e ft Uitbetaling vergoedingen wege ns kostwinnerschap. Brovinclarfl Nioima. Telegrammen van heden Eocktszakon. Stadsnieuws. De BURGEMEESTER mat ALKMAAR pende over het tijdvak; 8 TOT EN MEf .15 MAART, zal plaats hebben ten STADHUI ZE op MAANDAG 17 MAART a.s. voor zooveel de LANDWEER en den LAND STORM betreft van des voormiddags 9% 10 uur, en voor zooveel de MILITIE aan gaat van 1011 uur. Alkmaar, 13 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bril, een pijp, een taschje, inhoudende levensmididelenbonen enz., een zegelring, drie rozenkransen, twee glacé-handschoenen, een rijwielpomp en een pantoffel. Alkmaar, 13 Maart 1919. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN ORIETHUIJSEN oede onderwas krach ten zullen zijn te ver krijgen voor de toegekende salarissen, zoo dat de regeling geacht moet worden in strijd te zijn met de onderwijsbelangen. BURGEMEESTER-RAADSLID. In verband met het in de jongste vergade ring van ds afd. Overijsel van dé Vereen iginj van Nederlandsche Gebeenten besprokene o bet al dan niet gewenscht is, dat een burge meester tevens raadslid is en de door voorzitter dier vergadering uitgesproken meening, dat zulks niet gewenscht is, daar de burgemeester boven de partijen moet staan, heeft de heer C. J. van Riemsdijk, burgemees ter van Qramsbcrgen, zich bij de a.s. verkie- slagen niet weder beschikbaar gesteld. R-KATU GEMEENTEPROGRAM Da aomuuwlcj door hot bestuur van den Alg, Bond van R. K Kiesvexeenigingen in Nsdsrlartd, belast met het ontwerpen van een r.-.kathu gémoenteprogram, ia met de samen- stelling van bedoeld program gereed geko men. De publicatie ervan kan binnen enkele dagen worden verwacht GRIEZELIGE VONDST. In het Liesbosch nabij Breda, waar onlangs vier kinderlijkjes werden gevonden, heeft men thans nog een lijkje ontdekt in een kuil. De aarde, die het lijk had gedekt, was door den regen weggespoeld. Het lijk verkeerde in verregaanden staat van ontbinding en is naar het militair hospitaal te Breda overge bracht Qezien hte feit, dat van de eerst ge vonden lijkjes geen identiteit kon worden vastgesteld, en ook geen enkele vermissing van een kind is aangegeven, vermoedt men, i dat de kinderen een natuurlijken dood zijn Sestorven, tijdens de laatste griepepidemie en oor de ouders, vermoedelijk Belgische woonwagenbewoners, in het Liesbosch be graven zijn. EEN RIJWIELDIEF GEPAKT. Een agent van de rijwielbrigade te Rotter dam zag op de Veemarkt een bekenden rij- wieldiefop een damesfiets. De agent reed op hem af, maar de dief bespeurde dit en ging Met groote behendigheid ma- tusschen de palen en hekjes Igens een zijstraat in te schie- op de vlucht, noeuvreerde hi door, om vervo ten, "de ijst d door den politieman, 'oepelstraat wierp de achtervolgde zijn rijwiel weg en vluchtte een huis binnen, toevallig de woning van een rechercheur. Door het dakraam wist hij het dak te berei ken, spoedig gevolgd door den agent. Een wilde jacht over de daken volgde, waarbij de agent 4 revolverschoten loste zonder hem te treffen. Van 'n huis op de Spiegelnisserkade kwamen beiden weer op straat, waar de rij- wieldief in handen viel van een juist passee- renden agent. Na hevig verzet werd hij zwaar geboeid naar het politiebureau overgebracht. Het rijwiel was op den Oostzeedijk ont vreemd. