Dg BrandstofiescQininlsslB Alkmaar KINDERMEEL UITSTEL IN LIJ VINO. Stadsnieuws. deelt mede. ést de toegezonden en afgehaalde ©nderbone'7 en 8 uitsluitend recht geven op KEN HALVE EENHEID BRUINKOOL- FÏJNKQOLBRIKETTE'N, wegend 75 K.O. De bestellingen kunnen worden gedaan aan den VEREENIGDEN-BRANDSTOFFEN- HANDEL KONINGSTRAAT 6. Namens de Brandstoffen-Commissie, J. H. JACOBS, Dir.-Administrateur. De WAARN. DIRECTEUR van het DIS TRIBUTIEBEDRIJF maakt bekend, dat KINDERMEEL verkrijgbaar ia bij onderge- toekende Winkeliers: K. BAKKER, Fnidsen. P. PUNT, Overdiesbaat C. HOUTENBOS, Nieuwpoorislaaa. Fa. J. v. d. BERG, Langestraat. T. APPEL, v. d. Woudestraat. J. OOSTERWIJK, Snaarsmanslaan. Wed. NIEUWENKAMP, Voormeer. Wed. D. SOUGé, Ropjeakuil. L. C. VEEL. Westerlam. W. VERHOEVE, Schermerweg. DE WIJS BROERS, RitsevoorL L. ELZAS, Achterstraat. J. KLAVERWEIJDEN, Laat. De Waarn. Directeur voornoemd, C, H SCHNEIDERS. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, DAT DE INLIJVING VAN DE MILITIE PLICHT IG EN DER LICHTING 1919, welke was bepaald in de tijdvakken van 17 21 Maart en 1—5 April aa.. IS UITGE STELD TOT HET TIJDVAK 16—23 JUNI 1919. De dienstplichtigen echter, die toch in de eerstgenoemde tijdvakken wenschen op te ko- mea, sunnen op die voor hunne inlijving reed* vastgestelde data en plaatsen verschijnen. AUcmaar, 5 Maart 1919. De Burgmeester voornoemd, RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan Hen ingediende verzoek met bijlagen van 1. WIT, koopman aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van oen lompenbergplaats, strekkende tot het bewaren1 daarin van 50 K.G. beenderen, in het perceel LAAT, Wijk D, No. 30. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op DONDERDAG 20 MAART e.k., 's voormiddags te ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker ai hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 6 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris, brieken, aan welke een betere kv/aliteit bloera- mélange verstrekt werd dan aan andere fa brieken. Prins Hendrik wordt a s. Maandag voor eenigen tijd op Het Loo verwacht, waar. hij zich onder behandeling zal stellen van dr. Krull, die uit Oldenburg te Apeldoorn zal komen. De prins lijdt aan'rheumatiek. Het gemeentebestuur van Velsen hééft plannen in voorbereiding tot stichting van een gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De gemeente Velsen is thans aangesloten aan het Provin ciaal electriciteitsnet. Op het bureau van den boekhouder der werkplaats van de staatsspoor te Venlo is de brandkast geplunderd. Ruim 17000 is ge stolen. Het geld was er den dag te vorm in gelegd om aan de arbeiders uit re betalen. Door den minister van landbouw is aan de burgemeesters opgedragen alle, krachtens dc distributiewet in bezit genomen manufac turen, voor zooverre dit niet reeds is geschied, wederom vrij te geven. Voor het diploma A der cursus der Ne- derl. Heidemaatschappij slaagden de heerm A. Roos, te Hoorn en K. Wortel, te West-Ter schelling en voor het diploma B de heer J. Visser te Sijbekarspel. Te Delden ziin de scholen wegens het heerschen vah de Spaansche griep voor onbe- paalden tijd gesloten. De minister van landbouw heeft inge trokken zijn beschikking houdende verbod tot aflevering en vervoer van stijfsel. Hét door de Amerikaansche regeering in beslag genomen Ned. stoomschip Wield- drecht ligt met machineachade voor den Wa terweg. Sleepbcoten zijn bij het schip. Ingetrokken zijn de maximumprijzen yoor gemarineerde haring zonder staartvin, Iersche zuiderzee-haring, zachte Zuiderzee- okking (bakbokking) en harde zuiderzee- bokkln