: Krijgoi de men9chen die óm afschrijving van den H. O. vragen nog be richt als er een besluit genomen is? Voorzitter: Neen. 't Is een zaak van rechts wege. Bericht Is dus niet noodig. De heeren Ootjers en Dusse moeten zoo nu en dan maar eens komen kijken of het behan deld ia. De heer Heeman: Hoe moet men dan te weten komen als de ontvanger een mandaat heeft? De heer Zut: KI. de Nijs heeft in Sept. '17 gereclameerd en nog nooit is dit behandeld. De voorzitterHet ia niet schriftelijk ge daan. Zut: Hij segt vaa wel. De voorzitter: ja, hij zegt. De heer Heeman: Meester Bakker heeft f»as na het schrijven van een dreigbrief zijn oeslag kunnen machtig worden. De voorzitter: Dat mag niet worden uitbe taald als er geen post voor uitgetrokken is. De heer Vlug: Naar aanleiding van het verzoek van den heer Bakker ben ik 29 Jan. bij u geweest. U zei, het kon nog niet omdat er nog geen bericht van den minister was. T «vee dagen later liet de heer Keeman mij een brief zien, waaruit mij bleek dat de mi nister 13 Jan. reeds bericht van uitkeering had gedaan. De voorzitter: De assignatie was er nog niet. De heer Keeman: Ik betreur het, dat de verhoudingen tusschen de gemeente-ambtena ren en den burgemeester niet van vriend- schappelijken aard zijn, waar het van komt weet ik niet, maar 't is niet bevorderlijk voor deu goeden gang van ?akpn De gemeente-ontvanger ontving eea man daat voor verzending van 500, doch kreeg bericht dat het 600 moest zijn. Hij heeft u gevraagd en mij gevraagd en nog weet hij niet of het 500 of 600 moet zijn. De voorzitter: Ik meende dat het 500 was en toen de directeur schreef van 600, dacht ik, u hebt ongelijk. Later bleek mij, dat hij gelijk had en heb ik direct die 100 verzonden. De heer Keeman: De gemeente-ontvanger is altijd nog in het onzekere. De heer Vlug: Hoe kan u nu 100 uitbe talen als de gemeente-oatyanger er niets van weet. U geeft den indruk dat de gemeente-ont vanger niet goed handelt, terwijl de schuld bij u zelf ligt. De heer KeemanWaarom hebt u ons den brief niet voorgelezen van den gemeente-ont vanger, toen hij vroeg of het 500 of 600 was. De brief was toch aan B. en W. gericht. De voorzitter: Toen ik het ontdekte, heb ik direct de 100 verzonden. De heer Vlug: Dat had toch de gemeente ontvanger moeten doen. Ik denk dat het ia de jerkeerde verstandhouding zit. De voorzitter: De heer Keeman is voor mij nooit pleizierig. Ik weet niet waaraan ik dat verdiend heb. Dat ik het met de onderwijzers heb, zit hem in de uitkeering. De heer Heeman: De heer van den Berg klaagt ook. Voorzitter: Nu ja, de heer van den Berg. De heer Keeman: Hoe zit het met de zaak Spanjaard? De voorzitter: De centrale schijnt terug te hebben gezonden, wat niet is aangekomen, 't Gaat echter buiten de gemeente om. De heer Ootjers: Er is al heel wat naar voren gekomen en misschien is er nog wel meer. Of het goed is meer te noemen of niet. Ik weet het niet. De burgemeester erkent toch wel, dat er verschillende onaangename ver houdingen zijn. Waar u het met alle gemeente-ambtenaren te kwaad hebt, krijgen wij wel den indruk dat de schuld bij den voorzitter is. Ik hoop, als we van hier gaan, de verzekering krijgen dat die dingen ook beter gaan. Dat er dan voortaan een betere verstandhouding mag heerschen. Zoo is 't niet in 't belang van de gemeente. De voorzittpr: Ik vraag me ook wel eens af cf het mijn gehuld is. Ik wil beiooven een be tere verstandhouding te bewerken. Laat ons trachten het onderling zoo goed mogelijk met elkaar te vinden. Ik van mijn kant zal mijn best doen. 't Is niet pleizierig. Ik zal trachten te doen wat ik kan en hoop dat we elkaar in het vervolg pleizierig kunnen aan kijken. De heer Zut: De heer O. Hoogeboom heeft over 1916 nog nooit zijn centen gehad. De voorzitter: Die komt hier altijd om het te halen. De heer Heeman: Kan u geen vaste kan tooruren houden? De Voorzitter: Ik ben alleen ca moet er wel eens uit. De heer Heeman: Is de weide achter de school al uit de huur. De voorzitter't Is aan den heer Schrieken opgezegd, doch waar er een verzoek van Excelsior is ingekomen om een muziektent te plaatsen, meende ik dat het beter is met de verhuring nog even te wachten Besloten werd een geldleening aan te gaan root 2500 voor buitengewone werkzaam- eden welke aan de sluis verricht zijn. De heer OotjersIs het voor dergelijke za ken niet beter een begrooting te vragen? De heer Heeman: We hebben begrooting gehad. Toen kostte het 1400, dooh het raakte aan de zul, met het gevolg dat de kos ten veel hooger werden. De heer Keeman vroeg of de schriften die destijds van een reiziger gekocht zijn, vol gens monster zijn afgeleverd De voorzitter antwoordt dat ze nog niet ge leverd zijn. De heer Heemankunnen die leveringen niet onder de burgers geschieden. De heer Vlug: riet is een zaak voor B. en W., doch ook hier bedisselde de burgemees ter alles. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank voor het samenzijn, in de noop dat de atmosfeer gezuiverd is tea voordeele van de gemeente. De Coöp. Boerenleenbank vergaderde Maandagavond. Als secretaris voor deze vergadering werd de heer C. Paarlberg aangewezen. Uit het jaarverslag bleek dat de totaal-oic op waardepapieren, wat rsfellen kan, doch nu als verlies zet bedroeg 494985,58, het aantal leden was 126, het aantal spaarders 216, het aan tal uitstaande voor schotten 55 en het aantal voorschotten in loopende rekening 14. De winst was dit jaar niet groot door het koersverschil op waardepapieren, wat zich natuurlijk hersf geboekt moest worden. 25 is bijgedragen in het tekort aan de bank te Nieuw Namen, ontstaan door fraude van den kassier. In het rapport van den inspecteur werd getuigd van groote waardeering voor het werk van den kassier. Uit de rekening bleek dat aan spaargelden ontvangen is 253816 25, aan terugbetaalde voorschotten van de leden 21951.95. Ontvangen rente van voorschotten 2734.58 en ontvangen rente in loopende re kening 5372-06. 3®

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2