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIERIKZEE. Aan het verslag over 1918, het veertiende boekjaar, ontleenen wij het volgende: In 1918 werd voor 1.087000 aan pand brieven verkocht, terwijl voor 488550 werd teruggekocht, gevende dus eene vermeerdering van 598450. Aan hypotheken wend1 gesloten 2.692625 en afgelost voor 2.185525, ge- voor vende alzoo eene vermeerdering van ƒ507100. Op 31 December 1918 stond aan hypothe ken uit voor 7.526750, terwijl voor 7.506500 aan pandbrieven In omloop was, Het dividend ia bepaald) op 11 pet. (vorig jaar 10 pet.) Het zeer uitvoerige jaarverslag bevat weder tal van gespecificeerde opgaven betreffende de in 1918 gesloten hypotheken cn alle op 31 De cember uitstaande leeningen, en verschillende overzichten. Aan het verslag is voorts toegevoegd een volledige lijst van aandeelhouders, terwijl uit eene graphische voorstelling blijkt de voort durende nalfjaarlijksche vermeerdering der drculeerende pandbrieven. Tijdens het afdrukken van het verslag werd de acht millioen gulden bereikt. RELLETJES TE BAARN. Na een inspectie werd Maandagavond de burgerwacht te Baarn lastig gevallen, gesard en uitgejouwd. Hierbij bied het. Dinsdag bad weder een manifestatie plaata. Tijdens de oefening der burgerwacht had zich wederom een groote menigte verzameld voor het gym nastieklokaal dér Jullanaachool aan den Eem- neaserweg, welk gebouw door een viertal agenten werd afgezet. Voortdurend werd de f Uitte gesard. Toen eemige personen geen gehoor wilden geven aan het verbod het afge zette gedeelte te passeeren, arersteerde de In specteur een der demonstranten. Terstond stormde de menigte op den inspecteur aan om dm arrestant te ontzetten. Toen het bleek, dat men tot handtastelijkheden zou overgaan, trokken de agenten de sabels en werdén klap pen uitgedeeld. Nadat een paar malen een charge was uitgevoerd, waren de betoogers gekalmeerd en werd de arrestant, benevens een) tweede, naar het politiebureau gebracht. Den geheelm avond bleef het nog rumoe rig. SLORDIGE ADMINISTRATIE. Er loepen vreemde geruchten over den toe stand aan het brandatoffen bureau te Zwolle. Er moet, naar men gelooft, niet aan fraude gedacht worden, maar aan slordigheid in de admMstraHe, waarnaar tSass em, ométeraoefc wordt ingesteld. Sedert Augustus j.L, torn de nieuwe directeur optrad, iaat de brandstof- voorziening steeds meer te weoschen over, zoo dat bijv. turf in oc?e stad totaal ontbreekt. EEN JOURNALISTIEKE EERERAAD GEVRAAGD. De heer H. C. Buurman, directeur van het Ned.-Ind. Pers-Agentschap, heeft zich met het verzoek om onderzoek door een eereraad gericht tot het bestuur van den Neder land- schra Journalistenkring, op grond van het feit, dat de redacteur van het „Maandblad van den Ned. Journalistenkring" een artikel opname in het jongste Maandbladnummer, waarin voorkwam, dat N. I. P. A. onjuiste berichten1 uit Indië naar Nederland! doet sei nen KORTE BERICHTEN. Te Rotterdam' is in het kantoor van de Twratsche Bank aangehouden een kantoorbe diende, die een wissel, groot 4200 aanbood, staande op naam van iemand, die geen depo sito bij de bank heeft en daarmede niet in re kening staat. Te Tongelré is een man aangehouden, die-op klaarlichten dag een meisje aanrandde en beroofde. Hij had het gedaan, omdat hij reeds eenigen tijd werkloos was. De Fransche regeering heeft dé Fran- sche