OVERPLAATSING. Het personeel van het 10e en 21e regt. in fanterie, gedetacheerd bij de Cadettenschool te Alkmaar, hetwelk met onbepaald klein ver lof is vertrokken, is vervangen door personeel van het 21e regt. infanterie uit dm Helder. VERKIEZINGEN. Op Donderdag 3 April e.k. zal dc stem ming plaats hebben ter verkiezing van de le den der Provinciale Staten. De candidaaistdlmg ter verkiezing der le den van dim Gemeenteraad geschiedt op Dinsdag 8 April, terwijl B. en W. den dag der stemming hebben bepaald op Donderdag 15 Mei. RECTIFICATIE. In ons nummer van 3 dezer staat in de ru briek „Stadsnieuws" vermeld, dat door dm Inspecteur der Infanterie personeel zal wor den aangenomen voor het bewaken van het demobilisatiepark der Xe Infanterie Brigade alhier. Dit moet zijn, dat personeel door die autoriteit zal worden aangewezen. POLITIENIEUWS. Door de politie is gister op aanwijzing van een 12-jarig meisje een oude man van 74 Jaar aangehouden, verdacht vm nïet te one* mm handelingen met het meisje. De politie onderzoekt wai er van het geval waar fe. DAMMEN. De heer Bosman, van Hdloo, gaf gister avond in bet café van den heer Dekker, in de Nieuwpoortsle^n een «imultaan-séance voor een twaalftal liefhebbers. Er werd met zeer veel animo gespeeld. Onder de tegenstanders bevonden zich enkele van de sterkste ama teurs uit Alkmaar. Na ruim een uur spelen had de simuliaanspeler 6 partijen gewonnen, 1 remise gemaakt en 5 verloren. Binnenkort zal weer op Woensdag een séance gegeven worden. SELECTEERING VOORAL MET HET OOG OP RASVER Br l F.RLn'ü VAN VROEGE AARDAPPELEN. In café „Central" werd gistermiddag om half 2 de algemeene vergadering gehouden van den proef- en schooltuin „Keunemer- land" De voorzitter, de heer v d. Stok, opende de vergadering met alle leden welkom te heetea. Spi zette uiteen, waarom mm in de na jaarsvergadering besloot de voorjjsrtverga dering productie! te maken door het houden van een lezing over de selecteering vooral met het oog op rasverbetering van vroege aardappelen. Spr. oordeelde dit zeer belangrijk. Het mag, betwijfeld worden of de toestand voor den tuinbouw wel rooskleurig zal worden. Gedu rende den oorlog werden de producten tegen behoorlijke prijzen afgezet, al zuchtte men onder crisismaatregelen. Straks zal de markt zeer door vraag en aanbod beheerscht wor- dpn. Wanneer dan blijkt, dat de koopkracht in de landen, die tot nog toe de afnemers wa ren, weg is; dan kunnen de resultaten voor dm tuinbouw wel eens minder worden. 0m in deze vergadering een cultuur te bespreken, die, ondanks dat, grage koopera zal vinden, was met het oog op dit alles van veel belang. Spr. dankte den heer Hazeloop, Rijkstuin- bouwleeraar, voor diens bereidwilligheid om de lezing te houden en verheugde zich over de opkomst, al hoopte hij, dat om half drie bij den aanvang der lezing meerderen aanwe zig zullen zijn. De door den secretaris, den heer A. van Rennen, gelezen notulen werdefi onveranderd goedgekeurd. Eveneens het jaarverslag en de rekening over 1918. Uit dit jaarverslag deelm wij nog wel eens een en ander mede De opkomst werd steeds grooter en toen om half drie de heer J. G. Hazeloop zijn le zing aanving, was de bovenzaal tamelijk goed bezet met personen uit verschillende plaatsen van onze omgeving. Spr. begon met er op te wijzen, dat het onderwerp voor de tuinbouwers altijd zeer belangrijk is geweest Den laatsten tijd zijn er op dit gebied verschillende wetenschappe lijke onderzoekingen gedaan, die rechtstreeks in de praktijk kunnen worden toegepast. Bij alle soorten planten komt het voor, dat het eene exemplaar beter is dan het andere. Wan