industrie gemachtigd, toestellen voor draadlooze telegrafie (van de nieuwste vin ding) aan Nederland te leveren. Te Ftetemd zijn een kantoorbediende, een bakker en een fabrieksarbeider gearres teerd wegens diefstal van broodkaarten en melkbons. In een bijeenkomst van den senaat der Leidsche hoogeschool op 27 Maart, zal aan den staatsraad prof. dr. J. Oppenheim het doctoraat in de staatswetenschappen honoris causa worden uitgereikt. De bouwvakarbeiders te Waalwijk eischen een uurloon van 40 cents (thans 30 cent.) De patroons boden 35 ct. aan, maar de arbeiders gingen hier niet op in, waarop een algemeene uitsluiting werd geproclameerd. De „Rembrandt" van de Mij. Neder-; land is op weg naar Nederland. Dit schip is bestemd om op 26 April weer naar Oost-Indië te vertrekken. De gemeenteraad van Velsen heeft be sloten tot invoering van den 8-urigen arbeids dag en 45-urige werkweek voor dé gemeente werklieden. Dp de Zuidblaak te Rotterdam zijn aan era kantoorlooper twee bankbiljetten van 1000 ontrold, die hij op een bankierskan toor moest bezorgen. r Te Hilvarenbeek ia dé sigarenfabriek der firma Heezemans stopgezet. De schoenfabri kanten aldaar zullen eveneens stop zetten of den werktijd inkrimpen. De broodkaart voor het 89ste tijdvak is geldig van 14 tot en met 22 Maart. Onder de gewone waarborgen worden thans door Engeland vergunningen verleend voor vrijen uitvoer naar Nederland van schuurpapier, schuurlinnen, artikelen van aluminium, vilt, behalve wollen vilt, bont, linnen manufacturen, linnen garen en linnen draad. Het voor eenigen tijd vermelde bericht, dat 900 betaald moest worden voor bet niet t aangenomen op tijd lossen van te Assen voor het garni- Verder was nog Ingekomen: zoen aangekomen waggons fourage, blijkt gr - - - - - - heel uit ae lucht gegrepen. «temmen weer ais zoodanig hettara. Er werd besloten dit jaar 't safaris van dra kas sier niet te verhoogra, maar de bureaukosten op 75 te brengen. Ook de kassier, aan dc beurt van aftreden, werd weer herkozen. UIT NQOKD-SCHARWOUDE, Onze plaatsgenoot, de jongeheer C. Scbrie: ken Rz., is geslaagd voor leerling-kantoorbe diende en is als zoodanig met ingang van a.s. Maandag aangesteld op het nieuwe haoid- positkantoor te Broek op Langendijk. UIT SCHOOR-,. Alhier is eene gymna&i ...vereeniging opge richt door aanvankelijk 30 deelnemers. De eerste oefeningen werden Dinsdagavond in de zaal van den heer Timmerman met veel animo gehouden. UIT SCHAGEN. Woensdag hadden in de Zijpe de verkiezin gen) plaats voor 2 hoofdingelanden van dra Zijpe ra Hazepolder. De uitslag was als volgt: Jn. Bruin Cz. 308 st., n. Rezelman 286 st., C. Hooij 219 st. ra K. Zeeman Cz. 198 stemmen. Zoodat gekozen zijn Bruin en Rezelman. UIT OTERLEEK. Tot lid van 't dagelijksch bestuur van dra Oterleeker polder is benoemd de heer P. "mijns, alhier, (vacature-Visser). UIT VEENHUIZEN. Naar wij vernemen heeft de polder Veen- huizen 300 bijgedragen in de voorloopt kosten ter uitwerking vaa het spoorplan maar—Medemblik. UIT WIJDENES. Op uitnoodiging van de afd. Wijdenes der I. A. M. V. trad nier Dinsdagavond' op ds. Schennerhom, met „Ondergang". Het in grooten getale opgekomen publiek heeft volop genoten. Bevorderd is tot ambtenaar Ier secreta rie de volontair J. Gleijdiea alhier. UIT ZIJPE. De raad dezer gemeente besloot de vol» grade leeningen te sluiten: Eene kasleening van 15000 tegen 5% pet. ra erae leening van 12000 voor aankoop eraer woning voor den chef-veldwachter tegen 5 pet, aflos baar in 10 jaar. UIT HOOGWOUD. Bedanki heeft als voorzitter van de banne Hoogwoud-Aartswoud de heer C. Pijper al hier. UIT EÖMOND AAN ZEE. Dinsdagavond om 7 uur vergaderde de Raad onzer gemeen te, De notulen van de iwee laatste vergaderin gen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen waren van Ged. Staten eenige goedkeurmggsbesluiten ra verder: li Era ecMjvra van den heer Jl, Schup- pers, waarin hij' mededeelde, dat hij zijné be- nocming als waarnemend hoofd der O. L. S. aaneemh 2. Era procesverbaal van kasopname, waarbij bleek, dat in kas was 3625.4414. 3. Een procesverbaal van kasopname van de distributie, waarbij in kas bleek te zijn 3990.96. Deze stukken werden voor kennisgeving gwieenfcait&Iïeaï «e bi de duurteteealag van op 250 ra als vervalt op 300. gemea •De he De heer Snoeks wilde het salaris bepalen op 400. Na langdurige discuss iën werd het worstel van B. ra W. in stemming gebracht, waarvoor de stemmen staakten'. IK en W. stelden voor het salaris van dra eratebode van 150 te brengen op 200 eer Snoei» wilde era verbooging van 100. Gok nu staakten de stemmen over heit voor stel van B. en W. Deze beide voorstellen ko men dus de volgende zitting nog eens in be handeling. Dan was nog de verordening op de jaarwedden der onderwijzers aan de orde. Ged. St. vonden bet verschil iusschra het sa laris van het hoofd' ra de onderwijzers te groot ra wilden daarom het salaris der Onder wijzers met 100 verhoogra. B. ra W. stelden voor dit niet te doen. De heer Snoeks steldé voor het wel te doen. Het voorstel Snoeks in stemming gebracht verwierf 3 st. voor ra 3 st iegra. Aangehoudra tot de volgende ver gadering. st, het op Ged. St. wilden de belocming van waarn. hoofdschap brengen van 100 200. B. en W. stelden voor het te laira zoo als het was, faetgesn werd aangenomen. Ged. St. wilden ook, dat weduwnaars met minderjari ge kinderen, die niet hun eigen huishouding voortzetten, huishuurvergoeding krijgen'. Du werd goedgevonden Dan stelden Ged. Sé. voor era; onderwijze res, die haar bevalling tegemoet ziet, tiic hare afwezigheid1 de helft van het salaris te laten behouden. B. en W. stelden voor hier niet toe te besluiten, waarmee de raad accoord gaat. Dan vroegen Ged. St. of het handwerk- onderwijs gegeven wordt door eene vakonder wijzeres, of als het door de onderwijzeressen wordt gegeven hutten de schooluren willen Ged. St. eene belooning toekranen van 50 per jaar per wekelijksch lesuur. B. en W. stel den voor dit niet te doen, waartoe werd beslo ten. B. ra W. stelden voor om hetgeen de on derwijzers over het jaar 1918 te goed zijn, volgens de nog niet gekeurde jaarwedder «ga- uit te betalen. Goedgevonden. ae Era schrijven, waarbij Ged. tegen het aangaan Staten ba- van een van 7 was voorgesteld. St. willen era1 percentage van 5 pet. of maken zwaar zooals ra eert Te Bussum is gisternacht ingebroken in het gemeentelijk broodbureau. Er zijn onge veer 1000 broodkaarten ontvreemd ol. WU1CU w< Len 41-jarig persoon te Amsterdam is j! hoogstens 1 pet. boven het wissel- en promes naar een der pohtie-bureaux geleid, verdacht sedisconto van de Ned. Bank. Hiertoe werd1 verduistering