neer wij ons gewa3 willen vermeerderen, dan maken we van dit verschijnsel gebruik. We zoeken dan de mooiste en beste exemplaren uit, winnen daarvan het zaad of houden daar van de poters, om ze het volgend jaar te kweeken, om dan te bereiken, dat de nakome lingen op dezelfde wijze uitmunten. Men meent zelfs op die manier een beter soort te kunnen krijgen. Men hecht dus groote waar de aan het uitzoeken. Wanneer men dat tel kens doet met iedere generatie en steeds de allerbeste planten voor de voortteling ge bruikt, dan worden de eigenschappen, waar op wij hebben te letten, in iedere generatie versterkt. En alle verbeteringen op elkander gestapeld, maakt, dat men een ras krijgt, dat als een beter soort beschouwd kan worden. Dit is over het algemeen de redeneering en daarom wordt het stelsel vrij algemeen toe gepast. Ook groote natuuronderzoekers zijn die meening toegedaan, zooals Darwin, ae grondlegger van de evolutie-leer in de leven de natuur, welke leer inhoudt, dat het aantal sóórten bij planten en dieren niet standvastig is, maar zich voortdurend uitbreidt, dat die eene soort de andere soort voortbrengt en dat men langzamerhand weer krijgt nieuwe soorten. Darwin noemt dat de natuurkeus. Spr. behandelde dit uitvoerig, alsmede Darwin's wet van den strijd om net bestaan, volgens welke wet die soort, die voor de hecrschende omstandigheden het beste past, staan blijft en zich vermenigvuldigt, terwijl de rest ten onder gaat. Dit geschiedt ook bij de volgende generaties; de opeenstapeling van veranderingen doet een soort ontstaan, die sterk afwijkt van de oorspronkelijke Darwin stond tegenover de natuuronderzoe kers als Linnaeus, die meende dat het aantal soorten onveranderlijk was. De vraag is, of Darwin's meening juist is. Om deze vraag te beantwoorden is net in de eerste plaats noo- dig, na te gaan, wat de oorzaak Is van het verschijnsel, dat de eene plaat er anders uit ziet dan een andere van dezelfde soort. In het dagelijkach leven is men geneigd alt eigen schap van de plant aan te merken, de wijze, waarop de plant zich aan het oog vertoont. In werkelijkheid is dit niet geheel juist Wan neer men seringen laat bloeien in een kas met 80 gr. warmte, dan krijgt men, in plants van blauwe, witte bloemen. Toch is er In de el- genschap van de sering niets veranderd, want als men er een stek van neemt en men kweekt die op in den vollen grond, dan krijgt men weer de blauwe bloem. De sleutelbloem, waarvan ook een kast plant bestaat, bloeit in de natuur rood. maar onder 85 gr. met een groote vochtigheidstoe stand in de kas, bloeit zij wit. Brengt men de plant weer onder 65 gr., dan wordt de nieuwe bloem weer roodj de bloemen, die er aan zaten, blijven wit. Een blijvende veran dering, een verandering in de innerlijke ei genschappen van de plant, heeft dus niet plaats genad. Men kon hier slechts invloed van uitwendige omstandigheden waarnemen. Een Fransch natuurkundige sneed een paardebloem in de lengte in twee helften; de eene helft plaatsta^hij m het vlakke land en groeide op als een paardebloem en de andere plantte hij in de Alpen en verkreeg nog geen tiende deel van den omvang van een gewone paardebloem. Het zaad daarvan werd weer uitgezaaid in het vlakke land en men kreeg weer gewone paardebloemen. De Invloed van de veranderde omstandigheden was dus dui delijk waarneembaar. wanneer men in den land- en tuinbouw planten kweekt, dan z*n voos de indMdtien ae omstandigheden, waaronder zij opgroeien, niet gelijk, al zijn de verschillen vaa de om standigheden niet zoo. groot als bij de ge noemde voorbeelden en daarom zijn de ver schillen, die in bet uiterlijk voorkomen, ook niet zoo groot Ook al teelt men op vlak land en al heelt men met homogene grondstoffen te doen, toch is het niet mogelijk om alle planten onder dezelfde omstandigheden te la ten opgroeien; men kan de meststoffen nooit zóó gelijkmatig verdeelen. Wanneer men na gaat, op welke wijze de les van elkan der verschillen, dan blijki net altijd, dat de middelmatige het grootst in aantal zijn en dat de uitersten het minst voorkomen. Het onderzoek van prof. de Vries bewees dit ook. Bij een groot aantal suikerbieten ging deze het suikergehalte na en toen vari eerde dit van 12 pet. tot 18 pet. Tweehonderd exemplaren hadden het laagste gehalte, hon derd vijftig het hoogste, maar 77Ü0 bieten hadden het gemiddelde gehalte van 15% pet. Een ander onderzoeker ging het gewicht van zaadboonen na; de lichtste varieerden van 20—55 c.G. De zwaarste van 85—90 c.G.; slechte 4 boontjes hadden hét gewicht van 20 c.G., 2 boontjes van 85—90 c.G.j maar 583 boontjes hadden het gemiddelde gewicht van 4550 c.G. De verschillen zijn een gevolg van uitwen dige omstandigheden en niet van innerlijke eigenschappen van de plant. Het komt er op aan of de verschillen erfelijk zijn. Bij het uitzoeken van de betere individuen voor de voortplanting, neemt mm dit stil zwijgend aan. óp bescheiden wijze is door onderzoek uitgekomen, dat de veranderingen als gevolg van uitwendige omstandigheden werkelijk wel erfelijk waren. Door het uitz9ekenjcreeg men een verhoo ging van het gemiddelde ia de richting van de plant, die men uitkoos. Men noemt dit Galtonsche regressie, In die proef zit echter de fout, dat men maar in één generatie ge werkt had. Prof. Johansea werkte de proef nader uit en het bleek hem, dat men in de verdere ge neraties geen versterking kreeg in de richtnng waarvan men was uitgegaan. Dit was wel het geval in de eerste generatie. Wij beschouwen een soort, die we ge- kweek hebben, gewoonlijk als een homogeen ras. Veelal 13 dn echter een mengsel van soorten, al kan men dat op het oog niet on derscheiden. Alleen, wanneer de verschillen berusten op soortgeschillen, dan gaan de verschillen over op de nakomelingen, Van selectie kan men resultaat krijgen, maar het hangt er van af of de uitmuntende exemplaren, die wij uitzoeken, uitmuntend waren door gunstige omstandigheden of uit muntend warn tengevolge van het soortver schil. Voor de selectie moeten wij wel altijd het allerbeste uitkiezen, maar wij moeten niet verwachten, dat die immer de betere nakome lingen zullen geven. Zij doen dit alleen, wan neer zij best zijn tengevolge van erfelijke ei genschappen en dit kan men alleen nagaan door de nakomelingen, Bij aardappelen begint men dus met de beste stoelen uit te kiezen. De kant bestaat dan, dat men er een stoel bij heeft, die best is, omdat ze tot de beste soorten behoort Nu moet men geen massa selectie toepassen, maar ze apart houden. Op een veldje, dat men zoo gelijk mogelijk maakt, zet men de knollen van één stoel op een rijtje en zoo doet men ook met de knollen van een andere stoel. Men neemt niet een te weinig aantal rijtjes en zorgt ook, dat ze cp een behoorlijken afstand staan. De nakomelingen van één rijtje behoo- ren tot één soort. Alleen die rij zal nu het beste zijn, wpar de moederplant best was door erfelijke eigenschappen. Dat rijtje be hoort tot ae beste soort; deze behoudt nien en de andere kan men wel weggegooien. Met verdere selectie kan men dan wel ophou den, want dat geeft niets meer. De verschil len, die men in verdere generaties waarneemt, zijn slechts gevolgen van grociomstandighe- den. Men moet dus toepassen de stam-selectie en