van era bedrag van overeenkomstig den -wensch van Ged. St. bc- 24,000. sloten. e St. Annaparochie zijn 20 gevallen5, ten schrijven van de Vereeniging voor van typhus geconstateerd. De ziekte breidde j Vreemdelingenverkeer te Bergen, waarbij aan zich heel snel uit. de gemeente adhaesie wordt gevraaga Benoemd tot ontvanger der registratieZoo spoedig mogelijk tc komen tot een vrijen ra domeinen te i loom de heer Ch. N. Die- vftrtppr.iwpor Mi Hen puprwptr »an dén Rere-er- ters, thans ontvanger te Elburg. Ruim drie uur gistermiddag is het stoomschip „Gelria", van den Kon. Holl. J Lloyd, van Amsterdam naar Zuid-Amexika i vertrokken. Te Santpoort is het eerste kievitsei ge vonden; zeven dagen eerder dan verleden jaar. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën, onder bevel van dra kapitein ter zee De Wal, is van Nieuw-York vertrokken ter voortzetting van de thuisreis naar Nederland. Te Valkenswaard is een Belgische jene ver-smokkelaar doodgeschoten. 'ra slotte de rondvraag, De heer Snoeks vroeg of hetgeen aanbeve ling zou verdienen ais B, ra W. persoonlijk eras naar Ged. St. ra de Regeering gingen, om over de subsidiën te spreken. De voorzitter zal eens naar de commissaris gaan. Dan vroeg de heer Snoeks nog eenige inlichting over de nog te innen posten van de gemeente-belasting over het jaar 1917. Dan klaagde de heer Snoeks dok nog over het lawaai dat er soms des nachts in Voorstraat is na eene uitvoering. De voorzitter zou er de besturen der vereeni- gingra over spreken, doch vond het zeer moei lijk, daar het publiek het soms doet het be stuur niet verantwoordelijk is. Niets meer aan de orde zijnde ging men in geheim comité over. UIT EGMOND-BINNEN. Woensdagmorgen 10 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. ïngekome^ was de po 1 itie-verordening van de waterschap Wimmenummerpolder. Voor om verkeersweg bij den overweg aan den Berger- weg en tof de verbetering der vaartverbin ding. Adhaesie wordt verleend. c. Een schrijven van de P. E. N., waarbij de gemeente verzocht wordt om den electrici- teiifsprijs te verhoogra. Hiervoor Is era vergadering van de vereeni ging van gemeenten geweest ra daaruit is een commissie benoemd om dé zaak te onderzoe ken. Besloten werd den uitslag van onder zoek af te wachten. Daarna werdra tot leden van het stembu reau benoemd de heerra Snoeks, Krab en Woensdag 2 April, op woena Mauralts" STIERENKEURINOEN IN NOORD-HOLLAND. Vanwege de Provinciale Commissie tot Be vordering der Veefokkerij in Noord-Holland zullen keuringen gehouden worden op de volgende plaatsen: Te Alkmaar op Zaterdag 12 April te 9.30 bij C. Zwitser (Frieschebrug). Te Tcssel op Woensdag 26 Maart, 12 uur, bij De Burg. Te BennTngbroek op Maandag 31 Maart, 10 uur, bij C. Bouman Te Nieuwe Niedorp 10 uur, bij „de Prins Te Hoorn op Donderdag 3 April, 10 uur, bij van de Sana. Té Hoogkarspel op Vrijdag 4 April, 10 uur, bij 't Tolhek. Te Purmerend op Zaterdag 5 April, 9.30 uur, bii „de Doelen", Te Beemster op uur, bii 't Heerennuia. Te Wieringerwaard op Maandag 7 9.30 uur, bij A. Schouten. Te Scnagen op Dinsdag 8 April, 10 uur, bij O. Plevier. Te Wieringen op Donderdag 10 April, 1 uur, op de Markt. Te Assendelft op Vrijdag 11 April, 9.30 uur, bij C. Kleine. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Woensdag vergaderde de Coöp. Boeren- eenbank te Zuid-Scharwoude. Uit het jaarverslag bleek dat bet ledental met 4 is toegenomen ra de omzet belangrijk hooger is dan de vorige jaren. De rekening wijst in ontvang ra uitgaaf aan 401.066,66. De balans sluilt met 79728.71 in ontvang ra uitgaaf. De aftredende heerra: Jb. Verkroost als be stuurslid en G. Kooij als lid raad van toe zicht, werdra beiden met bijna algemarae Daarop volgde benoeming van een onder leden werden benoemd. Zwaan, terwijl de overige heeren. als plaato wijzer aan de O. L. S. De voordracht luidde 1. H. J, Pauw. 2. J. P. Oeensen en 3. H. Ca- egen dc heeren Pauw Bij de 2de stemming Zaterdag 5 April, 1.30 April, ro, Bij stemming verkr en Caro elk 3 stemmen W de heeren Pauw 4 st. ra Caro 2 st.; alzoo be noemd eerstgenoemde. Dan was aan dc orde de verkoop van p!m. 20 M2 grond aan den heer L. Zwart k f 2 de M2. Goedgevonden. De heer P. de Graaf! verzocht zijn schuur die bii de boetachuur slaat te mogra verplaat sen. Goedgevonden. Dan ls een: verzoek ingekomen om adhesie betuiging om de Hoevervaart era waterschap te doen worden. Toegestaan. De rekening van de P. E. N. Is voor het leggen van het net 30945, voor de aanslui tingen 8215.25. De voorzitter deelde mede, dat de bedragra lager zijn dan de begrooting. De heer Zwaan vroeg hoe het komt. dat de kwitanties van dé eleclriciteit verhoogd zijn met 30 k 40 pet. Velen weigeren nu te betalen. De voorzitter wist de oorzaak niet ra zou hierop ia de volgende raadszitting antwoor den. De heer Zwaan vroeg ook. of het houtwerk, aangebracht aan lage huisjes, niet geverfd dient te worden, het nout trekt zooveel water. De voorzitter zal het onderzoeken. Dan had de voorzitter een liistjé van wan betalers van schoolgeld. Hij stelde voor, hier van era kohier te laten opmaken om daarna die mraschen te vervolgen. Hiertoe werd be sloten- Het suppletoir kohier werd aangehou den. De voorzitter deelde mede, dat hier opg richt is era burgerwacht en stelde voor hier aan 50 subsidie te geven. Dit werd toege staan. Dan vu aan de orde de jaarweddraverhoo- ging van dra gemeente-architect ra dra ge meentebode. B. ra W. «takten vaat hst salaris van dra mede, dat hier opge- kennisgeving aangenomen. De winst en verliesrekening van het levens- middelenbedrijf over 1918 liep over era be drag van 113,110,31 met een nadeelig sal do van 6678,16. De voorzitter las deze re kening voor en verstrekte de noodige in lichtingen daaromtrent. De rekening van het Wimmenummcr arm bestuur sloot met era batig saldo van 275,12, terwijl die van het armbestuur te Egmond-binnen een nadeelig saldo oplevert van 98,56%. Op een verzoek van de afdeeling Egmond aan den Hoef van dra. Tuinbouwbond om van de gemeente een stet te verkrijgen, werd besloten te informeerra bij dm heer vair der Vliet. De gemeente veldwachter Kramer verzocht om verhooging van kleeding en schoeisel- eld. Dit bedraagt thans 60. B. en W. stel len voor era duurtetoeslag van 40. Op voorstel van den heer J. Apeldoorn werd de ze toeslag gebracht op 50. De brievengaarder Melker verzocht betere vergoeding voor den tijd dien hij aan de tele foon geeft. Besloten werd eerst te inforinee- ren hoe zijn diensturen bij de post geregeld zijn. De voorzitter deelde mede dat. om de uit gaven der gemeente te kunnen bestrijden de hoofdelijke omslag met een derde