daarop berust de ineuwe richting in de teelkeuze. Spr. maakte verder duidelijk, waardoor men vroeger het idee haa, dat bij de massa-selectie iedere generatie: vooruit ging. Daarmede bereikt men echter nooit 100 pet. van de beste soort die er in zit. Bij stam-selectie kan men direct de aller beste afzonderen en bereikt men zijn doel veel gauwer. Spr. waarschuwde er voor, om van hetgeen hij betoogd had, geen over dreven voorstelling te maken. Absoluut waar was het niet. Het is gewenscht, dc partij die men verkregen heeft, te vergelijken met de se lectie van anderen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze een nog betere soort haa gevonden. Wij moeten er ook voor zor gen geen zieke knollen te planten, want dan is de ziekte een groote belemmering voor een flinke opbrengst? Juist bij aardappelen doen ziekten zich veel vcor. De gewone aardappel ziekte achtte spr. voldoende bekend. In de laatste jaren waren echter verschil lende andere ziekten bekend geworden, die bij vroege aardappelen sterk optreden. Deze verschillende ziekten zijn besmettelijk. Het vorig jaar bezocht spr. een groot aantal aardappelenvelden. Geen Veld werd aange troffen waar de nieuwe ziekte niet voorkwam. Het allersterkst kwam hdt voor bij dc nieuwe aardappel die behoort tot de negentigvoud. Spr. beschreef die verschillende ziekten en gaf aan hoe wij daaruit ziektekiemvrije ras sen kunnen kweeken. Eenlge zieke aardappelplanten op sterk water gingen ter aanschouwelijk onderwijs van hand Tot hand. Spr. behandelde allereerst de bladrolziekte. Bij deze ziekte begint het blad van de plant naar boven toe om te krullen. De plant blijft, veel kleiner en het blad wordt ook hard en blikachtig. Het klein blijven van de plant heeft een ontzaggelijken invloed op den groei. Deze ziekte is gebleken erg besmette lijk te zijn. De besmetting wordt niet alleen overgebracht door de knollen, maar ook door den grond. Voor poters mag men zelfs geen knollen nemen van de gezonde planten die op korten afstand van zieleen stonden. Zelfs een afstand van èen paar meter is onvoldoende. Een andere ziekte wordt aangetoond met den naam van Mozaïekziekte of Topbont. Bij deze ziekte vertoonen de bladeren in den top donkere en lichtgroene, elkander afwisselende vlekken, dia ntea het beste da schaduw waarneemt In het begin-stadium ontwikkelt de plant en de aardappel zich vrij goed, maar in net verdere stadium krijgt men maar van den normalen opbrengst. Ook deze ziekte is besmettelijk en wordt zoowel door de knollen als aoor den grond verspreid. Een andere ziekte wordt genoemd Rhizoc- tonia. Deze is in sommige gevallen goed, in andere minder goed waar te nemen. Bij deze ziekte krult het blad, vooral de top, sterk om. Een verschijnsel van deze ziekte is ook, dat de plant veel vroeger bloeit. Ook komt het voor, dat zich groene aardappelknollen Vertoonen op den stengel. Wanneer men de knollen uit den grond haalt en men be schouwt die door de loep, dan ziet men, dat ze door spinragdraden omgeven zijn. Verder hebben zij een witte band. Dan is er nog een ziekte, 'die den naam draagt van Ringvuur. Bij deze ziekte vertoo nen zich aan den kant doxiker-bruine plekken ter grootte van een halve cent, die zich later uitbreiden, waardoor men dikwijls een gele band krijgt Op het eerste gezicht gelijkt het de gewone aardappelziekte. Ook de beide laatste ziekten zijn sterk be smettelijk en worden ook door de knollen in den grónd verbreid. De Rheroetaniaziekte kan men nog bestrij den door de knollen in sublimaat te drenken. Vercjer kan men de ziekten alleen kwijt raken door de aardappelen op die ziekte te selectee- ren