gedeelte zal moeten worden verhoogd. Een schrijven van de P. E. N. met verzoek om de electrlciteiisprijs te verhoogra. Bin nenkort zal een vergadering van de vereeni ging van Gemeenten worden gehouden om dit punt te bespreken. Besloten werd deze vergadering af té wachten. Intussihen zal de P. E. N. worden gewezen op het slechte licht en op verdere grieven. Berioten werd een stukje grond ter grootte van 145 vlerk. Meter aan het armbestuur te verkoopen voor 25. Op een schrijven om van de Hoever- en Bergervaart een goed vaarwater te maken en tè komen tot oprichting van een vaartschap werd besloten te antwoorden dat de. kosten niet in overeenstemming zijn met de verbete ring, aangezien immers na verbetering de vaart met geen grootere vaartuigen kunnen worden bevaren. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Bergen, waarbij aan de ge meente Alkmaar verzocht wordt om te komen tot een betere verkeersweg bij den Spoorweg overgang aan den Bergerweg. Verder werd besloten de kasgelden met 3000 te verhoogra ra era leraing van 1000 aan te gaan voor het steuncomité. Aan de politie werd de jaarljiksche grati ficatie verleend aan Kramer 25, Witvliet 25, de Vries 10 ra de rijksveldwachters elk 2.50. Bij de rondvraag werd de electrldteits- kwestie van huize Kanninefatum besproken. Verder werd gewezen op het stilstaan der klok van de kerk der Nea. Herv. Gemeente te Egmond-Binnra. Het uitgebaggerde zand aan het Stet zal a.s. Woensdagmorgen om 11 uur publiek worden verkocht. DE VOLKERENBOND EN DE NEUTRALE REGEER1NOEN. PARIJS, 13 Maart Aan alle neutrale re- geeriagra In Eourpa, Azië en ZuM-Amert- Sa is era uitr.oudigmg gezondra, om ver tegenwoordigers al te vaardigen, die deel zullen nemen aan era vertrouwelijk ntefr officieele conferentie te Parijs op 20 Maart, waarin gelegenheid zal worden gegeven hun zienswijze betreffende den Volkeren bond kenbaar te maken. De uitnoodigin- gen zijn verzonden door gezaghebbende personen ter vredesconferentie. s LICHTENBERG BEZET. BERLIJN, 13 Maart De bezetting van Lichtenberg door dé regeeringstroepm ia geheel voltrokken. DE ONDERHANDELINGEN MET POLEN. BERLIJN, 13 Maart. De onderhande lingen te Bromberg met Polen hebben tot geen resultaten geleid. De Poolsche autori teiten sloten den Duitschra Volksraad ia Posen: in ra verboden Duitsche couranten te verschijnen. ONDER FRANSCH TOEZICHT. BERLIJN, 13 Maart. De Duitsche erts- concessies in Fransch Lotharingen zijn on der Fransch toezicht geplaatst. PROTEST TEGEN DE REGEERING. BERLIJN, 13 Maart. Gedurende een - - gebleven de militaire autoriteiten van de vergadering in kennis te stellen. De twee Tedén van den uitvoerenden raad richtten zich tot de regeering, die. haar leedwezen over de militaire tusschenkomst uitsprak ra aan de troraen beval oogen- bTkkelijk terug te trekkén. De vergadering protesteerde met algemeene stemmen tegen de regeering. STAKING IN NEW-YORK. NEW-YORK, 13 Maart. De onderhan delingen. tusschen de particuliere rradtera «n de arbeiders hebben opgehouden." Da «taking duurt voort «n neemt in omvang toe. Tengevolge van onvoldoende kolenvoer- ziening is de scheepvaart geheel gedesor ganiseerd'. SPIONNAGE VOOR DE ENTENTE. AMSTERDAM, 13 Maart. Heden dien de voor de vierde Kamer der Rechtbank de zaak tegen den, telegrafist van Rietschoten, die in het telegraafkantoor