Uit het veld waar de ziekte voorkomt, zoekt men enkele stoelen uit, die niet door de ziekte zijn aangetast. In de nabijheid daarvan mag geen enkele zieke plant voorkomen. Ook dan is men nog niet zeker, omdat de ziekte in het begin kan voorkomen, wat nauwelijks waarneembaar is. Van de stoelen, op deze wijze uitgezocht, houdt men de pootaardappeleu afzonderlijk, om ze afzonderlijk uit te poten op een stuk land, waarvan men de zekerheid heeft, dat de ziekte niet in den grond voorkomt. Daarvan heeft men alleen de zekerheid als er nooit aardappelen hebben gestaan. Het liefst neme men. pas gescheurden grond. De knollen plant men op rijtjes en deze houdt men 2 M. van elkander, om te voorkomen, dat besmette de andere ziek maken. Met de gezonde aardappelen die wij verder krijgen, gaan wij verder voort totdat wij een groote partij heb ben verkregen. Op deze wijze hebben wij een ziektekiemvrije soort verkregen en die kan als uitgangspunt dienen voor den voortteelt. Bij deze selectie is bet tevens gewenscht, te letten op de groote productie van de stoelen. Het zal niet mogelijk zijn, direct een groot aantal telers te helpen. De ruimte in den proeftuin is daarvoor onvoldoende. Men zal daar spoedig onbesmet land te kort komen. Uitgezien moet worden naar ander kweekter-' rein. Verdere uitbreiding kwam spr. niet be zwarend voor. Nieuwe grond voor 't kwee- ken van aardappelen kost niet zooveel meer dan het kweeken op anderen grond. Het ver krijgen van zuiver pootgoed is bovendien van ontzaggelijke waarde. Bij ziekte geven de planten maar van de opbrengst en om aan deze schade te ontkomen, mag men wel of fers brengen en moeite doen. Een kweektuin zal daarvoor altijd moeten blijven: bestaan, want het is mogelijk, dat de ziekte bij de bou wers weer optreed, riet voordeel van de se lectie voor ae aardappelen ligt dus vooral ook daarin, dat men daardoor een ziektekiem- vrij ras kan verkrijgen. (Applaus). Nadat de spreker een paar gestelde vragen had beantwoord, dankte de voorzitter den heer Hazeloop voor diens belangrijke rede, die op kostqi van den proeftuin in druk zal verschijnen. Spr. deed uitkomen, dat het op den weg van den proeftuin ligt, om den kweektuin in het leven te roepen en eindigde met een opwekking aan de niet-leden, om als lid toe te treden. Hierop werd de vergadering gesloten. DE BAZAR VAN DEN CHRISTELIJKEN NATIONALEN WERKMANSBOND. Gisteravond 7 uur werd ia het gebouw „De Unie" de bazar geopend, welke bazar ten doel heeft het reservefonds van den Cliris- telijken Nationalen Werkmansbond te ver sterken, om de gezinnen van aien bond, wel ke door de tijdsomstandigheden in moeilijk heden geraakt zijn, te steunen. De bovenzalen van „de Unie" zijn doof rappe dameshanden in één dag (den avond tevoren was er nog iets andera te doen) in een gezellig oord herschapen. Men vindt er taï van stalletjes met zeer veel artikelen. Allereerst valt het oog op het rad van avontuur, een draaiende zon, waar bij men door het nemen van kaarten h 10 cent aardige prijzen kan winnen. Aanwezig is ook een viscnvermaak zonder nieten h 15 cent. Een kniptent zonder nieten 20 cent. Een grabbelmand. Een zak met uiCn, waarvan men voor 5 cent het aantal mag iaden. Die het raad krijgt de zak met uien. Een pop, met de vraag „hoe heet ik?". Aanwezig ia ook een mooien stand met uitsluitend Ringer'a chocolade. Een stand met fraaie handwerken, waarvan alles uit ge schenken bestaat. Een atand met boeken. Een tent met taartjes, alsmede een buffet ontbreken evenmin. Bovendien wordt de gezelligheid verhoogd door strijkjes van dé Handels school, van V.o.k.z.o.s en vaa de Cadetten, afgewisseld