telegramstroo» ken heeft weggenomen en afschriften van dé daarop voorkomende berichten heeft emaakt ra die aan twee andere tetegrafia- 1 heeft dom toekomen. De bewuste tele- ammen waren bestemd voor" de entente, ié knipte de strooken van de rol af. De eisch was 2 jaar gevangenisstraf. DE MOORD TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van dén vrachtrijder en den varensgezel uit Bodegraven, beschuldigd van diefstal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd op den 70-jari- en landbouwer Verbeek te Alphen aan dep ijn op 17 November 1917. De rechtbank te 's-Gravenhage had beide beklaagden veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf, terwijl het Hof aldaar beiden in booger beroep tot 15 jaar gevangenisstraf had veroordeeld. E>e Hooge Raad had dit ar rest vernietigd en de zaak verwezen naar het Amsterdamsche Hof. Bij de behandeling der zaak voor dit J-fof ontkende de vrachtrijder^ terwijl de ander be kende.. De advocaat-generaal alhier had tegen eerstgenoemde 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt en tegen den varensgezel 12 jaar. Beide beklaagden werdra thans veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van één jaar, in preventieve hechtenis doorge bracht. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar wij vernemen hebbende heerra J. de Lange C.Jz., D. A. Luiting ra C. G. Zaad noor dijk te kennen gegeven niet voor era her kiezing als lid van dén Gemeenteraad in aan merking te willen komen. De Unie-liberale kiesvereenlglng zal candl- daat stellen voor het lidmaatschap van den Raad de volgende heerra in de aangegeven volgorde: J. de Wit Dz., A. F. Yhpmsen, D. J. Govers. mr. A. Prins, mr. W. C. Bosman, mr. P A. Offers, P. N. Leguit en P. J. Preijer. (Herplaatsing wegens misstelling.) POLITIENIEUWS. Door de recherche tlhier zijn gisteren aan gehouden 2 personen, een zwerver en een werkman hier ter stede die zich in den afge- loopen nacht hadden schuldig gemaakt aan diefstal door braak in het pe'Sfoi \an «-en weenhouwers^edilji' iv 't rmdsen alwaai voor era vrij h-.angrijk bedrag aan .edei ontvreemd weed De daders blijven in verze ur rlc bewaring. De persoon, d eenige dagen geleden ten nadeele van de firma Cloeck, alhier een ja« ontvreemd-te is in Amsterdam aangehou den eg aldaar opgesloten in 't huis vau be waring. De Justitie te Utrecht bad ook aanhouding van den persoon verzocht ter zake oplichting van een 5 tal costumes. LEZING Dr, J. C. DE MOOR. Op verzoek herinneren wij aan de lezin van dr. J. C. de Moor, morgenavond ha acht In de Unie. >r. de Moor zal- spreken over het onder werp: „Hetgeen ik niet veifctond". Taarten zijn bij den heei* O ito de Waal verkrijgbaar. Aan de zaal zijn geen kaarten verkrijgbaar. OEPENSIONNEERD. Bi] Kon. Besluit is aan den gewezen ser ;eant P. Korens, van het dépót-bataljon der .Te infanterie-brigade alhier, een tijdelijk pen sioen toegekend tot een bedrag van 134, per jaar. DE OUDE ZILVERBONS. Men deelt ons mede, dat, behalve de Rijks betaalmeester, ook de Rijksontvanger (Koor straat No. 17) nog tot en met Zaterdag a.s. de oude zilverbons ter inwisseling aannemen. Laatstgenoemde is verplicht zorg te dragen, steeds voldoende kas te hebben ra disat dat zoo noodig ttlagraiiach ia te vragm.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2