door pianospel van mej. Siezen. De dames hebben door doeken, papier, plan ten en bloemen bovendieq, aan alles een fees telijk aanzien gegeven. Een bezoek is dan ook zeer aan te bevelen. Men kan op deze bazar geheel overeenkom stig zijn beurs terecht, zooilat de minder ge fortuneerde volstrekt niet behoeft weg te blij ven. De entrée is slechts 10 jent. Enkele artikelen zijn in depót, doch verre weg het meeste ia cadeau gegeven. Op voorstel vap den heer v. d. Wal, voor zitter van de afdeeling Alkmaar van den Chr. Nat, Werkmansbond, werd het 10de vers van Psalm 68 gezongen, waarna de voorzitter een gebed uitsprak. De heer v. a. Wal wees er hierna in zijn openingswoord op, dat de bazar een zooda nig aanzien bood. dat ze zich zelve opende. Spr. wees er op, dat het doel van de bazar Is, om de leden, die in moeilijke omstandighe den verkeeren, te helpen. Spr. bracht dank aan de familie Vinke en aan mej. Lefèvre de Montigny, mej. Bijl en anderen, voor het vele, dat door hen voor de bazar was ver richt* Troelstra had door zijn greep naar de Staatsmacht de bazar eenter wel het meeat geholpen. Na zijn Staatsgreep gaven wij ons, aldus sprsker, voor Vorstenhuis sa vadsr- tenden toen wïj mi WJrijk en arm voor onze hazai kwamen, gaf bijna ieder er voor, of hij ons al of niet gezind was, Toch is het niet zoo dat de rijke ons gaf omdat wij zijn be schermers van zijn brandkast. Ook wij stijden voor verbeterde toestanden, maar wij zingen het lied van de Genestet over standen: „Iedere stand verdient achting en eer, Want alle standen zijn het werk van den Heer". Wij buigen ons voor God Almachtig en daarom ondervinden wij voor ons werk sym pathie. De arbeiders en de kapitalisten moe ien samenwerken. Spr. deelde mede, dat van den brgemeester het bericht was ingekomen, dat hij wegens uiistedigheid verhinderd was de opening bij te wonen. Den heer Ringers Sr. heette spr. speciaal welkom. Spr. hoopte voor de afdeeling, die nog maar een jaar bestaat, dat men aan het einde van de bazar kan zeggen„ze is goed geweest." Ds. Vinke oordeelde, dat de toespraak van den heer v. d. Wal had bewezen,"dat het hart welsprekend maakt. Spr. meende een woord van groote blijdschap te moeten spreken, om dat hij de aanwezigen in zoo'n echt feestelijk gezelschap bij elkander zag. De grond van dat samenzijn was ernstig. Wij gevoelen al len, dat de zegent van boven komt. Over de getoonde lust bij de voorbereiding verheugde spr. zich iu booge mate. Spr. releveerde, dat ae burgemeester verhinderd was en dat de commissaris van politie, die met zijn echtge- noote had willen komen, wegens ambtsbe zigheden verhinderd was. Den heer Ringers, als oudste raadslid, en den heer Brest, als jongste raadslid, heette spr. bijzonder wel kom. Tot de pers en de jongelui van het ge zelschap „Pacivolo" richtte spr. mede een woord van welkom. Spr. hoopte, dat zich ge durende de bazar, die drie dagen duurt, veel kooplust zou openbaren en dat de bazar zich door een geanimeerden geest zou ken merken en men ook aan het sonde zou zeg» gen,Soli deo Gloria". v „Pacivolo" zette hierop de feestmarsch in, waarna de talrijke aanwezigen zich met de verschillende standen vermaakten. Het comité van den Chr. Nat. Werkmans bond maakt het publiek er op attent, dat Vrijdag 7 Maart a.s., des avonds, een finale uitverkoop van d^ nog overgebleven goede ren zal plaats hebben. Ten overvloede wórdt nog medegedeeld, dat de aanvangsuren zijn half drie des na middags, zeven uür des avonds. KAMER VAN KOOPHANDEL. De gisterenavond ten stadhuize gehouden1 vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd niet bijgewoond aoor de heeren Hcnneman, wegens uitstedigheid, en Potgieser wegens ziekte. De heer Cloeck, die een vergadering der commissie van toezicht op het lager onderwijs moest bijwonen, zond bericht dat hij later zou komen. Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer A. Prins, las de secretaris, de heer mr. J. Verdanf, de notulen, die onveran derd werden goedgekeurd. Daarna deed de secretaris mededeeling van de uitgegane stukken: a. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Hcnneman in een vorige vergadering was aan het post- en telegraafkantoor te Amsterdam verzocht om opgave tot wanneer die kantoren des avonds geopend zijn. Als antwoord was ingekomen, dat eerstbedoeld kantoor op werkdagen ia geopend tot 8 uur, terwijl het telegraafkantoor ook des nachts geopend blijft. In verband hiermede was een adres gezon den aan den dir.-generaal der posterijen met verzoek om langere openstelling van post- en telegraafkantoor hier ter stede, omdat de thans geldende regeling veel ongerief mede brengt voor den1 handel, voornamelijk wat aangaat het verzenden van telegrammen'. b." Missive aan B. en W., waarbij werd voldaan aan een verzoek van dat college om met het oog op het marktwezen ter inzage te zenden het jaarverslag der Kamer v. K. en F. te Breda over 1917. c. Missive aan B. en W., waarbij werd medegedeeld, dat de Kamer geen bezwaar heeft tegen' de benoeming van den heer Wer- lingshof als makelaar voor electrische werken en geadviseerd werd zijn desbetreffend ver zoek toe te staan Ingekomen waren: a. Een adres van de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam over den Nederlandschen handel met Amerika. Zal om opname in de couranten worden verzocht. b Afdruk van een brief der Kamer te Naarden-Bussum aan de directie der spoor wegen, waarbij verlaging werd verzocht van de staangelden voor de spoorwagens, met verzoek daaraan adhaesie te verkenen'. Dit verzoek werd ingewilligd'. Het tarief, vroeger 60 cent per etmaal, is thans 1.— per uur (ook voor den nacht en den Zondag). (De heer Cloeck kwam ter vergadering.) c. Van de Kamer te Vlaardingen een af schrift m,et verzoek om steun van een adres aan den minister van landbouw om den ex port van haring toe te staan met het oog op de groote voorraden haring In Nederland en waarbij tevens werd verzocht afschaffing van dc door de N. U. M. geheven rechten en deze Instelling geheel uit Fe schakelen of plaatse lijke consentenbureaux in te stellen. De heer Bosman deelde mede dat uitvoer reals is toegestaan. De heer Cloeck was niet voor uitvoer, om dat de haring dan misschien nog duurder wordt dan ze thans is. In de Amsterdamsche gemeentewinkels kost ze nog 8H cent. Hij was wel vóór opheffing van de N. U. M. Besloten werd nadere inlichtingen betref fende den thans geldenden haringprijs te vragen alvorens eoi beslissing op het adres te nemen. d. Bericht van dé spoorwegdirectie, dat thans, nu het beheer der spoorwegen nog bij de militaire autoriteiten1 is, nog niet kan wor den voldaan aan bet verzoek om de ontwerp- dienstregelingcn vóór de vaststelling ter inza ge te leggen. Voorts werd medegedeeld, dat er met den goederentrein van 1.13 uur ge legenheid is om met een 3e klasse-wagon naar den Helder en Schagen te gaan. De vergadering meende, dat dit geen1 verbe tering geeft voor Alkmaar. De volgende ver gadering zal er op terug worden gekomen. Voorts waren ingekomen verslagen van den Handelsraad en andere Kamers, handelsbe richten, Bijlagen tot de handelingen van den gemeenteraad, gemeenteraadsverslagen, ver slag vaa «ka tesetand Amr gemeente Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2